Texelfilm: best maar nog niet bruikbaar perfect 1 Hans Zijm paste goed op de „Compass"... SSESSSSHfsr SSSSSS U I NI A Politie: Dit was geen jutten maar jatten Dode bruinvis aangspoeld Onder invloed PAGINA 8 TEXELSE COURANT Dinsdag 4 februari In ,,De Schakel" wordt een inleidende Bahaï-lezing gehouden: ,,De evolutie van de mens naar de wereldvrede". Toegang vrij; aanvang 20.00 uur. In Eben Haëzer houdt de Baptistenge meente een voor ieder toegankelijke bijbelstudiebijeenkomst, aanvang 19.30 uur. In De Twaalf Balcken wordt door de dames van de B-poule gebiljart, aan vang 19.30 uur. Woensdag 5 februari De Plattelandsvrouwen van de afdeling Den Burg hebben om 14.00 uur een bijeenkomst in ,,De Schakel" onder het motto Zorgen voor de dag van morgen". Voor kinderen tot ongeveer tien jaar wordt voorgelezen in de openbare bi bliotheek om 16.00 uur. Om 19.30 uur begint in De Twaalf Balcken het damesbiljarten voor de B- poule. Het CDA-Vrouwenberaad heeft in ,,De Schakel" een bijeenkomst; 20.00 uur. Donderdag 6 februari In ,,De Twaalf Balcken" zijn de biljart wedstrijden voor dames van de B- poule; 19.30 uur. De Hoofdstadoperette geeft in de schouwburg van Den Helder een uit voering van ,,Der Graf von Luxem burg"; 20.15 uur. Na afloop vaart een extra boot terug naar Texel. Op het Texelse strand spoelde we derom een bruinvis aan. Bij paal 11, niet ver van het wrak van de Compass vonden patrouillerende politiemensen het reeds door de meeuwen aangevre ten kadaver van het beest. Ter registra tie en onderzoek werd de bruinvis overgebracht naar het natuurrecreatie- centrum. Daar schatte men de leeftijd op anderhalf jaar, nog niet volwassen dus en dat bleek ook uit de lengte: 1.20 meter, een volwassen dier kan 1.60 meter worden. Het dier is door gestuurd voor onderzoek naar het Rijks Natuurhistorisch Museum te Leiden. sponsors, op drie schermen vertoond, ^l^emde nadat PatarDm morden uitgebracht en bracht dank aan de gemeenteraad d,e meer mee dat eind februari of begm maart ook een i0u'^ ^bedïn"en die zich a,s sponsors hadden aangemeld. Ook werd dank gebracht aan tfa^tbl^h"ministerie een Defensie en andere instenties. die medewerking hadden gegeven. prima start zijn geweest, als dezelfde ex-burgemeester later in de film nog eens in beeld zou zijn, in ieder geval aan het slot, aan het eind van de ex cursie om de gast uit te zwaaien en hem uit te nodigen nog eens terug te komen. Maar de ex-burgemeester laat zich na die 'eerste beelden niet meer zien, en dat is nogal onbevredigend. Een veel beter onderdeel van de inlei ding van de film wordt gevormd door de strandbeelden met een jutter, in de vroege ochtend. Deze opnamen wor den prima ondersteund door de gitaar muziek van Jaap Dros en Menno Keij- ser die ook aan het slot van de film met hun Island Song" voor een aan gename, romantische sfeer hebben ge zorgd. De overige muziek die in de film is gebruikt is vaak minder passend en soms zelfs storend. Het grootste deel van de tijd klinkt karakterloze bal- roommuziek die het goed doet bij de vele beelden van bars en andere (hore ca) bedrijven, maar hinderlijk is bij de opname van bos, duin en vogelgebied. Dat wordt heel duidelijk als op een ge geven moment die muziek even weg valt, wat een gevoel van opluchting geeft. Het commentaar in de film wordt ingesproken door de bekende Eugenie Herlaar die een uitstekende, neutrale maar vriendelijke stem heeft. De tekst die zij uitsprak was soms overdadig. Ze is voortdurend aan het woord, ook als de beelden voor zich zelf spreken. De bedoeling van de door Videolux geproduceerde film over Texel was een zo goed mogelijke indruk te geven van de toeristische mo gelijkheden van het eiland, aangevuld met informatie van algemene aard, zodat een aantrekkelijke documentaire zou ontstaan die door de toeristen graag wordt gekocht, bij wijze van souvenir. Het later thuis afdraaien van de film in aanwezigheid van kennissen zou het effekt moeten hebben dat ook die