m i 9Ê&Mr M V, a Gamma bijna ten onder tegen Oosterend Zaalvoetbal Actie springplank Denksportvijf kamp op 15 maart Geslaagd toernooi Verenigde Schilders Sijtsma boekte nuttige damzege I i t i 1 fi. Wat is een afgebroken partij? HSV Texla blikte terug op goed jaar Sportvissers vingen niets... Biljartkampioenschappen Fietscross in De Koog Portefeuille uit kleedkamer gestolen „WAT/KZEGGEN WOU..' Geschrokken... /f 'z I /W\ DINSDAG 28 JANUARI 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 9 Een „bijna-verrassing" afgelopen week in het zaalvoetbal. Oosterend had Gamma bijna de eerste neder laag van dit seizoen toegebracht. A O 2000 won met 6 2 van ZDH. In de eerste klasse heeft Jelleboog het kampioenschap veilig gesteld door met 10—1 van Rab te winnen. Ook in de tweede klasse blijven de leiders winnen. Alkema won met 9—2 van Nissan 4 en Mantje 2 won nipt met 2 1 van Casino 4. In de derde klasse is er nog geen peil op te trekken wie hier met het kam- pioenschap gaat strijken. 1 Gamma ging bijna ten onder tegen Oosterend. Niemand had dit eigenlijk verwacht. Al vroeg nam Oosterend een voorsprong door een goal van Piet Koning. Het mocht Gamma niet al te zeer verontrusten. Een kwestie van tijd en afwachten tot de Gamma- doelpunten machine op gang zou ko men. Een machine die echter in deze wedstrijd haperde, want het duurde tot diep in de tweede helft tot Gamma op gelijke hoogte kwam. Tot dan kwam Gamma niet verder dan het opzetten van aanvallen die uitblonken in on nauwkeurigheid. Mocht een aanval een keer lukken dan stond de voortref felijk keepende Oosterend-goalie Erwin Koning een Gamma-doelpunt in de Weg. Oosterend kwam intussen niet n verder dan verdedigen. In aanvallend ppzicht kwam de ploeg hopeloos te- cort. Gamma-keeper Bart Heerschap ïad dan ook een rustige avond. Hal- 'erwege de tweede helft was het zo- ler. Een blunder in de Oosterend-ploeg ïad tot gevolg dat de bal richting )osterend-doel huppelde. Wanhopig rachtte Martin Bootsma het onheil te- ergeefs te keren, wat een gelijke tand opleverde met nog acht minuten 3" Uitslagen: ckejloofdklasse: is [DH-A O 2000 2-6 leejiamma 2-Mantje 1—0 jdtüosterend-Gamma 1—2 te jlissan 2-Casino 2 1—3 kerjerste klasse: ielleboog-Rab 10—1 J G|e Koog-Texel 3—1 Hij osterend 4-Casino 3 2—3 Gene Mok-ZDH 2 3-1 in gamma 3-A O 2000 2 1-2 een e j/veede klasse: r- westion 4-Mantje 2 1 —2 toc^ssan 4-Alkema 2—9 ilie Br.Schilders-Oosterend 5 1—3 dt jlleboog -Slufterhoek 2—3 hadprde klasse: verbsterend 7-Oosterend 6 1 —8 emaxel 2-Alkema 2 4—3 op i spinioren: d dötel SOS 1—5 melijige Ben-De Koog 6—3 3e- i's WrParacentrum 7—0 ikrejmma 3-Texel 3 1—3 lareitel 4-Ria's W. 4 3 1 1 dej's WrBremakker 5—0 1 in 's WrGamma 3 6—0 elijkj vanjmes: neetylT 2-ZDH 3—3 ;n ajsan-Casino 0 14 en-1 et npgramma: [.Jensdag 29 januari aqenP u' ZDH 1-Garnma 2 (j) Zecj® u. Lange Ben-Texel 1 (j) j|0 u. Nissan-KSMT 2 (d) 25 u. KSMT 1-Oosterend 1 (d) 15 u. Nissan 2-Gamma 1 hoo|0 u. Oosterend 9-Ver.Schilders 3 nktgPO u. Rab 2-Casino 6 Dopsldienst: De Ko°9 nlani oorzif e g 30 januari c u. Ria's W. 3-Texel 4 (j) u. Graaf SpA/er.Schilders (j) u. Oosterend 2-Casino 1 (d) u. Casino 5-Oosterend 7 u. Gamma 5-Gempo u. ZDH 3-Nioz 2 u. Ver.Schilders 2-Oosterend 8 eel 1 verd jziekr. Bapf'enst: Jel|eboog van Kuj ien k m gt ip ter rveller i moe ras v3 e tim e br< Julii ;t da< ïn lag 31 januari u. Ria's W. 4-Texel 8 (j) u. Gamma 4-Alkema 