Cjrocn 2warL-Jexels het harL, Gemeente wil aparte afdeling milieubeheer Daan Schilling vond het gewoon lekker Alleen Poster is tegen Na een half jaar „burgemeesteren Schaatsbaan bij muzieknis Tussen dijk en duinenrij Welkom burgemeester Rijverbod OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.057 TEXELSE DINSDAG 18 FEBRUARI 1986 COURANT Redactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. Buiten werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, Niek van der Heijden, Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393 en Frans Hopman, Ongeren 7, Den Burg, tel. (02220) 5472. Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /18.65 per kwartaal; los 85 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. ïij de gemeente bestaan plannen om een afdeling voor milieubeheer in iet leven te roepen. Deze afdeling zou moeten worden ondergebracht bij de dienst gemeentewerken. Aan de hand van een ambtelijk advies werd dit voornemen gisteravond besproken tijdens de vergadering van de raadscommissie voor algemeen en organisatorisch beleid. Tot dusver worden de taken die deze lieuwe afdeling onder handen krijgt jeels verricht door de afdeling algeme ne zaken (juridisch/bestuurlijk en ad ministratief) en deels bij de afdeling louw- en woningtoezicht van de dienst gemeentewerken (technische deel). In het ambtelijk advies, uitge dacht door gemeentesecretaris Johan van Dijk en directeur gemeentewerken Ton Doppenberg, staat geschreven dat Ie resultaten van het Hinderwet uit- roeringsprogramma (HUP), dat de ge- leente Texel onlangs ook heeft laten litvoeren, in vele gemeenten een her- ezinning over de organisatie van het ilieubeheer teweeg heeft gebracht. In de meeste gevallen blijkt dit te re sulteren in het onderbrengen van de 'deling milieu bij een technische lienst". Na afweging van diverse fac- oren kwamen ook de opstellers van iet stuk tot die conclusie. Argumenten im tot een aparte afdeling te komen ijn: kortere communicatielijnen, snel- re procedures, betere mogelijkheid it kostenbewaking, één diensthoofd betere service aan het publiek. Kolerezooi Voorzitter van de commissie Daan schilling, voor het laatst in zijn rol als beo-burgemeester, verwoordde de joodzaak van een afdeling milieu als lolgt: ,,Als gemeenteraden twintig jaar geleden hadden geweten wat de ge- olgen voor het milieu zouden zijn van Jommige beslissingen, zou uit een eel ander vaatje zijn getapt." Invoe- ng van milieu-onderwijs, een van de aken die de afdeling moet verzorgen, Ïcht hij dan ook een goede zaak. ,,le- iand vertellen hoe iets wel of niet -toet kost minder dan het opruimen |%an allerlei rampzalige giftbelten." [Jommissielid Gerbrand Poster (onaf- nkelijk) zag de noodzaak van zulk iderwijs in het geheel niet in en reeg fel repliek van Schilling. ,,Je zal laar op zo'n kolerezooi zitten. Op -.jexel valt het allemaal nog wel mee, Kfiaar ook hier wordt soms dom met :tige stoffen omgesprongen. Vijf jaar leden waren kwikbaden nog heel irmaal in de landbouw. De boer wist isoluut niet welke uitwerking het liddel had dat hij gebruikte", verde- ide de Texels Belang-wethouder het lan tegenover zijn toekomstige partij- rnoot. Poster raakte niet overtuigd kraakte het idee. ,,ln elk geval loet er niet meer worden gedaan dan [ettelijk is voorgeschreven. Straks •eit die afdeling uit zijn voegen en irden er allerlei bepalingen bedacht overbodige beperkingen opleggen," iei hij. Verkiezingsprogramma |SP-vertegenwoordiger Peter Bakker porde de discussie met kennelijk ge legen aan: „De opstelling van Poster iderstreept zijn onafhankelijkheid", innikte hij. En serieus: „Een prima an, dat geheel aansluit bij het verkie- igsprogramma van de PSP." )k de andere drie