,lk met Poster in het kollege? Voor geen géldü D'66 baseert programma op volksraadpleging geanimeerd politiek café Vrouwenbond FNV houdt ook politieke forumavond TEXELSE COURANT PAGINA 5 It samen met Gerbrand Poster in het college van B en W? ior geen geld!! Ik heb met hem in de vertrouwenscommis- -t gezeten en dat was méér dan genoeg". Aldus PvdA-man rk Terpstra toen hem in het politiek café van dinsdagavond vd gevraagd of hij eventueel samen met Poster in het da- - lijks bestuur van de gemeente zou willen zitten. antwoord van Terpstra was se- uzer dan de vraag, want het ligt tuurlijk niet voor de hand dat ster, die straks misschien voor iels Belang in de gemeenteraad voor het wethouderschap zal rden voorgedragen. Daan Schil- is daarvoor nu eenmaal de ïgewezen figuur. Het werd ech- wel duidelijk dat Poster en pstra geen vrienden zijn en stgenoemde bevestigde dat: nze werelden zijn totaal schillend." ontboezeming van Terpstra was van de weinige emotionele uitla- jen die tijdens het politiek café wer- gedaan. Wie naar De Twaalf Balc- was gekomen in de verwachting uige te zijn van een fel verkiezings- iat waarbij de partijen elkaar stevig de oren zouden slaarï, werd urgesteld. Rustig ging er rustig toe. De mensen die r presentator Niek van der Heijden het tafeltje werden uitgenodigd den hun zegje doen maar het lukte oldoende door middel van dóórvra- echte verschillen aan het licht te igen en daarmee een voor publiek actief bekgevecht uit te lokken. De jiingrijkste oorzaak daarvan was de erbiddelijke klok. Er werden teveel erwerpen ter sprake gebracht in te lig tijd. Er werd zelfs nog gedis- lieerd over zaken waarover tot ver- ns toe al jaren wordt gepraat, zo- ïet landschapspark terwijl werkelijk actuele hangijzers zoals de ge- mtelijke financiële betrokkenheid bij zwemparadijs en andere toeristi- voorzieningen onvoldoende kon- worden uitgediept. De organisato- van het politiek café doen er goed de volgende keer kwaliteit te zoe- n beperking: alleen praten over en waarover de plaatselijke politiek eeld is. Dat neemt niet weg dat politiek café van dinsdag een ge- jelijke bijeenkomst was, die kenne- orgvuldig was voorbereid. Alles 5ok zich stipt volgens het draai- De belangstelling was groot, zo- indermaal werd bewezen dat deze 10de om de politiek bij de mensen engen voorziet in een behoefte, in lijzonder bij dat deel van het pu- dat het niet erg vindt om uren- door te brengen in een café waar rook kunt snijden. Burgemeester •t café was het voltallige college B en W aanwezig, dus ook de ve burgemeester. De wethouders in gelegenheid om te vertellen sr de afgelopen vier jaar terecht is men van het collegeprogramma et de burgemeester werd aan het ien vraaggesprek gehouden, dat imeerd verliep maar dat weinig opleverde die niet al eerder uit- g in de krant zijn vermeld. Met ndering van het feit dat burge ter Schipper donderdag (heden) Texel is verhuisd na er de eerste van zijn bewind logerend te e(en doorgebracht. Texels eerst bur- voont in de bungalow van Kees aan de Kogerstraat maar dat is 9(jk. Hij kijkt dus uit naar een defi- e, eigen woning. Hij heeft nog gevonden voor een prijs die hem t. De eerste kennismaking met de Demen van Texel hadden hem tot ïtdekking gebracht dat hier heel oos is. Ik ben in een rijdende gestapt maar de trein rijdt sneller k vermoedde. Er is hier meer aan ind dan ik dacht." Kabel ouder Piet Zegers mocht uitleg- raarom hij het niet aanvaardbaar dat de lokale omroep straks via bel zijn radioprogramma's in de se huiskamers brengt. ,,De lokale ö>)ep moet alle