2 u. Texel 2-Mantje 3 u. KSMT 2-Nioz Texel 3-De Koog 2 u. A O 2000-Casino 2 u. Casino-Oosterend 2 Nissan 1-ZDH fienst: Verenigde Schilders idag 3 februari u. SOS-Paracentrum (j) u. Casino 2-ZDH (d) fienst: Oosterend te spelen. Twee minuten later was het gebeurd. Een uitstekende combinatie tussen Uriot en Brand leverde de win nende treffer op. In de resterende tijd was er nog een kans voor Oosterend. Leendert Eelman kopte de bal echter op de lat. Concluderend mag gesteld worden dat Gamma niet in grootse vorm steekt. De ploeg had in deze wedstrijd last van onnauwkeurigheid in het spel, maar won desondanks ver diend. Oosterend kan ook tevreden zijn, al moet het wel te denken geven dat de ploeg in aanvallend opzicht zo te kort kwam. A O 2000 speelde te gen ZDH. A O 2000 begon impone rend sterk. De ploeg scoorde in tien minuten tijd drie keer, waarmee de wedstrijd beslist was. A O 2000 hield het veld goed breed, waardoor de van achteruit opkomende mensen veel ruimte kregen en ze profiteerden daar goed van, getuige de doelpunten. Het is dan ook jammer dat na de bereikte 3—0 voorsprong A O 2000 het goede spel snel liet varen. ZDH kon tegen dit A O weinig of niets inbrengen. De einduitslag van 6 2 was dan ook zeer terecht. Mantje tegen Gamma 2 was een aardige wedstrijd, vooral omdat de beslissing zo lang uitbleef. Gamma 2 won tenslotte door een doelpunt van Peter de Vries kort voor tijd. Een ge lijkspel zou beter de verhoudingen tot uitdrukking gebracht hebben. Casino 2 pakte ongetwijfeld belangrijke punten door Nissan 2 met 3—1 te verslaan. Eerste klasse In de eerste klasse is het nu nog een kwestie van tijd voordat Jelleboog zich kampioen mag noemen. In een direct treffen tegen de nummer twee, Rab, stelde Jelleboog duidelijk vast dat het de sterkste is; einduitslag 10—1. De Mok gaat het wat beter doen. Vorige week behaalde het een gelijkspel en deze week winst tegen ZDH 2. Brood nodige punten voor de Mok om uit de gevarenzone te komen. Verrassend was de winst van De Koog op Texel met 3 1. A O 2000 2 behaalde een goede winst op Gamma 3 met 2—1. Casino 3 tenslotte versloeg Oosterend met 3 2. In de tweede klasse blijft de strijd gaan tussen Mantje 2 en Alkema. Bei de ploegen wonnen. Alkema zeer een voudig van Nissan 4 met 9—2. Mantje had het duidelijk moeilijker met Casino 4 (2—1) dat in de tweede klasse toch geen hoog geklasseerde plaats heeft. Verrassend was de winst van Ooster end 5 op Verenigde Schilders met 3—1. Dit maakt duidelijk hoe klein de verschillen onderling zijn. Jelleboog verloor met 3—2 van Slufterhoek. In de meest spannende klasse van het zaalvoetbal is er ondertussen geen touw meer aan vast te knopen. Er is nog geen voorspelling te doen wie aan het einde van het seizoen zich kam pioen mag noemen. Oosterend 6, de laatste weken goed op dreef, had geen moeite met clubgenoot Oosterend 7 en won met 8—1. Verrassend was de winst van Texel 2 op Alkema met 4 3. In de junioren 1 klasse wonnen SOS en Lange Ben respectievelijk van Texel en De Koog. In de lagere junio renklassen geen verrassingen. De grootste zege was die van Ria's Win keltje 3 op Bremakker met 5—0. Bij de dames stormt Casino met reuzenschre den op het kampioenschap af. Ditmaal werd Nissan met maar liefst 14—0 naar huis gestuurd. KSMT 2 en ZDH deelden de punten in een 3 3 gelijkspel. De gymnastiekvereniging Ooster end zal zaterdag 1 februari de „ac tie