Cjroen 2jwarL-J~exels in het hart. Tarievenproblematiek TESO ingewikkelder dan velen denken „Niets is beter dan een uitgeruste dokter... Fietspaden in dag redelijk schoon Van Etten tevreden over gesprek met Hoogerheide Waterwilg mag worden gekapt Gemeentewerken HUISARTS WAVERIJN DEELT PRAKTIJK Petitie tegen vuilverwerking kreeg 422 handtekeningen „Texel-Promotie voorbeeldig" Scouting houdt „boerenkoolfuif" jaarlijkse uitverkoop Ql bakker hv. OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.046 TEXELSE VRIJDAG 10 JANUARI 1986 Redactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. Buiten werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, Niek van der Heijden, Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393 en Frans Hopman, Ongeren 7, Den Burg, tel. (02220) 2523. Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burq telefoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881, COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ18,65 per kwartaal; los 85 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. De dalende rente en olieprijzen, de vermindering van het aantal afvaarten en het inkrimpen van het personeelsbestand hebben dit jaar slechts een zeer gering gunstig effect op de exploitatie van Teso: niet meer dan ca. VA procent. Dit voor deel valt volkomen in het niet bij de ongunstige effecten die worden verwacht van de vervoersdaling, de bijdrage in de kosten van de aanleginrichting, het door Teso te betalen aan deel in de kosten van de arbeidstijdverkorting en de bijdraqe aan de stichting VVV Texel-Promotie. Er zijn dus meer kostenverhogin gen dan kostenbesparingen zodat niet is te ontkomen aan tariefsver hogingen zoals die van 1 janauri waartegen Cor van Etten in opstand kwam door met zijn vol geladen bestelauto de boot te blokkeren om daarmee een gesprek met directeur Theo Hoo gerheide af te dwingen. De opstandige groentehandelaar, die zegt dat hij door 138 adhesiebetuigers werd opgebeld en slechts twee afwij zende reacties kreeg, heeft het door hem gevraagde gesprek woensdagmid dag kunnen voeren. Bijna twee uur lang was Van Etten in het Teso- gebouw van 't Horntje in discussie met directeur Hoogerheide en diens rechterhand administrateur Herman Bakker. Op verzoek van Van Etten was de pers erbij. Hoogerheide kon de ge legenheid dus aangrijpen om nog eens voor groot publiek uit te leggen welke factoren (en in welke mate) een rol spelen bij de exploitatie van de boot- dienst en wat er op Texel moet gebeu ren om de toekomstige tariefsverhogin gen te verminderen en op den duur misschien zelfs overbodig te maken. Tevreden Cor van Etten moest al gauw inzien dat zijn veronderstelling dat de tarie ven dit jaar niet omhoog hoeven, on juist was, maar na afloop was hij toch tevreden. ,,Kijk, ik blijf natuurlijk van mening dat die tarieven voor de Texe laars en in het bijzonder voor het be drijfsleven een zware belasting vormen en dat alles eraan moet worden ge daan om daar verandering in te bren gen. Maar ik heb nu wel een veel be ter inzicht gekregen in de problematiek waardoor ik er anders tegenaan kijk". Volgens Hoogerheide had Van Etten de boot niet hoeven blokkeren om met de directie over de tarieven in gesprek te komen. ,,Je had me gewoon kun nen bellen voor een afspraak. De deur staat altijd open". Dat wist Van Etten natuurlijk ook wel, maar door de blok kade had hij voor zijn actie van de pers veel meer aandacht gekregen dan hij anders zou hebben gehad en de reacties die daardoor waren uitgelokt hadden hem weer gesterkt in zijn lust om de tarievenproblematiek aan de kaak te stellen. De mensen hadden hem zelfs bloemen gestuurd. Het risi co van een dergelijke aanpak was ech ter ook duidelijk geworden: het bericht dat De Telegraaf naar aanleiding van de blokkade op de voorpagina zette is ongetwijfeld een