Volgend jaar ongeveer zelfde programma Tropische vogels zijn „in bij „Op Eigen Wieken 5SPÜI kj 441 MA Folklore zoekt nieuwe bestuursleden UITNODIGING. Sint Nicolaas in Oosterend TRADER JE API nu 79?5 „Texel "-bordje hangt in Japans Holland Village PAGINA 2 TEXELSE COURANT De Stichting Folklore Texel heeft volgend jaar ongeveer hetzelfde programma als dit jaar, als er ten minste drie nieuwe bestuursleden bijkomen, voor uitbreiding en ver vanging. Lukt dat niet, dan is de kans klein dat er volgend jaar nog een programma opgezet kan wor den. Eén en ander bleek uit een mededeling van voorzitter Cor Kos- sen, die samen met Dries Velt- kamp opstapt na respectievelijk tien en acht jaar in het folklore- bestuur te hebben gezeten. Deze bestuursleden stappen dan ook niet op uit ongenoegen. Kossen wilde enige jaren geleden al stoppen maar toen heeft Veltkamp hem kunnen over halen te blijven door een werkverdeling voor te stellen: Kossen in de winter actief en Veltkamp in de zomer. Op die manier konden beiden tijdens hun drukke periode in het eigen bedrijf werken. De vergadering bleek in grote lijnen te vreden over het sterk uitgebreide pro gramma, waarvoor begin van dit jaar werd afgesproken de vrijwillige bijdrage te verdubbelen. Kennelijk heeft de noodkreet van het bestuur, dat toen een tijdje opstapte, gewerkt. Nog maar twee leden hebben de vrijwillige bijdra ge nog niet betaald, tegen 112 die voor 11 november hun geld overmaakten. Kritiek was er op de leden die een marktkraam, kosten inbegrepen in de vrijwillige bijdrage, bestelden en dan vooral de laatste folklorewoensdagen hun kraam leeg lieten staan. Ook was ongeveer de helft van de ruim opgeko men leden niet blij met de geluids installatie die afgelopen jaar tijdens een paar markten aanwezig was om de stille momenten ,,in te kleuren" met achtergrondmuziek. Tevens werd op het voorstel om volgend jaar een betere installatie te laten aanbrengen verdeeld gereageerd. Het boekjaar zal worden afgesloten met een nadelig saldo van ongeveer vijftienhonderd gulden, op een begro tingstotaal van ongeveer vijfenvijftig duizend. Die begrotingsoverschrijving is veroorzaakt door de noodzaak re- genzeilen voor de kramen aan te schaffen, de huur van de geluidsinstal latie en het laten maken van een videoverslag. Straattheater Een duidelijk positief punt dat uit de vergadering naar voren kwam was het optreden van het straattheater. Vol gend jaar wordt zelfs overwogen een ,,Dag van het straattheater" te hou den, die via de mensen van Retaet op gezet zou kunnen worden. Een sug gestie uit de zaal was om de plaatselij ke toneelgezelschappen uit te nodigen ook mee te doen en daar voelde het bestuur wel wat voor. De dag van de oude ambachten zal volgend jaar anders gepresenteerd worden. Nu kwam die onderwerp vol gens Kossen door het kleine aantal kramen wat ,,iel" over. Ook de dag van het paard wordt anders opgezet: dat wordt nu de ,,dag van het dier" en daarbij zal er naar gestreefd worden een veelheid van soorten te laten zien, In samenwerking met slagerij Goënga te Den Hoorn en dranken en wijngroothandel ,,Texgro" te Ou- deschild organiseren wij een gezelli ge avond, die in het teken staat van Texelse produkten en de presentatie van de Beaujolais Primeur 1985. Het is de bedoeling u kennis te laten maken met een expositie van Texel se produkten en U tevens antwoord te geven op Uw eventuele vragen. Programma: Zondag 24 november 1985 a.s.: 16.30-17.15 uur Entree met een champagne-cocktail en bijpassende hapjes van het huis. 17.15 uur Aanvang Texelse produkten-diner. De kosten van het diner inklusief het champagne-aperitif bedragen 742,50 per persoon en voor de Beaujolais Primeur Village krijgt U het eerste glas aangeboden, terwijl U speciaal voor deze gelegenheid de wijn kunt