/U3END4 Het was een jaar zonder droogteperikelen Pakt tot raad: Maak B en W-besluit ongedaan Von Holte nu bezitter geheel hotel „Tubantia" VERVOLG VAN PAG. 1 Vlam in de pan Recreatiebestemming Molwerk 7 Zon, maan en hoog water f LAND jp BOUW Garnalenbeleid Inbraak in bouwkeet Van wie is deze hond? Brandpunt in de markt was goede publiciteit voor Wolonderneming NIEUWE REDACTEUR Fietser aangereden AGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 7 JANUARI 1986 De brandwer moest donderdag avond omstreeks tien uur uitruk ken voor een keukenbrandje in ca fé De Instuif. De vlam was in een pan geslagen. Eén van de aanwe zigen kon dat redelijk snel blussen door wat kleden over die pan heen te leggen, maar hij kon niet voorkomen dat de houten om bouw van de afzuigkap ook begon te smeulen. Mede daardoor was de rookontwikkeling enorm, waar door het niet meer mogelijk was om de keuken in te gaan. De gas kraan kon niet worden afgesloten en een emmer water bleek niet af doende. De brandweer, die eerst was opgeroepen en die even later te horen kreeg dat het niet meer nodig was, werd ongeveer een mi nuut later door de alarmcentrale toch naar de Instuif gestuurd. Daar was men snel ter plaatse en de brand was niet minder snel geblust. De halfverbrande (hou ten) afzuigkap werd verwijderd en naar buiten gebracht. Dinsdag 7 januari Van 20.00 tot 21.00 uur houdt Am nesty International, afdeling Texel, schrijfavond voor politieke gevangenen in de bibliotheek. In Timmers Tearoom in de Hogerstraat vergaderen de deelnemers aan de ringsteekcompetitie 1986; 20.00 uur. Woensdag 8 januari Het Overkoepelend Orgaan vrouwenor ganisaties Texel heeft in het zaaltje bij de Doopsgezinde kerk de jaarvergade ring; 20.00 uur. Donderdag 9 januari De gemeenteraadsfractie van de PvdA heeft een openbare fractievergadering in het Eierlandsche Huis in De Cocks- dorp, aanvang 20.30 uur. De Pakt-fractie wil dat de gemeen teraad aan B en W opdracht geeft om het besluit om de schuur Mol werk 1 nabij Den Hoorn een re creatiebestemming te geven, in te trekken. Recreatie in deze boet zou volkomen strijdig zijn met het ge meentelijke recreatiebeleid en in druisen tegen de opvattingen van de Kroon. In de laatstgehouden vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijke en huisvestingsbeleid had fractievoorzitter Dirk Terpstra al geprotesteerd tegen het toestaan van recreatie in deze schuur, die eigendom is van de heer D. Drijver. Voorzitter-wethouder Daan Schilling gaf er toen echter geen blijk van dat B en W op het besluit wilden terugkomen. Het Pakt wil daarom dat de gemeenteraad uitspreekt dat de beslissing fout is geweest en moet worden teruggedraaid. Drijver meent uit historische overwe gingen dat recreatief gebruik van de duinboet gerechtvaardigd is. Hij heeft bewijsmateriaal in de vorm van foto's, brieven en verklaringen overlegd waar uit blijkt dat de boet in het verleden inderdaad recreatief is aebruikt. De ambtenaren concludeerden evenwel dat dit materiaal uitsluitend betrekking had op de periode van voor de oorlog en meenden dat aan zo'n oud gebruik geen rechten ontleend kunnen worden. Drijver was overigens niet van plan de duinboet opnieuw recreatief te gaan gebruiken maar had een ,,ruil" voor gesteld: recreatie in een schuur bij zijn woning aan de Mokweg in plaats van in Molwerk 1. Maar omdat de recrea tiefunctie van laatstgenoemd bouw werk niet werd erkend, was er volgens de ambtenaren ook niets te ruilen. Het college werd dus geadviseerd daar niet op in te gaan. B en W wezen inderdaad de ruil van de hand maar erkenden het verblijfsre- reatief gebruik van Molwerk 1, zodat daar nu legaal gasten gehouden kun nen worden. Het Pakt wil dus dat de gemeenteraad daar een stokje voor steekt. Gesteld wordt dat het toestaan van deze re creatiebestemming, nog wel op na tuurgrond, strijdig