Het niet „Nieuwe Skuul-gezin langer experimenteel 4CCND4 Week met hoge games en series in de bowling Steun tecoU#** UwüleuiTtayoon r ino222W I Vaste data FAMILIEBERICHTEN PoAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 21 JANUARI 1986 kis het aan de provinciale raad voor de volksgezondheid in Noordholland Egt verliest de Nieuwe Skuul zijn experimentele karakter als opvangmo- aelijkheid voor alcoholverslaafden. Een evaluatierapport dat al in 1984 [verd opgesteld was voor de raad aanleiding om staatssecretaris Van der ieijden te adviseren de Nieuwe Skuul definitief te laten bestaan. Voorlo- jig zal dat nog onder de vleugels van de Jellinek kliniek zijn, maar het is liet uitgesloten dat dat in de toekomst verandert. Het bijzondere karak ter van de Nieuwe Skuul ligt in de „gezins-aanpak". Ongeveer de helft /an de verslaafden die zich hier hebben voorbereid op de terugkeer in de maatschappij slaagt erin „droog" te blijven. De raad behandelde het advies vorige week. De beslissing komt er op neer dat het programma in een behoefte blijkt te voorzien, dat de locatie Texel kan worden gehandhaafd, dat het hier weliswaar om een onderdeel van de Jellinek-kliniek gaat maar dan met een „bovenregionale" functie (de Jellinek is vooral een Amsterdamse instelling) en dat de Nieuwe Skuul later kan wor den ingepast in nog op te richten voorzieningen die meer zijn bedoeld voor het noorden van de provincie. Een kanttekening wordt gemaakt be treffende het aantal bedden: formeel zijn dat er acht maar in de praktijk wordt al jaren gewerkt met een aantal van twaalf. Dat heeft te maken met de huisvesting. Toen het centrum nog aan de Rozendijk zetelde waren er acht bedden, op het huidige adres aan het Molwerk is ruimte voor twaalf en dat gaat in de praktijk prima. Gezin Er zijn verschillende mogelijkheden om verslaafden op te vangen. In ieder ge val hoort daar een „detoxificatie" bij, dat is een medische vakterm die bete kent dat het vergif het lichaam moet verlaten. Daar zijn aparte instituten voor en in eerste instantie was de Nieuwe Skuul niet bedoeld voor dit onderdeel van de opvang. In de loop der jaren is het karakter van deze in stelling echter veranderd, er kwamen ook verslaafden die zich, rechtstreeks tot de Nieuwe Skuul wendden voor opvang. Bovendien ging het centrum een rol spelen in de „ambulante" op- Reisburo had deze week in de bowlingcompetitie weinig weerstand van Pomona, bij wie Bart Eelman goed in de lift zit. Ook IBS haalde deze keer goed uit ten koste van Kwartet. Jan Willem van Zeijten had een serie van 645 en Dennis Beumkes kwam op 691 uit. Strandplevier 2 en THT hielden elkaar in evenwicht; de balans sloeg tenslotte door naar THT. De Beerekuil ging ten onder tegen Vitaminebron, waarvan Cor en Eric van Etten goed op dreef waren. Paal 19 had moeite met de da mes van het Super Trio, van wie Han- neke Veldman weer goed speelde. Ook Tabakshop 't Centrum kon weinig sco ren tegen het altijd goed en constant spelende RKR. Taveerne en JPK be leefden deze week beide een sensatie. Loes Zutphen gooide eerst een baanre cord van 235 en een serie van 763. Hierna kwam John Verschaik opzetten met acht strikes op een .rij, maar bleef door de spanning hierbij steken en kwam uit