Wie weet er meer over de B 17 „Rose O'Day"? SOS wereldwinkel exposeert in raadhuis lanjewoud" presenteert liiete-resultaten lard botst op auto nterklaas in Den Hoorn nterklaas komt et de Dageraad 3* Vespertina mag uitbreiden Kritiek op ontbreken jaarverslag Stichting Bejaardenzorg Helders Kamerorkest speelt in Schouwburg Brooddeegfiguren maken Nieuw dagelijks bestuur voor Lokale Omroep Beerman en Van der Veen openen showroom ■R IDAG 22 NOVEMBER 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 9 ingenieursbureau Oranjewoud dinsdagavond in hotel De Lin- oom de resultaten bekend ma- van de toeristische enquete die zomer is gehouden om gege- te verkrijgen voor het Toe lach Activiteiten Plan dat de re lieve bedrijvigheid op Texel ar in de lift moet brengen. gegevens worden dan ter kennis lacht van de leden van het Texels iond van Ondernemers, de organi se de opdracht gaf voor het on- ioek. De presentatie is onderdeel Peen discussiebijeenkomst die om |5 uur begint, aansluitend op een one TVO-ledenvergadering die om uur van start gaat. [iet bekendmaken van de enquete- «aten is er gelegenheid tot het n van schriftelijke vragen, die ver- Éens in forumverband zullen wor- |i beantwoord en ter discussie ,eld. iet voorafgaande huishoudelijke van de TVO-vergadering zal onder ire een bestuursverkiezing worden louden. De heer W. Brommersma is herkiesbaar. Het bestuur heeft als didaat de heer H. de Leeuw voor leid. De heer W. Mets is wel her- óaar. Ook wordt gesproken over ledenwerfactie in verband met de rage van ƒ150.000,— die het TVO |ks ter beschikking van de stich- |VW Texelpromotie moet stellen. snsdagavond even na zeven uur m een 26-jarige automobilist uit op het Mienterglop in on to aanraking met een losgebroken (ard. Het dier rende plotseling de op en buitelde zijdelings over de orkap van de wagen. Het paard gewond en de auto liep vrij er ge plaatschade op. De chauffeur im met de schrik vrij. tarklaas en zijn zwarte pieten rden zaterdag na de intocht in Burg om 15.30 uur in Den orn verwacht. organisatoren willen dit jaar de sint aan het begin van de Diek denhalen. Zij hopen daarom dat er ouders met hun kinderen aanwe- zullen zijn om de sint met leuke erklaasliedjes, ondersteund door in te halen, goedheiligman zal de kinderen daar toespreken. Daarna is er een I door Den Hoorn, voorafge- ndoor DEK met de drumband, feest wordt zoals gebruikelijk af- loten in dorpshuis De Waldhoorn een voorstelling wordt gegeven twee clowns met poppenkast. terklaas komt zaterdag met de Da- iad van Leo Visser en niet, zoals in ons verstrekte draaiboek van de anisatie stond, met een kotter. De ep kinderen die in De Lindeboom vacht wordt is de leeftijdsgroep 6 tot 12 jaar. De voorstelling van aet zal worden opgeluisterd door pentheater de Spotvogel. Dit ge- ehap zal in De Lindeboom ,,De ra de donder" opvoeren, een sprook- firhaal met romantische inslag. Iers, leerlingen en leerkrachten van Redmer IJskaschool in De Waal ha- donderdag 28 november vanaf uur oud papier op in het hele De Waalders worden dus ver- it oud papier klaar te zetten. Om- te dezelfde tijd kan door iedereen papier worden bezorgd in het de- voor het Waalder oud papier: de ipenboet in De Mars in Den Burg. dere zaterdagochtend haalt Scou- Texel oud papier, lompen en oude 'enen' op. De mensen worden ver- it deze spullen vóór 10.00 uur aan itraat te zetten, zodat ze vlot kun- worden ingeladen. Bij de oud ier-wagen kunt u ook gereedschap de derde wereld kwijt, ende zaterdag wordt het oude pa ste. opgehaald in de volgende ireep. Zeebries, Vloedlijn, 'slag. Vaargeul, Schoorwal, *rd wester. De van de B17 afkomstige propellers liggen nu op het erf van duiker Nan Westerlaken. Op 4 maart 1943 om 11.34 uur werd een Amerikaanse bom menwerper door Duitse Messerschmidts neergeschoten. Het toestel van het type B 17Vliegend Fort" met de naam „Ro sé O'Day" stortte in de waddenzee op korte afstand van de haven van Oudeschild. Van de tien bemanningsleden over leefden er drie de ramp. Twee kwamen achter Oost in zee te recht en de derde werd door de bemanning van de Texelse boot gered. Meerdere mensen zijn van het luchtgevecht en het neerstorten van de bommenwerper getuige geweest. 