Dubbele von Sion" voor Eierland 150 jaar en Kotex GALA-AVOND VLOTTE CULTUURSHOW Wampini" eindigde bijna in politiecel. Organisatie lokale omroep en Lichtboei was groot succes PAGINA DINSDAG 4 FEBRUARI 1986 Volwassen uitreiking van de Von Sion- I nningen was het sluitstuk zeer geva- l erd programma. Het was de 21ste ouup veiiKamp neen ae van oiijascnap Beslagen Bril maar op het voorhoofd gezet. Links naast hem luisteren Willv Riik en Arie Boon en diens vrouw (Eierland 150 jaar) geamuseerd toe. Rechts presentator Hans Oosterhof. Nog zichtbaar ontdaan terug in De Lindeboom na een korte maar hevige Wampini. Wethouder Piet Zeper leest Annie Dogma. Josephine Beker en Gerrit Slijm de we/zijnsles. „Lekker racen lekker racen met die stoere knaap", zingt Simon Appel. De Stichting Jubileumfonds polder Eierland 150 jaar en K/ein- diersportvereniging Kotex hebben de Dubbele Von Sion 1985 gekre gen. In de volle schouwburgzaal van De Lindeboom waar de ere penningen zaterdagavond werden uitgereikt was niemand die twij felde aan de juistheid van deze toekenning, want beide organisaties hebben het afgelopen jaar inderdaad de voor de prijs vereiste uit zonderlijke" prestatie geleverd. Het zou niemand verbazen als 'de Dubbele Von Sion volgend jaar wordt uitgereikt aan ouderenom- roep De Lichtboei en de Lokale Omroep Texel want mensen van deze stichtingen waren met de organisatie van de jaarlijkse uitrei kingsavond belast en zorgden voor een vlotte, gevarieerde en voor al verrassende Texelse culturele show van opmerkelijke kwaliteit. Een soort levende Texel te Kiek,, flitste aan de toeschouwers voor bij. Via een tal van, menigmaal verrassende, onderwerpen werd het vervlogen jaar nog eens aan een terugblik onderworpen. Maar ook de actualiteit werd niet uit het oog verloren. De man die het ge heel op eigen wijze aan elkaar praatte was Hans Oosterhof, die in 1985 enige faam verwierf met de presentatie van de Texelse praats how ,,De Samenkomst". De andere twee van het lokale omroep-team, dat de „Texelse RUR" verzorgde, Wargreet Berndsen en Jan Bran denburg, hadden zaterdagavond de egie in handen. Eierland 150 jaar" verdiende de Dubbele Von Sion" omdat de stich- ing het polderjubileum op grootse en jevarieerde wijze herdacht. Een water- in luchtshow, Eierlandse vierkamp, al- egorische optocht met historische voorstellingen, de revue Blied achter ie Ruugediek" en de reünie, die liefst luizend mensen trok, liggen nog vers n het geheugen. De polderfeesten van |0, 21 en 22 juni trokken bijzonder veel Jelangstelling en waren van een kwali- _jatief hoog gehalte. Namens het jubi- eumcomité nam voorzitter Arie Boon, n gezelschap van zijn echtgenote, de irepenning uit handen van WST- ecretaris Gerard Zijm in ontvangst. Bijzondere indruk irie Boon zei bijzonder verrast te zijn jiet de onderscheiding. Hij was blij lat het feest zo was aangeslagen bij e bevolking. Vooral de reünie heeft ij velen een bijzondere indruk achter platen. Uitdrukkelijk stelde Boon dat ie organisatie een zaak van het hele pstuur is geweest. Naast Boon estond dat uit de dames Rutten, Jidema en Van Maldegem en de he- n H. Gieze, P. Bonne en H. Stevens, otex werd uitverkoren omdat de vere- ging in 1985 letterlijk en figuurlijk in de weg timmerde. Een fraai onder- )men verrees in een boet nabij woon- ijk De Mars in Den Burg en door het aatsen van een demontabele ruimte jas de club in staat om in november n grote tentoonstelling te houden. Weer dan vijfduizend bezoekers kre- in we. Het is prachtig om zoveel an- iren je hobby te laten zien", vertelde m blijde Kotex-voorzitter Joop Velt- mp, bijgestaan door medebestuurslid illie Rijk, aan presentator Oosterhof. heren waren in allerijl weggehaald n de eigen feestavond en hadden er is duidelijk geen rekening mee ge- 'uden in de prijzen te vallen. ,,lk heb en gedacht dat de Von Sion alleen aar voor sportclubs was bedoeld, en heb ik aan wethouder Zegers itgelegen" dat wij de sport door an- ren laten doen en dan kijken wij of combinatie klopt!" lichtte Veltkamp maal dat de avond werd gehouden en het bereiken van die leeftijd werd on derstreept met een volwassen pro gramma vol verrassende vondsten. De eerste verwarring werd al gezaaid bij de entree tot de zaal. Twee witge schminkte figuren galmden