Overbruggen tegenstellingen is belangrijke taak voor een burgemeester" Nieuwe eerste burger maakt goede indruk Ploeg beoordeelt Texels visplan Lage waterstand boot uit de vaart Teso-vervoer op normale niveau Burgemeester Schipper en zijn vrouw, zaterdag gefotografeerd zowel in als voor de in Oosterhesselen. DINSDAG 4 FEBRUARI 1986 TEXELSE COURANT gespannen voertuigen terecht kunnen. In de routes zijn hotels opgenomen met verblijfsfaciliteiten voor paarden in de vorm van weide- en stallingsmoge lijkheden. „Potels" noemt Schipper deze hotels. De route wordt in mei ge opend en belooft een flinke stimulans te worden voor de recreatieve ontwik keling in het land van Bartje. Mevrouw Schipper-Koopstra is met veel overgave burgemeestersvrouw. Ze vergezelt haar man vaak tijdens de of ficiële verplichtingen die aan zijn taak zijn verbonden en burgemeester Schip per is daar blij mee. ,,Zonder dat ze in mijn werk treedt, doet ze duidelijk mee. Ik heb daar ook behoefte aan". Texels nieuwe first lady rekent lezen tot haar liefhebberijen. Ze heeft in het bijzonder belangstelling voor Neder landse literatuur en zit in een clubje dat zich daar mee bezig houdt. Verder zingt ze mee in een kerkkoor, danst in een volksdansgroep, is betrokken bij bejaardenwerk en is presidente van de Vrouwenraad, te vergelijken met de „Overkoepeling" op Texel. Ze zegt: ,,Het helpen overbruggen van tegenstellingen zie ik a/s een van de belangrijkste taken van een burgemeester. Het is slecht voor de kracht van een gemeenschap als die innerlijk is verdeeld. Als mensen begrip hebben voor elkaar, ontstaat een sfeer van harmonie en komt er veel meer tot stand...." Aldus de heer A. Schipper, thans nog burgemeester van het nog geen 5000 inwoners tellende Oosterhesselen in zuid-oost Drente, maar per 16 februari a.s. Texels nieuwe eerste burger. Vanmorgen was de heer Schipper en zijn vrouw op Texel, voor het eerst sinds ruim 25 jaar. Ruim een kwart eeuw geleden, kort voor hun huwelijk („Ja we hadden on langs onze zilveren bruiloft") logeerden ze in het jeugdhotel „De Zilver meeuw". Schipper was toen ambte naar ter secretarie bij de gemeente Aalsmeer. Nadien zijn ze niet meer op Texel geweest, wel op de andere Wad- ideneilanden wat voor de hand liggend is voor mensen die in Oost-Nederland wonen. Kampen Antonie Schipper werd op 4 april 1935 geboren in Kampen, als zoon van een onderwijzer. Al na elf maanden verliet het gezin deze stad omdat vader was penoemd tot hoofd van een lagere school in het Groningse Losdorp. Hier bracht hij zijn eerste jeugdjaren en de i oorlog door. „Op de Groninger klei heb ik de boeren leren kennen en waarderen. We hebben uit die tijd goede vrienden overgehouden". In gaand 1946 verhuisde het gezin naar JCoudekerke in Zeeland waar de lagere jchool werd afgemaakt en de drie- hrige HBS in Vlissingen werd gevolgd. \anvankelijk zou Ton Schipper in de roetsporen van zijn vader stappen en lus ook onderwijzer worden. Na een mar kweekschool zag hij echter in dat liij er ongeschikt voor was en zijn va- ller vond via konnekties een baantje •oor hem bij de gemeente Zoutelande. (an 1 februari 1955 tot 1 november 956 was hij in militaire dienst, waarna jij secretarieambtenaar werd in lalsmeer. Die baan verwisselde hij per januari 1964 voor een soortgelijke inctie bij de gemeente Hardenberg en 3 15 november 1968 kwam Schipper dienst van het openbaar lichaam iidelijke IJsselmeerpolders en daar- )or van 1 januari 1972 tot 15 februari i de gemeente Dronten. Hij was daar \ofd van de afdeling algemene