Cjroen jjjmrLsJexeU het „Geen energie steken in uitvechten van geschillen Nieuwe „Pelikaan" met 128 appartementen ERUIT! WATNU? DOE NIKS. WIJ DOEN ALLES. Nieuwe burgemeester bij installatie GBELDAN: U6-U222322 Uit de krant van bijna een eeuw geleden PHEEFTU NOG VRAGEN? f\£ mn r\rs rjr» I OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.058 TEXELSE VRIJDAG 21 FEBRUARI 1986 COURANT (Redactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. "j Buiten werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, I Niek van der Heijden, Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393 en Frans Hopman, Ongeren 7, Den Burg, tel. (02220) 5472. iVoor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /Ï8,65 per kwartaal; los 85 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. particulier initiatief en daar behoorde volgens hem de eerste verantwoorde lijkheid te liggen, maar daarnaast re kende hij het tot de zorg van het ge meentebestuur dat de steunpunten waar het hele gebeuren binnen de ge meente op rust, overeind blijven of worden verstevigd. Daar hoopte hij een steentje aan bij te dragen. Bedrijf Sprekend over de verantwoordelijkhe den van raad en 'gemeentelijk appa raat, merkte Schipper op dat het vaak voorkomt dat mensen de gemeente zien als een bedrijf. Dat is niet be zwaarlijk als het wordt bedoeld in die zin dat zo'n bedrijf efficiënt werkt en een goed produkt levert, maar het is jammer als er ook mee wordt bedoeld dat de gemeente iets afstandelijks is, niet iets van jezelf. „Want op deze manier is het veel moeilijker om het produkt, dat voor een groot deel een dienstverlenend karakter heeft, te ver kopen. En het zal, omdat het voor ie dere burger is bestemd, ook voor ieder beschikbaar moeten zijn". De burge meester pleitte voor het slechten van vermeende obstakels die gemeente en burgerij gescheiden houden. Erkentelijkheid betuigde de heer Schip per voor het feit dat het burgemeester- loze tijdperk van een half jaar is over brugd waardoor de continuïteit geen geweld werd aangedaan, wat te dan ken was aan de inzet van het college en medewerkers van de gemeente. Fanfare ,,Het burgemeesterschap van Texel ligt voor me. Ik heb het Drentse met al zijn contacten die ik de afgelopen ze ven jaar heb opgebouwd achter me gelaten. Er bestaat voor mij nu nog slechts een ruimte waarvan ik de gren zen en inhoud niet ken. Het is denk ik menselijk dat je graag die ruimte zo snel mogelijk wilt invullen". Schipper vertelde dat hij daarmee al een begin had gemaakt. Hij had namelijk gevolg gegeven aan het verzoek om erevoor zitter van het Koninklijk Texels Fanfare korps te worden. ,,lk neem deze func tie graag aan al zal deze, door een ernstig gebrek aan muzikale talenten, op dit gebied niet veel inhoud krijgen." De installatieplechtigheid werd bijge woond door een grote schare genodig den: raadsleden, autoriteiten van mari ne, politie en brandweer, burge meesters van de andere Waddeneilan den, kinderen en andere familieleden van de burgeester, oud-burgemeester Engelvaart, enz. De nieuwe burgemeester en zijn vrouw werden de raadszaal binnengeleid door de raadsleden Riet Huitema-Vos en Ti ne Krijnen-Baijs. Bloemen werd over handigd door een jongen en een meis je met de toepasselijke namen Hessel (Rienks) en Tessel (Roeper). Loco-burgemeester Schilling liet in zijn toespraak blijken dat de nieuwe burge meester al zeer spoedig te maken zal krijgen met voor Texel zeer belangrijke plannen. Zojuist is anderhalf miljoen beschik baar gesteld voor de jachthaven en de raad zal worden gevraagd twee miljoen uit te trekken als bijdrage in de kosten van het zwemparadijs in De Koog. In combinatie met de aanpassing van de aanleginrichtingen en het nu veel rui mere budget voor promotie, belooft een en ander een enorme stimulans te worden voor de ontwikkeling van de recreatie, de belangrijkste bron van werkgelegenheid op Texel. Schilling had gemerkt dat burgemeester Schip per in zijn vorige ambtsgebied al was begonnen met het maken van toeristi sche reclame voor Texel. Op zijn af scheidsbijeenkomst had hij ,,heel zuid oost Drente" aangespoord om naar Texel te gaan. Schilling bracht hulde aan de leden van de vertrouwenscom missie die zich heeft bezig gehouden met de benoeming van de burge meester, vooral omdat ze een echte vertrouwenscommissie zijn geweest en dus niets over de gang van zaken tij dens de sollicitatieprocedure naar bui ten hebben gebracht. Lang