Toen Joop me dat bosje rotjes gaf was ik in één klap van m'n puistjes af" Premies ziekenfonds voorlopig ongewijzigd Kerstzangdienst in katholieke kerk 'rogramma's voor luwe Sunderklaas JHh Vuurwerk. Hou 't leuk. melrijk ruilt grond it gemeente torrijder of vernieling nmerkingen op plan or ouderenverblijf dubbeldekker Aanlijnplicht opnieuw in discussie Brommer reed te hard Huurfiets bracht meisje thuis Ouwe Sunderklaasdrive in de Buureton IS DAG 10 DECEMBER 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 9 lieer J. Hemelrijk uit Oudeschild zal stuk grond van 1190 m2 gelegen ter de Loodssingel aan de gemeen- jverdragen en een stuk van 660 m2 jstrieterrein nabij de Schilderweg jgkrijgen. De grond bij de Loodssin- heeft een waarde van 7 18— per terwijl de industriegrond 750— per waard is. Hemelrijk moet daardoor 580,— toebetalen. grond bij de Loodssingel heeft de lemming openbaar groen en wordt is nog door Hemelrijk als opslag en gebruikt. ideze grond grenst het achtererf de heer F. Krijnen. Die zou het (graag tegen kostprijs van de ge- ■nte overnemen en het terrein dan inplanten en inzaaien. Dat laatste nogelijk en voor de gemeente zelfs «rekkelijk, want Krijnen zorgt er al- voor dat de bestemming openbaar en werkelijkheid wordt, waardoor vel de aanleg- als onderhouds- iten worden uitgespaard. Wel moet tekerheid zijn dat Krijnen het terrein zodanig ook in stand houdt en rtoe zou een privaatrechtelijke over komst moeten worden gesloten, en W. hebben zich inmiddels ak- ;rd verklaard met de grondruil. Inza- iiet doorverkopen van het openbaar >n aan Krijnen moet nog een Jissing worden genomen. bewoner van de Golfslag deed jifte van het feit dat het tuin- lurtje bij zijn woning was vernield, politie vond geen sporen van een wijding en vermoedt dat het hier idalisme betreft. n W zullen Teso een brief stu- met enkele kritische kantteke nen bij het plan om op de rij- ildekken van de Molengat een nte af te schutten ten behoeve ouderen en invaliden die niet staat zijn via de moeilijk be- mbare trappen de gewone sa- te bereiken. W vinden dat een „bejaarden- nvalidenvriendelijke" veerboot, los sociale overwegingen, een econo- :h gegeven is: Texelpromotie die er reikt dan de doelgroep. Verder in het geplande passagiersverblijf drukke dagen en zeker in noodge- in personeel (op afroep) aanwezig sten zijn en getwijfeld wordt of de aciteit (4 zitplaatsen) van het ge lde verblijf wel voldoende is. Door afdeling bouw- en woningtoezicht pgemerkt dat de geprojecteerde itruimte niet geschikt is voor een loelgebruiker. Een minimummaat 1.65 x 2.20 is vereist in verband de draaicirkel van de rolstoel. Ver worden de geprojecteerde salons mal (1.40 meter) geacht en worden de banken van 1.20 meter voor personen te krap gevonden. Het kinderkoor De Waddenzingers. Dinsdagavond 17 december is de katholieke kerk geopend voor een zoge naamde Volks-kerstzangdienst. Een dergelijke dienst werd vroeger ook rond de kerst in Den Burg gehouden en drie Texelse koren willen dit fe nomeen nieuw leven in blazen. De volkszangdienst zal naast de optre dens van de koren veel samenzang be vatten en begint om 20.00 uur. De toegang is gratis. Aan de dienst wordt Het verbod om in de duinen honden los te laten lopen, zal opnieuw van kracht worden. Voor de duinstrook (met uitzondering van het stuk tussen de strandslagen paal 17 en 21) bestond sinds maart 1984 aanlijnplicht, maar die is verdwenen toen de algemene politieverordening onlangs werd ver eenvoudigd. De aanlijnplicht moet daarom opnieuw worden vastgesteld, maar hoever de nieuwe regel zal strek ken staat op dit moment nog niet vast. B en W voelen er namelijk voor om de aanlijnplicht ook te laten gelden voor het genoemde duingebied bij De Koog, maar omdat de uitzondering in het oude voorschrift is gemaakt op verzoek van Staatsbosbeheer