VD bepleit verlaging eerdiensttarieven Toerisme enige mogelijkheid voor meer werkgelegenheid „Eerst welvaart, dan welzijn' Verkiezingsprogramma Texels Belang: KNIPT IMtlimiHCIIE 0 t RUT Danny Boy met 2 uur recordpiraat Politie let weer op deel drie kenteken 9|NSDAG 18 FEBRUARI 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Wij vinden dat het rijk over de brug moet komen met subsidies jor de veerdienst, zodat de tarieven omlaag kunnen. Dat komt inzelf weer terug door volumevergroting, er zullen meer mensen ^ergezet worden." Het belangrijkste concrete punt uit het pro- •amma waarmee de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie de irkiezingen in wil gaan. In datzelfde programma staan veel alge- leenheden, maar binnenkort presenteert de partij een krant met feitelijke uitwerking van de grote lijnen die nu naar voren zijn ^bracht. Een ander belangrijk uitgangspunt is het samenwerken n overheid en bedrijfsleven, waarbij de partij er van uit gaat dat it bedrijfsleven voor de welvaart moet zorgen die tot welzijn zal iden. VVD opent haar programma met n overzicht van punten die bij de rige verkiezingen belangrijk werden vonden en die nu gerealiseerd zijn. it meest in het oog lopend zijn een ortvarende aanpak van de kustver- diging en realisering van de dubbele nleginrichtingen. De partij claimt dat punten zijn gerealiseerd door de ede contacten met partijgenoten op delijk en provinciaal niveau. Daar- e wordt gelijk stelling genomen te- i een uitspraak die de naar Texels lang overgestapte Gerbrand Poster langs deed. Dit voormalige VVD- idslid vond dat die contacten weinig ncreets opleverden. Poster is over stapt naar de partij waar hij al drie r lang werk voor verrichtte", was commentaar van VVD- Idskandidaat Hans Wendrich op de lverandering van vaandel. Nieuw beleid |iet programma wordt vastgesteld het college waar de VVD aan iwerkte een duidelijk nieuw beleid de grond heeft getild. ,,Met name |het gebied van ruimtelijke ordening de accenten duidelijk anders ge- J, er is meer speelruimte voor bur gen ondernemer gekomen en de re- worden voor de burger minder uitgelegd". Op de vraag of dat iere ruimtelijke beleid niet meer gevolg was van de politiek van de iffende Texels Belang-wethouder tvoordde VVD-wethouder Klaas Ba- jlregt dat het hele college verant- irdelijk was voor deze zaak. financiële beleid, zijn eigen porte- lle, had kennelijk de instemming de partij, in het programma staat [er goed is ingespeeld op de strin- te bezuinigingen van de overheid, is er veel nieuw beleid doorge- het opzetten van een uitgebreid 'ingsprogramma, een herinrich- splan voor Den Burg centrum, de lanpassing en het nieuwe gezicht de strandbewaking, door de nieu- lulpmiddelen en de uniforme pre- atie. Een andere constatering is dat het col lege zeer positief staat tegenover hét aantrekken van mogelijke investeer ders. Genoemd wordt het binnenhalen van nieuwe bedrijfstakken met als voorbeeld Texvis. Op de vraag welke andere nieuwe bedrijfstakken er zijn aangetrokken antwoordde raadskandi- daat Jan Zuidewind dat getracht zal worden mosselpercelen voor Texelaars los te krijgen in Den Haag: De Zeeuwse lobby pleit voor uitbreiding van de mosselpercelen en dan is scha devergoeding voor de deltawerken na tuurlijk niet meer aan de orde." Ook wijzen de programmaopstellers op de positieve houding van het college tegenover investeerders in recreatieappartementen. De VVD wil dat ondernemersvriendelij- ke beleid doorzetten maar er dient nog veel te gebeuren om de werkloosheid te verminderen. Noodzakelijke voor waarden daarvoor zijn volgens het pro gramma stimuleren van de