Cjrotn Twartsjexehin het 'erkeerde informatie ver pierenspitmachine Geletterd voor het leven OGGESLOOTWEG" VAN DE HAND GEWEZEN er eerste prijs 4>r „Excelsior" speelt over lanasie Hissen dijk en duinenrij Beeldspraak „Gezellig dineren en ook nog wat leren" Wie wil eten in 't Proefkonijn Peuterspeelzalen voordeliger Kamperen in container TX 27 gestrand bij Egmond :R13ICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.033 DINSDAG 19 NOVEMBER 1985 Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. nerktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, sterhof, Westerweg 14, Den Burg, tel. (02220) 4988 en Niek van der Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393. tertenties, abonnementen, etc.: id De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /18,10 per kwartaal; los 80 cent Postgiro 652- Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr, 67.34.60.398. gisteravond gehouden vergadering van de raadscom- le voor algemeen en organisatorisch beleid ontstond nrring over de vraag in hoeverre de nieuwe bepalingen [J te de capaciteit van de pierenwinmachine van Duinker bedreiging vormen voor het natuurlijk milieu van de lenzee. De commissieleden stelden zich op grond van nor B en W gegeven informatie eerst zeer afwijzend op, moesten hun oordeel opschorten toen ze vanaf de pu- tribune te horen kregen dat ze verkeerd waren licht. bekend had het college voor de algemene politieverordening igen in zodanige zin dat Duinker erenwinmachine met grotere ca- 3Qit mag gebruiken. Over het alge- is mechanisch pieren winnen ïflden, maar omdat Duinker ten tij- i het van kracht worden van dit 1| dal zo'n machine exploiteerde, is tem een uitzondering gemaakt 1| lij de capaciteit van de machine itvermogen en graafbreedte) in 7 ordening is beschreven. In ver- met de aanschaf van een grotere ne moest de capaciteit in de ver dus worden gewijzigd. Leven verdwenen het merendeel van de raads- lissie in eerste instantie bitter voor te voelen. Henk Beumkes it Pakt vond dat de machine van ide capaciteit al zeer ongewenste jen heeft op het wad. De machi- kt een grote geul waarin alle Ie- de elfde achtereenvolgende «heeft de Chr. Muziekvereni- Excelsior onder leiding van de A. Kuik een eerste prijs be- op het concours van de Ne- idse Federatie van Christelijke .ijkverenigingen. teer gingen de Oosterender mu- niet naar Zaandam (van de West-Nederland) maar naar Gro- i, waar het concours van de iger bond van de NFCM werd den in het cultureel centrum de •poort. it jaar kwam Excelsior (met 48 uit in de ere-afdeling fanfare. Er twee composities uitgevoerd eindert Boekei, als verplicht Suite Classique en als vrij werk 'j des Vosges. De totale presen- ierd door de jury beloond met inten, precies genoeg voor een prijs. Het was de zesde keer dat restatie in de ere-afdeling werd kt. De muziekvereniging gaat nu studie voor het kerstconcert tweede kerstdag wordt gegeven )r het winterconcert begin maart derijkerskamer UDI komt za- met „Er valt een traan op mpoes" van Annie M.G. idt. Dit eigentijdse toneelstuk over euthanasie. niet bepaald een stuk om de i te laten lachen en ze zullen k niet zo snel vergeten", aldus van UDI. Schmidt stelt het em aan de orde zonder een unt in te nemen. Het stuk gaat sn ongeneeslijk zieke man die de se van zijn leven niet wil af in en daarom euthanasie oegt. trokkenheid van de familie en in bij deze problemen komt in (der daglicht te staan. Natuurlijk bij toneelstukken van Annie ichmidt te lachen, maar het pu- hoet ook voorbereid zijn op sterk neel geladen situaties. De dialo- bijzonder knap en veelal voor zijn raap". „Er valt een im de tompoes" wordt zaterdag oerd in de aula van de Rijks- igemeenschap, aanvang 20.00 afloop is er gelegenheid om •raten in hotel Den Burg aan de aan, vlakbij de RSG. ven is verdwenen, mede omdat in de zomer die geul volloopt met slib en rottend groen. Beumkes verwachtte verergering van dit effect als een ma chine met grotere zuigmond en groter motorvermogen zou worden toe gestaan. „Ik begrijp niet dat het colle ge zo makkelijk met het milieu om springt. We zullen ons eerst goed moeten laten voorlichten voordat we besluiten er „ja" tegen te zeggen", al dus Beumkes. Voorzitter Daan Schilling zei dat het college niet zoveel bezwaren ziet in de machine van Duinker. Kokkelzuigma- chines veroorzaken naar verhouding veel meer schade. Peter Bakker (PSP) had ook bedenkin gen. Hij wilde meer informatie over de effecten alvorens met de gewijzigde politieverordening akkoord te kunnen gaan. Omgeploegd Riet Huitema-Vos van het