Duinkanters hadden geen moeite met éénacters Productie beter op markt afstemmen LAND BOUW f Hekwerk geforceerd Manifestatie van handbalafdeling Texel- videofilm heeft première Nieuwe bestuursleden plattelandsvrouwen Wanneer weer 'n „echt" stuk? PAGINA 4 TEXELSE COURANT DINSDAG 28 JANUARI 1986 „De agrarische ondernemers zullen hun productie meer op de vraag moeten afstemmen. Het gaat erom kwaliteitsproducten tegen lage kost prijzen voort te brengen." Aldus PC. Hin, voorzitter van de vereniging voor bedrijfsvoorlichting bij de opening van de onlangs gehouden jaar vergadering. Hin wees erop dat de afzetproblemen in de zuivelbranche langer zullen aanhouden dan algemeen wordt verwacht. Voor Texel is er echter de gelukkige omstandigheid dat de grond voor meerdere doelein den goed is te gebruiken. vijf jaar stijgen en dat blijkt veroor zaakt te worden door de stierenkeuze, r Het gebruik van Holstein Frisian stie- p ren is daar veel groter. Koolhof advi- seerde de veehouders om bij de keuzej van stieren te letten op een hoge INET-waarde. Gebeurt dat niet dan zal" de achterstand verder oplopen. De KI5 kan de melkveehouder voor weinig f' geld goede diensten bewijzen met her Stieren Advies Programma. Hin ging nader in op de resultaten die het afgelopen jaar in de landbouw werden gehaald. De ontwikkeling in de melkveehouderij is tot stilstand geko men door de superheffing. Wil de situ atie voor de melkproducenten verbete ren dan zal eerst de markt „schoon" moeten zijn. Naar verwachting zal de vleesmarkt zich eerder herstellen dan de melkmarkt. In de schapenhouderij is het beeld constant: dat blijft een be drijfstak met te weinig rendement. De akkerbouw kende een jaar met veel groei maar met lage prijzen voor veel producten. Zowel bij granen als bij sui ker is de productiecapaciteit te groot. De overschotten van deze producten zijn dus structureel en prijsdalingen door. EG-garantieverlagingen zijn het gevolg. Er zal een betere afstemming tussen vraag en aanbod moeten komen. Er werden het afgelopen jaar te veel aardappelen geoogst met lage prijzen als gevolg. Hier zijn de overschotten echter niet structureel. Omdat de voorraden niet tot het volgende jaar bewaard kunnen worden is de markt bij de volgende oogst weer min of meer schoon. Erwten blijven met Europese steun een goede toekomst houden maar 1985 was geen best erwtenjaar. Bloembollen houden hun goede toekomst gezien de ontwikkelingen op de wereldmarkt. Vereniging Frits Bakker van Avanti nam in het bestuur de plaats in van J.A. Witte van de Muyweg. P.W. Roeper werd met algemene stemmen voor een tweede zittingsperiode van drie jaar gekozen. In november viert de vereniging zijn vijftigjarig bestaan. Er werd een werk groep ingesteld die een luchtige avond voor de leden zal organiseren om dit te vieren. De contributie blijft ongewijzigd: twee gulden per hectare met een minimum van f25— Ruwvoer Bedrijfsvoorlichter Jan Koolhof ging aan de hand van een, aan de aanwezi gen uitgereikte lijst met ruwvoeranaly- ses, in op de vorig jaar behaalde resul taten. De graskuilen bleken aanmerke lijk gunstiger fracties NH3 te bevatten dan in 1984. Wel is er bij het kuilen van het gras te veel zand meegegaan en dat is weer te zien aan de hoge ge haltes ruw-asv Normaal moeten die 90 tot 100 zijn. Het te laat maaien van het gras is te rug te zien in de ruwe celstofgehaltes. Die moeten tussen de 23 en 25% lig gen voor een goed product. Is het gras ouder dan neemt de voedings waarde af. Dat illustreerde Koolhof met een rangschikking van de gege vens naar VEM-waarde. Uit de gegevens blijkt duidelijk dat me lasse een goede en goedkope toevoe ging aan het ruwvoer is. Met zuren kunnen ook prima resultaten geboekt worden maar dat kost meer. Koolhof's advies