i Bokkesprongenschot in roos van oud-leerlingen Gerbrand Poster op lijst Texels Belang Publiek in Wielewaal „unaniem" Meerderheid Helderse vissers in groepsquotum De Koog speelt gelijk tegen koploper FAMILIEBERICHTEN PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 28 JANUARI 1986 Marjon Broekman (Geesie), Maartje Koopman SijbeltjeJeanette Ter Steege (Lolle), Teun Huisman (Harm), Cees Zijm (oom Frederik) en Jos Grisnigt (Edeltraut). Half verscholen achter Zijm Martin Kikkert (Loco Lambert). „Meester" Laan en zijn vrouw woonden zaterdagavond voor de veer tigste maal een toneeluitvoering van de Vereniging van Oud-leerlingen der Lagere Landbouwschool Texel bij en zij hadden zich nauwelijks een aantrekkelijker jubileum kunnen voorstellen. Het plattelandsblijspel „Bokkesprongen" bleek een schot in de roos, waarmee de acteurs uit stekend raad wisten. Enkele ijzersterke karikaturen, vlot spel en een leuk slot hielden het stuk tot het eind toe boeiend. Hoogtepunt vormde het over het toneel vliegen van een „wilde gans", wat een waar schrikeffect opleverde... Haast traditioneel claimen de Oud leerlingen de laatste zaterdag van janu ari, maar ze kregen ditmaal het gezel schap van twee andere Texelse toneel clubs. Deze concurrentie ten spijt trok de vereniging een redelijk volle zaal in dorpshuis De Wielewaal te De Waal. Zoals gezegd werd de trouwe aanhang op de wenken bediend. „Bokkespron gen", in 1985 geschreven door D.J. Eg gengoor, is een boerenklucht met mo derne trekjes en wordt misschien daar om wel als „plattelandsblijspel" beti teld, wat meer hedendaags klinkt dan boerenklucht". Het hedendaagse zit hem vooral in enkele losse opmerkin gen als „Neelie Smit-Kroes kan voor mijn part in de kerstboom gaan han gen", „Even langs autoservice Beun de Haas" en „Noortje van Oostveen ook altijd met haar gekakel", de auto's waarover wordt gepraat en het feit dat iemand aan het joggen is. Voor het overige zou het stuk zich bij wijze van spreken een halve eeuw geleden heb ben kunnen afspelen. Woordspelingen en merkwaardige ge zegdes vormen een belangrijke bron van humor. Vooral dubbelzinnige op merkingen deden het publiek schudde buiken, maar platvloers werd „Bok kesprongen" niet echt. Al is „De jeugd van tegenwoordig, dat is alleen maar WEW. Wippen en wegwezen!" op het randje... Frederik Schotkikker De oude Frederik Schotkikker is voor dag en dauw opgestaan. Hij opent de deur van zijn huisje, midden in het bos, leegt de pispot in de bloembak ken en voert het (echte) konijn Beren- dina. Plotseling sprint uit de zaal een jogger het toneel op en houdt hijgend halt bij het huisje. „Wel buurman, van harte gefeliciteerd met uw 71ste ver jaardag", wenst de jongeman. Met dit flitsende begin is een dag vol verjaars visite ingeluid. De jeugdige buren, het biologenechtpaar Renee en Juultje Ben nebroek, zetten eerst nog koffie, maar worden al spoedig verdrongen door een fraai stel familieleden. Als eersten arriveren Harm en Lolle Velzeboer. Harm is te lui om te lopen en hangt voortdurend de lolbroek uit, hetgeen zijn pinnige echtgenote be paald niet kan waarderen. Zij wijst hem voortdurend terecht („Harm zit niet in je neus te peuteren!"), maar veel helpen doet dat niet. Lolle is vooral bij oom Frederik op de verjaar dag om flink met hem aan te pappen, met het oog op de toekomstige erfe nis. Loco Lambert Precies zo denkt neef Lambert Prigge erover. Ook hij ziet stapels bankbiljet ten in het verschiet. Lambert is wet houder in Veldhoven en laat met veel misplaatste eigendunk weten in welke „hoge politieke kringen" hij zich be vindt. De burgers schijnen hem 'Loco Lambert' te noemen en, snoeft hij: „Ik tatoueer de burgemeester en hij noemt mij 'amies'." Zijn sullige vrouw Geesie, die door haar domheid toch soms scherp uit de hoek komt, wordt door Lambert gekleineerd: „Geesie, zwijg