eldzame paddestoelen ings Hoornderweg ^LHHT'in mm ange termijn-agenda ml'* r. r - vv. yrf Verleende bouwvergunningen Wijn- en kaas in Theodorahoeve Romantiek tijdens schaakcompetitie - Jesus Jeans (kindermaten) nu 25, 1) bag 22 NOVEMBER 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 11 berm van de Hoornderweg, zo op het oog doodgewoon, 's Zo- swel aardig bloemenrijk, maar zo zijn er gelukkig meer wegen, nal in november ziet het er nogal onooglijk uit: somber, nat en en slechts weinig mensen zouden vermoeden dat de juist dan mg de vorst niet invalt) een stukje natuur te zien is zoals ner- smeer in heel Nederland! Op deze plek groeien dan namelijk Izame soorten paddestoelen. daarvan, de granaatbloemwasplaat jfocybe punicea) is wel het meest itaculair. Een fors ding met rode erige bolle hoed die wel een dia- er kan hebben van 10 centimeter, J -en ongeveer net zo lange stevige die geel is en wat roodgestreept. hij wat ouder wordt begint de dgeel te kleuren, zodat je er dan |j ttegenkomen met geel midden en rand, enz. sn oud maar goed paddestoelen- i'<je dat ik thuis heb, staat bij deze rt nog: vrij algemeen op weilan- Dat was nog in 1920. Ontdekking enige plek waar je ze nu nog in land kunt zien is één klein gras- jje in Zuid-Limburg, in het reservaat jemelerberg. Daar verschijnen er aar zo'n stuk of dertig. Dit jaar ten Ige van de najaarsdroogte trou- s helemaal geen een. Van de vlak- ;raslanden leek hij definitief ver men, totdat ik bij toeval in 1982 iekte dat er langs een stukje •nderweg op Texel meer dan hon- exemplaren prijkten! Sindsdien tl deze berm een beetje in de ga- gehouden en elk jaar gaf ongeveer elfde beeld, alleen dit jaar ook hier - der. Naast onze granaatbloem- plaat groeien er overigens nog ver- •idene andere soorten wasplaten, mige schaars, andere heel zeld- in ons land. Ze zijn alle kleiner de vorige. Sommige zijn wit ■euwzwammetje), abrikooskleurig dewasplaat), geel (elfenwasplaat gele wasplaat), rood (scharlaken plaat en vuurzwammetje), gedeel- felgroen of -blauw (papegaai- zwammetje) of zwart (zwartwordende wasplaat). Sommige zijn droog, ande re kleverig, maar ondanks deze duide lijk lijkende kenmerken is het vooral bij de rode en gele toch vaak moeilijk om de soort vast te stellen en moet de microscoop erbij te pas komen. Bodem Dat er zoveel bijzondere soorten zo dicht bij elkaar groeien lijkt wel heel toevallig maar is het niet. Ze stellen al lemaal heel bijzondere eisen aan de bodem. Die moet voedselarm zijn en een erg constante waterhuishouding hebben. Verder mag de begroeiing niet te ruig zijn maar moet wel regelmatig worden afgemaaid (en weggehaald) of weggegeten (beweid). Van zulke ideale plekjes zijn er nog maar heel weinig en er zijn er geen twee gelijk. Soms is de bodem meer zandig, venig of kleiig, en een belangrijke factor als de zuur graad bijvoorbeeld kan dan ook flink verschillen. En elke toestand levert weer zijn eigen combinatie van wasplaten op. Zo zijn er hier in de dui nen ook wel interessante plekjes wat dat betreft, maar daar staan toch gro tendeels andere, niet zó zeldzame soorten. Dat wegbermen zo rijk kun nen zijn in dit opzicht is een betrekke lijk nieuwe ontdekking; aan de over kant is dit verschijnsel vrijwel onbe kend. Op Texel komt het wel vaker voor, maar zo fraai ontwikkeld als de Hoornderweg heb ik er nog geen ge vonden. En bovendien zijn die andere plekjes maar heel kleine versnipperde stukjes, juist bij voorkeur op en rond de Hogeberg. Het vermoeden bestaat dat veel wasplaten voorkeur hebben voor de lemige grond. Deze