gewacht „Lang gewacht, stil gezwegen, nooit gedacht maar toch gekregen", aldus schetste Jan van Asselt de gevoelens bij de vertrouwenscommissie tijdens de sollicitatieprocedure. Van Asselt, spre kend namens Texels Belang, toonde er zich tevreden over dat de benoeming van Schipper in overeenstemming is met zijn voorkeur en was dan ook er kentelijk jegens commissaris De Wit en minister Rietkerk. „Tijdens het gesprek dat u met ons had, stak u met kop en schouders boven de andere kandidaten uit door een aantal eigenschappen die op Texel van groot belang zijn." Van Asselt zei geprofiteerd te hebben van het feit dat zijn raadsfractie geen poli tieke kleur heeft en dus kon streven naar de beste kandidaat. De andere le den van de vertrouwenscommissie hadden volgens hem een voorkeur voor kandidaten van hun eigen politie ke kleur. De interesse die Schipper had getoond voor landbouw en recreatie was positief overgekomen. Van Asselt merkte verder o.a. nog op dat in de Lees verder pagina 2 ultra violette licht van de zon doorkan. De mensen kunnen dus bruin worden, ook in het vroege voorjaar als het voor verblijf in de buitenlucht nog te koud is. Het moment waarop met de bouw wordt begonnen hangt overigens af van de snelheid waarmee de apparte menten van de hand gaan. „Als er 25 zijn verkocht, beginnen we", aldus di recteur Notenbomer. De toekomstige eigenaars kunnen hun appartement verhuren aan anderen in de periode dat ze er zelf geen gebruik van maken. Dat kan gebeuren door bemiddeling van Jarino Recreatie b.v. die per jaar voor f10.000— aan bruto huurin komsten garandeert. In een veel eerder stadium is al eens sprake geweest van verkoop van De Pelikaan en het vervangen van dit ho tel door een appartementencomplex. Jarino zelf zou toen eigenaar worden maar dat is niet doorgegaan. standplaats, dat er sprake is van iets geheel nieuws, waarbij de ervaringen die hij in de verschillende delen van het land heeft opgedaan wel een nutti ge rol zullen spelen. Texelse Courant 4 febr. 1892) )eze burgemeester, Strick van ■inschoten, werd geïnstalleerd tij lens een buitengewone raadsver- ladering op 30 januari. „Het pu- iHek was in zeer grooten getale daaronder zelfs eene dame) opgekomen, om van deze plech- igheid getuige te zijn." Aldus de rant van zondag 31 januari weggestopt op pagina 2). Zo gaat hat nieuwe complex eruit zien. De appartementen zijn verdeeld over drie bouwlagen. Geheel rechtsboven het wintertuin" gedee/te. De ovatie aan den burgemeester. - Ruw en somber was het in de natuur, toen Texels burgemeester ons eiland betrad op den dag waarop hij in eene daarvoor ex presse/ijk belegde zitting van den gemeenteraad als burgemeester zou worden geïnstalleerd. Ook al a/s een gevolg van het on gunstige weder, zoomede door de onverhoopte komst des burge meesters, was de ontvangst hem bereid geen ander dan gewone beleefdheid. Wij willen er ons niet over uitlaten of die ontvangst een meer feeste lijk karakter had moeten hebben, doch wij vragen zou het wonder zijn geweest indien de nieuwe burgemeester een ijzig denkbeeld had gekregen van de plaats ron dom in het water liggende, die zij ne toekomstige woonplaats zoude zijn? Wij mogen niet gissen wat in hem is omgegaan, doch waarlijk men behoeft geen sterke verbeeldings kracht te hebben om te kunnen veronderstellen dat het harte voor de nieuwe gemeente niet zoo warm konde zijn. Een goede gedachte (ofschoon zeer gewaagd, door den korten tijd van bestaan) was het daarom zeker van het muziekcorps aan den Burg, om van meerder leven blijk te geven, door aan den avond van dien dag den burgerva der eene ovatie te brengen. En zoo geschiede het. Fanfare's, volksliederen en hij leve lang, door de muziek aangeheven, wisselden het gesprokene af en besloten deze eerbewijzing; - ter wijl de leden van het corps aftrok ken naar hun oefeningslokaal, waar hen iets zou worden aange boden, werden in de Lindeboom verschillende personen aan den burgemeester voorgesteld. Een en ander was in een uur tijds afgeloopen; moge 't op onzen burgemeester den indruk hebben gemaakt dat 't hier niet alles koel sn koud is, doch ook warmte en leven onze eilandbewoners niet vreemd zijn; moge 't een goede gedachte bij hem hebben doen ontstaan, omtrent het eiland en iesze/fs bewoners. Binnen enkele maanden zal worden begonnen met de bouw van 128 recreatieappartementen op het terrein van hotel De Pelikaan nabij De Koog. Dat gebeurt in opdracht van Re- despes