Jan van Asselt: ,lk sta niet te huppelen' punkers Loodsmansduin moeten worden bewaard! -ƒ Geen moeite met monumenten fStichting Menno van Coehoorn: -m 'erkgelegenheid: jjging vacatures >or vroege Pasen Andere dekking zwemparadijs f Nog reünistenklas Jozefschool gevraagd ,,The Goonies" 'RIJDAG 21 FEBRUARI 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 7 )e bekende bunkers van Loodsmansduin bi] Den Hoorn heb- ien historische en monumentale betekenis en moeten daar- im in tact blijven. Dat vindt Gerrit Gerrits uit Den Burg, die iamens de stichting Menno van Coehoorn bezwaar heeft ge laakt tegen de plannen van Staatsbosbeheer om de bun- ars gedeeltelijk te slopen en onder te graven. taatsbosbeheer wil de duinen bij Den oom terugbrengen in de oorspronke- ke staat. Aan de provincie is daarom jvraagd om vergunning voor het eghalen van zand in het zg. Kees ekkershok, zodat hiermee de bunkers innen worden begraven. Tegen het irlenen van deze ontgrondingsvergun- ng heeft Gerrits bezwaar aangete- ■nd omdat hij vindt dat de bunkers in Loodsmansduin een voorbeeld zijn „duurzame versterkingskunst" uit Tweede Wereldoorlog en de periode aarvoor, die net zo goed bewaard oeten worden als vestingswerken die irinneren aan de Spaanse en Franse ■fezetting. Gerrits is verbonden aan de Richting Menno van Coehoorn die ij- Brt voor het behoud en herstel van irtificaties en andere verdedigingswer- an in Nederland. Monumenten irrits herinnert er in zijn bezwaar- hrift aan dat ambtenaren van de Dvincie bezig zijn met het samenstel- i van een monumentenlijst waarop t bunkercomplex Loodsmansduin orkomt. Ook is er volgens hem door gemeente belangstelling getoond or de hier staande Nederlandse en Duitse versterkingen. Overwogen wordt bij enkele bunkers borden te zet ten om de voorbijganger te wijzen op de historische bijzonderheden ervan. Het betreffende bunkercomplex wordt gevormd door de geschutsopstelling, de commandopost en de bijbehorende gebouwen van een zware Duitse lucht doelbatterij waarvan er in Nederland nog maar twee of drie over zijn. Het complex is niet, aldus Gerrits, een wil lekeurige groep bunkers maar een „or ganisch geheel" van bij elkaar passen de en elkaar aanvullende verdedigings werken waarvan tot op heden door sloop niets verloren is gegaan. Russenoorlog In de jongste geschiedenis van Texel speelde de luchtdoelbatterij van Loodsmansduin een belangrijke rol. Ve le geallieerde vliegtuigen zijn door de batterij neergehaald en in april 1945 werden van hieruit beschietingen uit gevoerd om de opstand van de Geor- giërs neer te slaan. Staatsbosbeheer meent dat de bunkers „horizonvervuiling" veroorzaken, maar Gerrits vindt dat een slecht argument. Hij heeft over horizonvervuiling nooit door iemand op Texel horen klagen. Hij vraagt zich af waarom de duinen zo nodig in de oorspronkelijke staat moeten worden teruggebracht en be twijfelt of er nog iemand is die de oor spronkelijke staat van het duin kan reconstrueren. Gerrits wijst in zijn bezwaarschrift ook op onduidelijkheden in de aanvraag van Staatsbosbsheer. Gesproken wordt van „een aantal bunkers afkomstig uit de tweede wereldoorlog en daarvoor" „op het Loodsmansduin". Uit het bijgevoegde kaartje heeft Gerrits afge leid dat het voormalige bunkerdorp wordt bedoeld. Even verder in de aan vraag wordt gerept over „het hoogste punt van Texel van 24,3 meter boven NAP". Uniek Dat laatste punt is het echte Loodsmansduin, dat 200 meter verder naar het noordwesten ligt. Hier be vindt zich naast een onbelangrijke Duitse munitiebunker de commando post van de Nederlandse kustbatterij 2e Batterij 15L35 uit 1938. Deze com mandopost is helaas ondermijnd om dat zand is weggestoven, maar is vol gens Gerrits in zijn soort uniek en vormt met de bijbehorende gebouwen in het natuurgebied de Bollekamer eveneens een „organisch en interes