stil!" De schoonzuster van Frederik, Sijbeltje (door grapjas Harm steevast 'tante Zei- kertje' genoemd), is de volgende die op visite komt. Een bazig type, die ge typeerd wordt als „een bijdehante ou de feeks, die zich de AOW niet van het brood laat snoepen in het bejaardenhuis". Bijna alle karakters zijn nu haarscherp neergezet, behalve één: die van Edel traut. Zij verschijnt als een volkomen verrassing voor het gezelschap ten to nele en zorgt ervoor, dat oom Frede rik, de oude bok, rare sprongen gaat maken. Ede .raut is een Duitse wedu we, die als meisje aan het eind van de jaren '20 bij de familie Schotkikker op de boerderij twee jaar heeft gelogeerd om aan te sterken. Al die tijd hebben de twee correspondentie onderhouden en nu, een halve eeuw later, is Edel traut weer op dezelfde plaats terug. Keine flauwekoele De komst van de Duitse leidde tot prachtige volzinnen vol verbasterde Duitse teksten. „Keine flauwekoele, ich bin Loele", stelt Lolle zich voor. De familieleden keken elkaar verbijsterd aan: daar leek de erfenis aan hun neus voorbij te gaan. Lambert: „Ik sta ver steld, en daar ben ik unaniem in!" Alle tegenstellingen ten spijt worden de handen op één buik gelegd: ze moesten er achter zien te komen, wat Edeltraut en oom Frederik in hun schild voeren. In het tweede deel van het tweede be drijf komt dat tot een hoogtepunt: 's avonds verlaten de familieleden één voor één het huisje van oom Frederik. Alle koppels staan in het donker nog even te kletsen. Nadat Harm en Lolle - en de zaal- zijn opgeschrikt door een langsvliegende, krijsende wilde gans, komt het tot een prachtige kluchtscè ne: de twee, die het meest fel zijn op de erfenis, Lolle en Lambert, keren bei de alleen terug om het liefdespaar te bespioneren. In de verte horen ze de jonge buren naderen en besluiten net te doen alsof ze een innig paartje vor men. Helemaal verkeerd natuurlijk, vooral wanneer het stel betrapt wordt. Voor hen lijkt het lot uiteindelijk toch gunstig gezind, wanneer een half jaar later plots het bericht komt, dat oom Frederik en Edeltraut bij een vliegtuig ongeval, na een reis naar Amerika, zijn omgekomen. En wat daarvan de ge volgen zijn... Wie de afloop wil weten kan zaterdag terecht voor de tweede voorstelling, in het Eierlandsche Huis te De Cocksdorp. Unaniem Cees Zijm had als de nog fitte oude baas Frederik geen gemakkelijke rol. Hij beeldde geen duidelijke karikatuur uit, maar slaagde er uitstekend in het onbedoelde middelpunt van de twistende familieleden te vormen. Al leen de woede-uitval in het laatste be drijf kwam niet geheel uit de verf, doordat hij over zijn eigen woorden struikelde, waarmee zijn tekstvastheid overigens niet in twijfel wordt getrokken. Geboren acteur Martin Kikkert speelde als 'Loco Lambert' 7,en daar ben ik unaniem in" de sterren van de hemel. Zijn gezichtsuitdrukkingen pasten per fect bij een hooggeplaatst persoon, die in wezen oerstom is. Vooral in zijn confrontaties met de felle Lolle en wanneer hij op zijn praatstoel plaats nam was Kikkert ijzersterk. Hij vormde een kei van een koppel met de uitstekende Marjon Broekman- de Wit als Geesie. Zij schitterde door een voortreffelijke rolkennis wat heel mooi tot uiting kwam in een roddel scène. Bovendien slaagde ze erin om continu dom uit de ogen te kijken, een teken dat Broekman zich uitste kend in haar rol heeft ingeleefd. Vijftiende maal Een al even fraai koppel vormde de geroutineerde acteurs Teun Huisman (voor de vijftiende maal op de plan ken) en Jeanette Tersteege-Smit als Harm en Lolle. Huisman toonde aan een prima gevoel voor timing te heb ben als het gaat om het uitspreken van grappige zinnetjes en was de olijk heid zelve. Jeanet Tersteege bewees wederom dat zij een 'krengig' type kan neerzetten. Haar duidelijke uitspraak en de manier van klemtonen leggen maken duidelijk dat met haar niet