(jroen 'Zwartsjexels in het harL, 'rovincie komt tweede helft januari met tunneluitspraak Bestemmingsplan Wadden moet uniform blijven Het sneeuwde voor de kerstman Rabobank Q otter viste lijk an piloot op Geen golfbaan in de duinen Nauta fotografeert gemeentelijke kunst „30 km" toch mogelijk in woonstraten? Kerstnachtdienst „Wat je ver haalt is lekker PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.042 VRIJDAG 20 DECEMBER 1985 jdactïe: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. uiten werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, en iekvan der Heijden, Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393. t is de laatste krant waar Hans Oosterhof zijn gewaardeerde medewerking i verleende. Succes Hans! oor advertenties, abonnementen, etc.: angeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, lefoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ18,10 per kwartaal; los 80 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01,742; NMB nr. 67.34.60.398. provincie zal op zijn vroegst in de tweede helft van januari met een itsprak over het tunnelbesluit van de raad komen. Woensdagmiddag tïj- ^ilens een hoorzitting in het Haarlemse provinciehuis kwam de hele pro- iij ilematiek nog eens duidelijk over tafel. Het was volstrekt duidelijk waar e schoen wringt. Voorzitter F. van Pijpen, chef van de provinciale afde- ng voor ruimtelijke ordening; „Planologisch is er geen probleem, een unnel kan. De gemeenteraad zadelt ons echter met een probleem op loor bezwaren goed te keuren maar er dan geen geld voor uit te rekken" let andere woorden; zeggen dat een innel nodig is en dan niet de beurs lillen trekken. Van Pijpen liet er geen nkele twijfel over bestaan dat de pro- incie ook niet met geld over de brug amt en ook een vertegenwoordiger an Rijkswaterstaat was duidelijk in jn financiële afwijzing, iel nieuwe geluiden werden niet ge oord. De bezwaarmakers tegen de versteekplaats voor fietsers én de be- ivaarmakers tegen het bestem- ingsplan werden gehoord zodat de rovincie bij het eventueel verlenen an een verklaring van geen bezwaar en compleet beeld zou hebben van e tegen het plan levende rerstanden. r verduidelijking: er waren twee pro- 1 edures waartegen bezwaar kon wor- en aangetekend. Wethouder Daan (chilling tijdens de vergadering: „Wij ebben op advies van de provincie een ein bestemmingsplannetje gemaakt alweer op advies van de provincie igelijk met het indienen ook een arti- il 19 procedure op gang gebracht om et geheel sneller te laten verlopen, eso had op dat moment al bouwver- unning voor de aanleginrichting." Te en het bestemmingsplan werden be varen ingediend door bijvoorbeeld ewoners van het Molwerk omdat hun uizen minder waard zouden worden, sgen de artikel 19 procedure kwamen uders van schoolkinderen uit 't orntje in het geweer, evenals de me- ezeggenschapsraad van de basis- ihool uit Den Hoorn. Dat laatste is us de „tunnelaffaire". Op grond van t^Jen aanvraag volgens artikel 19 kan de rovincie een verklaring van geen be- ^jwaar afgeven. Schilling vroeg of die verklaring in ieder geval al los kon ko len omdat hij vreesde dat anders de regaanpassingen nog niet klaar zou- zijn op het moment dat het twee- e kotter TX 66 „Anna Margaretha 'van W.J.M. Boom uit Oude- ihild kreeg dinsdagochtend tij- ins het vissen een schietstoel van in straaljager in de netten. In de ihietstoel bleek zich het lijk te ivinden van de piloot. lugubere vangst werd gedaan op mijl uit de Engelse kust, ter hoogte in Huil. De staat waarin de stoffelijke sten zich bevonden wijst er op dat vliegramp waarvan de vondst af- imstig is, zich al geruime tijd geleden oet hebben voltrokken. Op dit mo- ent is de herkomst echter nog niet ikend. Op het materiaal werd het op- hrift „P. Liston" ontdekt, wat moge- de ngam is van de omgekomen pi ot. Via de radio werd de vondst ge- eld maar het duurde een volle dag lordat een helicopter kwam om de sten te bergen en naar Edinburg te rvoeren voor