kennissen worden gestimuleerd om eens naar Texel te gaan. Of dat laatste zal lukken moet worden afgewacht, maar het promotie effekt hangt uiteraard wel voor een belangrijk deel af van de kwaliteit van de film. De koper moet 'm zelf mooi vinden zodat hij hem meer dan eens met trots zal afdraaien in het bijzijn van anderen. En de gevoelens die de film oproept moeten zodanig zijn dat de mensen zeggen: daar zou ik ook wel eens heenwillen. Of dat met deze film zal lukken valt natuurlijk niet te voorspel len. Het getuigt van realisme om daar geen al te hoge verwachtingen van te hebben. Zo'n film alléén zal de toeristi sche toekomst van Texel niet kunnen redden. Of het eiland in de gratie komt bij een groter publiek, wordt bepaald door vele, deels niet te beïnvloeden factoren die elkaar versterken, aanvul len maar soms ook teniet doen. Een goede videofilm kan wel een steentje bijdrage. Het belangrijkste pluspunt van deze vi deofilm is de volledigheid; er wordt nagenoeg een komplete opsomming gegeven van wat er op Texel te zien en te beleven is op een zodanige wijze dat zelfs een Texelaar ervan onder de indruk komt. Het gelukkige maar nog te weinig bekende feit dat Texel zeer veelzijdig is zodat elk „soort" toerist er wel iets van zijn gading kan vinden wordt fors onderstreept. De mis verstanden die nog altijd onder een breed publiek leven kunnen ermee worden bestreden, als het tenminste lukt de film in flinke aantallen te verkopen. Rustig Peter Dral en John Smit hebben van hun vijftig minuten durende film geen uit zijn krachten gegroeid ster-spotje of videoclip willen maken. Het moest een „rustige" film worden zonder kunst- j/oorafgaand aan de première belde Peter DraI irechts! de nieuwe burgemeestersebJPPa' OP am hem een exemplaar van de film een te bieden. De heer Schipper antwoordde dat h,j over het algemeen voorzichtig is bij het aannemen van geschenken maar zelde omdat het hem een goede manier leek om met Texel kennis te maken. Links medeprodu cent John Smit. - niot Texel anders kwali matige effekten en trucages. Zeer te recht huldigen zij de mening dat Texel van zichzelf al mooi genoeg is om de kijker te boeien en dat allerlei techni sche foefjes daarover zelfs twijfel zou den kunnen oproepen. De beeld- en tekstbenadering die zij nastreefden moest ongeveer zijn zoals in de televi sieprogramma's „Van gewest tot ge west" of „Weg van de snelweg", dus een vrij nuchtere, op een breed publiek afgestemde presentatie. Er is alle be grip voor op te brengen dat ze er niet in zijn geslaagd de hoge kwaliteit van genoemde tv-programma's in hun Texelfilm te bereiken. Het bedrijfje is nog maar kort bezig en geen van bei de partners heeft veel ervaring in het maken van instruktieve, wervende do cumentaires. Dat is namelijk een vak dat niet iedereen zomaar even be heerst, terwijl het maken van een Texelfilm die aan de genoemde doelen moet beantwoorden zo ongeveer het moeilijkste is dat een cineast zich kan voorstellen. Sinds de Texelfilm van Herman van der Horst is er dan ook géén goede rolprent meer gemaakt over ons eiland. Dit alles in aanmer king nemend is het resultaat dat Vide olux heeft afgeleverd beslist niet slecht te noemen. Velen zullen de film zelfs heel goed vinden en het is dan ook verantwoord hem in roulatie te bren gen, temeer daar de film slechts één jaar te koop zal zijn en daarna zal wor den vernieuwd waarbij allerlei verbete ringen en aanpassingen denkbaar zijn. Bij het nu afgeleverde produkt zijn echter wel kritische kanttekeningen te maken. Gids Niemand minder dan ex-burgemeester Engelvaart verschijnt in het begin van de film in beeld om de kijker toe te spreken en hem uit te nodigen voor een tocht over het eiland. Dat zou een Bonte opsomming Zoals gezegd: haast alles wat voor toeristen ook maar enigszins interes sant zou kunnen zijn, passeert de revue. Natuurlijk zou er nóg meer inkunnen, historische beelden bijvoorbeeld of beelden die in herfst en winter zijn