samenwer king tussen overheid, burgers en be drijfsleven, een gezond financieel be leid van de gemeente met een een zo groot mogelijk investeringsniveau, een 'alweer-voorziening', een gematigde ontwikkeling van de plaatselijke be lastingen en de al eerder genoemde ondernemersvriendelijke houding van de gemeente. Bevriezen van de plaat selijke belastingen wordt niet rea listisch geacht en dus niet uitgedra gen. Ze zullen echter niet meer ver hoogd mogen worden dan met het cij fer van de prijsindex of van de inflatie. Gepleit wordt voor voortzetting van het huidige economische beleid waar bij de accenten moeten liggen op kwa liteitsverbetering van de recreatieve sector, een marktgerichte ontplooiing van de agrarische sector en een op continuïteit gerichte visserijsector. Landbouw Die marktgerichte ontplooiing van de landbouw moet op gemeentelijk ni veau dan vooral worden gezien als het buiten de deur houden van beperken de maatregelen van bovenaf. Dieter Stoll, ook op de lijst, ziet weer wetge ving aankomen die bedreigend is: ,,Er is nu sprake van het geheel aan de landbouw onttrekken van bepaalde agrarische gronden en dat moeten we op Texel zien te voorkomen". De libe ralen moeten echter toegeven dat de groene nota's en het relatiebeleid in middels zijn ingevoerd en dat daar mee moet worden geleefd. Ook de speelruimte voor het voeren van een visserijbeleid wordt bepaald in Den Haag en Brussel, maar ook hier kan de gemeente iets gunstiger voor waarden trachten te scheppen, door bijvoorbeeld de kadeverlenging die de vissers graag willen uit te laten voeren. Het bevorderen van de werkgelegen heid moet echter duidelijk gezocht worden in versterking van de recreatie ve sector en daar is de volgende stijl- bloem voor opgenomen: ,,Dit kan be reikt worden door het seizoen te ver breden op basis van kwaliteitsverbete ring in de ruimste zin van het woord." Ook het verlagen van de veertarieven zal leiden tot seizoensverbreding. Veertarieven Die verlaging moet dus bereikt worden door in de eerste plaats subsidie van de overheid. Het is echter bekend dat die mogelijkheid van Teso-zijde wordt afgewezen omdat daarmee de verant woordelijkheid voor de eigen beleids voering uit handen wordt gegeven. De VVD wil echter dat het rijk geld four neert zonder daar invloed voor te wil len hebben en dat zou bijvoorbeeld kunnen door het bijdragen in de bouw van een tweede dubbeldekker. Een andere manier om het aantal over nachtingen te laten groeien zit in de kwaliteitsverbetering die bereikt kan worden op de RST-campings door te investeren in betere voorzieningen. De gemeente moet er van de VVD op toezien dat dat ook inderdaad gebeurt. Nog een mogelijkheid tot kwaliteitsver betering zit in het goed schoonhouden van het strand, een opmerking die niet alleen door de VVD wordt gemaakt maar ook door het bureau Oranjewoud na het onlangs gepubliceerde onderzoek. Prikkeldraad Contact met de natuur maakt de mens eerder milieubewust", en daarom moet het onsympathieke prikkeldraad achterwege blijven". Een goede voor lichting over de natuur, zoals die vol gens de liberalen in het NRC wordt gegeven, is daarbij van groot belang en instandhouding van dit centrum heeft dan ook prioriteit, zo lichten de raadskandidaten deze strofe uit het programma toe. Nog een punt dat het eiland aantrek kelijker moet maken voor toeristen: be tere aanpassing van de winkelslui tingstijden aan de wensen van consu ment en ondernemer. Plaatselijk Het beleid ten behoeve van plaatselijke zaken zal door de VVD niet ingrijpend veranderd worden. Onderwijs, cultuur en sport gaan goed, onderwijs aan mensen met een