op 244. Strandplevier 1 kon met moeite van Garfields winnen, bij wie Jan Bruin weer voor het eerst uit kwam met een goede serie van 479. Janny Hin en Maartje Tjepkema van de Sommeltjes waren zeer goed op dreef en stuurden Team 24 met één punt naar huis. Dubbel L, dat zeer goed speelde, ging volledig ten onder tegen het oppermachtig spelende De Koogel. Kees Keijser bracht daarbij de hoogste serie op zijn naam (865). Hor- difood moest de winst aan de Wiele waal laten, bij wie Ton Witte 188 ge middeld gooide. Het geroutineerde Graaf Spuiterij kon niet tegen Schuim kragen op. Donderdagochtend is er in de stand bij de dames niet veel veranderd. Door al len de punten te delen ging niemand voldaan of teleurgesteld naar huis. Uitslagen: Reisburo-Pomona 4—1 IBS-Kwartet 4-1 Strandplevier 2-THT 2—3 Beerekuil-Vitaminebron 1 —4 Paal 19-Super Trio 3—2 Tabakshop 't Centrum-RKR 1—4 JP K-Taveerne 4—1 Strandplevier 1-Garfields 3—2 Team 24-Sommeltjes 1 —4 De Koogel-Dubbel L 5—0 Hordifood-Wielewaal 2 3 Schuimkragen-Graaf Spuiterij 2—3 Dames: Klaver 4-Stumpers 6—7 Pins-Tabakshop Mets 7 6 CMC-T Fords 6-7 vang, dat is hulp aan verslaafden zon der opname en dan vindt dus ook „detox" binnen de Nieuwe Skuul plaats. Daarvoor werd een onderafde ling van het Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs opgericht. Je zou kunnen zeggen dat Texel zijn eigen CAD heeft. Na de detoxificatie moeten de verslaaf den zodanig behandeld worden dat ze niet direct weer naar de fles grijpen. Dat kan poliklinisch (de ex- drankgëbruiker blijft thuis wonen) of residentieel (hij of zij komt in het op- vanginstituut wonen). Die residentiële tak kent weer meerdere opvattingen over de therapie. Er zijn „hiërarchi sche" instituten waarin de verslaafde wordt onderworpen aan een streng opgebouwde samenleving waarin de rollen echter telkens wisselen. Zo zal hij de ene dag moeten vragen of hij een kop koffie mag drinken en dat wordt dan uitgebreid langs een hiërar chische weg besloten, de volgende dag ontvangt hij de verzoeken om kopjes koffie en besluit hij zelf. De Nieuwe Skuul gaat er echter van uit dat bij de bewoners het eigen verant woordelijkheidsgevoel opgekweekt moet worden waarbij het als normaal wordt ervaren dat er, ook door de staf medewerkers, fouten gemaakt kunnen worden. De verslaafden leren niet al leen van hun eigen falen, maar dat ook van anderen te accepteren. Dat gaat in een gezinssfeer, omdat dat leerproces sterk lijkt op het leerproces in een gezin. Daar heeft ook die be perkte groepsgrootte mee te maken: niemand „ontkomt" aan aandacht. Leeftijd Een belangrijke rol bij de keuze voor een bepaalde behandeling speelt de leeftijd van de-verslaafde. Bij de hiërar chische methode vallen mensen in de leeftijd van 40 tot 60 jaar vaak buiten dé boot en juist die groep blijkt het in de Nieuwe Skuul goed te doen. Vaak zijn deze mensen vastgeroest in hun eigen gewo ntes, durven ze weinig aandacht voor hun probleem te vragen en passen ze zich aan de gang van. za ken in grotere klinieken aan. In de Texelse instelling is dat niet mogelijk, domweg omdat de groep zo klein is dat je niet je snor kan drukken. In de therapeutische vaktaal, waarvan al meer worden dit artikel binnenslopen, heet het dat de