tijk zegt geld toe voor lassantenjachthaven „Bezoekers hun eigen conclusies laten trekken" OlW Plattelandsvrouwen Nieuwe museumdirecteur Jan Kuiper - vacy niet door nummer" geschaad Verkiezingsdebat in politiek café Texel kreeg afdeling van „De Zonnebloem" Voorlichting over oogafwijkingen j diabetes bij .mrjK ZEGGEN WOU." Apartheid, wat kan ik daar nu tegen doen? TEXELSE COURANT IIJ DAG 21 FEBRUARI 1986 Het nieuwe gedeelte is op de tekening te herkennen aan de donkere steigers. De oude steigers zijn alleen met lijnen aangegeven Overi gens geeft deze tekening geen definitief beeld, er kan nog van a/ies veranderen in de diverse overlegsituaties De qrote liin wordt erhtnr wei weergegeven .ui de t rijk stelt 1,7 miljoen gulden beschikbaar voor een vergro- g van de passantenjachthaven in Oudeschild met zo'n 230 jlaatsen. De provincie legt daar nog eens een bedrag bij het college van B en W heeft een voorstel in voorberei- g om drie ton uit te trekken. De totale kosten van dit pro- t, dat op de plaats van het kleidepot moet komen, bedra- naar ruwe schatting 2,5 tot 3 miljoen gulden. rijksbijdrage komt van twee mi- iries. Staatssecretaris Van Zeijl van nomische zaken en minister Braks landbouw en visserij stuurden vrij- een brief aan de tweede kamer ruit bleek dat volgens het toe- :ch speerpuntenbeleid Texel, als e plaats in Noordholland, één mil- uit deze pot krijgt. Ibouw en visserij vult dit bedrag met zeven ton. Het bedrag dat de incie bij zal dragen kon voor het lerse gaan van deze krant nog niet nd worden gemaakt, de besluit- ïing is nog zo vers dat er bij de incie nog geen stukken over ont vangen waren. De haven zal worden aangelegd door en in ei gendom komen van de gemeente, ter wijl de Watersportvereniging het be heer op zich zal nemen. Nu dit speerpuntengeld definitief be schikbaar wordt gesteld kunnen de plannen nader worden uitgewerkt en besproken. Er moet een ontgrondingsprocedure afgerond worden, er komt binnenkort overleg met de watersportvereniging over de definitieve vorm van de plan nen en rijkswaterstaat heeft vergun ning aangevraagd om de vrijkomende grond in de Texelstroom te mogen storten. Deze 100.000 kuub grond is namelijk nogal variërend van sa menstelling en daardoor niet bruikbaar voor andere doeleinden. Het plan voor de uitbreiding heeft nogal een historie, er is al diverse ma len publiciteit over geweest. In eerste instantie maakte rijkswaterstaat een bestek, maar daar stopte deze instel ling mee wegens tijdgebrek. De wa tersportvereniging nam vervolgens de plannen op maar ook daar raakte de voortgang er uit en nu maakt de dienst gemeentewerken een definitief bestek. Zoals op de tekening te zien is zal het gezicht van de haven vrij ingrij pend veranderen. Waar nu de weg naar de asfaltmolen ligt komt de af scheiding tussen het oude en het nieuwe deel. Deze weg wordt de toe gangsweg, met parkeerplaatsen,voor het jachthavencomplex. De asfaltmo len en de loswal blijven bestaan maar zullen nu ontsloten worden via een nieuwe weg die langs de binnenkant van de dijk gaat lopen. Het clubschip zal een plaats krijgen in de doorbraak, ,,op de grens van twee werelden". Het oude gedeelte blijft hetzelfde. Het bestek dat nu gemaakt wordt moet nog worden goedgekeurd door de Dienst Landinrichting in Haar lem, terwijl de gemeenteraad zich nog zal moeten uitspreken over de plannen en het daaraan hangende prijskaartje voor de gemeente. Eén en ander betekent dat het niet waarschijnlijk is dat voor de bouwvak met het graafwerk begonnen wordt, wel moet het mogelijk zijn om voor het vaarseizoen '87 de uitbreiding in gebruik te maken. Meevaller Het bericht dat er toch speerpunten- geld beschikbaar komt is een meeval ler. Wethouder Klaas Barendregt deel de enige tijd geleden mee dat dit niet door zou gaan. De afdeling Den Burg van de Platte landsvrouwen houdt donderdag 20 fe bruari een bijeenkomst in de LTS- kantine. Het programma wordt ver zorgd door het eendagsbestuur en is nog een verrassing. Hgebruik van een administratie- Wimer (A-nummer) bij het bij- Jden van het bevolkingsregister feailledig willekeurig. De voor de ®imatisering