identificatie. Een briljant kerst-idee. Entouragering verkrijgbaar vanaf ƒ869,— MARTIN TROMP Horloger - Juwelier Weverstraat 34 Den Burg tel. 02220-2912 de dek in gebruik wordt genomen. Met alle nare gevolgen van dien. Geen verklaring Die hoop werd hem ontnomen. Van Pijpen: „De artikel 19 aanvraag gaat om realisering van het nu voorgestelde bestemmingsplan, dus zonder tunnel. Als je een tunnel wilt, moet je hem nu aanleggen. Dat betekent dat nu een dergelijke verklaring afgeven geen recht zou doen aan de indieners van de door de raad gegrond verklaarde bezwaren. Wij zullen dit duchtig bestuderen en onze adviezen zo snel mogelijk in het college van gedepu teerde staten doorspreken." Niet alle insprekers kwamen opdagen. De Hoornder dorpscommissie die zoals bekend het meest verstrekkende be zwaar indiende, wacht de ontwikkelin gen even af. De medezeggenschaps raad wees bij monde van mevrouw Maas op het gevaar voor de school: „Het is helemaal niet uitgesloten dat de ouders van 't Horntje hun kinderen in een situatie zonder tunnel naar een school gaan sturen die per bus te be reiken is, in Den Burg." Dat zou in de ze tijd van teruglopende leerlingenaan tallen problemen kunnen geven voor de Hoornder basisschool. Mevrouw E. Omdat Staatsbosbeheer niet mee wil werken aan het verzoek, gaat het gemeentebestuur niet in op de vraag van P. van Riel om bij cam ping Loodsmansduin een golfbaan te mogen aanleggen. Een gedeelte camping zal worden af gestoten en Van Riel wil die grond be nutten voor een golfterrein. SBB heeft echter al laten weten toestemming te zullen weigeren. „Het verzoek is daar om bij voorbaat kansloos en het lijkt ons verder niet zinvol inhoudelijk op dit verzoek in te gaan", aldus het college. B en W zijn echter wel voorstander van een golfbaan op Texel en willen het daarom niet bij de weigering laten. Met Staatsbosbeheer zal worden over legd over andere geschikte plaatsen voor een baan en in dat overleg wordt ook Exploitatiemaatschappij De Krim betrokken. Berghuis, die het woord voerde na mens de ouders, hield een gloedvol betoog waarin de inmiddels bekende argumenten nog eens op een rij wer den gezet: het veiligheidsaspect, het grote bedrag dat wordt uitgegeven voor toeristische auto's, terwijl dat juist de oorzaak is van het onveiliger worden van de oversteekplaats, de steun van de raad voor het tunnelplan, het nut van een tunnel voor bezoekers van kampeerboerderijen in de buurt en het gevaar van door „rood" scheuren de automobilisten die de boot nog wil len halen. Later wees Gijs Afman er nog op dat de tunnel korter zou kun nen dan tot nog toe was gezegd, maar dat werd door de gemeentelijke ambtenaar Jan Frederici van de hand gewezen. De groenstrook die volgens Afman afgegraven kan worden is een reserveopstelterrein. Waarop de ouders opmerkten dat dit terrein overbodig isomdat de wachttijden immers tot het verleden behoren Bestemmingsplan Ook haalde mevrouw Berghuis nog eens aan dat de bewoners van 't Horntje bang zijn dat de Van der Sterrweg als sluiproute zou gaan die nen. Schilling herhaalde zijn toezeg ging dat er verkeerstellingen op deze weg zullen komen. Waarop mevrouw Berghuis aandrong op spoed, omdat het anders al te laat zou zijn. De heer J.P. Schoen pleitte voor een grotere schadevergoeding wegens de waarde vermindering van zijn huis aan het Molwerk. Sytske Dijksen tenslotte hield namens de werkgroep landschapszorg een be toog tegen de dubbeldekker en de filo sofie van Teso en de aantasting van het landschap bij 't Horntje zonder ook maar eenmaal over het aan de or de zijnde plan te reppen. De firma Nauta gaat voor f500,— 25 gemeentelijke schilderijen in kleur foto graferen. Deze opdracht gunde het college na het opvragen van offertes bij Nauta en fotohandel Pieter de Vries. Nauta levert voor dat bedrag 25 kleu rendia's met 25 grote afdrukken. De Vries kon voor f500,— 12 zwart-wit op namen verzorgen. De sectie kunst en cultuurbeleving beoordeelde de aanbie dingen en vond het