sant geheel" waar provincie en' ge meente belangstelling voor hebben. Gerrits vindt dan ook dat geen vergun ning moet worden gegeven voor de zandafgraving en hoopt daarmee te bereiken dat de bunkers blijven staan. het ..echte" Loodsmansduin staat de commandopost van de Nederlandse Kustbatterij uit 1938. werkloosheid in januari is ge- eïd met 52 personen, 34 man en 18 vrouwen. Het totaal be- agt nu 646 werkzoekenden die het gewestelijk arbeidsbureau )en Burg staan ingeschreven, duidelijke oorzaak is niet aan leven, in vrijwel alle sectoren sprake van een lichte stijging de werkloosheid. Vergeleken januari 1985 zijn er 99 werklo- minder. belang is dat de maand januari grote instroom van vacatures heeft en gegeven in diverse sectoren, al gericht op het toeristenseizoen, rmee wordt onder meer vooruit pen op de vroege Pasen en andere tdagen van dit jaar. Van de 99 in- imen vacatures waren er 49 ge- op het sezoen. De lichte werk- ïeidsstijgïng in de bouw is voorna- k veroorzaakt door een groep tim- ieden, voor wie na afloop van dè te klus niet direct aansluitend aan Nieuwe werk kon worden begon- Deze zg. „wrijvingswerkloosheid" an korte duur zijn, hoewel de deze termijn nu rekt. In de land- v liepen de werkzaamheden in de n verder terug en in de horeca nen er 8 koks en 4 kelners bij. Bij rouwen groeide de sector handel 4 winkelbediendes en de horeca 6 serveersters. Kantoor/onderwijs terug met 2 personen (onderwijs 5 Ier en kantoor 3 meer). Het totale loosheidscijfer is 19,1%, 16,2% ren en 27,4% vrouwen. ijfers: Werkloosheidscijfers mannen jan '85 dec '85 jan '86 91 44 52 al 48 20 21 bouw 15 8 18 Visserij 12 5 8 Handel 20 12 12 Horeca/transport 124 117 125 Kantoor/onderwijs 27 25 26 Overigen 127 107 110 Totaal mannen: 464 338 372 Werkloosheidscijfer vrouwen Handel 61 50 54 Horeca 100 101 107 Kantoor/onderwijs 46 43 41 Soc/geneesk. ber. 16 17 19 Huishouding 12 8 9 Overigen 46 37 44 Totaal vrouwen 281 256 274 Totaal mannen/vrouwen 745 594 646 Leeftijdsopbouw mannen dec '85 jan'86 jonger dan 19 jr. 15 24 19-22 jr. 53 57 23-24 jr. 39 42 25-39 jr. 155 172 40-49 jr. 48 48 50-54 jr. 18 19 55-59 jr. 10 10 60-64 jr. - - Langdurig werklozen 6-12 mnd. 21 31 12 mnd. en langer 80 75 Schoolverlaters 9 11 vrouwen dec'85 jan'86 32 33 79 88 28 31 93 94 14 16 21 36 15 36 17 20 In de vorige krant werd ten on rechte vermeld dat de dekking van de gemeentelijke twee miljoen gul den voor het zwemparadijs gevon den wordt in de saldireserve. Wet houder Piet Zegers heeft dit ook niet gezegd, de strekking van het bericht berustte op een misverstand. f ui ft - - Üüv V pil «kssy Velen zullen aan de gedachte moeten wennen dat het voormalige bunkerdorp" monumentale waarde heeft. Na 1945 werden de bunkers geruime tijd gebruikt als noodwoningen, vervolgens a/s recreatiebedrijven en tenslotte werden ze buiten gebruik gesteld en dichtgemet seld. Als Staatsbosbeheer zijn zin krijgt zullen ze straks onder een dikke laag duinzand zijn verdwenen. De raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid had woensda gavond weinig moeite met de twee 'grote' onderwerpen op de agenda. De praktische uitwerking van het gemeentelijk monumentenbeleid lever de maar één wijzigingsvoorstel op. De uitwerking van het Hinderwet Uit- voerings Programma (HUP) en de daarmee verbonden invoering van een milieuafdeling bij de gemeente kreeg geen oppositie al stond Jan van Asselt niet te 'huppelen'. Oud-leerlingen van de Sint Jozef school uit Den Burg hebben op 5 april een reünie, bestemd voor de genen die de leerjaren 1927 tot en met 1935 bij elkaar in de klas heb ben gezeten. De organisatoren denken bijna alle namen uit die pe riode te hebben achterhaald. Mochten er nog personen zijn die denken in dit gezelschap thuis te horen, maar nog niet door de orga nisatie zijn benaderd, dan worden die verzocht contact op te