springplank" houden. Om 14.00 uur zal in sportzaal De Bijenkorf gestart worden op het trimcircuit. Het initiatief komt van enkele jeugdle den en het doel van deze actie is om een speciale springplank te kopen. De ze springplank behoort niet tot de nor male gymnastiekinventaris van een gymzaal, maar wordt bij diverse vereni gingen al veel gebruikt omdat hij bete re resultaten geeft. De plank kost on geveer zeshonderd gulden en men hoopt dat dit bedrag bijeengebracht zal worden. De deelnemers/sters moe ten zaterdagmiddag 10 trimbaanonder delen afwerken, waarvoor zij steeds 30 seconden de tijd krijgen. Tellers note ren die score op hun deelnameformu lier en zo ontstaat een puntentotaal. Tevoren zijn die deelnemers/sters al langs de deur geweest om te vragen voor hoeveel cent per punt er gespon sord wordt. Na het afwerken van het trimcircuit gaan de deelnemers naar hun sponsors om af te rekenen. Als er voldoende ruimte in het programma is, kunnen ook niet-leden meedoen en kennismaken met trimgym. Er wordt dit jaar weer een denksportvijfkamp gehouden, voor het eerst sinds 1981. Het evene ment is gepland op zaterdag 15 maart in de Bijenkorf in Oosterend, waar tenminste negen teams zul len deelnemen. De inschrijving voor meer teams staat nog open. Elk team moet uit zeven personen bestaan: twee klaverjassers, twee brid gers, één dammer, één schaker en één biljarter. Omdat vooral het biljarten veel tijd vraagt, zullen biljart voorronden worden gehouden op 12, 13 en 14 maart in Het Cafeetje in Oosterend. Op 15 maart zal om een uur of tien worden begonnen. Ver wacht wordt dat tegen de avond be kend zal zijn in welk team de beste denksporters zaten. Dat team wordt dus de Texelse kampioen Denksport vijfkamp 1986. Groepen die zich nog willen laten inschrijven worden ver zocht zich met spoed te melden bij P. de Hoogh, telefoon 02220-4861 of J. de Wolf, telefoon 02223-432. Informa tie over spelregels, speeltijden e.d. krij gen alle teams tijdig toegezonden. Bij de denksportvijfkamp is publiek van harte welkom. Het spreekt vanzelf dat de concentratie van de spelers niet verbroken mag worden. Men mag zich dus niet met hen bemoeien. Voor de vierde achtereenvolgende keer is het team Scheepswerf Visser 1 uit Den Helder winnaar geworden van het zondag gehouden zaalvoetbaltoernooi van de Verenigde Schilders. Tweede werd Verenigde Schilders 1, derde Kot- terboys en als vierde eindigde verras send Verenigde Schilders 3. Mét hoofdsponsor café-eethuis Klif 23 kunnen de organiserende Verenigde Schilders terugkijken op een geslaagde ontmoeting. Hoe spannend het toer nooi was, moge blijken uit het feit dat de drie laatstgenoemde teams de kruisfinales konden bereiken via het doelsaldo in de poules. Het jeugdtoer- nooi werd een overwinning voor Vere nigde Schilders. Tweede werd Ratro- nics, derde Graaf Spuiterij, vierde Texelse Boys en als laatste Lange Ben. Tijdens de wekelijkse competitie-avond dammen was A. Sijtsma op dreef. De gerenommeerde G. Dros werd al snel gevloerd met een damcombinatie. A. Sijtsma hield zijn voordeel netjes vast en gaf G. Dros geen kans meer op werkelijk tegenspel. K. Burger boekte eveneens een vlotte zege en wel op de meestal niet makkelijk te overwinnen Th. Hin. Hierna konden G. Dros en K. Burger hun afgebroken partij uitspelen. Daarbij liet Dros zich niet opnieuw ver schalken, hij speelde positioneel uiter mate gedegen