)ertig vrijwilligsters mdersteunen kruiswerk m m m 1 L H 1 1 1 J hn der Beek mag zelf rond bouwrijp maken een aanpassing van ontwegkruisingen elangstelling voor unstuitleen Eerste competitiewedstrijd turnen B-ploeg jongens levert verlies op Doorrijder kreeg proces verbaal Uit de bocht gevlogen Materiaal voor conservering historische vondsten Gezamenlijke kerstviering in Den Hoorn Bromfietsdief aangehouden Lichte aanrijding Scouting op zoek naar oude foto's en dinky toys Lessen GVT vervallen 12 december Ongeluk bij voorsorteren Deelnemers „assistentencursus" allen geslaagd Lezing over Halley-komeet Boot viel uit door defecte brug Geef TEGEI!ghs Hu op texel labimrg omW Tegengas was grap Marinebad dicht 13 17 20 22 26 46 51 54 56 bJ NS DAG 10 DECEMBER 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 7 nds kort is er een door de wijk- rpleging van het Texelse Groene jis opgerichte vrijwilligsters oep actief. De ongeveer dertig ouwen zullen vooral moeten in- iringen in zaken waar het profes- mele kruiswerk en gezinsverzor- ig niet aan toekomen. Dat bete- mt dat de vrijwilligsters vooral iciaal bezig zullen zijn. Texelse wijkverpleegsters werden in n werk regelmatig geconfronteerd t vragen waar ze eigenlijk niet aan nden voldoen. Wandelen met ie- and die slecht ter been is of in een stoel zit, met iemand meegaan naar kapper of gewoon een praatje.ma- i, bij ziekte behulpzaam zijn, bij- orbeeld door te waken als de situa- ernstig is, een willig oor lenen aan insen die hun gemoed willen luch- i, gewoon wat gezelligheid brengen, i de familie te ontlasten bij bedlege- je patiënten. lemaal bezigheden die steeds minder in het werk van organisaties als it Groene Kruis en de gezinsverzor- g, waar steeds zuiniger overheden hand aan de knip houden. Elders in t land zijn diverse vrijwilligersgroe- n, soms zelfs geheel los van het oene Kruis of andere instanties, aan werk. Op Texel kwam er een werk- oep waarin het Groene Kruis, de pa- intenraad van dokter Siebinga en de lerkoepeling zitting namen. Deze rkgroep overlegde ook met de ge- isverorging. Twee van de Texelse jkverpleegsters, Marja van Etten en arlies de Visser, begonnen enige tijd geleden met het werven van vrijwil ligsters tijdens een dag van de over koepeling van vrouwenorganisaties in de Witte Burcht. Zo'n vijftien aanmeldingen kwamen binnen en een zelfde aantal volgde op een oproep in de krant. Contact De deelneemsters werden in twee groepen verdeeld die ieder drie dagde len lang werden voorbereid op hun taak. Deze cursus werd door dezelfde wijkverpleegsters opgezet in samen werking met de consulente gezond heidsvoorlichting en opvoeding van de provinciale kruisvereniging. Tijdens die bijeenkomsten werd aandacht besteed aan het contact leggen met de patiën ten, de verantwoordelijkheid die derge lijk vrijwilligerswerk oplegt en meer praktische zaken als patiënten tillen en kijken wat wel en niet tot de taak van de vrijwilligster gerekend kan worden. Moreel Eén van de belangrijkste verantwoorde lijkheden is de plicht vertrouwelijk om te srpingen met wat in gesprekken en dergelijke door de patiënt/cliënt verteld wordt. Weliswaar bestaat er geen wet telijk beroepsgeheim voor vrijwil ligsters, een morele verplichting is er zeker en de deelneemsters aan het project hebben afgesproken om zelfs tijdens de regelmatig te houden ver- volgbijeenkomsten bijvoorbeeld het noemen van namen te vermijden. Het is de bedoeling dat de groep regelma tig bijeen zal komen om van nuttige ne van de gemeente bouwgrond Dopt betaalt een prijs die is opge- ouwd uit de inkoopprijs van de iond