Vogelwachter Piet Kok jubilerend in de VUT Brakestein 2 gearriveerd Voor het weekend E Schoonmaken van basis school Den Burg niet langer uitbesteed r Carnaval en fet eilandcompetitie d( 8 en 9 februari 1986 Artsen Apotheek Gezinsverzorging Alcohol en drugs Dierenartsen Noodslachtingen Brand/ambulance Kerkdiensten Groene Kruis Tandartsen Rijkspolitie Kustwacht Eierlanfc Interessante spreker bij sterrenkundeclub Raadsvergadering Weer diefstal tijdens sporten Stroper betrapt PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 7 FEBRUARI 1986 De openbare basisschool te Den Burg wordt binnenkort schoongehouden door parttime-krachten in dienst van de gemeente. B en W hebben in gestemd met een voorstel hiertoe, uit financiële en praktische motieven. Tot dusver werden de schoonmaakwerk- zaamheden uitbesteed aan de firma Vinke en voordien was het werk in handen van sociale werkplaats De Bol der. Vorig jaar oktober deed Vinke bij de gemeente een prijsopgaaf over het schoonmaken, op basis van de nor men van het Londo-vergoedingsstelsel voor het basionderwijs. Volgens deze normen krijgt de gemeente een bedrag van ƒ28.898,— uitgekeerd. Na aftrek van f2270— voor schoonmaakmidde len en dergelijke, resteert een beschik baar bedrag van ƒ25.898,—. De gunstigste prijsopgaaf van Vinke leidt tot bijna ƒ5.000,— hogere kosten dan het Rijk aan de gemeente zal vergoe den. De gemeente moet dit verschil bijpassen uit de algemene middelen. Berekend is nu dat als de school wordt schoongehouden met eigen parttimers, de gemeente zelfs een be drag van ƒ3.732,85 overhoudt. Voor i dit bedrag kunnen eventueel extra werkzaamheden worden verricht. Be halve een financieel voordeel ontstaat er, volgens het ambtelijk advies, ook een praktisch voordeel. Er zouden meer hand en spandiensten door de schoolschoonmakers kunnen worden verricht. De afdeling onderwijs voegt er nog een kritische kanttekening aan toe. Als de door de commissie-Londo I vastgestelde vergoedingsbijdragen vooi onder meer schoonhouden, worden I overschreden kan dat financieel door werken naar bijzondere scholen. De wet spreekt van financiële gelijkstelling tussen openbaar en bijzonder h onderwijs. I, zc Omdat carnaval dit jaar samenvalt meT een avond van de eilandcompetitie H volleybal heeft de organisatie van dit k sportieve evenement besloten de avond van 11 februari in carnavalssfeePlf te houden. Het orgineelst uitgedoste - team kan rekenen op een prijs van sporthalbeheerder Willem Kalk. He Uitsluitend voor spoedgevallen Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open van maandag t/m vrijdag van 8.30-18.00 uur. Zaterdag van 11.00-12.30 uur en van 15.00-17.00 uur. Zondag van 11.00-12.30 uur en van 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoed eisende gevallen. Spreekuur: elke werkdag van 9.00-10.00 uur en van 14.00 tot 15.00 uur, Julianastraat 3a, Den Burg, telefoon (02220) 4152. In het weekend kan op zaterdag en zondag tussen 17.00 en 19.00 uur gebeld worden met mevr. B. Dijkstra, telefoon (02223) 832. Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Molwerk 31/45, 't Horntje. Spreekuur volgens afspraak: telefoon (02226) 413. Zelfhulpgroep voor partners van verslaafden: overdag (02226) 413 of 593, vragen naar Lies of Carla. Alleen voor spoedgevallen telefoon (02220) 2527. Voor noodslachtingen bellen op werkdagen (02220) 2182 (slachtplaats); na werktijden, tijdens de kerstdagen, in het weekend en nieuwjaarsdag (02220) 3541 via TEM-centrale. Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 02220-2066. Bij geen gehoor 02230-?????. Voor niet spoedeisend ambulance vervoer: 02230-12888, bij geen gehoor 02230-22222. Van vrijdag 18.00 uur tot maandag 08.00 uur Dokter R. Coutinho, Schilderend 40, Den Burg, telefoon (02220) 2023. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur: Zr. M. J. J. de Jager- Raaphorst, tel. (02220) 3241. Uitleen van verplegings- artikelen en informatie: Op de werkdagen van 16.30 - 17.30 uur. Spoedgevallen tel. (02220) 3241. Lidmaatschapskaart meebrengen. Voor zeer spoedeisende tandheelkundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies terecht bij het Tandheelkundig Centrum, Witte Kruislaan, Den Burg. Kunstgebitreparatie. Spoedeisende gevallen ook in het weekend na telefonisch overleg. Tandtechniek Van Kralingen, tel. (02220) 2069. Zondag 9 februari 1986 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. Salakay in de RSG Den Hoorn 11.00 uur ds. Verbeek gezinsdienst De Koog 9.30 uur ds. Verbeek \/2 n viering H. Avondmaal De Waal 9.30 uur dhr. M. D. Kuiper Oosterend 10.00 uur ds. De Jong eel Waddencombinatie m Oudeschild 10.00 uur gezamenlijk pari dienst in Oosterend. ion De Cocksdorp 10.00 uur gezamen lijke dienst in Oosterend GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur ds. Ter HaarLrcj; 10.00 uur drs. J. J. T. Salakay )ger S3 t iorlc iken Oosterend 10.00"uur drs. A. van Noord, Kesteren 19.00 uur drs. A. J. J. van Noord GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat Oosterend 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst GEREF. KERK (Vrijgemaakt) ïnha in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr., Den Burg 16.15 uur Dienst ifoor ris m DOOPSGEZINDE GEMEENTE ihuiï Den Burg 10.00 uur ds. Van Turn-, hout-Dijkstra uit Hippolytushoef Uitzending via De Lichtboei kerkbusje Den Hoorn nken BAPTISTENGEMEENTE jraag in Eben Haëzer, Julianastraat j var Den Burg 10.30 uur Voorganger lr Joh. Tensen nten 19.15 uur ds. M. v.d. Vlugt ui^ ^je' Harderwijk, welkomsdienst ,gen eptie. let v\ m.m.v. Texels Mannenkoor. Uitzending via De Lichtboei ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur. Dameskoor zondag 10.45 uur, Herenkoor w ve' Oosterend: zondag 9.30 uur Btellir De Cocksdorp: zondag 19.00 uur;aus pen o JEHOVAH'S GETUIGEN ïest •Koninkrijkszaal, Schilderend je dac 10.30 - 11.20 uur Openbare lezingV°or ,,Het wonder van het menselijk nan brein" (harte 11.20-12.30 uur Wachttorenstudie' v-d- „Bouwen met het oog op ee^- v-d- eeuwig durende toekomst". Beie Burg, BAHA'I b Kantoorstraat 8, Den Burg Iedere woensdag bestuderen van e 15 lezen uit de Baha'i Heilige Geschri 4 ten, van 20.00-22.00 uur. oud rouwtj fi feest I er ir iest. Het bureau van de groep Texel p^ou! van de Rijkspolitie in Den Burg iL r' Hanfaliilrc nonnonH \/an fi OO tot Jodiger ceptie dagelijks geopend van 8.00 tot 18.00 uur (zondags 9.00 tot 18 Het bureau te De Koog is aHeeri'^ dinsdags en donderdags geopenh van 16.00 tot 18.00 uur. [dat v'ir Telefonisch te bereiken, dag en nacht, via tel. (02220) 2644. f k iruari 1: östraat Voor meldingen van schepen offcfl',d' zwemmers in nood: Kustwacht PV Eierland, tel. (02222) 270. 'uboekJf paarvarl terzakjes met koffie waren bevestigd. Ook een partij laarzen werd de zaal in gedragen ter illustratie van het feit dat Kok vele paren van dit schoeisel heeft versleten. Van Groenigen verwees ver der naar een computerregistratie van Staatsbosbeheer inzake de ontwikke ling van enkele vogelsoorten in bepaal de reservaten, waaronder De Muij en De Geul op Texel. Een opmerkelijk ge geven daarbij was dat sinds 1975 het aantal zilvermeeuwen in De Geul is gestegen van 1500 tot 5000. Dat wijst op goede zorg en Van Groenigen wees Kok aan als de „man achter de cij fers" en overhandigde hem als ge schenk een uil... Dat was een grapje. Het echte geschenk van het personeel bleek te bestaan uit een bijenkast. Het echtpaar Kok, met een paard en wagen op weg naar de jubileum- en afscheidsreceptie. Precies op de dag dat hij veertig jaar in overheidsdienst was ging vogelwachter Piet Kok uit Den Hoorn in de VUT. Hele maal toevallig was dat niet. Kok had zijn taak al in april vo rig jaar kunnen neerleggen, maar wilde de veertig jaar volmaken. Het ambtsjubileum en het afscheid vormden dus een dubbele plechtigheid en de collega's van Staatsbosbeheer Texel hebben er voor gezorgd dat deze niet onge merkt voorbij ging. Dinsdag waren Kok en zijn familie het middelpunt van een genoegelijke afscheidsre ceptie die door de personeelsvere niging was georganiseerd in dorps huis de Waldhoorn. Op originele wijze arriveerden Kok en zijn vrouw