kopen van 724,50 voor 712,50 per fles. Gaarne verzoeken wij U tijdig te re serveren. Bel Uw gastheer Jan C. Stolk, tel. 02226 - 310. HAVENRESTAURANT TEXEL „van salamander tot olifant". De dag van het paard was volgens Kossen in het afgelopen seizoen het minst geslaagd, ook omdat door een stortbui het ringsteken niet door kon gaan. Dit ringsteken zal in 1986 weer een ge waardeerd onderdeel van het folklore- programma zijn en de organiserende commissie heeft toegezegd de kampi oenschappen elk jaar in Den Burg te houden. De dag van de kleding was leuk, voor al door de vlotte presentatie van de moderne kleding. Bij de klederdrachten werd te veel uitgeweid. De voorzitter stelde voor dit op te lossen door vol gend jaar meer verschillende kleder drachten te laten zien in een sneller tempo. Rolschaatsen Onverwacht gezellig was de dag van de verzamelingen en hobbies: een leu ke sfeer en veel publiek. De voorzitter noemde de presentatie mede geslaagd door het grote aantal kantklosters dat aanwezig was. Ook goed was de presentatie van de oude trekker- en motorenclub. De ver eniging heeft toegezegd volgend jaar ook een folkloreochtend te zullen vullen. De rolschaatsshow, op het laatste mo ment met subsidie van de provincie in gehuurd omdat de „dag van de mu ziek" door afzeggende korpsen niet door dreigde te gaan, was erg goed, maar door het mooie weer trok deze show erg weinig publiek. Het programma vertoonde verder wei nig wanklanken. Kossen vertelde dat de politie één keer in actie was geko men nadat tijdens de dag van de am bachten bleek dat makers van bijen waskaarsen hun levende have in een glazen kooi meenamen. Texelse imkers schakelden daarop de sterke arm in omdat er voor het eiland nog steeds een invoerverbod voor bijen geldt. Dat heeft te maken met de bijenziekte die elders wel, maar op Texel niet voorkomt. Volgend jaar Gerard van der Kooi stelde voor om volgend jaar tijdens die wat iele dag van de oude ambachten bijvoorbeeld een meer uitgebreid optreden van de dansgroep oude dansen te organise ren. Zijn suggestie werd in dank aanvaard. De muziekverenigingen en -korpsen konden door vakanties niet meedoen aan de dag van de muziek, maar de taptoe vertoonde een vol programma, waarschijnlijk ook omdat hij aan het begin van het seizoen viel. Volgend jaar zal dat weer zo zijn. De vergadering besloot weer acht markten te houden. Dat kon nog wel eens lastig worden want het seizoen is volgend jaar vrij lang. De Texelse schoolvakanties beslaan de maand juli en de eerste week van augustus maar de Duitse vakanties lopen door tot in september. Dat betekent dat met na me in de tweede helft van het seizoen er personeelsgebrek kan ontstaan om dat de vakantiehulpen dan weer in de schoolbanken zitten, maar vrij alge meen vond men toch dat er ten op zichte van de Duitse gasten die er dan nog zijn een maximale inspanning ge leverd zou moeten worden. Langer Dat houdt in dat de eerste markt op 8 juli wordt gehouden en de laatste op 27 augustus. Een week eerder begin nen is niet mogelijk in verband met de kermis. De festiviteiten vinden plaats tussen 10.30 en 12.30 uur en tussen 14.00 en 16.30 uur. Daartussen kunnen de mensen markten. Die kramenmarkt van de winkeliers zal een uur langer duren: tot 18.00 uur en met de Bolder wordt afgesproken dat de kramen van af 19.00 uur worden afgebroken zodat er enige soepelheid in dit tijdstip zit. De eerste markt is voor de oude trek kers en motoren, 16 juli volgt de scha- penmarkt, 23 juli de dag van de oude ambachten en 30 juli zal het straat theater aan kunnen treden. De eerste folkloremarkt in augustus zal gewijd worden aan de kleding, 13 au gustus is er dans en muziek, de week daarop de dag van het dier, en de af sluiting op 27 augustus is de dag van de hobby. Het voorstel om die dag