„Vrijwillig verzekerden niet overstappen voor 1 april" Texe/s ziekenfonds wordt kleiner VERVOLG VAN PAG.l Vuilverwerking Zon, maan en hoog water Waardering voor Texelse raskatten DINSDAG 24 DECEMBER 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 9 Doppenberg: ....het stond ook al in het bestemmingsplan. Zoals elk ziekenfonds in het land zal „De onderlinge waarborgmij het Ziekenfonds Texel u.a." het komende jaar geconfronteerd worden met de opheffing van de vrijwillige verzekering. Voor het Texelse fonds betekent dat vrij zeker een verkleining en bovendien valt een belangrijk argument voor een eigen, zelfstandige Texelse verzekering weg. Tot nog toe kon het Texelse fonds de vrijwilligen een lager tarief bieden dan elders het geval was. Voor de verplicht verzekerden maakt het allemaal niets uit, hun positie blijft hetzelfde. Een deel van de „vrijwilligen" zal naar de par ticuliere sector worden overgeheveld. Volgens administrateur C. Vrieswijk doen die er echter verstandig aan tot 1 april gewoon in het fonds te blijven. „Ze hoeven echt niet bang te zijn dat ze een tijdje onverzekerd rondlopen, de vrijwilligen die over moeten stappen worden door ons tijdig benaderd met informatie en de mogelijkheid om die overstap relatief goedkoop te maken". Om duidelijk te maken waar het om gaat is het goed eerst de opzet van het ziekenfonds nader te bekijken. Mensen met een inkomen onder de welstandsrens (momenteel ruim f47.000,— per jaar) komen in aanmer king voor een ziekenfondsverzekering. Als ze in loondienst zijn is dat de be kende verplichte verzekering, waarvan de premie, een percentage van het in komen, samen door werknemer en werkgever wordt betaald, via de werk gever aan de bedrijfsvereniging. Voor ambtenaren, zelfstandigen en uitke ringstrekkers is er de „vrijwillige verze kering", voorzover deze groep ten minste ook onder die weistandsgrens zit met het inkomen. Zij zijn dus niet, zoals de loontrekkers, verplicht om premie af te dragen, ze kunnen ook de particuliere markt op. In het kader van de bezuinigingen heeft de kamer nu besloten dat er nog maar twee soorten verzekerden mogen zijn: verplicht en particulier. „Vrijwillig" wordt opgeheven. Een deel van de vrijwillig verzekerden zal worden onder gebracht bij de verplichte verzekering, de .rest wordt particulier verzekerd. Met name voor die laatste groep is dat niet leuk, want de premie kan dan om hoog gaan en bovendien moet in het vervolg voor kinderen tot zestien jaar een halve premie worden betaald. Tot nog toe waren die, net als in de ver plichte verzekering, gratis fneeverzekerd. De particuliere verzekeringsmaatschap pijen zijn al een tijdje bezig om de vrij willigen met een laag risico aan te trekken. Voor een ziektekostenverzeke ring is iemand met een laag risico ie mand van wie verwacht kan worden dat zijn of haar gezondheid geruime tijd goed zal blijven. Die iemand be taalt namelijk wel premie maar kost geen geld. Het gaat hierbij vooral om jonge mensen die nog niets onder de leden hebben. Zijn ze ouder, dan wordt de premie hoger, hebben ze iets onder de leden dan zou het best kun nen dat dat niet wordt meeverzekerd: slechte rug, dan betaal je je eigen her nia, of je premie wordt hoger. Deze manier van handelen wordt vooral aan getroffen bij verzekeringsmaatschappij en die winst willen maken. De ziekenfondsen hebben ook in de vrijwillige afdeling acceptatieplicht, ledereen die niet de volgende dag een forse operatie moet ondergaan moet worden aangenomen en „uitsluitin