het duet uit ,,de Parelvissers". Het begin van een alternatief avondje? De vertrouwde klanken van een gala orkest van het Koninklijk Texels Fanfa re (gekscherend ,,Jan Wieten's muzi kale wokkels" genoemd) stelden de toeschouwers weer gerust. De span ning werd vervolgens weer opgevoerd doordat Hans Oosterhof kennelijk weer in zijn oude gewoonte, te laat komen, was vervallen...Plotseling paradeerde de geblondeerde presentator door het looppad naar voren, onderwijl een openingsliedje zingend. Zoals het een professionele show betaamt werd Oosterhof bijgestaan door een char mante assistente in de welgeschapen persoon van Judith Bruin, in 1985 „Miss Catamaranronde". Met enkele korte interviewtjes met prominenten uit het publiek werd de zaal op tempe ratuur gebracht. Stoere knaap Een afvaardiging van de Stichting Ge meenschap Oudeschild opende de rij met twee liederen uit eigen dorp. „Dorpie aan de dijk", op de wijze van ,,'k Ben met Catootje naar de boter markt geweest" was een schot in de roos. Achtereenvolgens kwamen ver schillende dorpsbewoners ten tonele en zongen een toepasselijke regel. „Effies wachten effies wachten en ik bak ze snel" zong patatboer Aad van Liere en voor veel hilariteit zorgde wielrenner Simon Appel, die met lage stem „Lekker racen lekker racen met die stoere knaap" zong, terwijl hij een fietswiel in de hoogte hief. Filmmuziek De „boerenkapel in Von Sion- samenstelling" zorgde vervolgens voor de overgang naar het volgende pro grammapunt: een vraaggesprek met Henk van Leeuwen. Bekend van de Texelse wolonderneming, maar nu on dervraagd als eigenaar van het City theater. Onder het motto „film is ook een onderdeel van de cultuur op Texel" werd even onderhoudend gekeuveld. Een geheel ander geluid was te horen van de 80-jarige Jan Visser, die vorig jaar afscheid nam als organist van de Nederlands Hervormde kerk. Oud- muziekschooldirecteur Piet Heertjes stond de organist terzijde op trompet in de nummers „Trumpet air" van Pur- cell en „Trumpet voluntary" van John Stanley. Nieuwe burgemeester De actualiteit kwam om een hoekje kij ken in een gesprek met loco burgemeester Daan Schilling. Die ver telde dat die functie best leuke kanten had, maar dat hij het nu lang genoeg gedaan had. „Het is woekeren met tijd. Ernaast heb ik ook te maken met mijn wethouderschap en het eigen be drijf." Ambities om ergens voor burge meester te solliciteren, heeft Schilling niet: „De commissaris wil een echte politicus en dat ben ik niet." Dat de nieuwe burgemeester van CDA-huize is, deert hem niet. „Op Texel liggen de belangen vaak gelijk en vaak is niet te merken wie van welke kant is. Ik ben blij met iedere man van goede wil", al dus de 'loco'. Leeuwin Het publiek kreeg nauwelijks kans om zich Schillings woorden lang te herinn- neren, want een optreden van de Oosterender popgroep 'Attic tune' golfde door de luidsprekers. De band van de gedreven „zingende dominee" Cees de Jong maakte de afgelopen zomer indruk tijdens een talentenjacht. Geïntroduceerd met „Stop een leeu win in uw band" was het met name Saskia Eelman, die met hartverwar mende en zuivere zang de aandacht opeiste. Achter het gordijn stond inmiddels de jazzdansgroep,van Ina Platte-Boon klaar. Begin december trad de groep op tijdens de zogeheten „demogyada", een nationale topmanifestatie in Den Haag. De toen opgevoerde dans in vijfkwartsmaat op „Five planets" van Andreas Vollenweider werd ook nu uit gevoerd. Gehandicapt door de krappe gens een griepje. Hij zou een fragment voorlezen uit zijn nieuwe roman „Het ijspaleis". Hans Oosterhof vroeg als vervanger uit de zaal wethouder Piet Zegers, met in de portefeuille welzijns beleid. Als journalist van deze krant lag Oosterhof menigmaal in de clinch met Zegers, maar dat weerhield de CDA'er niet om aan het verzoek te beantwoorden. „Eierland 150 jaar" was cultureel ver tegenwoordigd door Jan Beijert (gi taar) en Gerard Smeenk (viool). Het duo vertolkte nogmaals de „Ballade van de verdwenen beroepen". Het bal let van Clarina Combé stond de heren visueel bij. Annie Dogma Verscheidene malen was op de avond de taakscheiding tussen welzijnsstich- ting en gemeente reeds gememoreerd. Dat over het welzijnsbeleid een stevig potje kan worden gediscussieerd was daarbij duidelijk geworden. Maar