Eigenaars doen aangifte van plundering wrak j,Op eigen kracht" kom je een heel eind DEK in vorm bij winterconcert Tanks Compass waren niet lek setabbijn H. Rodrigues „%eira irtH leerhuis Tussen dijk en duinenrij Schip op strand Hond tussen de schapen Brommer uit verkeer 16DilMSDAG 28 JANUARI 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 5 De eigenaars van de Compass 1, de „Compass group of companies" laat een raadsman uit De Koog aangifte doen van de plundering die het scheepswrak onderging. Uit de onderzoeken is inmiddels gebleken dat de bunkertanks die tijdens de reis in gebruik waren geen lekken vertoonden en dat het brakke water in de olie daar dus niet door bijvoor beeld hoge zeegang ingekomen kan zijn. g|,,De scheepseigenaars hebben pech r()p pech gehad. Het was natuurlijk al /erschrikkelijk dat hun eerste schip et»trandde, maar om de één of andere eden gingen er al direct negatieve ge- juchten over het eiland. Het schip zou F e maken hebben met hasj-smokkel, je bemanning zou al maanden geen jeld meer gehad hebben, je kunt het |o gek niet bedenken of het werd wel bndverteld. Ik persoonlijk denk dat n iet feit dat een deel van de beman- j ling gekleurd was er iets mee te ma len heeft. Het gaat hier echter om jen keurig bedrijf, mensen die hard verkten om iets van de grond te krij- |en en die al in de beginfase van hun efverk met ongelukken, zoals water in .Ie olie, werden geconfronteerd. Daar- evw ire-—«BBE2 olVoensdag a.s. zal de orthodox-joodse >r"ibbijn H. Rodrigues Pereira de eerste an twee lezingen in het Leerhuis hou- 3tBn (de tweede volgt op woensdag 2 pril). Rodrigues Pereira is tweede lz3iorzitter van het landelijk Overlegor gaan van joden en christenen (Ojec). *"jn lezing zal gaan over ,,De vernieu wing in het laatste der dagen", zoals rs^j de toekomstverwachting van het jo- andom omschrijft. De lezing begint in 20.00 uur in het zaaltje van de '"oopsgezinde kerk in de Kogerstraat. por wie eens kennis wil maken met Mt nu bijna drie jaar bestaande Leer vis: iedere belangstellende is welkom. bij komt die plundering, alles wat nog enigszins leuk was voor een sloper is eraf gehaald, de radar, de radiopei- linstallatie, een dure schakelkast, noem maar op. De koperen stuurkolom is er uit gehakt, een dure verrekijker en een seinpistool zijn meegenomen, de pa trijspoorten zijn losgeschroefd en de gasolie schijnt gestolen te zijn." Aldus de advocaat die in Nederland de be langen van de eigenaars zal behartigen en die aangifte van plundering zal doen, waarna de politie een onderzoek zal instellen naar de beschamende toestanden rond dit wrak. Claims Een ander verhaal dat absoluut niet blijkt te kloppen is het leggen van fi nanciële claims door de bemanning. Ali Abed Baghdadi, shipping director van de Compass Group, vertelde dat de bemanning pas twaalf dagen in dienst was. Eén van de bemanningsle den, een Duitser, was in het Kielerka- naal van boord gestuurd omdat hij met stuurmanspapieren waar hij geen recht op had, had aangemonsterd en boven dien bleek hij onbekwaam. Zijn maat, de machinist, bleef wel aan boord. Na de stranding hebben de twee overge bleven Duitse bemanningsleden een deurwaarder advies gevraagd over wel ke vorderingen in te stellen zouden zijn en dat was alles. Zij hebben het loon voor de dagen dat ze werkten uitbe taald gekregen en verklaringen onder tekend dat zij geen claims meer had den in te dienen. Toch werden daar hardnekkig geruchten over vernomen. De raadsman: ,,Dat was heel verve lend,'want daardoor sprong een moge lijke berging van het schip af. Een slo perscombinatie was namelijk geïnteres seerd in het wrak maar zag er vanaf toen ze die geruchten hoorde. Ze wa ren bang dat ze met de overname van het schip ook voor die vermeende schuld zouden opdragen." Bunkers De eerste problemen rond de bunker tanks lijken opgelost te zijn. De tank in de kiel van het schip raakte bij de stranding lek en is met het schip ge broken. Dat verklaart