laap de V/as promoveerde )p proefschrift over weide van vlee rovinciesubsidie voor ankerend ouderenbeleid VAN HET RAADHUIS Jarino bouwt acht appartementen cn m RAZENDE PLATVISSEN OP WADBODEM m' Dorpscommissie handhaaft bezwaarschrift Schrijven voor gevangenen S Mededelingen van B. en W. Uittreksel persoonsregister Geslaagd met ere-diploma iiiifiiiH Ir R 19|)DAG 6 DECEMBER 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 5 - lereen weet onderhand dat de bodem van de Waddenzee vol zit »t beestjes die als voedsel dienen voor grotere beestjes. De hoe- jlheden vlees" die de Waddenzee levert aan vissen en vogels is orm en de Waddenzee heeft zijn waarde voor de levende natuur nook in de allereerste plaats daaraan te danken. Over het alge- jen wordt aangenomen dat die voedseldiertjes in hun geheel met is en haar worden opgeslokt door hun belagers, maar dat is ■chts gedeeltelijk juist. Van veel dieren wordt slechts een stukje lebeten. Het aldus geamputeerde voedseldier trekt zich daar ts van aan; het afgebeten lichaamsdeel groeit vanzelf weer aan om opnieuw afgebeten te worden. aspect van de voedselproduktie voedselconsumptie in de Wad- nzee is onderwerp geweest van yoerige studie door Jaap de 3S uit Eelde. Voor veel Texelaars hij geen onbekende want hij eft acht jaar op ons eiland ge- jond, waar hij werkzaam was bij Nederlands Instituut voor On- rzoek der Zee en het Rijksinsti- itvoor Natuurbeheer. Zijn vrouw te zwaaide vijf jaar lang de spter in de openbare bibliotheek Den Burg. Jaap de Vlas is te- ïwoordig als bioloog voor het iddengebied in dienst van eatsbosbeheer in Leeuwarden. 22 november mag hij zich doc- in de wiskunde en natuurweten- lappen noemen, want toen promo- rde hij aan de Rijksuniversiteit van leningen op het proefschrift „Weide vlees" waarin wordt ingegaan op betekenis van de regeneratie (op- uw aangroeien) van afgebeten li- •amsdelen van bodemdieren voor de •sproduktie in de Waddenzee. Het ifschrift is het resultaat van het motie-onderzoek dat De Vlas in zijn L )Z-tijd op Texel verrichtte. Het veld- k voerde hij uit op het Balgzand bij Den Helder, een deel van de Wadden zee dat als representatief voor de an dere droogvallende wadplaten kan worden beschouwd. Toegankelijk In tegenstelling tot de meeste proef schriften die door promoverende we tenschappers worden geproduceerd is het verslag van De Vlas voor een leek begrijpelijk, niet in de laatste plaats dank zij een Nederlandstalige samen vatting dat zich laat lezen als een spannend jongensboek. „Veronderstel dat u onder water op de bodem van de Waddenzee zou gaan liggen, met een duikersuitrustig aan. Vlak over het zand kijkend zou u dan de zuigbuisjes (siphonen) van allerlei schelpdieren en tentakels van wormen uit de grond zien steken. Zo nu en dan zou u ook de staartpunten van wadpieren omhoog zien komen en ver volgens weer verdwijnen na het produ ceren van een hoopje zand, de afge werkte darminhoud. Al die uit de zee bodem opstekende stukjes van bodem dieren vormen samen de „weide van vlees". Deze „weide" wordt afge graasd door vissen, krabben en garna len. Na deze amputaties groeien de in gekorte of weggegeten lichaamsdelen zoals het gras van een weiland weer aan." Aanzienlijk De Vlas geeft in zijn proefschrift een indruk van de (enorme) hoe veelheden vlees die jaarlijks in de vorm van dit soort aangroeiende stukjes van bodemdieren in de voedselketens terecht komen. Be tekenen al die stukjes tesamen een belangrijke voedselbron voor vis sen en kreeftachtigen? En verte genwoordigen zij een grote hoe veelheid in vergelijking met de overige vleesproduktie van de bo demdieren? Blijkens de conclusies aan het slot van het proefschrift is het antwoord op deze vragen be vestigend. De weide van vlees le vert met name voor platvissen als schol en bot heel wat voedsel op. De vleesproduktie in de vorm van de weer aangroeiende afgebeten li chaamsdelen van wadpieren en nonnetje is ongeveer even groot als de vleesproduktie door gewone lichaamsgroei. Hoe kom je daar achter? Voor bodem dieren die regelmatig lichaamsdelen verliezen zal de jaarlijkse hoeveelheid opnieuw aangegroeid vlees ongeveer even groot zijn als de totale hoeveel heid die wordt weggegeten. De vleesproduktie door regeneratie kan daardoor op verschillende manieren worden