CDA zei door eigen waarneming te weten wel ke gevolgen de huidige machine al heeft voor het wad. Ze vertelde gedu rende twee zomers te hebben meege maakt hoe de machine het hele wad omploegde, waardoor dit veranderde in een onbegaanbaar terrein met greppels vol stinkend groen en modder, waar ook voor vogels niets meer was te ha len. Een nog grotere machine zou vol gens haar een nog ingrijpender ver woesting teweeg brengen en ze wilde dan ook geen positief oordeel geven. Tine Krijnen van Texels Belang tilde er minder zwaar aan. Het gaat tenslotte om één vergunning voor één machine en dat kon volgens haar nooit zulke ernstige gevolgen hebben. Fout ingelicht Namens Duinker werden de commis sieleden daarop vanaf de publieke tri bune vermanend toegesproken door de heer Wil Braam. Hij hekelde de voorstelling van zaken dié het college en vervolgens de commissieleden had den gegeven en verklaarde dat de ma chine van de capaciteit zoals die straks in de politieverordening wordt om schreven, al acht jaar in bedrijf, is. Het gaat dus om het regelen van een bestaande toestand en van verergering van de huidige effecten kan dus geen sprake zijn. Er komt inderdaad een nieuwe machine maar de capaciteit daarvan is gelijk aan het huidige type dat dus al acht jaar in gebruik is. Braam vond het ook onjuist om ervan uit te gaan dat een machine met de huidige grotere capaciteit ernstige ge volgen heeft voor het wad dan de vroegere kleinere machine. De geul is bijvoorbeeld niet dieper. Logisch, want pieren zitten niet dieper dan 35 centi meter en het heeft dus geen enkele zin om beneden dat niveau te gaan. Het verschil zit veel meer in de gunsti ger werkomstandigheden voor de mensen die met de machine móéten werken. RIN-rapport Braam vond dat de gevolgen van de pierenspitmachine voor het milieu op het wad veel te negatief waren afge schilderd door de commissieleden. Hij verwees naar een rapport van het Rijksinstituut voor Natuurbeheer (RIN) dat aantoont dat het leven zich in de De huidige pierenspitmachine van Flip Duinker, gistermiddag gefotografeerd op het Wad achter Oost. door Klaas Bonne Bakker van de PSP Kan beeldspraak etaleren. En dat zal toch menigeen Oprecht kunnen waarderen. Hij betichtte raadslid Jan, Die graag zijn gal wou spuien. Op het stiekum gooien van Een reeks verkiezingsuien. En in de raadszaal poogt zo'n ui Zijn eigen weg te banen. En noopt hen die vatbaar zijn. Tot krokodillentranen. Dan leg ik, a/s ik zoiets lees. Het schrijfblok op mijn knieën En geef dan de vrije loop Aan al mijn fantasieën. Dan zie ik onze loco Daan De orde weer herstellen. Zie de concierge op 't bordes Met een blik vol uievellen. Hij zal op de Groenep/aats Het blik zorgvuldig legen. Want al is er dan geen Archie meer, Zij zullen tóch wel vegen. Hij mompelt bij 't naar binnen gaan: Wie zich niet kan gedragen, Die komt met de verkiezingen Wèl in de bezemwagen. Ik leg hierbij mijn pen terneer. Want ik moet mijn tranen drogen. En ik hoop maar dat de raad Mijn humor zal gedogen. Want ik heb toch heus respect Voor hen die niet versagen. Die door een tunnel vol verdriet Het zonlicht nog zien dagen. door de machine veroorzaakte geul snel herstelt, nog sneller dan in de ga ten die door gewone handspitters wor den veroorzaakt. De accommodatie van de nieuwe machine maakt het mogelijk de pieren veel verder uit de kust te winnen, waardoor men het wad dicht bij de dijk ongemoeid kan laten. De stank op het wad had vol- Lees verder pagina 2 De LBO schoolleiding en de leerlingen van de afdeling koken en serveren zijn sinds de opening van restaurant 't Proefkonijn op zoek naar gasten. Sinds woensdag zwemt er een nieuw fenomèen in de Hollandse Waddenzee; de geletterde zee hond. Woensdagmorgen werden negen jonge zeehonden naar het wad van Terschelling gebracht en zes van hen zijn voorzien van het brandmerk dat bijna vier weken geleden werd aangebracht door de Deense onderzoeker Svend Tougaart. Het brandmerken met stikstof is een succes geworden. De letter- cijfercombinatie is aan beide zijden van de rug goed te lezen. Bij één zeehond werd gevreesd voor een iets te rigoreuze aanpak. Het merkteken kwam al na ruim een week duidelijk te voorschijn en de NRC-medewerkers vreesden voor huidbeschadiging. Dat bleek mee te vallen. Het merkteken heeft alle haren weggebrand en er bleef een duidelijk wit merkteken over, dat alleen opvalt omdat het iets mak ker/ijker te lezen is dan de merkte kens op de andere zeehonden. Na drie weken was de stikstof- tatouage bij alle tien de zeehon den goed zichtbaar. Zoals bekend