Cjroen '2warlsJ~exels in het harL> Commissies geven groen icht onder voorbehoud Goec/e Raad 1,49 Zwemparadijs op Kerckeland Zekerheid nodig yver mogelijkheden ,sociaal" zwemmen li- Veerboot op drift na motorstoring ZIET V DAAR GEEN ïvIN? Theo van der Meer definitief in strandrace Brandhout gestolen Behagelijk zwemmen. Kerktoren ook deze zomer open voor publiek Explosieven vernietigd Vanaf heden kost een gesneden wit- of bruinbrood nog maar PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.061 TEXELSE DINSDAG 4 MAART 1986 ledactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. luiten werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, liek van der Heijden, Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393 en Frans lopman, Ongeren 7, Den Burg, tel. (02220) 5472. foor advertenties, abonnementen, etc.: angeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, elefoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f18,65 per kwartaal; los 85 cent Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67,34.60.398. iet ziet ernaar uit dat een ruime meerderheid van de ge meenteraad in principe akkoord zal gaan met gemeentelijke inanciële steun voor het zwemparadijs dat Joop Jeiiema op iet Kerckeland bij De Koog wil stichten. Voorwaarde is ech- —er dat de thans door het openluchtbad Molenkoog geboden mogelijkheden voor r,sociaal" zwemmen op één of andere ia nier in stand worden gehouden. at bleek gisteravond toen de adscommissies van welzijnszaken i van financieel, economisch en chnisch beleid een oordeel gaven Ier het B en W-voorstel waarover de vorige krant uitvoerig werd (schreven. commissieleden tilden er zwaar aan It B en W tot dusver helemaal niets |bben gezegd over het lot van het Molenkoog en de daarmee samen- Jngende mogelijkheden voor school- 3mmen en het zwemmen door |telaars, in het bijzonder de leden de zwem- en poloclub. De angst fctaat dat het bad Molenkoog als ge- Jjlg van de concurrentie die het on- Jrvindt van het zwemparadijs moet ■dwijnen en dat het zwemmen door jtelaars in het zwemparadijs onbe- fclbaar zal zijn en/öf slechts mogelijk Jn bepaalde tijden van het jaar. Het er gisteravond aanvankelijk naar dat onzekerheid op dit punt voor Icommissies aanleiding was om pas koord te gaan nadat voor het sociaal emmen een bevredigende regeling is |tworpen. houder P.A. Zegers slaagde er iter in om het vertrouwen te jjlnnen van de commissieleden, ^idelijk liet hij blijken dat de iinnen ook voor hem niet aan- 'srdbaar zijn als de Texelse emluetigen straks niet onder re- lijke condities aan hun trekken inen komen. Dat was zijn per- mlijke standpunt dat spoedig in B en W vergadering wordt ge- icht en mogelijk wordt het dan (standpunt van het hele college, basis waarvan de verdere on- j< handelingen met Jellema zullen rden gevoerd. i(houder Klaas Barendregt opende bespreking door te herinneren aan ontwikkelingen rond het zwempara- plan in het recente verleden. In au- tus vorig jaar werd planologische bewerking door de raad gegeven I at de mogelijkheid werd geopend bad te stichten op het eigenlijk daarvoor niet aangewezen Kerckeland. Van financiële betrokkenheid van de gemeente was toen nog geen sprake. Patstelling In oktober bleek dat het zonder ge meentelijke bijdrage niet zou lukken. Toen ontstond de gemeentelijke opvat ting dat steun uit gemeentekas wel bespreekbaar zou zijn, als ook het be drijfsleven over de brug zou komen. Dat leidde tot een patstelling. Kapitaal verstrekkers wilden pas wat doen als de gemeente geld zou toezeggen maar de gemeente deed dat niet omdat het bedrijfsleven een afwachtende houding aannam. Om daar uit te komen heeft het college nu voorgesteld in prinicpe een lening van 2 miljoen tegen een rente van 3% beschikbaar te stellen, onder voorwaarde dat eenzelfde be drag van anderen komt. ,,We hopen de patstelling aldus te doorbreken", al dus Barendregt, die verder opmerkte dat het grote belang van het zwempa radijs voor de toeristische ontwikkeling van Texel algemeen wordt ingezien en dat het gemeentebestuur veel bewon- Stem VVD, als u wilt dat het huidige ge meentebeleid wordt voortgezet. 