TEXEL SCHA& Allround kampioenschap schaatsen een succes Toertochten trekken Texelse schaatsers Nieuwe directeur Texels Museum Veel Texelaars reden Elfmerentocht Trainingscursus voor begeleiding van kerkjeugd Theo van der Meer in Veronica's strandrace? Kandidatenlijst D 66 Medaille voor toertocht Morgen jeugdwedstrijden op ijsbaan Den Burg Matige belangstelling bij boscross Twee miljoen voor zwemparadijs komen uit saldireserve Gebruikersgroep computerhobbyisten in oprichting Dl MS DAG 18 FEBRUARI 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Een voor schaatsliefhebbers vrijwel perfecte vorstperiode houdt Ne derland in de ban. Op meren, vaarten, ondergelopen landjes, ja zelfs op het miezerigste slootje staat men op de smalle ijzers. Een sensationeel wereldkampioenschap schaatsen en de allesoverheer sende vraag „komt er weer een Elfstedentochtdrijven de schaatskoorts tot ongekende hoogte op. Ook Texel deelt op alle mogelijke manieren mee in de winterse euforie. Op deze pagina een verslag in woord en beeld. Texel schaatst, maar dat gebeurt niet alleen op Texel. Rondjes draaien op de ijs baan of een plas in het buitengebied kan niet iedereen boeien. Al vanaf het eerste echte schaatsweekend (8/9 februari) trekken de schaatsliefhebbers naar de overkant om toertochten te rijden. Elke dag zitten op de boten van negen en tien uur 's morgens tientallen Texelaars die hun sportieve lusten op de uit gestrekte bevroren wateren van Noordholland (en in een enkel geval Friesland) gaan botvieren. Het buffet op de Teso-veerboot Texelstroom zou zich voor de gelegenheid wel kunnen omdopen in een koek en zopie-tentje, want de omzet van koffie en warme chocomel loopt als een trein. Wie eenmaal een toertocht heeft mee- geschaatst is onherroepelijk besmet met de schaatsbacil. De sfeer van het schaatsen tussen rietkragen, slingerend door een landschap met dijken, mo lens en bruggetjes. Schilderachtige dorpjes als De Rijp, Ursem en West- Graftdijk worden plotseling over- ;troomd door tienduizenden mensen. Bij de parel onder de toertochten, de •ilandspoldertocht door de Schermer, itaan files voor de controleposten en ,kluun"plaatsen. Een veelgehoorde :reet is dat het schitterend is om de imgeving eens van een totaal andere ijde te beleven. Wat dat betreft is het ammer dat op ons mooie Texel nog leen toertocht is uitgestippeld. Be- laanbare brede sloten zijn er wel, naar of er met het nodige klunen ook ien mooie ronde gereden kan worden de vraag. Misschien dat de Texelse 'sbond na de afronding van het illround-kampioenschap zich daarover n buigen. Elfmerentocht !iet iedereen heeft evenveel aandacht oor natuurschoon. Voor een groep oorgewinterde hardrijders geldt het arool „kilometers maken". Na de erste tochten van gemiddelde lengte km) zijn deze kerels overgeschakeld p het betere beulswerk. Op donder- ag 13 februari werd te Sneek gestart oor de Elfmerentocht over 120 kilo eter, de traditionele voorloper van de fstedentocht. kon gestart worden vanuit Sneek in acht tot tien uur. 12.000 mensen lochten meeschaatsen maar het wer- in er ongeveer 15.000. Daaronder sel Texelaars o.a. D. Bousma, P. Kik- rt, T. Domhof, T. Takes, D. Eelman )e Waal), W. Keijzer, D. J. Bakker, G. jf turnsters G.V.T. plaatsten zich lor kringkampioenschappen B j de voorselectie-wedstrijden >or turnsters-junioren van de rnkring H.N.K. (Hollands Noor- Jr Kwartier) wisten 5 van de 6 in schreven turnsters-junioren zich plaatsen voor de kringkampioen- happen B. De Texelse