Cjroen jjwartïjexeh in het hart Wijs Waalenburg niet an tot reservaat!" ,Eigen" vuilverwerking flinke stap dichterbij Twee gewonden bij taxi-ongeval latste poging „relatieboeren": Gemerkte zeehond zwom terug naar Texel „Molengat" donderdag in de vaart Nog geen verhoging onroerend goed-belasting Passagier grijpt stuur Geen voorrang meer op Wilhelminalaan De Texelse Courant tijdens de feestdagen. Ouwe Sunderklaas E GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.039 DINSDAG 10 DECEMBER 1985 iactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. icen werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel (02228) 266, ns Oosterhof, Westerweg 14, Den Burg, tel. (02220) 4988 en Niek van der jden, Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393. jr advertenties, abonnementen, etc.: geveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, foon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ18,10 per kwartaal; los 80 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01 742: NMB nr 67.34.60.398. werking. De vrij werk gegaan; ij verzoeken u het gebied Waal- lurg niet aan te wijzen als reser- :l" Aldus de eigenaars en ge- ikers van in Waalenburg gele- i gronden die op de nominatie an om tot relatienotagebied te den uitgeroepen. vel alle betrokken boeren hebben handtekening staan onder een I die gezonden is aan de provincia- ömmissie voor natuur- en land- ipsbescherming en die als een ste poging kan worden gezien om lelijk te maken dat de boeren van ilenburg niet zullen meewerken aan rvaatvorming en dat het daarom i enkele zin heeft om de polder lenburg toch daarvoor aan te wij- Dat was al eerder duidelijk ge kt tijdens het recentelijk gehouden ioberaad" en de argumenten wer- toen uitvoerig naar voren ge- ht. De briefschrijvers zeggen het te zijn met de heer P. Zwart van 'SP die constateerde dat tijd en beter elders besteed kunnen wor den als er gebrek aan medewerking is. Naar aanleiding van een opmerking van Ir. Pfeiffer wordt naar voren ge bracht dat de bedrijven er na de aan wijzing tot reservaat zullen bijliggen als een geplukte kip. „Gezonde bedrijven die nog net niet doodgaan. Ook men sen die geestelijk afknappen. Hoeveel tijd en moeite is hier voor de boeren mee heengegaan? En dat zonder vergoeding?" De briefschrijvers zeggen dat zij over wegen een schadeclaim in te dienen als toch 'tot aanwijzing wordt overge- Donderdag a.s. komt de dubbeldeks veerboot „Molengat" weer in de vaart in verband met de verwachte drukte rond Ouwe Sunderklaas, kerst en nieuwjaar. Het onderhoudswerk aan het schip wordt daartoe onderbroken. De tweede week van januari gaat de dubbeldekker weer aan de kant. gaan. Dit in verband met het feit dat er in de toekomst maar één koper zal zijn voor de gronden („Natuurmonu menten''). „Er is namelijk geen boer meer die het aandurft grond te kopen in een reservaatgebied, wegens de in de toekomst te verwachten ellende en ergernis. Onze bedrijven zijn daardoor minder waard. Dit rechtvaardigt onze eis voor schadevergoeding. Echter aan u de keus!" Zondag en maandag werd in de veerhaven van 't Horntje een zee hond gesignaleerd. Het bleek een gemerkt exemplaar te zijn, dat op 13 november door mensen van het Natuurrecreatiecentrum op het wad ten zuidoosten van Terschel ling was losgelaten, nadat het daar met het SB B-vaartuig ,,Pho- ca" vanaf 't Horntje was heen gebracht. Het merkteken op de huid ,,HO"' op de huid was dui delijk te zien. Maandag werd waargenomen dat de rondzwem mende zeehond een paling in zijn bek had, wat een goed teken is. Het dier is kennelijk in staat zijn kostje op