Compass- souvenir Computer is zwak in Schaakopeningen SCHAKEN ,,Kïng Solomon's Mines" De Muy wint eigen zaalvoetbaltoernooi Schaakclub wacht- nog op toeloop van nieuwe leden Bowlen: Peter Veldman stelde winst voor Koogel veilig MST Programma Zaalvoetbaltoemooi Nissan en Ratronïes voor B- en C-jeugcS 1/2 -1/2 IJsclub Oost houdt Zaalvoetbaltoernooi clubkampioenschap van Texelveteranen Doorgereden Carnaval tijdens eianikompetitie volleybal PAGINA 8 TEXELSE COURANT VRIJDAG 14 FEBRUARI 1986. I Sommige schakers verkeren in de veronderstelling dat zij met behulp van een schaakcomputer hun ken nis van de openingsystemen zou den kunnen uitbreiden. Maar in het algemeen speelt de machine de opening vrij zwak, zeker als het om een computer is die al enkele jaren op de markt is. De kracht van het apparaat ligt natuurlijk in het „feiloze" rekenwerk in het midden- en eindspel. Op het ogenblik worden de wat oude re modellen computers aangeboden te gen sterk gereduceerde prijzen. Wie net met schaken begint kan er zeker zijn voordeel mee doen, anderzijds is schaken natuurlijk veel méér dan het doen van zetten en rekenwerk. Het he le pakket psycholische aspecten raakt bij het spelen tegen een computer op de achtergrond. Voor de échte schaker ligt het charme van het spel vooral in deze kant van het spel. Hoe het ook zij, de meeste computers zijn niet erg geschikt om de opeingskennis te verrij ken. Enkele schakers van schaakclub En Passant voelden de bekende CHALLENGER Voice-computer aan de tand inzake zijn openingsspel. Het bleek dat de machine meestal na tien zetten - soms zelfs minder - flink begon te knoeien. Hieronder volgt een voorbeeld van de test'waaraan de En Passant-schakers de Challenger onder wierpen. Let erop dat in de slotaanval het apparaat zich nog inventief verde digt. Wit: En Passant-schakers; Zwart: Challenger VoicelAljechin- verdediging) 1. e4 PföDeze verdediging staat niet op het reportoire van de Challenger. Men kan hem echter dit systeem wel laten spelen, zoals hier dus gebeurt. 2. e5 Pd5 3. d4 Pc6De normale zet is hier 3....d6 4. c4 Pdb4De bedoeling van de zwar te verdediging is de witte pionnen naar voren te lokken in de hoop ze dan met succes te bestrijden. 5. f4? d5!Op zich niet slecht gespeeld, maar zwart kan hier in het voordel ko men met 5..,Pd4l, want na Dd4:l! wint zwart met Pc2+ de witte dame. Het is opmerkelijk, dat een machine een wending die zo aan de oppervlakte ligt niet ,,ziet". 6. a3 Pa6 7. Pf3 Lf5?Sterker is 7...Lg4, met druk op pion d4 8. cd5: Dd5: 9. Pc3 Dd7Door de ongelukkige 7de zet staat de Challenger met de rug te gen de muur. 10. d5 Pd8 11. Le3 c6?Overziet de volgende wen ding, die de En Passant schakers een onverwacht snelle winststelling bezorgt: 12. Pd4! Deze krachtzet doet de zwakke vijfde zet van de E.PrSchakers enigzins vergeten. Lg4 13. e6! Dat was de bedoeling! De challenger kan nu de dame op de dl slaan maar na ed7:+ Kd7: wint de lo per met Tdl: 14. Dg4: Pec7De computer is geheel overrompeld en het groepje En Passant-spelers zag uiteraard onmiddel lijk dat zij hier met Dd7:+ enz. een glad gewonnen stelling konden verkrij gen. Men besloot echter de verdedi gingskunst van de Challenger vanuit deze stelling te toetsen: 15. Pf5 g6Zo wint de Challenger in derdaad het paard terug, maar wit heeft nog een gifpijl op zijn boog: 16. Ld3! Diagram (stand na 16. Ld3!) 