te spotten valt. Acteertalent is overduide lijk aanwezig en misschien is het tijd dat zij die eens in een ander soort rol laat uitkomen. Maartje Koopman-Vlaming (Sijbeltje) had enigszins last van haar stem, maar dat vormde misschien zelfs een voor deel om een prachtige ouwe taart neer te zetten. Toch mocht ze op sommige momenten nog iets baziger uit de hoek komen, om wat meer weerwerk te bieden aan het geweld van Kikkert en Tersteege. Enthousiasme Twee kleine rollen waren er voor René Commandeur als de bioloog Rene Bennebroek en Jeanette Keijser als zijn vrouw Juultje. Grappig was dat Com mandeur meer zichzelf was toen hij bij moderne muziekklanken lag bruin te bakken op een ligstoel, dan toen hij zijn bewondering moest uiten voor een zeldzame plantesoort die hij had aan getroffen. Maar hij bracht zijn rol met veel enthousiasme en datzelfde geldt voor Jeanette Keijser, die voor de tweede maal met de Oud-leerlingen meedeed. Zij en Commandeur toonden zelfs aan over enige routine te be schikken, toen hun tekst 'op' was en Tersteege en Kikkert op hetzelfde mo ment nog lang niet aan het einde wa ren van de zogenaamde vrijpartij (die overigens -door toedoen van Tersteege- opvallend echt aandeed). Jos Grisnigt-van Dalen maakte als Edeltraut een fraai debuut. Zij was een overtuigende 'Heidi op leeftijd', die met haar welluidende Duitse klanken het publiek op de hand had. Een opvallende rol achter de schermen was weggelegd voor Bert Keijser, abu sievelijk niet in het programmaboekje vermeld. Voor een groot deel was het levensechte decor van zijn hand en bovendien zorgde hij voor de perfect getimede geluidseffecten en de 'vlie gende' gans. Grimeuse Karin Nauta- Didden had zich op eenvoudige, maar doeltreffende wijze van haar taak ge kweten. De oudjes zagen er echt oud uit en opvullingen lieten Jeanette Tersteege plotseling in de menopauze belanden. Wil Beers-van Heerwaarden hoefde als souffleuse slechts eenmaal merkbaar in actie te komen, toen Maartje Koopman haar tekst kwijtraak te. De regie was in handen van Cees Koorn, die volgens Oud-leerlingen voorzitter Nico Roeper wegens hevige rugpijnen zelf niet tot bokkesprongen in staat was. In de thuiswedstrijd tegen koploper Zuidermeer werden de punten eerlijk verdeeld: 4—4. Een spannende wedstrijd met een enerverende slotfa se, waarin De Koog een 2 4 achter stand toch nog om wist te zetten in een gelijkspel. In de eerste helft waren de ploegen aan elkaar gewaagd. De eerste echte kans voor Zuidermeer betekende ook gelijk een doelpunt. Na ongeveer een kwartier werd de bal hoog voor het Koger doel geplaatst. Keeper Charles Ipenburg kwam zijn doel uit om deze bal te onderscheppen. Omdat hij enigszins gehinderd werd, tastte hij mis, waardoor Hans Vreeker gemakke lijk in kon koppen. Lang heeft Zuider meer niet van deze voorsprong mogen genieten, want De Koog kwam al weer snel op gelijke hoogte toen Jaap van Kranenburg van dichtbij met een halve omhaal scoorde: 1—1. Een kwar tier voor rust kwam De Koog op 2—1 door Peter Brons, die uit een scrimma ge van dichtbij hard inschoot. Hierna kreeg De Koog nog enkele kansen om de voorsprong te vergroten. Peter Brons zag zijn kopbal rakelings naast gaan en Jaap van Kranenburg kreeg de be$te kans. Hij verscheen alleen voor keeper Arie Vriend, maar zag zijn inzet met een goede reflex gekeerd. Zuidermeer kon het keeper Ipenburg in deze eerste helft niet echt moeilijk meer maken. In de tweede helft nam Zuidermeer al snel het initiatief en De Koog zat een beetje vast. Vooral con ditioneel had De Koog het erg moei lijk. Na een kwartier werd het 2—2 door Hans Vreeker die van 20 meter onverwacht uithaalde. Hierna moest Zuidermeer met tien man verder om dat R. Schouten met een hoofdwond uitviel en er geen tweede wisselspeler aanwezig was. ledereen verwachtte dat De Koog in dat laatste half uur wel