te scharrelen. De zee hond is nadien niet meer gezien. gunstige situatie is in de praktijk nau welijks denkbaar. Stortplaats blijft Er zijn tal van vergelijkende berekenin gen gemaakt. Op grond daarvan is ge kozen voor de genoemde verwerking op Texel. Niet alle huisvuil zal door de verwerkingsinrichting kunnen worden veranderd in nuttige compost. Er is 3% zg. „inert" vuil waarvan een deel naar de verbranding in Alkmaar zal worden afgevoerd terwijl de rest (voor namelijk bouw- en sloopafval dat te „vuil" is om opnieuw te worden ge bruikt) op Texel zelf zal worden gestort. Er blijft dus een (kleine) stort plaats die aan veel hogere eisen zal moeten voldoen dan de bestaande stortplaats. Dat wordt tevens de noodstort, waar het voor Alkmaar bestemde vuil kan worden opgeslagen als de boot zou uitvallen. De afvalverwerkingsinstallatie zoals de gemeente die wil stichten achter het terrein van Rijkswaterstaat bij Oude schild is van een klein type. Met dergelijke kleine verwerkingsinstal laties is onder meer in Zweden reeds enige jaren ervaring opgedaan. In het kader van het onderzoek naar de mo gelijkheden voor Texel hebben mensen van gemeentewerken dan ook een be zoek gebracht aan dat Scandinavische land en daar meerdere installaties bekeken. De gedachten van de gemeente gaan uit naar een installatie van het merk „Dano". Het hart daarvan wordt ge vormd door een „biostabilisator". Dat is een roterende trommel waarin het voorbewerkte en gesorteerde huisvuil in betrekkelijk korte tijd in compost wordt veranderd. Met de nabewerking vergt het hele productieproces nog geen twee maanden. Naast de stabili sator (die in een gebouw staat) omvat de installatie een stortvloer, transpor teur, zakkenscheurder, bandtranspor teur, magneetafscheider, schudzeven, biofilter, beluchtingsveld, etc. De tota le benodigde oppervlakte is 5000 m2. Bij de berekeningen is ervan uitgegaan dat geen inkomsten worden verkregen uit de verkoop van compost, hoewel te verwachten is dat voor deze com post vrij veel belangstelling zal bestaan. De landbouworganisaties hebben te hebben gegeven ƒ14,50 per ton compost te willen garanderen. Zou alle geproduceerde compost voor dit bedrag worden verkocht dan betekent dat een opbrengst van ƒ46.400,— waardoor het verwerkingstarief van het huilvuil daalt van ƒ101,16 naar ƒ95,52 per ton. Het onroerend goed op Texel heeft, blijkens de laatste gemeentelijke taxa tie, een waardedaling van 4% onder gaan. Met hetzelfde percentage zou daarom de opbrengst van de onroe rend goed-belasting dalen. Om dat te voorkomen is van ambtelijke zijde geadviseerd tot tariefsverhoging van 4%. Anders slinken de gemeentelijke inkomsten met ƒ56.000,— per jaar. Bij de vorige taxatie, in 1981 deed zich het omgekeerde voor. Toen bleek het onroerend goed in waarde te zijn gestegen en werd besloten de be lasting te verlagen om het financieel effekt teniet te doen. B en W hebben echter besloten deze keer nog geen voorstel inzake verho ging te doen en eerst de raadscommis sie voor financieel, economisch en technisch beleid te raadplegen. Een ruzie tussen twee passagiers en het vastpakken en draaien van het stuur in een taxi was er in de nacht van vrijdag op zaterdag de oorzaak van dat de taxi op de Pontweg met grote snelheid tegen een boom botste. De twee passagiers werden ernstig gewond en moesten met een extra boot naar het ziekenhuis worden gebracht. Zaterdagmorgen om drie uur werden de twee passagiers, een 32-jarige Texelse student en een 20-jarige ande re Texelaar, op hun verzoek door een taxibedrijf uit Oudeschild van Den Burg naar De Koog gebracht. Op