en de kosten die de ge- eente moet maken om de grond ouwrijp te maken. Het zou dus logelijk zijn de grond voordeliger ikopen door deze eigenhandig ouwrijp te maken, voor zover dat logelijk is. Dat is met succes ge- obeerd door de heer H. van der ek uit De Cocksdorp die interes- heeft voor een 1330 m2 groot deelte terrein van de voormalige olzuivering aan de Lange- Idstraat om daar een garagebe- jf en handel in tweedehands on- rdelen te vestigen. normale prijs (f57.000,— vond Van Beek bezwaarlijk en hij vroeg daar- reductiemogelijkheden door zelf aanpassing van de Pontweg- uisingen Redoute, Rozendijk, orritslanderdijkje, Californiëweg Pelikaanweg gaat voorlopig niet lor omdat de provincie er krach- ns de Wet Uitkering Wegen foorhands" geen geld voor be- hikbaar zal stellen. De provincie wel bereid ƒ400.000— bij te dra- in in de kosten van de Pontweg- npassing nabij de veerhaven in rband met de aanleg van de dub- Ideks aanleginrichtingen. ngezien rijkswaterstaat in een eerder idium voor hetzelfde project al f 1,8 joen beschikbaar stelde, zijn de to- b kosten van de aanpassing van de ntweg in de omgeving van de veer- ven daarmee gedekt. Daarom is het st nodig dat Teso garant blijft staan or de voorbereidingskosten van de ïpassing van de Pont wég. Dat tste zal het gemeentebestuur aan so kenbaar maken. bestaat op Texel belangstelling or kunstuitleen en er zijn ook Bnsen bereid om als vrijwilliger se te werken aan het uitlenen n kunst. Dat blijkt uit de enquê- die gehouden werd tijdens de nstuitleen-tentoonstelling, die langs in het raadhuis werd ge- uden. Er werden bij die gelegen- id 73 enquêteformulieren inge- ld; 65 personen gaven aan kunst willen lenen als dat op Texel gelijk zou zijn. Als gebouw ar dat zou moeten gebeuren rd door 26 personen de biblio- ek genoemd; 19 spraken zich voor het raadhuis en 16 voor pshuis d'Ouwe ULO. ïr uiteenlopend en daardoor weinig igend waren de antwoorden op de Jg naar welk soort werk de he istelling uitgaat. raadscommissie voor welzijnsbeleid in de openbare vergadering van genavond reageren op de enquête daarbij mogelijk de uitspraak doen de Texelse Kunstuitleen van start st gaan. informatie voorzien te worden en om ervaringen uit te wisselen. De wijkverpleging speelt een centrale rol in deze vrijwillige hulpverlening. Als een patiënt(e) graag van de diensten gebruik wil maken moet het Groene Kruis gebeld worden op werkdagen tussen 16.30 en 17.30 uur. De Visser en Van Etten gaan dan, onder meer aan de hand van een vrijwilligerskaar- tenbak, na wie er geschikt zou zijn voor deze aanvraag, die dan vervol gens aan de vrijwilligster wordt door gegeven. Die neemt zelf contact op en vanaf dat moment heeft de wijkverple ging er als het goed is niets meer mee te maken. Wél bestaat natuurlijk de mogelijkheid, zowel voor de patiënt als voor de vrijwilligster om bij vragen of problemen de hulp van Marja van Et ten of Marlies de Visser in te roepen. Er komen nog steeds aanmeldingen binnen van' vrouwen die mee willen doen. Het is hu echter vooral belang rijk dat patiënten gaan vragen om deze vorm van hulpverlening. Er zijn nu zo'n vijf vrouwen aan de slag. Het enthou siasme in de groep is groot en er staan nog 25 vrijwilligers klaar. Zondag werd de eerste competitie wedstrijd gehouden tussen de B- ploegen jongens van de gym nastiekvereniging Dokev en GVT te Anna Paulowna. In de gymnastiek zaal ,,De Ark" werd de GVT ploeg door een ijzersterke Dokev ploeg met ruim 14 punten verslagen. Ondanks dit verlies bezit GVT een pri ma ploeg die nog veel mogelijkheden heeft. In vergelijking met twee