nemen met Henk Witte, Hoornderweg 6 (Frankendael), tel. 3329 of Annie Spaans-Dijt, Wilhelminaiaan 24, tel. 3307. Liefst vóór 1 maart. De moeilijkheden voor de organisatie van de reünie is dat er van die periode niets in de archieven is terug te vinden en ook bestaan er geen goede foto's. Het blijkt moeilijk na te gaan of ie mand nu tot de klas behoorde of niet. Mensen die wel tot de lichting 1927 behoren, maar zijn blijven zitten of zit- tenblijvers die van een klas hoger in deze groep zijn'terechtgekomen wor den ook graag op de reünie verwacht. De hereniging van de schoolklas is een idee van Henk Witte. De meeste leer lingen van toen worden of zijn nu 65 jaar en dat is een mooie aanleiding, zeker omdat nu vrijwel iedereen nog gezond van lijf en leden is. Van de he le klas (precies vijftig jaar geleden van school gekomen) zijn momenteel slechts vijf personen overleden. Van de in totaal ongeveer veertig leerlingen zijn er vier geëmigreerd en woont de helft nog op Texel. Tijdens de reünie zal waarschijnlijk de toenmalige juf van de eerste klas, juf Hinke (bijna 80 jaar) aanwezig zijn en vermoedelijk ook juffrouw Graaf (nu Nauta-Graaf). Na een samenkomst bij de Sint Jozefschool worden de verdere herinneringen opgehaald in De Witte Burcht. De lijst gemeentelijke monumenten en de wijzigingen daarop die door het college werden voorgesteld konden er volgens de commissieleden allemaal mee door. Alleen het afvoeren van de lijst van de boet die Staatsbosbeheer bij de Nederlanden heeft staan riep verzet op van Gelein Jansen (CDA) die daarin meerdere commissieleden aan zijn zijde vond. Volgens Jansen heeft deze boet cultuurhistorische waarde als boet waarin duinschapen beschut ting vonden. Uit een ambtelijke toelichting bleek dat het gebouw geen typische vertegen woordiger is van de tijd waarin het werd gebouwd, terwijl er bovendien nog meer dan genoeg boeten uit die periode zijn. Bovendien ligt het wel op een mooi punt, maar het landschap ter plaatse zou ook mooi zijn zonder de schuur. Dirk Terpstra (Pakt) kwam later maar uit zijn reactie bleek dat ook hij hier niet direct een monument in zag. Een meerderheid van de com missie vond dit dus wel en wethouder Daan Schilling had er geen moeite mee dat de boet op de lijst zou blijven staan. Klaar De twee ton die in 1985 was uitgetrok ken voor restauratiesubsidies is geheel opgebruikt. De volgende panden zijn klaar: Bargen 4 en 6, De Grie 5, Ko- gerstraat 97 en Pontweg 23. Voor 1986 wil het college de volgende panden subsidie toekennen bij de restauratie: (in aflopende volgorde van belangrijkheid) de stolp aan Pontweg 176, een arbeiderswoning aan de Stuifweg, de boet Westerweg 42, de boet Spangerweg 26, de boet Mo- kweg 13, de boet Hoornderweg 16, een uitwateringscomplex, de stolp Driehuizen 8 en de stolp Hoofdweg 130. HUP Het advies over de instelling van een milieu-afdeling was volgens de raadsle den duidelijk. Schilling moest er echt aan trekken om wat reactie te krijgen en dan kwamen er over het algemeen alleen informerende vragen. Er ont stond wat discussie met Terpstra over de noodzaak om veel of weinig te controleren op de naleving van de re gels die in de hinderwetvergunningen zullen worden vastgelegd. Terpstra vroeg zich af of het wel verstandig is om op een minimum aantal controles te gaan zitten. Ton Doppenberg, direc teur gemeentewerken, vond dat dat kan: „We zitten hier niet in Pernis." Joop van der Meer (VVD) vroeg om een soepele invoering van de hinder wet. Daarin kreeg hij Schilling niet echt mee: „Je kan een regel niet 's morgens wel toepassen en 's middags niet en die vergunningen moeten juri disch waterdicht in elkaar zitten. Het is veel meer een kwestie dat er goed overleg moet zijn met de hinderwet- plichtige bedrijven voor het verlenen van de vergunning, daarmee kunnen veel problemen uit de weg worden