voor het volgende jaar is op tijd maaien, zodra de aren van het gras zichtbaar worden. Met het maaien direct schudden of kneu zen en zo mogelijk dezelfde dag nog eens schudden. Als dat gras dan na een dag of drie, vier wordt ingekuild zullen de voedingswaarden merkbaar hoger zijn. Krachtvoer De koppeling tuisen melkcontrole en veevoeding blijkt een ideaal middel om te bereiken dat het vee de juiste hoe veelheden krachtvoer krijgt. De geadvi seerde hoeveelheid voor is gebaseerd op de melkgift. De advisering is meer op practische leest geschoeid dan in het verleden en dat zou, aldus Kool hof, er toe moeten leiden dat meer veehouders van deze naar verhouding goedkope advisering gebruik maken. Middelen om de melkgift te verhogen, zoals duurder krachtvoer met hogere VEM-waarden halen weinig tot niets uit. Dat is uit onderzoek gebleken. Koolhof sloot zijn verhaal over het voer af door er nog eens op te wijzen dat de basis voor een goede melkgift hoogwaardig ruwvoer is, eventueel aangevuld met normaal krachtvoer. Melkproductie Uit een overzicht van de laatste tien jaar bleek dat tot 1980 de melkproduc tie met ongeveer vierhonderd kilo per koe steeg. Daarna trad een lichte da ling op. In Zuid-Holland en Nederland bleef de productie ook in die laatste Stikstof e Ook voor het bepalen van de goede f stikstofgift aan bepaalde stukken grond kan de boer zich laten advise- fj ren. Daarvoor worden 'stikstof monsters' genomen. Vorig jaar waren!' er gunstige ervaringen met het (rond half mei) nemen van dergelijke monsters op suikerbietenland. Daar- !e door kregen de landbouwers een uit- f stekend inzicht in de hoeveelheden 'e stikstof in dat stuk land. Dat resulteer^ de weer in een zeer goede opbrengst e aan bieten en aan suiker. Koolhof verwacht dat meerdere bieterT telers deze methode zullen overnemers De maïskuilen scoorden in de analyse^ minder goed dan vorige jaren. Dat L komt vooral omdat de telers het gewa^ te vroeg willen oogsten. In 1985 werd» op hoeve 'Noordwijk' uitgeprobeerd welk ras het beste voldoet. Uit dat ofyc derzoek kwam Vivia als beste tevoor-,^ schijn. L Mester pr De Texelse veehouders zullen geza,c menlijk de mestproblematiek vooras het eiland gaan bestuderen. Daar-j|n toe werd een werkgroep opgerich|jn met afgevaardigden van de divers^ landbouworganisaties en de be- Bn drijfsvoorlichter. Indien nodig zal getracht worden de investeringen in bijvoorbeeld silo's en mestkel- ders gezamenlijk uit te besteden. Jan Koolhof nam de gelegenheid waijjs om nog eens een stokpaard te berij- den. Hij wees de aanwezigen met na> druk op de noodzaak vroegtijdig aar-^ dappelafvalhopen op te ruimen.Dat zijn namelijk echte kweekplaatsen vop aardappelziekte, vandaar wordt het makkelijk verspreid naar de velden. A' iedere teler ervoor zorgt dat de opslal planten op zijn afvalhopen geen kan» meer krijgen kan het voorkomen van" de ziekte op het eiland verder wordei teruggedrongen, aldus de voorlichter Grondbewerkingen Koolhof gaf twee goede methodes al om in het voorjaar de grond te bewe ken. Nagenoeg ideaal is ploegen mei de vorenpakker. Tegelijk met het plo^t gen zaaien is nog beter omdat er dalar na helemaal niet meer op het veld gju; reden hoeft te worden. De planten kunnen zich dan ontwikkelen in grori met een goede water- en luchthuis- re houding. Het komt vrijwel elk jaar flf weer voor dat geploegd land wordt n dicht gereden en dat geeft voor de j(^| wortels van het gewas storende Koolhof toonde dia's van de vorenpa ker met opgebouwde zaaimachine, ep' combinatie die werd geconstrueerd Ier door Piet Bonne. Ook toonde hij dej ploeg-zaaicombinatie van de gebroe-pn( ders Lap uit Den Hoorn. Hij kon da%, bij melden dat de opbrengsten van 4ve( wten en zomergerst die met deze ml{ar