ge maakt, maar de film zou dan een aller- gaartje zijn geworden. Het is bij voor baat onmogelijk om alle aspecten van een veelzijdig eiland als Texel in een film van beperkte lengte onder te brengen, hoewel in deze documentaire wel wat nadrukkelijker verwezen had kunnen worden naar de vakantiemoge lijkheden die Texel buiten de zomerpe riode biedt, het andere Texel. Het wa ren nu bijna allemaal zomerse beelden: de diverse landschappen, de vogel broedgebieden, de folkloreactiviteiten, de Wezenputten, de verschillende dor pen, de molens, het juttermuseum met Cor Ellen, de autocross, de bungalow terreinen, de campings en de andere akkomodatievormen, de Slufter, het vliegveld met zijn parachutisten, het strand, de activiteit van de strandbe- wakers, de Texelse produkten, de mo gelijkheden van paardrijden, fietsen, bowling, surfen en brandingzeilen, de ronde om Texel, het tropical festival, het natuurrecreatiecentrum en andere musea, de Hoornder feestmarkt, enz. enz. Cameraman John Smit is er in geslaagd deze bonte verscheidenheid aan mogelijkheden in technisch goede beelden vast te leggen. Weinig fantasie Veel fantasie heeft hij daarbij echter niet aan de dag gelegd. Naast de vele totaalbeelden hadden er best wat meer close ups in gemogen en de mo gelijkheden die de „filmtaal" biedt heeft hij maar weinig gebruikt. Het staat er allemaal keurig en prachtig ge kleurd op maar verrassingen en humor ontbreken, waardoor de aandacht on voldoende wordt vastgehouden. In de ze documantaire waarbij vele uiteenlo pende zaken de revue passeren, zou bijvoorbeeld met veel succes het „filmrijm" toegepast kunnen worden maar het is nergens gebeurd. Wie wel eens films van Haanstra of Van der Horst heeft gezien weet wat we be doelen. In de film komen veel recree- DINSDAG 4 FEBRUARI 1986 rende mensen voor maar afgezien van de kinderen zie je die niet erg uitbun dig plezier maken. Wat stijfjes zie je ze bewegen in de disco en stappen langs de vloedlijn. Met een beeetje regie had je ze kunnen laten hollen, lol maken en minnekozen, in de gezellige drukte van de Dorpsstraat maar ook in de eindeloze rust van een uitgestrekt strand- of duinlandschap al of niet metj een fraaie ondergaande zon. Wat in veel ster-spotjes belachelijk overdreven gebeurt, had in deze film met mate moeten gebeuren. We misten de ro mantiek. Niet vergeten moet worden dat de film is gericht op vakantiegan gers en niet op industriëlen die uitkij ken naar een nieuw vestigingsgebied. Reclame Waar je lang over kunt praten is de vraag of het juist is geweest om „re clame" in de film op te nemen. Zoals bekend werden bedrijven die de film j hielpen financieren beloond met wat extra beelden waardoor het betreffen de bedrijf in de aandacht werd ge- bracht. Dat is weliswaar „soft ge- 1 beurd, waardoor het niet storend is geworden, maar het evenwicht van de film is er wel door aangetast. De Texelse horeca zal ongetwijfeld zeer te-: vreden zijn over de Texelfilm want metjc name deze bedrijfstak passeert als ge- volg van de sponsering uitbundig de revue. Je hebt na afloop het gevoel k dat je zowat alle café's en eetgelegen-s heden van binnen en buiten hebt ge- F zien. Mensen voor wie het vakantie v genoegen voor een groot deel uit lek-jc ker eten en veel drinken bestaat zuller^ dat alles heel uitnodigend vinden, maar het zou prettig zijn als we ook dat „andere" publiek dat nu nog de neus ophaalt voor Texel zouden kun- nen overhalen. Gelukkig kwam uit de, verf dat je op Texel niet alleen patat c kunt eten maar ook heel exclusief kurjg dineren en daarbij kunt genieten van echt-Texelse specialiteiten. s De makers geven toe dat ze de ver- ,p plichtingen jegens de sponsors wel g eens als een handicap hebben ge- q voeld, maar de centen waren hard noje dig. Wellicht zullen de ruimere finan ciële middelen die straks voor Texelprfd motie beschikbaar zijn, deze vorm vaoi sponsoring onnodig maken. Als er meer financiële ruimte komt voor kwt liteit, zal