bepaald. In de eerste plaats door de bodemdieren zelf nauwkeurig te onderzoeken. Hoe vaker die een stukje lichaam verliezen, hoe meer er zullen zijn met lichaamsdelen waarvan een deel ontbreekt. Door bovendien de herstelsnelheid te bepalen, kan worden uitgerekend hoeveel de aan groei per dier gemiddeld oplevert. Het „weide van vlees op de wadbodem. De in de grond levende wormen en schelpdieren steken met staarttentakels of zuigbuizen boven grond en het zijn die lichaamsdelen die onder andere door platvissen min of meer regelmatig worden afgevreten, waarna die geampu- rde lichaamsdelen snel weer aangroeien zodat de vissen kunnen blijven „grazen". kan ook door te onderzoeken hoeveel stukjes van bodemdieren door allerlei roodfieren worden opgegeten. Beide methoden heeft De Vlas toegepast, waarbij hij zich wel beperkte tot twee soorten roofdieren (schol en bot) en twee soorten bodemdieren (wadpier en nonnetje). Genoemde platvissen zijn erg geschikt voor onderzoek want ze slokken hun voedsel ongekauwd door, zodat de prooidieren in de maag mak kelijk te herkennen en te tellen zijn, zelfs kleine stukjes van bodemdieren. Bovendien zijn schol en bot gespeciali seerd in het zoeken van voedsel van de bodem, zodat verwacht kon wor den dat hun voedselpakket aanwijzin gen zou kunnen geven inzake de sa menstelling van de „weide van vlees." Wat betreft wadpier en nonnetje (het bekende rode of gele schelpje) kan worden gezegd dat deze tot de meest algemene bodembewoners van de Waddenzee behoren. Het was al be kend dat van deze dieren stukken wer den weggegeten door schollen. Bij voorbaat stond dus vast dat onder zoek aan wadpier en nonnetje resul taat zou opleveren. Ze zouden ten minste evenveel moeten verliezen als opgegeten werd door schol en bot, maar vermoedelijk meer omdat er veel meer soorten roofdieren op de wadpla ten voorkomen. provincie stelt dit jaar f39.500 schikbaar voor uitvoering van flankerend ouderenbeleid op bI. De helft van dit bedrag is taeld voor het opzetten van een meringssysteem voor al- nstaande ouderen en tien mille worden besteed aan de warme altijdverstrekking vanuit het ver- Bghuis over heel Texel. is dit jaar voor het eerst dat de leente Texel subsidieaanvragen ft gedaan voor flankerend bejaar- ibeleidHet rijk wil extra voorzienin- in het bejaardenwerk via de pro- ie subsidiëren en de gemeenten sten daarom namens de instellin- die met en voor ouderen werken icten indienen. in dit jaar ontstond er forse discus- welke projecten dit moesten zijn en betreft het alarmeringssysteem hoe het zou moeten worden uit- oerd. De provincie is er wat betreft ubsidieregeling flankerend beleid nog niet helemaal uit en heeft gedeeld dat deze subsidietoezeg- geen rechten geeft voor de :omst. Ce beleidsopvatting is te streven een zekere uniformering van de zieningen, zoals dat ook is ge- met betrekking tot de tijdelijke ame in verzorgingstehuizen. We tot structurele toekenning van financiële bijdrage overgaan nadat beleid definitief is vastgesteld", al dus het provinciebestuur. Meegedeeld wordt dan ook dat men voor de war me maaltijden-service geen subsidie verplichtingen wil aangaan en dat het alarmeringssysteem-project voorlopig alleen kan rekenen op indicentele subsidies. Woonwensen De provincie stelt tien mille beschik baar aan de warme maaltijden-service voor ouderen en alleenstaanden en het Texelse alarmeringssysteem krijgt dit jaar f20.400,—. Ook wordt vijf mille be schikbaar gesteld voor het maken van een brochure waarin ouderen worden voorgelicht over het woon- en leefge meenschapsproject waar De Buureton middels discussiebijeenkomsten mee bezig is. De Buureton krijgt ook f1500,— om een enquête te kunnen houden naar de „specifieke woonwensen" van ou deren. f2600,— wil de provincie be schikbaar stellen om bewegingsactivi teiten in De Buuretonm extra te stimu leren, daaronder valt o.a. dansen en gymnastiek. Een subsidieaanvraag om video-apparatuur voor De Buureton is door de provincie afgewezen. „Een dergelijke aanschaf rekenen wij niet tot onze verantwoordelijkheid", al dus de provincie. Subsidieaanvragen flankerend beleid voor volgend jaar moeten voor 1 maart bij de provincie binnen zijn. De toekenning van de subsidie komt woensdagavond ter sprake in de vergadering van de raad scommissie