achterstandssituatie moet gestimuleerd worden. Uitbreiding van het verpleeghuis zou een hoge pri oriteit moeten krijgen en het streven van de Koger bevolking naar een eigen dorpshuis wordt gesteund. Het bestemmingsplan buitengebied blijft uitgangspunt voor natuurbeschermend beleid. Het programma eindigt met de consta tering dat het nu gehanteerde ,,driesporenbeleid" wordt voortgezet. Die drie sporen zijn een ruimtelijk be leid dat de economische ontwikkelin gen niet in de weg staat, gericht in vesteren in de publieke sector om ach terstallig onderhoud te voorkomen en werk te scheppen en de lasten voor de burger zo veel mogelijk te stabiliseren. Het zal de meeste Texelaars waar schijnlijk zijn ontgaan, maar er is we derom een zendrecord aan flarden. Disc-jóckey Danny Boy van het illegale Texelse radiostation „Radio Ga Ga" verbrak een al bijna vergeten record: 22 uur onafgebroken aan- en afkondi gen van plaatjes. Dat was precies een uur langer dan de prestatie die collega Willy Wortel van „Radio Disco Duck" enkele jaren geleden vestigde. Op de 104.6 Mc van de FM-band startte Danny Boy donderdag om tien uur zijn poging. Volgens de in piraten- kringen opgestelde reglementen moest hij elk grammofoonplaatje van een aan- en afkondiging voorzien en was het verboden om met cassettebanden (met enkele nummers achter elkaar) te werken. Om zeven uur 's morgens was de poging geslaagd en een uur later gaf de jeugdige plaatjesdraaier er de brui aan. De poging was behoorlijk zwaar gemaakt door de lage tempera tuur die in de studio heerste. Getooid met muts, sjaal en bontjas hield hij de moed erin. In het laatste uur was zijn moreel zelfs zover gedaald, dat Danny Boy nauwelijks meer wist te stamelen dan dat hij zo snel mogelijk zijn bed op wilde zoeken. Geestelijke bijstand in die moeilijke uurtjes kreeg hij slecht: van collega Rubberen Rob, de andere disc-jockeys van het station verwacht ten kennelijk dat Danny Boy minimaal de 24 uur zou halen. Wel steur, werd ondervonden van 26 verzoekjes die binnendruppelden bij de zender, die vooral in de omgeving van Oosterend een luisterkring heeft. De politie gaat de komende tijd weer verscherpt controleren op de aanwezigheid van het deel drie voor dit jaar bij auto's en motor fietsen. Die moesten per 1 februari aanwezig zijn in of bij het voertuig. Elk jaar omstreeks deze tijd wordt daar op gelet en elk jaar levert dat weer een aantal bekeuring op. De boetes zijn niet mis, een schikking kost ruim honderd gulden. i w H ui Hier ■ge ^eff Ook de kiesvereniging Texels Belang is ervan doordrongen dat de enige mogeiij'kheid voor aanmerkelijke vergroting van de werkgelegenheid op Texel wordt geboden door de recrea tie. De recreatieve bedrijfstak moet dus worden ontwikkeld: door het vervangen van kampeerbedden door bedden in minder weergevoe/ige accommodatievormen, het verbeteren van de bestaande logiescapaciteit en het stichten van s/echt- weervoorzieningen, zoals een zwemparadijs. Toekomst (VD ziet de toekomst van het ei- ondanks de structurele proble- in sommige bedrijfstakken en de werkloosheid niet somber in. Ge- tateerd wordt dat in brede lagen de bevolking de wil aanwezig is lie problemen gezamenlijk aan te en, de bundeling van krachten in tichting VVV Texel Promotie it daar als voorbeeld van ge ld. Tijdens de presentatie van het amma, gisteravond in hotel Re- a te De Waal, werd naar voren icht dat zelfs de Kamer van Koop- el dit een unieke samenwerking ide. Aldus blijkt uit het verkiezingspro gramma van Texels grootste „poli tieke" partij, Texels Belang, dat vo rige week door wethouder Daan Schilling en andere raadskandida ten