en ju- -he zaken ter secretarie, tevens ®vnemend gemeentesecretaris. Als l;g had hij te maken met kabi- iti°r':en, algemene juridische zaken, imtelijke ordening, volkshuisvesting, ipraak en voorlichting, civiele verde ling en de afhandeling van diverse ministratieve wetten. Hij was nauw trokken bij de overgang van open bar lichaam naar een gewone ge beente, die samenviel met een groei Gn 13.300 inwoners naar 18.600 «/oners. Vijf dorpen s burgemeester van Oosterhesselen d hij te maken met een 7000 hectare Cjot gebied in de zuid-oostelijke hoek n Drente met 4860 inwoners, ver bid over vijf dorpen: Oosterhesselen, /jes, Zwinderen, Nieuwlande en r^esbrug. Het grootste dorp Ooster- c^sselen heeft 1600 inwoners, het i jnste (Zwinderen) 400. Een echt bfddorp is er niet; elk dorp heeft -~j zo kompleet mogelijk voorzienin- ipakket. Er zijn drie dorpshuizen, I0t scholen en drie sportveldencom- Üjften. De gemeente beschikt over j sporthal en een tennishal. Deze rzieningen kosten in verhouding tot aantal gebruikers veel en drukken halve zwaar op de leentebegroting. ijn gemeente had burgemeester hipper te maken met twee duidelijk w inderscheiden bevolkingsgroepen, het (oudste) zandgedeelte met de wenoude dorpen Oosterhesselen een kerk uit 1300), Gees en Zwin- n woont de oorspronkelijke bevol- Dat zijn „zanddrenten", een in- gen, nogal gesloten soort mensen bij het nemen van beslissingen te rade gaat bij de achterban. De te dorpen liggen op het veenge- te en de gemeenschap hier aat nog maar nauwelijks een Die mensen hebben het hart op ^ong, zeggen direkt waar het op In politiek en kerkelijk opzicht chillen ze ook. Overbruggen ipper: „Deze twee groeperingen ben de neiging zich tegen elkaar af te zetten. We hebben daar als ge meentebestuur terdege rekening mee moeten houden en hebben onze aan dacht zodanig verdeeld dat men toch zoveel mogelijk het gevoel kreeg tot één gemeenschap te behoren. Ik heb dat altijd heel belangrijk gevonden. Uit het verdere gesprek over deze ma terie blijkt dat burgemeester Schipper het overbruggen van tegenstellingen als een uitdaging ziet. Hij praat graag met ingezetenen van uiteenlopende kleur. „Het tegenkomen van steeds verschillende mensen houdt je wakker". Nadrukkelijk wil hij dat die kontakten niet beperkt blijven tot vertegenwoor digers van gemeente, politie en andere instanties die direkt of indirekt met de gemeente hebben te maken. „Als we uitgenodigd worden gaan we graag op visite bij mensen die 50, 55 of 60 jaar getrouwd zijn en naar verjaardagen van inwoners die 90 jaar of ouder wor den. Ook gaan we naar toneel- en zanguitvoeringen. De mensen en de familie van die mensen, die je bij zulke gelegenheden ontmoet, krijg je anders nooit te zien. Je hoort heel andere dingen en daar kun je dan weer reke ning mee houden". Verandering De overstap naar Texel betekent voor burgemeester Schipper en zijn vrouw een grote en ingrijpende verandering. Er zijn namelijk veel meer verschillen dan overeenkomsten met Oosterhesse len. Neem het functioneren van de ge meenteraad. In Oosterhesselen bestaat die uit 11 personen: 5 PvdA, 3 VVD en 3 CDA. Er is geen strikte portefeuil leverdeling. Weliswaar hebben de twee wethouders hun eigen „aandachtspun ten" maar de burgemeester is bij alle onderdelen van het beleid intensief be trokken. De raadsvergaderingen in Oosterhesselen duren kort. Hoogstens anderhalf uur, soms niet meer dan een half uur, ondanks het feit dat er niet met raadscommissies wordt gewerkt. Er zijn dus geen commissievergaderin gen vooraf. De