de doordringen de lucht van dieselolie die na de stran ding werd waargenomen. Tijdens het varen werd echter getapt uit de tanks die zich in de machinekamer bevinden en die zijn nu nog steeds niet lek. De verklaringen van de kapitein en het logboek van de machinekamer on dersteunen dit. Het brakke water dat in de tanks werd aangetroffen moet daar dus op on reglementaire wijze zijn gekomen, het zij door een menselijke fout, hetzij door kwade trouw van bijvoorbeeld de olieleverancier. In scheepvaartkringen wordt van die laatste mogelijkheid niet vreemd opgekeken, het zal echter moeilijk zijn om dit te bewijzen. Wat in ieder geval onderzocht zal worden is of het brakke water in samenstelling overeenkomt met dat wat bijvoorbeeld in de riviermonding bij Harwich wordt aangetroffen. De eigenaars schijnen in middels besloten te hebben in Enge land te gaan procederen tegen Cono co, de maatschappij die verantwoorde lijk was voor de olieleverantie. Boven dien zal de verzekering voor de rechter worden gedaagd. Die weigert namelijk te erkennen dat het schip verzekerd was. De Compass was in ieder geval zeewaardig, blijkens geldige verklarin gen die in Duitsland werden op gesteld. In Nederland is de staat be langhebbend bij het vinden van ie mand die aansprakelijk is voor de stranding, in Engeland zijn dat naast de eigenaars en de bemanning de ver zekeraars van de lading en eventueel die van het schip. De staat is belang hebbend in verband met de kosten die het weghalen van het wrak met zich meebrengt. door Klaas Bonne Blootgesteld aan wind en water Ligt de coaster op ons strand Haar romp door het geweld gebroken Zakt steeds dieper in het zand De zee slaat a/s de overwinnaar Tegen de verlaten brug En haar attractieve waarde Loopt steeds meer en meer terug Maar het zilte bloed der jutter Kruipt dan waar het niet kan gaan En dan is 't een hoge reling Die hem dan nog kan weerstaan Met een breekijzer of hamer Wordt het verlaten schip ontzield En datgene wat niet meegeeft Wordt met grof geschut vernield Mohammed zal straks verdwijnen Terug naar zijn geboorteland En zijn Compass" zal hier blijven Op het kille Noordzeestrand Hij zal AH Baba gaan vertellen Hoe hij in ons heeft geloofd Maar hoe tot slot door veertig rovers Zijn stervend schip werd leeggeroofd. Een agrariër, die zijn bedrijf heeft aan het Skillepaadje zag zaterdag een hond tussen zijn schapen. Het dier kon worden verjaagd voordat schade was aangericht. De eigenaar van de hond is bekend. In de nacht van zaterdag op zondag omstreeks half twee hield de politie op de Pontweg een bromfietser uit De Cocksdorp aan. De brommer werd meegenomen, omdat het vermoeden bestaat dat deze is opgevoerd. Een binnenkort uit te voeren technisch on derzoek zal daarover zekerheid verschaffen. el ne iioeet Hoornder fanfare-orkest Door Eigen Kracht gaf er vorig daar tijdens het eerste zelfstandige winterconcert blijk van 1 Siuzikale problemen niet uit de weg te gaan en de term ronee"3e'ovenc' dook toen op. Die belofte werd zaterdagavond s-par gemaakt met een onderhoudend concert waarin het jnfare toonde op eigen kracht een heel eind gekomen te dt |n en daarbij een duidelijk eigen karakter te hebben ont- e ikkeld. Net als vorig jaar werd de avond besloten met een 'Speelstuk, de eenacter T/Vie vermomt zich niet graag'. Hoe- eel het toneelspel in Den Hoorn nooit zwak is viel deze uit- d lering toch enigszins tegen, de dpmelijk is de frisse start van het al aa£g bestaande gezelschap inspirerend in 'veest want zowel de majoretten als m tambours en het orkest lieten een w$tekende indruk achter. Het enige peel van de uitvoering was de erg leJe en niet erg stille zaal. De nieuwe przitter van DEK, A.Kiljan, zat daar Jrigens niet erg mee, hij verkreeg de n rl)dacht voor zijn openingswoord door eens even krachtig te fluiten. La ter tijdens de uitvoering riep dirigent Klaas Modder op milde wijze een paar meisjes die op de de voorste rij druk in gesprek waren