leem werd vroeger wellicht ook vaak gebruikt om er weglichamen en dijkjes van te maken. Raadsel Waarom de Hoornderweg nu juist de beste plek is zullen we misschien wel nooit precies weten. Vijftig jaar gele den werd er een dijkje afgegraven en de overgebleven berm is sindsdien kennelijk weinig verstoord of verrijkt. Tenminste het randje naast de sloot niet. Vlak naast het asfalt is er nooit wat te vinden; ook langs andere we gen is dat het geval. De bodem is er meestal vast aangereden, terwijl het verkeer ook een verrijkende invloed lijkt te hebben. Hier wordt natuurlijk voedselrijkdom bedoeld, en niet rijk dom aan planten (juist paddestoelen) want dat is hier juist het tegenover gestelde! Ook de watertoevoer is vlak naast het wegdek erg onregelmatig: deze strook krijgt na een regenbui een grote plons tegelijk te verwerken. Bij het slootrandje is dat veel beter. Een plotseling teveel aan water stroomt ge woon voorbij", de sloot in. Daarom is er, op de goede plekken, bijna altijd een duidelijke gradiënt te zien: vlak bij de weg soortenarm, hoe dichter bij de slootkant, hoe beter. Net over de rand heen, naar beneden richting slootwa ter wordt het trouwens weer snel minder. Beheer Een wegberm heeft als zodanig een aantal functies te vervullen. Het is dan ook verrassend te ontdekken dat er ondanks een beheer dat voor 100% gericht is op het gebruik van bermen als berm, er kennelijk toch mogelijkhe den overblijven voor stukjes zeldzaam geworden natuur om zich te handha ven waar dat elders nergens meer kan. De omstandigheden moeten dan na tuurlijk wel gunstig zijn. Het strooien van kunstmest om er meer gras af te kunnen halen is bijvoorbeeld funest. En dit gebeurt, ook bij de Hoornder weg. Dit zou niet meer moeten voor komen. Nog meer bedreigingen liggen ieuw geven wij een overzicht van irele en andere activiteiten die de komende maanden zijn vast- gd. Op verenigingen en andere or- serende instanties wordt het be- gedaan de afdeling culturele za-' van het raadhuis op de hoogte te den van nieuwe evenementen en et plannen daarvan „concurrentie" jrmijden. (ember: In Eierlandsche Huis toneelgroep met „Geluk brengt scherven", lelvereniging UDI in RSG, om Öuur met „Er valt een traan op ompoes". cht sinterklaas. Plattelandsvrouwen afd. Den Burg )e Schakel om 14.00 uur, brood- figuren maken: mevr. W. de )-Schot. Vrouwenbond in de Buureton om luur. Themadag. Plattelandsvrouwen Eier- /Cocksdorp in Eierlandsche Huis, ld wordt verzorgd door mr. J.K. ima. Toneelvereniging Oosterend in de 'korf om 16.00 uur opvoering „De iren trouwring" door J. Staal voor lugd (matinee) gratis toegang. ember: nt Nicolaasrit, georganiseerd door club Texel. Bedrijfsvoorlichting Texel in ho- e Pelikaan om 20.00 uur de heer lot met het onderwerp: Kleine ge ien akkerbouw. Bedrijfsvoorlichting Texel in ho- e Pelikaan om 20.00 uur, de heer wlhof met het onderwerp: onder resultaten akkerbouw, iportvissersclub Texel organiseert strijd bij Ottersaat van 8.30-10.00 I. Doopgezinde zusterkring Texel 19.30 uur adventsavond in de psgezinde kerk te Den Burg. lattelandsvrouwen afd. Den Burg TS kantine om 20.00 uur kerstvie- met als gastvrouwen: D. man-Koorn en M. de Gorter- leveld. vrouwenbond om 20.00 uur in ston, kerststukjes maken, kerstviering in Eierlandsche Huis Plattelandsvrouwen Eierland/De ksdorp om 20.00 uur. lattelandsvrouwen De Cocks- 'Eierland kerstmiddag met bejaar- om 15.30 uur. kerstconcert Excelsior in N.H. kerk esterend, 12.00 uur. •amilievoorstelling in schouwburg en Helder van Scapinoballet, aan- 19.00 uur. öudejaarsrit MAB-Club Texel. Sportvissersclub Texel, 8.30-10.00 Sj Oudeschild een viswedstrijd. Januari: 3. Schouwburgvoorstelling te Den Hel der om 20.15 uur: Paul van Vliet, na afloop van de voorstelling vaart er een extra boot. 14. FNV vrouwenbond in de Buureton om 20.00 uur. Het eendagsbestuur verzorgt avond. 