Vogelparadijs Texel op alle Duitse kanalen Ook dit jaar Rode Kruis-vakanties Stichting Agrarische Texel komt met voorstel verkoop grond in Hogeberg-gebied Binnenkort cursus metamorfosetechniek Ipnieuw wijncursus >p Texel Opvoeding jonge kind thema in Maartenhuis Raadsvergadering „Madame Arthur" met Jos Brink In schouwburg Start cursussen in januarimaand Sterrekundeclub houdt excursie naar „Omniversum" „Duinkanters" met twee eenacters Vreemd geld Zon, maan en hoog water VRIJDAG 10 JANUARI 1986 TEXELSE COURANT De Duitse filmer Werner Czarnecki maakte dinsdag de laatste opnamen voor een film met de titel Vogelparadijs Texel". Het zal duidelijk zijn dat deze film over vogels gaat, met name rotganzen en kluten spelen een hoofdrol. Het eindpro- dukt gaat ongeveer 45 minuten duren en zal via de Nord Deutsche Rundfunk in heel Duitsland te zien zijn, vermoedelijk nog het komende voorjaar. Czarnecki kwam in '83 naar Texel voor een vakantie. Onder de indruk van de natuur hier, stelde hij bij de NDR voor een film over het eiland te maken. Iets dergelijks was al eens gedaan maar dat produkt was kwalitatief minder. Eén van de bijzonderheden van het ei land was voor hem het enorme aantal rotganzen dat hier komt overwinteren. Onno Kikkert, bij wie de Duitser een appartement huurde, bracht hem in contact met Piet Postma, die deze vo gels namens Staatsbosbeheer en Na tuurmonumenten tot zijn werkterrein mag rekenen. De aanpak van de film was grondig. Gedurende het hele afgelopen jaar be zocht Czarnecki het eiland, alleen in de maanden april en december liet hij verstek gaan. Zijn film wordt dan ook een verslag van het vogelleven het he le jaar rond. Het ging hem vooral om de onderlinge verhoudingen van de dieren. Baltsen, het voeren van de jon gen en het verdedigen van het territo rium tegen andere vogels dat zijn de onderwerpen, gemengd met land schapsopnamen en bijvoorbeeld beel den van de boot. De meest voorkomende locaties waren het Wagejot en Ottersaat, maar ook gebieden als de Bol, de Schorren en polder de Eendracht werden bezocht. Naast de al genoemde vogels filmde Czarnecki bontbekplevieren, schol eksters, bergeenden, visdiefjes en noordse sterns. Oranje lepelaar Tijdens het filmen op de Schorren kreeg Czarnecki de kans een waar- Binnenkort start een cursus metamor fosetechniek voor beginners, gegeven door Johanna Kempers uit Nijmegen. De cursus wordt gehouden in het weekend van 15 en 16 februari in de Sint Jozefschool te Den Burg. Metamorfosetechniek is een vorm van massage die door het aanraken van de reflexen in voeten, handen en hoofd, de zelfgenezende eigenschappen van de mens activeert. Volgens de aanhan gers ervan kan deze massage voor mensen van allé leeftijden een hulp zijn en met goed resultaat worden toe gepast bij storingen en ziektes van al- erlei aard. Soms zouden mensen on middellijk een lichamelijke, geestelijke 3f gevoelsmatige verandering in hun )mgeving kunnen bemerken. De ver- mderingen kunnen zich ook op een iubtiel niveau voltrekken. Inlichtingen in opgave bij José Kievits (telefoon 12220-2461bij voorkeur na 18.00 uur. schijnlijk uniek natuurverschijnsel vast te leggen. Een geheel oranje gekleurde lepelaar was bezig zijn of haar „ge woon" witte jongen te voeren. Omdat het onwaarschijnlijk is dat in het kader van een experiment of andere weten schappelijke handelingen een hele vo gel oranje wordt geverfd en omdat het dier dan bovendien in de rui zijn nor male kleur weer had moeten