College wil geen ATV-baan ii"7 in artikel 11 gebied i Voor het Weekend IMIOZ-directeur Zijlstra benoemd tot bijzonder hoogleraar RU Groningen Schaker Paul Eelman speelt klassepartij 11 en 12 Artsen Groene Kruis Tandartsen Apotheek Gezinsverzorging Alcohol en drugs Noodslachtingen Brand/ambulance januari 1986 Kerkdiensten Dierenartsen Rijkspolitie Kustwacht Eierland 'VAN DIE GEKKE BLAASJES. BELACHELIJK HÈ? BLEEK 'T NOTABENE HERPES TE ZIJN!' PAGINA. TEXELSE COURANT Dr. J. J. Zijlstra: ....nu professor. Dr. J. J. Zijlstra, mede-directeur van het NIOZ, mag sinds 1 januari het woord „professor" voor zijn naam plaatsen. Met ingang van die datum staat Zijlstra namelijk te boek als bijzonder hoogleraar aan de rijksuniver siteit van Groningen. Zijlstra zal colleges verzorgen in de mariene zoölo gie aan de faculteit voor wis- en natuurkunde. De aanvaarding van de benoeming betekent niet dat zijn werk op het NIOZ in de knel komt. De werksituatie verandert voor Zijlstra hoegenaamd niet. Al drie jaar lang do ceert hij gedurende twee weken per jaar in Groningen. Dat gebeurde in het kader van de vaste betrekkingen, die de universiteit en het onderzoeksinsti tuut zijn aangegaan. Nadat Zijlstra een deel van zijn kennis over de hoofden van de studenten heeft uitgestort, ko men die op hun beurt voor twee we ken naar Texel voor practicum op het NIOZ, alvorens tentamen af te leggen. Volgens het zogenaamde „blokken systeem" verblijft Zijlstra slechts voor één of twee weken in Groningen. „Maar twintig colleges in een week is een hard gelag", zo zegt hij. Zijn be noeming betekent waarschijnlijk wel dat hij meer betrokken wordt bij de or ganisatie van het vak. Zijn gehoor bestaat uit „eerste fase"studenten die midden in hun studie verkeren. Studententijd De mariene zoölogie is een specialisa tie van de mariene biologie. Deze we tenschap bestudeert het leven in zee; de zoölogie houdt zich uitsluitend met het dierlijke leven bezig. Zijlstra heeft daar een groot deel van zijn leven aan gewijd. In 1926 werd hij geboren te Groningen, in welke stad hij ook op groeide en een studie volgde: biologie. Zijn studententijd duurde van 1945 tot 1953, onderbroken door drie jaar militaire dienst. Zijlstra studeerde af in de richtingen ecologie (de samenhang van planten en dieren met hun omge ving) en ethologie (gedragsleer der dieren). Zijlstra's eerste werkkring was het Rijksinstituut voor Visserijonder- zoek (RIVO) te IJmuiden. Daar deed hij interesse op voor de visstand en de visserij, die hij ook op het NIOZ steeds in praktijk probeerde te brengen. Bij het RIVO heeft Zijlstra altijd te maken gehad met de haringproblematiek in al haar facetten. De nieuwbakken profes sor: „Zoals bekend een omstreden zaak. Eigenlijk ben ik net op tijd gestopt, want niet lang na mijn vertrek daar, werd het verbod om haring te vangen van kracht. Eén van de resulta ten van mijn werk op het RIVO was het instellen van de quoteringsmaatre gelen. Weliswaar heb ik dat net niet meer meegemaakt, maar uiteindelijk waren die wel een gevolg van de on derzoekingen daar." Kopenhagen Zijlstra klom bij het RIVO op tot hoofd van de zeeafdeling en oefende ook di verse andere functies uit, zelfs in inter nationaal verband. Als expert had hij zitting in de internationale raad voor zee-onderzoek, die zijn vestiging had jin Kopenhagen. „Ik zat daar heel vaak, soms wel drie keer per maand", herinnert Zijlstra zich. In 1971 werd hij gevraagd door het NIOZ om op Texel in dienst te treden