15. Plattelandsvrouwen De Cocks- dorp/Eierland om 20.00 uur. Jaarverga dering in Eierlandsche Huis. 17. Schouwburgvoorstelling te Den Helder om 20.15 uur: Madame Arthur, musical van Jos Brink. Na afloop vaart er een extra boot. 20. Jaarvergadering ver. Bedrijfsvoor lichting in hotel De Pelikaan om 20.00 uur. 22. Plattelandsvrouwen afd. Den Burg in LTS kantine om 20.00 uur. Jaarver gadering met modeshow van eigen ge maakte kleding. Gastvrouwen J. Minnes-Vlaming en G. Kalis-van Liere. 24. Schouwburgvoorstelling te Den Helder om 20.15 uur: Het Hemelbed, met Sjoukje Hooijmayer en Manfred de Graaf. Na afloop van de voorstel ling vaart er een extra boot. 25. Toneelvereniging Oud Leerlingen LBO met „Bokkesprongen" van Eg gengoor om 20.00 uur in De Wielewaal. 27. Ver. Bedrijfsvoorlichting Texel in hotel De Pelikaan om 20.00 uur: de heer J. Meens, onderwerp: gewasbescherming. 28. FNV Vrouwenbond in de Buureton om 20.00 uur. Een logopediste vertelt over haar werk. Februari: 1. Toneelvereniging Oud-Leerlingen LBO uitvoering in Eierlandsche Huis met „Bokkesprongen" om 20.00 uur. 5. Plattelandsvrouwen afd. Den Burg in de Schakel om 14.00 uur. Bondsthe- ma: Zorgen voor de dag van morgen. Avond wordt verzorgd door mevr. T. Brand. 6. Schouwburgvoorstelling te Den Hel der om 20.15 uur: Der Graf von Luxemburg, door de Hoofdstadoperette. 18. FNV Vrouwenbond in de Buureton om 20.00 uur, jaarvergadering met dia's van oud Texel. 19. Plattelandsvrouwen De Cocks- dorp/Eierland om 20.00 uur in Eier landsche Huis wordt toneelstuk „La ding" door vrouwen voor vrede gebracht. 20. Plattelandsvrouwen afd. Den Burg in de LTS kantine om 20.00 uur. Pro gramma wordt verzorgd door het eendagsbestuur. 26. Schouwburgvoorstelling te Den Helder om 20.15 uur: Martine Bijl met theatershow. Na afloop van de voor stelling vaart er een extra boot. Ver. Bedrijfsvoorlichting Texel houdt boederijentocht over Texel, start 10.15 uur. Maart: 1. Viering 15-jarig bestaan ZPC TX '71, feestavond. 4. FNV vrouwenbond organiseert om 20.00 uur avond over emancipatie. Plaats nog onbekend. 8. Winterconcert van KTF in de Bur gemeester De Koning-hé! om 20.00 uur. 10. Plattelandsvrouwen De Cocks- dorp/Eierland in Eierlandsche Huis om 20.00 uur de heer Bezem over hypno therapie als toepassing in de geneeskunde. 12. Plattelandsvrouwen afd. Den Burg in de LTS kantine om 20.00 uur. India en Sri Lanka waterproject, onderwerp wordt behandeld door mevrouw M.E. Sassen-Doijer. 15. KTF geeft winterconcert in Eier landsche Huis te De Cocksdorp om 20.00 uur. 25. FNV vrouwenbond in de Buureton om 20.00 uur, boekbespreking. April: 5. Toneelvereniging Oosterend met op voering van „Privé voor 2" door Noël Coward, aanvang 20.00 uur in de Bijenkorf. 12. Toneelvereniing Oosterend met op voering „Privé voor 2", aanvang 20.00 uur in De Bijenkorf. 15. FNV vrouwenbond in de Buureton om 20.00 uur: praatavond. 18. Schouwburgvoorstelling te Den Helder om 20.15 uur: Leocadia, toneel voorstelling met M. Dresselhuys, H. van Ulsen, Huub Stapel e.a. Na afloop van de voorstelling vaart er een extra boot. 22. Plattelandsvrouwen afd. Den Burg LTS kantine om 20.00 uur. Behande ling onderwerp: Erfrecht bij diverse sa menlevingsvormen door notaris C.J. Boswijk. 3MHi mJL.