wil het NRC door het duidelijk merken van de dieren op langere termijn te weten ko men wat er met ,,hun" kroost ge beurt. Het merksysteem van Tou gaart wordt o.a. ook in Duitsland toegepast en daarom is de keuze van cijfers en letters ook zijn keu ze. Het past in een internationaal systeem van terugmeldingen. Dat is wetenschappelijk gezien be grijpelijk maar mensen die deze zeehonden op zee tegen komen zullen mogelijk toch moeite heb ben met het gecultiveerde merkte ken dat meer associaties oproept met slagschepen van de marine dan met de overal gepropagan- deerde charme van deze dieren. Mogelijk dat dan als troost kan dienen dat het brandmerken als doel heeft de wetenschap over het leven van zeehonden in de vrije natuur uit te breiden: de woens dag uitgezette jonkies zijn gelet terdvoor het mogelijk lange le ven van soortgenoten in de toekomst. Op de foto zeehond K-3 in het bad van het NRC. Het restaurant is maandag en woens dag van 12.00 tot 13.00 uur geopend en de gasten krijgen in dat uur voor f7,50 een 3- of 4-gangen menu voorgeschoteld. De aangeboden diners worden door de leerlingen bereid en geserveerd en het gaat hier om lessituaties. Dat kan be tekenen dat bij de bereiding of het ser veren eens iets mis gaat, maar van ge maakte fouten leren de adspirant-koks, serveersters en kelners juist het meeste. De gast van 't Proefkonijn kan echter ook iets leren: men maakt ken nis met nieuwe gerechten en, als het goed gaat, de juiste serveermethoden. Om het lesgeven in de praktijk zoveel mogelijk tot zijn recht te laten komen De ouderbijdrage voor de peu terspeelzalen gaat ingaand 1 janua ri a.s. met een tientje per maand omlaag, waardoor de bijdrage (die naar draagkracht wordt berekend) ongeveer f45,— wordt. De peuterspeelzaal van Den Hoorn heeft momenteel onvoldoende aanmel dingen waardoor sluiting dreigt. Ou ders worden daarom opgeroepen om peuters (vanaf 2 jaar) nu reeds op te geven voor deze speelzaal. Twee och tenden per week kan het kind samen met andere kinderen onder deskundige leiding spelen. Vrijblijvend de kinderen laten kennismaken is ook mogelijk. Men is ieder dinsdag- en vrijdagoch tend van 9.00 tot 11.30 uur welkom. Nadere infotmatie geeft leidster Anne ke de Vries, telefoon 02226-487 of Ma rian van der Burgh, telefoon 02226-470. Bij het gebouw van Scouting Texel aan de Bernhardlaan staat sedert jaar en dag een grote container waarin oud papier kan worden gestort. Toen vori ge week iemand een lading papier erin had gegooid en de massa met een paal flink aanstampte, kwam het pa pier in beweging en kropen twee jon gens tevoorschijn. Ze hadden onder het papier een soort hut gemaakt, een niet ongevaarlijk spelletje. De leiding van Scouting Texel wil dat de contai ner alleen wordt bezocht door mensen die daar papier afleveren en kan niet toestaan dat daar wordt gespeeld. zoekt het LBO derhalve een ruime en vaste gastenkring. 't Proefkonijn kan maximaal 24 gasten ontvangen. Voor verdere inlichtingen en opgaven kan men terecht bij het beroepsonderwijs, tel. 02220-2121. Zelf losgekomen De TX 27 ,,Lida Marco" van A. Hutjes is maandagmorgen om streeks 11.00 uur gestrand op de tweede bank voor het strand bij Egmond. Bij hoog water, omstreeks 19.00 uur, is de kotter op eigen kracht weer losgekomen, waarschijnlijk met a/s enige schade het ver spelen van een net. De Molen dam 243 bleef in de buurt voor het eventueel verlenen van assistentie. De Lida Marco liep vast met het bakboordnet nog uit. Volgens een woordvoerder van de kustwacht Egmond is het voor schepen met een diepgang van 3.40 meter niet mogelijk om zo dicht onder de kant te komen a/s de TX 27 deed. De VD 243 deed pogingen om de Texelaar los te trekken. Door het vallende water mislukte dat ech ter. De Vo/endammer besloot ver der te vissen tot het water weer hoog genoeg zou zijn. Het schip kwam toen inderdaad vlot maar het net zat vol zand. Daardoor scheurde het bij het binnen halen. Dat maakte echter wel direct een einde aan de slagzij die de kotter maakte door het grote gewicht buitenboord. Naar verluidt is de bok wel heel aan boord gekomen. De hulp van de collegiale Volen- dammer bleek niet nodig en beide schepen meldden de kustwacht de visserij weer te zullen hervatten. De kustwacht heeft de TX 27 ge ruime tijd niet kunnen oproepen, de visser had zijn marifoon op een praatkanaal" staan en niet op het kustwachtkanaal 16. De poli- tieboot RP 3, die de hele dag in de nabijheid van het vastgelopen schip is gebleven, had echter wel contact.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 1