even toe zou slaan, maar dat pak te geheel anders uit. Zuidermeer gooi de er nog een schepje bovenop en bij De Koog kwam er bijna geen pass goed aan. Zuidermeer kwam in de 32e minuut op 2—3 door John Vlaar die gretig profiteerde van de mislukte bui- tenspelval en alleen op de keeper af kon gaan. Enkele minuten later leek de nederlaag een feit, toen Hans Vreeker het centrale verdedigingsduo van De Koog omspeelde en van dichtbij hard inschoot: 2 4. Met nog tien minuten te spelen leek de strijd beslist. Acht minuten voor tijd kwam De Koog toch nog terug via Peter Brons die een voorzet van Jaap van Kranenburg schitterend inkopte. In een alles of niets offensief dat hierop volgde scoor de Richard Daalder in de vóórlaatste minuut de verdiende gelijkmaker. Een verre inworp van Cees Schoema- ker werd doorgekopt door John List, waarna Richard Daalder vanaf de stip uit kon halen: 4—4. De kiesvereniging Texels Belang maakte vrijdagmiddag de lijst bekend waarmee de komende gemeenteraadsverkiezingen in wordt gegaan. De meest opzienbarende naam op die lijst is ongetwijfeld die van Gerbrand Poster, die tot dusver voor de VVD in de raad zat. Poster zal de komende maanden als onafhankelijk raadslid volmaken. Verder staan onder meer alle zittende raadsleden van Texels Belang op de lijst. Texels Belang stelt de lijst altijd alfabe tisch op. Er is geen lijsttrekker en de kiezer bepaalt door het uitbrengen van een voorkeursstem wie er volgens hem of haar in de raad zou moeten komen. Poster staat op de elfde plaats, maar Daan Schilling bijvoorbeeld op de der tiende. Toch is Schilling duidelijk de- geen die lijsttrekker zou zijn als Texels Belang daarmee zou werken. Ko Vin- ke, bestuurslid: „Als wij een wet houder leveren wordt dat wat ons be treft weer Daan. Wij streven naar te rugkeer van het zittende college en voortzetting van het huidige beleid". Poster heeft geen moeite met de afwij kende manier waarop Texels Belang de lijst opstelt: „Als de mensen me terug willen hebben stemmen ze op me. Ik heb me altijd actief opgesteld, ledereen maakt wel eens fouten, maar ik heb me in ieder geval ingezet voor Texel." De lijst bestaat voor bijna de helft uit mensen die er de vorige keer ook op stonden: Jan van Asselt, Wil Kikkert- Duinker, Paul Kikkert, Tine Krijnen- Bays, Siem Plaatsman en Daan Schil ling. De nieuwkomers zijn Roelie Bakker-de Boer, Willem Goënga, Cor- rie Heijne-Dros, Rinus Kuiper, Dik de Lugt, Piet Scheringa, Ko Vinke en Ge rard Weijers. Poster gaf een nadere toelichting op zijn besluit over te stappen: „Dat is niet zomaar gekomen, daar is veel dis cussie aan vooraf gegaan. Ik was ei genlijk altijd al jaloers op de manier van werken bij Texels Belang. De sfeer en het uitgebreide overleg dat bij het voorbereiden van de raad wordt ge pleegd spreken me aan en bovendien stemden Texelse Belang en ik eigenlijk altijd hetzelfde. Over het functioneren van de VVD-fractie wil ik eigenlijk al leen kwijt dat de samenwerking niet optimaal was. Ik heb overwogen om met een eigen lijst, Liberaal Texel, de verkiezingen in te gaan en er waren prominente Texelaars die dat steunden, er zelfs op aandrongen. Dan zou er echter weer een eenmansfractie zijn ontstaan, terwijl ik toch duidelijk op de Texels Belang-lijn zit." Poster vertelde landelijk lid van de VVD te blijven, maar het niet erg te j vinden in de plaatselijke politiek zijn landelijke achterban kwijt te raken: „De aandacht van de landelijke VVD- politici voor de Texelse problemen is me erg tegengevallen. Ik moest bij voorbeeld zelfs constateren dat er een VVD-kamerlid was die de Razende Bol bij Den Helder wilde hebben." Het programma van Texelse Belang is in concept klaar. Vinke verwacht dat de kiesvereniging hier half februari mee naar buiten zal komen. Tweeëntwintig Helderse kottersvi- sers verklaarden zich zaterdag be reid om met