0aap Bakker, Heemskerckstraat 9 in Oudeschild (telefoon 02220-3918) is be zig feitenmateriaal over dit toestel en zijn bemanning te verzamelen daarbij gebruik makend van zowel plaatselijke getuigenverklaringen als van gegevens uit Amerikaanse bronnen. Bakker had al lang geleden interesse voor dit géval. Aanleiding om de speurtocht róet extra kracht voort te zetten was het feit dat het wrak van het betreffende toestel onlangs werd gevonden en voor een klein deel geborgen. Waddenzeevisser Alfons Boom uit Ou- deschild was vorig jaar enkele keren kort na elkaar met zijn netten vastge raakt in onbekende voorwerpen op de zeebodem. Hij gaf de posjtie door aan de ama teurduikers Eelman, Betsema en Westerlaken van de „Phileas Fogg" en die hebben uit het ondiepe water ter plaatse vier propellers en twee moto ren naar boven gehaald. Aan de hand van nummers die op het materiaal werden aangetroffen zal met zekerheid kunnen worden vastgesteld of het in derdaad de ,,Rose O'Day" is geweest. Thans is dat nog een vraag omdat omstreeks dezelfde tijd meer geallieer- Een van de opgedoken motoren. Sommige onderdelen, zoals de kleppen en de kleplichters ble ken nog in perfekte staat te verkeren. Bloemen- en plantenhandel Vesperti na aan de Kogerstraat in Den Burg mag van het college worden uitge breid. Het gemeentebestuur is ook genegen het huidige plantsoen op de hoek Boogerd-Kogerstraat aan T. Huisman van Vespertina te verkopen. Huisman wil zijn bedrijf zodanig verbou wen dat het front van de winkel breder wordt en boven de winkel een woning gerealiseerd kan worden. Daarbij heeft hij gevraagd het naast de winkel gelegen plantsoen te mogen kopen om daar een showtuin aan te leggen. Ook wil Huisman een tweede kas bou wen achter het nieuwe winkelgedeelte. Dat laatste verzoek is door het college afgewezen omdat de kas zichtbaar is vanaf de straat. „De plaats leent zich stedebouwkundig gezien niet voor een kas", aldus B en W. Waarborgen Het college noemt de bouwaanvraag „re delijk" mede omdat de huidige pijpela- winkel zeer onpraktisch is voor een effi ciënte bedrijfsvoering. Het huidige plant soen naast de winkel moet echter gro tendeels vrij blijven van bebouwing, meent het college, maar het grondbedrijf heeft te kennen gegeven het stukje open baar groen te willen verkopen. „Ons inziens hoeft hiertegen geen be zwaar te bestaan mits waarborgen voor het vrijhouden van de straathoek gescha pen worden". Het college denkt hierbij aan een verbod van hoge beplanting of hoge hekken. Middels een artikel 19 pro cedure zal medewerking worden verleend aan het bouwplan. Het college vindt dat de Stichting Bejaardenzorg Texel geen jaarreke ning meer ter controle kan aanbie den als een jaarverslag ontbreekt. Middels een brief heeft het ge meentebestuur dat aan de stich ting meegedeeld. Dit naar aanlei ding van de jaarrekening 1983. Het college kreeg van de stichting een verificatierapport aangeboden betref fende de jaarrekening 1983 maar dat is voor burgemeester en wethouders niet voldoende. ,,Op grond van de statuten dient het dagelijks bestuur van de stichting o.a. een jaarverslag op te ma ken. Deze bepaling is niet door het bestuur nagekomen", aldus het colle ge, waarbij wordt opgemerkt dat het hier om nieuwe statuten gaat waarin het algemeen bestuur heeft aangege ven waar het dagelijks bestuur zich aan moet houden. Ook wordt