stukje anti- propaganda voor het eiland geweest. Geen alternatief Hoogerheide wilde aan het begin als uitgangspunt gesteld zien dat Teso een zelfstandige onderneming is, die er zelf voor moet zorgen dat er voldoende in komsten zijn om de exploitatie sluitend te houden of te maken. In de exploita tie wordt niet bijgedragen door de overheid en niets wijst er op dat de overheid dat op den duur wèl zou wil len doen, in tegendeel: de huidige re gering, gesteund door een royale ka mermeerderheid is voorstander van verdergaande privatisering. Onlangs is ook de bootonderneming van Wagen borg geprivatiseerd en die staat er nu dus hetzelfde voor als Teso. Voor het overnemen van de veerdienst voelt de overheid totaal niets, er is dus geen alternatief. Cor van Etten was van dat laatste nog niet overtuigd.Hij achtte de tarieven die voor de zelfstandige veerdienst moeten worden betaald zó schadelijk voor de Texelse gemeenschap, dat Hoogerheide wat hem betreft de boel best mocht laten springen, dus failliet laten gaan. De overheid zou de boot- dienst dan tëêus wel overnemen, zo meende hij. Volgens Van Etten had Te so er geen goed aan gedaam om door langdurig drammen" van minister Smit-Kroes geld los te krijgen voor aanpassing van de aanleginrichtingen. Teso heeft beweerd dat het alleen op deze manier mogelijk zou zijn de veer dienst zelf te blijven exploiteren en moet dat nu waarmaken. Van Etten wees erop dat Teso het afgelopen jaar Van Etten en Hoogerheide tijdens hun geanimeerde gesprek in het Teso-kantoor. meer dan 12.000 personenauto's min der heeft vervoerd, volgens hem als gevolg van het hoge tarief. Nu de tarieven nog verder stijgen zal het vervoer nog verder afnemen. Hoogerheide beweerde met stelligheid dat de tarieven niet ,,dé" oorzaak zijn van de vervoersafname en kwam daar later uitvoerig op terug. Eerst zei hij dat het overheidsstreven naar privatise ring zó ver gaat dat niet de overheid maar een andere particulier de boot- dienst zou overnemen als Teso het zou laten afweten. En die nieuwe particu lier zal het zeker niet goedkoper kun nen doen dan Te§o. Dat de overheid Lees verder pagina 2 Ff De veelbesproken waterwilg op de tennisbaan van de club Deuce" in Den Burg mag worden omgehakt. Dat blijkt uit een beslissing van de Raad van State die het ver zoek om schorsing van de door de gemeente verstrekte kapvergunning heeft afgewezen. -oals bekend was het verzoek tot ichorsing bij de Raad van State inge- liend door het bestuur 'van de Wel- (jjnsstichting. Het bestuur van de Wel- ijnsstichting rekende zich dat tot haar aak omdat het in stand houden van en oude boom als een welzijnsaange- igenheid kon worden opgevat. B en V waren het daar niet mee eens en chtten het protest van de Wel- jnsstichting daarom niet ontvankelijk, agen deze niet ontvankelijk verklaring ing de Welzijnsstichting in het ge- 'eer bij de Raad van State in de hoop eze verklaring geschorst te krijgen. ,at 's dus niet gelukt. Blijkens de uit braak van het hoogste rechtscollege ast de zorg voor oude bomen niet in i statutaire doelstellingen van de /elzijnsstichting. Die doelstellingen in gericht op aangelegenheden van iciaal-culturele aard. Wanneer de )om gekapt zal worden is nog niet stgesteld. Dokter A. Waverijn uit Den Burg gaat zijn praktijk de/en met de 34-jarige dokter T. van Hattem. Beide geneesheren zijn een associatie aangegaan en zullen dus op voet van gelijk heid gezamenlijk de zorg hebben over de sterk gegroeide praktijk. Daardoor wordt de werkbelasting minder, de pa tiënten kunnen meer aandacht krijgen en er blijft ook meer tijd en energie over voor de twee jonge gezinnen. De associatie is formeel per 31 decem ber van het afgelopen jaar ingegaan, maar zal pas na 24 september a.s. vol ledig in de praktijk functioneren. Tot die datum wordt Waverijn nog bij gestaan door een