Cjroen 'wartsjexeh in het hart-, Oranjewoud-enquête is (eel te smalle basis" M. Roeper Pzn. voorzitter VVV Texel Promotie Rabobank S BEER/144\IN%I/EEN VO-LEDEN HEBBEN KRITIEK OP ONDERZOEK h Wat je ver haalt lekker wwJli I M I Mee zeehondjes uitzetten Opbrengst Jantje Beton" collecte dejager jacht- en schiet sportartikelen. UITNODIGING tapijten-, gordijnen-, zonwering-, horecameubilair- SHOWROOM Gordijnen Tapijten «GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.036 VRIJDAG 29 NOVEMBER 1985 actie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. gn werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, sOosterhof, Wes'terweg 14, Den Burg, tel. (02220) 4988 en Niek van der den, Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393, advertenties, abonnementen, etc.: geveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, toon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en' vrijdags. Abonnementsprijs ƒ18,10 per kwartaal; los 80 cent °ostgiro 652. Bankre/aties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank r. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. teerdere leden van het Texels Verbond van Ondernemers jn van mening dat de enquête die het bureau Oranjewoud augustus heeft gehouden om materiaal te verzamelen jor het Toeristisch Activiteiten Plan, niet deugt. De enquête erd op vrijdag 2 en zaterdag 3 augustus gehouden onder «risten die hun vakantie op Texel juist achter de rug had- in. Die vakantie was voor velen in het water gevallen, ïaardoor de ondervraagden veel kritischer waren dan zij an- ers zouden zijn. ovendien ging het om een bepaal- groep toeristen die qua her- omst en „soort" niet maatgevend eweest kan zijn voor het totale xelse vakantiepubliek, zo werd lensdagavond opgemerkt in ho- De Lindeboom waar de eerste isultaten van de enquête werden ekend gemaakt en ter discussie ssteld. Van meerdere kanten werd fop aangedrongen de enquête als- og een bredere basis te geven oor ook in andere delen van het ar huiswaarts kerende toeristen ondervragen. Ook werd een on- srzoek onder mensen die nog ooit op Texel zijn geweest, nood- kelijk geacht. Het bureau Oranje oud en de groep die het onder- osk begeleidt zullen nagaan of deze wensen tegemoet geko- en kan worden. itiek was er ook op het feit dat de schokkende eerste resultaten in de enquête met medewerking van betrokkenen in de publiciteit waren ibracht. in de kant van Oranjewoud, op de ond vertegenwoordigd door de heer MOET U VEEL 3ELASTING BETALEN OVER DIT JAAR? lealiseer dan voor 31 december ,s. een aftrekpost voor het af- luiten van een koopsompolis of lensioenvoorziening maximale aftrek dit jaar 716.305,— lagere stortingen zijn mogelijk! belasting besparen NU en later MEER inkomen. Voor alle informatie verzekeringen telefoon (02220) 4341 Na kantoortijd 4984, 4389 of (02225) 616. >r een goed stukje vlees hoeft u ech- niet zo ver. Goënga's specialiteitenslagerij, dt u van eigen slacht een keur aan Rijkheden, waaronder de tot in alle' ken van ons land beroemde svleesgerechten. ond verse biefstuk f12,50 )r de diepvries: lo varkenslappen f45,00 jlo mager rundergehakt f47,50 i'o bieflappen of rosbief f89,50 ibeer het eens. Den Hoorn is dich- bij dan u denkt. (02226) 252. J. van den Kerkhoff, werd veel van de kritiek van de hand gewezen. De 1000 ondervraagden vormden wel degelijk een afspiegeling van het doorsneeva- kantiepubliek op Texel en de kritiek dient ter harte te worden genomen, waarbij meer op tendenzen dan op cij fertjes en percentages moet worden gelet. Niettemin was men wel bereid na te gaan of het onderzoek kan wor den verbreed, maar al te veel mag daarvan niet worden verwacht omdat de geldmiddelen beperkt zijn. Voorzitter Jaap Drijver van het Texels Verbond van Ondernemers benadrukte in een