jaar ge leden is deze ploeg beter dan de toen malige B-ploeg. Vooral op het onder deel kastsprong kwam dit sterk naar voren. Alle jongens op Arthur Kloosterman na, lieten hier een „over slag" zien. De oude B-ploeg kon toen- dertijd geen enkele overslag produce ren. Toch is de oude ploeg in twee jaar uitgegroeid tot een uitstekende A- ploeg, die zelfs op de nationale kampi oenschappen onlangs nog een zeven de plaats behaalde. Op alle wedstrijdonderdelen werden nu ongeveer drie punten verloren. Dit is werkzaamheden uit te voeren. De ad viserende ambtenaren van het ge meentelijk grondbedrijf voelden daar niet veel voor en vonden dat Van der Beek hoogstens de beplanting van het terrein zelf zou kunnen weghalen waardoor hij ƒ2350,— zou besparen. De rest moest door erkende aannemer gebeuren. Van der Beek nam raadslid Paul Kikkert uit De Cocksdorp in de arm en deze was met hem van mening dat veel méér zelfwerkzaamheid zou moeten worden toegelaten. B en W zijn daarin tegemoet gekomen door te beslissen dat de af te nemen grond zelf bouwrijp mag worden gemaakt, al blijven er belangrijke kosten die de ge meente moet maken en die in de prijs van de grond zullen worden doorbere kend. Ook is aangeboden dat Van der Beek de grond in erfpacht krijgt in- plaats van aan te kopen. Een 24-jarige tijdelijke inwoner van Texel kon het afgelopen weekend door de politie worden aangehouden we gens doorrijden na een aanrijding. De man was op 28 november met zijn au to door een hek en struiken gevlogen in De Koog, maar was vertrokken voordat het ongeluk werd opgemerkt. Een 19-jarige Texelse automobilist vloog zondagavond om half twaalf uit de bocht van de Elemert, vlak voor Emmalaan. De Texelaar reed met zijn wagen tegen een lantaarn paal, de lichtmast brak af en de auto met mast kwam tot stilstand tegen een boom. Geluk hierbij was dat de jongen niet zo hard reed. De auto was total loss. De bestuurder werd na doktersonder- zoek met een extra boot naar een Alk- maars ziekenhuis gebracht wegens ver wondingen aan zijn gezicht en gebit. Naast hem zat een 17-jarige vriendin die zonder letsel de auto kon verlaten. In het ziekenhuis werd de jongen een bloedproef afgenomen. De gemeenteraad zal worden voor gesteld ƒ22.000— uit te trekken voor het aanschaffen van beno digdheden voor het conserveren van historische voorwerpen in het Maritiem Museum in Oudeschild. Dit geld is nodig voor een gedeeltelijke afscheiding in de werkplaats, een zuur- kast, spoelruimte, loogvrije bakken voor het electrolyse-bad, verwarmings element, thermostaat, edelmetalen pla ten, decoupeerzaag, boormachine, mesjes, handschoenen en diverse an dere artikelen waaronder allerlei chemicaliën. Tevens zal ƒ6793,— worden geraamd als gemeentelijk aandeel in de kosten van herstel van het dak van de wier- schuur. Het grootste deel van de tota le kosten (70%) wordt gedragen door het ministerie van WVC. Evenals vorig jaar wordt in Den Hoorn weer een gezamenlijke kerstviering ge houden van bejaardensoos, hervormde zusterkring en de algemene bond van ouderen. Dat gebeurt woensdag 18 december, aanvang 15.45 uur in dorps huis De Waldhoorn. Er wordt een broodmaaltijd gebruikt en er wordt ge zongen door mensen uit Den Hoorn en Oudeschild en door kinderen van de zondagsschool. Welkom zijn alle mensen uit Den Hoorn en omgeving. Zij moeten zich tevoren wel opgeven bij een van de volgende dames: A. Lap, tel. 02226-206; M. Kiljan, 02226-476 of T. Kok, 02226-362. De politie uit Wognum kon het afgelo pen weekend twee jongens uit die plaats aanhouden, die bekenden op 5 oktober van dit jaar een brommer