bovengenoemde, leef tijd een „contra-indicatie" voor opna me is, met andere woorden, als je zo oud bent hebben ze je liever niet. Bij de Nieuwe Skuul geldt dat echter niet. In de periode van 1978 tot 1983 wer den er totaal 130 mensen opgenomen. De verhouding mannen-vrouwen was ongeveer 3:1. Dat komt overeen met de landelijke tendens. In de eerste twee jaar werden echter alleen ver slaafden opgenomen die waren door verwezen door de mannenkliniek van het Jellinekcentrum. Sinds die'tijd zijn ook andere „verwijzingsbronnen" be langrijk geworden: de CAD's van Amsterdam en Alkmaar, de huisarts, de Anonieme Alcoholisten, etc. Vaak hebben de bewoners relatiepro blemen, het aantal echtscheidingen in deze groep is hoog. Het merendeel, ruim de helft, genoot lager algemeen vormend of beroepsonderwijs, maar al le onderwijssoorten zijn vertegenwoor digd. Waarschijnlijk vormen de ver slaafden wat dat betreft een afspiege ling van de maatschappij. Veel van de verslaafden leven van een arbeidsongeschiktheidsuitkering. Ongeveer tweederde van hen ging weg nadat de behandeling was afgelo pen. 22 gingen op eigen houtje. De 50% van de mensen die het na vertrek konden bolwerken waren allemaal mensen die gewoon hun behandeling afmaakten. Drie cliënten uit de bekeken periode stierven als gevolg van alcoholgebruik, 14 werden er opnieuw opgenomen. Opvallend is dat er ook ex-bewoners zijn die zeggen af en toe weer wat te drinken maar hun situatie goed in de hand te hebben. Follow-up De Nieuwe Skuul voerde ook op eigen initiatief een follow-up onderzoek, een vervolgonderzoek, uit. In april 1984 werden zoveel mogelijk ex-bewoners opgebeld met een aantal vragen. 80% van de nog bereikbare cliënten werd bereikt. De mensen die zes maanden in de Nieuwe Skuul verbleven bleken beter bestand tegen de lokroep van de drank dan zij die bijvoorbeeld drie maanden behandeld werden. De beste resultaten werden bereikt in de groep van 40 tot 60 jaar. Tien mensen wer den opnieuw opgenomen en nog eens tien, niet dezelfde, deden een beroep op nazorg. Een opvallend feit was dat slechts drie mensen niet opnieuw in de Nieuwe Skuul zouden willen wor den behandeld, de rest (64) zou dat wel willen. André Delsing, coördinator van het centrum, relativeert de uitslagen: „Het was geen wetenschappelijk verant woord onderzoek. Zo is niet het waar heidsgehalte van de antwoorden nage gaan en bleek het erg moeilijk om goede vragen op te stellen". Toch wa ren de uitslagen veelzeggend genoeg. Dat blijkt wel uit de positieve advise ring door de raad voor de volksge zondheid. Vergelijking met resultaten van andere klinieken, leert dat de Nieuwe Skuul hoog scoort. Zelfhulp De Nieuwe Skuul heeft zich een posi tie op Texel veroverd, zowel voor de hulpoverlening aan de overkant als, door de CAD-activiteiten, op Texel zelf. Het enige dat maar niet van de grond wil komen zijn de zelfhulpactivi teiten op het eiland. Zowel de groep Anonieme Alcoholisten als de zelfhulp groep voor partners van verslaafden leiden een kwijnend bestaan. Kennelijk is dergelijke hulp, hoe noodzakelijk die elders toch is gebleken, op het eiland niet anoniem genoeg, althans voor de mensen die er gebruik van zouden kunnen maken. Dinsdag 21 januari De werkgroep dialect