van het systeem dzakelijke nummers worden het rijk toegekend en geven direct herleidbare informatie, schrijft ambtenaar Wout Stam, fd afdeling algemene zaken van imeente, in een korte notitie intwoord op een vraag van raadslid Gelein Jansen, eld in de raadsvergadering van ei 1985. het bijhouden van het Ikings- en persoonsregister zijn jroot aantal regels opgesteld, zo- >n uniform systeem voor alle Ne- ndse gemeenten is ontwikkeld, dere inwoner is er een persoons- en van elk pand een woning- De bevolkingsadministratie is de •administratie waaruit de andere lentelijke administraties en ook overheidsinstellingen hun infor- putten. Duidelijk is bepaald wel- ormatie wel of niet mag (of worden verstrekt. 1970 is het systeem geautomati- en per 1 januari werkt het zoge- ,fase 3+ systeem", waarin het burgerzaken van de afdeling al- ne zaken direct met een centrale ter te Haarlem in verbinding Mutaties in het persoonsregister in zo rechtstreeks doorgegeven, ize automatisering zijn de A- lers ingevoerd en zijn er inmid- neer dan tien miljoen in gebruik, van dit alles is dat de handad- itie is verouderd. Een uniform ijk automatiseringssysteem wordt ar|<feezet en zal in 1988 gereed zijn. Gemeentelijke Basis Administratie raSl bevat algemene persoonsgege- van de bevolking, die niet voor 'oegden toegankelijk zijn. Ik ben er van overtuigd dat je mensen moet inlichten over de na tuur en het milieu, hoe meer informatie je geeft hoe beter. Je moet ze dan echter wel de ruimte geven om zelf tot conclusies te ko men, ik heb de pest aan betutteling". Aan het woord is Jan Kuiper (35) die per 1 juni directeur wordt van de Stichting Texels Mu seum, dus als opvolger van de 16 juni vorig jaar overleden Gerrit de Haan. Kuiper is ecoloog, milieukundige, heeft een duidelijke mening over de relatie tussen mens en milieu: ,,De mens hoort thuis in de natuur en tot het begin van onze eeuw heeft de mens de natuur beslist verrijkt door zijn invloed. Die is te groot geworden, de balans is door geslagen, maar mens en natuur horen bij elkaar". Het is dan ook de combinatie van natuur- en cultuurwaarden, die hem deed solliciteren naar deze functie. Daarmee werd ook een duidelijke keu ze gemaakt qua carrière. Jan Kuiper is nu werkzaam bij de afdeling Toegepast Marien Onderzoek van het TNO in Den Helder, een baan die openingen biedt naar meer prestigieus werk en hogere salarissen dan de Stichting Texels Museum ooit zal kunnen bie den. Toch koos hij voor die laatste mogelijkheid: ,,lk ben altijd praktisch in de weer geweest. Daarom koos ik voor een opleiding in Wageningen in plaats van een meer theoretische uni versitaire studie. Het milieu „giert" achteruit en daar wil ik zo direct mo gelijk mee in de weer zijn. Bij TNO, een instituut dat onderzoeken uitvoert in opdracht, is het sterk afhankelijk van de politiek waarmee je bezig bent". Directeur van de Stichting Texels Mu seum zijn betekent twee dingen: bezig zijn met natuur en bezig zijn met mu sea. „Ik geef direct toe dat ik van dat laatste aspect weinig tot niets weet. Er zit echter een prima ingewerkte ploeg mensen in die musea, er is een heel enthousiast bestuur en ik ga me na tuurlijk op museaal gebied oriënteren. Ik zie mezelf als een nieuwe medewer ker, niet als de baas, ik zal het samen met de mensen die er zitten moeten doen". Onafhankelijk Het voeren van personeelsbeleid is Kuiper niet vreemd. Hij leidde diverse grote onderzoeken. Dat betekende ook het in de gaten houden van de zakelij ke opzet en dat is van belang gezien de financiële problemen waar het NRC mee kampt van belang is. Hoe staat Kuiper tegenover de commerciële aan pak van musea? „Daar heb ik niet zo veel moeite mee. Er is echter een dui delijke grens, we moeten in staat blij ven onze eigen koers te varen. Het mag niet zo zijn dat bedrijven of mi lieuorganisaties, een stukje informatie voorziening in zon museum te kopen. Bijdragen zijn natuurlijk welkom maar onafhankelijkheid is heel belangrijk". Kuiper is zich zeer bewust van het economische belang dat de toeristen voor het eiland hebben. Hij ziet daar geen conflict in met het natuurbelang, omdat