tot de orde. De muziek verdiende meer aandacht. Majorettes De problemen met het vinden van goede leiding voor de majorettes zijn blijkbaar voorbij. Deze afdeling van de vereniging opende de voorstelling met een dans op het aloude Colonel Bogey en dat zag er allemaal prima uit. Er was duidelijk gekozen voor een andere aanpak dan vorig jaar. De gevorderde meisjes en de leerlingen traden apart op en dat kwam veel beter over bij het publiek. Het podium stond niet te vol en de prestaties kwamen veel beter tot hun recht. Het tweede optreden was van de tam bours, die het nummer 'Energico' van S. Egberts speelden. Ook hier wordt kennelijk flink geoefend, want het klonk prima. Circus Het optreden van de vrij grote groep leerling-majorettes riep de vertedering van de vele aanwezige ouders op. Het was een goede greep om er een meis je uit de gevorderde groep voor te zet ten zodat de minder bedreven leden Horderde majorettes deden het uitstekend met Raindrops keep fallin' om my head". een goed voorbeeld voor ogen had den. Heel leuk was het optreden van de tambours met een drietal fluitisten. Dat riep een antiek sfeertje op. De dwarsfluiten klonken, maar hadden af en toe wat moeite om boven het tromgeroffel uit te komen. Een mooie afsluiting van dit deel was het tweede optreden van de majoret tes die op muziek van het nummer 'Raindrops keep falling on my head' een dansje met paruplu's uitvoerden. Leuk bedacht en leuk gebracht. Eerbetoon Na het vlot gespeelde 'Marsch der Ve teranen' van Oscar Tschour nam Jan Kiljan het woord om de eerder dit jaar overleden Hendrik Kiljan, die veel voor DEK heeft betekend, in gedachten te brengen. Als eerbetoon werd onaange kondigd een koraal gespeeld. Daarna nam Klaas Modder het woord, iets dat hij verder voor elk nummer zou doen om een bescheiden toelich ting te geven op de muziek. De 'Hep- haistos Concertouverture' van Gerard Boedijn behoorde volgens die uitleg tot het wat makkelijker werk voor fan fare. Het klonk echter nog moeilijk ge noeg en het werd uitstekend gespeeld. Het volgende nummer moet een bij zondere betekenis voor de Hoornder muzikanten hebben gehad. Het Ko ninklijk Texels Fanfare gaf haar voor malige partner bij het 60-jarig jubileum de bladmuziek voor de 'Petite Suite Pittoresque', een stuk dat bij het instu deren de nodige moeite heeft gekost. Na afloop vroeg Modder of het schrik- effect dat bereikt moest worden met een harde klap na een zacht stukje was overgekomen. Vanuit de zaal werd hem verzekerd dat dat het geval was. KTF zal ongetwijfeld met genoegen te rugdenken aan de uitvoering van dit geschenk, aan het eind van het con cert was KTF-voorzitter Wim van Sambeek in ieder geval een van de eersten die opstond om te applaudiseren. Lichter Na dit wat zwaardere gedeelte stonden er vier populaire nummers op het pro gramma. Met het zwoele 'Besame Mu- cho' heeft het orkest het zich niet ge makkelijk gemaakt. Tijdens dit num mer en ook later manifesteerde DEK zich opeens als een orkest met ballroom-kwaliteiten. Opvallend in de bezetting was een klarinet. Deze vreemde eend in de fanfarebijt bete kende echter niet dat Den Hoorn over een tijdje een harmonie rijker zal zijn, maar de sopraansaxofoon bleek niet fatsoenlijk te stemmen en daarom werd het houten broertje uit de koffer gehaald. 'East Anglia' van Jacob de Haan be vatte een onverhoedse verandering van toonsoort. Het orkest bleek hier geen moeite mee te hebben en dit fraaie stuk kwam er goed uit. 