bij" deze zaal. Met de taxi waren ze van hun woning in de Den nen naar de komgrens van Den Hoorn gebracht, maar daar stapten ze over op een door een paard getrokken land- bouwwagen. Daar werden de laatste honderden meters mee afgelegd en het was maar goed dat die afstand niet groter was, want er stond een ijzi ge oostenwind. Een nieuwe ervaring was het voor Kok niet want hij heeft bij de bosarbeid die hij verrichtte naast de vogelwacht, jaren lang gebruik ge maakt van paard en wagen om het ge kapte hout uit het bos te slepen. Dat was in een tijd dat de arbeidsomstan digheden bij de „Staat" wat harder waren dan tegenwoordig. Toespraken Het lag voor de hand dat die arbeids omstandigheden werden gememoreerd in de diverse toespraken die tijdens de receptie werden afgesloten. Na een introductiepraatje van Mieke Dinsdag 11 februari vergadert de gemeenteraad, aanvang 19.30 uur in het raadhuis. De agenda luidt als volgt: 1. Vaststelling besluitenlijst van de vergadering van 14 januari 1986. 2. a. Ingekomen stukken b. Mededelingen. 3. Voorbereidingsbesluiten: Bouwplan van de heer T. Huisman, Kogerstraat 55 te Den Burg; Bouwplan van de heer D. Hoogen- bosch, Kogerstraat 24 te Den Burg; Bouwplan van de tennisvereniging „Deuce", Emmalaan 53 te Den Burg; Bouwplan van de heer T. J. Kuip, Badweg 2a te De Koog. Bouwplan van de familie Boks (Het Eibernest), Molenlaan te De Cocksdorp. 4. Uittreding uit gemeenschappelij ke regeling C.V.A. 5. Machtiging tot het slopen van het pand Zwaanstraat 4 te Den Burg. 6. Verkoop van grond te Den Burg aan de Stichting Samen-Eén- Gollards ten behoeve van de bouw van een bejaardentehuis. 7. Rekonstruktie dorpsplein De Koog. 8. Herinrichtingsplan Den Burg- ceptrum. 9. Aanvraag en aanvaarding rijksle ning, enz. ten behoeve van de ver betering van een woning aan de Molenstraat te Den Burg. 10. Vaststelling bestemmingsplan haven Oudeschild. 11. Benoeming ambtenaren van de burgerlijke stand. 12. Overzicht onvoorziene uitgaven. 13. Bekrachtiging kontrakten Stich ting VVV-Texel-Promotie. van der Spek namens de organiseren de personeelsvereniging, werd het woord gevoerd door het hoofd terrein beheer van Staatsbosbeheer Noordhol land, de heer P. Noelmans. Hij weees erop dat 40 jaar ruimschoots een half mensenleven is en toevallig ook bijna de helft van de bestaanstijd van Staatsbosbeheer. Kok heeft dus een groot deel van de geschiedenis van staatsbosbeheer meegemaakt, en juist de ingrijpende veranderingen die zich in de naoorlogse periode hebben voor gedaan: „Van louter houtteelt tot na- tuurtechnische en recreatieve aanpak". Voor Staatsbosbeheer is het erg be langrijk om over deskundige mensen te beschikken die inhoud geven aan natuur? bos en recreatiebeheer en Kok heeft met zijn inzet en liefde voor het vak een prima steentje bijgedragen. Noelmans las een brief voor van lr Prillevitz, directeur van Staatsbosbe heer, die de scheidende „bosarbeider- surveillant" zoals de functie officieel heet, een prettige ,en gemotiveerde medewerker noemde. In de vijftiger ja ren was het heel gewoon dat de vo gelwachters 3 >2 maand achter elkaar dienst deden, zonder één vrije dag. Kok was vooral actief in De Geul waar hij 37 seizoenen de bewaking uitoefen de en ontelbare excursies heeft geleid. Hij slaagde erin de mensen te laten proeven van de schoonheid van dit ge bied en heeft aldus ongetwijfeld veel liefde voor de natuur bijgebracht. Spannend boek Uit het afscheidspraatje van districts ambtenaar R. Klaassen bleek dat Kok ook in de Bollekamer en de Westerdui nen actief is geweest. Klaassen vond het typerend voor Kok's mentaliteit dat hij bijna een jaar langer bij Staatsbos beheer is gebleven dan „verplicht" was. Hij meende dat Kok een span nend boek zou kunnen schrijven over wat hij die veertig jaar allemaal heeft beleefd. Er zouden tal van anecdotes in staan, zoals het verhaal van de ge vangen bunzing-fret die verdronken moest worden. Kok werd met dat kar weitje belast, maar voor die fret liep het goed af en ook dat zegt iets over de mentaliteit van Piet Kok: hij is een