chines gezaaid werden zeer goed w$te| ren. dee Schapenhouderij® De schapenhouderij blijft een be- irjg drijfstak waarin het moeilijk is een ryai delijk inkomen te halen. Koolhof sug gereerde de lammerenproductie op f voeren door het gebruiken van meel productieve rassen. Vooral die onde^ nemers die werken met vreemd die op dure grond zitten zouden dafl kunnen doen. Koolhof benadrukte c hij niet tegen de schapenhouderij isl maar hij vond het noodzakelijk de fff ten naar voren te brengen zoals ze f zijn. De landbouwvoorlichter had meer c meegenomen. Hij toonde het aardal pelrooien in twee fasen en het oogff van erwten en koolzaad van de stal Tot besluit gaf de opvolger van Jaal Veldt, de heer Dick Waiboer, een or zicht van de activiteiten van de fed| tie van verenigingen voor bedrijfsvoj lichting in Noord-Holland en de s menwerking met het consulentschal voor de rundveehouderij in Noord-1 Holland. Onbekenden hebben zaterdag het Ij werk bij de ingang van de Rabobai uit zijn voegen gerukt. De schade T moet nog worden onderzocht en zi mogelijk zeer groot zijn als het hek| vervangen dient te worden. De handbalafdeling van de meersportenvereniging Texel houdt op zondag 23 februari een mani festatie. Eén van de aardigste on derdelen van het programma is een wedstrijd met een team van dames die in de jaren '50 op Texel veld- handbal speelden. De manifestatie vindt plaats na afloop van de laatste competitiewedstrijd van het MST-damesteam in sporthal Ons genoegen te Den Burg en begint om half twee. Momenteel is de MST-handbalafdeling uitgedund tot slechts één team en met deze middag hopen de organisatoren hun sport van nieuwe impulsen te voorzien. Van enkele heren is al be kend dat zij graag weer actief willen zijn. Met een beetje goede wil kan er weer een team op de been worden ge bracht voor het volgend seizoen. De manifestatie opent met een jeugd wedstrijd voor jongens en meisjes van acht tot veertien jaar. Kinderen van de leden hebben zich daarvoor al aange meld, maar meer inschrijvingen zijn welkom. Ook de „oude glorie"uit de jaren '50 moet nog bij elkaar worden gezocht. De organisatie verzoekt da mes die toen op het veld actief waren zich zo spoedig mogelijk op te geven. Hun tegenstanders zijn dames, die tien jaar geleden een zaalhandbalploeg vormden. Het herenteam dat de mid dag afsluit is van recentere datum: twee jaar geleden werd nog competitie gespeeld. Aangetreden wordt tegen een formatie van Texelse sportleraren. Videobeelden van internationale hand balhoogtepunten in de kantine luiste ren de middag op. Met de firma Nauta is onderhandeld om in de week voor afgaande aan de manifestatie deze vi deo's af te spelen in de winkeletalage. Voor opgave en inlichtingen kunnen belangstellenden zich wenden tot Wim Voorbeitel (telefoon 02220-3326) of Corrie Maas (02220-4583). De langverwachte Texel-videofilm van Videolux gaat vrijdag in première. De eerste openbare vertoning vindt plaats in De Lindeboom te Den Burg. Om twee uur heeft de pers het voorrecht als eerste de film te aanschouwen. Ook de landelijke pers is hiervoor uit genodigd. Vanaf drie uur zijn de ande re genodigden aan de beurt: aan sponsors, VVV's uit heel het land, di recteur Cornelisse van het Nationaal Bureau voor Toerisme, hoofd toerisme van Economische Zaken Glazer en an dere betrokkenen zijn uitnodigingen verstuurd. Op de jaarvergadering van de afdeling Den Burg van de Bond van Platte landsvrouwen werden twee nieuwe bestuursleden gekozen omdat de da mes R. Harmsen-Rypkema en I. Dros- Beers niet herkiesbaar waren. Het wer den de dames A. Westbroek-de Boer en A. Heerschap-Berkenbosch. De ontknopingsscène van „Het gebeurde op een avond". Van links naar rechts Lisette Kamperman als het dienstmeisje Rose, Hennie