is met de concen tratiegedachte (het wezen van recrea tief verblijf buiten de daarvoor aange wezen grotere gebieden) en gewaar schuwd wordt voor de consequenties als zoiets ook door anderen wordt ge vraagd. Verwezen wordt naar het Ko ninklijk Besluit ten aanzien van het bestemmingsplan buitengebied waaruit zou blijken dat ook de Kroon hier niet mee akkoord gaat. De zon komt 11 januari op om 8.44 uur en gaat onder om 16.51 uur. 10 jan. N.M.; 17 jan. E.K. Springtij: 12 jan.; doodtij: 20 jan. Hoog water ter rede van Oudeschild: Zaterdag 4 jan. 1.25 en 13.12 Zondag 5 jan. 2.18 en 13.54 Maandag 6 jan. 3.28 en 15.05 Dinsdag 7 jan. 4.46 en 16.33 Woensdag 8 jan. 6.01 en 18.33 Donderdag 9 jan. 7.12 en 19.38 Vrijdag 10 jan. 8.19 en 20.36 Zaterdag 11 jan. 9.20 en 21.30 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Laagwater valt gemiddeld 6.15 ur na hoogwater. Het jaar 1985 zal bekend blijven als een vrij nat jaar met weinig zon en vrij lage temperaturen in de zomermaanden. Texel heeft daardoor geen droogteperiode meegemaakt. Het eiland heeft er de gehele zomer mooi groen bijgelegen. Voor de groei van de gewassen was dit weer erg gunstig alleen bij de oogst leverde dit wel eens problemen op. De ge oogste opbrengsten in kilogrammen produkt waren van gras, poot- en chipsaardappelen en suikerbieten over het algemeen erg hoog. Of 1985 fi nancieel gezien ook zo goed zal worden als wat de kilogrammenop- brengsten per ha aangeven valt sterk te betwijf-len. Van steeds meer produkten komen er overschotten binnen de EEG hetgeen de prijzen sterk onder druk zet. Met de invoering van het groenboek van de EEG zullen prijsdalingen en of medefinancieringen door de ondernemers ,-an af te leveren produkten het vermoedelijke gevolg zijn. Na de invoering van de superheffing is het aantal melkkoeien in 1985 per be drijf verder gedaald. In vergelijking met 1983/84 is het aantal melkkoeien met 10 tot 15% teruggelopen. Gemiddeld genomen hebben de Texelse melkvee houders redelijk in kunnen spelen op de superheffing. Het grootste pro bleem van de quotering wordt onder vonden op die bedrijven welke nog niet geheel ingespeeld zijn op de ont wikkelingen in de melkveehouderij van de laatste jaren. En op die bedrijven waar jonge ondernemers juist waren gestart. Veelal is het quotum melk daar te laag voor een redelijk inkomen. Het vinden van goede alternatieven is geen eenvoudige opgave. Door de gunstige grasgroei bleven de melkkoei en goed op produktie zonder dat er extra krachtvoer bijgevoerd moest wor den. In 1985 kwam Texel weer aan de top van de ranglijst van de Verenigin gen voor Veehouderijbelangen in Noordholland met de melkproduktie per koe. Hieruit blijkt dat de omstan digheden om melk te laten produceren in goede handen is en was bij de Texelse melkveehouders. Voor de stal- periode is er op de meeste bedrijven ruim voldoende wintervoer gewonnen van redelijke kwaliteit. Hetgeen een veilig gevoel geeft en de kans dat er nog iets overblijft voor een droger jaar is zelfs op de meeste bedrijven groot. De ontwikkelingen ten aanzien van stallenbouw is voor het melkvee bijna tot staan gekomen. Alleen voor jong vee wordt er nog nieuwbouw ge pleegd. Wel is het aantal computer gestuurde voederautomaten weer ver der uitgebreid. Mestvee Door de invoering van de superheffing is er vrij veel gebruiksvee voor de dood aangeboden. Vooral de mestvee- houders hebben daar bij de afzet van hun vee de prijsdalingen gevoeld in hun portemonnee. Aankoop van vlees- rijke kalveren is moeilijk tegen meestal hoge bedragen. Schapenhouderij In de schapenhouderij is in 1985 wei nig veranderd. De produktie per fokooi wijzigt praktisch niets terwijl de prijzen nauwelijks zijn gestegen. Het rende ment blijft daardoor voor de jongere ondernemers in de landbouw meestal te laag. Produktieverhogingen per fok