zal eerst met deze instantie worden overlegd. B en W beraden zich ook nog over mo gelijkheden om de aanlijnplicht te laten gelden voor het totale buitengebied van Texel, bijvoorbeeld in de periode november-april als de schapen drachtig zijn. De aanlijnplicht voor het duinge bied is bedoeld om verstoring van broedende vogels te voorkomen en te voorkomen dat de in de duinen en in de Slufter grazende schapen worden opgejaagd en/of doodgebeten. meegewerkt door The Singers of the Lord, Gospeltrain en het kinderkoor De Waddenzingers. The Singers of the Lord staan onder leiding van Peter Zwart en worden be geleid door Piet Plug (orgel), Jan Eve raarts (hobo) en Winfried Gieskes (fa got). Het koor bestaat uit 55 leden. De Waddenzingers staan onder leiding van Wijkie van de Berg en worden op orgel begeleid door Dory Kuip. Tijdens de zangdienst zullen 17 kinderen mee doen, de allerkleinsten blijven thuis in bed. In totaal bestaat het koor uit 28 kinderen. Gospeltrain staat onder leiding van Hans Kievits. Men brengt de vierstem mige liederen zonder begeleiding. Aan de dienst wordt ook meegewerkt door de trompetisten Piet en Thea Bakker. Het programma is als volgt: Opening Samenzang: Komt allen te samen Optreden The Gospeltrain Samenzang: Nu zijt welle komen Optreden The Singers of the Lord, kerstcantate, J. Zwart. Samenzang: Midden in de winternacht Optreden de Waddenzingers: 1. Maria Liedje: Wijkie v.d. Berg-Kooi; 2. Ma ry's boychild: Nina en Frederik; 3. Glo ria: Wijkie v,d, Berg-Kooi. Samenzang: Eer zij God in onze dagen. Optreden The Singers of the Lord: 1. 't Was nacht in beth'lems dreven; P. Zwart; 2. Stille nacht; 3. Daar ruist ille dorpen wordt donderdag ive Sunderklaas gespeeld. De pscommissies laten de voorstel en jureren en er zijn overal prij- beschikbaar. De feestprogram- s zijn als volgt. Den Burg de sluimerende dorpscommissie Burg wordt 12 december weer actief. In Texels grootste dorp nt Ouwe Sunderklaas om 17.00 met de kindervoorstellingen. De leren kunnen spelen tot 17.45 uur lunnen een deelnamenummer afha- op het terras van hotel De Linde- m. De jury staat in de Parkstraat lel-speelgoed), Weverstraat (Bak- IJzerhandel) en Binnenburg en Boek). De jury zal alle nummer ten merken en wie de drie jury's is is geweest- heeft recht op een warme chocolade in de koffieshop Wiersma in de Weverstraat. Me- w T, Engelvaart-Nierop reikt om 3 uur de prijzen uit in de firvoorstellingen. rolwassenen kunnen tussen 20.30 .30 uur een deelnamenummer af- i op het terras van de Lindeboom, iorpscommissie Den Burg zal daar- xn een vrijwillige bijdrage vragen bestrijding van de kosten. Er it gejureerd tot 22.00 uur en iur-wethouder Piet Zegers reikt 22.00 uur de prijzen uit in hotel •indeboom. Den Hoorn inderen van Den Hoorn kunnen ilen van 16.00 tot 17.00 uur en ten tussen 16.00 en 16.30 uur een ^menummer afhalen in dorpshuis Valdhoorn. Daar zit ook een jury erder wordt gejureerd in hotel Op en Loodsmanswelvaren, olwassenen kunnen tot 19.30 uur deelnamekaarten afhalen in het dorps huis en spelen tot 22.30 uur. De jury is aanwezig in De Waldhoorn, Op Diek en Loodsmanswelvaren en bij Willem Duinker en Ton Verbeek. Wisselbekers moeten zo snel mogelijk worden inge leverd bij Piet Schneider, Kuil 1 of Jo an van Vijfeijken, Diek 17. De Waal In Texels kleinste dorp speelt de jeugd vanaf 18.00 uur. Deelnamelootjes moet men afhalen bij J. Zoetelief, Hogereind 48. De kinderen spelen tot 19.30 uur en de prijsuitreiking is een half uur la ter in dorpshuis De Wielewaal. Voor ieder verkleed kind is daar een surprise af te halen. Wisselbekers moeten inge leverd worden bij T. Luiken, Bomen- diek 4. Oudeschild Kinderen die willen meedoen aan Ou we Sunderklaas in Oudeschild kunnen tussen 16.00 en 17.00 uur een deelna- mekaart afhalen in dorpshuis 't Skiltje. De jury