krijgen, gaat de cineast er van uit dat het hier om een speling van de natuur gaat, een vermoeden dat werd bevestigd' door deskundigen die hij raadpleegde. Het zou kunnen gaan om een ver schijnsel dat niet ongelijk is aan het voorkomen van albino's, „kleurlozen". Bij alle opnamens die hij maakte heeft Czarnecki rekening gehouden met de natuur- en milieubelangen. Dat was een voorwaarde van Staatsbosbeheer voor het verlenen van medewerking, maar de filmer zou zich daar uit zich zelf ook al aan hebben gehouden. Door het werken met lange telelenzen haalde hij de onderwerpen naar zich toe. Hij was zeer enthousiast over de mogelijkheden die het eiland biedt voor het maken van een natuurfilm: je hoeft er bij wijze van spreken je auto niet voor uit, alle opnamen, behalve die op de Schorren, konden vanaf de .weg worden gemaakt. Op de Schorren werd deskundige hulp verstrekt door Cees Boot en van Staatsbosbeheer werkten Piet Zijm en Ger de Graaf mee. Van de uitzendda tum en -tijd zal melding worden ge maakt in de krant en bovendien zal er nog een keer voor belangstellenden een kopie van het 16 millimeter- produkt op Texel worden vertoond. verpleegkundigen en helpers (sters). Dan zijn er de huizen „De Valkenberg" te Rheden en „IJsselvliedt" te Wezep. Beide huizen zijn geheel voor rolstoe len aangepast en er zijn voldoende verpleegkundigen en helpers(sters) om de nodige verzorging te geven. Bijdrage Het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis kan de vakantietochten niet gratis aanbieden. Daarom zal aan de deelnemers aan bijdrage van 7300,— worden gevraagd voor één va kantieweek. Zij, die menen in aanmer king te kunnen komen voor een Rode Kruis vakantie kunnen vanaf heden schriftelijk of telefonisch een aanmel dingsformulier aanvragen op on derstaand adres. Dit formulier dient door de aanvrager te worden ingevuld eventueel met assistentie van familiele den, verpleegkundigen of huisarts. Het invullen van dit formulier betekent niet dat de aanvrager verzekerd is van een vakantieplaats. Er zijn zoals gezegd veel meer aanmeldingen dan plaatsen, daarom zal een selectie moeten plaatsvinden. Ook in 1986 zal het Rode Kruis va kanties organiseren voor langdurig zieken en gehandicapten, dus voor diegenen die niet (meer) zelfstan dig op vakantie kunnen. Selectie bij de aanmeldingen voor een Rode Kruis vakantie is nodig daar het aantal aanvragen groter is dan er plaatsen beschikbaar zijn. Het Rode Kruis biedt voor de vakantie de volgende voorzieningen: in de eerste plaats is er het varend vakantie schip J. Henry Dunant voor hen die bedlegerig zijn of permanent een rolstoel gebruiken. Er is een scheeps arts aan boord en er zijn voldoende Czarnecki maakte veel gebruik van een 800 derwerp bij zijn filmsoort 16 maal vergroot. millimeter lens, dat is een telelens die het on- foor de derde keer zal onder uspiciën van de Texelse afdeling an Horeca Nederland een wijncur- us worden gegeven, bedoeld voor lensen uit het vak maar ook voor articulieren. |e cursus wordt geleid door vinologe fuce Parlevliet-Bothof uit Den Hoorn omvat vier avonden, telkens om 00 uur in hotel Opdiek in Den >orn. Het is de bedoeling dinsdag 21 ïuari te starten en de volgende bij enkomsten te houden op 28 januari, Jfebruari en 11 februari, dus telkens dinsdag. Mocht echter blijken dat ierdere gegadigden liever op een an- fre dag zouden komen, dan is dat bgelijk. De cursus wordt gegeven in menwerking met het wijnhuis Koop- jans en