Voor het weekend fC 6 Schipper is 18de burgemeester in Texels historie VERVOLG VAN PAG.1 Burgemeester PROGRAMMA MST Muziekuitvoering De Nieuwe Aanleg Boederijentocht P 22 en 23 februari 1986 Artsen Groene Kruis Tandartsen Apotheek Gezinsverzorging Alcohol en drugs Dierenartsen Noodslachtingen Brand/ambulance Kerkdiensten Rijkspolitie Kustwacht Eierland PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 21 FEBRUARI 1986v Burgemeester «Mm van Terschelling met het door de Friese Weddeneilanden geschonken komsten van de Waddeneilanden duidelijk maakt. plastiek dat de verschillen én overeen- Burgemeester A. Schipper is de achttiende in de Texelse geschie denis. De eerste die deze titel voerde was mr. G.C.W. Rein bach. Sinds 1804 was deze ai schout (maire) en in 1816 werd hij be noemd tot burgemeester. De com plete lijst: Mr. G.C.W. Reinbach (1816-1839) P.S. Keijser (1840-1864) D.C. Loman (1864-1889) C.M. Kooij (1889-1891) Jhr. J.C.W. Strick van Linschoten (1892-1898) H.W. de Joncheere (1898-1905) Mr. W.F. Hiddingh (1905-1911) E.G. Gaarland (1911-1915) H.P.A. Buijsing Damsté (1915-1925) W.B. Oort (1925-1935) Mr. A.F. Kamp (1935-1942) Rijk de Vries (1942-1945) Ir. F.L.A. Maandag (1945-1946) Mr. G.D. Reehorst (1946-1950) C. de Koning (1950-1967) Mr. W.H. Sprenger (1968-1977) J.A. Engelvaart (1978-1985) A. Schipper (1986-?) afgelopen periode is bewezen dat ook een „partijloze" het burgemeester sambt kan uitoefenen. Op de wijze waarop hij het heeft gedaan is geen kritiek geweest; hij had een open oor voor ieder. „De grondgedachte van al le raadsleden is voor Texel dezelfde, echter de uitvoering is verschillend. Daar lijdt het resultaat vaak onder. We hopen dat u dat kunt verbeteren de komende tijd." Lof Ook Ate Rienstra namens het CDA had lof voor loco-burgemeester Schil ling, onder andere voor de wijze waa rop hij de college- en raadsvergaderin gen leidde. „U wist als het wat al te saai werd of als er spanningen waren, op uw eigen wijze, door het plaatsen van ludieke opmerkingen op onver wachte momenten de verveling of de spanning te breken". Rienstra sprak een welkomstwoord tot mevrouw Schipper. „U hebt een be langrijke taak aan de zijde van uw man. We denken niet aan de represen tatieve taken en eigen initiatieven, maar in de eerste plaats aan uw taak achter de schermen, waar u uw man, die het niet altijd makkelijk zal krijgen, op een goede manier opvangt en ter zijde staat." Rienstra zei blij te zijn te maken te krij gen met een partijgenoot als eerste burger, hoewel dat geen garantie is voor het goed functioneren als burge meester. „De praktijk heeft ons ge leerd dat ook burgemeesters met een andere politieke achtergrond heel goed kunnen functioneren. Wij zien met u als burgemeester met vertrouwen de toekomst tegemoet. Wij wensen u een goede tijd op ons eiland toe en dat zal zeker lukken als u naar Texel gekomen bent, niet om op Texel te heersen maar om te dienen, dat is ten dienste staan van Texel en de Texelaar." Andere keus Dirk Terpstra van het Pakt draaide er in zijn toespraak niet omheen dat zijn fractie liever een andere burgemeester had gezien. „U had niet onze voor keur". Maar nadien had hij uitvoerig met de nu benoemde burgemeester gesproken en daarbij was bij hem de overtuiging gegroeid dat ook de Schipper een prima burgemeester was. Hij liet dan ook duidelijk blijken dat in de relatie niets te merken zou zijn van enige wrok of teleurstelling. Ook Peter Bakker van de PSP herin nerde eraan dat burgemeester Schip per niet zijn keus was. De kandidaten die de commissaris van de koningin had geselecteerd en aan de vertrou- wenscommsisie had voorgesteld, wa ren allemaal goed maar gedurende de twee dagen die nodig waren voor gesprekken met deze kandidaten, ging de PSP-voorkeur niet naar Schipper. „Ik vind echter dat Texel in de heer Schipper een goede burgemeester kan hebben en hoop dat ook