van Texels Belang werd gepre senteerd en toegelicht tijdens een persconferentie. Maximum Texels Belang blijft zich nadrukkelijk binden aan het recrekiebasisplan, wat betekent dat ook voor deze partij het maximum van 47.000 toeristische bed den „heilig" is. Schilling: „Veel mensen denken dat Texels Belang alle regels en grenzen wil afschaffen, maar dat is-dus niet waar. Ook wij vinden dat we die 47.000 bedden niet moeten overschrij den, niet alleen omdat anders de schoonheid en de rust van Texel te lij- Een eeuw geleden in Oprpyfp WOENSDAG 27 JANUARI 1886 Texel. Eene breede strook nieuw ijs drijft met den stroom langs de kust en belet de vaart uit onze haven. Met groote moeite slaagde de stoom boot Ada van Holland er in, de geregelde gemeenschap met den vasten wal te onderhouden. Zoover het oog reikt, komt in oostelijke rigting ijs het vaarwater afdrijven. Bij dezen voortgang zal dit eiland spoedig door het ijs geblokkeerd zijn. Dezer dagen werd gemeld, dat in verscheidene steden van ons land (Amsterdam, 's Gravenhage, Haarlem en andere plaatsen) het voorne men bestond, eene besteldienst te vestigen voor het doen van bood schappen, bezorgen van pakjes, enz., per tricycle. Te Weenen is conces sie gevraagd om de gewone aanplakkers van allerlei soort van biljetten te vervangen door lieden, die op tricycles de straten der stad zullen doorrijden, voorzien van eene bergplaats voor de biljetten, stijfselkwast enz., ten einde hun werk zooveeel te spoediger te kunnen verrigten Forisch" bericht in het Haarlems Dagblad van 27 januari j.l.) den zullen hebben, maar ook om eco- nimische en sociale redenen. Een nog grotere drukte tijdens de vakantietop, geeft meer kosten dan baten. Want de openbare en andere voorzieningen zul len op die top afgestemd moeten zijn en dat is voor die paar weken niet ren dabel. Toeristische groei moet in de breedte worden gezocht, seizoenver lenging dus. De bestaande accommo datie moet langduriger worden benut". Zwemparadijs Texels Belang is bereid aanzienlijke fi nanciële consequenties van dit beleid te aanvaarden zoals een gemeentelijke miljoenenbijdrage voor het zwempara dijs van Jellema. Het ziet er echter naar uit dat beslissingen inzake dit zwemparadijs al zeer binnenkort geno men zullen worden, dus door de thans zittende gemeenteraad. Wat het aantal slaapplaatsen betreft wil Texels Belang wel een inventarisatie en zo nodig her verdeling. Er moet worden vastgesteld in hoeverre de exploitanten het aantaT bedden dat zij hebben, ook werkelijk exploiteren. Als zij een bepaalde capa citeit onbenut laten zou die beschik baar moeten komen voor nieuwe re creatieondernemers of uitbreiding van bestaande recreatiebedrijven. Kamperen bij de boer Texels Belang is voorstander van kam peren bij de boer, althans, men wil dat Texel de landelijke norm van de kam- peerwet hanteert: vijf kampeerplaatsen per erf in het buitengebied. Dat staat niet in het verkiezingsprogramma want voorstander zijn van kamperen bij de boer zou bedreigend kunnen zijn voor de gevestigde kampeerbedrijven die het als concurrentie zouden kunnen zien. Volgens Jan van Asselt kan deze kampeervorm, waar ongetwijfeld veel belangstelling voor bestaat binnen de perken worden gehouden als de plaat selijke overheid dezelfde sanitaire eisen stelt als gelden voor de grote bedrijven. Wordt bij het toelaten van vijf kam peerders op elk erf het maximum van 47.000 slaapplaatsen op Texel niet overschreden? Dick Drijver uit Den Hoorn: „Bij het onderzoek naar het effectief benutten van uitgegeven slaapplaatsen kan blijken dat er nog bedden zijn te verdelen en ook is het mogelijk om niet meer