16gf5: 17. Lf5: Dd6 18. Pe4! Dd5: 19. Tdl Da5 20. b4 Met enkele fraaie zetten heeft wit een verschrikkelijke aanval op poten gezet: zwart dreigt niet alleen de dame te verliezen, maar ook met 21. Ld7 Kd8 22. Lc6+ (of Lc8) Pd5 23. D7mat de boot in te gaan. Maar Pb4:l 21. LD7+ Kd8 22. Lc6: Pd3+Dit dubbelschaak kan de zaak niet redden, maar stelt het mat toch enige zetten uit. 23. Kfl f5 24. Td3:+ Kb8 26. Lf5: Pb5Er dreigde mat op d8 27. Pc5 h6?Na ongeveer een half uur denken produceerde de Challenger de ze onbegrijpelijke zet. Natuurlijk is de stelling volstrekt hopeloos maar lijkt er bijna op dat de machine heeft gedacht Jaat het dan ook maar zo snel moge lijk af zijn". 28. Df3 Pd6 29. Td6: Dd5 30. Ld3 Db2 31. Td8 Kc7 32. Pe6 Mat! En tot slot een elegant •mat. De indruk van de Challenger was niet al te best: dikwijls neemt de machine niet de moeite de ontwikkeling te vol tooien, zoals ook in de bovenstaande partij is te zien. De nieuwste compu ters spelen echter beduidend sterker. J. Dros Het zaalvoetbaltoernooi van Slufter- hoek/De Muy was weer zeer geslaagd. De ploegen waren aan el kaar gewaagd en er werd goed ge voetbald. Alleen in de „noordelijke" derby De Muy-Topido werd nogal hard gespeeld. Winnaar van het toernooi werd De Muy door Oosterend 9 met 4—1 te verslaan. De eindstand: 1. De Muy, 2. Oosterend 9, 3. Verenigde Schilders, 4. De Koog, 5. Casino 4, 6. Topido, 7. Oosterend 5, 8. All Stars. De belangstelling voor het schaakspel is het laatste jaar in Nederland enorm gestegen. Het is een direct gevolg van de successen die de Nederlandse grootmeester Jan Timman behaalde in de strijd om het wereldkampioenschap, als ook van de tweekamp die hij speelde tegen de nieuwe wereld kampioen Gary Kasparov. Daar naast hebben televisie en dagbla den deze gebeurtenissen op voor beeldige wijze gepresenteerd. Om te kijken wat het effect hiervan is geweest op het ledental van de schaakverenigingen heeft de schaakbond onlangs een onder zoekje gedaan naar de eventuele groei van de diverse clubs. Het bleek dat clubs gemiddeld een ledenaanwas van ongeveer twintig procent hebben gekregen. Bij de Texelse schaakclub En Passant is daarvan (tot teleurstelling van de spelers) geen sprake. Integendeel, het lijkt er eerder op dat de belangstelling voor het schaken op het eiland in ver enigingsverband afneemt. Bij schaak club En Passant hoopt men dat ook voor het Texelse schaken alsnog een opleving in het vat zit. De strijdlust is kennelijk nog onvermin derd hoog, want maandagavond werd in De Lindeboom door de meeste En Passant-schakers weer pittig gevoch ten. Otto van Loo hield zich lange tijd uitstekend staande tegen E. de Visser. Hij had zeker een halfje verdiend, maar werd toch nog op een nederlaag ge trakteerd, toen hij met een dubieus pi onoffer probeerde de volle winst te pakken. Wim Albers boekte na harde strijd, waarin de kansen nogal eens wisselden, een verrassende overwin ning op Wietse Pranger, die zijn mate riële voorsprong in de laatste fase van de partij verloren zag gaan. Een serie zwakke zetten maakte Ferry van Taten- hoven een gemakkelijke prooi voor A.C. Bakker. In het middenspel schoot Klaas Bruining er een stuk bij in tegen M. Witte en het gevecht tussen Paul Eelman en Gerard Zoetelief kreeg een onverwachte winnaar toen Paul Eel man in hoge tijdnood op de voor laatste zet vergat zijn klok in te druk ken, zodat na een aantal seconden zijn vlag viel. Gerard Zoetelief eiste terecht de overwinning op, maar mocht zeker in zijn handen knijpen want zijn stel ling was rijp voor opgeven. De koplopers Jaap Dros en Rinus Vit- tali hadden na drie kwartier de vrede al getekend. Na een aantal groot scheepse ruilacties was een slaapver wekkende positie ontstaan, waarin IJs en weder dienende houdt IJsclub Oost zaterdag zijn clubkampioens wedstrijden. 