turnsters aaiden dan ook op een enkele tzondering na een vrij goede edstrijd. oral de start op de brug ongelijk is imponerend. In de einduitslag 'am dit ook duidelijk naar voren. Bij paardsprong liep het voor een aan- G.V.T. ers iets minder gesmeerd, lukkig herstelden de meesten hun rste foute sprong met een redelijke ïede. Alleen Hennieta Mulder kwam t goed over het paard en zij zou or deze misser niet doorgaan naar finale. Irene Witte was de enige |T.. turnster die juist wèl goed ong. De door haar behaalde 8.10 dan ook het hoogste cijfer van de dag voor een sprong gegeven. Op lange mat ging het weer beter met turnsters. Zonder al te veel moeite den de oefeningen vlot gedraaid. ien wat schoonheidsfoutjes veroor- kten puntenaftrek. Alle turnsters orden dan ook cijfers die dik in de gen. Tot slot van de wedstrijd en voor de turnsters het moeilijkste stel de balk. De G.V.Trers wisten in ieder geval te handhaven. De mingen gingen niet goed, maar niet slecht. Drie oefeningen ble- niet aan de gestelde tijdsduur te loen, wat extra puntenaftrek ver iaakte. Bij de einduitslag bleek dat rolgende G.V.T. turnsters door wa- Angelique Rood (28.45 punten en ilaats); Irene Witte (29.55 punten 3e plaats); Tascha Witte (27.70 ten en 10e plaats); Ingrid Brouwer 35 punten en 14e plaats) en Mar- Brügemann (27.90 punten en 9e )ts). Boot, A. de Wolf, S. Keijser, R. v.d. Kooi, H. Koorn, D. Dros, D. Eelman (Den Burg), S. Jimmink, G. Roeper, H. Boekei. Oudeschilder Dirk Bakker brengt ver slag uit van deze tocht, die hij reed „als voorbereiding op de Elfsteden tocht". „Het ijs was prima, het was zonnig en met de wind mee ging het lekker via IJlst naar Heeg, Oudega, Hegermeer en Gaastmeer. De tocht ging verder naar Woudsend, Sloter- meer, Sloten, dan weer terug naar Woudsend, langs de andere kant van het Hegermeer, Fluessen, Galmadam- men en de Morra (het laatste meer). Op de meren waren hier en daar nog wat wakken en ook scheuren van liefst twintig centimeter breed waar je dan overheen moest stappen De or ganisatie was daar prima op voorbe reid, overal bij de gevaarlijke punten stonden mensen om de schaatsers in de goede richting te sturen en stonden EHBO-posten opgesteld. Dat dit niet voor niets was bleek later. Enkele deel nemers zakten door het ijs waardoor een gedeelte van het parcours werd afgesloten en de schaatsers per bus, vrachtwagen en tractor met wagen en kele kilometers werden verplaatst. De vereniging Friesche Elfsteden was door dit incident in ieder geval gewaar schuwd en liet weten dat de „tocht der tochten" voorlopig nog niet zou plaatsvinden... Dirk Bakker hierover: „Verder ging het naar Staveren en dan tegen wind naar Hindeloopen (een gedeelte van het Elfstedentocht-traject). Daar werd het steeds minder met de ijstoestand: veel water op de ijs en veel klunen. Tussen Hindeloopen en Workum moesten la ter veel schaatsers vier .kilometer lopen op sokken of sloffen. Ook werden ze vervoerd met bussen of vrachtwagens. Vanaf Workum kon er pas weer wor den geschaatst. Via Bolsward en IJlst naar het eindpunt Sneek voor de laatste controle, de elfde stempel van de elfmerentocht." Waarmee deze traditionele rit tot een goed einde werd gebracht. Nu de Elfstedentocht nog?. Binnenkort gaat een interkerkelijke trai ningscursus voor kindernevendienst- en club!eid(st)ers van start. De eerste avond is gepland op donderdag 27 fe bruari, 19.30 uur in Eben Haëzer, Julia- nastraat te Den Burg. Bij verschillende Texelaars die leiding geven