'n Goede Raad: Stem Antwoordnummer 1877.2500 \VB Den (laag. tel. 070-614121 Theo van der Meer (27) heeft giste ren te horen gekregen dat hij defi nitief is ingeschreven als deelne mer aan Veronica's strandrace. Dit spektakel, dat vorig jaar voor het eerst werd gehouden, is gepland op 15 maart a.s. Van der Meer, bekend van de Texelse autocross komt uit in de zware cross categorie met tenminste 21 andere rij ders. Voor zover hij weet is hij de eni ge Texelaar in de race, waarvan ge deelten wellicht via de televisie zullen worden uitgezonden. Theo van der Meer heeft zich, om te kunnen wor den toegelaten, moeten inschrijven als lid van een erkende crossvereniging; dat werd de Limburgse club De Mustangs. De Texelse crosscoureur komt met een wagen die gebouwd is door Bert Keijser uit Ongeren. Zelf heeft hij de 6-cylinder motor daarvan vervangen door een 8 cylinder motor van een Oldsmobile. De politie heeft proces verbaal opge maakt tegen twee Texelaars van resp. 38 en 47 jaar die uit een bosje aan de Eendekooiweg bij Oosterend enkele kubieke meters brandhout hebben weggehaald. De twee waren bij dag licht en goed zichtbaar voor voorbij gangers aan het werk geweest wat leidde tot een tip bij de politie. De buit bestond voor een groot deel uit dood hout want het bosje wordt niet onder houden. Volgens Staatsbosbeheer ge beurt dat uit natuurwetenschappelijke overwegingen. Op het dode hout kun nen veel mossen en schimmels gedij en. Kennelijk hebben de broers daar door de indruk gekregen dat het niet zo erg was om het hout weg te halen. Na overleg met de officier van justitie heeft de politie het hout in beslag ge nomen en proces verbaal opgemaakt. dering heeft voor het plan en vertrou wen stelt in Jellema als initiatiefnemer. Niet wachten Wethouder Piet Zegers zei dat nog niet alle facetten en gevolgen van het initiatief zijn bestudeerd. Er kan dus nog niets worden gezegd over het lot van ht bad Molenkoog en over de mo gelijkheden voor schoolzwemmen en de activiteiten van de zwemclub. ,,Maar we kunnen niet wachten. Als er nu een principe-uitspraak komt kun nen we het plan verder uitwerken en dan pas een definitieve beslissing ne men, waarbij de gevolgen van het bad volledig bekend zullen zijn. Als we wachten missen we weer een seizoen." Dirk Terpstra van het Pakt verklaarde zich voorstander van een overdekte zwemaccommodatie op Texel, maar vond het niet aanvaardbaar dat de ge volgen voor het zwembad Molenkoog thans niet bekend zijn. Hij was bang dat bij instemmen op dit moment de raad niet meer op het besluit kan te rugkomen en de mogelijk onaanvaard bare gevolgen voor het „sociaal" zwemmen voor lief moet nemen. Bij het lezen van de stukken was hij bo vendien op andere punten gestuit cjie hem te denken hadden gegeven. Zoals het voornemen om het Kerckelandter- rein af te sluiten, zocjat daar de gratis openluchtrecreatie die er thans plaats vindt, onmogelijk wordt. Geen bezwaar Het onafhankelijk commissielid Ger- brand Poster had weinig bedenkingen tegen het plan. Hij zag het zwempara- tijs als een mogelijkheid om de inten sieve promotie die straks wordt bedre ven, effectief te maken. „We willen Texel promoten, maar dan moet er wel wat te promoten zijn. Nu is het zover dat er een aantrekkelijk plan is, daar moeten we instappen. Prima!" Maar ook Poster brak een lans voor het schoolzwemmen, zwemmen door inva liden en mogelijkheden voor de zwemclub. Tine Krijnen-Bays van Texels Belang tilde zwaarder aan de mogelijk negatie ve gevolgen van het zwemparadijs dan haar fractiegenoten en sprak daarom alleen namens zichzelf. Zij vreesde dat het stichten van het zwemparadijs voor het bad Molenkoog een „koude sanering" betekent, dus dat het