Veertig leerlingen op IJskaschool Lage rente geeft problemen voor Noordijkfonds Oorzaak gasbrandje is nog een raadsel Oudeschild weer eerste Semeente dekt verlies naaltijdenvoorziening Voning aan Diek nag, maar bouwplan noet nog aangepast rille heeuwklokjes „Zet u hem daar maar even neer... Uitkering 1986 voor noodslachtplaats Vreemd geld Tegen treinvertragingen 125 handtekeningen BtfRUDAG 7 FEBRUARI 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Donderdagochtend bereikte ons de mededeling dat de ijs baan van Oudeschild open was. ,,Het ijs is keihard", aldus een ijsclubofficial, die duidelijk blij was dat ,,zijn" baan ook dit jaar weer als eerste open is. )ewarme maaltijdenvoorziening heeft oor 1985 een tekort opgeleverd van 619.52, terwijl voor dit jaar een ex- loitatietekort van f1.940,— is ge- aamd. B en W hebben verklaard voor i leze bedragen financieel garant te I itaan. Het betreft de verstrekking van varme maaltijden over het hele eiland, jerzorgd door de werkgroep „Tafeltje —lekje", die ressorteert onder de Stich- ing Welzijn Ouderen. Aanvankelijk zou iet exploitatietekort voor dit jaar nog iroter zijn. Vorig jaar werd de kilome- arvergoeding voor de vrijwillige rond- irengers van veertig tot zestig cent •er kilometer verhoogd. Hierover is ëstijds geen overleg met de gemeen- 3 gepleegd. In december gebeurde bt wel en dat leidde ertoe dat de ver- oeding op 50 cent werd bepaald. Het xploitatietekort kwam daarmee weer e nder het gemeentelijke maximumga- intiebedrag van f3.000,—. Terug naar i- et oude tarief lijkt ongewenst, want n at zou leiden tot het vertrek van indbrengers. Volgens het ambtelijk jlvies gebeurt het rondbrengen op Sn efficiënte wijze. 'erard Bakker uit Den Burg (Groene- laats) mag een woonhuis bouwen 3n de Diek te Den Hoorn, maar het )uwontwerp moet op een aantal jnten worden aangepast. De diepte in de woning, inclusief serre, mag et meer dan veertien meter bedragen plaats van de geschetste 14.65 me- r. De oppervlakte van de bijgebou- en is bepaald op veertig vierkante eter, in plaats van 49,50 m2 en de )othoogte van de achtergevel be- aagt 3.50 meter in plaats van de ge- Bnste 3.90. Dit alles volgens een isluit van het college van b en w op ond van een ambtelijk advies over I bouw. Wel verlenen b en w vrijstel- ig voor de overschrijding van de ^Horgevelbreedte, die één meter meer idraagt dan de toegestane zeven me- Verder merkt ambtenaar Maarten nit van bouw- en woningtoezicht in it advies op dat een nokrichting jsnwijdig aan de weg op deze plaats bgelïjk is en zelfs voor verlevendi- fig van het straatbeeld zorgt. De hsequentie daarvan is een breder int (plm. één meter dus) en een ver ging van de dakhelling tot veertig aden (in plaats van de toegestane rtig) aan de achterzijde. het achtertuintje van de familie C.J. (i Dompselaar aan de Oorsprongweg Eierland bloeien sinds vorige week idag sneeuwklokjes. Dat is dus zeer eg. Mevrouw van Dompselaar: En- 3 jaren geleden stond er in de else Courant een foto van sneeuw- jkjes die ergens op Texel vroeg in ei stonden, maar ik had nog veel tier bloeiende sneeuwklokjes. Ik wil de krant bellen, maar ik dacht: laat ar. Maar nu ik weer sneeeuwklokjes d, wil ik laten weten dat ik de eerste ji. Groot nieuws is het natuurlijk jt, maar het is toch een lentebode |ik denk dat de mensen dat best k vinden". Momenteel zitten op de Redmer IJskaschool 40 leerlingen zodat de conclusie kan worden getrokken dat de bestaans- vooruitzichten voor deze school heel wat minder somber zijn dan kort geleden. Echter: pas bij 50 leerlingen is er bestaans zekerheid. eten en spelen kreeg een plaats in de leefwereld van het kind en bovendien maakte het continurooster het een stuk eenvoudiger voor de kinderen van buiten De Waal. Die hoeven dus tus sen de middag niet naar huis. Die