werk van De Vries kwalitatief beter dan dat van Nauta maar omdat het hier opnamen en af drukken voor een archief betreffen achtte men de kwantiteit van meer be lang dan de kwaliteit. Er zal o.a. werk van Bakels en van Blok van de Velden fotografisch wor den vastgelegd. Het weerbericht maakte er geen melding van maar het heeft woensdag op Texel even na twaalf uur plaatselijk gesneeuwd. Om precies te zijn: bij de Rijksscholen gemeenschap waren bomen en straat met een flink laagje sneeuw bedekt. Als weergoden werd Op getreden door mensen van de brandweer die hun schuimb/ussers ten dienste stelden van de kerstman. De vredesman uit het hoge noor den besloot de leerlingen van de RSG voor de eerste keer toe te spreken en maakte bij die gele genheid gebruik van een motor- buggy. Op onze vraag waarom de rendieren en de arrestee niet wa ren meegekomen antwoordde de in rood getooide grijsaard: ,,Door die blokkades van de vervoersbon- den liep ik bij Dei/ vast met mijn slee. Ik zag echter dat motoren nog net wel langs de blokkade konden en heb toen zo'n vervoer middel geleend". De kerstman leek meteen vertrouwd met het apparaat en waagde het om in een regen van sneeuw" met een aardig vaartje de aula van de school binnen te rijden waar hon derden leerlingen op zijn komst zaten te wachten. Dat de bejaarde kerstboodschap- per daarbij en passant enkele leer- linen raakte kon hem niet deren. ,,Ook de kerstman moet op de kleintjes letten en als je dan te goed oplet, rij je soms we! eens een kleintje plat", aldus de goed gemutste heer, die opvallend veel overeenkomst vertoonde met con rector Richard de Gier. Het supermarkt-motto op de kleintjes letten was ook van toepassing bij de uitgifte van cadeaus: niet iedereen kreeg iets. Presentjes waren er voor een paar leerkrachten, twee leden van de leer/ingenraad en de organisatoren van het RSG-kerstfeest: Peter Hin en Liz Gedekink. Dit duo had er ook voor gezorgd dat alle leer krachten aangevuld met leden van de ouderraad en huishoudelijk per soneel een kerstconcert brachten voordat de kerstman zijn entree maakte. Het leerkrachtenkoor zong wat bibberig enkele bekende kerstliederen en dat ook het volu me nogal aan niveauverschillen onderhevig was stoorde niemand. De toegiftHappy Christmas War is overvan John Lennon werd door de volle zaal uit bijna volle borst meegezongen en het ,,we want more" was daarna niet van de lucht. Alle kans dat het koor volgend jaar dus weer op de planken staat. Ook de kerstman, die op advies van de Rijkspolitie niet meer op zijn buggy mocht stappen en lopend de aula verliet, deelde mee volgend jaar weer pre sent te zijn. Of dat dezelfde kerst man wordt valt te betwijfelen want deze schijnt een volgende keer in een school in Schiedam te willen optreden. B en W zullen nagaan in hoeverre het mogelijk is een maximum snel heid van 30 km af te kondigen voor straten in de bebouwde kom waar dat uit veiligheidsoverwegingen wenselijk is. Tot dusver was het bijzonder moeilijk om een dergelij ke snelheidsbeperking door te voe ren, maar de rijksregels schijnen op dit punt versoepeld te zijn. Gelein Jansen vertelde in de woensda gavond gehouden commissievergade ring van ruimtelijk en huisvestingsbe leid dat driekwart van de Nederlandse gemeenten dergelijke 30 km straten willen instellen en daar blijkbaar de mogelijkheden voor krijgen. Hij vond dat Texel in deze niet moet achterbij- ven; er zijn meerdere straten waar een maximum van dertig kilometer wense lijk is ter beveiliging van het voetgan gersverkeer. Loco-burgemeester Schil ling beloofde de mogelijkheden te zul len onderzoeken. Een van de problemen bij de ont wikkeling van het bestem mingsplan voor het straks tot de gemeente Texel behorende deel van de Waddenzee is dat de voor schriften en bepalingen van dit plan zoveel mogelijk in over eenstemming moeten blijven met de regels die gelden voor de wad den die bij de andere eilanden horen. Zoals bekend is het huidige ontwerp plan gezamenlijk ontwikkeld