weer met een vuurwerk af te sluiten ontmoette enige tegenstand in ver band met de kosten (ruim 74600,— maar het lijkt erop dat dit spectaculaire programmaonderdeel toch weer zal ko men. Ook deze dag wordt weer de dorpenserie ringsteekwedstrijden af gesloten met de finale. Brandweerwagen De heer Visser deed de suggestie om net als bij de feestmarkt in Schagen de dansgroepen en mensen in kleder dracht eerst op oude wagens het dorp door te rijden. In Schagen stelde een plaatselijk museum zelfs antieke brand weerwagens beschikbaar. Uit de zaal kwam de suggestie om de oude brandweerwagen die nog in de garage bij gemeentewerken staat hiervoor te gebruiken. Een verdere vergelijking met Schagen wees de voorzitter van de hand. De marktmeester van de ge meente is daar ook de marktmeester van de feestmarkten: „Hij zegt ge woon tegen de reguliere marktkoop- mensen dat ze in hun folkloristische kostuum moeten komen, anders krij gen ze een plaats achter aan de Ge dempte Gracht." Op Texel bestaat een dergelijke samenballing van macht niet. De markt zal volgend jaar op een an dere financiële leest geschoeid wor den. Folkloremarktmeester Wies Hen driks vertelde dat de Bolder volgend jaar iets duurder zal worden in verband met het verbeteren van de kramen. Een alternatief is dat de stichting of de middenstanders zelf kramen zouden aanschaffen, maar uiteindelijk was de vergadering toch voor de Bolder, van wege het gemak: mensen van dit be drijf plaatsen en verwijderen de kra men zonder dat iemand van het over belaste bestuur er een vinger naar hoeft uit te steken. Bovendien is daar door een eenheid in presentatie. Om lege kramen te voorkomen zal het marktgeld worden losgekoppeld van de vrijwillige bijdrage. In het afgelopen jaar kostte dat samen 7650,— voor ie dereen, ook als de middenstander geen kraam nam. Nu zal die laatste groep 7600,— betalen en voor een kraam worden de reëele kosten in re kening gebracht. Uit de zaal wordt op gemerkt dat er dan in feite weer een verhoging van de bijdrage is doorge voerd, vorig jaar werd die 7650,— bere kend door de som 7500,— voor de fol klore en de rest voor de marktkraam. Er was verder echter geen protest te gen dit voorstel. Zootje Tijdens de rondvraag werd gesproken over een eventuele samenwerking met de winkeliersvereniging, in verband met het organiseren van evenementen buiten het seizoen. Roelie Bakker had daar een heel duidelijke mening over: „Dan kan je beter gelijk fuseren, dat zootje kan je opkopen". Het bestuur voelde daar minder voor. Wies Hen driks liet doorschemeren dat een even tuele samenwerking niet zonder meer mogelijk zou kunnen zijn. Het aanbrengen van permanente aan- sluitpunten voor feestverlichting, mu ziek en eventueel beeld was een sug gestie die voortkwam uit een discussie over feestverlichting en muziek tijdens bijvoorbeeld de maand december. De meningen hierover waren verdeeld. Dries Veltkamp deed het idee aan de hand om, nu het centrum toch open moet voor rioleringswerkzaamheden, in ieder geval al een kabel te leggen met aansluitpunten. Riet Groen merkte op dat het bij op tredens van de kinderdansgroep leuk zou zijn een kinderkoortje „live" te la ten zingen. In Schagen gebeurt dat al, vijf stemmen en een piano, en dat werkt erg leuk. Gert Coevert opperde het idee om de horeca in Den Burg een „folkloristi sche lunch" te laten serveren, voor weinig geld en eenvoudig opgezet. „Op die manier houd je het volk in Den Burg." Hij kreeg bijval. Het komend weekend is in De Witte Burcht in de Molenstraat in Den Burg de 17e expositie van de vereniging van vogellief hebbers „Op eigen wieken". Niet minder dan 260 vogels zijn er te zien, allemaal in fraaie uniforme en overzichtelijk opgestelde kooien. Dat grote aanbod is een meevaller want in verband met de slechte