ooi of prijsverhogingen blijven noodza- kelijk voor een beter resultaat. Het to taal aantal schapen is in 1985 verder teruggelopen tot ruim 15.000 fokooien. Akkerbouw Het areaal bouwland neemt mede door de invoering van de superheffing de laatste jaren toe. Vooral de gewassen suikerbieten, erwten en aardappelen namen de plaats in van het grasland. Het gewas suikerbieten heeft het in 1985 zeer goed gedaan op Texel met ruim 50.600 kg/ha en ruim 16% suiker lag de produktie aan suiker boven die van de kop van Noordholland. Uiter aard zijn de verschillen van bedrijf-tot bedrijf nog zeer groot. Er zijn bedrijven die meer dan 60.000 kg per ha oogsten maar ook bedrijven die hun handen vol hebben aan 40.000 kg. Dit was in 1985 zo en dat zal voorlopig ook nog wel zo blijven. Praktisch alle rassen aardappelen kwamen tot goede opbrengsten per ha. Tijdens de groei heeft in 1985 de aardappelziekte, phy- tophtora infestans, weer de nodige problemen gegeven. Te vroeg afster ven van het loof of rotte knollen na de oogst kwamen voor. Om deze ziekte verder terug te dringen is het noodza kelijk dat alle afvalhopen geen planten kunnen geven in 1986 en dat er ge zond pootgoed wordt uitgeplant. Het op tijd beginnen met een gewasbe schermingsmiddel, vroeg in het groei seizoen zal daarbij een vereiste zijn. Bij de granen en het graszaad kwamen niet die opbrengsten die de laatste ja ren zijn geoogst. Door te weinig zon- uren kwamen deze gewassen niet tot een optimale produktie. Bij het gras zaad gingen enkele percelen verloren vanwege de regen die er tijdens de oogst bleef vallen. Dit ging dan om de vroegste percelen. Het zaad was er bij oogst afgeregend of zover gekiemd dat oogsten niet zinvol meer was. Een uitzondering op de lage opbrengsten van het graszaad maakte het Wester- wolds raaigras. Hier werden over het algemeen topopbrengsten van ge haald, aan kilogrammen per ha. Bij de erwtenteelt kwamen meerdere teleurstellingen voor. Dit gewas is veel oogstzekerder in een drogere zomer met vrij veel zon dan in een jaar als 1985. Helaas konden enkele percelen niet geoogst worden door de regen terwijl andere slechts een zaadop brengst gaven van 2 tot 3000 kg per ha. Een enkel perceel kwam tot 6000 kg per ha hetgeen abnormaal hoog was voor 1985. Snijmais In mei kwam de snijmais met mooie groene bladeren boven de grond, een ongekend beeld voor Texel. In prak tisch alle voorgaande jaren dat er snij mais op Texel werd verbouwd kwam de mais op met gele en veelal later verdorde bladeren. 1985 gaf daarop duidelijk een uitzondering. Door de koude zomer verliep de groei verder traag maar toch was de opbrengst bij de oogst goed. Onbereden grond In 1985 hebben nog meer bedrijven gezaaid of gepoot in een onbereden grond. Met het ploegen wordt het zaaibed gemaakt en zelfs meteen ge zaaid. Bij de oogst valt het op dat de ze percelen over het algemeen een op brengst geven die bij alle gewassen boven het Texelse gemiddelde ligt. Het milieu voor de plantengroei is in deze gronden erg gunstig. Geen storende lagen en minder snel kans op verslemping. Hoe verder Door de toenemende overschotten lijkt de landbouw een periode tegemoet te gaan met prijsdalingen. Alles wijst in die richting. De reeds aangekondigde prijsdalingen bij granen zullen naar ver wachting verder worden voortgezet. Het mede financieren van de over schotten bij de afzet van suiker zullen worden gehanteerd. Binnen de EEG wordt verder wel gedacht om een be paalde oppervlakte cultuurgrond voor de landbouw uit produktie te halen. Ook aanplant van produktiebossen wordt overwogen. Al met al ontwikke lingen die tot doel hebben om de pro duktie binnen de EEG meer af te gaan stemmen op de vraag. Uiteindelijk zal dit ook gevolgen hebben voor de land bouw op Texel. Waar de Texelse land bouw in de naaste toekomst verder iets mee te maken