Cjrocn jjjwartsjéxel s in het harL, TESO participeert niet meer in Texel-promotie Nieuwe burgemeester )'66 met Kees Koorn de erkiezingsstrijd in Geen unaniem advies vertrouwenscommissie GS akkoord met promotiebijdrage Recreatiestichting Gemeentesecretaris van Oosterhesselen: „Texel, gefeliciteerd!" Televisietoestel verduisterd Diefstal tijdens sport wedstrijd Vuurwerk? een inbreker Bar haardroger V SENSATIONELE SCHOENENSTUNT Carita's Boutique 2 in 1 OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr, 10.053 TEXELSE DINSDAG 4 FEBRUARI 1986 Redactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. Buiten werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, Niek van der Heijden, Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393 en Frans Hopman, Ongeren 7, Den Burg, tel. (02220) 2523. Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f18,65 per kwartaal; los 85 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. TESO zal zich terugtrekken als actieve participant in de in Ijoprichting zijnde Stichting VVV Texel promotie. Directeur Theo ioogerheide liet gisteren per brief aan het stichtingsbestuur (met een afschrift aan onder meer b en w) weten dat hij geen tijd genoeg heeft om zich nog langer met de stichting bezig te 'louden. [In de financiële betrokkenheid van FESO komt echter geen verandering vat betekent dat de onderneming be- Jreid blijft gedurende vijf jaar elk jaar f150.000,— bij te dragen voor promotie. De brief van TESO, die gisteravond verd voorgelezen in de extra vergade ring van de raadscommissie voor fi nancieel, economisch en technisch be leid (FET), wekte veel verbazing en pok irritatie. Wethouder Klaas Baren- pregt, zelf commissaris van TESO, zei pet besluit van Hoogerheide te betreu- De TESO-directeur is echter be voegd een dergelijke beslissing te ne- nen zonder goedkeuring van de raad schikbaar te hebben wat met de ver streken tien maanden evenwel ver is overschreden. Het laat zich aanzien dat de omstandigheden een grote in zet gedurende nog geruime tijd nood zakelijk zullen maken. De hiervoor be nodigde tijd heb ik niet en voor zover beschikbaar, wens ik die aan andere zaken te besteden", aldus Hoogerheide in zijn brief, waaraan hij wel nadrukke lijk toevoegt nog helemaal te staan achter de gekozen struktuur, die hij van belang vindt voor de organisatie, de toeristische branche en de hele Texelse gemeenschap. Hij doet de toe zegging om jaarlijks 7150.000,— bij te dragen daarom gestand en zal nader in ran commissarissen. Barendregt zei de overleg treden om deze vorm van fi- :aak echter niet al te negatief te willen nanciële betrokkenheid in een kontrakt lenaderen. Feit is dat TESO blijft bij- vast te leggen. Iragen aan de promotie, zodat af- ls no9 niet duidelijk welke voor- lezien van de rompslomp die het wijzi- waarden Hoogerheide verbindt aan de ien van de op de stichting betrekking financiële steun. TESO zal in ieder ge- ibbende stukken met zich meebrengt va' n'et meer als stemgerechtigde part- - geen ramp is geschied. Overschreden oogerheide, die steeds een krachtige otor is geweest bij het van de grond engen van de stichting, blijkt zich te ibben verkeken op de tijd die deze ak van hem zou vragen. ,,ln de aan- ing had ik voorzien gedurende een irte periode een beperkte tijd be- ner bij de besluiten van de Stichting zijn betrokken. Barendregt-zei dat de kwestie nog niet in het college is besproken maar wilde er voorlopig van uitgaan dat er in hoofdzaken niét zo veel zal veranderen. Verbazing Ate Rienstra vond het maar vreemd dat TESO wel geld wil geven, maar i6 doet mee aan de Texelse ge- enteraadsverkiezingen. Lijsttrek- van de democraten is oude be ide: Kees Koorn uit Den Burg. it jaar geleden was Koorn voor het tst raadslid, voor het Christelijk De- cratisch Appèl en voorheen zat hij ie raad voor de Christelijke Histori- e Unie (CHU). Koorn keerde niet er in de raad terug, kreeg onenig- d binnen de CDA-gelederen en )te vlak voor de verkiezingen van 1982 over naar D'66. Met Koorn hoopt D66 voor het eerst in het bestaan een zetel in het Texelse parlement