Texelaars en toe kunnen bereiken. Dat kan alleen ether. Bovendien is de ehter en moet voor het gebruik van bel worden betaald, waardoor de laagstbetaalden er naast zul- 'ijpen..." Tijd om onder ogen te iat het gebruik van de kabel het ik van de ether niet uitsluit was kbaar niet. efs probeerde Van der Heijden vethouder Klaas Barendregt te "!fien hoe de gemeente ,,op bud- r neutrale wijze" miljoenen denkt ken in het zwemparadijs van Jel- Ik zeg pas wat als de stukken >aar zijn. Ik heb alvast laten we- at het de burgers geen cent zal om een eind te maken aan de die daarover heerste." De presentator zorgde tot tevredenheid van de drie wethouders voor enige propaganda door op te merken dat 3/4 90% van het collegeprogramma is gerealiseerd, maar was voor de rest kritisch. Met name twijfelde hij of de openbaarheid van bestuur die in het collegeprogramma wordt beleden in de praktijk werkelijk wordt betracht. Waarbij werd gewezen op beslissingen van het college die vroeger bijna alle maal in de publiciteit werden gebracht maar nu veel minder. Ook het niets willen zeggen over de wijze waarop de gemeentelijke bijdrage aan het zwem paradijs wordt geregeld, werd typerend gevonden. Wethouder Daan Schilling: ,,Dat laatste zou geen openbaarheid zijn maar voor je beurt praten. We kunnen moeilijk onze voorstellen naar buiten brengen op een moment dat Jellema zelf er nog geen commentaar op heeft kunnen geven." Wat de overige B en W besluiten be treft zei hij dat die niet eerder worden vrijgegeven dan nadat de betrokkenen zelf op de hoogte zijn gesteld. „An ders moeten ze het uit de krant lezen en daar hebben we in het verleden veel misère door gehad." Dat was dus geen antwoord op de vraag, maar de tijd ontbrak om te informeren waarom veel meer besluiten dan vroeger hele maal niet meer openbaar worden ge maakt. Destijds kon men regelmatig in de krant lezen over burgers die „stout" waren geweest omdat ze zon der vergunning bouwden of andere ge meentelijke regels hadden overtreden. Dergelijke overtredingen komen tegen woordig waarschijnlijk evenveel voor als vroeger maar ze worden uit de krant gehouden, waardoor de indruk is ontstaan dat het gemeentebestuur „nergens" meer tegen optreedt en daaraan een deel van zijn populariteit ontleent. Ramp De automatisering van de gemeentelij ke administratie is geen onverdeeld succes, zodat dat streven (ook onder deel van het collegeprogramma) niet geslaagd kan worden genoemd. Hierbij viel zelfs het woord „ramp" maar dat was volgens Schilling overdreven. De automatisering van de bevolkingsadministratie De automatisering van de bevolkings administratie, de salarisadministratie en de onroerend goedbelasting functio neert tot tevredenheid, maar van de automatisering bij gemeentewerken is niets terecht gekomen. De apparatuur deugde wel maar de programma's ble ken niet geleverd te kunnen worden." Het antwoord op de vraag in hoeverre het is gelukt deeltijdarbeid in te voeren bij de gemeente, bleef het antwoord vaag omdat wel werd vermeld welke mogelijkheden er voor deeltijdarbeid zijn, maar niet hoeveel „part-time" ba nen dat tot dusver heeft opgeleverd. Wel werd meegedeeld dat herbezet- tingsgeld inderdaad voor nieuwe ba nen wordt gebruikt, zoals een mede werker voor de afdeling milieu. De ge meente heeft enkele tonnen beschik baar voor nieuwe banen, maar de mo gelijkheden die door dit bedrag worden geboden zijn beperkt. Volgens Schil ling ben je dat al kwijt aan een drietal goede, dus dure krachten. Gat van Barendregt Pratend over de gemeentelijke finan ciën trachtte