van de Histori sche Vereniging komt om 20.00 uur bijeen in de Thijsseschool. De Baptistengémeente heeft in Eben Haezer een bijbelstudiebijeenkomst, aanvang 19.30 uur. Thema: „Kan een kind van God nog verloren gaan?" Woensdag 22 januari De Plattelandsvrouwen van dé afdeling tot 11-00 uur. Den Burg hebben in de kantine van het Beroepsonderwijs de jaarvergade ring met modeshow; 20.00 uur. Psychologe. Spreekuur volgens af spraak: op woensdag van 14.00 - 17.00 uur, tel. (02220) 4887, het Groene Kruisgebouw, kamer A1, Witte Kruis- laan 19, Den Burg. Mevrouw drs. R. Postma. Tevens bereikbaar: tel. (02220) 3842, Bernhardlaan 64, Den Burg. Spreekuren college van B en W: Wethouder Zegers maandag van 10.00 tot 11.00 uur; wethouder Schilling vrij dag van 14.30 tot 15.30 uur en we thouder Barendregt vrijdag van 10.00 Ten huize van C. Koorn wordt de alge mene ledenvergadering van D'66 Texel gehouden. Het katholiek vrouwengilde heeft jaar vergadering in „De Witte Burcht". Met lezing door pastor Granneman. De raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid heeft in het raad huis een openbare vergadering, aan vang 19.30 uur. Onder andere wordt gesproken over het herinrichtingsplan voor Den Burg-centrum. Donderdag 23 januari De raadscommissie voor financieel, economisch en technisch beleid heeft in het raadhuis een openbare vergade ring, aanvang 19.30 uur. Onder andere wordt gesproken over het toeristisch actieplan, betalingsproblemen bij gaslevering en de reconstructie van het dorpsplein in De Koog. Elke eerste donderdag van de maand (na het fractieberaad) houdt de VVD Texel in hotel Rebecca in De Waal een instuifavond voor leden en introducees. Iedere woensdagavond houdt de Volksdansvereniging Texel een volksdansavond in De Wielewaal in De Waal, aanvang 19.45 uur. Nieuwe le den zijn welkom. Informatie via tele foon 02220-3565. Maatschappelijk werker Frank van Lare houdt spreekuur in d'Ouwe ULO dinsdags, woensdags en vrijdags van 8.30 - 9.30 uur en donderdags van 18.30 - 19.30 uur. Spreekuur raadsfracties: Iedere don derdag voorafgaand aan de week waa rin de raadsvergadering wordt gehou den hebben de raadsfracties van CDA, PSP, Pakt en VVD spreekuur in het raadhuis, van 19.30 tot ca. 20.15 uur. leder kan daar terecht met vragen, aan- en opmerkingen, in het bijzonder over kwesties die in de raadsvergade ring aan de orde zullen komen. Texels Belang houdt dit fractiespreekuur op de maandagavond voorafgaand aan de raadsvergadering. De WAO groep komt elke woens dag van 10.00 tot 12.00 uur bijeen in dienstencentrum De Buureton (oude St. Jan) aan de Molenstraat in Den Burg. Trombosedienst. Iedere woensdag ochtend bestaat na afspraak van 9.00 tot 10.30 uur in het Groene Kruisge bouw in Den Burg (ingang tandartsen- praktijk) gelegenheid om bloed te laten prikken. Telefoon 02220-4887 (b.g.g. Geminiziekenhuis Den Helder 02230-11414). Wie niet op dit tijdstip kan komen, moet contact opnemen met het laboratorium van het Gemini ziekenhuis in Den Helder, telefoon 02230-11414, toestel 232 of 299. Men dient trombosedienstgegevens en ver zekeringspapieren (ziekenfondskaart) bij zich te hebben. Milieuklachten (over b.v. stank of la waai, bodemverontreiniging, e.d.) kun- nen dag en nacht