moet verdwijnen. Om straks te kunnen zwemmen zal de Texelaar veel moeten betalen, zo ver- wachtte zij en ze was dan ook afwij- zend en zei haar standpunt pas te zul len herzien als voor de Texelse gebrui kers een goede regeling wordt getroffen. Haar fractiegenoot Paul Kikkert zag die bezwaren ook wel maar had er alle vertrouwen in dat er een behoorlijke regeling komt. „Met Jellema is wel te praten. Hij is tenslotte een Texelaar; het zal wel goed komen". Kikkert vond dat de raad na het geven van planolo gische medewerking aan het plan, niet moet terugkrabbelen. Riet Huitema van het CDA had meer informatie willen hebben. Met name een schetsplan had ze gemist. De voorgenomen personeelsvoorziening vond ze krap en ze had daarbij een technicus gemist. Verder wilde ook zij weten hoe nu het schoolzwemmen ge regeld zal worden. Als dat in het zwemparadijs zal gebeuren betekent het dat telkens 700 kinderen van Den Burg naar De Koog vervoerd moeten worden. Bij een bad in Den burg moe ten slechts 70 kinderen van De Koog naar Den Burg gebracht worden. Ver der stelt de baddiepte van slechts 1.80 meter in het zwemparadijs zijn beper kingen, met name voor de duikclub. Ze wilde meer duidelijkheid alvorens een principe-uitspraak te doen. Vragen.... „Hoe meer je leest, hoe meer vragen er rijzen", aldus haar fractiegenoot Ate Rienstra, die wel uitsprak dat hij het juist vindt dat de gemeente financiële verantwoordelijkheid draagt bij de reali sering van slechtweervoorzieningen op Texel. Volgens hem was het echter strijdig met het collegeprogramma dat de toeristenbelasting wordt verhoogd om de lasten van de 3% lening te Vrijdagavond is de veerboot Texelstroom op drift geraakt nadat als gevolg van een storing in het electrische gedeelte. De machines waren uitgevallen en een poging om te ankeren mislukte. Het lukte uiteindelijk om een provisorische reparatie uit te voeren, waarna de veerboot op eigen kracht naar 't Horntje kon terugkeren. Het avon tuur had ruim vijf kwartier geduurd. De boot was om half zeven van Texel vertrokken, na een tijd te hebben stil gelegen in verband met het lage wa ter. Na een halve kilometer varen in het vrij zware pakijs viel de motor uit; later bleek dat een zekering was door gebrand. Het gebeurde tijdens de voorvloed en de veerboot werd dan ook direct met het ijs in oostelijke rich ting gedrukt. Sleepboot Kapitein Biem Vlaming liet eerst het ene en vervolgens het andere anker zakken, maar de boot werd met zoveel kracht door het ijsveld voortgestuwd dat beide ankers krabden. Via de radio werd om sleepboothulp gevraagd, waarop de Coastal Service uit Den Helder snel ter plaatse was. De bedoe ling was de boot met de sleepboot te rug te brengen naar de haven, maar inmiddels waren de Teso-mannen er in geslaagd het defect op te sporen en voorlopig te repareren. De motoren konden weer worden gestart, de an kers waren opgehesen en voorzichtig ging het met beide schroeven draaiend terug naar de thuishaven. De tocht naar Den Helder wilde Vlaming niet voortzetten omdat hij bang was voor nog meer technische pech. De sleep boot begeleidde het schip naar de ha ven waar tegen acht uur de passagiers en auto's werden gelost. Ze konden di rect overstappen op de Marsdiep die al enige tijd als tweede schip in de vaart was in verband met de weekenddrukte. Bij Teso heeft zich nooit eerder een dergelijke gebeurtenis voorgedaan. Het was niet leuk, maar van grote schrik of paniek was geen sprake bij beman ning of passagiers. Er waren overigens maar weinig mensen aan boord en slechts enkele auto's. compenseren. „Wij zijn niet bereid de ze dekking te accepteren. Dit moet onderhandelingspunt zijn voor het pro gramma waarmee het nieuwe college de komende vier jaar in'zee moet gaan". Rienstra wilde duidelijkheid over de toekomst van het Molenkoog-bad. Bij eventuele sluiting van dit bad moet er zekerheid zijn inzake prijzen en faci liteiten voor Texelaars