kin deren maken bovendien gebruik van busvervoer dat dit schooljaar in het le ven is geroepen en waaraan wordt bij gedragen door alle ouders die een kind op de Waalder school hebben. Onderwijsplan Samen met de schoolbegeleidings dienst is een plan ontwikkeld voor leerlingen van 4 tot en met 12 jaar. Het uitgangspunt is een onderwijsplan voor een kleine school, waarbij de school wordt gezien als een leefge meenschap. Het belang van lezen, schrijven, rekenen, etc. wordt niet als minder gezien, maar er is eveneens aandacht voor samenwerking, accep tatie en verantwoordelijkheid voor el kaar via gesprekken en activiteiten. Veel ouders helpen mee, door hun bij drage aan de middagpauze, documen tatiecentrum, niveau-lezen, school werkplanontwikkeling, creativiteitsmid- dag en allerlei festiviteiten. Het hoeft voor de ouders geen grote school te worden. Wel willen zij bestaanszeker heid. Daarvoor zijn volgens de wet mi nimaal 50 leerlingen minimaal nodig omdat de school hemelsbreed binnen een straal van drie kilometer van een andere openbare school ligt. Lag de school 300 meter verder dan zijn 29 leerlingen voldoende. Alle mensen die bij de Waalder school zijn betrokken hebben goede hoop dat het gewenste leerlingental wordt ge haald. Voor de school bestaat veel be langstelling. Herhaaldelijk komen ou ders informeren. Hoewel niet is te zeg gen wanneer de vijftigste leerling kan worden verwelkomd, is er zeker geen acute bedreiging voor het voort bestaan. Wie interesse heeft voor de school en voor zijn kind nog geen schoolkeus heeft gemaakt kan met het kind een bezoek brengen aan de school en /of het informatieboekje vra gen door te bellen met 02220-3134. lichte brandwonden aan zijn handen opgelopen. Hoe het uit de leiding stromende gas ontstoken kan zijn, is voor de brand weer en de politie nog een vraag. Er werd niet gerookt in de ruimte en ook de waakvlam van de CV-ketel in die zelfde ruimte was volgens Van de Ka mer al geruime tijd geleden gedoofd. Hoewel brandweercommandant Daan van Wilsum dat zelf niet aannemelijk vindt, is de enige verklaring die men tot gisteravond kon bedenken dat er gens in de CV-ruimte vonkjes zijn ont staan door statische electriciteit, wat mogelijk is als in droge lucht stoffen langs elkaar schuren. De vonkjes kun nen het gas-luchtmengsel hebben ont stoken. De lering die hieruit kan wor den getrokken is dat men ook bij af wezigheid van open vuur in de buurt, toch maar beter het gas kan afsluiten alvorens werkzaamheden aan een gasleiding uit te voeren. Dat het in dit geval niet is gebeurd werd in de hand gewerkt door het feit dat dan de gastoevoer naar alle bungalows op het terrein zou ophouden, waardoor de gaskachels zouden uitgaan die dan la ter allemaal opnieuw aangestoken zou den moeten worden. Een 40-jarige inwoner van Den Burg dacht met drank op achter het stuur van zijn auto te kunnen plaatsnemen. Reeds bij het wegrijden kwam hem dat duur te staan. In de Molenstraat reed de man tegen een naburig gepar keerde auto. Beide auto's raakten licht beschadigd. De bestuurder werd een blaas- en bloedproef afgenomen. Waren er het vorige schooljaar voorna melijk leerlingen uit De Waal, thans zijn 17 leerlingen op school afkomstig uit Oudeschild, Den Burg, Oosterend, Eierland en De Koog. In 1982 werd de basis gelegd voor de Waalder school nieuwe stijl waar het onderwijs op een wat andere wijze ge geven zou worden. Dit „andersoorti ge" onderwijs moest voor de ouders van De Waal voldoende aantrekkelijk zijn om vertrouwen in de school te blijven hebben. Daarnaast hoopte men ook ouders van buiten De Waal te kunnen aansteken en zo een aanmer kelijke vergroting van het leerlingental te bewerkstelligen. Continu uaT ae orana tot m ae balklaag was doorgedrongen bleek uit de rook die uit diverse ventilatieopeningen op het platte grinddak kwam. De brandweer spoot water door die gaten, maar dat was niet effektief. De laatste vonken konden beter van binnenuit worden bereikt, na het wegslopen van een deel van het plafond in de CV-ruimte. Voorzitter Klaas Eelman v noodslachtplaats. 