het wellicht ook mogelijk zij in een volgende film veel meer de na druk te leggen op de unieke kenmer ken van Texel. In de huidige film worfr veel aandacht gegeven aan toeristisch atracties die overal elders ook worded geboden. Op zichzelf is dat niet 'a slecht, als maar uitdrukkelijk wordt c vermeld dat na'ast al dat menselijke - vertier op Texel enorm veel rust en f' stilte is te beleven, ook in het druksta van het seizoen. Die combinatie worp nergens anders in Nederland in een iL vakantiegebied van vergelijkbare grod te geboden. Door hierop en op andejk unieke zaken extra aandacht te vesttè gen, kan mén het publiek duidelijk na ken dat Texel iets heel bijzonder is waar je (minstens) één keer geweeste moet zijn E Een 37-jarige inwoner van Den Burg, werd vrijdagnacht rond twee uur dol, de politie tot stilstand gebracht we-l gens een „opvallende rijstijl". Het v4 moeden dat er alcohol in het spel vr bleek te kloppen. Tot twee maal ton gaf de blaastest een positieve uitslaji zodat bij de dokter een bloedproef s moest worden afgenomen. De man werd een rijverbod van acht uur I opgelegd. haald nadat de bewaking was gestaakt Zijm kreeg het verzoek om het schip te bewaken in eerste instantie van een echtgenote van iemand van de wipper- ploeg uit De Koog. Hij nam toen con tact op met kapitein Mohammed Rad- wan die bewaking zelf niet zo nodig vond, maar op aandrang van de men sen van de wipperploeg en van de po litie, uiteindelijk toch wel toezicht wil- de Dat zou dan alleen 's nachts nodig zijn omdat de bemanning overdag op het schip was om een oogje in het zeil te houden. Voor de eerste nacht werd overeengekomen dat dat Zijm zou wa ken van 19.00 tot 07.00 uur. Hoe het de volgende nachten zou worden gere- qeld zou afhangen van de kontakten van de kapitein met de maatschappij. Hij had niet de vrijheid om geld uit te geven en wilde in ieder geval de kosten zo laag mogelijk houden. Om die reden maakte Zijm de eerste nacht geen gebruik van een terreinvoertuig, wat niet zoveel uitmaakte, want toen was het strand wegens het hoge water toch onbegaanbaar. Maandag 13 janu ari om 17.00 uur had Zijm nog mets van de kapitein vernomen zodat hij zelf informeerde of opnieuw prijs op bewaking werd gesteld. Dat leidde tot de opdracht om de tweede nacht van 20 00 tot 08.00 uur te waken. Intussen was komen vast te staan dat Zijm in ieder geval zijn geld zou ontvangen want de gemeente stond garant. Loco- burgemeester Schilling was van me ning dat het leegroven van het schip moest worden voorkomen; het zou Texel anders kwalijke publiciteit bezor gen. Maar oök Schilling vond dat de kosten zo laag mogelijk moesten blij ven: het uurloon van één persoon en de kosten van een auto. Zijm kon die auto voor weinig geld van een kennis lenen. Niet overbodig Dat de bewaking niet overbodig was bleek die tweede nacht. Zijm: „Onge zien wisten drie personen in surfkle- ding wadend door het water aan boord te komen. Hun aanwezigheid werd door mij bemerkt door het licht van hun zaklantaarns. Terstond nadat ik hen ontdekte, omstreeks 02.00 uur, werd door mij om politieassistentie ge vraagd, mede omdat zich op het strand nog tien personen bevonden die de waterlijn afzochten op goederen die door het drietal overboord zouden worden gezet. Volgens Zijm is het met gelukt op deze manier goederen in handen van het tiental te spelen. De enige spullen die overboord werden gezet waren grotere zaken als touwen en een dingy, die direct door Zijm in beslag werden genomen. „Wel werd door enkele van de tien een poging ondernomen om aan boord te komen en om dingen van boord te halen, het geen door mij werd belet". Gereedschap Toen de politie kwam gingen de tien de duinen in en kwamen de drie men sen van de boot. Een van hen had een ijzerzaag, bahcosleutel, zware ha mer en beitel bij zich. Deze werd door Zijm aangehouden en aan de politie overgeleverd. „Door de politie zal beslist worden of er een proces ver baal tegen