als tweede directeur naast dr. H. Post- ma. Hij volgde daarmee C. Groot op, die de functie slechts een jaar had uit geoefend, omdat hij heimwee had naar Canada. Zijlstra heeft van zijn overstap geen spijt gehad, hoewel hij nooit op het eiland is komen wonen. Bij zijn overgang naar het NIOZ ver huisde hij van Santpoort naar Scha- gen, dat nog immer zijn woonplaats is. IVfogelijk is dat er de oorzaak van dat Zijlstra op Texel minder bekend is als directeur van het NIOZ dan.zijn collega Postma. Laatstgenoemde is overigens eveneens „professor". Ook Postma is bijzonder hoogleraar aan de rijksuniversiteit van Groningen. Hij do ceert algemene oceanografie aan de biologische faculteit. Directiestoel Het zitten op een directiestoel bete kent dat Zijlstra management tot zijn voornaamste taak moet rekenen. Dat betekent een drukke baan, want de beslommeringen van het NIOZ zijn de laatste twee decennia enorm gegroeid. Naast het plegen van nieuwbouw en uitbreiding van het personeelsbestand, is het onderzoeksterrein belangrijk gro ter geworden. „Letterlijk en figuurlijk", zegt Zijlstra. Niet alleen hebben meer soorten onderzoek (zoals fysiologie) een plaats veroverd in het NIOZ- pakket, maar worden op alle denkbare plaatsen ter wereld onderzoekingen verricht. Vers in de herinnering ligt nog de veelomvattende Snellius- expeditie naar Indonesië. Het komend jaar worden NlOZ-medewerkers mee gestuurd met het Duitse expeditieschip „Polarstern" voor enkele tochten naar Antarctica. Toch houdt Zijlstra tijd over om zelf wetenschappelijk werk te doen op zijn vakgebied. Hij houdt zich bijvoorbeeld al jaren bezig met „de kinderkamer functie" van de Waddenzee. De studie daarvoor richt zich op de ontwikkelin gen van één soort (schol). Verder doet Zijlstra onderzoek in de centraal Atlan tische Oceaan, waar wordt bekeken hoe het biologisch systeem van „ar me" wateren functioneert. Arm bete kent fosfaat-arm, hetgeen invloed heeft op de plantengroei. De planten blijken echter niet arm te zijn, maar van een ander type, luidt één van de conclusies. Gesubsidieerd systeem Ook de Snellius-expeditie heeft op dit punt veel inzicht gebracht, die weer toepassingen vindt bij onderzoek in de Waddenzee. Over het biologisch systeem van dat gebied zegt Zijlstra: „Het is een „ge subsidieerd" systeem. Een groot ge deelte van het plantaardig materiaal komt door de getijdenstroom van bui tenaf, wat een enorme rijkdom veroor zaakt". Zoals gezegd heeft hij door zijn RIVO-achtergrond altijd een bijzonder interesse voor de visserij getoond bij zijn dagelijks werk. Nog immer tracht de „gepromoveerde" wetenschapper het antwoord te vinden op vele inte ressante vragen als: „Waarom komen bepaalde vissen op bepaalde plaatsen veel of juist weinig voor?", „Waarom is de visvangst op de Noordzee heel groot, maar op de open oceaan rela tief klein?" en „Waarom zit er in be paalde zeegedeelten wel vis, maar is deze nauwelijks vangbaar?" Vragen, die wellicht straks ook voor „zijn" stu denten een intensieve studie waard zijn. Jack Simons uit Amsterdam over weegt om op Texel een „ATV- baan" te vestigen. ATV betekent All Terrain Vehicle en daarmee worden vierwielige motorfietsen met ballonbanden bedoeld die van de zomer al diverse malen op het strand te zien waren. Simons dacht aan het artikel 11 gebied bij De Koog als locatie. Planologisch is daar niets tegen in te brengen, maar het college, de gemeente is grondeigenaar, wil toch geen grond beschikbaar stellen. Bovendien staat