Bruinier en drankengroothan- il Texgro. De lesavonden bestaan uit jn praktisch en een theoretisch Ideelte. Ir avond worden zes wijnen ge- Sefd. De cursus verschaft basisken- op het gebied van wijn en wat irmee te maken heeft. Geleerd •rdt welke wijnen bij welke gerech- i horen, wat de betekenis is van de erse uitdrukkingen op de etiketten er wordt iets geleerd over de be- ideling van wijn. Het bestuur van Horeca-afdeling acht deze oplei- gsmogelijkheid zeer gewenst want 1 teveel mensen in de plaatselijke eca hebben onvoldoende kennis op ngebied en maken daarom een min gunstige indruk bij hun gasten, cursus die nu gegeven wordt, ver aft een behoorlijke hoeveelheid nis en kost ±f\ 10,—, wat onder an- m°gelijk is dank zij de sponsoring het genoemde wijnhuis, dat de Tis kostbare) wijnen beschikbaar t. Voor aanmelding en eventuele ere inlichtingen kan men terecht bij focente, (telefoon 02226-384), tus- 19.00 en 20.00 uur. De werkgroep Vrije School pedagogie houdt op maandag 13 januari een bij eenkomst in het Maartenhuis, Ruys- laan 81 te De Koog. De aanvang is 20.00 uur. Het onderwerp van deze avond is „Het kinderspel - beslissend voor het leven." De werkgroep wil met een groep ouders en geïnteresseerden een studiegroep vormen, die zich ver diept in thema's die betrekking hebben op de opvoeding van het jonge kind. Betracht wordt inspiratie op te doen voor het dagelijks omgaan met de kin deren en eventueel een peuter- of kleuterspeelgroep op te richten. Voor inlichtingen kan men zich wenden tot Hannelore Speelman, telefoon 02228-682. Dinsdag 14 januari vergadert de ge meenteraad, aanvang 19.30 uur. De agenda luidt als volgt. 1. Vaststelling besluitenlijsten vergade ringen de dato 29 oktober, 26 novem ber en 10 december 1985. 2. a. Ingekomen stukken; b. Mededelingen. 3. Aanvraag ex artikel 74 van de wet op het basisonderwijs van de Stichting Katholiek Onderwijs Texel in verband met isolering schoolgebouw aan de Beatrixlaan. 4. Aanvraag ex artikel 74 van de wet op het basisonderwijs in verband met electrische installatie School met de Bijbel. 5. Aanschaf meubilair ten behoeve van de openbare Kompasschool voor Spe ciaal Onderwijs te Den Burg. 6. Aanwijzing archiefbewaarplaats. 7. Verdaging vaststelling bestem mingsplan Oudeschild Haven. 8. Herstel dak wierschuur; aanschaf voorzieningen voor conservering ar cheologische vondsten. 9. Inbreng gronden en opstallen bij het gondbedrijf. 10. Verlening tegemoetkoming in ver band met de ontruiming van de wo ning Vuurtorenweg 1. 11. Begrotingswijziging in verband met pachtbeëindiging met de heer W.C. Daalmeijer. 12. Vervanging triplomaaier. 13. Krediet voor onderhoud IJzeren Kaap te Oost. 14. Subsidie-aanvraag Texel (video) promotiefilm. 15. Mededeling en gevolgen van het voorlopig resultaat van de vijfjaarlijkse hertaxatie ten behoeve van de onroe rend goed belastingen. 16. Aanvraag en aanvaarding rijksle ning ten behoeve van overdracht grond en het bouwen van 11 HAT- eenheden en 2 woningwetwoningen te Den Burg. 17. Vergading beslissing op beroeps schrift van de heer J. Miedema. 