aan een kindernevendienst en/of kinderclub bestaat momenteel behoefte aan trai ning. Zij zitten met vragen als: vertel len - maar hoe? Orde houden - maar hoe? Praktische verwerkingsmogelijk heden - maar hoe? Een bijbelse waar heid uitbeelden - maar hoe? Het is de bedoeling om maandelijks een training savond hiervoor te beleggen. Er zullen steeds terugkerende programmaonder delen zijn zoals een korte bijbelover denking, liedjes leren, een methode van een bijbeltekst leren. Verder zijn er wisselende bestanddelen zoals het op doen van ideeën voor Pasen, Pinkste ren, zelf liedbladen maken en een workshop voor allerlei materiaal. De training bestaat uit een lesgedeelte en praktische verwerking daarvan. De training is verder voor iedereen die belangstelling heeft en zal voornamelijk gegeven worden door de familie Ten- sen, Tjakkerstraat 18, Den Burg, tele foon 02220-5313. Ook is het mogelijk dat voor bepaalde onderwerpen „gastsprekers" worden gevraagd, waarbij ervan wordt uitgegaan dat de cursus interkerkelijk is. Van de deelne mers wordt een vrijwillige bijdrage in de te maken kosten voor stencils, kar ton, werkmateriaal en koffie verlangd. Theo van der Meer (27) uit Den Burg, bekend van de Texelse autocross, doet waarschijnlijk mee aan Veronica's strandrace op 15 maart in Schevenin- gen. Van der Meer voldoet aan de voorwaarden en heeft de medische keuring doorstaan, het wachten is nog op de startlicentie. Van der Meer komt uit in de (zware) ,,cross"klasse. Om zich te kunnen inschrijven moet hij lid zijn van een erkende vereniging, dat werd de Limburgse autocrossclub De Mustangs. Het is de eerste keer dat Theo van der Meer deelneemt aan een crossrace buiten Texel. Nadat Kees Koorn uit Den Burg be kend maakte dat hij lijstaanvoerder wordt van D 66 bij de komende raadsverkiezingen, staat nu ook vast wie de andere kandidaten zijn. Tweede op de lijst is Nico Erwich (35) uit De Koog, sportleraar. Derde is een vrouw: Rixt van der Knaap, 44 jaar, die ook de vorige keer kandidaat was voor D 66. Dat laatste geldt ook voor Peter Dernison (40) die als vierde en laatste op de lijst staat. Aan het verkiezingsprogramma van D 66 wordt nog gewerkt; het zal blijkens mededelingen zijn gebaseerd op wen sen die bij de plaatselijke bevolking leven. Of Nico Erwich kandidaat kon zijn, was aanvankelijk onzeker omdat hij nog maar kort lid is van D 66. Kees Kikkert stalt zijn trofeeën uit. Loek van der Vliet (links) en Sicco Dob blijven goed ge mutst, evenals een jeugdige fan. Het Texe/s allround-kampioenschap schaatsen is een succes. De door de aloude Texelse ijsbond in het leven geroepen wedstrijdenserie slaat aan bij de groep fanatieke Texelse hardrij'ders. Na vier verschillende wedstrij den bij vier verschillende ijsc/ubs voeren Bas Vaars bij de junioren. Nel Bruining bij de dames en Kees Kikkert bij de heren het klassement aan. In De Cocksdorp zetten alle drie hun positie kracht bij door op overtui gende wijze Texe/s kampioen op de langebaan te worden. Het allround kampioenschap wordt vanavond vervolgd in Den Hoorn, waar het Texe/s kampioenschap korte baan wordt verreden en wordt morgenavond in Oudeschild afgesloten met een afvalrace. Aanvang beide malen om ze ven uur 's avonds. Langebaanschaatsen is beroemd en populair van radio en tv en helaas voor de organisatie in De Cocksdorp waren het diezelfde media die het pu bliek zondag in huis hielden. Ook de gure weersomstandigheden droegen ertoe bij dat het Texels kampioenschap bepaald niet de