7 het Noordijkfonds overhandigt de cheque van duizend gulden aan voorzitter Hein Tjepkema van de Het bestuur van de Stichting Noordijkfonds" staat voor een probleem als gevolg van de sterk gezakte rente. Als het ka pitaal van de stichting niet wordt uitgebreid, zal het niet mogelijk blijven om jaarlijks f1000,— uit te keren aan een,,agrarisch goed doelzoals de afgelopen jaren gebruikelijk was. Het Noordijkfonds beschikt over onge veer f11.000- Dat bedrag is gevormd uit het liquidatiesaldo van de toenmali ge vereniging van bestrijding van tbc bij rundvee, aangevuld met bedragen van argrarische organisaties. Bij de in stelling dan het fonds werd afgespro ken dat elk jaar een premie van f100,- zou worden uitgekeerd ten behoeve van een telkens opnieuw aan te wijzen activiteit die belangrijk is voor de agra rische bedrijvigheid op Texel, bij wijze van steun of stimulans. Dit leek tot in lengte van jaren te kunnen doorgaan want het kapitaal bracht jaarlijks ge noeg rente op om de uitkering te kun nen doen zonder het kapitaal zelf aan te tasten. Zolang de rente boven de 9% lag, was er geen vuiltje aan de lucht, zelfs werd er extra reserve gevormd in de periode waarin de rente 10 tot 11% was. Nu de rente echter beneden de 8% is ge zakt en het er niet naar uitziet dat die spoedig stijgt wordt de rentewinst te klein om een uitkering van duizend gulden te kunnen doen. Suggesties In de dinsdag als onderdeel van de Veehouderijdag 1986 gehouden jaarver gadering van de Stichting Noordijk fonds wees voorzitter Klaas Eelman op dit probleem. Hij nodigde de aanwezi ge agrariërs uit suggesties te doen voor de oplossing van het vraagstuk. Het Noordijkfonds moet worden ver groot of er zou besloten worden het aantal uitkeringen te beperken, tot bij voorbeeld twee keer per drie jaar. In de eerst genoemde mogelijkheid voor zien de statuten van de stichting: het is mogelijk dat mensen of verenigingen geld in het fonds storten. Donateurs? Maarten Roeper deed de suggestie do nateurs te werven, zodat het Noordijk fonds extra inkomsten krijgt en dan ondanks de lage rente toch jaarlijks duizend gulden kan uitgeven. Roeper vond dat die jaarlijkse traditie in ieder geval in stand moet worden gehouden en wilde het voorbeeld geven door zich direct met f50,— per jaar als do nateur te laten inschrijven. Hij kreeg navolging van Bas van der Beék die ook wel donateur wilde wor den. Hij wees tevens de mogelijkheid om door een forse bijdrage ineens van „bestaande organisaties met een groot vermogen" het Noordijkfonds zodanig te versterken dat de jaarlijkse renteop brengst weer toereikend wordt. Stich tingsvoorzitter Eelman bleek voor dat laatste het meest te voelen en ook Hein Tjepkema van de Vereniging voor Veehouderijbelangen wil die kant op. In het werven van donateurs ziet hij niet zoveel. Naast zijn eigen organisa tie noemde hij. de Kl-vereniging, de standorganisaties en ook de zuivelfa briek als mogelijke bronnen van een éénmalige gift. Een definitieve beslis sing zal in de loop van dit jaar worden genomen. Slachtplaats De duizend gulden kon er dit jaar nog makkelijk af. Klaas Eelman maakte be kend dat het geld deze keer wordt uit gekeerd aan de in oprichting zijnde noodslachtplaats en hij overhandigde de cheque meteen aan Hein Tjepke ma, voorzitter van de Stichting Noodslachtplaats. Het bedrag is maar Amerikaanse dollar Engelse pond Westduitse mark Franse frank Belgische frank Zwitserse frank Italiaanse lire Zweedse kroon Deense kroon Noorse kroon Canadese dollar Oostenrijkse schilling