raadsvoorstellen van B en W komen direkt in de raadsverga dering en als er tevoren wat te vragen is, kan dat door de individuele raadsle den gebeuren in het raadhuis. De raadsvergadering van Oosterhesse len kent geen rondvraag. Schipper: „Ik ben daar geen voorstander van. Er worden dan dingen gevraagd waar het college zich niet op heeft kunnen voorbereiden. Dat heeft dus weinig zin, temeer daar er toch geen beslis singen genomen kunnen worden. Het is veel beter om tevoren schriftelijk vragen in te dienen". Ook het gemeentelijke apparaat van Texel is aanmerkelijk groter dan de groep van 39 medewerkers van Oosterhesselen. CDA Burgemeester Schipper en zijn vrouw zijn belijdend, meelevend lid van de Hervormde Kerk en vanaf de oprich ting lid van het CDA. Daarvoor was Schipper lid van de Christelijk Histori sche Unie, maar hij vindt het nauwe lijks belangrijk om daar melding van het maken. „Dat onderscheid in bloedgroepen is uit de tijd, Ik zie het CDA als noodzakelijke éénheid". Antonie Schipper trouwde 25 novem ber 1960 met de één jaar oudere Luts- ke Koopstra, geboren in Opsterland. Zij was lerares bij het nijverheidsonder wijs, huishoudelijke vakken. Tot 1979 heeft ze aan verschillende scholen les gegeven en tot op heden geeft ze nog wel cursussen, zoals een kookcursus voor mannen. Er loopt thans een cur sus: de deelnemers zullen naar een an dere leidster moeten uitkijken. Het gezin Schipper telt twee kinderen die beiden het huis uit zijn: de 24-jarige Margriet Annemieke die werkzaam is bij de Provinciale Planolo gische Dienst in Assen en de 21-jarige Christiaan Johannes die de opleiding aan de pedagogische academie heeft afgemaakt en thans in militaire dienst is, in Duitsland. Ambtswoning Aan de Burgemeester De Kockstraat in „Ik vind het vanzelfsprekend om op deze manier mee te, draaien in het maatschappelijk gebeuren en ik zie hei niet als een plicht omdat mijn man burgemeester is. Het is gewoon een eigen taakinvulling". Profielschets De nieuwe burgemeester past vrij aar dig in de profielschets die door de ge meenteraad is opgesteld. Ook wat de leeftijd betreft (gewenst was „circa 35 tot circa 50 jaar") klopt het en het ziet er naar uit dat de nieuwe magistraat wel twee ambtsperioden op Texel kan volmaken. Zelf is hij dat ook van plan, wat betekent dat hij het burgemeester schap van Texel als het eindpunt van zijn carrière ziet. Hij maakt echter wel voorbehoud. „Als blijkt dat het voor Texel of voor mij beter is, zal ik na tuurlijk niet blijven. Maar ik hoop dat ik daar goed zal functioneren. We hebben al meer dan genoeg door Ne derland gezworven". Burgemeester Schipper heeft bij de profielschets natuurlijk ook het omstre den „aanhangsel" gezien dat er op verzoek van Texels Belang, CDA en VVD aan is toegevoegd en waarin de verwachting wordt uitgesproken dat de burgemeester het afwijzende stand punt van de raad inzake de land schapsplannen van het rijk verdedigt en uitdraaagt. Schipper wil op deze passage geen commentaar geven om dat hij eerst ter plaatse wil ervaren hoe de zaken op dit punt thans liggen. Maar hij vindt het vanzelfsprekend dat een burgemeester zich richt naar het beleid van de raad. Inzake de omstre den structuurschema's heeft de raad een duidelijk besluit genomen en de burgemeester zal dat moeten respecte ren en ernaar handelen. „De raad is het hoofd van de gemeente. Een bur gemeester is ingehuurd door de ge meenschap en zal ernaar moeten luisteren". In Oosterhesselen is de benoeming van Schipper als burgemeester van Texel als een bom ingeslagen. Hij