naar een gewonnen stand. Het was een goede keuze om niet gretig de stukwinst te nemen, maar nog even te wachten. Hierna was de stelling van zijn tegenstander rijp voor de sloop, die dan ook wijse lijk opgaf. P. Kooiman en J. Hooijberg maakten er een partij op niveau van. Hun kwaliteiten bleken ongeveer tegen elkaar opgewassen, remise dus, alhoe wel in het eindspel J. Hooijberg ver moedelijk de winst miste. M. Vittali nam tegen K. Bakker revanche voor de onlangs tegen hem geleden neder laag. Een foutieve voortzetting in een wat moeilijker stelling leidde stukverlies in en dat werd beslissend. H. van de Wetering kampte opnieuw met ontwik kelingsproblemen van zijn lange vleu gel. De door hem gekozen oplossing was foutief en W. Timmer strafte dat met een betrekkelijk eenvoudige dam- zet af. C. Vinke won een schijf tegen J. Everwijn en besliste daarmee in feite de partij. J. de Wolf nam tegen F. Bos een dure damzet, die na lang denkwerk en goed tegenspel een aantal zetten later weer kon worden afgenomen. Dat gebeurde en kort daarna kon de vrede getekend worden. P. Bakelaar moest tegen J. van Heerwaarden de leiderspositie ver dedigen. Al betrekkelijk snel raakte Van Heerwaarden onder druk en dat leek te leiden tot stukverlies. Toen dat er echter twee werden, was het snel bekeken. G. Zoetelief en J. Eelman kwamen bij na in de overuren terecht. In het mid denspel wist G. Zoetelief een goede positie op te bouwen, hetgeen indirect stukwinst opleverde. Het consolideren van het voordeel bleek een te passieve stand op te leveren en daar kon de meer geroutineerde J. Eelman tenslotte dankbaar gebruik van maken, zodat beide spelers met een punt huiswaarts keerden. De uitslagen waren als volgt: P. Bakelaar-J. van Heerwaarden 2—0 J. Hoóijberg-P. Kooiman 1—1 M. Vittali-K. Bakker 2—0 J. de Wolf-F. Bos 1—1 W. Timmer-H. van de Wetering 2—0 A. Sijtsma-G. Dros 2—0 J. Everwijn-C. Vinke 0—2 K. Burger-T. Hin 2—0 J. Eelman-G. Zoetelief 1 1 G. Dros-K. Burger 2 0 Een vraag die de clubschaker dikwijls moet beantwoorden luidt: wat is een afgebroken partij? Die vraag komt dan van huisschakers of andere belangstel lenden, die de term nogal eens in de krant tegenkomen en niet goed weten wat ermee wordt bedoeld, omdat zij niet erg vertrouwd zijn met de gang van zaken binnen de schaakcompetitie van een vereniging. Het is gebruikelijk dat men op een club een aantal af spraken maakt over het afbreken van partijen. Vrijwel overal is dat als volgt geregeld: nadat beide spelers 36 (of 40) zetten hebben gedaan mag men de partij afbreken, dus: onderbreken. Men mag natuurlijk ook doorspelen, maar als één van de spelers daar niet voor voelt wordt er gestopt. Degeen die dan aan zét is voert zijn zet niet uit op het bord, maar schrijft deze op een briefje, dat in een envelop gaat en aan de competitieleider wordt gege ven. Een week later als de partij wordt voortgezet opent de wedstrijdleider de envelop en voert de zet uit op het bord en de partij wordt vervolgd. Het eerlijke van deze manier van onderbre ken is duidelijk: de zetafgever kan de vervolgmogelijkheden onderzoeken van zijn tegenstander, die op zijn beurt thuis kan kijken naar de zet die waar schijnlijk is afgegeven. Onlangs werd in een partij in de interne competitie van schaakclub En Passant tussen Ri- nus Vittali en Bart Heijnen in de vol gende positie afgebroken: Diagram: Vittali-Heijnen, Texel '86. Wit aan zet. De situatie op het bord lijkt op het eerste gezicht vrij stabiel, maar een nadere beschouwing leert dat zwart in moeilijkheden is: de opmars van de witte d-pion is nauwelijks te stoppen. Bij de opening van de envelop bleek dan ook dat Vittali het logische en sterke 46. d6! had afgegeven. Kf8. Terecht is Heijnen niet be vreesd voor 47.Da6:?, want na 47..Tc2+ 48. Kgl Df3: 49. Dfl TF2! (minder duidelijk is 49... De3 +"50. Khl Tf2 51. Dd3!) 