gen" (die particuliere slechte rug) ko men niet voor. Alleen „brandend huis- gevallen" kunnen worden geweigerd. Deze verzekeraarsvakterm slaat op mensen die hun huis voor brand willen verzekeren terwijl op datzelfde moment de vlammen al door het dak slaan. Bejaarden Een andere tak van het ziekenfonds is de bejaardenverzekering. Dat is een verzekering waarbij de (lage) premies naar rato van het inkomen worden vastgesteld en waar het rijk flink aan bijdraagt. Dat geldt natuurlijk ook weer voor die groep bejaarden die een laag inkomen heeft. Wat nogal eens voorkomt is dat mensen die met pen sioen gaan opeens van de particuliere sector in de ziekenfondssfeer „tuime len", omdat hun inkomen achteruit gaat. De particuliere maatschappij zal deze bejaarden, die door hun hogere leeftijd ook een hoger risico voor de verzekering vormen, aanraden om eens bij het ziekenfonds te gaan kijken. Op die manier roomt de particuliere sector de markt af door de mensen die wei nig ziek worden aan te trekken en de mensen die een slechtere gezondheid hebben in de ziekenfondsen onder te brengen. Bejaarden met een inkomen tot 723.800,— per jaar zitten in de wet telijke bejaardenverzekering, daarboven in de „normale" vrijwillige verzekering. De groep met een inkomen tot 733.650,— per jaar krijgt dan nog pre miereductie en de bejaarden die boven de weistandsgrens zitten zijn natuurlijk particulier verzekerd. De vrijwillige ziekenfondspremie be draagt op Texel momenteel 7144,40 per maand per persoon, kinderen onder de zestien zijn zoals gezegd gratis mee verzekerd. Ter vergelijking, een inwo ner van Alkmaar betaalt 7169,50, een Amsterdammer zelfs 7185,50. Nieuwe toestand Voor de verplicht verzekerden blijft al les, ook na 1 april als de vrijwillige ver zekering is opgeheven, bij het oude. Dat geldt ook voor de bejaarden in de wettelijke bejaardenverzekering. Een paar „soorten" vrijwillig verzeker den gaan naar de verplichte verzeke ring. Het gaat hierbij om bejaarden die premiereductie hebben, oftewel met een gezinsinkomen dat de 733.650,— per jaar niet te boven gaat, om men sen met een bijstandsuitkering, een uitkering volgens de Algemene Weduwen- en Wezenwet of een uitke ring volgens de Algemene Arbeidson geschiktheidswet, als ze tenminste voor meer dan 45 arbeidsonge schikt zijn. Al deze groepen gaan dus over naar de verplichte verzekering en hebben eigenlijk met het volgende niets te maken. Zelfstandigen, ambte naren, de rest van de vrijwillig verze kerde bejaarden en de niet genoemde uitkeringstrekkers moeten naar de par ticuliere sector. Dat kan echter in de- paalde gevallen een soort oneerlijkheid inhouden. Jonge mensen die hebben gekozen voor het ziekenfonds in plaats van voor de voor hen lagere premies in de particuliere sfeer zijn solidair ge weest en hebben meebetaald voor hun minder gezonde medeverzekerden. Ou deren in de vrijwillige verzekering zou den opeens een veel hogere premie moeten gaan betalen, met het risico dat hun slechte rug uitgesloten wordt. Zo drastisch bedoelt staatssecretaris Van der Reijden het nu ook weer niet, hoewel hij wel een miljard gulden op jaarbasis wil besparen. Voor die men sen komt bij alle particuliere verzeke raars een standaardpakket dat nage noeg gelijk is aan het pakket van de vrijwillige verzekering. En dat stan daardpakket, dat is de reden waarom vrijwillig verzekerden van meneer Vries wijk nog tot 1 april bij het fonds moe ten blijven, dat wordt namelijk alleen aangeboden aan mensen die op 1 april vrijwillig bij het