zomer had het bestuur op een veel kleiner aantal gerekend. De nogal regenachtige en koele zomer is op zichzelf niet schadelijk voor de dieren maar er waren veel minder muggen en andere insecten waardoor soorten die daarop voor hun voedsel zijn aangewezen moeilijk waren te kweken. Vogels als dia- mantvinken, gold-amadines, nachtegalen en roodkuifkardinalen moeten de eerste weken nadat zij uit het ei zijn gekropen af en toe wat „levend" voer hebben. Blijft dat achterwege dan kan een nest zelfs ten gronde gaan. Bij diverse leden is dat gebeurd. Deze omstandigheid in aan merking nemend had het bestuur dus niet te klagen. Ook het aantal absenten (vogels die een maand tevoren wel zijn opgegeven maar toch in verband met te ruggelopen conditie of uiterlijk thuisge houden worden) was laag, veel lager zelfs dan in andere jaren. Verschuiving Opvallend is de verschuiving in de vogel liefhebberij in de richting van tropische vogels, ten koste van bijv. kanaries. Er worden naar verhouding steeds meer „tropen" gehouden en de tentoonstelling is daarvan een afspiegeling. Een oorzaak is niet aan te geven; het is een modever schijnsel. Een andere trend bij Op Eigen Wieken is het toenemende aantal grote parkieten en kleine papegaaien en dat blijkt dus ook uit het aantal inzendingen in deze categorieën. Vier juryleden van de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers zijn woensdag van half tien tot vijf uur in touw geweest om alle vogels te keuren. Ze waren tevreden over de kwaliteit. Het gemiddelde peil is vrij hoog, getuige het feit dat tussen de kampioenen en de laagst geklasseerde vogels een verschil van slechts acht pun ten zat. Wat betreft de verschillende categoriën vogels kan op de tentoonstelling onder scheid worden gemaakt tussen: bastaar den (kruisingen van tropische vogels), tro pische vogels, kanaries, grasparkieten, agaponiden (klein papegaaien), grote par kieten, tropische duiven en kwartels. Winnaars Kampioen bij de kanaries werd een reces- sief (volkomen witte) kanarie van Rein Kuiper uit Den Burg die 90 punten kreeg. Kampioen bij de tropische vogels werd een groene tijgervink (90 punten) van Willem Bakker uit Den Burg. Bij de kwartels werd een Chinese dwergkwartel van Arnold van Heerwaarden uit Den Hoorn kampioen met 90 punten en een zoon van deze inzender verwierf bij de jeugdleden het kampioenschap met een goudbuikje (90 punten). De prijzen bestaan uit geldbedragen en het is de bedoeling dat de winnaars hier voor zelf een trofee uitzoeken. Dat systeem werd vorig jaar voor het eerst tot tevredenheid toegepast. Aldus wordt voorkomen dat men telkens hetzelfde soort bekertje of vaantje krijgt. De expositie wordt donderdagavond om half negen officieel geopend door voorzit ter J. van Dorp in aanwezigheid vam sluitend leden. Publiek is de volgende gen welkom: van 10.00 tot 22.00 uur; terdag van 10.00 tot 22.00 uur en zen van 10.00 tot 17.00 uur. De entree is tis maar de bezoekers wordt wel gee seerd geld bij zich te hebben want a een tombola waarmee de kosten van tentoonstelling worden bestreden. Ook in Oosterend zal Sint Nicolaas terdag a.s. feestelijk worden ingeh Om vier uur 's middags arriveert d goedheiligman ter hoogte van „Westend" in het dorp, in een op landauer. Voorafgegaan door muzi vereniging Excelsior wordt een ron door het dorp gemaakt. In dorpsh De Bijenkorf wordt de sint vervolg namens de dorpscommissie (diet tocht organiseert) verwelkomd en hoopt wordt dat alle kinderen van Oosterend daarbij aanwezig zullen St. Nicolaas-surprise Natuurlijk bij: CARITA S BOUTm Den Burg. Donderdag 21 november De Werkgroep Dialect van de Histori sche vereniging heeft een bijeenkomst in de Thijsseschool. Ook niet-leden zijn welkom; aanvang 20.00 uur. In Café De Pilaar wordt de vierde afle vering