krijgt is de opslag en verwerking van mest. Op bedrijven met te kleine opslagmogelijkheden voor mest zullen investeringen moeten gaan plaatsvinden. Dit alles om het milieu en het oppervlaktewater schoon te houden. Voor Texel zullen de in spanningen hiervoor beperkt blijven vanwege de toch beperkte veebezet ting per ha. Het jaar 1985 was wat de groei aanging een goed jaar voor de Texelse agrariërs. Menigeen zal dit wensen voor de toekomst. En wat de ontwikkelingen aangaat voor de naaste toekomst zal de Texelse agrarische on dernemer dit met vertrouwen tege moet kunnen blijven zien. Want de structuur en het ondernemersschap is op het overgrote deel van de Texelse bedrijven gunstig. Het appartementenhotel ..Tubantia" aan de Pontweg. Tot degenen die hun vergunning per 1 januari kwijt zijn behoort dus, naast de nieuwkomers (die voor drie jaar een voorlopige vergunning hadden) ook een aantal vissers, die niet aan alle gestelde verplichtingen hebben vol daan. Hiertoe leek ook de Oosterender Dirk van der Meer te behoren. Van der Meer, schipper/eigenaar van de TX 7 ,,De Poolster": ,,lk heb inderdaad een brief van ,,Den Haag" gekregen, dat ik niet aan de normen heb voldaan. Maar daar hadden ze nog niet alle ge gevens. Half december was ik nog druk aan het vissen. Van de zomer heb ik namelijk niet op garnalen ge vist. Ik heb nu contact opgenomen met het ministerie en de juiste getallen doorgegeven. Deze week ga ik ge woon te vissen, op garnalen!" Een paar „trekken" Ook Alfons Boom heeft na 1 januari toch weer op garnalen gevist, zij het in bescheiden mate. „Donderdag heb ben we een paar „trekken" gedaan op de Waddenzee. Samen met mijn 15-jarige zoon Robert Frido heb ik het net enkele keren op de bodem gehad. Vrijdag hebben we die vangst op de afslag gebracht en gewoon verkocht. Ik was zeer benieuwd naar de reactie van de aanwezige agent van het Pro- duktschap, die de aangebrachte vis op markwaardigheid keurt. Maar die toonde zich zeer medelevend en zei niet van 'Kom op met die gar nalen, ik schop ze weer in de haven'. Een heel gesprek had ik met hem; hij vond het ook een vervelende kwestie." „Begrijp me goed, dit is beslist geen poging om een conflict uit te lokken. Ik doe gewoon af en toe een „trekkie" om de onkosten boven water te wer ken. Ik ben er van overtuigd dat dit een eerlijke zaak is, en zo willen we het ook spelen. Geen foefjes. Destijds hebben de garnalenafdelingen een eer lijke opgave gedaan aan het ministerie. Nu worden we met ons eerlijke gezicht in de maling genomen". Tweede Kamerleden Naast de pers heeft Boom ook de poli tiek ingeschakeld en nam Pakt- voorzitter Dirk Terpstra in de arm. Terpstra: „Ambtelijk kom je er niet uit, Inmiddels heb ik PvdA-kamerlid Ko- i nings de stukken toegestuurd. Daar naast heb ik contact gezocht met Ba- rendregt en Rienstra. Ook zij zullen hun Tweede Kamerleden van de VVD j en het CDA op de hoogte brengen. e Terpstra ziet een politieke mogelijkheit om de zaak aan te pakken. „De gar-o nalenvisserij heeft niet meer schade aan het ecosysteem toegebracht, en vv ook zijn er geen redenen uit bedrijfse-, conomisch oogpunt om het aantal vej gunningen terug te draaien. Degenen a die nu hun vergunning kwijtraken, vis;^ sen er al. Er verandert dus niets. Of het ministerie moet kunnen aantonen dat het ecosysteem wèl is aangetast."; In de kerstvakantie hebben waarschijn lijk jeugdige vandalen ingebroken in een bouwkeet die bij de Buitengors i- de Mars staat. De deur werd open- t gewrikt, er werden rotjes afgestoken' een bierkrat werd weggehaald evena een transistorradio ter waarde van 7130,—. e In Den Burg werd een onbeheerd lo pende hond opgevangen en naar h% dierenpension Ellen gebracht. Het is: een kortharige, bruine Duitse staand De eigenaar heeft zich tot dusver ni? gemeld. I Appartementenhotel Tubantia aan de Pontweg