entourage kreeg dat het verdiende. Precies 26 deelnemers lieten de organisatie niet in het hemd staan en streden op dé hobbelige Rogsloot-baan om de eer en de pun ten. Tussendoor werd de warmte op gezocht van het koek en zopie-tentje, dat zodoende toch een uitstekende dag beleefde, en kon in de jurywagen op een draagbaar tv-tje de spannende wk-strijd in Inzeil worden gevolgd. „Allemaal gefeliciteerd met Vergeer..., maar op de Rogsloot ging het ook hard", sprak Pieter Jan Stolk van de Cocksdorper organisatie in stijl bij de prijsuitreiking. De wisselbeker ging voor de derde maal in successie naar Kees Kikkert, zodat hij die definitief in de prijzenkast kan zetten. Kikkert zegevierde op alle drie afstanden. Op de 500 meter scoorde hij 53.20, de 1500 ging in pre cies drie minuten en de 3000 meter legde hij af in 6.22.40. Gezien de om standigheden worden dat goede tijden. De 32-jarige Cocksdorper is sinds het najaar redelijk serieus gaan trainen op de kunstijsbaan te Alkmaar en kwam zelfs enkele malen uit in marathons voor B-rijders. Daarbij bleek dat hij nog te kort komt, dus volgend jaar wil Kikkert de training nog serieuzer gaan aanpakken, bijvoorbeeld door wielren nen en rolschaatsen in de zomer. Zijn huidige prestatieniveau was in ieder geval ruim voldoende om Loek van Vliet ruimschoots achter zich te hou den. Sicco Dob werd een goede der de. In deze volgorde voert het trio ook de tussenstand om het Texels allround kampioenschap aan. Leuke duels Over het algemeen waren de prestaties goed en waren er aardige duels te zien, zeker bij de jeugd. Alleen steekt Bas Vaars met kop en schouders bo ven de rest uit en waarschijnlijk is het beter als hij met de senioren zou mee doen. Een titel is echter nooit weg en zonder tot de bodem te gaan werd hij Texels kampioen. Ook het allround kampioenschap kan zijn neus nauwe lijks voorbijgaan, want tot nu toe heeft Bas alle wedstrijden op zijn naam ge bracht en leidt met een straatlengte voorsprong. De andere ereplaatsen op de Rogsloot werden bezet door Robert Visser en Peter Stolk. Nel Bruining stevent bij de dames di rect op de titel af. In die categorie hebben tot nu toe slechts drie deel neemsters meegedaan. Rianne Vonk was in De Cocksdorp present en bood redelijke tegenstand, maar die bleek onvoldoende om Nel Texels kampioene langebaan 1986 te laten worden. De uitslag van het langebaan kampioenschap: Junioren: (resp. 500 m., 1000 m., punten) Bas Vaars 60.35 2.07.19 120.44 Robbert Visser 61.80 2.13.26 128.43 Peter Stolk 63.20 2.11.71 129.05 Dames: Nel Bruining 68.40 2.29.36 143.46 Rianne Vonk 74.90 2.39.12 154.46 Heren: (resp. 500, 1500, 3000 m. en punten): K. Kikkert 53.20 3.00.00 6.22.40 176.93 L. van Vliet 57.00 3.07.05 6.32.51 184.71 S. Dob 56.30 3.15.05 6.42.00 188.32 Het klassement voor het allround kampioenschap na vier afstanden: Junioren: 1 Bas Vaars 40.4 pnt., 2. Robbert Visser 32 pnt., 3. Martin Maat 28 pnt., 4. Richard Koopman 23 pnt., 5. Biem Troost 20 pnt. Dames:1. Nel Bruining 39.3 pnt., 2. Rianne Vonk 28.1 pnt., 3. Jacqueline de Porto 8 pnt. Heren: 1. Kees Kikkert 37.2 pnt., 2. Loek van Vliet 28.1 pnt., 3. Sicco Dob 27 pnt., 4. André v.d. Berg 24 pnt., 5. Jan van Bennekom 20 pnt. De Koog: kortebaan Het kampioenschap startte woensdag in De Koog met kortebaanwedstrijden over 130 meter. Twintig senioren, twee dames en zestien junioren kwamen naar het mooie ijs op de Brink. Bij goed weer en onder grote publieke be langstelling flitste Martin Koorn verras send als