huisarts in opleiding, dokter Van der Veer. Als die (op dins dagen) niet beschikbaar is, valt Van Hattem voor hem in. Theodoris (Rik) van Hattem is geboren in Utrecht en opgegroeid in Eindhoven waar hij de middelbare school bezocht. In 1973 ging hij medicijnen studeren aan de Vrije Universiteit van Amster dam, waar hij in 1982 afstudeerde. Na dien is hij als algemeen arts gedurende een jaar verbonden geweest aan een crisiscentrum in de hoofdstad. Gedu rende anderhalf jaar was hij assistent op de afdeling chirurgie van het zie kenhuis Amsterdam-noord om tenslot te zijn opleiding tot huisarts af te ron den in de praktijk van Waverijn in Den Burg. Van Hattem is gehuwd en vader van twee dochters. Onlangs vestigde het gezin zich in de woning Ko- gerstraat 96 tegenover de praktijk. Samen Die praktijk staat straks op beider naam. De patiënten zijn echter vrij in de keus van hun arts. Mensen die per sé door Waverijn geholpen willen wor den, krijgen hun zin. In de praktijk zal dat niet tot overbelasting van één van de artsen leiden, want veel patiënten maakt het weinig uit met wie zij te maken krijgen. Bij het maken van de afspraak via de assistente kan het werk dus billijk worden verdeeld. De artsen houden elkaar op de hoogte in- Dokter Th. van Hattem, de nieuwe Texelse huisarts die met dokter A. Waverijn een as sociatie is aangegaan. Tot 24 september zul len de patiënten één dag per week met hem te maken kunnen hebben; daarna zijn beide artsen full time beschikbaar voor het huidige patiëntenbestand. zake eikaars patiënten. Zowel Waverijn als Van Hattem zijn er van overtuigd dat de nieuwe regeling niet alleen hun privébelangen maar vooral het belang van de patiënten dient. ,,Er is niets beter dan een uitge ruste dokter aan je bed", aldus Wave rijn wiens praktijk, sinds hij deze in 1977 overnam van dokter A. van Loon, aanzienlijk is gegroeid. Het is steeds moeilijker geworden om zowel een goede dokter als een goede echtge noot en huisvader te zijn en de associ atie beschouwt hij dan ook als een uit komst. De praktijk van Waverijn is aanzienlijk groter dan de landelijke ,,norm" van 2300 patiënten. Waarbij in aanmerking moet worden genomen dat daar 's zomers ook veel toeristen bij komen, érg veel toeristen zelfs. Een vakantieganger in De Koog die naar een dokter vraagt, wordt al gauw ver wezen naar de makkelijk te vinden praktijk van Waverijn aan de Ko- gerstraat. Zodat daar in de zomer ge middeld tien tot vijftien toeristen per dag aankloppen. Naast verlichting van de werkdruk be tekent de associatie ook dat er meer gelegenheid is om deel te nemen aan nascholing. Met zijn tweeën werken geeft verder permanent de mogelijk heid tot onderling overleg, wat prettig en ook nuttig is. Het zou onjuist zijn de conclusie te trekkèn dat beide artsen samen één baan zullen uitoefenen, zodat ze meestal niet tegelijkertijd aanwezig zijn. Het is geen deeltijdbaan: beiden blijven tegelijk full time bezig, wat on der meer inhoudt dat ze tegelijkertijd spreekuur houden. Telefonisch spree kuur 's middags wordt wel bij toer beurt behartigd. Een andere verkeerde conclusie is dat er nu zoveel tijd is dat er weer nieuwe patiënten bij kunnen. Het tegendeel is waar. De associërende artsen houden de praktijk „geslo ten" wat betekent dat ze er geen nieuwe klanten willen bijhebben. Zouden ze wel nieuwe patiënten toelaten, dan worden de voordelen van de samenwerking spoedig te niet gedaan. Tijdens de laatste sneeuwperiode waren er vanuit de burgerij diverse geluiden te horen dat de gemeente niet snel genoeg zou zijn met het sneeuw- en ijsvrij maken van de di verse fietspaden, die vooral bij scholieren in gebruik zijn. In een reactie daarop stelde de dienst dat tijdens de laatste sneeuwperiode, maandag en dinsdag, de fietspa den binnen een dag redelijk te be rijden waren, afgezien van