deze persoon zal worden opgemaakt. Aan de hand daarvan zou de officier van justitie kunnen over gaan tot vervolging". De van het schip afkomstige goederen werden door de politie in veiligheid gebracht. Tevens bleef de politie op het strand tot onge veer 05.00 uur, toen het water weer hoog was. Toen Zijm de volgende dag op het politiebureau werd uigenodigd om over de bewaking van het schip te praten, zei adjudant Scheuneman van mening te zijn dat één persoon te kort was voor effektieve bewaking, gezien de ervaringen van de afgelopen nacht. In volgende nachten zou het wel eens minder vriendelijk kunnen toegaan. Dat vond Zijm ook en hij bood aan voor gediplomeerde extra mensen te kunnen zorgen, niet van Texel af komstig of voor eveneens geschikte mensen van Texel zelf hoewel dat strij dig zou zijn met de wettelijke bepalin gen die gelden voor bewakings diensten. Afgesproken werd dat in eerste instanties mensen van de over kant zouden worden gehaald, als de kapitein (opdrachtgever) dat tenminste zou willen en als er garantie voor beta ling zou zijn. Het plan om een aggre gaat met lampen op het strand te plaatsen zodat het schip in het volle licht kon worden gezet om te voorko men dat iemand ongezien aan boord zou klimmen ging niet door. Het was te kostbaar. De gemeente liet intussen weten ook voor de kosten van de der de bewakingsnacht garant te willen staan. Er werd toen gewaakt van 20.00 tot 08.00 uur. De volgende nacht waakte Zijm zonder betalingsga rantie maar toen zette hij er een punt achter. De meest kostbare spullen wa ren inmiddels (legaal) van boord ge haald en Zijm voelde er weinig voor om onbetaald de wacht te houden, mede omdat de kapitein dat ook niet nodig vond. Wat er daarna met het schip gebeurde is bekend. Tientallen mensen hebben er hun slag geslagen. Veel goederen en onderdelen meegenomen waarbij vernielingen niet zijn uitgebleven. Zoals bekend is daarvan inmiddels aangifte gedaan bij de politie. Jutten of jatten? Er is ook kritiek geweest op de politie. Hadden de wachtmeesters die het in deze tijd van het jaar toch niet zo druk hebben, niet beter op het wrak kun nen letten? Adjudant Scheuneman wijst kritiek echter van de hand. De aangifte van de plundering is nog niet compleet en voorkoming van dit mas saal gepleegde misdrijf was moeilijk omdat de politie niet voor bewakings diensten ingeschakeld kan worden. Er zijn overigens al wel aanwijzingen ver zameld over eventuele daders en er zijn ook al wat aanhoudingen gewei maar de „grote" plunderaars horen f daar nog niet bij. Scheuneman: „Wij willen ook dat die mensen ge pakt worden, graag zelfs. Daar zulk we ons zeker voor inzetten. Er is in derdaad aangifte gedaan maar daai is nog geen lijst van vermiste voorv pen overlegd en die hebben we toe echt nodig, we kunnen niet. op gro van alleen beschuldigingen aan de gang gaan. Wat betreft jutten, dat wel bekend, voeren we altijd een v soepel beleid. Als iemand een plan meesleept van het strand gooien w hem echt niet op de bon. Van juttf nu echter geen sprake meer, dit is overduidelijk jatten en dat nog wel door figuren die er prat op gaan 'ej te' jutters te zijn." j Over de omstandigheden waarondf de plundering mogelijk was wil Scl neman nog wel kwijt dat de politie niet is om het gat op te vullen dat ontstaat als zowel de instanties, in geval Rijkswaterstaat, als de eigen het op het punt van de bewaking ten afweten. Rijkswaterstaat stelde schip niet onder de werking van dj wrakkenwet en de eigenaar, zo blij; ook uit het verhaal van Zijm, was' erg fanatiek bij het verdedigen van eigendommen. „Dan zullen ze de volgen er van moeten nemen. Wij hebben tijdens de surveillance zov mogelijk ons best gedaan om dit s zaken te voorkomen maar we kun' er niet dag en nacht een post bij ten. Het is echter volkomen duide dat als de aangifte rond is wij ons terste best zullen doen om dit tot de bodem uit te zoeken."

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 8