ziekenfonds verzekerd zijn. Dat standaardpakket gaat per maand 7135,— per persoon kosten en voor kinderen onder de zestien jaar 767,50. Alleen de eerste twee kinderen worden „aangeslagen", gezinnen met meer kinderen betalen maar voor twee kinderen. Het Ziekenfonds Texel zal die „vrijwilligen" daarover de komende tijd benaderen. Het standaardpakket dat het Texelse fonds aanbiedt wordt af gesloten bij „Noord-Holland-Noord" een „onderlinge" verzekeraar, dat be tekent een maatschappij die eventuele winst ten goede laat komen van de verzekerden door de premies met dat bedrag te verlagen. Als de verzekerde een andere maatschappij verkiest kan dat natuurlijk ook, als hij of zij maar tot 1 april vrijwillig verzekerd blijft. Standaard Het is nog niet helemaal bekend wat er in dat standaardpakket wordt opge nomen, tandartsenhulp zit er bijvoor beeld waarschijnlijk niet in. Voor de particuliere maatschappijen is er een acceptatieplicht van verzekerden die uit de vrijwillige verzekering komen. Een begrip uit de particuliere sector is het „eigen risico". Verzekerden kunnen hun premie drukken door een hoog ei gen risico af te spreken, door dus te zeggen dat ze bijvoorbeeld de eerste 71500— ziektekosten in een jaar voor eigen rekening nemen. Bij de vrijwillige verzekering is sprake van een gezinsbij drage. Een voorbeeld, taxi's die voor ziekenvervoer worden gebruikt geven een „eigen risico" op jaarbasis van 7114,—. Een ander voorbeeld is de me dicijnenknaak. Voor het standaardpak ket komt er waarschijnlijk een „basis bijdrage" van 7175,—. moeien. Jaap Bakker: „U krijgt ze van links en rechts om de oren, dat gaat goed." Compost Barendregt beweerde dat de landbouworganisaties wegens het Texelse mesttekort gezegd hadden de compost af te zullen nemen, mits die van goede kwaliteit zou zijn. Diverse Oudeschilders hadden daar twijfgels over. Gerard Weijers meldde dat glastuinbouw alleen bacterievrije com post gebruikt en vroeg zich af of dat bij een dergelijke eenvoudige produktie bereikt kan worden. Hans Boom had twijfels over de prijs van 14,5 gulden per ton: „Wij hebben die beloftes ge controleerd en dat zijn hele vage ver halen". Boom wilde weten welke men sen van de organisaties dergelijke uit spraken hadden gedaan, hij had ze niet kunnen vinden. Daar ging de we thouder niet op in. Wel greep hij de gelegenheid aan om de dorpsbewoners te vertellen dat het goed was dat ze zo massaal gekomen waren: „Dat leidt tot een nog zorgvuldiger besluitvorming". Dros vroeg zich hardop af hoe een lo catie tussen een bakkerij, een vishan del en een veevoerbedrijf gekozen kon worden. De wethouder herhaalde (dat zou hij nog vele malen doen) dat er nog geen sprake is van besluitvorming, dat alles eerst nader onderzocht zou moeten worden en dat het hier niet om een prestigeobject maar om een nuttige voorziening gaat. Op alle tech nische vragen wilde hij in een later stadium terugkomen. Jaap Bakker las namens het dorp een brief voor waarin hij stelde dat drie ar beidsplaatsen niet opwegen tegen de overlast voor het dorp. De brief ging ook in op het belang voor de rest van het eiland: omdat de verwerking niet duurder of goedkoper zou zijn dan af voeren vond hij dat het vuil maar weg gebracht zou moeten worden. Keuringsdienst Han Dros vertelde de keuringsdienst van waren te hebben gebeld. Die dienst zou niets tegen een eventuele vestiging in kunnen brengen, maar was wel zeer verontrust en zou de ontwikkelingen op de voet volgen. Grootjen had „een instelling" in Den Haag gebeld