de Pontweg rijdend kregen de twee ruzie en de 32-jarige Texelaar die naast de chauffeur zat gaf te kennen uit te willen stappen. De chauffeur deelde mee dat hij hen conform de af spraak naar De Koog wilde rijden en meteen daarna greep de man het stuur van de wagen en gaf er een ruk aan. De taxi schoot ter hoogte van jeugd- De voorrangskruisingen van de Wilhel minalaan zulen worden opgeheven. Thans heeft het verkeer op de Wilhel minalaan nog voorrang boven het ver keer dat komt uit de Drijverstraat, Brouwerstraat en Binsbergenstraat, maar na de herinrichting van de laan vindt de gemeente dat niet meer no dig. Bij die herinrichting is het trottoir aan één kant aanmerkelijk breder ge maakt (en zijn de aan die kant gelegen parkeerhavens opgeheven) en de ge meente verwacht hiervan een snel- heidsverlagend effect op het verkeer. Door het planten van (vrij grote) e?sen zal dat effect nog worden versterkt. Door deze voorzieningen en door het opheffen van de voorrangskruisingen krijgt de Wilhelminalaan het karakter van een woonstraat; de verkeersfunctie zal zo wordt verwacht voor een deel worden overgenomen door de Bernhardlaan. De aansluitingen van het Achterom op de Wilhelminalaan krijgen het karakter van uitritten. Door het uitvallen van 25 en 26 de cember en 1 januari als werkdagen zal in de kerstweek en de week van oud-en-nieuw steeds maar één krant verschijnen In de kerstweek alleen op dins dag 24 december en in de week van oud-en-nieuw alleen op dinsdag 31 december. Adverteerders worden verzocht (voor deze beide kranten) hun op drachten steeds op de vrijdagen daarvoor aan te leveren, zodat on danks drukte toch de nodige tijd en zorg aan hun advertenties kan wor den besteed. De directeur. herberg Eyercoogh van de weg en boorde zich in een boom. Alle drie de inzittenden werden naar Den Helder gebracht maar de taxichauffeur kon dezelfde nacht weer naar huis. Zijn verwondingen bleken mee te vallen. De 32-jarige Texelaar liep door het on geval een gebroken bovenarm en bo venbeen op en was zwaar gewond aan zijn knie. De 20-jarige eilandgenoot wera met een gebroken neus naar üe- mini gebracht en toen hij daar werd behandeld trad later de extra complica tie hersenvliesontsteking op, waardoor zijn toestand zorgwekkend is. De taxi werd onherstelbaar beschadigd. Kantoorstraat 11, Den Burg - Texel g Donderdag 12 december E S e y aanvang 20.00 uur. Vrijdag 13 december F vanaf 11.00 uur geopend, p Zaterdagmiddag 14 en E zondagmiddag 15 december E vanaf 15,00 uur geopend. S inlng van de huisvuilverwerkingsinstalletie in Delft die een drie keer zo grote capaciteit heeft als de installatie die bij Oudeschild komt. if gebouw linksboven bevindt zich de bio-stabilisator. hart van de Dano verwerkingsinstallatie wordt gevormd door deze roterende trommel waarin het huisvuil na de nodige scheidingen en voorbewerkingen tot compost wordt gemaakt. st ziet er naar uit dat Texel in 1988 een eigen afvalverwer- ngsinstallatie in gebruik zal nemen. De „Stuurgroep inter- gionale samenwerking vuilverwerking Noordholland- iord" is vorige week nl. akkoord gegaan. Als in januari ook i provinciale commissie voor de milieuhygiëne het groene :ht geeft, kan met de voorbereidingen voor de bouw wor- in begonnen. waarop men stuitte lijken nu te zijn overwonnen. Daarbij is geprofiteerd van het feit dat Texel een zetel heeft in de genoemde stuurgroep, hoewel het met een huisvuilproduktie van 9000 ton maar een betrekkelijk klein belang vertegenwoordigt in vergelijking met de 255.000 ton huisvuil die af komstig is uit het andere samenwer kingsgebied ten noorden van