B.V. uit Rotterdam, een projectontwikkelaar die het bestaande hotel onlangs heeft gekocht. De bouw wordt uitgevoerd door Jarino Bouwbedrijf uit Roden, die zoals gebruikelijk is bij deze onder neming, Texelse onderaannemers in de arm neemt. Het acht miljoen gulden vergende project zal in twee fasen worden uitgevoerd. Begonnen wordt met een vleugel van 68 appartementen. Het bestaande hotel De Pelikaan zal in ieder geval gedurende de bouw van de eerste fase nog in tact en in gebruik blijven, aldus werd ons meegedeeld door direc teur A.H. Notenbomer van Jarino., Verkoop gestart Reeds is een begin gemaakt met de verkoop van de appartmenten die in oppervlakte variëren van 40,2 tot 90 m2. De prijzen liggen tussen f98.000,— en f207.200,—. Met de verkoop in Ne derland is Texel Vastgoed belast, ter wijl dat in Duitsland gebeurt door In- projekt uit Bergisch Gladbach. Vooral van Duitse zijde wordt veel belangstel ling verwacht. Het complex is ontworpen door archi- tectenburo Jan Visser uit Den Burg. In tegenstelling tot eerdere plannen met de Pelikaan worden er geen centrale voorzieningen in opgenomen, zoals tennisbanen, ondergrondse garage, e.d. Wintertuin De enige voorziening die voor geza menlijk gebruik is bestemd is de „win tertuin" die op de hoogste van de drie bouwlagen is geprojecteerd. Het is een recreatieruimte met wanden die ge maakt zijn van een glassoort waar het Pasgeboren Onder het motto „Van het Hesselse naar het Texelse" zei de heer Schipper de thans nog wat ongewisse toekomst met vertrouwen tegemoet te gaan. Hij wenste dat aan alles wat tot dusver over hem was gepubliceerd geen bij zondere verwachtingen zouden worden gekoppeld. Verwijzend naar de uit spraak „Ik kijk elke week in de Burger lijke Stand of er een beroemdheid is geboren, maar ik vind niets dan onbe kende beginnelingen", vroeg hij de ruimte om als „pasgeboren" burge meester van deze gemeente te kunnen beginnen. Hij had ontdekt dat de Texelse gemeenschap bruist van activi teit; „Je hoeft er de gids „Wie, wat waar" maar op na te slaan om daar een goede indruk van te krijgen. Wat de reden ervan is, laat ik maar in het midden. Deskundigen kunnen er wel licht dikke rapporten over schrijven. Maar het zal wel een samengaan van factoren zijn zoals de status van een eiland, de vermindering van de sociale contacten in verschillende bedrijfstak ken en de wapening tegen de stroom toeristen die in de zomer over ons komt. Veel belangrijker is dat de inwo ners met elkaar zo actief zijn, op welk gebied dan ook. Zo mag je verwach ten dat alles gebeurt in een samenle ving waar men zich wél kan voelen". Geen oordeel De heer Schipper legde er de nadruk op dat hij beslist nog geen oordeel wilde geven over omvang en inhoud van de problemen van Texel, al had hij inmiddels een inventarisatie van de be langrijkste zaken gemaakt, zoals de „dubbeldeks mobiele snelweg" tussen Den Helder en 't Horntje, de visserij, landbouw, middenstand en recreatie. Hij merkte op dat dit zaken zijn van „De problemen op Texel moeten worden aangepakt door el kaar te verstaan. Als dat gebeurt, zonder dat het nodig is het voor 100% eens te zijn, dan wordt niet alle energie gestoken in het uitvechten van onderlinge geschillen, maar in het gezamenlijk naar een oplossing zoeken, waarbij zoveel mogelijk met de belangen van ieder wordt rekening gehouden". Aldus de nieuwe burgemeester A. Schipper nadat hij dinsdagmiddag tijdens een buitengewone raadsver gadering was geïnstalleerd. Texels nieuwe eerste burger zei inmid dels te hebben ontdekt dat het eiland en de problemen die daar aan de orde zijn zo sterk verschillen van zijn vorige „Hét" moment: loco-burgemeester Schilling voorziet zijn opvolger burgemeester A. Schipper van de ambtsketen. Dit is een publicatie van de samenwerkende ziekenfondsen Alkmaar - Den Helder en Omstreken, West-Friesland, Texel en Noord-Holland-Noord Ziektekostenverzekering Met ingang van 1 april 1986 wordt de beiaardenverzekering en de vrijwillige verzekering van het ziekenfonds opgeheven. Neem geen overhaaste beslissingen. Vast staat dat wij er voor garant staan dat u goed onder dak blijft. Ook als u zich particulier moet gaan verzekeren. U krijgt van ons ruim op tijd een passend advies, dat geheel aansluit bij uw persoonlijke omstandigheden. Toch nog ongerust? Bel dan onze gratis informatielijn: 06-0222322. Op werkdagen van 9.00 tot 21.00 uur.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 1