die in het zwem paradijs gaan zwemmen en de CDA- man liet ook weten nog steeds de voorkeur te geven aan het artikel 11-gebied in De Koog als plaats van vestiging. Het college moet uitleggen waarom het daar niet kan en voorreke nen hoe groot de financiële verliezen zijn als het terrein in het artikel 11-gebied er rentekostend bij blijft lig gen. Rienstra wees erop dat er straks misschien ook „droge" slechtweer voorzieningen nodig zullen zijn; het Kerckeland-terrein is daarvoor te klein. Tegen dé hoogte van het bedrag dat de gemeente beschikbaar wil stellen had Rienstra geen bezwaar, een me ning die door de andere commissiele den werd gedeeld. Ook Peter Bakker van de PSP klaagde over de volgens hem zeer onvolledige informatie van het college. „Het als nog geven van die informatie kost tijd, maar dat is dan eigen schuld. Het risi co dat de raad nu geen besluit kan ne men, is welbewust genomen. Het col lege wil ons dit snel door de keel duwen." Wethouder Barendregt legde uit dat er eerst uitzicht moet zijn op financiering alvorens de plannen verder kunnen worden uitgewerkt. Het gaat er nu om de hoofdlijnen en uitgangspunten te bepalen. „Op dit moment geven we nog geen cent uit". Met de kosten die zouden ontstaan als het artikel 11-gebied niet wordt benut, valt het volgens Barendregt nogal mee. Als de grond voor de 144 appartementen van Jarino straks is verkocht, zijn er niet zoveel rentelasten meer. Het voor het zwembad bedoelde ge deelte kan voor wat anders worden gebruikt. Geen aandeelhouder Het door Gerbrand Poster geopperde idee dat de gemeente aandeelhouder wordt in de vennootschap die het bad exploiteert, wees Barendregt van de hand. Hij vond dat de gemeente mini maal risico moet lopen. Door geld uit te lenen tegen 3% en het tekort dat dan ontstaat te compenseren door ver- Zelfs in dit barre jaargetij beschikt Texel over een verwarmd openlucht zwembad dat dagelijks is geopend en gratis toegankelijk is. Het blijkt echter niet in een algemene behoefte te voor zien want slechts één Texelaar komt hier af en toe een baantje trekken. We doelen op het uitwateringsbassin van de eiectricitertscentraie bij Oudeschild, waar we gisteren deze foto maakten van de eenzame zwemmer, die uitzicht heeft op het ijs van de Waddenzee. De man is enthousiast. Het in en uit het water stappen in de snijdende oosten wind van vijf tot tien graden onder nul vindt hij ,,een beetje koud" maar in het water zelf is het heerlijk. Dat water heeft dan ook een temperatuur van 25 graden Lees verder pagina 5 De gemeente gaat ermee akkoord dat de toren van de Nederlands Hervormde kerk in Den Burg ook dit seizoen weer wordt beklommen door belangstellenden. Het is de bedoeling dat de toren open is op maandagen en woensdagen in ju ni, juli en augustus tegen een en tree van ƒ1,— Mensen van de kerkvoogdij zullen voor begeleiding zorgen. Gebleken is dat voor deze attractie veel belangstelling bestaat. Het afgelopen seizoen hebben totaal zo'n drieduizend mensen op de trans van de toren gestaan om van het uitzicht te genieten. De gemeente heeft echter wel voorwaarden gesteld in verband met de veiligheid. Er mo gen niet meer dan tien mensen tegelijk naar boven, er moet voortdurend toe zicht zijn en er geldt een rookverbod. De kerkvoogdij zal er verder voor zor gen dat de „enge" hoge, stijle trap die van het orgelplateau naar de eerste verdieping van de toren gaat, van ach- tereh wordt dichtgetimmerd. De poort jes van de trans van de toren (waar een kind door zou kunnen kruipen) zullen met gaas worden afgesloten. De duik- en demonteerploeg van de marine was donderdagmiddag op Texel om een hoeveelheid munitie, afkomstig van verschillende vondsten van de laatste tijd, te vernietigen. Een vijftal granaten werd op de Hors tot ontplof fing gebracht. (import, dagelijks vers aangeleverd). Verkoop van dinsdag t/m zaterdag!

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 1