te hebben gestolen van een Texelse jon gen. De aanhouding gebeurde in over leg met de Texelse politie. Op de parkeerplaats van supermarkt Goënga in Den Hoorn reden vrijdag twee auto's tegen elkaar. Een 66-jarige automobilist uit Schagen reed weg op het moment dat een 22-jarige automo bilist uit Delft vanaf de Kerkstraat het plein opreed. De chauffeurs zagen el kaar niet en lichte schade aan beide auto's was het gevolg. Groepsleider Niek Slijderink sr. van Scouting Texel heeft een effectieve manier ontdekt om zijn verzameling scoutingartikelen uit te breiden: ruilen. Op verzamelaarsbeurzen blijken veel mensen over begerenswaardige pad vinderijspullen te beschikken. Zij willen echter niet verkopen maar wel ruilen voor andere zaken. Veel interesse is er met name voor oude familiefoto's van het soort dat van 1890 tot ca. 1925 werd gemaakt, de bekende bruine daglichtafdrukken. Ook metalen minia tuurauto's (dinky toys en andere mer ken) liggen goed in de ruilmarkt. Slij derink houdt zich derhalve voor zowel het een als het ander aanbevolen. Na een telefoontje (Den Burg 2374) komt hij graag langs. voornamelijk te wijten aan onvoldoen de afwerking en het missen van enkele moeilijke onderdelen zoals kippen, flic- flac, overslag en lopende verbindingen. In de ploeg zaten twee debutanten: Jeroen en Arjan Hemelrijk uit Oude schild. Vooral Arjan draaide een uitste kende wedstrijd. Sprong en rek liggen hem goed. Je roen draaide deze wedstrijd als reserve mee en moet nog wat onderdelen bij leren om zijn oefeningen vol te krijgen. Martijn Visser draaide zondag als beste van de ploeg. Hij gaat al aardig in de richting van de betere jongens van GVT en die zullen in de toekomst voor hem op moeten passen. Jacco Bakker gaat het steeds netter doen. Jammer was dat hij in deze wedstrijd enkele ernstige fouten maak te zodat zijn puntentotaal net over de 30 bleef steken. Arthur Kloosterman had zijn dag niet. Vrij lusteloos draaide hij zijn oefeningen af. De vonk ontbrak. Komende zaterdag zal de competitie wedstrijd voor de meisjes worden ge houden in Den Helder tegen OKK. Een zeer sterke meisjesploeg zal dan om 13.15 uur de strijd aanbinden tegen OKK waar al zeer lang niet van is ge wonnen. Gezien de sterke ploeg van GVT zullen de kansen nu misschien keren. In verband met Ouwe Sunderklaas vervallen donderdag a.s. alle lessen van GVT met uitzondering van de ex tra training. De deelnemers daaraan worden van 16.00 tot 17.45 uur in de Beatrixzaal verwacht. Donderdag gebeurde een aanrijding op de kruising Beatrixlaan-Gasthuisstraat. Een 23-jarige Texelse vrouw wilde met haar auto vanuit de Gasthuisstraat de Beatrixlaan oprijden waarbij ze een van links komende lichte vrachtwagen niet opmerkte. De personenauto raakte beschadigd aan de voorzijde. De vrachtwagen had alleen een lekke achterband. Persoon lijk letsel deed zich niet voor. Na het volgen van de „assistentencur sus 1" van het Koninklijk Nederlands Gymnastiekverbond zijn het afgelopen weekend alle cursisten voor het diplo ma geslaagd. De cursus heeft tot doel jonge mensen op te leiden tot as sistent bij gymles voor kinderen. Na 25 uur praktijk en 5 uur theorie worden de cursisten geacht in staat te zijn om onder toezicht van de gediplomeerde leiding kinderen te helpen met bewe gen. Bij het praktijkexamen ging het om goede eigenvaardigheid; omgaan met kinderen en het omgaan met de veiligheid (vangen, hulp verlenen, plaatsen matten e.d.). Bij theorie ging het erom dat de cursisten inzicht had den hoe bewegen tot stand komt en hoe het staat met de parate kennis omtrent de nomenclatuur