Texel mee te doen in een „groepscontingent", waarin al le individuele quota zijn samenge voegd. De basis van de overeen komst is een stilligperiode van zes weken en een visweek van 96 uur (vier etmalen). Zoals bekend kwamen de Texelse vis sers vorige week zonder al te veel tegen werpingen tot overeenstemming. Onder de Nieuwediepers heerst meer verdeeld heid. Dertien vissers doen nog niet mee aan het groepscontingent. Voorzitter Bert Weijdt van de Texelse vissersvere niging DETV verwacht dat enkelen van hen nog over de brug zullen komen. De gezamenlijke producentenorganisaties zullen zaterdag een onderhoud hebben met staatssecretaris Ad Ploeg van het ministerie van landbouw en visserij. Dan zal aangetoond worden dat het visplan goed is onderbouwd, oftewel dat de vis sers op basis van hun plannen er in zul len slagen het jaar „vol" te vissen. De vraag blijft of de capaciteit van de vis sersvloot niet te hoog is in verhouding tot de toegestane hoeveelheden te van gen vis. Voor het groepsquotum produ centenorganisatie West werd een speci aal bestuur gekozen. De vorige, onaf hankelijke, voorzitter H. Corneille ui Den Helder werd herkozen en verder ne men zitting S. Bakker en L. Koorn ui Den Helder en Jaap Vlaming Jzn. et Biem Trap als vertegenwoordigers vat de Texelse vissers. In vrede is van ons heengegaan, voorzien van de sacramenten der zieken, mijn lieve man, onze goede vader, schoonvader en opa 08-07-1896 Sjoerd Visser, Onderscheiden met de zilveren ere-medaille ver bonden aan de Orde van Oranje-Nassau. J. M. C. Visser-Dernison Lusa en Henk Elly en Fred Wim Joke Riet en Ton Ina en Jack Frieda en Jan George en Annegriet Toke en Kees Marian en Fred Jan, Trees José kleinkinderen en achterkleinkinderen Dinsdag 28 januari 's avonds tussen 19.00 en 20.00 uur is er gelegenheid tot condoleren in het Verpleeghuis te Den Burg, Texel. De gezongen uitvaartdienst zal worden gehou den op woensdag 29 januari 's middags om 14.00 uur in de kerk van de H. Joannes de Do per te Den Burg, Texel, waarna de begrafenis op de R.K. begraafplaats zal plaatsvinden. Correspondentie-adres Elemert 18, 1791 DD Den Burg, Texel. Op 89-jarige leeftijd overleed onze dierbare zwager Sjoerd Visser. W. Maas G. A. Maas-Tessel M. Lek-Dernison H. de Jong A. de Jong-Demison J. Dernison A. Dernison-Out J. Witte T. Witte-Dernison M. Neijens-Dernison Hiermede geven wij u kennis, dat op 69-jarige leeftijd geheel onverwacht van ons is heenge gaan mijn fijne huisgenoot, onze broer, zwager en oom Cornells Adrianus Bos. 25 januari 1986, Van Limburg Stirumstraat 47, 1781 VA Den Helder. Den Helder: De Cocksdorp: P. A. Overhand-van Tierum R. de Geest-Bos G. de Geest Den Helder: J. Bos S. Bos-van Nijnatten Waarland: V. Smit-Bos Th. Smit De Cocksdorp: J. Bos D. Bos-Witte Gelegenheid tot condoleren dinsdag 28 januari van 19.00-19.30 uur in de aula van de Algemene Uitvaartvereniging Den Helder, Annie Romein- Verschoorlaan 16, ingang IJsselmeerstraat. De gezongen uitvaart zal worden opgedragen op woensdag 29 januari in de Parochiekerk van O.L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen aan de Jan in 't Veldstraat 92 om 14.15 uur. Aansluitend vindt de crematieplechtigheid plaats om 16.00 uur in het crematorium te Scha- gen, Haringhuizerweg 3. Thuis geen bezoek. Geheel onverwacht is van ons heengegaan onze zorgzame moeder en grootmoeder Jannetje van der Oord, weduwe van Johan Jacob Roeper, [hi I*' op de leeftijd van 88 jaar. Oosterend, Texel: J. C. Roeper G. Roeper-Keyser Anna-Paulowna: A. J. Keppel-Roeper R. Keppel Schoorl: J. C. Roeper M. V. Toussaint Texel, 23 januari 1986, Gollards Rusthuis. Ingevolge haar wens heeft de crematie op 25 ja nuari 1986 in familiekring plaatsgevpnden. Correspondentie-adres J. C. Roeper, Achtertune 2, 1794 BM Oosterend - Texel.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 2