opgemerkt dat de stichting, op grond van diezelfde statuten, „ver- de vliegtuigen in zee zijn gestort, ook in deze omgeving. Een van de interes santste kanten van het speurwerk is het leggen van contact met eventueel nog in leven zijnde bemanningsleden en dat zal ook in dit geval worden gepoogd. Bakker wil graag op korte termijn met zoveel mogelijk mensen spreken die iets van het neerstorten van de bom menwerper hebben gezien of nadien te maken hebben gehad met de overle venden. Zo hoopt hij de legpuzzel die het drama nu nog is, compleet in el kaar te krijgen en daarvan binnenkort in het openbaar verslag te doen. Zondagmiddag 24 november, aanvang 14.30 uur, geeft het Helders Kameror kest onder leiding van J. Richard Heuckeroth van Hessen een concert in schouwburg De Kampanje. Texel heeft banden met het orkest, on der meer omdat zich onder de 35 mu sici twee Texelaars bevinden: Van Asperen (viool) en Barnard (klarinet). Solistische medewerking aan de uit voering van zondag wordt gegeven door Christine Reinders (piano) en Aat Rietveld (zang). De entree bedraagt ƒ10,— (CJP en Pas 65 ƒ6,— Het programma ziet er als volgt uit: 1. Wolfgang'Apnadeus Mozart (1756-1791): „Die Hochzeit des Figaro", ouverture K.V. 492. 2. Jurriaan Andriessen: „II divorcio di Figaro" (1968). 1. Ouverture; 2. La Contessa; 3. Su- zanna; 4. II Conté; 5. II Capprico; 6. La Lettera; 7. II Divorcio; 8. Figaro. 3. Robert Schumann (1810-1856): Con cert voor piano en orkest in a moll, Op. 54 (deel 1). Soliste: Christine Reinders. Pauze 4. Gabriel Fauré (1845-1924): Suite „Pélleas et Mélisande". Op. 80. 1. Prélude; 2. Andantino quasi Alle gretto; 3. Sicilienne; 4. Mort de Mélisande. 5. Claude Debussy (1862-1918): 1e. Arabesque (bew. H. Mouton). 6. L. Fischer: Der Rheinweinzecher. Zang: Aat Rietveld. 7. Johannes Brahms (1833-1897): Hon gaarse Dans no. 5. De Plattelandsvrouwen van de afdeling Den Burg hebben dinsdagmiddag a.s. in De Schakel in Den Burg een bijeen komst die wordt verzorgd door me vrouw W. den Haan-Schot. Zij zal spreken over het maken van figuren uit brooddeeg en ook zal een demonstra tie gegeven worden van deze hobby. Ter vermijding van misverstand wordt erop gewezen dat het geen cursus be treft maar een eenmalige demonstratie. Begonnen wordt om 14.00 uur. plicht is alle medewerking te verlenen aan maatregelen, die de gemeente voor een goede verslaggeving van en controle op het beheer nodig zal oordelen". De jaarrekening 1983 is door het colle ge voor kennisgeving aangenomen met daarbij de opmerking dat de reke ning 1984 een jaarverslag zal moeten bevatten. Van 25 november tot en met 5 de cember houdt de SOS wereldwin kel in het raadhuis een tentoonstel ling, waarbij informatie wordt ge geven over diverse projecten waar van SOS zijn produkten betrekt. Tevens worden die produkten ver kocht. Speciale aandacht wordt besteed aan het project „Jute uit Bangladesh". De expositie is open gedurende de kantooruren van het raadhuis, dus van maandag tot en met vrijdag van 9.00-12.00 uur en van 14.00-17.00 uur. Wat betreft het Jute-project wordt door de organisatoren van de ten toonstelling het volgende meegedeeld: Ruim tien jaar geleden aanvaardde de Amerikaanse zuster Michael Francis (Sister Mike) de uitnodiging om iets voor alleenstaande Bengaalse vrouwen te doen. Ze deed dat op haar eigen manier door zoveel mogelijk initiatief uit de bevolking zelf te stimuleren en alles daarna aan de mensen zelf over te laten. Na bijna een half jaar in een dorp tussen de mensen gewoond te hebben kwam een vrouw naar haar toe met het verzoek haar aan werk te helpen. Zuster Mike wilde deze vrouw helpen als minstens vijftien andere vrouwen ook zouden meewerken. Dat lukte. Al snel waren de vrouwen het er over eens om produkten van jute te gaan