commissieleden nden zich vinden in het plan. Wel ard er gediscussieerd of het hoofd n de afdeling juridisch dan wel tech- ïch gespecialiseerd moet zijn. Amb- naar Wout Stam pleitte voor iemand at een bestuurlijk/juridische oplei- ig. Volgens hem is die beter in staat leidsmatig te handelen, terwijl amb- taren met een technische achter- ind teveel denken dat alle proble- )n technisch zijn op te lossen. Tine ijnen (Texels Belang) wil dat ook ihnisch geschoolden met een stuurlijke applicatiecursus voor de an in aanmerking komen. HUP jider hetzelfde agendapunt werden ■t de resultaten van het HU P-project pproken. Het blijkt dat er op Texel a de 1250 inrichtingen ongeveer 800 Iderwetplichtig zijn. Al deze inrich- |gen zijn in de loop van 1985 door a medewerker van bouw- en wo ningtoezicht bezocht en het aantal komt overeen met het gemiddelde voor een gemeente van 25.000 inwo ners. Slechts 280 van de 800 bedrijven beschikken over een hinderwetvergun ning, waarvan er bovendien een aantal niet toereikend zijn gebleken. Om liet hinderwetvergunningenbeleid weer ,,bij te werken" zijn volgens bepaalde lan delijke normen 10,8 mensjaren nodig. Henk Beumkes (PAKT) zei het schan dalig te vinden dat het rechttrekken van de hinder wetvergunningen nog zeker tien jaar zal vergen. ,,Zo ontstaat een grote rechtsongelijkheid." Schilling antwoordde dat de gemeente wat be treft de achterstand de hand in eigen boezem steekt, al is zij niet de enige gemeente met een achterstand. De rechtsongelijkheid valt volgens hem wel mee omdat degenen die de Op even simpele als effektieve wij ze is in Oosterend gezorgd voor een goed bereikbaar en mooi be schut schaatsbaantje voor de jeugd van de beide basisscholen. Op het terrein achter de muzieknis aan de Oranjestraat werd een op pervlakte van 600m2 afgebakend met spoorbielzendaar werd zeil tussen gelegd en vervolgens werd de aldus verkregen ,rbak" vol gezet met een laagje water. Dat was snel bevroren en de afgelopen da gen hebben de Oosterender kinde ren er zich kostelijk op vermaakt. Deze schaatsbaan in het dorps centrum is heel wat beter bereik baar dan de grote" Oosterender ij ba an op het Wagejot. Het was een initiatief van de dorpscommis sie. Elke avond wordt er een laag je water op de baan gespoten, waardoor de ijsvloer in prachtkon- ditie blijft. Mede door de goede ervaringen met deze baan wordt er nu ernstig over gedacht het zelfde systeem toe te passen bij een grote, permanente ijsbaan voor Oosterend. Deze zou kunnen worden aangelegd achter het Ra- bobankkantoor aan de V/iestraat. Hier is een ruim gemeentelijk par keerterrein gepland. Als dit terrein afschot zou krijgen naar een put in het midden in plaats van naar de randen, dan zou het 's winters onder water kunnen worden ge zet. De foto toont de nu volop in gebruik zijnde baan achter de mu zieknis met op de achtergrond de koek en zopie-tent. (foto Dirk Kuiter). meeste overlast veroorzaken het eerst worden aangepakt, dat gaat per categorie. Rijbewijs De regering heeft het voornemen het afgeven en verlengen van rijbewijzen voortaan aan de gemeenten over te la ten en dus niet meer aan de provincie. In de loop van dit jaar moet deze voor het publiek aantrekkelijke regeling van kracht worden. Voor deze administra tieve handelingen is het nodig vergoe dingen te vragen, de zg. leges. Ver wacht wordt dat de prijs van een rijbe wijs ƒ24? gaat bedragen, mogelijk in de loop van tien jaar terug te brengen met circa f5? Dit moet worden vastge legd in de legesverordening. De com missie ging akkoord met het besluit tot wijziging van deze verordening. Omdat het plan nog niet definitief is, zal de gemeente voorlopige nog geen rijbe wijzen bestellen. Gerbrand Poster vroeg zich af of dit