-* n-tA ïTi in de berm van Zeldzame paddestoelen in de berm van de Hoornderweg. De foto's zijn ontleent van M. v.d. Wal. Helaas kan slechts een indruk van de vorm worden gegeven fraaie kleuren. ontleend aan kleurdia's van M. v.d. Wal en niet fraaie kleuren Zo af en toe wordt de Witte Lieuw verzorgd door een gast schrijver, ditmaal Marcel Groe- nendaal, paddestoelenkenner bij uitstek. Heel vaak wordt door natuurkenners gesproken over unzieke zaken die be dreigd worden of al bijna verlo ren zijn gegaan. Misschien wordt u daar wel eens een beetje moe van en denkt u dat die natuurliefhebbers overdrijven. In dit geval is dat echter zeker niet zo! Helaas gaat het wèl over een reëele bedreiging, maar er is een oplossing voor. Een oplossing die mogelijk wel wat extra geld kost er op de loer! Als een wegdek met as falt wordt opgehoogd wordt het hoog teverschil ter weerszijden genivelleerd met extra grond. Dit brengt meestal een verrijking met zich mee, maar als de berm breed genoeg is, zoals bij de Hoornderweg, blijft er nog wel een voldoende brede „goede" strook over. Voor smallere weggetjes helaas niet. Zijn hier oplossingen voor? Graafwerkzaamheden (bekabelingen) zijn dichtbij de sloot ook niet gunstig maar ook hier is er bij bredere bermen meer ruimte en soms kan het ook aan de andere kant van de weg. Hetzelfde geldt voor de prut die tevoorschijn komt bij het schoonmaken van de sloot. Een brede berm heeft in allerlei opzichten dus meer kansen. Ook op een fietspadU ziet de bui al han gen? Er wordt immers op papier hard gewerkt aan een fietsspad langs de Hoornderweg. Nieuw fietspad Toch hoeft de zaak niet uitzichtloos te zijn in dit geval (voor de paddestoe len). De vraag is: hoe passen er naast elkaar èn een waardevol stukje milieu èn een fietspad? Je zou dat pad na tuurlijk wel vlak langs de autoweg kunnen aanleggen. Dat is niet ideaal, verkeerstechnisch gezien, en het ver velende is dat niemand kan garanderen dat dan alles verder goed blijft. Inte gendeel, er is zelfs alle kans dat de waarde dan toch afneemt. Een pad aan de overkant vergt waarschijnlijk extra oversteken en grondaankoop; dus ook niet zo fraai, maar niet onmogelijk. Wat wel fraai zou zijn is misschien een op het eerste gezicht wat vreemde constructie: het fietspad wel aan de zelfde kant van de weg, maar aan de overkant van de sloot! Misschien is dit minder duur dan het lijkt, want nu hoeft er verderop geen sloot verlegd te worden! Het is nog veiliger voor de scholieren, en ook toeristisch aantrek kelijker, zo'n min of meer vrijliggend pad. In elk geval lijkt deze mogelijk heid de moeite waard om in de traject planning mee te nemen en door te re kenen. De uiteindelijke keuze is dan aan de politiek. Ik blijf voorlopig maar hopen. Marcel Groenendaal Mei: 2. Plattelandsvrouwen afd. Den Burg LTS kantine om 20.00 uur. Gezamenlij ke avond met het Gilde „intermezzo" vocaal ensemble. 31. Wadden uitwisselingsweekend t/m 1 juni. Juni: 7. Show oude trekkers te Den Hoorn. 8. Gezelligheidsrit oude trekkers te Den Hoorn. 