vergunningen voor kamperen" op erven uit te geven dan krachtens het maximum van 47.000 mogelijk is. We kunnen gerust aannemen dat lang niet iedereen kam peerders op zijn erf wil hebben, zodat degenen die het wel willen waarschijn lijk allemaal geholpen kunnen worden." Texels Belang denkt de toeristische ac tiviteit op Texel ook te kunnen vergro ten door het „kur" element in de re creatievoorzieningen te, versterken. Het moet mogelijk zijn een heilzaam zee waterzwembad te stichten, eventueel als onderdeel van een groter zwem badcomplex. Tine Krijnen: „Als het mogelijk is een zeewaterleiding aan te leggen ten behoeve van de zeehonden van het NRC moet dat ook kunnen voor een zwembad dat voor mensen is bestemd". Het verkiezingsprogramma pleit dan ook voor het instellen van een onderzoek naar de mogelijkheden. Ook zou de vestiging van gezondheidsinstituten en rustoorden moeten worden nagestreefd. Nationaal park De aandacht die Texels Belang nu voor het toerisme demonstreert, bete kent niet dat de oude stokpaarden zijn verlaten. De kiesvereniging is nog altijd even fel tegen het nationaal landschap en de andere van rijkswege opgelegde maatregelen ter bescherming van na tuur en landschap en dus ook tegen de status „Nationaal Park" voor de Texelse duinen, zélfs als daarbij de campings in de duinen ongemoeid zouden worden gelaten. Blijkens het programma wordt van de parkstatus verwacht dat de gemeentelijke invloed in de duinen afneemt. Dat als gevolg van deze stellingname wellicht geen rijksgeld meer voor het Natuurrecrea- tiecentrum beschikbaar wordt gesteld, maakt niets uit. Een dergelijke benade ring wordt ervaren als een soort chan tage. Het bestemmingsplan voor het buitengebied biedt voldoende waarbor gen voor behoud van het landschap en als het rijk vindt dat het anders is, moet dat maar worden aangetoond. Bondig Traditiegetrouw is het verkiezingspro gramma van Texels Belang geen om vangrijk stuk drukwerk. Alle programmapunten kunnen precies op twee kantjes briefpapier en waar schijnlijk zijn er weinig programmapun ten bij waar alle andere partijen zich ook niet in zouden kunnen vinden. De verschillen zullen dus moeten zitten in de wijze waarop men de verlangens denkt te verwezenlijken en hoe soepel men de zichzelf opgelegde gedragsre gels wil hanteren. Nieuw bestemmingsplan Het programma maakt melding van „initiatieven tot wijziging van het bestemmingsplan buitengebied, waar bij met de ontwikkelingen in de land bouw rekening moet worden gehou den". Dat hangt samen met het feit dat het onderhand tijd wordt om een nieuw bestemmingsplan te maken. Hoewel het bestaande plan nog maar onlangs rechtsgeldig werd, is er inmid dels toch tien jaar mee gewerkt en moet worden nagegaan welke onder delen moeten worden aangepast aan maatschappelijke ontwikkelingen. Dat is ook nodig omdat het bestaande plan erg „ondoorzichtig" is geworden als gevolg van de vele wijzigingen die door de Kroon zijn aangebracht. Schil ling: „Veel onderdelen van het bestem mingsplan zijn in de praktijk prima be vallen, zoals het werken met agrari sche bouwblokken, maar er zitten ook dingen in die als onpraktisch en be lemmerend worden ervaren, zoals de preciese voorschriften wat betreft goothoogten en dakhellingen. Er blij ven natuurlijk voorschriften, maar het wordt wat globaler en het zal makkelij ker worden om het plan bij te stellen. Die versoepeling is ook het kenmerk van de nieuwe wet op de ruimtelijke ordening. In het bestemmingsplan voor de Waddenzee is daar al op voor uitgelopen; het wordt allemaal wat minder stringent". Texels Belang wil uitbreiding van de activiteiten op het