samenwer king met ons als oppositie mogelijk is." Waaraan Bakker toevoegde dat het in de praktijk van de laatste jaren vaak moeilijk was om te onderscheiden wel ke raadsleden tot de oppositie behoor den en welke tot de „regeringspartij en". Daarbij is gebleken dat het colle ge ook op PSP-steun kan rekenen als de voorstellen zinvol zijn. Een kort woord sprak Joop van der Meer van de VVD. Hij uitte de wens dat burgemeester Schipper goede ver houdingen tot stand zou kunnen brengen. Niet voor spek en bonen Gerbrand Poster die als onafhankelijk raadslid het woord voerde dook in het recente verleden. De vertrouwenscom missie had op een gegeven moment zijn voorkeur kenbaar gemaakt, maar een week voor het bekend worden van de officiële benoeming stond in een regionaal dagblad dat een ander tot burgemeester benoemd zou worden. Poster had toen het gevoel gekregen dat de vertrouwenscommissie voor spek en bonen had gewerkt, maar het pakte anders uit. Poster greep de gelegenheid aan om de aandacht van de nieuwe burge meester te vragen voor verschillende Texelse vraagstukken: de Texelpromo- tie, het zwemparadijs en de „irriteren de" interesse van hogere overheden voor het Texelse landschap. Die hogere overheid geeft echter niet thuis als Texel vraagt om oplossing van de pro blemen van garnalenvissers en om een mosselperceel in de Waddenzee. Poster zei er vertrouwen in te hebben dat de burgemeester voor deze belan gen zal opkomen. Strandvonder De nieuwe burgemeester kreeg van „loco" Schilling niet alleen de ambts keten, maar ook de versiering die geacht wordt gedragen te worden door de burgemeester in zijn neven functie strandvonder. Schilling zei de ambtsketen nooit te hebben gedragerv omdat hij dat niet passend vond ge zien het tijdelijke karakter van de bur gemeestersfunctie maar op de strandvonder-ketting was hij heel „groos" geweest. Schilling beweerde zelfs dat hij getooid met deze keten geruime tijd over het strand had gelo pen, maar tot zijn spijt was hij daar niemand tegengekomen De heer Schipper reageerde vriendelijk op wat de raadsleden tot hem hadden gezegd. Hij had terdege beseft dat niet allen blij w^ren geweest met zijn be noeming mdar hoopte dat men hem het voordeel van de twijfel wilde ge ven. Tot Bakker zie hij: „Ik ga er van uit dat ik tussen de partijen sta en net zo graag met u als met anderen sa menwerk''. Terloopt merkte Schipper nog op dat hij op 15 februari vorig jaar had gesolliciteerd. De hele procedure heeft dus bijna een jaar geduurd. Wij selijk ging hij niet in op de kwesties waarvoor enkele sprekers aandacht hadden gevraagd. „Het zijn hete hangijzers. Ik hoop met u tot goede oplossingen te kunnen komen". Voorganger Oud-burgemeester Engelvaart, ook sprekend namens de N.V. Luchtvaart terrein feliciteerde Schipper met zijn benoeming. Hij noemde Texel „Eén van de mooiste gemeenten van Neder land" en hoopte dat deze kwalificatie voor de aanwezige collega's van de andere eilanden acceptabel zou zijn. De naam van de nieuwe burgemeester nodigt uit tot woordspelingen. Zoals „Een schipper die de tijd neemt, heeft altijd goede wind". Engelvaart vreesde echter dat de tijd wel eens zou kun nen ontbreken en dat er dan gelaveerd moet worden. Ook een „gijp" is wel eens nodig en als dat ongecontroleerd gebeurt, is het link. Engelvaart veron derstelde dat Schipper zelf voldoende wind had meegenomen om het schip Texel naar eigen inzicht op koers te kunnen houden. De oud-burgemeester beloofde zich echter niet met gemeen telijke zaken te bemoeien. „We geven je geen tegenwind." Groepscommandant P. Scheuneman van de Rijkspolitie Texel, ook sprekend namens het district Alkmaar, wees op de specifieke politieproblemen waar mee Texel kampt, zoals een tekort aan kracht. Scheuneman hoopte dat het contact met de nieuwe burgemeester even goed zou zijn als met de oude. Als geschenk had hij bloemen meege nomen en een