het bèstemmingsplan ter plaatse geen horecabedrijf toe en volgens Simons is dat wel nodig om het plan rendabel te maken. Volgens de Algemene Politieverorde ning hoeven voor „openbare vermake lijkheden" geen vergunningen meer te worden aangevraagd. Wel moeten die vermakelijkheden voldoen aan de eisen van de wet geluidshinder, de verorde ning op de recreatie-inrichtingen en eventueel de hinderwet. Omdat het college toch bang is voor geluidsover last grijpt het daarom het enige over gebleven middel om dit bedrijf te we ren aan: het recht om als grondeige naar zelf te bepalen wat er wel en niet op het eigen terrein gebeurt. Daarmee kiezen B en W er voor een mogelijk heid om geld uit eigen grond te halen niet te benutten. Dat is een politieke keuze, het grondbedrijf en de daaraan verbonden kosten zijn de afgelopen ja ren vaak onderwerp van discussie in de raad geweest. De argumentatie om het bedrijf te we ren is als volgt geformuleerd: „In het verleden is door het college uitgespro ken geen permanente kermisachtige activiteiten te willen toestaan. Dit soort evenementen trekt een bepaald soort publiek aan en kan negatieve ge volgen hebben voor het totale toe rismegebeuren op Texel. De exploitatie van een trike track (de naam van der gelijke banen in het buitenland -red.) in De Koog dient zeker gezien te wor den als een kermisachtige attractie." Daarbij wordt niet nader uitgelegd waarom deze voorziening kermisachtig zou zijn en ook niet welk ongewenst publiek er aangetrokken zou worden. Weinig geluid Simons bestrijdt de angst van het col lege dat de ATV's te veel geluid zou den veroorzaken: „Het gaat om 80 cc machientjes die echt heel stil zijn. Ik heb begrepen dat het verschijnsel ATV op Texel niet onbekend is, maar ook dat het daarbij ging om grotere machi nes, die wat meer lawaai veroorzaken dan deze kleintjes". Ook is Simons, een afgestudeerd politicoloog, die besloten heeft een bedrijf op te rich ten, het niet eens met de wat vage omschrijvingen in het stuk: „Ik vraag me af wat ze onder „kermisachtig" verstaan. Volgens mij is dat absoluut niet aan de orde. Overigens is het dus duidelijk dat als ik een stuk grond kan vinden en een trike-track is niet direct strijdig met de bestemming, dan kun nen ze me niet tegenhouden." Simons onthield zich verder van commentaar omdat hij de stukken nog niet ontvan gen had toen de redactie hem belde. Wel wilde hij vertellen waarom hij juist voor Texel als vestigingsplaats heeft cjekozen: „Een dergelijke ATV-baan is uniek in Nederland maar in het buiten land, België, Frankrijk en Engeland, is al gebleken dat dit enorme pu bliekstrekkers zijn die voor veel ver schillende mensen interessant zijn. Ik ben op zoek naar een plaats waar veel mensen komen en waar weinig voor zieningen zijn en Texel past daar pre cies in. Jaren geleden, ik zal een jaar of twaalf geweest zijn, ben ik een keer met mijn ouders op vakantie geweest naar het eiland en toen heb ik me doodverveeld. Ik heb de indruk dat dat nog zo is, ook voor de oudere jeugd zijn er weinig vermaaksmogelijkheden". De schaakprestaties van Paul Eelman zijn dit seizoen nogal wisselvallig; soms produceert hij schaak van een ronduit mager soort, maar nu en dan speelt hij partijen van een prima ni veau. Dat laatste was het geval maan dagavond in De Lindeboom tijdens de interne competitie van schaakclub En Passant. Eelman nam het op tegen Pe ter Bergman, één van de sterkste spe lers van het eiland. Bergman, die wit had, zette de partij