Barendregt desgevraagd duidelijk te maken dat het college niet ongeremd uit de saldi-reserve put om allerlei investeringen mogelijk te ma ken. „De saldi reserve was groter dan nodig was, dus daar kon wat af. Je hebt een buffer van ongeveer drie mil joen nodig en daar zitten we nu nog boven. De dekking van nieuwe in vesteringen moet straks weer uit de gewone dienst komen." Er is dus geen „gat van Barendregt." Verder sprekend over dit onderwerp liet de wethouder weten dat de 1%-operatie (het jaarlijks terugbrengen van de budgetten met dit percentage om het bezuinigingsbeleid van het rijk ten opzichte van de gemeente te com penseren) voorlopig wordt voortgezet, al zal met enige souplesse worden op getreden tegen „echte knelpunten". Hetzelfde geldt voor het volumebeleid, dat volgens wethouder Piet Zegers niet ten koste hoeft te gaan van de kwaliteit. Verkeer In tegenstelling tot de interviewer was wethouder Schilling van mening dat op het gebied van verkeersvoorzienin- gen veel is gebeurd in de afgelopen vier jaar, waarbij als voorbeelden de verkeerslichten op de Pontweg en de verandering van de verkeerssituatie bij de haven van 't Horntje werden ge noemd. De aanpassing van de kruisin gen van de Pontweg is nog geen feit; in de praktijk zal eerst worden bekeken of het nodig is. Wat betreft het zwem bad Molenkoog merkte Zegers op dat over eventuele overname van de ge meente nog helemaal niet is gepraat. „We moeten eerst kijken of op de ex ploitatie nog meer bezuinigd kan wor den". Het tehuis voor acuut daklozen dat als wens op het collegeprogramma stond is er nog niet en volgens Zegers komt het er ook niet. „Gebleken is dat er geen behoefte aan is." Volgens de wethouder wordt er wel degelijk wat gedaan voor de Texelse werklozen, na het opheffen van het Mensen Zonder Werk-project. Ten behoeve van oudere werklozen is het administratieproject van de grond gebracht en de jongeren kunnen samen met hun werkende leef tijdsgenoten profiteren van de zorgen van de twee jeugdwerkbegeleiders die De wethouders aan de stamtafel in het politiek café met rechts presentator Van der Heijden. de gemeente in dienst heeft. Ook de WAO-groep bestaat nog en er is activi teit voor werklozen in de Witte Burcht. Gevraagd naar voorbeelden van ge meentelijke subsidiëring van kleinscha lige projecten, noemde Barendregt als enige feit de financiële steun aan de Texvis-kwekerij. Zegers voegde er aan toe dat krachtens de rijksgroepsrege ling voor kleine zelfstandigen mensen met behoud van uitkering een bedrijfje kunnen starten. Relatienota Na deze collegepresentatie konden kandidaten van verschillende partijen de degens kruisen. Peter Bakker van de PSP deed dat met Erna Eelman-van der Kooi van de VVD. Eerstgenoemde mocht uitleggen waarom de PSP van de relatienota af wil. De PSP vindt het gebied waarop de relatienota betrek king heeft zo klein dat het natuurbe houd er eerder door gehinderd dan be vorderd wordt. Want buiten de gren zen mogen de natuurbeschermingsor ganisaties immers geen gronden meer aankopen. Zonder relatienotagebied zou dat wél kunnen. Erna Eelman ver tolkte het bekende gemeentelijke standpunt inzake natuur- en land schapsbehoud. Het plan buitengebied geeft voldoende waarborgen. Daarin is genoeg natuurgebied aangewezen. Boeren moeten op het andere land „marktgericht" kunnen werken en niet met belemmeringen worden opgezadeld. Peter Bakker vond het bedenkelijk dat de voorstanders van deze gedachte al tijd met het bestemmingsplan scher men, maar intussen wel elke gelegen heid aangrijpen om de op landschaps