wordt er alom gewaardeerd en ze had den hem liever gehouden. Dat blijkt uit tal van reacties die de afgelopen dagen per post of telefoon in huize Schipper zijn binnengekomen maar in bijna alle gevallen wordt erbij vermeldt' dat de promotie van harte is gegund. Op 14 februari is in Oosterhesselen de afscheidsreceptie. Het spreekt vanzelf dat burgemeester Schipper alles wil weten over zijn nieuwe woon- en werkgebied. Erg blij is hij met het informatiepakket dat door gemeentesecretaris Van Dijk is samengesteld in verband met de vaca turevervulling, maar je kunt natuurlijk nooit genoeg weten. Het gesprek met uw op Texel geboren en getogen re- dakteur levert dan ook voor beide par tijen veel informatie op. Vriendelijk Mensen die zich met zorg afvragen wat voor persoonlijkheid de nieuwe burgemeester is, kunnen gerust zijn. Zowel Schipper als zijn vrouw zijn rustige, vriendelijke mensen. De nieuwe burgemeester die er jonger uitziet dan hij is, maakt een energieke en soms zelfs gedreven indruk, maar geeft tegelijk blijk van nuchterheid. Hij spreekt bedachtzaam, hanteert geen ambtelijke of hoogdravende termen en oordeelt niet over situaties die hij niet eerst terdege heeft bestudeerd. Telkens blijkt dat hij vooral goed kan luisteren en dat wekt de verwachting dat met hem vruchtbaar kan worden samenge werkt. Ongeveer hetzelfde lijkt te gel den voor zijn vrouw. Als de nieuwe eerste burger zijn niet geringe taak op Texel aankan, zou het straks best eens kunnen klikken. Oosterhesselen bewonen de Schippers een fraaie bungalow, die eigendom is van de gemeente. Ze voelen ervoor om op Texel een huis te kopen, na eerst iets te huren. Omdat ze met zijn tweeën zijn mag het een kleine wo ning zijn, maar wel graag met een flin ke tuin, het hindert niet waar. Tuinie ren is namelijk één van de hobbies van de burgemeester. Daarnaast fotogra feert en filmt hij. Verder zijn hij en zijn vrouw verzot op fietsen. Ze hebben een „supersportfiets", waarmee ze niet alleen talloze korte tochtjes maken maar ook lange afstanden afleggen. Op de fiets gaan ze wel eens naar Zeeland waar de moeder van de bur gemeester woont en ze fietsen ook naar Denemarken. „Fietsen is fan tastisch, want je ziet op die manier zo eindeloos veel meer van Nederland dan vanuit de auto..." Sportief Texels nieuwe eerste burger blijkt ook belangstelling te hebben voor de wa tersport. Hij zegt „aarzelend" te zijn begonnen met kano- en kajakvaren. Hij is een vurig pleitbezorger van de sportieve recreatie en ziet veel toeristi sche ontwikkelingsmogelijkheden in „sportieve" arrangementen. Met deze problematiek en met recreatie in het algemeen heeft hij veel van doen ge had als voorzitter van het recreatie schap Zuid-Oost Drente, een van de nevenfuncties naast (o.a.) het lidmaat schap van de coördinatiecommissie re creatie Drente en het bestuurslidmaat schap van de stichting Drents fietspad. Hij was nauw betrokken bij het in het leven roepen van een ruiter padenplan dat uniek is in het land. Het beslaat 400 kilometer, tien routes van 40 km, waar zowel ruiters als aan- Het visplan dat alle Texelse en 22 Helderse kottervissers vorige week gezamelijk opstelden ligt momen- tueel ter beoordeling in Den Haag. Zaterdag werd het plan samen met zeven ander concept-plannen van de Nederlandse vissersgroepen van producentenorganisatie West (waarbij Texel/Den Helder) en Oost (Urk) aan staatssecretaris Ploeg van Landbouw en Visserij aangeboden. Zoals bekend is de basis van het Texels/Helders groepscontingent een stilligpertode van zes