50. Df2: Ddl: ge volgd door Dd6: is zwart in het voordeel. 47. Td2 Haalt bovengenoemde varian ten uit de stellinq. ....Ta8. 48. Dd3. Brengt een nieuw element in de stelling: wit dreigt Dh7 en Dh8. g6. 49. Dd5 Td8 50. Dc5 Df5. Als zwart de kans krijgt de dames te ruilen is hij buiten gevaar, want de koning en de toren ruimen dan de d-pion op. 51. De3 Dg5. Met hetzelfde idee en natuurlijk gericht op het dreigende De7 52. Dd4 Kg8. Er dreigde immers Dh8 schaakmat! 53. Te2 Db5. 54. Te7 a5?.Meer kansen op overleving bood Df5. 55. Df6 Dd5. Wellicht had Heijnen, die in tijdnood verkeerde, het volgende overzien: 56. Tf7Df7: 57. Dd8: Df8. 58. Dc7 De8. In de hoop op eeuwig schaak, als wit met 59. d7 verder gaat. Na 59.. De2+ 60. Kh3 Dfl+ kan wit ongetwijfeld een eeuwige achter volging voorkomen. Vittali doet het echter anders: 59. Dc4+ Kf8 60. Dd3 a4 61. d7 Dd8 62. Dd4 Ke7 63. Da4: Dd7: 64. Dd7:+ Kd7: Hier werd de partij opnieuw afgebroken. Zwart staat nu duidelijk verloren. Misschien dat Heij nen het zich nog laat bewijzen, maar het is ook heel goed mogelijk dat hij van een tweede hervatting afziet en zich alsnog gewonnen geeft. J. Dros, Warmoesstraat 19. In de drukbezochte jaarlijkse alge mene ledenvergadering heeft de honkbal en softbalvereniging het afgelopen seizoen de revue laten passeren. Zo werden de beste slag- vrouwe en slagman bekend ge maakt. Ook het komende lustrum jaar was onderwerp van gesprek. Texla heeft een goed seizoen achter de rug. Het ledental bedroeg 55. Het honkbalcompetitieteam wist beslag te leggen op een goede derde plaats. De softbalsters hebben meer wedstrijden kunnen spelen dan het vorige seizoen en bevinden zich in een opbouwfase. Ook de peanutbalafdeling draaide goed met 22 leden en in de wedstrijden werden duidelijk vorderingen gemaakt. In financieel opzicht had de vereniging een minder goed jaar, voornamelijk door het wegvallen van de Recre- Aktiefbus. Hoogtepunt van de avond was het bekend worden van de beste slagmensen. Bij de softbalsters ge beurde dat voor de eerste keer. Danny Witte bleek het afgelopen jaar het meest gepresteerd te hebben aan slag. Haar slaggemiddelde was 636, evenals haar slugging-gemiddelde. Bij de honk ballers was Simon Lap koploper. Zijn slaggemiddelde bedroeg 500. Het slugging-gemiddelde bedroeg 555. Voor beiden prachtige cijfers. Hierna volgde de verkiezing van de meest waardevolle speler/ster. Na de nodige spanning bij de telling was het resultaat: afdeling softbal: Margo Wit te, 24 stemmen. Afdeling honkbal: Pe pijn Wittop Koning, 17 stemmen. Tenslotte dankte de voorzitter de firma Tebo en Texelse Boys voor de hulp en de samenwerking. Lustrumjaar H.s.v. Texla bestaat dit seizoen vijf jaar. In dit lustrumjaar staan extra acti viteiten op het programma. De lustrumcommissie zal daar vorm aan geven. Vast staan al een honkbal de monstratiewedstrijd tussen de Flying Petrels uit Purmerend en scholen uit Haarlem, een softbaltoernooi