geen mogelijkheid voor de gemeente is om winst te ma ken. Ambtenaar Wout Stam vertelde dat dit de eerste jaren zeker niet het geval zal zijn, tenzij de leges verhoogd worden. In elk geval is het plan wel kostendekkend en zijn de arbeidslonen er in verwerkt, aldus Stam. Henk Beumkes noemde het niet eerlijk dat mensen die ouder zijn dan zestig jaar zich medisch moeten laten keuren en om de vijf jaar (in plaats van tien) ver lenging moeten aanvragen. „Uit de statistieken blijkt dat niet de ouderen, maar juist de jongeren de meeste on gelukken veroorzaken." Brandweerwagen Verder stemde de commissie in met de bijdrage van vijftig cent per inwoner voor de reorganisatie op regionaal brandweerniveau van de rampenbestrij ding en waren de leden het eens met de aanschaf van een nieuwe brand weerwagen. Deze moet worden aange schaft voor een bedrag van ƒ161.600? Hoeveel de oude brandweerwagen zal opleveren is nog niet duidelijk, maar vermoedelijk is dat slechts een gering bedrag. Verder bleek dat de Waddeneilanden door hun bijzondere positie aanspraak mogen maken op een grotere bijdrage van het rijk voor de aanschaf van ma terieel. Dat deelde een tevreden van een bijeenkomst in Leeuwarden terug gekeerde brandweercommandant Daan van Wilsum aan de commissie mee. De reorganisatie van de hulpverlening (door brandweer, reddingploegen en geneeskundige troepen) komt in de komende maanden nog uitgebreid aan de orde. 7^ door Klaas Bonne Uit het land van Bartje kwam De man die ons gaat leiden Die wind en water uitverkoos Boven de Drentse heide Een land dat Texel evenaart In schoonheid en in gratie Waar het hunnebed ons nog verhaalt Van het ontstaan der natie Hij zal proberen eerst de kat Hier uit de boom te kijken Om zo zijn blik op 't wel en wee Wat verder te verrijken En dan zal verder de praktijk Het ons vanzelf wel leren Of de kudde en de herdershond Elkander accepteren Maar hij had alreeds de wetenschap Verpakt in zijn bagage Dat hij te doen kreeg met een volk Waarin ook Jantje Boezeroen Met opgestoken veren Door het werpen van een steen Het tij wil laten keren Want de echte ouwe Texelaar Gezapig en tevreden Behoort tot een verdwijnend ras Gedoemd tot het verleden Maar het erfgoed dat dit volk ons liet Gaat hij voor ons beheren A/s Schipper die, zo hopen wij Heel goed kan manoevreren. A/s ik mijn gedachten moet ordenen ga ik lekker schaatsen... Een klein mannetje dat het vermogen heeft om schijnbaar ingewik kelde zaken tot hun ware, eenvoudige proporties terug te brengen. Laat zich niet imponeren door dure woorden maar is zich donders goed bewust van de indruk die hij op zijn publiek maakt. Het bur gemeester zijn, al was het maar voor een half jaar om de periode tussen de oude en de nieuwe op te vullen, vond hij gewoon". Maar hij wil wel kwijt dat hij het met veel plezier deed. Loco burgemeester Daan Schilling is nu weer gewoon wethouder, een functie die hij verrassend goed vervult. Juist daarom zijn bijnamen niet van toepassing, de man kan onder eigen vlag varen, maar an ders heette hij beslist de Petie Pietamientje van de plaatselijk1 politiek. In de nacht van zaterdag op zon dag deelde de politie in Oosterend aan een 51-jarige inwoner van Oost een rijverbod voor acht uur uit. Een bloedproef was niet nodig. „Ik had niet veel moeite met het ver vangen van de burgemeester. Dat komt omdat ik al bestuurlijke ervaring had, onder meer die drie jaar als wet houder, maar ook omdat het tijdelijk is. Als vervanger ga je de echte be leidszaken een beetje uit de weg. De mensen vragen telkens wanneer de nieuwe komt als ze het over belangrij ke zaken willen hebben. Wat me wel opviel was dat ik steeds meer het ech te burgemeesterwerk ging doen. We hadden ons voorbereid