eerste over de streep. De jon ge Kogenaar versloeg André van der Berg, die op zijn beurt Kees Kikkert achter zich liet. Bas Vaars begon zijn triomftocht bij de junioren en Rianne Vonk klopte Nel Bruining bij de da mes. De uitslag: Junioren: 1. Bas Vaars, 2. Biem Troost, 3. Robbert Visser, 4. Inze Bon ne, 5. Time Wit. Dames: 1.Rianne Vonk, 2. Nel Bruining. Heren: 1. Martin Koorn, 2. André van der Berg, 3. Kees Kikkert, 4. Jan van Bennekom, 5. Erwin Koning. Den Burg: marathon De schaatsmarathon is de laatste jaren enorm populair geworden en dat was aan de belangstelling in Den Burg te merken: 23 senioren, 3 dames en 18 junioren meldden zich donderdagavond bij de speelweide aan de Emmalaan. De jeugd reed tien minuten plus vijf ronden. Met grote voorsprong zege vierde Bas Vaars. De drie dames schaatsten met de jeugd mee: Nel Bruining finishte nipt voor Rianne Vonk. Jacqueline de Porto werd derde. De senioren reden 25 minuten plus vijf ronden. De zeer jeugdige, maar tech nisch leuk rijdende Richard Bousma reed de eerste „neutralisatieronde" voorop bij de grote kerels, waarna het geweld losbarstte. Kees Kikkert en Loek van Vliet wensten elkaar niets toe te geven, met een schaatspunt won Kikkert. De uitslag: Junioren: 1. Bas Vaars, 2. Martin Maat, 3. Robbert Visser, 4. Richard Koopman 5. Inze Bonne. Dames: 1. Nel Bruining, 2. Rianne Vonk, 3. Jacqueline de Porto. Heren: 1. Kees Kikkert, 2. Loek van Vliet, 3. Sicco Dob, 4. Jan van Ben nekom, 5. Ivor van Onzen. Den Hoorn: afvalrace Op het natte vlak nabij Den Hoorn werd vrijdagmiddag een afvalrace ge houden. Ook zonder het reglement zou wel van een dergelijke race sprake zijn geweest, want de ijskoude wind zorgde voor een natuurlijke selectie. Op overigens snel, hard ijs won Bas Vaars weer met overmacht bij de jeugd en bij de dames was het de vraag of Nel Bruining nu meteen moest afvallen of dat ze nog een aantal ronden mocht doorschaatsen, want zij was de enige deelneemster. Nel schaatste uite raard nog een stuk door en ging vlak voor de herenfinale de baan af. Dirk Bakker, Kees Kikkert en Loek van Vliet bleven het langst in eikaars spoor. Uit eindelijk draaide Van Vliet de rollen van donderdag om en versloeg Kikkert in de eindsprint. De uitslag: Junioren: 1. Bas Vaars, 2. Martin Maat, 3. Menno Koorn, 4. Robbert Visser, 5. Richard Koopman. Dames: 1. Nel Bruining. Heren: 1. Loek van Vliet, 2. Kees Kik kert, 3. Dirk Bakker, 4. Sicco Dob, 5. Jan van Bennekom. Acht schaatsers die hebben meege daan aan de toertocht van de ijsclub Den Burg hebben verzuimd na afloop het inschrijfformulier in te leveren en hebben daarom geen herinnering ont vangen. Als zij dat alsnog doen, zal hen de medaille worden bezorgd. Op de ijsbaan van Den Burg houdt de ijsclub woensdag (morgen) wedstrijden voor de jeugd. De deelnemers worden ondergebracht in groepen van 6-7 jaar, 8-9 jaar en 10-11 jaar (jongens en meis jes door elkaar) die zullen schaatsen volgens het afvalsysteem. De start is om. 14.00 uur. Om 17.00 uur beginnen wedstrijden voor jongeren van 12-13 jaar en 14-15 jaar. Dit zijn ronde- wedstrijden. Voor alle categorieën geldt een deelnameprijs van 71,50 per persoon, leder krijgt een herinnering en een versnapering. Het bestuur van de Stichting Texels Museum heeft gisteravond een nieuwe directeur benoemd. Het is dr. ir. J. Kuiper uit Den Heider, thans werkzaam bij TNO in die stad. Kuiper studeerde aan de landbouwhogeschool in Wagenin- gen. Hij aanvaardt zijn functie op Texel per 1 juni. Nadere