en een peanutbalinstuif. Punt van zorg is nog de training van de softbalsters. Hettie Westerink kan helaas haar goed ver zorgde training niet meer blijven ver zorgen, zodat er naar een nieuwe trai ner of trainster gezocht moet worden. De avond werd besloten met de verto ning van een videoband met honkbalbeelden. De zondag gehouden wedstrijd van de sportvissersclub leverde helemaal geen vangst op. Hopelijk gaat het beter bij de eerstvolgende wedstrijd die zondag 16 februari wordt gehouden aan de dijk achter het bassin van de PEN- centrale, aanang 8.30 uur. Vrijdag avond 14 februari, aanvang 20.00 uur heeft de sportvissersclub jaarvergade ring in De Schakel in Den Burg. In De Twaalf Balcken beginnen maandag 3 februari de Texelse bil jartkampioenschappen. Daar tre den de dames in het strijdperk. Een dag later volgen de laagste herenklasse in café De Kuip en de tweede herenklasse in Loodsmans welvaren. Begonnen wordt steeds om 19.30 uur. Genoemde horecabedrijven zullen drie weken lang het toneel zijn van bil- jartsport. Óm nog meer mensen de kans te geven deel te nemen aan dit jaarlijkse evenement overweegt het or ganisatiecomité een deel van de laagste herenklasse in Den Burg te la ten spelen. In voorgaande jaren bleek daar behoefte aan te zijn. Mensen die hun geluk willen beproeven kunnen nog worden ingeschreven want de in schrijftermijn is verlengd tot en met 30 januari. Het kan telefonisch (na 16.00 uur) bij W. van Hintum, Loodsmans welvaren, telefoon 02226-228. Voor in formatie kan men terecht bij P. de Hoogh, telefoon 02220-4861. De indoor fietscross van De Koog, meetellend voor het kampioenschap van Texel, zal zaterdag a.s. worden ge houden in garage Kikkert aan de Nika- del. De organisatie is in handen van de dorpscommio».^. Misgedaan kan worden door jongens en meisjes uit De Koog en omgeving van 5 tot en met 13 jaar. Ze hoeven geen crossfiet- sen mee te brengen want die worden beschikbaar gesteld door de firma's Bruining en Kikkert. De wedstrijd be gint om 15.00 uur. Inschrijving kan in de wedstrijdruimte geschieden. Een 20-jarige deelnemer aan een sport toernooi in sporthal ,,Ons Genoegen" miste na afloop zijn portefeuille die hij in de kleedkamer had achtergelaten. In de portefeuille zat ongeveer 7200,— en een kentekenbewijs. Zoéven de Texelse Courant van 24 ja nuari ontvangen en geschrokken van het plan van gemeentewerken om de Groeneplaats op deze wijze te verande ren. Burgemeester en wethouders en de ambtenaren zullen straks permanent op de schoorstenen en platte daken van de geprojecteerde bebouwing kij ken. Het plein is totaal vernield. Destijds was het idee om het raadhuis in deze vorm op deze plek te zetten m.i. een grote fout en nu dreigt voor de tweede maal een grote fout ge maakt te worden. De Groeneplaats moet weer een groen plein worden en het hart en centrum van Den Burg blijven. Géén bebouwing en auto's midden op het plein En mocht men met alle geweld willen bouwen, dan slechts enkele doorzichtige kiosken met parapluda ken. Men moet ook met de auto voor de ingang van raadhuis, Rabobank en VVV kunnen komen en er kunnen par keren zonder de vorm van het plein geweld aan te doen. Bijgaand een schets die duidelijk maakt hoe het plein weer de spil van Den Burg zou kunnen worden. P. de Graaf, architect Bussum. 'in'* j'"<. sï'V "tritsirhfaj. 7/ W

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 9