's Morgens vanaf 10.00 uur kunnen de jongens en meisjes van 12 tot en met 16 jaar zich inschrijven voor hun wedstrijd. De start is om 10.30 uur. Er zal een korte baan- wedstrijd gereden worden van 120 me ter. 's Middags vanaf 13.30 uur is de inschrijving voor de korte baan- wedstrijd heren (160 meter). De start is om 14.00 uur. Na het herenkampioen schap is de start van de dames. Deze rijden 140 meter. Deze wedstrijden zijn voor leden van IJsclub Oost. Dankzij schitterende games van Peter Veldman (211, 201, 136, 203 =751) kon JPK, met mooie games van Piet Kok (202) en Klaas Veldman (201) niet voorkomen dat het Koogel-team met 4—1 de winst binnenhaalde. Strandplevier 2 behaalde ook deze week weer een mooie overwinning, nu waren de Sommeltjes het slachtoffer met 4—1. De Beerekuil-Team 24 werd ook een 4—1 uitslag met een mooie 208-game van Janny Mets. Tabakshop 't Centrum kon niet verhinderen dat Strandplevier 1 met 3—2 won. Hans Lobato van team Dubbel L verbeterde deze week zijn persoonlijk record (221) waardoor het team te sterk bleek voor Super Trio (4—1). De Schuimkragen tegen Hordifood werd een mooie gelijkopgaande strijd die maar net in het voordeel van Hordifood eindigde: 2 3. Wielewaal pakte dankzij een mooie game van Ton Witte (201) de winst van de Garfields af: 31/£— Vh. Reisburo had deze week een makkelij ke wedstrijd want met matig gooien werd evengoed met 4—1 van Vitami nebron gewonnen. Na het verlies van vorige week was Graaf Spuiterij er de ze week op gebrand om te winnen. IBS werd dan ook met 3—2 verslagen. Ondanks heftige tegenstand van Loes Zutphen (179, 179, 201, 185 =744) kon Taveerne niet meer dan één punt van RKR afhandig maken. Bij de dames komt er weer wat spanning in de stand door het 10—3 verlies van ko ploper CMC tegen Tabakshop Mets. Vooral Janny Mets was op dreef door de hoogste serie van dit seizoen te gooien. Klavervier bleek veel te sterk voor het matig gooiende Team Will: 11—2. De Stumpers -De Pins eindigde in een 8—5 overwinning voor De Stumpers. In de stand bedraagt het verschil tussen de nummers twee en vijf slechts anderhalve punt, zodat in de komende weken nog erg leuke wedstrijden zijn te verwachten. Uitslagen: De Koogel-JPK 4—1 Tabak.'t Centrum-Strandplevier 1 2—3 Strandplevier 2-Sommeltjes 4—1 Beerekuil-Team 24 4—1 Super Trio-Dubbel EL 1—4 Schuimkragen-Hordifood 2—3 RKR-Taveerne 4—1 Garfields-Wielewaal 1 Vz 31/2 Reisburo-Vitaminebron 4—1 IBS-Graaf Spuiterij 2—3 CMC-Tabakshop Mets 3 10 Klavervier-Will 11—2 De Stumpers-De Pins 8—5 Zaterdag 15 februari 1986: Volleybal: Ons Genoegen, Den Burg: 12.00 u. miniwedstrijden 12.30 u. j.asp. Tevoko-Juvoc 1 12.30 u. m.asp. Tevoko-Juvoc 1 13.30 u. H1 Tevoko 2-Adelborsten 13.30 u. D1 Tevoko 1-Noordkop 1 13.30 u. D2 Tevoko 3-WSOV 1 15.00 u. HPK Tevoko 1-HVC '85 1 15.00 u. D1 Tevoko 2-PK '72 1 15.00 u. D1 Smash '68-Serve 1 Maandag 17 februari 1986: Volleybal: Sportlaan, Den Helder: 18.45 u. D3 Zeemacht 2-Tevoko 4 18.45 u. j.asp. Juvoc 2-Tevoko Donderdag 20 februari 1986: Volleybal: Niedorphal, Winkel: 19.00 u. D1 VCW 1-Smash '68 De Texelveteranen houden morgen (za terdag) hun traditionale zaalvoetbal toernooi. Vanaf 17.15 uur strijden in sporthal Ons Genoegen in totaal acht teams boordevol routine om de over winning. De deelnemende ploegen zijn verdeeld over twee poules. In poule A spelen de veteranen van Nissan, Gam ma, Mantje en Texel 1, in poule B Nioz, Poltax, Rab en Texel 2. Scheids rechters zijn A. v.d. Vliet en R. Bakker. De wedstrijden duren 22 minuten en duren tot 21.50 uur. De winnaars van de poules treffen elkaar direct in een finale, die begint om 21.55 uur. De prijsuitreiking zal rond 23.00 uur in de sporthalkantine plaatsvinden. Het wedstrijdprogramma: 17.15 u. Nioz-Poltax 17.38 u. Rab-Texel 2 18.01 u. Texel 1-Gamma 18.24 u. Nissan-Mantje 18.47 u. Nioz-Rab 19.10 u. Poltax-Texel 2 19.33 u. Texel 1-Nissan 19.56 u. Gamma-Mantje 20.19 u. Nioz-Texel 2 20.42 u. Rab-Poltax 21.05 u. Texel 1-Mantje 21.28 u. Nissan-Gamma 21.55 u. win. poule A-win. poule B Nissan en Ratronics houden vandaag (vrijdag) een juniorenzaalvoetbaltoer- nooi. Dit toernooi, inmiddels een tradi tie, wordt verspeeld in twee klassen, voor B- en C-junioren. 