worden ingediend via telefoonnummer 023-310200. De privacy van de indieners wordt gega randeerd en elke klager krijgt antwoord. Het Natuurrecreatiecentrum is geo pend van maandag tot en met zater dag van 9.00 tot 17.00 uur. Entreeprijs I ƒ4— voor volwassenen en 72,50 voor I kinderen. - l De speel-o-theek is elke woensdag- middag van 14.00 tot 16.00 uur en elkej vrijdagmiddag van 15.00 tot 17.00 uur i geopend in de voorspeelzaal van het I dorpshuis aan de Wilhelminalaan. I Na een moedige strijd is toch nog plotseling van ons heengegaan mijn lieve man en onze vader Joop Vermeulen, echtgenoot van Tinie v.d. Heide. Hij is 49 jaar geworden. T. Vermeulen-v.d. Heide Eddy en Annegré Marchel en Erma Texel, 19 januari 1986, Wilhelminalaan 32? Den Burg. De rouwdienst^al worden gehouden op^woens- dag 22 januari om 14.00 uur in de Nederlands Hervormde kerk te Den Burg, waarna de begra fenis op de begraafplaats aldaar zal plaatsvinden. Gelegenheid tot condoleren dinsdag 21 januari van 19.30-20.30 uur en na de begrafenis in „De Schakel". Zijn stoel is leeg, zijn stem is stil, Hij had nog zoveel plannen. Je hebt je strijd gestreden. Je hebt het met veel moed gedaan. Toch nog plotseling ging van ons heen onze broer, zwager en oom Joop Vermeulen, echtgenoot van T. v.d. Heide. A. Duizendstra-Vermeulen A. Duizendstra D. Vermeulen G. Vermeulen-de Haas M. Vermeulen B. J. Vermeulen-Pool L. Bruin-Vermeulen C. Bruin Texel, januari 1986. Door ziekte, maar toch nog vrij onverwachts, is van ons heengegaan mijn schoonzoon, onze zwager en oom Joop Vermeulen. Texel: Ridderkerk: Texel: Amerongen: Baarn: Ridderkerk: Oene: R. v.d. Heide J. van Blitterswijk-v.d. Heide B. v.d. Heide R. v.d. Heide-van Wijk M. v.d. Heide J. Overeem-v.d. Heide K. Overeem D. Vinke-v.d. Heide J. Vinke J. v.d. Heide B. Steenvoort-v.d. Heide H. Steenvoort neven en nichten Texel, 19 januari 1986. Veel te vroeg en onverwachts ontvingen wij het overlijdensbericht van Joop Vermeulen. We verliezen in hem een gewaardeerd collega. Wij wensen zijn vrouw, kinderen en naasten veel sterkte. Visser's bouw- en timmerbedrijf en medewerkers. Na een langdurig gedragen lijden heeft God tot Zich genomen Maria Teuwsen, in de leeftijd van 82 jaar. Haar jarenlange zorg voor onze familie, haar op gewekte geest en haar medeleven zullen lang in onze dankbare herinnering blijven. Fam. Witte Roermond, 17 januari 1986. Correspondentie-adressen Fam. Bergmans, Notenboomlaan 46, 6042 AW Roermond. J. A. Witte, Schilderend 35, 1791 BB Den Burg. Bedroefd, maar dankbaar voor wat zij voor ons heeft betekend, delen wij u mede, dat plotseling van ons is heengegaan mijn lieve vrouw en moeder Niesje Hendrica Dros echtgenote van Jacobus Ham op de leeftijd van 82 jaar. J. Ham C. Wiljouw-Ham R. M. Wiljouw L. Jonkman-Ham T. Ham W. Ham-Rol klein- en achterklein kinderen Texel, 16 januari 1986 Verpleeghuis Texel. De begrafenis heeft inmiddels plaatsgehad op de Algemene Begraafplaats te Oosterend. Correspondentie-adres: J. Ham, Gollards Rusthuis, De Zes 12, Den Burg. Met diepe droefheid geven wij u kennis dat ge heel onverwacht van ons is heengegaan, mijn innig geliefde man, onze zorgzame vader en on vergetelijke opa Dirk Jan Blom, echtgenoot van Alida Catharina Eelman, op