'More Latin Sounds' in een arrangement van Ran dy Beck bleek een ,,verlatijnste" uit voering van een aantal populaire melo dietjes en hier kwam het ballroomka- rakter weer om de hoek kijken. Het laatste nummer was 'Lastima' van de tangospecialist Marlando in een be werking van Vlak. Een vlotte mop, die naar behoren gespeeld werd. Datzelfde gold voor de toegift, 'Aloha He'. Stelen Misschien is het niet helemaal eerlijk maar voor het toneelspel van de Vrien denkring zijn wij geneigd hogere maat staven aan te leggen dan voor veel an dere clubs. Hoewel de uitvoering van 'Wie vermomt zich niet graag' beslist heel leuk was kwam het toch allemaal net even te nonchalant over. De keuze van het stuk was zonder meer uitste kend. Twee vriendelijke maar wat pro- leterige ouders in de VUT-leeftijd be kennen hun dochter, geslaagd als ad vocate, dat zij hun hele leven gestolen hebben om aan de kost te komen. Dat kon verborgen gehouden worden door te doen voorkomen dat vader nacht waker was. Als de ouders vertrekken voor een klusje komt zoonlief binnen, een geslaagd rechercheur. Hij zit ech ter met een probleem dat hij na lang praten aan zijn zuster toevertrouwt: hij heeft een ziekelijke neiging tot stelen, hij is kleptomaan. Zijn laatste hoop op redding is de psycholoog Zielknijper, die zich in de behandeling van deze afwijking heeft gespecialiseerd. Na het gesprek vertrekt hij voor een afspraak met deze dokter. Zijn zuster grijpt de telefoon om Zielknijper te bellen met de mededeling dat hij absoluut niet aan haar broer mag laten merken dat zij ook voor dezelfde afwijking bij hem in behandeling is... Van Hintum De mooiste rol werd ongetwijfeld neer gezet door Wil van Hintum als de af schuwelijk geklede maar onverstoor baar vriendelijke vader Karei van Haaf- ten. Van Hintum zag er goed uit en was prima geschminckt terwijl ook zijn spraak en houding helemaal klopten. Alie Boon-Haker als zijn vrouw Rosa zat goed in haar rol maar was niet zo overtuigend goed als Van Hintum. Gerdie Grabowski onbreekt vrijwel nooit als de Vriendenkring op de plan ken staat. Zij lijkt gespecialiseerd te zijn in nerveuze rollen. Zij speelt altijd prima maar het was jammer dat de echte clou in het water viel. Dat zij ook aan kleptomanie leed was al voor het einde van stuk duidelijk en het was dan ook niet die mededeling in het telefoongesprek met Zielknijper waar het om ging. Haar laatste zin was, nadat zij de bekentenissen van haar ouders en haar broer had aange hoord, dat iedereen wel dingen had die hij voor anderen verborgen wilde houden. Omdat de rest van het tele foongesprek te veel nadruk kreeg had het publiek het idee dat de clou al ge weest was toen zij vertelde dat ze ook bij de dokter in behandeling was. De slotzin ging in het applaus verloren. Cor van Heerwaarden tenslotte, speelt altijd goed. Hij leek de enige te zijn die zich de al geconstateerde losse aanpak kon permitteren. Dansorkest Het lijkt erop dat de boerenkapel van KTF er een collega bij heeft gekregen. Het bal na werd muzikaal verzorgd door een dansorkest, gevormd uit le den van DEK. Niet alles van de Compass is verdwenen. Een Texelaar die zo netjes was geweest de eige naars om de achtermast te vragen, maar die achter het net viste, omdat anderen hem had den gestolen, vond maandagochtend vroeg deze luchthapper in zijn tuin. Een stel grappen makers hadden het ding voorzien van een voet, daarop een klein strandje aangelegd met een aangespoelde" fles erop. Het briefje dat daarin zat bevatte de opmerking dat jutters ook wel eens wat ..schenken", de zee neemt en geeft immers ook. Dat was aanschouwelijk gemaakt door op een plankje in de luchthapper een fles Juttertje met een glas neer te zetten. De Texelaar had in de nacht wei een auto horen rijden, maar het niet nodig gevonden om te kijken wie er was. Wel heeft hij een sterk vermoeden wie de schenkers" geweest zijn. Hij zal de luchthapper overdragen aan mr. J. Feikema, Pontweg 224, De Koog, die beschik baar is om meer materiaal van het schip in ontvangst te nemen. Zijn ambtsgeheim is de garantie dat hij tegenover de politie of anderen niet de namen bekend zal maken van de mensen die last hebben gekregen van hun geweten en die door het terugbrengen van de spullen de schadepost voor de eigenaars iets kunnen verkleinen. Een scène uit de eenacter. Van links Hintum. naar rechts Alie Boon-Haker, Gerdi Grabowski en WH van

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 5