waar hem verteld was dat er veel klachten over stank van vuilverwerking worden geregistreerd. Hans Boom verklaarde de Oudeschil der argwaan: In de krant staat dat in januari de voorbereidingen voor de bouw al zouden kunnen beginnen, is het dan gek dat wij zeer wantrouwend worden?" Boom had de nodige twijfels over de mogelijkheid om piekaanbod in het seizoen te verwerken: „Of je bouwt een bedrijf dat die piek aankan, of je bouwt een bedrijf dat voor de Texelse bevolking berekend is. In het eerste geval heb je overcapaciteit, in het tweede geval het tegenovergestel de." Doppenberg antwoordde dat door in het seizoen eventueel in continu dienst te werken en de verwerkingstijd van het vuil in de biostabilisator te verkorten de piek op te vangen is. Over de stankklachten zei hij: „Die ko men vooral door het bedrijf Rutten in Halfweg. Daar wordt echter volgens een volstrekt ander procédé gewerkt en ze accepteren daar alle soorten had dat er alleen schone bedrijven zouden komen. Een punt dat later door Poster nog eens herhaald werd en dat werd gepareerd door de wet houder met de opmerking dat de loca tie nog niet vast staat. Hans Boom belichtte nog eens van een andere kant waarom Oudeschild aan de bel trok: „Bij de vestiging van de waterzuivering werd ook gezegd dat het allemaal geen kwaad kon. Die kwam vlak achter de huizen en het stinkt verschikkelijk. Toendertijd. wist men er gewoon nog niet genoeg van. Later zijn alle zuiveringen midden in het land gezet." Doppenberg gaf hem volmondig gelijk maar bestreed dat de afvalverwerking een net zo onbekend proces is als de rioolzuivering destijds was. Vlak over de grens in Duitsland staat een bedrijf van dezelfde opzet als het Texelse plan. Elders in Nederland staan twee inmiddels verouderde in stallaties van hetzelfde type, die overi gens óók niet stinken. Geen zorg Poster vertelde de Oudeschilders dat ze zich geen zorgen hoefden te ma ken: „Midden '86 moet de raad een besluit nemen", daarmee duidelijk ma kend dat die raad volgens hem vier kant tegen de locatie Oudeschild zou zijn. Kikkert noemde Oudeschild zeer slecht gekozen en herhaalde zijn vraag om meer informatie. Peter Bakker deed een voorstel dat de discussie aanmerkelijk positiever maak te. „Waarom huren we als commissie niet de bus van Aris van Boven en rij den we naar die installatie in Duits land. Alle stoelen die over zijn vullen we dan met Oudeschilders en andere belangstellenden. Over de locatie pra ten we voorlopig nog niet." Beumkes begon zijn betoog in de tweede ronde met de opmerking dat zijn partij was gezwicht voor het werk gelegenheidsargument. „Die werkgele genheid blijkt echter minimaal te zijn". Hij drong aan op meer informatie over de compostafzet. De wethouder kreeg nog een sneer: ,,De wethouder zei laatst in de raad tegen me dat ik me positiever moest opstellen. Dat kon ik niet en dat kan ik niet. Ik voel met met de Oudeschilder bevolking vere nigd." Hij steunde het idee van Bak ker, evenals Ate Rienstra, die ook meer wilde weten over de compostafzet. Het is al gezegd, een belangrijke bestaansreden voor het eigen Texelse ziekenfonds zit hem in die lage vrijwilli ge premie. Er wordt echter al enige tijd samengewerkt met een landelijk „vere veningsfonds". Dat is een pot met geld waarin alle ziekenfondsen jaarlijks bedragen storten voor als het moeilijk wordt. Daar staat dus tegenover dat als zij te kort hebben ze een beroep op dat fonds (en niet op de premies) kun nen doen. Voor de eerlijkheid is er af gesproken dat er