of de discussies altijd zo heftig waren als theatergroep SAAI deed voorkomen moet worden betwijfeld. In een korte satire, geschreven door Hans Ooster hof, werd een vergadering uitgebeeld, waarin de beslissing moest vallen over de winnaar van de Dubbele von Sion. Aris van Zeijlen speelde een onver zoenlijke en zeer omvangrijke wethou- vloeroppervlakte kwam de dans chore ografisch toch redelijk uit de verf. De dans was vooraf gegaan door het technisch moeilijke „Mamadeus" voor een drietal en een dans voor drie tweetallen, waaronder enkele debutantes. Petekind Zelfs voor de pauze was een origineel optreden voorhanden. Oscar Bremer uit Oosterend, die in 1985 acht uur on afgebroken pianospeelde om geld in te zamelen voor een petekind, zorgde nu voor achtergrondmuziek tijdens het koffiedrinken. Theater Reteat van Rob Valkenburg en Ben Haak pakte de kwaliteitsvolle draad weer op met een fragment van hun voorstelling „De speelman". Voor wie er nog geen kennis mee had ge maakt een welkome verrassing. In de clinch Bekende Texelaar Jan Wolkers liet de kans van zijn leven voorbij gaan, door niet op te komen dagen, officieel we der Piet Zeper (Zegers), die het stevig aan de stok had met Thijs Steffens als Gerrit Slijm (Gerard Zijm), Ineke Reitsma als Annie Dogma (Annie Dog ger) en Sjoerd-Jan Visser als Josephi ne Beker (Jo van Beek-Koster). Vele namen rolden over tafel en de verwar rende vergadering eindigde met de vol gende opmerking van Zeper: „Als jul lie nu besluiten om de penning aan Kees van der Werf te geven, kunnen jullie naar huis en ik naar De 12 Balcken..." Nadat het publiek op deze wijze had kennis genomen van de innerlijke strijd binnen de WST om tot een weigeno men keuze te komen, was het de beurt aan de echte winnaars. Zonder een geestelijk hart onder de riem kon de organisatie het publiek echter niet naar huis sturen. Het Texels Theolo- genconvent sloot daarom het officiële gedeelte af met de meezinger „De kerrek". Eerder was het lied op een Hoornder Donderdag ten gehore ge bracht ten bate van de restauratie van het Hoornder kerkje. Pikant detail tij- Een mini-Wampex vormde de rode draad tijdens de gala-avond rond de uitreiking van de Dubbele von Sion". Negen personen, verdeeld over drie groepjes, werden door de originele Wampex- organisatoren Piet Keijzer en An- dré van der Vliet op pad gestuurd om zo snel mogelijk enkele raad selachtige opdrachten tot een goed einde te brengen. Het pu bliek in ,,De Lindeboom" werd tussen de bedrijven door van de vorderingen op de hoogte gehou den. Opschudding ontstond toen Oosterhof via een portofoon con tact had met deelneemster Marjan van der Werff. Zij telefoneerde vanaf het politiebureau. Hoorbaar ontdaan Het ze weten dat herman dad hun groepje had ingerekend en wel wegens het bezit van ver dovende middelen! Een zakje met een verdacht veel op heroïne lij kend poeder was onder een der fietszade/s aangetroffen. De politie had de drie, naast Van der Werff Gea Doeve en Jitze Beintema, blijkbaar aan een stevig verhoor onderworpen, want de angst zat er goed in. Tot grote opluchting bleek bij nader onderzoek dat het zakje slechts poedersuiker bevat te. Ook zoiets kan kennelijk ge beuren tijdens een avontuurlijke speurtocht over het eiland. Via drie kroegen, de toren van de Ne derlands Hervormde kerk, de sporthal, oude HBS, noods/acht- p/aats, Texla en Oosterend waren de andere twee groepen rond half elf weer in De Lindeboom gearri veerd. Attributen die ze mee moesten nemen waren drie vlag gen, een scheepsbel en.zoveel mogelijk „Dubbele von Sion" penningen. Gelouterde Wampex- specia/isten Jan Frederici en Hans de Porto moesten enigszins ver rassend genoegen nemen de tweede plaats achter het winnen de viertal Simon Roskam Abbing, Sjakke/ien K/aassen, Pepijn Wittop Koning en Martin Wichers. dens het lied was het rondgaan met de collectezak...Meer van dergelijke details waren de gehele avond te be wonderen geweest en zorgden voor de krenten in de pap. Tijdens het optre den van de Oudeschilders bijvoorbeeld werd als requisiet een bronzen kanon ten tonele gevoerd... Na afloop bal na, en toen konden de medewerkers van lokale omroep en Lichtboei de verdien de complimenten in ontvangst nemen.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 7