informatie geven wij in de volgende krant. Het koude weer en het schaatsen wa ren er de oorzaak van dat het aantal deelnemers aan de bosloop deze keer nogal mager was. Wegens terrein- omstandigheden moest het geplande veldrijden voor de wielrenners worden afgelast. Degenen die wel aan de start verschenen konden een flink aantal punten scoren. Zij kregen zo extra waardering voor hun trouwe opkomst. Het parcours was enigszins aangepast aan de weersomstandigheden ter voor koming van blessures. Bij de jeugd (over ca. 2 km) werd Richard Stevens royaal winnaar. Na hem kwamen San- der en Gebo Schaatsenberg die onder- - ling een spannende strijd leverden. Sander finishte één seconde eerder dan zijn broer. Norbert Eelman en Ni- colaas Schoo waagden zich deze keer aan de lange afstand en zodoende kon Mike Nolting onbedreigd de 4 km win nend afsluiten. Bij de dames was Nel Bruining de snelste. Tilly Eelman kwam in de laatste ronde echter nog zeer dichtbij. Slechts vier seconden was het verschil op de meet. Op de langere afstand, 8 ingekorte ronden, werd André Brouwer royaal eerste. Cir ca twee minuten na hem legde Jan Zijm beslag op de tweede plaats. Ni- colaas Schoo presteerde ook hier goed door als derde te eindigen, ongeveer een halve minuut voor Nanning Kik kert. Paul Verhagen bleef onder de dertig minuten en ging als vijfde over de streep. De uitslagen: Jeugd 2 km: 1, Richard Stevens 7.50 min., 2. Sander Schaatsenberg 9.30 min., 3. Gebo Schaatsenberg 9.31 min., 4. Nanda Koopman 10.27 min. Jeugd 4 km: 1. Mike Nolting 14.28 min., 2. Debbie Mosk 20.04 min. Dames: 1. Nel Bruining 17.19 min., 2. Tilly Eelman 17.23 min., 3. Netty Zijm 17.38 min. Senioren: 1. André Brouwer 23.50 min., 2. Jan Zijm 25.09 min., 3. Nico- laas Schoo 26.39 min., 4. Nanning Kikkert 27.13 min. De volgende en laatste cross wordt gehouden op 1 maart. Het college zal binenkort met de raad gaan praten over een voorstel om twee miljoen uit de saldireser ve te halen als bijdrage aan het zwemparadijs dat Joop Jellema op het Kerckeland wil bouwen. Het plan zal eerst in de commissie voor financieel, economisch en technisch beleid besproken wor den, waarna het in de raad van maart al tot besluitvorming zou kunnen komen. Het bedrag en de dekking werden genoemd door wethouder Piet Zegers tijdens de donderdagavond gehouden verga dering van de commissie welzijn. Twee computerenthousiasten. Jan Brandenburg en Piet Raa uit Den Burg, organiseren zaterdag 22 fe bruari een middag voor gelijk gestemde zielen in d'Ouwe ULO. Het is de bedoeling een niet merk- gebonden gebruikersgroep op te richten. De middenstand springt op dit initia tief in. Van Wijngaarden, Agter en Nauta richten stands in en er komt een vertegenwoordiger van DCS, het bedrijf dat onder meer Teletron 1200 modems maakt. Deze man zal de monstraties geven met zijn apparatuur. Er is ook een plaats ingericht voor de TEABBS, Texels Eerste Algemeen Bul letin Board Systeem. Mensen die hun computer willen mee nemen zijn welkom, ongeacht het merk. „Het is ons gebleken dat er veel meer software uitwisselbaar is dan al gemeen wordt gedacht", aldus één van de organisatoren. De initiatiefne mers stellen het wel op prijs als zij die voorzien van een eigen computer wil len komen eerst even bellen naar 02220-5292 (Raa) of 4127 (Branden burg). Als het komt tot oprichting van een gebruikersgroep zal ook aanslui ting worden gezocht met een landelij ke organisatie.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 5