mens en natuur bij elkaar ho ren. Op de vraag hoe hij denkt over het afzetten van natuurgebied met prikkeldraad, sommige groeperingen op het eiland een doorn in het oog, zegt hij: „Dat kan natuurlijk nodig zijn. Ik ben er voor de mens en de na tuur zo veel mogelijk met elkaar in contact te brengen maar je moet er wel voor zorgen dat die natuur daar door niet verdwijnt. Het is heel goed dat natuurgebieden via paden en der gelijke toegankelijk zijn". Maritiem Museum Kuiper ziet het Maritiem Museum als een enorme publiekstrekker. „Ik heb me daar nog niet in verdiept maar daar moeten enorme mogelijkheden liggen. De gemeente zal er achter moeten staan en er geld in stoppen, de plannen zijn uitstekend. Het buiten museum kan echt bijzonder worden". De oudheidskamer vindt hij „een leuk klein museumpje, echt iets voor lief hebbers. Ik denk dat de waarde daar van niet in bezoekersaantallen is af te meten. Dat geldt trouwens ook voor het scheepvaartmuseum. Jan Kuiper is niet onbekend met Texel. Hij steekt het Marsdiep wel een keer of veertig per jaar over maar meestal komt hij niet verder dat het NIOZ en het RIN. Samen met deze instituten pleegde hij onderzoek naar de gevolgen van olie verontreiniging in Noord- en Wadden zee. Een paar keer per jaar komt hij ook elders op het eiland, bijvoorbeeld om als vrijetijdsbesteding grote fietstochten te maken. Hij bracht hier ook wel eens de vakantie door. Kuiper werd in 1950 in Den Helder geboren en werkte onder meer bij het NIOZ, het RIN in Leersum en de visserijdienst te Paramaribo. In 1982 promiveerde hij op onderzoeksmethodes naar de effec ten van gifstoffen in zee. In Den Hel der was hij actief bij Amnesty Interna tional en in milieugroepen. Hij heeft bijzondere belangstelling voor alterna tieve energieopwekking. Jan Kuiper, zijn vrouw Riet Welmers, die nu nog in Den Helder werkt als onderwijzeres en die op Texel soortgelijk werk hoopt te vinden, en hun zoons Rik en Reinder, gaan wonen bij het Natuurrecreatie- centrum. Deze woning zal nog worden aangepast. De verwachting is dat de verhuizing tijdens de zomervakantie zal plaatsvinden. Eén uit velen Kuiper werd door het bestuur van de Stichting gekozen uit 124 sollicitanten. Onder hen waren ook Texelaars maar die voldeden lang niet aan de eisen en vielen af bij de eerste selectie. Perso neelsleden van het Texels Museum hebben in onderling overleg besloten niet te solliciteren. Een nieuwe direc teur „van buiten" werd beter en prac- tischer gevonden. Om dezelfde reden is ook afgestapt van het denkbeeld van een directieteam, geformeerd uit huidige personeelsleden. Een probleem bij het aanwerven van een directeur was dat slechts een bescheiden salaris beschikbaar is, in verhouding tot het vereiste niveau. Uiteindelijk waren er drie kandidaten over, waarvan twee af komstig uit de museumwereld. Dat uit eindelijk een man zonder museumerva ring werd gekozen, hangt samen met het feit dat het personeel had laten blijken vooral met deze directeur goed te kunnen samenwerken, dus om zijn karaktereigenschappen. De twee kandi daten die de eindselectie haalden dien den zich aan een psychologisch- technische test te onderwerpen. De zes politieke partij'en die deel nemen aan de verkiezingen kun nen dinsdagavond tijdens het laatste politieke café voor de ver kiezingen aan het publiek laten zien waarom zij het beste zijn. Bo vendien zal het college aan de tand gevoeld worden en krijgt bur gemeester A. Schipper buiten het raadhuis maar nog net in de poli tieke arena de gelegenheid om zich te presenteren. Hij zal zich daarbij overigens niet laten verleiden tot het doen van politiek ge kleurde uitlatingen, zoals het een goed burgemeester betaamt. Het gesprek zal vooral gaan over de eerste ervarin gen met Texel en de Texelaars. Het college zal geconfronteerd worden met de beleidsuitgangspunten die vier jaar terug op papier zijn gezet. De ba lans wordt opgemaakt van vier jaar centrum-rechts bestuur. De ontmoetingen tussen de diverse partijen worden in drievoud uitgevoerd. Telkens zal een lid van een 'collegepar tij' worden geconfronteerd met een lid van de