maken. Alleen, je moet de jute ook kopen. De vrouwen legden wat geld bij elkaar en binnen niet al te lan ge tijd waren de eerste produkten klaar. Deze werden in de stad ver kocht. De eerste jute-coöperatie was een feit. Dit initiatief werd ook in an dere dorpen als een mogelijkheid voor werkverschaffing gezien. Daarom besloten zuster Mike en haar collega's een school op te richten waar vrou wen zich kunnen bekwamen in het maken van jute produkten. Na zo'n opleiding gaan de vrouwen terug naar hun dorp om hun kennis aan anderen over te dragen. Het initiatief van de vijftien vrouwen werd in enkele jaren door honderden anderen overgenomen. De binnenland se markt verzadigde daardoor snel. Daarom werd een exportorganisatie opgericht met de naam „Jute Works." In het begin bestond de staf van Jute Works bijna geheel uit buitenlanders. De organisatie had een directe band met de coöperaties waarvoor zij jute- produkten exporteerde. Zij vervulde een pioniersfunctie en was een grote hulp voor de vele buitenlandse ontwik kelingsorganisaties die sinds 1971 in Bangladesh waren neergestreken. Het land had veel te lijden gehad van over stromingen en de onafhankelijkheids oorlog. Daarom lenigden de buiten landse organisaties vooral de eerste nood van de talloze vluchtelingen en daklozen. Daarna begonnen enkele van hen actief aan de wederopbouw van het land, Zo hield men zich bezig met landbouwonderwijs, alfabetisering, geboortebeperking en werkgelegen heid. Bij dit laatste was de ervaring van Jute Works van groot belang. Op het ogenblik is Jute Works geheel in handen van de mensen uit Bangla desh zelf. De organisatie is vrij tech- De Lokale Omroep Texel heeft sinds dinsdagavond een nieuw da gelijks bestuur. Het bestaat uit de heren Cor van Poelje, Rob Haak, Rob Buitenweg, Ruud Nooij en Piet Hoogerheide. Zij waren de enige kandidaten en wer den met ruime meerderheid van stem men benoemd door het algemeen bestuur dat daartoe bijeen kwam in dorpshuis d'Ouwe ULO. Van het oude dagelijks bestuur was onder meer als gevolg van ruzie en ziekte niet veel meer over. Op voorstel van de medewerkers kwam er toen een interimbestuur dat tot taak kreeg geschikte personen voor het dagelijks bestuur te zoeken en dat is dus ge lukt. Deze mensen zullen uit hun mid den nog een voorzitter, secretaris en penningmeester aanwijzen. Kondernemers-aktiviteitënl Makelaarskantoor Eelman verbouwd Het gebouw van Makelaarskantoor Eel man aan de Weverstraat is in de afge lopen tijd verbouwd. Reden was vooral de slechte staat van de voorgevel, maar van de gelegenheid is gelijk ge bruik gemaakt om de indeling van het kantoor te verbeteren: er is nu een aparte spreekruimte, waar klanten vrij uit kunnen praten, zonder dat „iede reen" aan de balie mee kan luisteren. Het pand is tevens van een goede thermische en geluidsisolatie voorzien. Aannemer was Vissers Bouwbedrijf, architect Jan Visser, IBS legde het electra aan, Moerbeek legde de vloer bedekking en de Verenigde Schilders schilderden. nisch geworden. Zij verzorgt centraal de export van jute-produkten rechtstreeks afkomstig uit ruim 70 coö peraties en van ontwikkelingsorganisa ties zoals de IUCW. De internationale belangenorganisatie voor kinderen IUCW is een van de be langrijkste organisaties warmee SOS Wereldhandel in Bangladesh samen werkt. Het is een internationale organi satie die in 1920 werd opgericht. Haar hoofdkantoor is gevestigd in Geneve. De organisatie houdt zich voornamelijk met de belangen van kinderen bezig. Men werkt in 80 landen en vanaf 1972 in Bangladesh. Samen met het ministerie van Sociale Zaken zette IUCW een programma op voor opvang van weeskinderen. Dit programma duurde tot november 1973. Al werkend ontdekte men de extreem arme omstandigheden waarin veel we duwen en hun gezinnen