inleidend praatje dat onderzoek in ieder geval belangrijk is, wil men al thans een basis hebben voor een Toe ristisch Activiteiten Plan waarmee het toerisme op Texel weer in de lift kan worden gebracht, ledereen heeft wel een eigen verklaring voor het feit dat de toeloop naar Texel is gestagneerd en sinds kort zelfs terugloopt: slecht weer, wachttijden bij de boot, de huurprijzen en de veertarieven en het ontbreken van een goede jachthaven, zwemparadijs of een andere „trekker", etc. Het is zaak dat onafhankelijk wordt bepaald in hoeverre dit alles een rol speelt en welke bezwaren en wen sen bij welke „soort" van toeristen horen. TVO nam daarom het initiatief voor het f125.000,— kostende onder zoek. Het grootste deel van dat be drag (f74.000,— werd rijkelijk laat en met moeite verkregen van het Ontwikkelings- en Saneringsfonds; de rest werd betaald door gemeente, Te- so, RST, de aannemers en de Kamer van Koophandel. Toen in augustus de enquête werd gehouden, was het nog allerminst zeker of het geld van het O en S-fonds beschikbaar zou worden gesteld maar dat risico werd omwille van tijdwinst genomen. Hoogseizoen De heer Van den Kerkhoff van „Oran jewoud" vertelde iets over de activitei ten van zijn in Heerenveen gevestigde ingenieursbureau, waarbij bleek dat men zich vaker met toeristische pro blematiek bezig houdt. De 1000 „groe pen" die begin augustus werden on dervraagd over hun ervaringen op Texel kunnen als representatief worden beschouwd voor het publiek dat Texel in het hoogseizoen bezoekt. In dat hoogseizoen verwerkt Texel 70% van alle toeristen die er komen. Van januari tot en met mei komt 12% van het to tale aantal toeristen, van september tot en met december 18%. Omdat het de bedoeling is meer mensen in voor- en naseizoen naar Texel te trekken, zal het karakter van de doelgroepen die in deze tijd van het jaar naar het eiland willen komen, worden vastgesteld. Van den Kerkhoff legde er de nadruk op dat het onderzoek voor het Toeristisch Activiteiten Plan nog maar nauwelijks is gestart. Die enquête is dus slechts een begin. Hij somde vervolgens wat cijfers en conclusies op, aan de hand van de augustus-enquête. Het meeste feiten materiaal bleek niet zo erg verrassend te zijn. Zo bleek dat 56% van de re creanten op Texel in gezinsverband en 20% samen met vrienden naar Texel komt. Een relatief groot deel (33% van de Nederlanders en 24% van de Duit sers) kan worden gerekend tot de „handarbeiders" met lagere school opleiding en één vervolgopleiding. Bij de Duitsers is het aantal wetenschap pers en vakspecialisten aanzienlijk ho ger dan bij de Nederlandse bezoekers. De gemiddelde verblijfsduur van de onderzochte groep was 12% dagen (Nederlanders) en 13,7 dagen (Duit sers). Bijna 26 procent van de onder vraagden had langer willen blijven maar was eerder vertrokken, bijna uit sluitend als gevolg van het slechte weer. Een aardige vergelijking geeft een Teso-enquête van 1976 waaruit bleek dat slechts 10,8% van de men sen eerder naar huis terugkeerde, maar dat was dan ook in een buitengewoon mooie zomer. Tweederde van het te rugkerende vakantiepubliek bleek te bestaan uit herhalingsbezoekers, dus mensen die er al eerder waren ge weest. Maar liefst 14% was al vaker dan tien keer geweest en één onder vraagde meldde zelfs dat hij de 250e keer erop had zitten. Nooit meer Van de gasten verklaarde 11 Vè nooit meer terug te zullen komen (onder hen bevonden zich 21% mensen die voor het eerst op Texel waren ge weest). Van die 11%% zei een vijfde „uitgekeken" te zijn, 12% stoorde zich aan de wachttijden bij de boot, 9% vond dat Texel „te toeristisch" was geworden, 7% vond Texel te duur, 6% kwam niet terug wegens „vanda lisme". Dat waren gegevens van Ne derlanders. De Duitsers lieten zich ook bij dit onderdeel