dierenvriend. Kok is ook een toegewijd imker hoewel hij ooit doodsbang was van bijen. De naam „Kok" kwam op de loonlijst van Staatsbosbeheer Texel meerdere keren voor. Ook de vader en de broer van Piet waren bij de Staat. Klaassen sprak zijn dank uit voor de inspanning die Kok zich heeft getroost voor de levende natuur en bood hem levenslange vrije toegang tot de na tuurterreinen van Staatsbosbeheer aan. Collega Klaas Bruin die Kok 11 jaar had meegemaakt maakte in een aardige toespraak ook wat kanttekenin gen waardoor Kok duidelijk werd ge- rakteriseerd. Hij was een doorzetter („een Kok capituleert nooit!") die niet thuis bleef, ook als hij eigenlijk ziek was. Hij had ook een handicap: ver geetachtigheid. Menigmaal vergat hij de sleutels uit het wachthokje te halen of liet hij een geleende wandelstok bij een of ander nest in de duinen achter. Als geschenk overhandigde Bruin een zelfgemaakte pentekening van twee vliegende lepelaars. Koffie Oud-collega Jaap van Groenigen had van zijn afscheidstoespraak iets bijzon ders gemaakt. Hij memoreerde het feit dat Kok in de loop der jaren 32000 koppen koffie heeft gedronken en liet een boom de zaal inslepen waaraan suikerklontjes, blikjes koffiemelk en fil- Dr. Ir. G.C. Dijkhuis is zaterdag te gast bij de Texelse vereniging voor weer- en sterrekunde. Een zeer bij zondere gast, want Dijkhuis heeft een interessante, wellicht revolutio naire, theorie ontwikkeld. Dijkhuis stelt dat er in het natuurverschijn sel bolbliksem, waarvoor geen af doende verklaring bestaat, kernfu sie plaatsvindt. Normaal gesproken kan kernfusie slechts bij een bijzonder hoge tempe ratuur (20.000° C) optreden. De tem peratuur in bolbliksem ligt veel lager, zodat de theorie dat toch kernfusie kan plaatsvinden op zijn minst verras send is te noemen. Dijkhuis heeft en kele bolbliksemmodellen getoetst aan de hand van laboratoriumproeven. Twee van zulke proefneming, in de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten, zijn uitgebouwd tot alternatieve kernfusie-experimenten. De theorie van de spreker schrijft de lange levensduur van bolbliksem toe aan „een superge leidende toestand waarin turbuente bolbliksemplasma verkeert. De continu-verlopende energieproduktie is daarbij een gevolg van fusie-reacties tussen in vochtige lucht voorkomende deuteriumkernen". Als Dijkhuis' theorie blijkt te kloppen is het niet ondenkbaar dat kernenergie volgens zijn methode in centrales wordt opgewekt. De uit Terneuzen af komstige natuurkundedocent is te zien in gebouw de Schakel bij de Neder lands Hervormde kerk te Den Burg, aanvang half drie. Wederom werd melding gemaakt van diefstal van geld en waardepapieren tijdens het sporten in sporthal „Ons Genoegen" te Den Burg. En weer was sprake van het onbeheerd achterlaten van spullen in de kleedkamer. Dinsdagavond werden een bruine por temonnee (met ƒ100,— inhoud), een zwarte portemonnee, rijbewijs, paspoort en verzekeringsbewijs ont vreemd. Gedupeerde is een 25-jarige inwoner van Den Burg. Een oplettende jachtopziener betrapte dinsdagmiddag in de buurt van Den Hoorn een stroper. De man, afkomstig uit Den Hoorn, schoot vanuit zijn auto op fazanten. Hoewel de opziener hem in de functie van „onbezoldigd ambte naar van het korps rijkspolitie" had kunnen bekeuren, deed hij dat niet. Hij volgde de stroper tot diens woning en schakelde de politie in. Die trof meerdere afgeschoten fazanten in de auto aan en maakte proces-verbaal op. Met gepaste trots konden leden van de duikclub hun nieuwe clubschip Brakenstein 2" woensdagochtend het Marsdiep opsturen. Het vaartuig bleek tijdens de tocht van Limburg naar Texel uitstekend te voldoen. In Amsterdam besloot de bemanning om via Ijmuiden en de Noordzee naar Texel te varen in plaats van langs de lage wal van het Ijsselmeer. Deze eerste zeereis met het nieuwe bezit verliep letterlijk en figuurlijk rimpelloos. Bij het passeren van de veerboot legde Dirk Kuiter het voor de dub historische moment van de eerste aankomst in Texelse wateren vast.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 2