18. Aanwijzing gemachtigde voor de verkiezing van een hoofdingeland Hoogheemraadschap. In de schouwburg te Den Helder vindt op 17 januari een voorstelling van de musical „Madame Arthur" plaats, aanvang 20.15 uur. „Madame Arthur" is volgens de gegevens „een tintelen de musical met een jongensachtig meisjesballet, veel lippenrood en oor bellen, ontroering en beroering, prach tige pruiken en de langste wimpers van de wereld." De zangers/acteurs zijn Jos Brink, Frank Sanders, Lucie de Lange, Georgette Hagendoorn, Jennie Veeninga, Paul van Gorcum en Marcel Maas. Er rijdt na afloop van de voorstelling een bus vanaf de schouw burg naar de (extra) boot. De afdeling culturele zaken (kamer 304, telefoon 02220-3041, toestel 130) bemiddelt bij het doorverkopen van kaarten, indien men wel kaarten heeft maar de voor stelling niet kan bijwonen. PAGINA 5 In januari start weer een aantal cursussen: Computercursus: (door de heer Ampt aan de Beatrixlaan): Start op dinsdag 21 januari. Deze cursus is in middels volgeboekt. De cursisten wor den per brief benaderd. Tekenen: (door de heer Voskuil). Start maandag 26 januari in d'Ouwe ULO, aanvang 19.30-21.30 uur. De cursus' bestaat uit 8 lessen van 2 uur. De kosten zijn f65,—. Schilderen: (ook door de heer Vos kuil). Er zullen 2 cursussen gegeven worden met als mogelijke tijden en da gen: dinsdagmiddag 13.30-15.30 uur (start 27 januari); dinsdagavond 19.30-21.30 uur (start 27 januari) en woensdagavond 19.30-21.30 uur (start 28 januari). Naast de voorkeur moet ook een uitwijkmogelijkheid worden aangegeven. Deze cursus kost 765,- voor 8 lessen van twee uur. Voor eventuele informatie kunnen be langstellenden zich richten tot het bu reau culturele zaken van het raadhuis. De meeste andere cursussen starten in februari of maart, waarvan te zijner tijd een speciale cursusbijlage komt. De Texelse vereniging voor weer- en sterrekunde organiseert op zaterdag 18 januari een excursie, waarbij ook niet- leden van harte welkom zijn. 's Mor gens wordt per trein koers gezet naar museum Boerhave te Leiden. Dat is een museum voor de geschiedenis van de natuurwetenschappen en van de geneeskunde met een collectie van wetenschappelijke instrumenten, 's Middags wordt een bezoek gebracht aan het „Omniversum" te Den Haag. Daar wordt aandacht besteed aan het ontstaan van de aarde en/of aan de space shuttle. Het vertrek is met de boot van 8.05 uur. Gehoopt wordt met de boot van 18.35 uur naar Texel terug te keren. Aanmeldingen kunnen ge schieden bij C. van der Eijk, telefoon 02220-2535. De aanmeldingsformulieren zijn aan te vragen bij mevrouw A. Swennén-Hogerwaard, Doolhof 7, Oudeschild, tel. 02220-2123. Het in gevulde formulier moet worden in gediend bij hetzelfde adres vóór 26 januari. Alternatief Er zijn ook nog andere mogelijkhe den voor vakantie voor gehandi capten en langdurig zieken. Voor informatie hierover kan men zich wenden tot het Groene kruis, tel. 02220-3241 op werkdagen tussen 16.30 en 17.30 uur. De Koger toneelvereniging „De Duin kanters" heeft onlangs twee eenacters in studie genomen: het stuk „Het ge beurde op een avond" en de klucht „Het gezondheidsinstituut". Beide stukken zullen zaterdagavond 25 janua ri worden opgevoerd in „De Buterig- gel", het eerstgenoemde onder regie van Klaas Bonne en het tweede onder regie van Adriaan Schoo. Westduitse marken 100= 7110,75 Belgische franken 100= 7 5,30 Franse franken 100= 7 35,50 Zweedse kronen 100= 7 34,50 Zwitserse franken 100= 7130,75 Deense kronen 100= 7 29,25 Amerikaanse'dollars 1= 7 2,69 Engelse ponden 1 f 3,81 Oostenrijkse schilling 100= 7 15,83 Italiaanse lires 10.000= 7 15^65 Spaanse peseta's 100= 7 1,70 De zon komt 11 januari op om 8.44 uur en gaat onder om 16.51 uur. 10 jan. N.M.; 17 jan. E.K. Springtij: 12 jan.; doodtij: 20 jan. Hoog water ter rede van Oudeschild: 8.19 en 20.36 1.25 en 13.12 10.13 