te vero veren. Bij de verkiezingen in 1978 lukte het de demoncraten bijna. De partij kwam onder aanvoering van Cor Kuip welgeteld één stem te kort... In 1982 was de partij over het hoogtepunt van de populariteit heen en werd de kies drempel, met lijsttrekker Jan Hennink, bij lange na niet gehaald. kennelijk geen zeggenschap wil heb ben. Als Hoogerheide zelf geen tijd heeft, kan hij toch iemand van de raad van commissarissen in de stichting zit ting laten nemen, zo meende hij. Ook Peter Bakker dacht in die richting, maar wilde wel graag weten welke voorwaarden TESO zal stellen aan zijn jaarlijkse bijdrage. Dat TESO zich als participant terugtrekt noemde hij bela chelijk. Volgens hem had Hoogerheide die zich onlangs tot secretaris van de stichting heeft laten kiezen, eerder kunnen zien aankomen dat hij geen tijd had. Poster vroeg zich af in hoe verre de hele overeenkomst die de ver schillende partners zijn aangegaan, nietig wordt, nu een der participanten zich hééft teruggetrokken. Barendregt: ,,lk betreur het ten zeerste, ik ben er zeer teleurgesteld over, maar we moe ten de zaak hierop niet laten breken". Die mening bleken de overige commis sieleden te delen. Extra vergadering Het was een extra FET-vergadering, die gisteravond bijeen werd geroepen. Enig agendapunt betrof de nieuwe struktuur van de VVV-organisatie en de commissieleden mochten een oor deel geven over de statuten van de nieuwe stichting, de parcicipatie- overeenkomst die de gemeente met de stichting aangaat en het contract waa rin de VVV-dienstverlening is geregeld. B. en W. hadden wat kritische kantte keningen gemaakt en ook de commis sieleden hadden nogal wat aanmerkin gen op verschillende onderdelen van de drie voorgelegde stukken. Baren dregt beloofde de opmerkingen te zul len betrekken bij het overleg dat b en w nu zullen voeren, maar maakte dui delijk dat vertragingen moeten worden vermeden. Definitieve besluiten zullen in de raadsvergadering van deze maand worden genomen. Gedeputeerde Staten van Noordhol land gaan ermee akkoord dat de Re creatiestichting Texel jaarlijks geduren de vijf jaar met 7150.000,- participeert in de nieuwe stichting VVV Texelpromotie. ,,Het nieuws sloeg in a/s een bom. Voor Oosterhesselen een groot verlies en voor Texel een aanwinst. Ik kan Texel feliciteren". Aldus reageerde gemeentesecreta ris J. Otter van Oosterhesselen amper een half uur nadat het mi nisterie van Binnenlandse Zaken de benoeming van A. Schipper tot burgemeester van Texel had bekend gemaakt. Nog duidelijk onder de indruk wist Otter niets ten nadele van Texels nieuwe eerste burger op te noe men. ,,Een goede burgemeester, gezien bij iedereen en iedereen kan ook altijd bij hem aankloppen. Daarnaast een harde werker en een vlotte vergaderaar. Door tastend, ook naar hogere instan ties toe", schudde de gemeentese cretaris enige typeringen uit de mouw. Met ingang van 16 februari is de heer A. Schipper, thans burgemeester van Oosterhesselen in Drente, benoemd tot burgemeester van Texel. Antonie (Ton) Schipper is 50 jaar, lid van het CDA, Nederland Hervormd, gehuwd en vader van twee volwassen kinderen. Precies zeven jaar is hij burge meester van het 4860 inwoners tellende Oosterhesselen ge weest. Daarvoor was hij als ambtenaar in dienst van diverse andere gemeenten en bij het openbaar lichaam Zuidelijke IJ- selmeerpolders. De benoeming van Schipper is in over eenstemming met het meerderheidsstandpunt van de ver trouwenscommissie uit de gemeenteraad. De heer Schipper en zijn vrouw waren vandaag op Texel voor een eerste oriën tatie. Ze maakten onder meer kennis met de wethouders en spraken met oud-burgemeester Engelvaart die 1 september j.i. in de VUT ging. Zaterdag hadden we in Oosterhesselen een gesprek met de nieuwe burgemeester. Het verslag daar van vindt u elders in deze krant. Een ondernemer uit Den Burg deed aangifte bij de politie van verduistering van een kleurentelevisie uit zijn bedrijf. Het toestel was gehuurd, maar niet te ruggebracht, door een inwoner van den Helder. Het onderzoek is in han den van de Helderse politie. Voor de