geruimd." Schilling was kennelijk overtuigd van de noodzaak de hinderwet toe te pas sen: „Een bedrijf met een goed klop pende hinderwetvergunning staat veel sterker dan hetzelfde bedrijf zonder vergunning. Bovendien zijn we laatst na die gasexplosie in die vacantiebun- galow wel goed gaan kijken op alle bungalowterreinen. Het is gewoon zo dat als een gasfles goed thermisch be veiligd is er geen ongelukken kunnen ontstaan zoals ook laatst bijvoorbeeld aan boord van een kotter in Den Hel der, daar kwam een man bij om". Toch vertelde ook zijn partijgenoot Van As selt te vertrouwen op een soepele toe passing van de regels. Schilling sloot de discussie af met het verzoek aan de raadsleden hun vragen over technische details aan de dienst gemeentewerken te stellen voor de raadsbehandeling, zodat daar geen kostbare vergadertijd mee heen zou ra ken. Het voorzitten van raadsvergade ringen heeft blijkbaar zijn gevolg. In de rondvraag kwam alleen Terpstra met politieke vragen. Het was hem op gevallen dat het voormalige rijkswa terstaatsgebouw dat het Wagenmu seum heeft neergezet aan het Groene- wegje bij De Waal nog steeds geel is terwijl er was afgesproken dat dit met een onopvallende kleur bedekt zou worden. Schilling zegde toe er op toe te zien dat gemaakte afspraken wor den nageleefd. Terpstra vroeg of het slim zou zijn de autosloperij van Harm Spigt te ver plaatsen naar het terrein aan de Pont weg waar nu ook al het soortgelijke bedrijf van Pieter Jan Kaan is ge vestigd. „Het is beter even te wach ten tot we weten waar de vuilschei- dingsinstallatie komt als hij er komt. Dan kunnen we dat combineren." Schilling was echter blij dat er nu een oplossing is gevonden voor het terrein van Spigt en wilde in ieder geval de mogelijkheid bieden om beide bedrij ven aan de Pontweg te krijgen. Naar aanleiding van een vraag van pacifist Peter Bakker of daar nog meer gega digden terecht zouden kunnen ant woordde hij ontkennend, hij geloofde niet dat de bedrijven dan nog levens vatbaar zouden zijn. Nadat Steven Spielberg de film „Gremlins" had geproduceerd ging hij meteen verder met de schrijver van het verhaal Chris Columbus. Hij nam hem in dienst en liet hem een nieuw verhaal schrijven. Dat werd „The Goo nies" geproduceerd door Steven Spiel berg en geregiseerd door Richard Donner. Twee broers, Mickey en Brand worden gedwongen hun huis te verlaten om dat de buurt wordt afgebroken. Twee vrienden, Chuck en Mouth, komen bij de broers op bezoek en samen beslui ten zij nog een keer een avontuur te beleven voordat de broers weggaan. Op zolder vinden de vier een kaart tus sen de spullen die de vader van Mic key en Brand als curator van een mu seum onder zijn hoede heeft. Deze kaart geeft de jongens aanwijzingen voor een schat van een zekere One Eyed Willie, een piraat uit de zeven tiende eeuw. Hun tocht op weg naar de schat kent veel hindernissen. De spanning is te snijden en het gevaar voor de jongens niet gering. Zij nemen ook nog twee meisjes mee op hun tocht en iedereen begint langzamer hand echt te geloven in de aanwezig heid van een schat. Tenslotte bereikt de groep inderdaad een piratenschip met een complete bemanning waarvan alleen het geraamte nog over is. The Goonies is een typische Spielberg-film: een waanzinnig avontuur, dat aanvan kelijk te gek lijkt om geloofwaardig te zijn, maar naarmate de film langer duurt steeds aannemelijker wordt. Het is een film en daarin kan nu eenmaal alles. De jonge acteurs zijn stuk voor stuk goed gekozen. De speciale effec ten zijn eerste klas en regisseur Don ner is er in geslaagd een goed even wicht te vinden tussen spanning en humor. Al met al een film voor een groot publiek van jong tot oud. The •^Goonies is te zien in het City Theater van donderdag tot en met maandag, aanvang 20.00 uur.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 7