Alkmaar. Er is veel overredingskracht nodig ge weest om de andere leden van de stuurgroep mee te krijgen. „We heb ben het gevoel dat we het project voor de heisdeuren hebben weg gesleept", aldus wethouder Klaas Barendregt. Hoger tarief Uit het feit dat huisvuilverwerking op Texel ongeveer even duur zal uitvallen als bij centrale verwerking in Alkmaar mag niet de conclusie worden getrok ken dat het huidige reinigingsrecht dat per huishouden moet worden betaald gelijk blijft. Dat tarief (thans ƒ70,— zal stijgen tot ƒ160,— a ƒ180,— maar dat zou ook het geval zijn bij centrale ver werking in Alkmaar. Men kan zich troosten met de gedachte dat de wer kelijke kosten van huisvuilverwerking veel hoger zijn maar dank zij het vere veningssysteem over de hele regio worden verdeeld. Hetzelfde dus als thans gebeurt met de kosten van electriciteits- en watervoorziening. Het verzet tegen een eigen Texelse verwerkingsinrichting kwam voorname lijk uit de betreffende technische werk groep en hing samen met de financiële risico's. Dat risico (voor de andere de len van het samenwerkingsgebied) is opgeheven door de voorwaarde dat de eventuele extra kosten (dus boven de kosten van centrale verwerking) niet voor verevening in aanmerking komen. Van gemeentewege wordt erop gewe zen dat dit risico zeer klein is. Bij de berekeningen is men zeer realistisch te de voor Texel minst s voorwaarde is wel gesteld dat de sten van verwerking op Texel niet iger mogen zijn dan bij afvoer van it Texelse huisvuil naar de centrale rwerkingsinstallatie in Alkmaar. De sten die met het laatste zijn ge- seid komen namelijk voor „vereve- ig" in aanmerking; ze worden dus lijkelijk omgeslagen over alle deelne- snde gemeenten in Noordholland- ord, zodat overal hetzelfde reini- igsgeld wordt betaald. De eventuele tra kosten van een Texelse verwer- igsinstallatie komen geheel voor re ning van de gemeente. Voor dat itste hoeft echter niet te worden ge- lesd. Directeur A.A.T. Doppenberg n gemeentewerken: „De verwerking n het huisvuil op Texel is duurder tn centrale verwerking in Alkmaar, sar daar staat tegenover dat door de andsituatie de kosten van het vuil- insport veel hoger zijn. Daardoor ko en de totale kosten ongeveer even log uit. We hebben uitgerekend dat kosten van een eigen verwerking in t gunstigste geval vijf gulden per 1 lager zullen uitvallen dan bij ver- irking in Alkmaar en in het on- nstigste geval zes gulden hoger." Texel wil graag het huisvuil op het ei land zelf verwerken omdat er directe (drie arbeidsplaatsen) en indirecte (ook drie arbeidsplaatsen) werkgelegenheid mee is gemoeid. Van minstens even groot belang is dat de installatie jaarlijks ca. 31.000 ton compost van goede kwaliteit zal kun nen produceren, die in de Texelse landbouw een nuttige bestemming kan krijgen. De vuilverwerkingsinstallatie en alles wat daarbij hoort zal een investering betekenen van vijf tot zes miljoen gul den. De jaarlijkse kosten zullen ca. één miljoen gulden bedragen. Punt van discussie is nog of de instal latie „compleet" huisvuil te verwerken zal krijgen of dat afvalscheiding bij de bron zal worden toegepast. Geen stank De afvalverwerkingsinstallatie zal waar schijnlijk worden gebouwd op het be drijventerrein nabij de haven van Ou deschild. Het wordt een hypermoderne installatie waarvan geen stankoverlast hoeft te worden gevreesd. Niettemin zal de installatie pas in werking wor den gesteld na het voeren van een hinderwetprocedure. De gemeente Texel heeft twee jaar strijd gevoerd voor een eigen vuilver- felle weerstanden

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 1