14. Ronde om Texel (catamarans) Juli: 2 t/m 5. kermis te Den Burg. Augustus: 2. Vliegfeest. Burgemeester en wethouders hebben aan de volgende personen en instan ties bouwvergunning verleend: Stichting St. Donatus, Hoornderweg 46, Den Burg, voor het veranderen van een schuur in woonruimte; W. Mets, Dorpsstraat 12, De Koog, voor het gedeeltelijk veranderen van een ge vel, Parkstraat 20 te Den Burg; J. H. Wesche, Apeldoorn, voor het gedeel telijk vergroten van een zomerhuis aan de Californiëweg te De Koog; J. Ven- neman, Gerritslanderdijkje 25, Den Burg, voor plaatsen van twee zomer huizen; K.J. Pol, Boodtlaan 24, De Koog, voor het plaatsen van een toi let; G.J. Betsema, Oost 16, Oosterend, voor het gedeeltelijk uitbreiden van een woning; W.M.J. van der Schoot, Loswal 2, Oost, voor het plaatsen van 11 recreatie-appartementen, Loswal, Oost; G. Moens, Thijsseslaan 79, Den Burg voor het veranderen van een schoenwinkelfront, Weverstraat 21 Den Burg; Recreatiestichting Texel, Slinger weg 38, Den Burg, voor het plaatsen van zes trekkershutten op Kogerstrand te De Koog en Loodsmansduin te Den Hoorn. Derden-belanghebbenden kunnen te gen deze beschikkingen ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Over heidsbeschikkingen een bezwaarschrift indienen. Nadere informatie hierover is te verkrijgen bij de gemeentesecretarie, afdeling R.O.V., kamer 205. De wijn- en kaasavond voor al leenstaanden vrijdagavond wordt niet, zoals wij in de vorige krant meldden, in Catharinahoeve maar in Theodora hoeve in Den Burg gehouden. Inlich tingen over de avond 02220-2890 of 4903. In 1896 stelde de Tsjechische priester/schaker Karei Traxler een wild verdedigingsplan voor in een bepaalde opening, waarbij de zwartspeler in een pril stadium een volle toren offert, uit eraard met de bedoeling daarvoor een sterke tegenaanval te krijgen. Nadien trachtten verschillende schaakmeesters dit royale materiële offer te weerleg gen, maar tot op de dag van vandaag is dat nog niet overtuigend gelukt. Vandaar dat deze oude en romantische speelwijze (vroeger was het een ere zaak een stukoffer aan te nemen) nu en dan nog wordt toegepast. Paul Eel- man dacht misschien Bart Heijnen met deze variant te verrassen, maar hij kwam bedrogen uit, want Heijnen toonde zich goed op de hoogte van de moderne inzichten in de heksenke tel die door Eelman op het bord werd gebracht. Maar Eelman vocht op uit stekende wijze terug en dwong Heij nen stap voor stap zijn materiële voor sprong in te leveren, totdat een inge wikkeld toreneindspel ontstond dat on geveer gelijke kansen bood. In die fase beging Eelman echter een kleine on nauwkeurigheid, waardoor Heijnen de partij naar zich toe wist te trekken. Nadat A.C. Bakker vorige week al ver rassend van Jaap Dros had gewonnen, was een ieder benieuwd hoe hij het tegen Peter Bergman zou doen. Bak ker onderstreepte andermaal zijn goede vorm door Bergman geheel te overspe len. De partij leek beslist maar de slim me Bergman zag nog kans complica ties op te roepen, waar Bakker niet goed op reageerde, zodat Bergman nog een verdienstelijk gelijk spel wist te behalen. Gerard Zoetelief kwam via een fraai lo peroffer tot een puntendeling tegen de sterke Rinus Vittali, die het remiseaan bod van Zoetelief met beide handen aangreep. De Cocksdorper schaker E. de Visser zette de stelling van Wim Albers stevig onder druk. De Visser zag kans zijn dame een sterke positie in te laten nemen temidden van de vij andige stukken. Albers probeerde nog van alles maar werd tenslotte door zijn tegenstander onder de voet gelopen. Uitslagen: E. de Visser-W. Albers 1—0 J. Dros-W. Hoekman 1 —0 A.C. Bakker-P. bergman Vi—Zz M. Witte-F. Eijgenraam 0—1 F. van Tatenhoven-K. Bruining 1—0 M. Vittali-G. Zoetelief Z2—V2 B. Heijnen-P. Eelman 1 —0 M. Bremer-W. Pranger 1—0 In de vorige krant werd abusievelijk vermeld dat Rob Terpstra van Wim Al bers had gewonnen. Het omgekeerde was echter het geval. ^fteftitertEaNafcrtaTd St. Nicolaas-surprise Natuurlijk bij: CA RITA'S BOUTIQUE Den Burg.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 11