van het turnen. De geslaagden waren: Karei Dijker, Margriet Zwart, Suzanne van Tonge len, Jeanette van Hoogen, Joost Brü- gemann, Anuska van den Berg, Geri Wuis, Anchelique Mets, Arjen de Rui ter, Irene Witte, Ingrid Witte, Angeli- que Rood, Simone de Ridder (moet praktijk nog doen i.v.m. enkelblessure), Esther Witte, Martine Brügemann, Lin da Koolhof, Annet Steenbruggen en Dorathea Brouwer. Deze week zal de komeet Halley met een kijker of het blote oog het best zichtbaar zijn als het weer meewerkt. De lezing die de Texelse vereniging voor weer- en sterrenkunde zaterdag middag om 14.30 uur in De Schakel houdt is dus zeer actueel. Dr. R. van Helder spreekt daar over „Kometen, geschiedenis en modern onderzoek". Ook belangstellende niet-leden zijn welkom. Toen vrijdagochtend om half zeven de veerboot uit Den Helder zou vertrek ken, bleek de brug van de aanlegin- richting niet omhoog te kunnen omdat een luchtcilinder van het mechanisme defect was. De storingsdienst van Rijkswaterstaat verhielp het manke ment waardoor de boot een uur later kon vertrekken. Dagbladen en post kwamen daardoor later dan anders bij de geadresseerden. Buig zelf je eigen GEB-rekening informatie: y Maandag kon men in Den Burg diverse posters aantreffen met daarop een oproep om de aard- gasmeter te kantelen. Op die ma nier loopt de cijfertabel in de me ter terug en maakt men kans op een lage gasrekening. De kreet ,,Buig zelf je eigen GEB- rekening om" op de affiche deed vermoeden dat het hier een grap betrof omdat Texel geen gemeen telijk energiebedrijf heeft. Dat werk is uitbesteed aan De Liefde. Het ,,aktiemiddel" gasmeter kan telen grijpt echter in ons land overal om zich heen met a/s mot to dat de regering teveel geld vraagt voor het aardgas. Op de Texelse poster staat een in formatieadres: Peter Boon uit de Weverstraat. Hij vertelde desge vraagd dat het hier geen overge waaide aktie uit de randstad be treft, maar een grap die verband houdt met een Ouwe Sunderklaas-voorste/ling van a.s. donderdag. Het zwembad van marinesportvereni ging Zeemacht is gesloten van 15 de cember tot 6 januari. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 14 15 19 23 24 25 27 29 30 31 32 33 34 3 b 36 38 39 ,0 «1 ■42 A3 4 7 50 52 55 55 59 60 62 64 6b bb b7 Horizontaal: Verticaal: 1. maanstand 1. stofmaat 3. herbergier 2. toiletartikel 8. lidwoord 3. vragend voornaamwoord 10. flauw 4. levenslucht 12. wapen 5. halswervel 14. sociaal economische raad 6. ambtshalve 15. vis 7. gek 16. slingerplant 8. boom 17. model 9. bijwoord 19. hoofddeksel 11. mislukken 21. bedrag 12. voor 23. vaasje 13. deel van de mond 25. Europeaan 14. perzische titel 26. uitroep 18. bank van lening 28. vogel 19. kleurstof 29. algemene ouderdomswet 20. Engelse luchtmacht 31. rijksgrens 22. inhoudsmaat 32. beroemd 24. beruchte 34. verdedigingsorganisatie 25. prachtig 35. breedvoerig 26. schel 37. voor 27. mankeren 38. kledingstuk 30. letsel 39. tijdperk 32. meisjesnaam 40. aap 33. vlaktemaat 42. hetzelfde 34. voordeel 43. meisjesnaam 36. luchtig gesprekje 44. deel van het hoofd 38. jongensnaam 45. rivier in Rusland 40. klein plantje 46. vreemde munt 41. beroep 47. deel van een boom 46. Oudgriekse pasmunt 48. drank 49. drank 50. jongensnaam 51. koeienmaag 52. vochtig 53. losse naad 55. voertuig 54. Nederlandse televisie stichting 57. getekende mop 55. noodsein 60. strafwerktuig 56. sportterm 61. plaats in India 58. elasticiteit 63. strik 59. telwoord 65. titel 60. eerwaarde heer 66. boomstronk 62. nummer 67. de lezer heil 64. vaartuig.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 7