staat van 16.00 tot 17.30 uur bij de adressen De Ruyterstraat 35 en De Ruyterstraat 63. Om 18.00 uur is de prijsuitreiking in 't Skiltje en vanaf 17.00 uur is er disco. De volwassenen spelen van 20.30 tot 22.00 uur en moeten ook een deelna menummer afhalen in 't Skiltje tussen 20.30 en 21.15 uur. De jury is present bij de adressen De Ruyterstraat 35 en De Ruyterstraat 115. Dit jaar is er voor het eerst een extra, jopende jury. Om 22.30 uur is de prijsuitreiking in 't Skiltje. Aan bewoners van de De Ruy terstraat wordt gevraagd lichten in de kamer aan te doen en de gordijnen open te houden en zo mogelijk de bui tenverlichting te ontsteken. Wisselbe kers moeten ingeleverd worden bij Piet Bekker, De Ruyterstraat 61. De Cocksdorp De kinderen van De Cocksdorp en om streken speulen van 17.30 tot 18.30 uur. De prijsuitreiking is om 19.00 uur in het Eierlandsche Huis. De route waar men kan spelen is de Kik- kertstraat, van hotel De Nieuwe Aan leg tot hotel De Hoop. De ouderen speulen van 19.30 tot 23.00 uur waarbij de huizen aan de Ploosterstraat, Hodshonstraat en Kik- kertstraat open staan. Deelname kost voor volwassenen 72,50 en deelname- kaarten zijn vanaf vandaag af te halen in het Eierlandsche Huis. De prijsuitrei king is tegen middernacht in het dorpshuis en verder wordt er op gewe zen dat de Nieuwe Aanleg dit jaar ge opend is voor kijkers. In dit hotel zit ook een deel van de jury. Oosterend De jeugd speelt in Oosterend van 17.00 tot 18.00 uur met daarna prijsuit reiking in dorpshuis De Bijenkorf. De oudere speulen van 20.00 tot 21.30 uur en aansluitend uitreiking van de prijzen in het dorpshuis. Aan de Oosterenders wordt gevraagd zoveel mogelijk licht te ontsteken voor de lopende jury en het publiek. Na de prijsuitreiking is een jeugd-disco in De Bijenkorf, ledereen mag casset tebandjes meenemen. De Koog In De Koog begint Ouwe Sunderklaas om 17.00 uur met het spelen van kin deren in de Dorpsstraat. De jury zit tot 17.30 uur onder de luifel van Daalder supermarkt en maakt daar ook om 18.00 uur de prijswinnaars bekend. De ouderen kunnen van 20.00 tot 21.00 uur in het hele dorp spelen. De jury loopt ook door het dorp. De prijs uitreiking is rond 22.30 uur in Capri. Aan speulers met wagens wordt het verzoek gedaan via de Kaapstraat of Brink de Dorpsstraat in te rijden en dan een rondje te maken via Badweg en Ruyslaan. Vorig jaar reden de grote wagens tegen elkaar in en dat zorgde voor een vrolijke maar ook lastige ver keerschaos in het centrum. langs de wolken, arrangementen Peter Zwart. Samenzang: De herdertjes lagen bij nachte. Optreden The Gospeltrain, Samenzang: Ere zij God. In de nacht van zaterdag op zondag haalde de politie een bromfiets uit het verkeer die te hard reed. Technisch on derzoek zal moeten uitwijzen of dit vervoermiddel van een 20-jarige Texe laar is opgevoerd. Een 8-jarig meisje belde zaterdag aan bij diverse mensen in Den Burg met de mededeling dat ze niet wist hoe ze bij haar vakantie-adres moest komen. Het adres zelf kon ze ook niet noe men. De verdwaalde jeugdige toerist werd naar het politiebureau gebracht met haar gehuurde fiets. Via de fiet- senverhuurder kon men achterhalen waar het meisje vakantie hield en op dat adres in de Waalderstraat werd ze afgeleverd. Het Ziekenfonds Texel wil de pre mies voor vrijwillige en aanvullen de verzekering voorlopig niet wijzi gen. De premie voor vrijwillig ver zekerden bedraagt nu 7144,40 en aan de verzekeringsvertegenwoor digers zal op 18 december worden voorgesteld dit bedrag in ieder ge val in januari 1986 te handhaven omdat de regering en het parle ment nog geen definitieve beslui ten hebben genomen inzake de stelselwijziging sociale voorzieningen. Een beslissing daarover wordt al vele maanden uitgesteld en het ziet er zelfs naar uit dat een en ander pas na de verkiezingen "van volgend jaar beklon ken gaat worden. De onduidelijkheid over de stelselwijzi ging leidt tot problemen voor de zie kenfondsen. Ze weten niet waar ze aan toe zijn en wat voor premie ze moeten rvagen, omdat het takenpak ket van de verzekering en de bijbeho rende bedragen onderwerp zijn van ve le politieke discussies. Een voorstel tot landelijke premiewijziging komt pas op 19 december aan de orde in de com missie financiële zaken van de Zieken fondsraad en de Stichting Verevening Resultaten Vrijwillige Verzekering (waar het Texelse ziekenfonds bij is aangeslo ten) adviseert dan ook de premie voor vrijwillig verzekerden in januari in ieder geval ongewijzigd te laten. Het niet wijzigen van de premie en vrijwillig verzekerden en vaststelling van de ei gen bijdrage voor aanvullend verzeker den (79,— zijn onderwerpen op de jaarvergadering van verzekeringsverte genwoordigers, maandagavond 16 de cember in de Witte Burcht. Campagnes De aangekondigde stelselwijzging heeft in ieder geval al voor een fikse concur rentie tussen ziekenfondsen en ziekte verzekeringen van verzekeringsmaat schappijen gezorgd. In het jaarverslag 1984 constateert het Texelse zieken fonds dat het aantal vrijwillig verzeker den mede door reclamecampagnes van particuliere maatschappijen, die vooral aantrekking hebben op jongeren, is gedaald van 2668 verzekerden in 1982 naar 2524 vorig jaar. Het aantal verplicht verzekerden steeg in die twee jaar van 4871 naar 4989 en dat is volgens het jaarverslag vooral te danken aan het aantal seizoenwerkers dat na de zomerdrukte op Texel blijft wonen en ook een vaste betrekking vindt. Uitgaven In 1984 werd 712.169.032 uitgegeven aan voorzieningen in de medische sec tor, in 1983 was dat 711.766.296,—. In dit bedrag zijn de administratiekosten van het ziekenfonds en verrekeningen van verliezen in voorgaande jaren doorberekend. Netto is in 1984 711.180.314,— uitgegeven aan huisart senhulp, tandheelkundige hulp, zieken huisvergoeding, e.d. In het jaarverslag wordt opgemerkt dat vooral de vervoerskosten van zieken zijn gestegen en dat is weer groten deels te danken aan de tariefstijgingen bij Teso. In het vervolg zal het zieken fonds de kosten van de veerdienst apart opnemen in het jaarverslag, al is eerder al eens geconstateerd dat het ziekenfonds via Den Haag in ieder ge val geen invloed kan uitoefenen op de hoogte van de boottarieven. „Cor respondentie hierover leidde tot de Haagse uitspraak: Als het jullie te duur is, dan ga je maar niet met de boot". De beheerskosten van het ziekenfonds zijn gestegen van 629 mille in 1983 naar bijna 668 mille vorig jaar. Dat heeft te maken met de gevolgen van een functiewaarderingsonderzoek waardoor een aantal banen beter be loond moësten worden. Twee mede werkers zijn in de VUT gegaan. Daar voor in de plaats is ,,in zeer beperkte mate" nieuw personeel aangetrokken. Donderdagmiddag 12 december houdt ouderencentrum De Buureton een kla- verjasdrive voor ouderen, aanvang 13.30 uur. De organisatoren hopen dat naast de vaste bezoekers van de Buu reton ook veel andere oudere Texelaars van de partij zullen zijn. Jonge mensen denken nu eenmaal niet altijd aan de enorme risico's van vuurwerk. Weten ook niet goed hoe je die zo klein mogelijk kunt houden. Bijvoorbeeld door alleen vuurwerk met een Nederlandse gebruiksaanwijzing te kopen en afstand te nemen van omstanders. Door vuurwerk aan te steken met een sigaar of sigaret en nóóit zo in je hand Door af te blijven van weigeraars, huisdieren binnen te houden en vooral niet de held uit te hangen met vuurwerk. U weet dat wèl! Vertel 't ze en geef zelf het goede voorbeeld. Wilt u meerweten over vuurwerk? Bel gratis voor een folder de Stichtinq Consument en Veiligheid, 06 - 0220220. Publicatie aangeboden door dit bl.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 9