weken en een visweek van vier ermalen (96 uur). Ook de andere groepen hebben plan nen om later uit te varen en aan het eind van de week eerder te stoppen met vissen. De staatssecretaris moet nu beoordelen of de Nerlandse vissers in staat zullen zijn om hun gezamelijke vangsthoeveelheid gespreid over het hele jaar te vissen. Voorkomen moet worden dat er opnieuw aan het eind van het jaar problemen ontstaan, doordat het Nederlandse EG-quotum voortijdig wordt volgevist. Ploeg benadrukte dat individuele vis sers en vissers die zich niet aan de ge maakte afspraken houden aan een ver plichte stilligregeling van tien weken worden onderworpen. Uiterlijk 1 maart wil Ploeg de maatregelen van kracht laten worden. De zeer lage waterstand van 1.80 meter beneden NAP noopte TESO vrijdagmiddag tot het tijdelijk sta ken van de veerdienst. Ruim drie uur lang werd er niet gevaren en liepen de wachttijden op tot onge veer twee uur. Bij stormachtige noordoostenwind van kracht acht op de schaal van Beaufort, zakte het water tot een dusdanig peil dat de enkeldekker „Texelstroom" ver hinderd was om uit te varen. Zoals be kend ligt het probleem in de geringe diepte in de fuiken van de veerhavens van Den Helder en Texel. De eerste dienst die uitviel was die van 15.05 uur vanaf 't Horntje. Het oponthoud duurde tot en met de af vaart van 17.35 uur vanaf Den Helder. Om 18.23 uur kon er vanaf Texel, weer worden gevaren. De waterstand was toen nog 1.60 beneden NAP, dus tien centimeter boven de grens van de anderhalvemeter. De boot werd daar om alleen volgeladen met personenau to's. Om acht uur waren er op Texel geen wachttijden meer en in Den Hel der redde TESO het net niet om het tijdsschema „in te halen". Daar was de laatste afvaart om 21.45 uur. Voor de TESO-mensen zat de dag er echter nog niet op, want direct hierop dwong de ambulance hen tot nog een ex- tra(zieken)reisje. Gevreesd werd dat er in het weekend eveneens vertraging zou ontstaan, maar die vrees bleek on gegrond. Een waterstand van min 1.34 meter werd als laagste peil gemeten. Teso heeft alles gedaan om het pu bliek zoveel mogelijk op de hoogte te houden van mogelijk oponthoud. Via de verkeersinformatie over de radio en De vervoerscijfers van de N.V. Texels Eigen Stoomboot Onderne ming van de maand januari verke ren op het „normale" gemiddelde niveau. Vergeleken met januari 1985 lijkt er sprake van een specta culaire stijging, maar vorig jaar lag het vervoer op een beduidend lager pitje doordat koning winter toen onbarmhartig toesloeg. Omgerekend naar vervoerseenheden (de zogeheten personenauto equivalenten - pae's) vertoonde januari ten opzichte van een jaar eerder een gemiddelde stijging van 18,28 procent. Dat is toevalligerwijs exact dezelfde stijging als die van de belangrijkste vervoerscategorie, die der overgezette personenauto's In januari werden in totaal 21.548 auto's van Texel naar Den Helder en vice versa overgezet tegen 18.217 in 1985. Bij de vrachtauto's was dat aantal 2281 (1968) vorig jaar, opleggers 805 (675), bussen 20 (18), caravans 29 (21) en aanhangers 280 (184, een buitensporige stijging van 57,06 procent). Totaal aantal overge zette eenheden: 28.883, wat overeen komt met het aantal dat in 1982 werd gescoord (28.771). In januari 1983 wa ren dat 30.273 pae's, in 1984 29.675 pae's en in 1985 24.419 pae's. Teletekst werd het publiek zelfs lande lijk geïnformeerdLokaal kon men al leen het nummer op Texel bellen, waa rop een informatiebandje was te horen.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 5