van de enquête aan merkelijk kritischer uit. Van hen bleef 17% weg omdat ze Texel te duur von den. Verschillen tussen Duitsers en Nederlanders zijn er ook wat betreft hun drijfveren bij het kiezen voor Texel als vakantieplaats. De Nederlanders ko men in de eerste plaats om het strand, de Duitsers om natuur en landschap. Gevraagd hoe men op het idee was gekomen om voor Texel te kiezen, zei 67% te zijn afgegaan op verhalen van familie of kennissen en slechts 11% dat een advertentie, radio- en tv-spot de aanzet had gegeven. Wat voor de Lees verder pagina 2 De 8-jarige Niels Ellen uit Den Hoorn, rechts op de foto, beleefde maandag de dag van zijn leven. Een zeehondje dat hij 7 september bij het jutten op het strand had gevonden en vervol gens naar het NRC gebracht, werd weer uitgezet omdat het genoeg ge zondheid heeft opgedaan om in de natuur te kunnen overleven. Samen met dit zeehondje werden nog drie anderen aan moeder natuur teruggegeven. Niels mocht mee met het Staatsbos- beheerschip Phoca om de dieren tus sen Texel en Vlieland de vrijheid te geven. In het totaal zijn de afgelopen tijd tien zeehondjes door het NRC opgevangen en weer uitgezet. Vferder op de foto v.l.n.r. Wieke Sietsma, Rens van der Zwaag, Anneke ter Borg en natuurlijk een paar van de hoofdpersonen, de zeehondjes. Oud-dijkgraaf Marius Roeper (65) is benoemd tot voorzitter van de nieuwe Stichting VW Texel Promotie. Dat was een der besluiten die werden genomen tijdens de oprichtingsvergadering van de stichting, woensdagmiddag in het Havenrestaurant. Roeper was voor deze taak gevraagd om dat hij veel bestuurlijke ervaring heeft en uitstekende contactuele eigenschappen. Bovendien bekleedt hij geen andere func ties meer en kan daardoor voldoende tijd vrijmaken. Vijftien jaar lang was hij dijk graaf van het Waterschap Texel, daarvoor van de Gemeenschappelijke Polders. Ver der heeft hij tal van andere bestuurlijke functies uitgeoefend naast zijn agrarische hoofdberoep. Fris en vrij Met vreemdelingenverkeer en promotie heeft hij nooit wat te maken gehad waar door hij vrij en fris tegen de nieuwe func tie aankijkt en het als een uitdaging ziet om er wat van te maken. „Ik realiseer mij dat velen bepaalde verwachtingen zullen koesteren en misschien teleurgesteld zullen zijn als deze niet onmiddellijk bewaarheid worden. Ik heb wel het gevoel dat ik m'n nek uitsteek. Het eerste jaar kunnen er nog geen merkbare resultaten zijn. We zullen de handen-vol hebben, in eerste in stantie aan de beslommeringen die ge moeid zijn met de overgang van de oude naar de nieuwe organisatie." Directie In dezelfde vergadering van participanten werd de heer Jaap W. Dekker benoemd tot directeur van de stichting. Alle VW personeel gaat ook over onder voorlopig dezelfde arbeidsvoorwaarden. In dat laatste komt mogelijk na enige tijd verandering als gevolg van een functieonderzoek, waartoe woensdagmiddag ook is besloten. Net zo als dat bijv. bij Teso en de gemeente is gebeurd zullen de directie- en personeels functies worden beoordeeld en zullen de salarissen daarop worden afgestemd. Het onderzoek wordt uitgevoerd door het bu reau Tom en Buningh. Op deze wijze wil men bereiken dat er geen onzekerheid over kan bestaan dat het juiste salaris voor een bepaalde functie wordt betaald en ook dat de functies door mensen met de vereiste capaciteiten worden uitgeoe fend. De afgelopen roerige periode is hier over in kringen van VW opposanten nogal wat twijfel gezaaid. Het is de bedoeling van de Stichting VW Texel Promotie een efficiënt werkende or ganisatie te maken met zeer duidelijke af bakening en scheiding van de diverse ta ken, waar het belanghebbende bedrijfsle ven vertrouwen in kan stellen. Er is bij voorbeeld een directiestatuut waarin de bevoegdheden van de directeur