nabij De Koog is in andere handen overgegaan. Het hotel is nu geheel in bezit geko men van het echtpaar Von Holte, dat het restaurantgedeelte reeds beheerde. De Von Holtes gaan nu ook de söepter zwaaien over 26 ap partementen, de bijbehorende sau na, het solarium en het zwembad. De exploitatie van het gebouw on dergaat voorlopig geen veranderingen. De nieuwe eigenaar, K. von Holte, te kende op 31 december de voorlopige koopacte. „Tuban tia" is gekocht van „Tubantia b.v.", die is ondergebracht bij de holding „Re- tex" een „volle dochter" van de Re creatiestichting Texel. De constructie is zodanig dat de RST slechts risico loopt voor de ondergrond van de bezittingen. Tubantia b.v. is nu een „lege" bv ge worden met een „statutaire inschrijving". Er waren meerdere gegadigden voor de koop maar volgens RST-directeur C. Koorn was Von Holte de meest aangewezen koper. „Deze mensen hebben de gelegenheid gekregen om de zaak financieel rond te maken, en dat is nu gelukt." Welk bedrag precies met de koop gemoeid is, wilde Koorn niet zeggen: „Het is een kwestie van meer dan anderhalf miljoen". De ongeveer zeven minuten die in het TV-programma „Brandpunt in de markt" werden uitgetrokken voor de Texelse Wolonderneming leverden dit bedrijf behoorlijk wat positieve publici teit. Ruim drie minuten waren voor een filmpje dat op lokatie was ge maakt en waarin ook beelden van schapen in de sneeuw te zien waren. Die hadden het in ieder geval beter dan hun familieleden die in de studio stonden, want die hadden het duidelijk warm onder de enorme batterij lampen. Getoond werd dat Dick Graaf vorige keer in de uitzending voorspelde dat het bedrijf over een jaar aan dertien man werk zou bieden, inmiddels wer ken er vijftien, dus dat in uitgekomen. Graaf kon nu weer over de toekomst praten: hij vertelde dat er een extra kaardmachine gekocht zal worden. Henk van Leeuwen kreeg de gelegen heid om te vertellen dat er voorlopig nog genoeg schapen op het eiland zijn om het bedrijf van onvervalste Texelse wol te voorzien. Op de vraag wat voor beginnende ondernemers het grootste probleem was, antwoordde Graaf dat het geld loskrijgen van de bank moei lijk is als je nog geen concrete resulta ten kunt laten zien. Op de foto is Ton Vertind in gesprek met de beide Met ingang van het nieuwe jaar is de 23-jarige Frans P. Hopman in dienst getreden als redacteur bij de Texelse Cou rant. Hij neemt de plaats in van Hans Oosterhof die redac teur is geworden bij de Nieuwe Noordhollandse Courant in Purmerend. Frans Hopman is geboren en ge togen op Texel en woonachtig in Ongeren. Na zijn atheneumoplei ding aan de Rijksscholengemeen schap in Den Burg studeerde hij vier jaar economie aan de Vrije Universiteit in Amsterdam en hij was het afgelopen jaar werkzaam als parttime verslaggever op Texel voor de Helderse Courant. Wij hebben de verwachting dat Frans Hopman die bij onze krant alle voorkomende redactionele werkzaamheden zal verrichten, naar wens zal functioneren in ons team en dat hij in staat zal zijn goede contacten te onderhouden met onze lezers. Het echtpaar Von Holte had sinds 31 januari 1981 het restaurantgedeelte, de daarboven gelegen appartementen en de beheerderswoning in eigendom en exploitatie. „Tubantia" heeft nauwelijks personeel. Van april tot november is een meisje bij de werkzaamheden be hulpzaam, terwijl eventueel een parttime-kracht kan worden ingeschakeld. Een 44-jarige fietser uit Den Hoorn, die gisterochtend het terrein van het NIOZ in 't Horntje opreed, gleed weg op de helling ter plaatse en werd ver volgens aangereden door een achter opkomende auto (bestuurd door een 34-jarige Hoornder), die door de glad heid niet tijdig kon remmen. De fietser ging ter observatie naar het zieken huis, waar bleek dat de kwetsuren meevielen.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 2