leven, vooral op het platteland. Vandaar dat men in 1974 besloot om juist voor deze men sen iets te gaan doen. Er werden 50 sociaal werkers voor de dorpen opge leid. De belangrijkste taak van de soci aal werkers is middelen ter beschikking te stellen waardoor mensen een begin kunnen maken om zichzelf in leven te houden. Ook organiseren zij activitei ten die voor de hele gemeenschap van belang zijn, zoals voeding en gezond heidszorg, opvoeding en geboortebeperking. Van 1974 tot en met 1978 werkte men met dit programma in 32 dorpen. Het werd een succes en daarom besloot men de activiteiten tot ruim 300 dor pen uit te breiden. Het gaat nu om liefst 60.000 gezinnen en met hen wil IUCW haar dorpsprogramma uitvoe ren. Belangrijke stap in het nieuwe uit gebreide programma is het tot stand komen van een dorpscomité. Hierin zitten: één van de informele leiders van het dorp, een vertegenwoordiger van de armste gezinnen, een sociaal werker en een produktiedeskudige. Het dorpscomité geeft aan in welke rich ting het programma zich zal ontwikke len en alle betrokkenen kunnen hier te recht met hun vragen, opmerkingen en klachten. Het nieuwe programma van IUCW omvat drie hoofdactiviteiten: 1. Elk dorp krijgt een dorpscentrum waar o.m. een ruimte is voor de opslag van jute-artikelen en waar les wordt gege ven in lezen en schrijven. 2. Een gezin krijgt max. ƒ75,— en samen wordt be keken hoe dit geld het beste besteed kan worden. Voorbeelden zijn: het houden van vee, pottenbakken, het runnen van een smederij, naaien en het maken van jute-produkten. 3. Er is een programma voor geboortebeper king. IUCW doet dit samen met een organisatie die daarin is gespeciali seerd. Centraal staat dat het noodza kelijk en wezenlijk is mensen aan te moedigen zichzelf te helpen. Ook is het belangrijk dat allerlei activiteiten goed op elkaar aansluiten. Zo is het bijvoorbeeld niet de bedoeling dat vrouwen op dit moment een hoop geld verdienen met het maken van jute-produkten, zonder dat er aan an dere zaken aandacht wordt besteed. Integendeel, het gaat er juist om een stevig fundament te leggen zodat ze er in de toekomst zelf tegen aan kunnen. ^tondernemers-aktiviteiten^j^ Het begint druk te worden in het voor malige groothandelsgebouw aan de Schilderweg in Oudeschild. Zaterdag a.s. wordt daar een plaatselijke vesti ging van een nieuw bedrijf geopend; de showroom van de firma Beerman en Van der Veen uit Beverwijk. De naam „Beerman" zal veel Texelaars niet onbekend in de oren klinken want het was wijlen Jos Beerman die 25 jaar achtereen regelmatig Texel be zocht en zich in het bijzonder bezig hield met het leveren van benodigdhe den vóór de inrichting van horecabe drijven. Ook zoon Pieter Beerman zag brood op Texel, waar hij concurrerend denkt te kunnen optreden als het gaat om het leveren, pasklaar maken en aanbrengen van tapijten, gordijnen, zonwering en tal van aanverwante arti kelen, waar vanaf januari ook horeca- meubilair bij hoort. Daarbij richt men zich niet alleen op horeca en andere bedrijven maar ook op particulieren waarbij dezelfde prijsstelling wordt ge hanteerd. Gordijnen worden gemaakt in het atelier van de firma in Bever wijk. In de showroom van 150 m2 (de voormalige directie- en vergaderruimte van het groothandelscentrum) geeft een vrij complete indruk van het te le veren assortiment. Er is onder andere een stelling met 150 verschillende showbanen gordijnstoffen. De show room is op dinsdag en zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur open. Zaterdag a.s. wordt ter gelegenheid van de start van de firma open huis gehouden. In janu ari of februari als ook het horecameu- bilair aan de collectie is toegevoegd, volgt een min of meer officiële opening.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 9