regio's zijn waar de premie lager of hoger ligt, al naar ge lang de gemiddelde gezond heidstoestand van de verzekerde in die regio. Aansluiting bij een groter fonds, Texel is al eens voor een fusie uitgeno digd, zou dus voor de premie niet zo veel uitmaken omdat de regio niet ver anderd en die regio is dus bepalend voor de premiehoogte. Toch is de heersende mening dat het niet nodig is om bij een groter fonds aan te slui ten. Op die manier kan Texel zo veel mogelijk een eigen beleid blijven voe ren. Dat is bijvooreeld van belang om dat „overkantse" fondsen soms met problemen kampen die hier niet of nauwelijks spelen. Wel zit het erin dat het verzekerdenbestand per 1 april zal afnemen. Het is nog niet bekend hoe veel vrijwillig verzekerden in de parti culiere sector terechtkomen, maar de schatting van de heer Vrieswijk be loopt tussen de 1000 en 1300 mensen. Die moeten kiezen voor een standaard pakket op de particuliere markt, dus een deel van die groep zal naar parti culiere maatschappijen op winstbasis overgaan. Ook het andere deel komt niet terug, als die groep eenmaal bij Noord-Holland Noord zit is de bemoei enis van het Ziekenfonds Texel met hen afgelopen. vuil. Het Texelse afval is betrekkelijk schoon." Boom wees erop dat op de tekening nog opslag op het bedrijfster rein te zien was. Dat kwam volgens de man van gemeentwerken omdat het hier een tekening van de Delftse situa tie betrof. Op Texel zou het hele be drijf, inclusief narijpende compostho- pen en compostfilters, overdekt kun nen worden. Grond Het vermoeden van Boom dat de ge meente speciaal voor de vuilverwer king al grond heeft aangeschaft werd door Doppenberg weersproken: „Dat is gewoon industrieterrein en die grond is bestemd voor bedrijven die zich daar willen vestigen. Ik vind de Oude schilders wat roekeloos. In het ontwerp-bestemmingsplan waarover in januari een inspraakavond is gehouden staat al genoemd dat vuilverwerking tot de mogelijkheden behoort." Barendregt wilde de discussie weer in de commissie gaan voeren, maar van Jaap Bakker, die zich steeds nadrukke lijker als gespreksleider opwierp, kreeg eerst mevrouw. Blom nog het woord. Zij vertelde bij het vestigen van haar vishandel de toezegging te hebben ge- De zon komt 1 januari op om 8.48 uur en gaat onder om 16.38 uur. 3 jan. L.K.; 10 jan. N.M. Springtij: 29 dec.; doodtij: 6 jan. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 27 dec. 8.17 en 20.21 Zaterdag 28 dec. 9.00 en 21.06 Zondag 29 dec. 9.58 en 21.53 Maandag 30 dec. 10.39 en 22.39 Dinsdag 31 dec. 10.58 en 23.21 Woensdag 1 jan. 11.27 en 23.57 Donderdag 2 jan. 12.00 en Vrijdag 3 jan. 0.39 en 12.35 Zaterdag 4 jan. 1.25 en 13.12 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Perzische langhaarkatten van Texelse eigenaars hebben een uitstekende in druk gemaakt op de nationale kerst tentoonstelling die in Den Helder werd gehouden. De blue-tabby blotched ka ter van de Texelse perzen cattery (van Jan en Dorien Lusthof) werd met het CAC-predikaat bekroond voor zijn kam pioenschap. En een zelfgefokte blauwe poes die in de jeugdklasse uitkwam kreeg het predikaat „Uitmuntend II". Een shaded silver kater (eigendom van mevrouw Koorn van „De Koorn-aar") kwam uit in de castraatklasse en werd bekroond met een CAP. Een vier maanden oud brown tabby katertje dat in de jeugdklasse uitkwam, kreeg „Zeer Goed I". De twee katers werden tevens voorgedragen - ieder in zijn ei gen klasse voor „beste in de shów".

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 9