de leeftijd van 71 jaar. A. C. Blom-Eelman A. E. Lakeman-Blom S. Lakeman A. A. Blom E. Blom-Zielman Karin, Janine, Jan-Dirk Dirk-Albert en Herman Texel, 16 januari 1986, De Houtmanstraat 16, 1792 BB Oudeschild. De begrafenis heeft inmiddels plaatsgehad op de Oudeschilder begraafplaats. Voor de vele schriftelijke en persoonlijke blijken van belangstelling, die wij hebben ontvangen na het over lijden van onze lieve vader, groot- en overgrootvader JACOB ZIJM, onze welgemeende dank. Zijn leven gaf aan velen liefde en gezelligheid. Vooral dank aan ds. Knipscheer, dr. Waverijn en direc tie en personeel van ,,'t Molenend". Fam. C. Zijm-Witte Fam. R. Zijm-Garritsen Texel, januari 1986. Voor de vele blijken van belangstelling tijdens zijn ziekte en na het overlijden van mijn lieve man, onze vader en opa WIJBREN PRANGER. Hetzij door uw persoonlijke aanwezigheid of uw schriftelijk medeleven, willen wij u allen hartelijk dankzeggen. Rensje Pranger-Donker kinderen en kleinkinderen Op 27 januari zijn onze ouders Huib de Ridder en Mlen de Ridder-Spigt 25 jaar getrouwd. Een ieder die hen wil feliciteren is van harte welkom vanaf 19.00 uur tot 20.30 uur in de Schakel, Binnenburg. Arie Marian Meiert - Silvia iF' p 1961 25 januari 1986 )e P Op zaterdag 25 januari zijn onze ouders r Piet van der Molen en Dina van der Molen-Barhorst jj 25 jaar getrouwd. p; U bent van harte welkom op de receptie, die gehou- jC den zal worden van 19.30 tot 20.30 uur in Restaurant1 „Theodora Hoeve", Kogerstraat, Den Burg. Jan en Dorien Eddie Willem van Beierenstraat 46, 1791 GV Den Burg. Heden overleed tot onze droefheid onze lieve zuster, schoon zuster en tante Nieske Hendrika Dros, echtgenote van Jac. Ham. M. Dros-Burger C. Boon-Dros W. J. Boon J. Fenijn-Dros J. Dros-Eelman J. C. Dros J. Dros-lsraëls Met vlag en wimpel trou wen wij.... Rob Stapersma en Ilse Koorn. Vrijdag 31 januari 1986 „te kenen wij voor elkaar" in het gemeentehuis te Den Burg - Texel om 15.00 uur. De receptie is van 19.00 - 20.30 uur in de kantine van Camping De Koornaar. Toekomstig adres: Grensweg 388 (caravan 94), 1791 NP Den Burg - Texel, tel. (02220) 5527. Te k.a. twee- driezits grenen bankstel (goed on derhouden). Tel. 4406. Te koop: autozitje, SoB1 lex, babybadje stan^j daard, 2 schooitafeltjes -+rr stoeltjes, grote passpieg^ 100x180, eiken broodkas. (lichte beschadigingL luchtdrukbuks kijker 5.p- mm. Tel. (02220) 3620. Zelfs met 'n watertemp>r van 2° C. blijven we sur^ fen. Al is het om de voll kwark van St. Donatus, Te k. houtkache McCormick 2 cilinder di< sel tractor 2-wielige w< gen, Helly Hansen surviv suit (droogpak). Na 17.Gr uur tel. (02222) 256. If Te k.a. trap, 2.65 lang, 64 cm breed, 750, wandkast 2.40 m. br., die 57 cm, 1.90 m. hoe 7300,—elektr. org 7500,-. Tel. (02223) 428 in Stemmen v.d. Ove kant II, nr. 4, schrijft Fer my Witte uitvoerig Nederlandse les aan bi tenl. vrouwen. In het Op(a Boek a 72,75. Wegens omstandigh)n den te koop een tweejariir- bouvier. Mevr. Maas, p'° zendijk 9, Den Burg, (02220) 2005. B.z.a. slager, 43 jaar. jaar in het vak; ook bekefio met horeca evt. snackbj, en als zelfstandige. Teve gevraagd woonruimte. 1 (04927) 62660. üii g<

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 2