tweede maal binnen enkele dagen werd in Sporthal Ons Genoegen te Den Burg een portemonnee ont vreemd. De eigenaar, een 23-jarige Oosterender deed pas meer dan een week later aangifte. Tot de gestolen spullen behoorden ook zijn kenteken en rijbewijs. De portemonnee was tij dens het sporten onbeheerd in een kleedkamer achtergelaten. Een etalageruit van een bedrijf aan de Parkstraat in Den Burg werd in de nacht van vrijdag op zaterdag vernield. In de ruit ontstond een gat met ster vormige uitlopers. De politie ach het niet onmogelijk dat vuurwerk de oor zaak is. Kees Koorn Met de benoeming van A. Schipper als burgemeester van Texel is de geheimhoudingsplicht voor de leden van de ver trouwenscommissie opgeheven. Details over het verloop van de gesprekken en over de andere kandidaten willen de frac tievoorzitters van de Texelse politieke partijen begrijpelijker wijs niet kwijt. Voorzitter van de commissie Ate Rienstra van het (CDA) wil wel uit de doeken doen welke arbeid Peter Bakker (PSP), Jan van Asselt (Texels Belang) Gerbrand Poster (WD), Dirk Terpstra (PAKT) en hijzelf sinds februari 1985 hebben verzet. Aansluitend de individuele reakties op de benoeming. Ieststraat is niet alleen een gezel- juurtje geworden, er heerst kenne- "Tiok een prima sociale controle, in de nacht van vrijdag op zater- .vas die zelfs overdreven goed. [buurtbewoner belde de politie hij twee balkondeuren zag istaan en bovendien een vreemd ld ontwaarde, terwijl de woning 'dicht was. De snel gearriveerde je en een der bewoonsters van de ing, die was gealarmeerd, losten eadsel spoedig op. Geen inbre- maar de deuren waren gewoon Qj gewaaid en het geluid was af- 'tig van een...föhn! De be- lster had die per ongeluk aan la- itaan. Op de vacature reageerde 53 kandi daten, waaronder vier vrouwen: 21 van de PvdA, 17 VVd, 14 CDA en 1 D'66. Onder hen vijf zittende bur gemeesters en 18 wethouders. De commissaris der koningin van Noord Holland, R. de Wit, selec teerde tien kandidaten, die voor een sollicitatiegesprek voor de commissie moesten aantreden. Dat vond begin oktober plaats, in een hotel in Bergen aan Zee. Aan de hand van een uitgebreide profiel schets! met „landschapaanhang sel") werd bekeken wie zich als meest geschikte kandidaat zou opwerpen. Twee dagen lang was de commissie intensief bezig. „Zware, maar interes sante dagen", volgens Rienstra.,,De gevolgde methode was een uur praten en dan een half uur evalueren. Drie weken later hebben we in een verga dering besloten wie er afvielen, maar we moesten van de commissaris uit leggen om welke reden dat gebeurde. Half november verschenen we bij hem op het Provinciehuis te Haarlem en hebben toen tekst en uitleg gegeven over elk der tien kandidaten. Vervol gens heeft de commissaris een voor dracht gemaakt en de eindbeslissing in handen gegeven van het ministerie van binnenlandse zaken. Ook meege wogen is het advies van de vaste tweede kamer-commissie voor binnen landse zaken. Rienstra kan tevreden terugblikken: „Ik ben bijzonder blij dat de commissieleden hun geheimhou dingsplicht keurig zijn nagekomen. Er waren geruchten maar die waren niet afkomstig van een lek aan onze zijde. Een compliment verdiende ook de se cretaris van de commissie, gemeente secretaris Johan van Dijk. Hij trad op als notulant en heeft dat uitstekend gedaan. Het was niet gemakkelijk, we moesten het samen voor elkaar krijgen en mochten onze achterban niet raad plegen". Er resulteerde uiteindelijk een verdeeld advies. Van Asselt, Poster en Rienstra schoven Schipper als enige kandidaat naar voren, terwijl Terpstra en Bakker een eensluidend lijstje met drie kandidaten presenteerden. Daarop kwam de naam van Schipper niet voor. Commentaren Als CDA'er toont Ate Rienstra zich „ontzettend blij" met de komst van partijgenoot Schipper. De benoeming heeft hem - ondanks het meerderheid sadvies van de commissie - toch ver rast, omdat hij het vermoede heeft dat de commissaris een PvdA-man bove naan zijn voordracht aan het ministerie had geplaatst. Opgelucht stelt Rienstra vast dat het advies van de vertrouwen scommissie kennelijk