oppositie. Zo mag de PSP- Ujsttrekker Peter Bakker zich meten met Erna Ee/man-van der Kooi, aanko mend VVD-raadslid. Nel Eelman-van 't Veer komt uit voor het CDA tegen D66-voorman Kees Koorn. Een zeer er varen koppel wordt tenslotte gevormd door het rood van Dirk Terpstra, mo gelijk PvdA-wethouder in het volgende college, en het onlangs door Gerbrand Poster verworven groen-zwart van Texels Belang. Het politiek café wordt weer live uitge zonden door de Lokale Omroep via de Lichtboei-lijnen. Gespreksleider is Niek van der Heijden, aanvang 21.30 uur precies in taveerne De Twaalf Balcken. Verkiezingsa vond Tijdens de verkiezingsavond is er weer de traditionele bijeenkomst in De Lin deboom. Dit keer wordt dat een co productie van de Texelse Courant, van ouds de organisator, het politiek café en de Lokale Omroep. Het voorlopig nog geheime programma belooft een swingende avond plaatselijke politiek met een lach en een traan. Op Texel is een afdeling opgericht van De Zonnebloem", de katho lieke nationale vereniging tot be vordering van het welzijn der zie ken van alle gezindten. Bij deze vereniging zijn 30.000 vrijwil- lig(st)ers aangesloten, verdeeld over 1100 plaatselijke afdelingen. De vrijwillig(st)ers bezoeken regel matig ernstig zieke of gehandicap te mensen die aan huis of tehuis zijn gebonden, daardoor eenzaam worden en hun sociale contacten dreigen te verliezen. Via de Zonnebloem worden de zieken in de gelegenheid gesteld deel te ne men aan allerlei aktiviteiten zoals win- keldagen, boottochten, ontspannings bijeenkomsten, gezellige misdagen etc. De Texelse Zonnebloemafdeling zal zich woensdag 5 maart presenteren in „De Schakel" (naast de Herv. kerk in Den Burg), aanvang 20.00 uur. Wie belangstelling heeft voor dit werk of wil meewerken aan de uitbouw van de Zonnebloemaktiviteiten is welkom op deze informatieavond. De diabetesvereniging Nederland (DNV) organiseert donderdag 27 febru ari een voorlichtingsavond over het voorkomen, ontstaan en behandelen van oogafwijkingen bij suikerpatiënten. Een goed gezichtsvermogen is namelijk geen garantie dat een vaataandoening in de ogen (retinopathie) niet zal op treden bij diabeten. Dr. Stuyts zal aan de hand van dia's uitleggen hoe aan doeningen van de ogen te voorkomen of te behandelen zijn. De avond begint om 18.45 uur in het Groene Kruisge- bouw aan de Witte Kruislaan in Den Burg. Ook niet-leden zijn van harte welkom. Apartheid is een begrip geworden, le dereen kan erover meepraten. Als je mensen op straat zou vragen: „Waar denk je eerst aan als ik zeg „Zuid- Afrika?", dan antwoordt bijna iedereen „apartheid". Maar als je zou vragen: Wat kunnen wij nu tegen die apart heid doen, dan kunnen vele mensen daarop geen antwoord geven. En dat is te begrijpen! Wereldorganisaties als de Verenigde Naties en de Wereldraad van Kerken hebben de situatie in Zuid- Afrika niet kunnen veranderen. Wat moeten wij dan, wij burgertjes in het kleine Nederland! Verschillende kerkelijke organisaties hebben zich met deze vraag bezig ge houden. Het antwoord werd hen gege ven door de zwarte bevolking in Zuid- Afrika: Steun de apartheid niet langer met uw geld; koop geen Zuid Afri kaanse produkten meer! Naar aanlei ding van dit antwoord gaat de landelij ke actie: „Steunt uw geld apartheid" van start. Ook op ons eiland wordt hier aandacht aan besteed namelijk door de contactgroep Zuid-Afrika. A.s maandag 24 februari draait een film over het dagelijks leven in Zuid-Afrika met als titel: „Meiden en madammen" in „De Poort" (naast de Gereformeer de kerk) om 20.00 uur. Ds. Boys, af komstig uit Zuid-Afrika, is aanwezig om na de film nog wat met u door te praten over het leven in zijn land. Ook op zondag 23 februari bent u welkom. De zendingsdienst in de Gereformeer de kerk in Den Burg zal in het teken van Zuid-Afrika staan. Ds. Boys ver leent aan deze speciale dienst zijn me dewerking. De dienst begint om 10.00 uur. Na afloop is er koffie met cake. De contactgroep Zuid-Afrika is bereik baar op tel. (02220) 2166 (J.S. Salakay-Dijkstra) of tel. (02220) 5321 J. Vlaming.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 5