behoud gerichte regels van dit plan te versoepelen of af te schaffen. Zo'n ge weldige waarborg voor natuurbehoud is het dus niet. Erna Eelman citeerde een landelijk bekende PSP-er die ver kondigde dat de agrariërs het land schap goed hebben verzorgd door de wijze waarop ze hun bedrijf uitoefenen en ze wees op de werkgelegenheid die gebaat is bij moderne bedrijfsvoering. Bakker bracht daar tegenin dat met het beheer van natuurgebied ook werkgelegenheid is gemoeid, mis schien nog veel meer. Verschil van mening hadden Peter Bakker en Erna Eelman ook over de besteding van de anderhalve ton pro- motiegeld die de raad onlangs beschik baar heeft gesteld. Erna was het van harte eens met het recente besluit, maar Bakker had het geld willen ste ken in openbare toiletten en andere vormen van kwaliteitsverbetering op Texel. Volgens hem is dat een veel be tere methode om het toerisme te bevorderen. D'66-enquete De volgende die aan de discussietafel plaatsnamen waren Nel Eelman van het CDA en Nico Erwich van D'66. Laatstgenoemde verving Kees Koorn die ziek op bed lag. Erwich was echter duidelijk een recruut aan het politieke front; hij kwam niet overtuigend over. Dat kwam ook omdat D'66 nog geen verkiezingsprogramma heeft. Dat moet nog worden gemaakt aan de hand va"n een enquete. „Zegt u maar wat u wilt; wij passen ons aan". Erwich zei op één zetel te rekenen voor D'66. Daarin stond hij alleen. Alle anderen die een prognose mochten geven van de verv kiezingsuitslag zagen D'66 falen. Blijkens het CDA-verkiezingsprogram- ma moet Texel de status van regio krij gen, wat mogelijkheden opent voor openbare voorzieningen die er anders niet zouden komen. Door het erken nen van de eilandpositie gebeurt dat in feite soms al, zoals blijkt uit de steun bij het stichten van een manege. Nel Eelman was voorstander van bescher ming van de minima door kwijtschel ding (van gemeentewege) van plaatse lijke belastingen. De gemeente zou een fonds moeten vormen om het fi nanciële nadeel daarvan op te vangen. Zwemparadijs Het depat tussen Dirk Terpstra van de PvdA en de van VVD naar Texels Be lang overstappende Gerbrand Poster had onder andere het zwemparadijs als onderwerp. Terpstra was er tegen dat de gemeente daar twee miljoen in steekt. „Wij willen er wel wat aan doen, maar dan zou het bad in het ar tikel 11-gebied moeten komen". Dat was verwarrend want eerder had Terpstra te kennen gegeven dat hij er tegen is dat de gemeente geld geeft voor het bad omdat dit een taak is van het bedrijfsleven, maar er was geen tijd om hierover opheldering te krijgen. Terpstra zei nog wel dat van het zwemparadijs geen wonderen ver wacht moeten worden wat de effecten voor het toerisme betreft en hij wilde ook wel eens weten wat de gevolgen zijn voor het zwembad Molenkoog in Den Burg. Poster was echter unaniem enthousiast. „Dat zwemparadijs is de enige redding van het toerisme op Texel. Het zal tot meer boekingen en betere bezetting van de bestaande ac commodatie leiden, net als in de bun galowparken van Sporthuis Centrum. En het Kerckeland is als plaats ideaal; de infrastructuur is daar ook al aanwe zig." Tenslotte gingen Poster en Terpstra in de clinch over het (ook) door Texels Belang gewenste geredu ceerde veertarief voor Texelaars. Terpstra herinnerde eraan dat zijn partij hiervoor jaren heeft geknokt, toen de andere partijen dat nog lang niet de den. Het goedkope kaartje van Dros" was destijds mogelijk door geld uit de gemeentekas beschikbaar te stellen. Het Pakt wil daar Den Haag voor laten opdraaien, maar de kans dat dit