toch zwaar heeft gewogen. Rienstra omschrijft de nieu we burgemeester als „een beminnelijk en meevoelende man". „Goede con tacten met de bevolking ziet hij als een wezenlijk deel van zijn taak. Maar dan wel met toegankelijkheid en af standelijkheid in de juiste verhoudin gen", aldus Rienstra. Schipper toonde zich tijdens het sollicitatiegesprek goed op de hoogte van Texel, zonder het ei land te idealiseren. Rienstra: „Zijn vi sie op economisch beleid (landbouw en recreatie) sprak mij heel erg aan. Schipper kent de spanningsvelden tus sen deze twee peilers van de Texelse economie". Bang dat de stap van de kleine gemeente Oosterhesselen naar het toeristische Texel, feitelijk een re gio op zich, te groot zal zijn voor Schipper is Rienstra niet: „Hij is voor zitter van het Recreatieschap Zuid- Oost Drente, zodat hij ook op regio naal gebied met de materie uit de voe ten kan, en verder heeft hij op ambte lijk niveau in Dronten expansieperike len meegemaakt". Te oud vind Rienstra de burgemeester niet. „Hij kan makkelijk bij goede gezondheid twee perioden van zes jaar op Texel functioneren. Bovendien kunnen jon gere kandidaten de kans grijpen om zich na een ambtsperiode te verbete ren en elders te solliciteren". Op de uitverkiezing heeft Rienstra veel Dosi- tieve reakties ontvangen. „Eindelijk is het PvdA-burgemeesterschap doorbro ken. Gezien de plaatselijke partij ver houdingen was dat ook geen van zelfsprekende zaak meer. Bovendien is dit de eerste CDA-burgemeester op de Waddeneilanden en dat komt de ver houdingen ten goede", aldus Ate Rienstra. Niet polariserend Gerbrand Poster, thans onafhankelijk raadslid, reageert al even opgetogen. „Mijn eerste keus. Ik ben ontzettend blij dat is geluisterd naar de meerder heid van de commissie. Hij lijkt mij een rustige man, iemand van overleg, die niet polariserend zal werken. Pluspunten zijn dat hij bekend is met de politiek van de buitendorpen en dat hij zitting had in het Rrecreatieschap". Fraktieleider van Texels Belang, Jan van Asselt, zit op dezelfde lijn. „Door de geruchten die de laatste tijd de ronde deden, vreesde ik even dat het werk van de vertrouwenscommissie voor niets was geweest. Een hele opluchting. Deze man sprong er echt uit, ik ben heel enthousiast over hem. Bij de commissaris van de koningin heb ik benadrukt dat we geen specialist no dig hebben, daar hebben we ambtena ren voor. Wij zochten iemand met kwaliteiten om de partijen bijelkaar te brengen en dat zie ik in deze man. Hij maakte een goed afgewogen indruk, luisterde vooral ook goed, prima benaderbaar". Motivatie De oppositie reageerde minder enthou siast. Dirk Terpstra „Ik was wel wat verbaasd. Persoonlijk vind ik hem niet de sterkste kandidaat, hij kwam niet voor op mijn lijstje van drie. Daar Stond WrI ppn pnrlprp PnA'or Kil <-lio IL. zelfs beduidend beter acht. Maar Schipper is zonder meer een goede kandidaat, trouwens het hele lijstje van tien was een prima selectie. Ik ben heel benieuwd naar de motivatie van Binnenlandse Zaken en ook vraag ik me af hoe de voordracht van de com missaris heeft geluid". Peter Bakker zou dat ook graag willen weten. Hij acht Schipper geschikt, maar „er waren drie betere". „En niet vanwege zijn CDA-afkomst hoor. Je kunt wel graag een PvdA- burgemeester willen hebben, maar als die er in de praktijk rechtse ideeën op na houdt, dan is dat veel bezwaarlijker. Het zal voor hem een hele overstap zijn, maar ik geloof niet dat hij de complexiteit van Texel, toch een pro vincie op zichzelf, onderschat. Ik over weeg trouwens om een brief te schrij den naar de commissaris. De hele pro cedure heeft absurd lang geduurd, zo wel voor Texel als voor de kandidaten. Precies een jaar geleden zijn we be gonnen, maar het had in zes maanden moeten zijn afgewikkeld". Wij moeten ruimte maken voor on ze Spruig-collectie '86. Daarom kunt U een hele week lang profite ren van onze sensationale schoe nenstunt, n.l. alle kwaliteits schoenen nu per paar Natuurlijk bij.... THE BOUTIQUE WITH THE BEST CHOICE Weverstraat 5, Den Burg.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 1