wat slechte plekken en stuifsneeuw. Bij sneeuwval en gladheid wordt er ge werkt volgens een door de raad vast gesteld prioriteitenschema, 's Och tends om half zes beginnen twee vrachtwagens met het vrijmaken van de route die de bus naar de boot moet volgen, en met de doorgaande route naar Oosterend en De Cocksdorp. Die wagens kunnen zowel strooien als sneeuwschuiven. Omstreeks half acht of eerder begint een tractor aan de fietspaden. Vanaf een uur of tien wordt eventueel een vrachtwagen op de paden ingezet. Als er veel sneeuw op ligt wordt dat weggeschoven, bij weinig sneeuw wordt er zout gestrooid. Juist in die situatie ontstaat dan vaak een probleem. Als het erg koud is werkt het zout niet meer, dat is minder actief als het meer dan een graad of vier, vijf vriest. De losse sneeuw is goed te berijden, wordt vastgereden en er ontstaan sporen. Dat is lastig fietsen, maar er is met een sneeuwschuif ook weinig aan te doen omdat er maar weinig sneeuw ligt. Als het minder koud is, smelt de sneeuw door het zout en eventueel door dooi en dan komt er een soort prut op het fietspad te liggen. Als dat niet weggeschoven wordt of kan wor den, vriest dat in de avond weer op en dan ontstaat het beeld dat de afge lopen tijd een paar keer is voorgeko men: fietspaden met een laag ijs erop en de fietsers ernaast op de weg. Die situatie is potentieel gevaarlijk. De brief aan de gemeenteraad waarin de bewoners van Oudeschild hun ver ontrusting uitspreken over de plannen tot vestiging van een huisvuilverwer- kingsinstallatie op het industrieterrein nabij het dorp, is ondertekend door 422 personen. B en W hebben de ge meenteraad geadviseerd deze petitie als afgehandeld te beschouwen omdat wethouder Barendregt er in aanwezig heid van veel Oudeschilders uitgebreid op heeft gereageerd in de laatstgehou den vergadering van de raadscommis sie voor financieel, economisch en technisch beleid. De raad kan de brief volgens B en W dan ook voor kennis geving aannemen. Voorzitter Ir. J.W. Schuurman van de Kamer van Koophandel Alkmaar heeft zich in zijn nieuwjaarstoespraak zeer lovend uitgelaten over de wijze waarop de toeristische promotie van Texel on langs is geregeld. Ir. Schuurman zei letterlijk: „In 1985 werden hier en daar in de regio functie en subsidiëring van VVV's kritisch aan de orde gesteld. Ik ga nu niet inhoudelijk op deze discus sie in. Wel raad ik de VVV's en hun critici aan zich eens op de hoogte te stellen hoe voortreffelijk en op moder ne leest geschoeid op Texel VVV, ge meente en bedrijfsleven elkaar voor Texelpromotie gevonden hebben". Jaarwisseling' Tijdens de sneeuwperiode voor de jaarwisseling is er iets anders gewerkt, vooral omdat er nogal wat personeel vrij had door de arbeidsduurverkorting. Daarom zijn toen de fietspaden niet of nauwelijks gedaan. Daarbij werd reke ning gehouden met de omstandigheid dat de scholieren toch vakantie hadden. Volgens de woordvoerder van gemeen tewerken duurde het bij de laatste sneeuwperiode een dag voordat de fietspaden redelijk begaanbaar waren en woensdag omstreeks de middag waren alle buitendorpen weer over de fietspaden bereikbaar. Een ander onderdeel van de sneeuw en gladheidsbestrijding is het begaan baar houden van de stoepen rond de bejaardenwoningen. Dat wordt in Den Burg gedaan door mensen van De Bolder en in de buitendorpen door of de vaste man van gemeentewerken in zo'n dorp, of door mensen van de bui tendienst. Dat gaf dit jaar tot nog toe weinig of geen aanleiding tot klachten. Scouting Texel houdt zaterdagavond de jaarlijkse „boerenkoolfuif", aanvang 18.00 uur in het gebouw aan de Bern- hardlaan. Alle Scoutingleden worden verwacht. De boerenkool en de aard appelen worden „geleverd" door de heer J. Kager. Vrijdag 10 januari begint onze Groeneplaats

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 1