Portugese escudo Spaanse peseta Finse mark Joegoslavische dinar Griekse drachme Ierse pond Australische dollar f 2,67 f 3,60 f111,— f 35,50 f 5,32 1 1 100 100 100 100= f131,25 10.000= f 15,50 100= f 34,25 100= f 29,- 100= f 34,50 1= f 1,83 100 100 100 100 100 100 1 f 15,88 f 1,50 f 1,69 f 48,50 f 0,40 f 1,35 f 3,26 f 1,82 een kleine verlichting van de financiële problemen die met de stichting van de slachtplaats gepaard gaan en moet ook vooral worden gezien als blijk van erkentelijkheid van de Texelse boeren voor deze activiteit. De slachtplaats moet er komen want voor de Texelse veehouders is deze van groot belang. Tjepkema wees daar in zijn dankwoord nog eens nadrukkelijk op. Hij vertelde maandag bij de bank te zijn geweest die de nodigd medewerking wil geven. Waar de zaak nog op hangt is een le ning van f75.000,— die de stichting aan de gemeente heeft gevraagd. B en W gaan akkoord, maar de raad moet nog beslissen. Dat zal in maart gebeu ren. Als die beslissing positief is, zal reeds in april met de bouw worden be gonnen en de noodslachtplaats (annex „gewone" slagerij) zal dan dit jaar nog in gebruik genomen kunnen worden. Tjepkema deed een beroep op de soli dariteit van de veehouders. Als zij hun koeien niet aan de overkant maar op Texel laten slachten kunnen zij rekenen op de hoogste prijs. „Wat hier geslacht is, brengt meer op!" Uitvoering van dat plan betekende on der meer invoering van een continu rooster, dat wil zeggen: om kwart voor negen beginnen en 's middags om drie uur eindigen, waarbij de middagpauze tot wezenlijk onderdeel van het „schoolgebeuren" vormt. Het samen De aktie die mevrouw Willy Boer uit Den Burg voert tegen de herhaaldelijke treinvertragingen op de lijn Amsterdam-Den Helder loopt uitste kend. Het verzoek aan de direktie van de Nederlandse Spoorwegen waarin op verbetering wordt aangedrongen heeft de steun gekregen van 125 men sen die er hun handtekening onder hebben gezet. Er kwamen ook brieven binnen van mensen die schade hadden ondervonden van de treinvertragingen en adhesie betuigden aan de aktie. Handtekeningen en brieven zullen nu naar de NS worden gestuurd. De aktie heeft inmiddels ook de steun gekregen van de vereniging van Reizi gers Openbaar VERvoer („ROVER") die uitbreiding en verbetering van het openbaar vervoer in Nederland nastreeeft. Gistermiddag tegen vijf uur deed zich in een der gebouwen op het terrein van de Turkse Tent aan de Bosrandweg bij De Koog een gasbrand voor. Het vuur kon vrij snel met poeder blussers worden bedwongen, zodat de schade beperkt bleef. De oorzaak van het brandje is nog een raadsel. Loodgieter Willem van de Ka mer was bezig in de CV-ruimte van de bedrijfswoning (die momentueel wordt opgeknapt voor de assistent bedrijfslei der M. de Kwant) een tussenmeter in de gasleiding te plaatsen. Van de Ka mer had op de leiding, waar op dat moment gas uit stroomde, juist een knelkoppeling gemonteert toen het gas spontaan en met een lichte explosie vlamvatte. Steekvlam Er ontstond een felle steekvlam waar voor de loodgieter moest vluchten. Mensen van de Turkse Tent snelden toe met de voor de greep hangende poederblussers waardoor de steekvlam spoedig uit was. Direkt daarop werd de gastoevoer (op een punt verderop het terrein) afgesloten. Op dat mo ment was het boardplafond van de CV-ruimte al doorgebrand en smeulde het in de balklaagruimte. De brand weer moest het plafond gedeeltelijk verwijderen om de laatste vonken te kunnen blussen. De schade bleef dus beperkt al zal een schoonmaakploeg de handen vol hebben want in het he le gebouw ligt een laagje bluspoeder. Voor de loodgieter is het goed afgelo pen. Hoewel hij enige ogenblikken in een vuurboi zat, is allleen zijn haar een beetje geschroeid en heeft hij zeer

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 5