slaagt is heel klein geworden, nu van rijkswe ge geld is beschikbaar gesteld voor de fuikaanpassing. Ook de Vrouwenbond FNV organiseert een forumavond waarbij vrouwelijke kandidaten voor de komende gemeen teraadsverkiezingen in de gelegenheid worden gesteld hun visie te geven op allerlei plaatselijke vraagstukken. De forumavond wordt dinsdag a.s. gehou den in De Buureton in de Molenstraat, aanvang 20.00 uur en is toegankelijk voor ieder. Het verkiezingsprogramma dat de Texelse afdeling van D'66 binnenkort bekend maakt, zal worden opgesteld aan de hand van wensen die momenteel leven onder de Texelse be volking. De partij start vandaag met een enquete die inzicht in deze wensen moet verschaffen. Op een van de advertentiepagina's van deze krant staat een lijst met twaalf vragen over onderwerpen waarvan wordt verwacht dat het publiek er een uitgesproken mening over heeft. Ook is het mogelijk om los van deze vragen eigen suggesties en ideeën op papier te zetten, eventueel in een aparte be geleidende brief. Gehoopt wordt dat veel mensen de ingevulde vragenlijst zullen uitknippen en zo spoedig moge lijk opsturen of wegbrengen. Het is de bedoeling van D'66 om nog een aantal mensen persoonlijk te bezoeken en daarbij dezelfde enquete zal afnemen om een enigszins representatief resul taat te verkrijgen. De garantie wordt gegeven dat de aldus aan het licht ge komen wensen en verlangens in het verkiezingsprogramma zullen worden verwerkt, ook als deze strijdig zijn met de opvatting van de plaatselijke organi satoren of van de landelijke partij. Organisator De enquete wordt georganiseerd door Nico Erwich uit De Koog, die als tweede staat op de lijst waarmee D'66 Texel de verkiezingen ingaat. Hij zegt: „Gebruikelijk is dat politieke partijen hun verkiezingsprogramma bedenken. Zij maken dus uit wat goed is voor de mensen. Wij denken dat het democra tisch is om eerst eens bij de kiezers zelf te rade te gaan. Ik heb gemerkt dat onder de gewone mensen op straat vaak heel goede ideeën leven, waar de plaatselijke politiek zijn voor deel mee zou kunnen doen. Door mid del van de enquete willen we proberen daar zicht op te krijgen en aan de hand daarvan een verkiezingsprogram ma te maken". Loop je dan geen kans dat je allerlei verlangens oproept die met elkaar in strijd zijn zodat zo'n programma in de praktijk onuitvoerbaar is Je kunt bij voorbeeld niet tegen belastingverho ging zijn en tegelijk allerlei kostbare in vesteringen willen doen. Erwich: „Daar houden we rekening mee. Na tuurlijk moet je een zodanig beleid voeren dat de wensen die je naar vo ren brengt ook financieel uitvoerbaar zijn. Maar dan moet je wél eerst die wensen kennen en daar gaat het bij de enquete om". D'66 hoopt het enqueteproject op 9 maart rond te hebben. Omstreeks die datum zal het resultaat bekend worden gemaakt, waarschijnlijk tegelijk met het programma waarin de ingezamelde wensen zijn verwerkt. Het is de be doeling in het programma ook nog punten op te nemen waarmee D'66 de vorige keer een poging deed om een raadszetel te bemachtigen, althans Nico Erwich voor zover die thans nog actueel zijn. TESO De eerste enquêtevraag luidt: vindt u het juist dat de tarieven van Teso trendmatig blijven stijgen? Erwich ver telde dat deze vraag is ingegeven door de opvatting dat het alsmaar stijgende Teso-tarief een van de belangrijkste oorzaken van de achteruitgang van het toerisme is en daardoor een bedreiging voor de plaatselijke economie. „Ande ren worden door het beleid van Tesp gedupeerd. De discussie over de vraag of Teso een particulier