op een periode van een maand of drie, maar het duur de twee keer zo lang en dan moeten er toch bepaalde dingen aangevat worden. „Schilling is van mening dat hij niets opzienbarends heeft gedaan in de achterliggende periode, maar wel noemt hij een paar redenen waarom het werk hem makkelijk afging: „Als ik merk dat het te veel wordt of dat het me te veel bezig houdt, dan pak ik mijn schaatsen en ik ga naar het Natte Vlak. Na een paar uurtjes zien je alles dan wel weer in zijn juiste verhoudin gen. Verder ken ik de raadsleden na tuurlijk goed en dat is makkelijk bij het leiden van vergaderingen. Ik weet bij voorbeeld dat ik bij Paul Kikkert wel een grapje kan maken en dat ik Ger brand Poster af en toe flink van jetje kan geven". Waarbij dan wel weer de aantekening komt dat hij meer gespan nen was voor de eerste raadsvergade ring die hij voorzat dan voor de laatste. Niet ingewerkt Zoals dat bij burgemeesters gebruikelijk is werd Daan Schilling niet ingewerkt, maar Engelvaart had wel een lijst voor hem met onderwerpen die afgemaakt moesten worden en in tegenstelling tot bij de wissel van „echte" burge meesters hebben Schilling en Engel vaart natuurlijk wel een paar jaar sa mengewerkt: „De overgang ging ei genlijk vanzelf". Eén van de onderwerpen die extra bestuurlijke aandacht nodig hadden was het personeelsbeleid van de ge meente. Al geruime tijd is men bezig het ambtelijk apparaat van functie waarderingen te voorzien en te reorga niseren en dat vergt natuurlijk beleids beslissingen. Toch is ook dat weer het begeleiden van een trein die op rails is gezet en die al rijdt. Dat geldt „eigen lijk" voor de meeste onderwerpen die in het takenpakket van de burge meester horen. Politie en brandweer functioneerden in dat half jaar rustig door, het vreemdelingenbeleid bestond uit af en toe tekenen van paspoorten, er waren niet veel onnatuurlijke sterf gevallen. De grootste klussen waren duidelijk het leiden van de raads- en collegevergaderingen. Over dat laatste: „Het is beslist nodig dat daar iemand bijzit die in de gaten houdt dat het gesprek langs de uitgezette lijnen blijft verlopen. We moeten in korte tijd veel besluiten nemen en dan heb je een gestructureerd gesprek nodig. Dat gaat altijd in goede harmonie, maar ja, we werken dan ook al drie jaar samen". A en O Het overnemen van de commissie Al gemeen en Organisatorisch beleid viel mee. Schilling vindt zijn eigen com missie een stuk gecomliceerder: „Het zou een stuk moeilijker zijn geweest als ik opeens Ruimtelijk- en huis vestingsbeleid over had moeten ne men. Daar heb je een hoop voorkennis voor nodig want je moet beter in de materie thuis zijn dan de raadsleden. Dan kan je dingen in je eigen taal uit leggen en dat werkt vaak uitstekend. Mijn eigen commissie gaat over het meest warrige beleidsonderdeel en bo vendien zitten daar alle fractievoorzit ters in. Toch wordt daar ook altijd goed gewerkt. Wat ik veelzeggend vind is de ruimtelijke ordening-zaken haast altijd zonder discussie door de raad komen. Kijk maar naar het monumentenbeleid, daarvoor worden zonder discussie ton nen beschikbaar gesteld. Toegegeven, bij de tunneldiscussie ging het anders maar daar is een politiek spel gespeeld waar de spelers nu spijt van moeten hebben". Een goed verloop in beide commissies dus, en Schilling is ervan overtuigd dat de ambtelijke ondersteu ning daar een duidelijke rol in heeft gespeeld: „Ik heb de ambtenaren le ren kennen als loyale lieden die mij zo goed mogelijk wegwijs hebben ge maakt". Dat is nogal een uitspraak voor een Texels Belang man, want het is niet zo lang geleden dat in deze par tij de grootste „ambtenarenvreters" Lees verder pagina 2

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 1