ambitieus op, maar zag toch geen kans duidelijk voordeel uit de opening te halen. Hij probeerde van alles om de in tijdnood verkerende Eelman in de val te lokken, maar deze bereikte via een uitgekiende en princi pieel gespeelde verdediging een ver diende puntendeling. M. Bremer maakte er niet veel van tegen Klaas Bruining, die zijn tegenstander in een luttel aantal zetten overrompelde met schaakmat. Bruining zorgde daarmee voor de snelste winstpartij van het sei zoen. Na harde strijd kwam E. de Vis ser tot een puntendeling tegen F. van Tatenhoven. De spelers besloten tot remise toen na een afruil van alle lich te stukken een gelijkwaardig eindspel met het zware materiaal resteerde. Met alle middelen die tot zijn beschikking stonden, bestookte Frans Eijgenraam de koningsstelling van Wietse Pranger, die na enkele fouten nog iets van een verdediging trachtte op te bouwen, maar al snel moest erkennen dat er niet veel meer te redden viel. M. Witte kwam in zijn partij tegen Bart Heijnen op de derde zet met een inferieur idee, waarschijnlijk met de be doeling de theoretische paden zo snel mogelijk te verlaten. Het mocht echter niet baten. Met eenvoudige middelen bereikte Heijnen een gewonnen stel ling. Na gelijkopgaande openingsscher mutselingen, zadelde Jaap Dros A.C. Bakker op met een geïsoleerde pion, waarna Dros na een lange omsingeling deze pion buitmaakte en toen tevens een eenvoudig gewonnen eindspel in handen had. P. Bergman-P. Eelman /2 /2 K. Bruining-M. Bremer 1—0 F. Eijgenraam-W. Pranger 1—o E. de Visser-F. van Tatenhoven J/2— /2 Aanstaande zaterdag speelt het bondsteam van En Passant een uit wedstrijd tegen Middenmeer. In het persoonlijk kampioenschap van de noordkop is Jaap Dros er zaterdag niet in geslaagd zijn partij uit de vierde ronde van dit toernooi te winnen. Hij nam het op tegen Cees van der Zee uit Den Helder die met de witte stuk ken lange tijd de beste kansen had. In het eindspel stond Dros echter beter. Het bleek niet voldoende voor de winst. Na vijftig zetten kwamen de spelers remise overeen. Met nog twee ronden te spelen, bezet Dros de derde plaats, achter Van der Zee en John Groot (Schagen). Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdag 18.00 uur tot maandaq 08.00 uur Dokter Van de Bent, Kikkertstraat 12, De Cocksdorp, telefoon (02222) 234. Aanvragen visites s.v.p. tussen 9.00 en 10.00 uur. Zaterdag en zondag apotheek geopend en spreekuur van 12.00-12.30 uur en van 17.00 - 17.30 uur, zonder afspraak. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur: Zr. Marlies de Visser, tel. (02220) 3241. Uitleen van verplegings- artikelen en informatie: Op de werkdagen van 16.30 - 17.30 uur. Spoedgevallen tel. (02220) 3241. Lidmaatschapskaart meebrengen. Voor zeer spoedeisende tandheelkundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies terecht in het Tandheelkundig Centrum, Witte Kruislaan 19, Den Burg. Kunstgebitreparatie. Spoedeisende gevallen ook in het weekend na telefonisch overleg. Tandtechniek Van Kralingen, tel. (02220) 2069. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open van maandag t/m vrijdag van 8.30-18.00 uur. Zaterdag van 11.00-12.30 uur en van 15.00-17.00 uur. Zondag van 11.00-12.30 uur en van 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoed eisende gevallen. Spreekuur: elke werkdag van 9.00-10.00 uur en van 14.00 tot 15.00 uur, Julianastraat 3a, Den Burg, telefoon (02220) 4152. In het weekend kan op zaterdag en zondag tussen 17.00 en 19.00 uur gebeld worden met mevr. B. Dijkstra, telefoon (02223) 832. Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Molwerk 31/45, 't Horntje. Spreekuur volgens afspraak: telefoon (02226) 413. Zelfhulpgroep voor partners van verslaafden: overdag (02226) 413 of 593, vragen naar Lies of Carla. Voor noodslachtingen bellen op werkdagen (02220) 2182 (slachtplaats); na werktijden, tijdens de kerstdagen, in het' weekend en nieuwjaarsdag (02220) 3541 via TEM-centrale. Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 02220-2066. Bij geen gehoor 02230-?????. Voor niet spoedeisend ambulance vervoer: 02230-12888, bij geen gehoor 02230-22222. Zondag 5 januari 1986 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. Ter Haar in de RSG Den Hoorn 11.00 uur ds. Verbeek De Koog dienst in De Waak De Waal 9.30 uur ds. Verbeek Oosterend 9.30 uur ds. Pantekoek Oudeschild 11.00 uur ds. Pantekoek De Cocksdorp 11.00 u. ds Ter Haar GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur drs. J. J. T. Salakay, viering heilig avondmaal 19.00 uur drs. J. J. T. Salakay viering heilig avondmaal Oosterend 10.00 uur drs. J. Donker bediening heilige doop 19.00 uur drs. J. Donker GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat Oosterend 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 16.15 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds. E. Mulder uit Amsterdam Uitzending via De Lichtboei Kerkbusje Den Hoorn BAPTISTENGEMEENTE in Eben Haëzer, Julianastraat Den Burg 10.15 uur Voorganger Joh. Tensen 19.00 uur Evangelist Bootsma uit Callantsoogm welkomstdienst m.m.v. The Messengers Uitzending via De Lichtboei ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur, Dameskoor zondag 10.45 u., The Gospeltrain Oosterend: zondag 9.30 uur Den Hoorn: zondag 19.00 uur. JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 10.30 - 11.20 uur Openbare lezing: „Hoe is het leven begonnen" 11.20-12.30 uur Wachttorenstudie: „Rechtvaardig verklaard als vriend van God" BAHA'I Kantoorstraat 8, Den Burg Iedere woensdag bestuderen van en lezen uit de Baha'i Heilige Geschrif ten, van 20.00-22.00 uur. Alleen voor spoedgevallen telefoon (02220) 2527. Het bureau van de groep Texel van de Rijkspolitie in Den Burg is dagelijks geopend van 8.00 tot 18.00 uur (zondags 9.00 tot 18.00 uur). Het bureau te De Koog is alleen dinsdags en donderdags geopend van 16.00 tot 18.00 uur. Telefonisch te bereiken, dag en nacht, via tel. (022201 2644. Voor meldingen van schepen of zwemmers in nood: Kustwacht Eierland, tel. (02222) 270. Blaasjes op ofrond de geslachtsdelen. Vervelend denkje maarhet zal wel weer overgaan. Toch kan het een geslachtsziekte zijn. Geslachtsziekte kfjgjc bij het vrijen. En het goat niet vanzelf over. Ga bij twijfel naar de dokter. Hij is de enige die je kan helpen tn waarschuw degene(n) met wie je de laatste tijd sexueêl contact hebt gehad. zij moeten ook naar de dokter. Verdere informatie, adressen en telefoon nummers vind je in de uitgebreide folder over geslachtsziekten. Je kunt onderstaande bon - in voldoende gefrankeerde envelop - opsturen naar de SOA Stichting, Wittevrouwensingel 74,3572 CD Utrecht. Sluit een postzegel voor antwoord bij. GESLACHTSZIEKTE GENEZEN BEGINT BIJ JEZELF. Stuur mij de gratis folder over geslachtsziekten. Naam: Adres: Uitslagen: A.C. Bakker-J. Dros Postcode/Plaats:. Publikatie aangeboden door dit blad in samenwerking met de Stichting iTeïTRidaid.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 7