welzijnsbeleid. Balgzand Tien jaar geleden begon De Vlas met zijn onderzoek aan de oostkant van het Balgzand. In 1975 en 1976 werden daar met behulp van sleepnet en rub berboot vissen gevangen bij hoog wa ter terwijl bij laag water bodemdieren werden verzameld met een spitvork en monsterbuis. Verder werden gedurende drie jaar proeven gedaan in het NIOZ- laboratorium waar beschikt werd over een stuk nagemaakt wad. In het proefschrift wordt een gedetail- V" Jaap de V/as aan het werk op het Balgzand. leerd overzicht gegeven van de bevindingen. Platvissen als schol en bot zwemmen bij opkomend water de wadplaten op en proppen zich daar zo snel mogelijk vol. Omstreeks het tijdstip van hoog water geeft hun maaginhoud een aar dige indruk van wat ze zoal eten. In totaal onderzocht De Vlas de maagin houd van 3200 vissen, in grootte varië rend van 3 tot 30 centimeter. Alle in de magen gevonden prooien werden gedetermineerd, geteld en gewogen. Ook het aantal vissen per m2 wadbo dem en de grootte van de dagelijkse voedselopname per vis werden be paald. Uit daaraan gekoppelde bereke ningen bleek dat de voedselopname van schol en bot in het voorjaar snel toenam. Dat kwam omdat de vissen groeiden, maar ook door stijging van watertemperatuur die de stofwisseling versnelt, 's Winters aten de genoemde vissoorten op het wad zo weinig dat ze zelfs vermagerden. Bij de schol bestond de maaginhoud voor 36% uit afgebeten stukjes van bodemdieren en bij de bot voor 12%. Per vierkante me ter wadbodem werden door schol en bot samen meer dan 17.000 prooien weggehapt. 8000 van die happen le verden dus niet een complete prooi op maar een stukje! Snel Die stukjes zijn dus gedeeltelijk af komstig van de bekende wadpier. Hoe wel dit op 30 cm in de wadbodem le vende dier slechts eens per half uur zijn staart gedurende slechts enkele seconden boven het zand uitsteekt om zijn darm te legen, slagen de „grazen de" vissen er toch vaak in om er een stuk af te bijten. Daarbij verliest de pier enkele ringen (segmenten). De pier groeit, waardoor de resterende segmenten langer worden, maar de segmenten komen niet meer terug. Aan een pier is dus te zien dat er stukken afgebeten moeten zijn. Oudere pieren hebben nog maar weinig seg menten over. Zomers slaagden de pie ren er nauwelijks in om door groei het afvreten bij te houden; na september werd de schade weer ingehaald. Het kwam er op neer dat het vleesgewicht aan afgevreten staartpunten ongeveer gelijk was aan het gewicht van pieren die in hun geheel werden opgevreten. Iets dergelijks gebeurt ook met het nonnetje. Dit op 2 tot 7 centimeter in de bodem levende schelpdiertje houdt contact met het water door middel van twee dubbele buisjes (siphonen) reso, voor aan- en afvoer van voedsel- houdend water. Het is de top van de (grotere) aanvoersiphon die door roof vissen wordt gegeten. Elk nonnetje raakt elke dag wel een stukje van zijn sipho kwijt, maar het zijn wel heel erg kleine stukjes. Niettetmin zijn de totale hoeveelheden die op deze wijze in de voedselketen worden gebracht ook hier enorm. Hoeveel? Om de totale „opbrengst" van de wei de van vlees te kunnen schatten zou den ook gegevens bekend moeten zijn over het afvreten van andere bodem dieren, zoals kokkel, strandgaper en zandkokerworm. Toch kan op grond van wat nu bekend is worden aange nomen dat de opbrengst per vierkante meter wadplaat per jaar 10 gram asvrij drooggewicht moet zijn. Dat komt neer op 5000 kg vers vleesgewicht per hectare en dat is 30% extra boven de hoeveelheid vlees die alle bodemdieren in de wadplaten samen per jaar door gewone lichaamsgroei produceren. Het promotie-onderzoek van De Vlas kwam op gang naar aanleiding van onderzoek van NlOZ-bioloog Bouwe Kuipers die ontdekte dat schollen vaak uit de wadbodem stekende stukjes bo- demdier aten. Bij de berekening van de vleesproduktie van deze bodemdie ren door een andere NlOZ-man, Jan Beukema, waren die stukjes aanvanke lijk niet meegeteld en het was Beuke ma die De Vlas aantrok om het effect van de afgebeten stukjes te onderzoe ken. Het geld voor dit onderzoek kreeg hij van de Nederlandse Organisa tie voor Zuiver Wetenschappelijk On derzoek. In het voorwoord van zijn proefschrift brengt Dr. De Vlas dank aan hen, maar ook aan J.J. Zijlstra, Rob Dapper, Martin Jansen, Bert