en is het met niet al te veel moeite gelukt om voor alle eilanden dezelfde regels op papier te zetten. Straks wordt het plan echter in alle eilandgemeenten ter in zage gelegd om het publiek gelegen heid te geven bezwaar in te dienen. Wil men de uniformiteit handhaven dan moeten bij het inwilligen van een bezwaar dat bijv. tegen het wadden bestemmingsplan van Vlieland is inge diend, ook veranderingen van het Texelse waddenplan worden aange bracht. En als -mensen van Texel het daar niet mee eens zijn, zal veel diplo matieke bemiddeling nodig zijn om de plannen toch gelijk te houden. Veel voordeel Dit is een nadeel van de gezamenlijke aanpak, maar van die samenwerking heeft men allerminst spijt. Als alle ei landen hun eigen waddenplan hadden ontworpen had dat handenvol geld ge kost. Nu heeft Texel het gedaan voor alle waddeneilanden en Wieringen ge zamenlijk en de over de betrokken ge meenten omgeslagen kosten zijn zeer beperkt gebleven. Het gezamenlijke bestemmingsplan heeft ook belangrijke psychologische effecten. De eilandge meenten laten jegens de hogere over heid zien dat zij bij het bepalen van de gebruiksregels voor het kwetsbare waddengebied best hun eigen boon tjes kunnen doppen en daarbij een drachtig kunnen optreden. Loco burgemeester Schilling had in zijn con tacten met de andere waddengemeen ten, ook die van Duitsland, gemerkt dat over de waddenzeeproblematiek overal ongeveer hetzelfde wordt ge dacht. Het kan geen kwaad als dat uit allerlei vormen van samenwerking blijkt en aldus één vuist wordt gemaakt bij het behartigen van gezamenlijke belan gen. Het bestemmingsplan voor de wadden heeft overigens tot dusver weinig opzien gebaard, waarschijnlijk omdat de bestaande kleinschalige menselijke activiteiten er niet door worden tegengegaan en omdat zaken als bedrijfsvestiging en woningbouw uiteraard geen rol spelen. Ambtenaar Jim Ie Roux van ruimtelijke ordening vond zelfs dat het tot dusver „vreemd stil" is geweest. Op 24 december om 22.00 uur wordt een gezamenlijke kerstnachtdienst van hervormden en gereformeerden gehou den in de hervormde kerk in Den Burg. Vanaf 21.30 uur tot aanvang van de dienst is er reeds samenzang van bekende kerstliederen, ledereen is welkom. MOET U VEEL BELASTING BETALEN OVER DIT JAAR? Realiseer dan voor 31 december a.s. een aftrekpost voor het af sluiten van een koopsompolis of pensioenvoorziening I - maximale aftrek dit jaar ƒ16.305 - lagere stortingen zijn mogelijk! - belasting besparen NU en - later MEER inkomen. Voor alle informatie verzekeringen telefoon (02220) 4341 Na kantoortijd 4984, 4389 of (02225) 616. Voor een goed stukje vlees hoeft u ech ter niet zo ver. In Goënga's specialiteitenslagerij, vindt u van eigen slacht een keur aan heerlijkheden, waaronder de tot in alle hoeken van ons land beroemde lamsvleesgerechten Deze week ook biologisch dynamisch rundvlees van Sint Donatus Vraag voor de komende feestdagen onze kerstfolder. Ook gespecialiseerd in wild en gevogelte. Probeer het eens. Den Hoorn is dich ter bij dan u denkt. Tel. (02226) 252. Carita wat doe je me nu... Alles halve prijs!! Ja, u leest het goed: vanaf donderdag 19 dec. starten wij onze grandioze actie: alles halve prijs! Dit houdt in, zo lui den de woorden van Carita: Alle restanten van onze top-tien merken van Europa, In Wear - Swinger - Open - Hazewind fashion - Trader - Jackpot - Dranella - Emmanuella enzovoort. En natuurlijk onze klapper voor Texel: Martinique voor precies de halve prijs. We hebben landelijk een geweldige najaars- en winterseizoenverkoop achter de rug en omdat onze voorjaarscollectie vanaf 15 jan. a.s. 1986 reeds arriveert hebben wij besloten, om wat nog op voorraad ligt, deze unieke actie te lance ren. Een goed advies: Kom tijdig, want op op. Vele groetjes van Carita en haar medewerkers. Carita's Boutique 2 in 1 The Boutique with the best choice. In the middle of the island. Weverstraat 5, Den Burg - Texel.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 1