's Morgens om tien uur beginnen de C-junioren en om twee uur de B's. De toernooicommis- sie bestaande uit Jan Raven en Willem Oosterhof heeft een aantal uitstekende ploegen aangetrokken, zes ploegen van de overkant en zes van Texel. De toernooicommissie kreeg aan het be gin van de week een teleurstelling te verwerken doordat RTC '72, kansheb ber bij de C-junioren, afbericht deed. Daarom is besloten om de C-junioren in een halve competitievorm te laten spelen. Ondanks dit afbericht wordt een goed toernooi met hoogstaand zaalvoetbal verwacht. Programma: 10.00 u. Ratronics-FC Lange Ben 10.24 u. Graaf Spuiterij-SOS 10.48 u. FC Lange Ben-WGW 11.12 u. SOS-Ratronics 11.36 u. WGW-Graaf Spuiterij 12.00 u. SOS-FC Lange Ben 12.24 u. Ratronics-Graaf Spuiterij 12.48 u. WGW-SOS voor beide spelers niet veel te halen was. Dinsdagmiddag verloor Jaap Dros in Petten van Simon Duinmaijer uit Schagen in de vijfde ronde om het schaakkampioenschap van Noordholland-noord. Door deze neder laag werd Dros uitgeschakeld voor de titel. Vanuit een wilde stelling uit de Aljechin-verdediging kreeg Dros een zeer gevaarlijke aanval op de koning van Duinmaijer. In zijn haast onmiddel lijk de buit binnen te halen, overzag hij echter een voor de hand liggende pa rade, waarbij Duinmaijer een stuk won. Uitslagen: A.C. Bakker-F. van Tatenhoven M. Vittali-J. Dros M. Witte-K. Bruining F. Eijgenraam-A. Terpstra P. Eelman-G. Zoeteleief W. Albers-W. Pranger O. van Loo-E. de Visser Een levend souvenir van de gestrande coaster Compass 1 heeft Bertus Kie- wiet, Jan Dirkszoord in Den Burg. Het is een plantje dat ontkiemd is uit een sojaboon, afkomstig van de aan gespoelde lading die kort na de stran ding uit het gebroken wrak is gespoeld. Buurvrouw M. Barhorst en 11-jarige kleinzoon Albert den Braven hadden wat bonen van het strand ge raapt en die aan opa Bertus gegeven. Die stopte vorige week één van de bo nen bij de ficus in de bloempot en tot zijn verbazing groeide daaruit verras send snel een sojaplantje, dat gisteren - na acht dagen - al 22 centimeter 0 1-0 0-1 0-1 1-0 0-1 Honderd minuten actie, spaning en humor, gefilmd op erotische locaties en een happy end tot slot: wat is meer te wensen? „King Solomon's Mi nes" is een film die als twee druppels water lijkt op „Indiana Jones and the Temple of Doom", hoewel die toch een iets serieuzer inslag had. Het ver haal komt ongeveer hier op neer: eeu wenlang is de wereld in de ban ge weest van de legendarische verhalen over de mijnen van koning Solomon, waarin zich onmetelijke rijkdommen zouden bevinden. De mijnen liggen diep in de Afrikaanse jungle. Allen Quartermain, een avonturier, is inge huurd door de jonge, blonde Jessie Huston om haar vader te zoeken. Ze arriveren in Tongaio, en ontdekken dat de professor is gekidnapt door de Duitse kolonel Bockner en een Turkse schurk. Dit span martelt de professor om achter de juiste plaats te komen. Natuurlijk weet Allen de archeoloog te bevrijden. Samen met Jessie vliegt hij vervolgens naar het hart van de jung Ie. Eenmaal bij de mijnen gearriveerd krijgen ze opnieuw te doen. met