zijn om schreven. Uit dat statuut blijkt overigens dat directeur Dekker een ruim mandaat krijgt. Kenmerkend voor de „cleane, helde re en efficiënte" structuur van de nieuwe stichting is ook dat de gemeentekosten uitsluitend kunnen worden toegerekend aan de activiteiten die met die kosten sa menhangen. Vanzelfsprekend is dat er geen verwarring kan ontstaan tussen de informatieve taak (die helemaal door de gemeente wordt betaald tot een maxi mum van f260.000,— en het promotie- werk waarvoor de participanten jaarlijks ie der f150.000,op tafel leggen. Participanten Aan de oprichtersvergadering werd deelge nomen door Jaap Drijver als voorzitter van het TVO, Theo Hoogerheide als direc teur van Teso, Kees Koom als directeur van de Recreatiestichting, Harry Wuis als voorzitter van de VW en Wout Stam als vertegenwoordiger van de gemeente Texel. Het is niet uitgesloten dat Wuis en Stam nog door anderen zullen worden vervan gen want de Texelse vereniging van lo- giesverstrekkers (de oude VW) moet nog een bestuur kiezen en het is best mogelijk dat Wuis daar niet in komt en dan dus ook niet de TVL in het stichtingbestuur kan vertegenwoordigen. En B en W moe ten nog bepalen of de beleidsmedewerker die de gemeente vertegenwoordigt iemand van de afdeling algemene zaken dan wel van financiën zal zijn. Het is altijd al de bedoeling geweest dat de bestuursleden van de stichting een voorzitter van buiten de eigen kringen zouden benoemen. Een voorzitter die te vens een der participerende organisaties vertegenwoordigt, is statutair zelfs onmogelijk. Tijdens de oprichtingsvergadering werden ook de participatieovereenkomsten vast gesteld en werd de laatste hand gelegd aan het „dienstverleningscontract" dat met de gemeente Texel wordt aangegaan en dat straks naar de gemeenteraad gaat. Ook werd een register accountant be noemd: dat wordt het bureau van Dijker en Doombosch. Verder werden besluiten genomen inzake de opzet van het reke ningschema, het aanvragen van offertes bij een bankinstelling, de beleidsuit gangspunten en de kwartaalbegroting voor 1986 en de arbeidsvoorwaarden van het personeel (dus handhaving daarvan) en tenslotte werd het nodige geregeld inzake overname van „lusten en lasten" van de oude VW. De juridische oprichtingsdatum van de nieuwe stichting wordt waarschijn lijk 1 januari 1986. Al in een eender stadium is de ANW ak koord gegaan met de statuten, wat nodig was om de naam „VW" te mogen voe ren en het bijbehorende beeldmerk. De stichting kan dus aan het werk. Voorzitter Roeper: „We zullen ons best doen om er wat goed van te maken, in het belang van de hele Texelse samenle ving. Wat ik van harte hoop is dat we daarbij het vertrouwen en de steun krijgen van het publiek en de belanghebbenden. Met name de mensen die direct of indi rect baat hebben bij het toerisme maar op dit moment nog niet zijn aangesloten bij De onlangs op Texel gehouden collec te ten bate van het Nationaal Jeugd Fonds („Jantje Beton") heeft op Texel f2041,55 opgebracht. Nog geen jaar nadat hij afscheid nam als dijkgraaf zit Marius Roeper Pzn. weer op een voorzittersstoei. een der participerende organisaties en dus ook niet bijdragen in de promotiekosten, zou ik willen oproepen zich aan te sluiten". WAPENMAGAZIJN Het juiste adres voor al uw Gratis bij u thuisbezorgd. TexelThijs Jan Reuvers (0222?) 370 Amsterdam: (020) 24 71 72. woon- en projectadviseurs Geopend onze aan de Schilderweg 251, Oudeschild (Groothandelsgebouw), tel. (02220) 5434 Openingstijden: dinsdag van 10.00-17.00 uur zaterdags van 10.00-17.00 uur. gratis gemaakt in eigen gordijnatelier Openingsaanbieding Veloursgordijnen vanaf ƒ18,95 p.m. Gratis gemaakt Zie verder Texelaartjes. gratis gelegd door eigen stoffeerders

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 1