Kingma als Harriet Langdon, Hannie Eshuis als de verpleegster Spalding, Jan List als Tom, Nico Bonne als de verloofde en Sara Kamp als Clare Ridge way. Hoewel de Koger toneelvereniging De Duinkanters wei eens wat beters heeft gebracht, heeft het publiek zaterdagavond toch vrij veel plezier beleefd aan de twee éénacters die in de provisorische toneelruimte van De Buteriggel werden opgevoerd. De keus was gevallen op twee zeer uiteenlopende stukken: het als „span nende thriller" aangekondigd „Het ge beurde op een avond" van Colin Ro bertson en het blijspelletje „Het ge zondheidsinstituut" van F. Drost. Geen risico De Duinkanters liepen daarmee een minimum aan risico. Geen van beide stukken was erg moeilijk (al werd er vrij veel rolkennis vereist van de twee hoofdspeelsters van het eerstgenoem de) zodat niemand op de tenen hoefde te lopen. Een redelijk succes bij het publiek stond bij voorbaat vast, omdat het wel heel gek moest gaan wilde men niet tenminste één van de ge brachte stukken op prijs stellen. Een langdurige affaire was het in ieder ge val niet, want ondanks het Texelse kwartiertje bij de start en een pauze van de gebruikelijke lengte zat het kar wei er vóór tien uur op en wie geen prijs stelde op de gezelligheid na af loop kon op dat tijdstip dus al thuis zijn en daar nog een „hele" avond voor zich hebben. Niet moeilijk Wie nu de conclusie trekt dat de Duinkanters het zich deze keer een beetje makkelijk hebben gemaakt, kon wel eens gelijk hebben. Waarbij komt Scène uit „Het gezondheidsinstituut' de groenteboer (gespeeld door Adriaan gen mee te werken aan hun plan. Trix Eelman als Nel en Yvon Bonne a/s Ria, terwijl ze School volproppen met rauwkost en hem aldus dwin- dat de genoemde stukken niet bepaald het toppunt van originaliteit en toneel schrijfkunst waren. „Het gebeurde op een avond" was best onderhoudend en had zelfs een verrassende afloop maar de spanning waaraan men denkt" bij het woord „thriller" was ver te zoeken. Ook „Het gezondheidsinstituut" be loofde meer dan het inhield. Het schijnt dat in vroeger dagen het pu bliek dubbel lag bij het aanschouwen van een dergelijk stuk, maar tegen woordig gaat de voorkeur van de meeste mensen uit naar wat pittiger humor. Wat we zaterdag zagen was een beetje slap, al zal niemand het ge voel hebben dat zijn avond bedorven was, het was allemaal best te prui men. Zoals bij alle amateurtoneel voor „eigen" publiek werd het genoegen niet alleen gevormd door de inhoud van het verhaal en de spelkwaliteit, maar ook door het simpele feit dat ie dereen de spelers kent. Het is gewoon leuk om op deze manier elkaar bezig te zien. Veel meer voldoening, niet alleen voor het publiek maar vooral voor de spe lers, geeft het echter als men iets an ders brengt dat deze niemandalletjes en met een écht stuk komt. Een to neelstuk - vrolijk of tragisch, dat doet er weinig toe - waarin de spelers hun ziel kunnen leggen en daarbij alle re gisters moeten open trekken om suc ces te kunnen boeken. De Duinkanters hebben in het verleden meer dan eens bewezen dat zij met een dergelijk stuk goed uit de voeten kunnen en te ho pen is dat ze gauw weer eens met zo iets komen. „Thriller" „Het gebeurde op een avond" gaat over twee oude gezusters die zich ver heugen op het bezoek van het meisje Sylvia die haar verloofde komt voor stellen. Echter, alleen de verloofde komt opdagen en hij laat weten dat Sylvia verhinderd is. De verloofde ge draagt zich bovendien verdacht. Hij snuffelt in laden en is kennelijk de ju- welendief waarover de kranten schrij ven. De verdenking wordt bevestigd als de echte verloofde komt opdagen. De valse verloofde, zo blijkt bij de ont knoping is een expert van de verzeke ring die zijn rol heeft gespeeld om de schuldige te