asbak. (Schipper rea geerde later: „Ik rook niet, maar het is evengoed een mooie asbak"). Scheu- nema hoopte dat de gemeentelijke ver- keerscommissie die door het huidige college is opgeheven opnieuw zou worden opgericht, eventueel in kleine re vorm. Brandweercommandant Daan van Wil- sum (tijdelijk achterbuurman van de burgemeester) hoopte dat zijn „jon gens" spoedig met de burgemeester zouden kennismaken. Hij overhandigde een serie jaarverslagen van de Texelse brandweer, waaronder het juist uitge komen exemplaar 1985. Andere eilanden Verder werd het woord gevoerd door burgemeester Haaksman van Terschel ling, mede namens de overige Friese Waddeneilanden. Hij overhandigde een soort plastiek, waarmee zowel de ver schillen als de overeenkomsten van de „parels van de Waddenzee" werden duidelijk gemaakt, waarbij niet onver meld bleef dat de eilanden wel eens door elkaar worden gehaald. Zoals bleek uit de uitlating van een Belg die de „grootste en natuurrijkste gemeen te" (volgens Haaksman Terschelling) dacht te kunnen bereiken met de boot vanuit Den Helder. Haaksman sprak zich uit voor voortgezette samenwer king om de gezamenlijke belangen van de waddeneilanden te behartigen. In mei a.s. wordt de Internationale Wad denconferentie op Texel gehouden. Burgemeester Gutker van Zijpe sprak een geestig felicitatiewoord namens de kring van burgemeesters in de kop van Noordholland én namens de vereniging van burgemeesters en secretarissen. Schipper werd uitgenodigd aanwezig te zijn op de eerstvolgende bijeen komst die deze maand in Zijpe wordt gehouden. Wethouder Heuving van Oosterhesse- len kwam vertellen dat Texel zich ge lukkig kan prijzen met zijn nieuwe bur gemeester. In Oosterhesselen zijn de ervaringen in de afgelopen zeven jaar in ieder geval uitstekend geweest. Harry de Graaf zei iéts namens de plaatselijke pers. Hij waarschuwde de burgemeester dat het vaak zal voorko men dat hij op ongelegen ogenblikken, ook in privétijd door journalisten zal worden benaderd, vertelde iets over sommige merkwaardige trekjes van de Texelse bevolking en was blij dat de nieuwe burgerpeester in staat is raads vergaderingen niet langer dan één tot anderhalf uur te laten duren. „Als dat op Texel ook lukt is dat de beste bij drage aan het welzijn van de journa listen sinds de invoering van het rook verbod". De Graaf liet weten dat de plaatselijke journalisten geen misbruik van de persvrijheid willen maken en graag commentaar vernemen als er in de berichtgeving iets is misgegaan, zo dat het kan worden gecorrigeerd. En als de burgemeester iets over heden of verleden van Texel zou willen weten, dan kan hij altijd aankloppen. Aan het werk Alle sprekers kregen een reactie van de burgemeester, ook John Smit van Vi- deolux die de eerder telefonisch aan geboden videofilm over Texel overhandigde. Schipper had de film graag wat eerder gehad omdat hij hem dan in Drente nog had kunnen vertonen maar toen hij de verpakking zag (met daarop on der andere een schaars geklede strand- bezoekster) trostte hij zich met de ge dachte dat het „preutse Drente" daar misschien niet zo goed op zou hebben De nieuwe burgemeester zei onder de indruk te zijn van de ontvangst die hem was bereid, maar vond hét zo. welletjes. „Laten we nu aan het werk gaan." De bijeenkomst in het raadhuis werd gevolgd door een receptie in De Linde boom waar de burgerij in de gelegen heid werd gesteld met de burge meester kennis te maken. Die receptie werd afgesloten met een muzikale hul de van het Koninklijk Texels Fanfare in de schouwburgzaal. Donderdag 20 februari De Plattelandsvrouwen van de afdeling Den Burg hebben in de kantine van het beroepsonderwijs een bijeenkomst, verzorgd door het eendagsbestuur; 20.00 uur. De jeugdcommissie van ZDH heeft een vergadering in kantine De Spil in Den Hoorn, aanVang 21.00 uur. In De Twaalf Balcken worden de bil jartkampioenschappen voortgezet, aan vang 19.30 uur. In het raadhuis heeft de raadscommis sie voor financieel, economisch en technisch beleid een openbare verga dering. Onder andere wordt gesproken over aansluiting van onredabele pan den op het gasnet, de bouw van de noodslachtplaats en aanschaf van brandweermaterieel, aanvang 19.30 Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel oud papier, lompen en oude schoenen op. De mensen worden ver zocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kun nen worden ingeladen. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereedschap voor de derde wereld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude pa pier etc. opgehaald in de volgende straten 5. De Zes, Jonkerstraat, Willem van Beierenstraat, Boogerd, Schoonoordsingel, Witte Kruislaan, Wagemakerstraat. Bij zondag 23 februari Handbal: 13.30 u. MST-Watervogels Een studentenklas van het conservato rium te Munster geeft zaterdagmiddag; om drie uur een muziekuitvoering in i De Nieuwe Aanleg te De Cocksdorp. I De studenten staan onder leiding van Wolfgang Weidel. De voornaamste in strumenten zijn gitaar, mandoline en ji fluit. Er worden werken van onder an-N dere Bach, Fernando Son, Rodriguez en Paginini ten gehore gebracht. De toegang is gratis. Woensdag a.s. wordt onder auspiciënp' van de vereniging voor bedrijfsvoor- r lichting weer een boederijentocht ge-1 houden. De deelnemers verzamelen zich om 10.15 uur bij het bedrijf van F.J. de Visser, Redoute 12. Hier wordt een ligboxenstal voor melkvee beke ken. Vervolgens gaat het, aan de hantJJ van een ter plaatse bekend te maken programma, naar enkele andere bedrij ven waar jongveestallen zullen wordene bezichtigd. begint om 15.00 uur een muziekuitvoe ring, verzorgd door studenten van het conservatorium van Munster met wer ken van Bach, Paganini en anderen. In hotel De Lindeboom voert toneelvereniging Sint Jan het stuk „Zachtjes met de deuren" op; 20.00 uur. Om 14.00 uur begint de halve mara thon van De Waal. Wedstrijden over 41/2, 7, 14 en 21 kilometer. De start is op het Hogereind. In sporthal Ons Genoegen wordt vanaf 19.00 uur het volleybaltoernooi Van Wijngaarden/Leydekkers gehouden. Om 13.00 uur beginnen op de Rogsloot schaatswedstrijden om het clubkampioenschap Eierland. Zondag 23 februari Tussen 13.00 en 14.00 uur kan worden gestart op de Bremakker voor de win- terwandeltocht van het Gouden Boltje. Vrijdag 21 februari De oud-leerlingenvereniging van de landbouwschool heeft jaarvergadering in Rebecca, in De Waal, aanvang 20.00 uur. In het gebouw naast de Hervormde kerk in De Cocksdorp komt om 14.30 uur uur de gespreksgroep van ouderen bijeen onder leiding van de heer Snijders. In kantine De Spil heeft ZDH om 20.00 uur de jaarvergadering. In Theodorahoeve in Den Burg wordt een gespreksavond voor alleenstaan den gehouden, onder leiding van nota ris Boswijk, aanvang 20.30 uur. .terdag 22 februari Op het Natte Vlak worden voor inwo ners van Den Hoorn en wijk H schaatswedstrijden gehouden, aanvang 13.30 uur. In De Koogel in De Koog worden de Texelse kampioenschappen bowlen ge houden. De finales zijn tussen 17.00 en 21.00 uur In De Nieuwe Aanleg in De Cocksdorp Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdag 18.00 uur tot maandag 08.00 uur Dokter R. Coutinho, Schilderend 40, Den Burg, telefoon (02220) 2023. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur: Zr. T. Buningh, tel. (02220) 3241. Uitleen van verplegings- artikelen en informatie: Op de werkdagen van 16.30 - 17.30 uur. Spoedgevallen tel. (02220) 3241. Lidmaatschapskaart meebrengen. Voor zeer spoedeisende tandheelkundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies terecht tandarts J. G. de Winter op Hogereind 10 te De Waal. Kunstgebitreparatie. Spoedeisende gevallen ook in het weekend na telefonisch overleg. Tandtechniek Van Kralingen, tel. (02220) 2069. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open van maandag t/m vrijdag van 8.30-18.00 uur. Zaterdag van 11.00-12.30 uur en van 15.00-17.00 uur. Zondag van 11.00-12.30 uur en van 16.00-17.00 Tussen 13.30 en 17.30 uur wordt in sporthal Ons Genoegen een handbal manifestatie gehouden, met onder an dere een veldhandbaldamesteam uit de jaren vijftig. Maandag 24 februari De stichting Lokale Omroep heeft in het RSG-gebouw in Den Burg jaarver gadering; 20.00 uur. De Welzijnsstichting heeft een openba re bestuursvergadering in het raadhuis, aanvang 19.30 uur. In De Lindeboom start de „opfris" cursus voor ondernemers. Dinsdag 25 februari Van 19.00 tot 21.00 uur treedt het amateursymfonieorkest Musica Texla op in de openbare bibliotheek. Om 21.30 uur begint in De Twaalf Balcken het politiek café met een verkiezingsdebat. In Timmers Tearoom in de Hogerstraat in Den Burg wordt een kantklosmid dag gehouden; 13.30 uur. Buiten die tijd alleen voor eisende gevallen. Spreekuur: elke werkdag van 9.00-10.00 uur en van 14.00 tot 15.00 uur, Julianastraat 3a, Den Burg, telefoon (02220) 4152. In het weekend kan op zaterdag en zondag tussen 17.00 en 19.00 uur gebeld worden met mevr. B. Dijkstra, telefoon (02223) 832. Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Molwerk 31/45, 't Horntje. Spreekuur volgens afspraak: telefoon (02226) 413. Zelfhulpgroep voor partners van verslaafden: overdag (02226) 413 of 593, vragen naar Lies of Carla. Alleen voor spoedgevallen telefoon (02220) 2527. Voor noodslachtingen bellen op werkdagen (02220) 2182 (slachtplaats); na werktijden, tijdens de kerstdagen, in het weekend en nieuwjaarsdag (02220) 3541 via TEM-centraIe. Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 02220-2066. Bij geen gehoor 02230-22222. Voor niet spoedeisend ambulance vervoer: 02230-12888, bij geen gehoor 02230-22222. Zondag 23 februari 1986 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10.00 uur ds. Tér Haar in de RSG Den Hoorn 11.00 uur mevrouw C. Vlaming De Koog 11.00 uur ds. De Jong De Waal 9.30 uur ds. Verbeek Oosterend 9.30 uur ds. De Jong Bevestiging ambtsdragers Oudeschild 11.00 uur dhr. J. Wieten De Cocksdorp 11.00 uur ds. Verbeek GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur drs. J.J.T. Salakay, zendingsdienst 19.00 uur drs. J.J.T. Salakay Na de morgendienst koffie drin ken in de Poort. Gosterend 10.00 uur drs. J. Donker Bediening van de Heilige Doop 19.00 uur drs. J. Donker GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat Oosterend 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 16.15 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds. Knipscheer Extra coll. Doopsgez. jeugdcentr. Kerkbusje Den Hoorn. Uitzending via De Lichtboei BAPTISTENGEMEENTE in Eben Haëzer, Julianastraat Den Burg 10.30 uur Voorganger Joh. Tensen M.m.v. eigen zangkoor. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur, Themadienst, The Gospeltrain zondag 10.45 uur Oosterend: zondag 9.30 uur De Koog: zondag 9.30 uur Woord-Gebedsdienst Den Hoorn: zondag 10.00 uur Woord-Gebedsdienst De Cocksdorp: zondag 10.00 uur Woord-Communiedienst JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 10.30 - 11.20 uur Openbare lezing: „Waarom een liefdevolle God lijden toelaat". 11.20-12.30 uur Wachttorenstudie: „Nieuwe kracht verwerven, niet moe worden." BAHA'I Kantoorstraat 8, Den Burg Iedere woensdag bestuderen van en lezen uit de Bahé'i Heilige Geschrif ten, van 20.00-22.00 uur. Het bureau van de groep Texel van de Rijkspolitie in Den Burg is dagelijks geopend van 8.00 tot 18.00 uur (zondags 9.00 tot 18.00 uur). Het bureau te De Koog is alleen dinsdags en donderdags geopend van 16.00 tot 18.00 uur. Telefonisch te bereiken, dag en nacht, via tel. (02220) 2644. Voor meldingen van schepen of zwemmers in nood: Kustwacht Eierland, tel. (02222) 270. Liuuwii imi ii 1

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 2