en 22.19 10.58 en 23.03 11.32 en 23.44 11.55 en 0.21 en 12.07 0.55 en 11.21 1.26 en 12.10 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Laagwater valt gemiddeld 6.15 ur na hoogwater. Vrijdag 10 jan Zaterdag 11 jan. Zondag 12 jan. Maandag 13 jan. Dinsdag 14 jan. Woensdag 15 jan. Donderdag 16 jan Vrijdag 17 jan. Zaterdag 18 jan De Stichting Agrarisch Texel heeft een voorstel opgesteld voor het verkopen van enkele percelen grond aan de Leemkuilsweg in het Hogeberg-gebied. Dat is het gevolg van de destijds wat omstreden raadsbeslissing om deze stichting die transactie tot stand te laten brengen. De bedoeling daarvan was dat grond in agrarische han den zou blijven. Met name het VVD-raadslid Gerbrand Poster verzette zich tegen die constructie omdat hij vond, volgens een oud liberaal beginsel, dat iedereen die het geld op tafel legde die grond zou moeten kunnen kopen, instellin gen als Natuurmonumenten en Staats bosbeheer niet uitgezonderd. In het voorstel van de stichting gaat de grond inderdaad naar agrariërs.' Ruim 2Vz ha zou verkocht kunnen worden aan H. Barhorst van de Pont- weg en ruim vijf ha aan P. Bekker uit Oudeschild. Voor J.J. Zijm, wonend aan de Leemkuil, is er dan ook een perceel van ongeveer 2V2 ha. Er is getracht tussen Zijm en Bekker nog een grondruil tot stand te bren gen. Zijm pacht in de Mars een gebied van 4 ha dat grenst aan een perceel van Bekker en omgekeerd heeft Bek ker, als de raad instemt met het stich- tingsvoorstel, grond naast de grond van Zijm. Bekker is bereid vier ha van die grond aan zijn buurman over te doen, maar de eigenaresse van het ge pachte stuk in De Mars wil geen toestemming geven voor het verkopen van haar perceel aan Bekker. Dat deel van de ruil gaat dus niet door, de grondverkoop van Bekker aan Zijm wel. De stichting heeft bewust Bekker toch grond toegewezen in het Hogeberg-gebied, als compensatie voor deze gang van zaken. De stich ting verwacht dat met het verstrijken van de tijd de kans voor Bekker om die vier ha in De Mars te kopen zich nog wel voor zal doen. Horizontaal: 1. plaats jn Noord-Holland 6. steensoort 12. telwoord 13. voorzetsel 15. verbrandingsprodukt 16. jongensnaam 17. titel 19. kluwen, knot 23. persoonlijk voornaamwoord 24. soort papier 25. mens 26. opdracht 28. model 30. hoefdier 31. schortje 33. strafwerktuig 34. broeikas 36. kwaadaardig mens 38. volk 40. hetzelfde 41. rondhout 42. meisjesnaam 43. militair 45. larve 48. ingedikt vruchtensap 50. niets uitgezonderd 52. meisjesnaam 54. bitter vocht 56. inhoudsmaat 57. papegaaiennaam 59. opera 60. tot nader order 62. verdieping 63. nummer 65. handlanger 68. op deze wijze 69. boom 71. kindergroet 72. stofmaat 74. ontkenning 75. uitmuntend 76. kermen Verticaal: 1. struik 2. bergweide 3. klaar 4. Chinese maat 5. deel van het been 7. wiel 8. levenslucht 9. Frans persoonlijk voornaamwoord 10. water in Utrecht 11. testen 14. zangnoot 18. vogel 20. rivier in Limburg 21. plaats in Duitsland 22. hofbediende 24. banier 27. als volgt 29. en omgekeerd 30. goud (Frans) 32. woonaanduiding 34. kledingstuk 35. godsdienst 37. vis 39. godin 44. houtsoort 46. gemeenschappelijke weide 47. standvastig 48. naaigerei 49. wapenschild 51. laatstleden 53. titel 55. jongensnaam 58. wondvocht 59. oosterse titel 61. regel 64. deel van een voertuig 66. voorzetsel 67. N.V. (duits) 68. groot water 70. onmeetbaar getal 73. Frans lidwoord 74. de onbekende

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 5