kunnen aanwijzen: de ver pleegster die in huis is om de gewon de voet van één van de gezusters te verzorgen. Hennie Kingma speelde de rol van Harriet Langdon, de aan haar voet ge wonde vrouw. Het was een vrij lange rol die mevrouw Kingma goed aankon, al had ze wat sneller en puntiger kun nen acteren. Precies hetzelfde geldt voor Sara Kamp als Clare Ridgeway, de andere zuster. De bedoeling van de schrijver is kennelijk geweest dat de met elkaar pratende vrouwen een stuk je spanning zouden opbouwen, maar dat kwam niet helemaal uit de verf. Overigens werden beide rollen prima gebracht, echte haperingen waren er nauwelijks. Voor zover er „suspence" was te bele ven, werd die telkens om zeep gehol pen door het gedrag van het mer kwaardige dienstmeisje Rose, gespeeld door Lisette Kamperman. De schrijver had bedacht dat zij zich bij het zien van een jong manspersoon moest ge dragen als een krolse kat, maar boven dien na afloop van elke zin even moest giechelen, op een wijze die meer deed denken aan een dronken goudvis dan aan een gewoon meisje. Waar het voor diende werd uit het verloop van het stuk niet duidelijk. Li sette Kamperman heeft ongetwijfeld acteertalent maar in dit stuk sprong ze daar onmatig mee om. Hannie Eshuis leverde uitstekend spel als de verpleegster Miss Spanding, die achteraf de dievegge blijkt te zijn. Ze was de meest „vlotte" actrice van het gezelschap, met een goede timing. Jan List zagen we als Tom, de jonge man die zich in eerste instantie uit geeft als de verloofde van Sylvia. Hij was zeer geloofwaardig als de keurige, gedienstige jongeman die elke moeder als schoonzoon zou willen'hebben. De rol van de echte verloofde John was in redelijk goede handen bij Nico Bonne; een ietsje brutaler had hij wel van leer mogen trekken. De regie werd gevoerd door Klaas Bonne en gesouf fleerd werd door Trix Eelman. Gezondheidsinstituut Het stuk „Het gezondheidsinstituut" ging over een soort beautyfarm waar vrouwen voor veel geld en onder strenge leiding hun gezondheid kun nen opvijzelen. Dag in dag uit moeten ze „vogelnestjes" maken en andere gymnastiektoeren verrichten en om snel op het gewenste gewicht te ko men vermeldt het menu rauwe worte len, brandnetelsap en aanverwante ar tikelen. Ria en Nel, twee dames die aan het instituut een kuur volgen, ko men in opstand tegen deze overdreven aanpak. Ze weten de groenteman on der dwang zo ver te krijgen dat hij zich uitgeeft als inspecteur van de volksgezondheid die de directrice, op straffe van intrekking van subsidie, kan dwingen de teugels te laten vieren en wat „gezelliger" te doen. Een borreltje op zijn tijd moet ook kunnen. Dat plan slaagt. Als de echte inspecteur ten to nele verschijnt ziet het er naar uit dat de zaak alsnog schipbreuk lijdt, maar de inspecteur vindt het ook prachtig en daarmee is het stuk afgelopen. Dankzij het overwegend zeer gerouti neerde en spontane spel werd deze niet echt leuke klucht toch nog heel onderhoudend. Yvon Bonne deed het prima als Ria en Trix Eelman deed wei nig voor haar onder als Nel. Dat laatste is opmerkelijk als men weet dat de rol oorspronkelijk door Jolanda Winter zou worden vertolkt. Die was een week tevoren echter ziek gewor den en Trix Eelman had de rol dus ra zendsnel moeten instuderen. Zowel qua spel als qua type maakte Janke Daalder als de directrice een prima in druk. Hetzelfde geldt voor Adriaan Schoo („onze enige toneelspelende 65-plusser") als de groenteman. Hans Lasthuizen tenslotte had een korte maar goede rol als de echte inspecteur. Frans Schrama gaf na afloop aan de spelers van beide stukken ieder een ro de roos. Eenzelfde ereblijk was er voor de souffleurs en voor Juul Swarthof die de grime had verzorgd.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 4