van „De Samenkomst" gehou den, aanvang 22.00 uur. Toegang gratis. Vrijdag 22 november Om 14.30 uur begint in het gebouw naast de Hervormde kerk van De Cocksdorp een bijeenkomst van de gesprekskring voor ouderen o.l.v. me vrouw Snijders. In de Theodorahoeve in Den Burg (dus niet de Catharinahoeve) begint om 21.00 uur een kaas- en wijnavond voor alleenstaanden. Opgave tevoren via telefoon 2890 of 4903. In het bejaardenhuis Irene wordt van 14.00 tot 16.00 uur bazaar gehouden. Voor de aquariumvereniging „In Aqua Vita" geeft de heer A. van den Nieu- wenhuizen een dialezing; 20.15 uur in dorpshuis d'Ouwe ULO. Zaterdag 23 november Sint Nicolaas komt. Zie het artikel in de vorige krant en de aanvulling erop in deze krant. De intocht in Oosterend begint om 16.00 uur en in Den Hoorn om 15.30 uur. De toneelgroep van SVC speelt in het Eierlandsche Huis het stuk „Geluk brengt scherven"; 20.00 uur. Rederijkerskamer UDI brengt in de aula van het RSG-gebouw het stuk „Er valt een traan op de tompoes"; 20.00 uur. Maandag 25 november In De Buureton in de Molenstraat wordt een bazaar met fancy fair ge houden ten bate van het ouderenwerk. Van 14.00 tot 22.00 uur; tevens dins dag van 10.00-12.30 uur en van 13.30-22.00 uur. De sektie Sport, Recreatie en Licha melijke Opvoeding van de Wel- zijnsstichting heeft om 19.30 uur een openbare vergadering in het raadhuis. In het zaaltje van de Doopsgezinde kerk aan de Kogerstraat geeft dr. Hans Jansen een lezing in de serie „Een Joodse visie op de Evangeliën"; 20.00 uur. Dinsdag 26 november Voor de Plattelandsvrouwen van de af deling Den Burg wordt een demonstra tie brooddeegfiguren maken gegeven: ip „De Schakel", aanvang 14.00 uur. Het Texels Verbond van Ondernemers heeft in De Lindeboom om 19.30 uur een ledenvergadering, om 20.45 uur gevolgd door een discussie over de re sultaten van de Oranjewoud-enquête. Eén van de straatjes van Holland Villa- ge bij Nagasaki in Japan draagt nu de naam „Rede van Texel". Het naam bordje met Europese en Japanse tekst zit op de gevel van het gebouw dat bij de toegang staat van deze permanente expositie die informatie geeft over Ne derland en over de culturele en andere banden tussen Nederland en Japan. Onze lezers zullen zich herinneren dat het fraaie houten naambord op initia tief van de directie van hotel Opduin werd vervaardigd door de heer M. Huisman en op 19 april j.l. werd aan geboden tijdens het galadiner dat in hotel Opduin werd gehouden als on derdeel van een Japanse week. Holland Village werd gesticht naar aanleiding van het feit dat het 375 jaar geleden was dat de Hollanders met de Japanners in contact kwamen, na aan komst van het schip de Liefde. In te genstelling tot andere Europeanen^ slaagden de Hollanders er in het trouwen van de Japanners te wir en hen tot handelspartners te mali Op het eilandje Deshima werd Hollandse handelspost gesticht, w de praktijk een Nederlands stadje met een kleine maar traditioneel Hl lands levende gemeenschap. Iets deze opzet wordt teruggevonden het nu gestichte Holland Village ti; inmiddels een enorme trekpleister gebleken. Het aantal bezoekers loo dit jaar in de miljoenen. Dat éénv de straatjes de naam Reede van Ti heeft gekregen houdt verband me! feit dat de meeste Hollandse sche; die destijds de maandenlange reis het verre Japan maakten vanaf de Texelse rede vertrokken. De foto toont de gevel van het ge bouw bij de ingang van Holland V ge met het naambordje, een Holla schone in klederdracht en de famï Yasuda die enige tijd op Texel hee? gewoond en geholpen heeft bij de panse activiteiten van „Opduin". 'fl «L WIJ V èy - .V De juryleden P Koopmans en P. Kars fotografeerden woensdagavond toen ze bijna klaar waren met het keuren van tropische vogels.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 2