Bui- zer, Peter de Wilde, Eilke Berghuis, Mark Fonds, Henk Beumkes en wijlen Chris Snijders waarmee hij nauw sa menwerkte. „Een promovendus die zijn proefschrift aflevert is als een mier die na een lange tocht een nieuwe dennennaald op het nest legt. Hé, hé. Onderweg hebben andere mieren zo nu en dan meegesjord; anders was het vast niet gelukt." De dorpscommissie van Den Hoorn handhaaft het bezwaar schrift tegen bestemmingsplan 't Horntje en voor een fietstunnel. Dat heeft de commissie deze week in een vergadering besloten, nadat bekend werd dat dit bezwaar later een belangrijke juridische rol kan spelen omdat er alleen om een tunnel wordt gevraagd en niet om andere fietsoversteekplaatsen. De dorpscommissie nam de mening over die Jaap Lap al tijdens het politie ke café van vorige week verkondigde: de gemeenteraad heeft de tunnel-wens gegrond verklaard en verder basta. Nu wacht men eerst af hoe de hogere overheden over het bezwaarschrift oordelen. „Het besluit tot handhaven van het bezwaarschrift betekent niet automa tisch dat we straks ook naar de Arob- rechter stappen als de gemeente niet met tunnel-geld over de brug komt. We wachten rustig af hoe GS ons pro test beoordeelt", aldus Jaap Lap. In een brief zal de gemeenteraad op de hoogte worden gesteld van het besluit en daarbij wordt ook meege deeld dat het dorpscommissie-protest opgevat moet worden als een zelfstan dig bezwaarschrift en niet alleen als een ondersteuning van de Horntje- wensen zoals Pakt en CDA in de laatst gehouden raadsvergadering meedeelden. Amnesty International Texel houdt dinsdag de maandelijkse schrijfa- vond in de openbare bibliotheek van 20.00 tot 21.00 uur. Het is dins dag ook de internationale.dag van de rechten van de mens. Er zijn kaarten te verzenden naar de Sowjet Unie, Turkije, Guatemala en de republiek Korea. Deze kaarten zijn voorbedrukt en men hoeft alleen een handtekening te plaatsen en een post zegel te plakken. Verder zijn er voor beeldbrieven ten behoeve van gewe tensgevangenen in Ethiopië en Malei sië. Mengesha Gebre-Hiwot en Loo Ming Leong zitten beide zonder proces gevangen en zijn er lichamelijk slecht aan toe. Er wordt om hun vrijlating verzocht. Groeten Er zijn dit jaar weer adressen van ge vangenen waarnaar een groet kan worden verzonden. Namen en adres sen en andere informatie over de. groe- tenactie zijn te verkrijgen bij Jenneke Wassink, Vloedlijn 31, tel. 02220-4109. Evenals in maart vorig jaar kan men van 9 december 1985 tot en met 13 december 1985 en van 16 december 1985 tot en met 20 december 1985 tussen 9.00 en 12.00 uur en 14.00 en 15.00 uur een gratis uittreksel uit het persoonsregister bij de portiersloge van de gemeentesecretarie afhalen. Het betreft de leeftijdsgroep geboren vanaf 1 januari 1916 tot 1 januari 1975. Deze uittreksels zijn o.a. te gebruiken voor (verlenging) rijbewijs, V Kaart, school e.d. Nadrukkelijk wijzen wij er op dat dit uittreksel geen rechtop goedkope overtochten voor personen via TESO De 18-jarige Martin Cornelius Betsema uit Den Burg slaagde aan de streek school in Heerhugowaard voor het di ploma dieselmonteur. De diploma-uitreiking op 14 december wordt extra feestelijk want Martin krijgt op voorstel van de Stichting Re gional Orgaan ter Bevordering van het Leerlingwezen in Noordholland boven dien een ere-diploma, alszijnde de beste leerling in West-Friesland. De technische Texelaar voltooide de opleiding dieselmonteur in twee jaar, terwijl er drie jaar voor staat en sloeg de daaraan voorafgaande 4-jarige opleiding autotechniek over omdat de streekschool vond dat hij al genoeg technische kennis had. Martin werkt bij zijn vader, jachtwerf Betsema aan de Spinbaan. Jarino-bouw b.v. uit Roden start volgende week met de bouw van acht recrea tieappartementen aan de Boodtlaan in De Koog. Het betreft vier kleine apparte menten op de begane grond met terras en tuin en vier recreatieonderkomens op de eerste en tweede verdieping met balkon en drie slaapkamers. Achter het wooncomplex komen bergingen. Jarino hoopt de appartementen tegenover Motel Texel voor Pasen op te leveren. Alle acht de vakantieverblijven zijn verkocht aan particulieren van de vaste wal. De tekening toont de oostzijde van het appartementengebouw.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 5