vliegveld Texel en heeft dus geen bezwaar tegen vesti ging van een dag en nacht te gebrui ken helicopterbasis en toenemende ac tiviteit van het paracentrum. Meedenken Texels Belang is tevreden over de ver houding tussen bestuursapparaat (ambtenaren) en burgerij en volgens het verkiezingsprogramma moet wor den „doorgegaan" met openheid en duidelijke informatie. Volgens Schilling was het contact vroeger veel slechter. Het college heeft zich ingespannen om daar verbetering in te brengen. De ambtenaren moesten niet de indruk wekken dat zij tegen de burgers zijn maar dienden met hen samen te wer ken. Schilling: „Er zijn praktisch geen klachten meer. Zelfs met bouw- en woningtoezicht, waar de risico's van conflicten erg groot zijn, gaat het pri ma. Dat felle afzetten tegen de ge meente, dat is er niet meer." Volgens het verkiezingsprogramma moet de overheid open staan voor creativiteit. Schilling: „Dat betekent dat het apparaat helpt ideeën te ver wezenlijken en niet alleen maar verbie dend of gebiedend handelt." Een ander programmapunt betreft het streven om hogere overheden te door dringen van de eilandpositie van Texel, zodat voorzieningen op het gebied van onderwijs, gezondheidszorg, politie en brandweer ter plaatse in stand kunnen blijven. Dat betekent een kritische houding tegenover gewestvorming en Het programma spreekt zich uit voor handhaving en bevordering van klein schalige menselijke activiteit op de Waddenzee. Texels Belang is tegen het „parkeren" van booreilanden in de Texelse wateren. Er is grote kans dat men de komende vier jaar met dit pro bleem te maken krijgt want als de prijsdaling van de aardolie doorzet zal olie-activiteit op de Noordzee afnemen en komt wellicht veel offshorematerieel buiten gebruik. Blijkens de paragraaf „Welzijn en on derwijs" in het programma onder schrijft Texels Belang het sociaal cultu reel meerjarenplan en wordt steun aan educatieve cursussen, verenigingen en sport toegejuicht. Veel belang wordt gehecht aan kwaliteit op het gebied van de Texelse musea. Het Natuurre- creatiecentrum behoort ook op zondag open te zijn en het museumbezoek in het algemeen kan worden gestimuleerd door tentoonstellingen en dus telkens wisselende exposities over een bepaald onderwerp. Milieu Wat betreft het milieu vermeldt het programma onder meer: „Met het schoonhouden van Texel dienen wij niet allen het milieu maar wordt ook een bijdrage geleverd aan de kwali teitsverbetering van dee recreatie. Ge leidelijke invoering van de milieuwetge ving op een soepele en verantwoorde wijze". Met dat laatste wil men duide lijk maken dat ook Texels Belang wil dat de zaken in orde zijn, maar dat dit niet mag leiden tot een heksenjacht. Schilling: „Er zijn nog bedrijven die rotzooi maken en dat moet ophou den". Het programma spreekt zich uit voor bevordering en stimulering van wind- en zonne-energie. Texels Belang is ook voorstander van verdere uitbrei ding van het fietspadennet en wil ver keersbeperkende maatregelen in woon gebieden, onder anaere aoor invoering van een maximumsnelheid van 30 km. Het programma besluit met een inten tieverklaring: „Bij al onze besluiten en beleidsvoornemens zullen wij ons laten leiden door gevoel voor Texelse ver houdingen en het behouden van ty pisch Texelse waarden." Schilling: ....Texels Belang wil niet alle re- regionalisatie als deze bedreigend is voor de instandhouding van voorzie ningen op het eiland zelf. Wat dat be treft zijn de ervaringen met de jeugd- tandverzorging en de plaatselijke indi catiecommissie voor de bejaardenoor den uitstekend. Waddenzee

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 7