bedrijf zonder overheidssteun moet blijven, moet daarom nieuw leven worden ingebla zen. Als zou blijken dat de Texelaars met de huidige situatie geen genoegen nemen, kunnen de andere politieke partijen daar ook niet omheen". De tweede vraag van de enquete (in zake de wenselijkheid dat de gemeente plannen voor slechtweervoorzieningen help ontwikkelen) zou wel eens door de actualiteit achterhaald kunnen wor den omdat daarover al zeer binnenkort definitieve beslissingen worden geno men. Erwich: „Toch handhaven we die vraag want het gaat niet alleen om dat zwemparadijs maar er zal waarschijnlijk nog meer moeten gebeuren om het toerisme weer in de lift te krijgen." Toeristenbelasting Vraag drie hangt daarmee samen. D'66 wil weten of de Texelaars vinden dat de toeristen zelfs voor de voor hen gestichte voorzieningen moeten beta len (door verhoging van de toeristen belasting) of dat men van mening is dat het hier gaat om een algemeen belang, zodat het geld ook uit andere plaatselijke belastingen mag komen. Vraag vier gaat over het Nationaal Landschap, nationaal park en grote landschappelijke eenheid en lijkt dus ook niet meer zo actueel. Erwich: „Wij hebben de indruk dat de mensen op straat hier anders over denken dan de officiële plaatselijke politiek. De en quete kan daarover wat meer zeker heid geven." D'66 vindt dat de gemeenteraad moet kunnen uitmaken hoe het visserijbeleid moet zijn in het gedeelte van de Wad denzee dat bij Texel is ingedeeld, van daar vraag vijf. Vraag zeven heeft te maken met de opvatting dat een centrale polikliniek waar men in de zomer dag en nacht terecht kan voor medische hulp een goede toeristische service is. Zo'n kli niek zou bij toerbeurt bemand kunnen worden door de Texelse huisartsen en de bij hen werkende artsen in oplei ding. Tenzij men vindt dat de bestaan de situatie (waarbij de toeristen één van de Texelse huisartsen opzoeken) bevredigend wordt gevonden. Ombudsman Vraag acht gaat over de ombudsman en vloeit voort uit de mening dat veel burgers nog steeds niet weten hoe ze moeten handelen als zij in conflict ko men met de plaatselijke overheid. Erwich: „Een boven de partijen staan de vertrouwensfiguur zou als bemidde laar en klachtenbureau kunnen funge ren, tenzij zou blijken dat die wens niet in brede kring leeft en het dus niet verstandig is om daar geld voor uit te trekken". De overige vragen spreken voor zichzelf. Succes? Erwich: „We willen graag honderden ingevulde formulieren. Die zouden we zeker krijgen als we iedereen persoon lijk zouden bezoeken, maar dat was organisatorisch niet te verwezenlijken. ,We hopen nu maar dat de mensen de moeite nemen om het formulier bij de eerste of de tweede man van de lijst te bezorgen of zonder postzegel op te sturen". D'66 verwacht bij de komende raads verkiezingen één zetel te halen. Nico Erwich rekent er dus niet op dat hijzelf in de raad komt zodat Kees Koorn moet trachten het straks te presente ren programma uitgevoerd te krijgen. Op dit moment zijn er nogal wat men sen die denken dat D'66 zelfs die éne zetel lang niet zal halen, zoals onder meer bleek tijdens het politieke café van dinsdagavond. Erwich en Koorn zijn daar niet somber door geworden.' D'66 heeft tot dusver niet aan de weg getimmerd en heeft dus nog weinig publiciteit gehad. Ze wijzen erop dat de thans in de raad zittende partijen zijn te onderscheiden in een links en een rechts blok. „Er is meer dan ooit behoefte aan een middenpartij en wij vinden dat D'66 daarin moet voorzien."

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 5