Boel ner en zijn trawanten. De film heeft i Ie ingrediënten in huis om er een spectaculair avontuur van te maken. Zo zien we Richard Chamberlain als Allen Quartermain, de avonturier, Sh ron Stone als Jessie zijn rechterhand die naarmate de film vordert steeds mooier wordt en er zijn nog de zeer slechte kolonel en woeste Turken, fr< gekleed, maar dik en slecht van in borst. Wilde achtervolgingen, een gt vecht met een python, leeuwen, lui paarden en krokodillen. Al met al ee kostelijk avontuur, te zien van donde dag tot en met maandag in het City Theater om 20.00 uur. Vrouwen: Goënga-Vinke Klif 23-A O 2000 Deja Vu-Smash 2 CVI-Ass. Bremer Westerlaken-Grooten Slock Lindeboom-Taveerne Casino-Molenkoog Muppets-Hannibal AH-Hema Haarstudio-Gyvo DWS-Smash 3 Segerink/Eelman-Taxi Smidt Retsina-Leydekkers 6 PK-TX 40 Een inwoner van De Waal merkte woensdagmiddag dat een onbeken zijn Opel personenwagen had aanc den, die hij had geparkeerd op he! rein aan de Warmoesstraat achter Moerbeek. De wagen kreeg laksch een sierstrip werd vernield en een spatscherm ontzet. Het gebeurde i sen 14.00 en 14.20 uur. 13.12 u. Graaf Spuiterij-FC Lange Ben 13.36 u. Ratronics-WGW 14.00 u. Hovocubo-WGW 14.21 u. BKC-IJmond '73 14.42 u. Nissan-WGW 15.03 u. IJmond '73-Gamma 15.24 u. Nissan-Hovocubo 15.45 u. Gamma-BKC 16.06 u. 1e kruisfinale 16.27 u. 2e kruisfinale 16.48 u. 5e en 6e plaats 17.09 u. 3e en 4e plaats 17.30 u. finale hoog was. Omdat opa Bertus last heeft van vernauwing van de bloedva ten wordt in de kamer altijd hard gestookt. Dat moet er de oorzaak van zijn dat deze tropische plant het zo goed doet, al moet worden gevreesd dat hij spoedig in de verdrukking komt door de ficus in dezelfde pot. Mocht het mislopen dan kunnen altijd nog nieuwe pogingen worden gewaagd met de andere bonen. Op de foto de heer Kiewiet met zijn prille sojaplant, één van de weinige Compass- souvenirs die door de politie niet wor den gezocht.... Dinsdag kwamen diverse volleybal teams verkleed naar de eilandcompe tiewedstrijden. Het was zeer toepass lijk dat vroeg in de avond figuren uit de Fabeltjeskrant met het daarbij be horende lied aantraden. „Meneer de Uil" mag dan zeer wijs zijn, toch vet loor diens team van Klif 23. Plotselir werd het zeer rumoerig in de zaal, want er scheen een „stier" te zijn lo gebroken en deze had het blijkbaar zwart voorzien. Dit beest liep als eet wilde om een groep „nonnen", maa die wisten zich beschermd door de nodige kruizen. Tijdens een time-outj lieten de zusters zich, zoals het henj betaamt, op de knieën zakken, in dé verwachting de wedstrijd naar hun I hand te zetten. Het werd niet meer dan 1—1 tegen Haarstudio maar datj zou kunnen komen omdat deze groei tussen de tijgers twee jokers had ine zet. Vol „verwachting" was ook Smash 2 maar de aanstaande moed slaagden er echter niet in de twee punten naar zich toe te halen. Cam valeske groepen vormden de CVI en Ass. Bremer. „Als de poes hiervan geen kater heeft overgehouden", dai is de 1—1 uitslag voor beide partijer bevredigend. Verder zullen de schart thuis nu wel stomp zijn van alle spe ale rieten of papieren rokjes die „ge nipt" zijn voor dit festijn. Al met al een leuke avond met de complimen van de verklede wedstrijdleiding. Vo al aan de damesteams die meer ver kleed waren dan de heren. Als de „stier en z'n nonnen"zich in norma kleding hebben gestoken kunnen ze W. Kalk een consumptie halen. Uitslagen 11 februari: Mannen: Paal 9-12 Balcken 1 Autocentrale-DA v.Wijngaarden 2-Smash Oj Grooten Slock-RSG 2 Expert- Kobeko 1 40 Plus-Paal 28 Krim-Bremakker

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 8