„Vriendenkring" uitstekend in „hard" toneelstuk KTF-concert aangenaam /oor oog en oor Per 1 juni meer tijd voor trein-bootreizigers „SAAI" brengt verrassend toneel in bibliotheek Subsidie voor verenigingen Aanvraag voor strandhuisje Panneninruilaktie BAKKER'S IJZERHANDEL Zeggen wat je denkt en doen wat je zegt! TEXELS BELANG Lijst 1 voor iedereen. Computercursus INSDAG 11 MAART 1986 TEXELSE COURANT haai tableau In de beginfase van de avond: de stoere tamboers met aan hun voeten bevallig lelijk schoon. Het aan de kaak stellen van schone schijn, dat was de ken nelijke bedoeling van het stuk „Alles voor de tuin" van Ed ward Albee dat vrijdag voor de tweede keer werd gespeeld door de Hoornder toneelvereniging „De Vriendenkring". Het werd een succes, hoewel men met deze poging om kwaliteit te brengen aanzienlijke risico's heeft gelopen. „Alles voor de tuin" is namelijk iets heel anders dan het gebruikelijke genre waarmee de Hoornder tonelisten zich bezig houden. Het was een stuk met een dubbele bodem met duidelijke maatschappijkritiek die met vrij hard en realistisch woordgebruik werd ge presenteerd. Niet alle toeschouwers bleken daarvan gediend te zijn; enkele liepen halverwege weg. De meeste an deren konden echter duidelijke waarde- Ter gelegenheid van de boeken week zal de theatergroep „Saai" voor een bijzondere toneelmani festatie zorgen in de openbare bi bliotheek op de vrijdagen 14 en 21 maart van 15.00-17.00 uur en van 19.00-21.00 uur. Het wordt „experi menteel bibliotheektheater", dat zich op allerlei plaatsen in het ge bouw zal voltrekken, terwijl de uit leenactiviteit gewoon doorgaat. Wat er precies gaat gebeuren moet een verrassing blijven maar een feit is dat het om een nieuw, zelfgeschreven stuk gaat dat iets te maken heeft met boeken en lezen. De voorstelling maakt deel uit van het winterprogram- ma van de bibliotheek en komt tot stand in samenwerking met de boekhandels. Voorzover verenigingen, die nog geen formulier hebben ontvangen, krachtens de subsidieverordening specifiek wel zijn aanspraak zouden kunnen maken op een exploitatiesubsidie, die verzocht een subsidieverzoek 1987 ter invulling af te halen op het bureau culturele za ken ten raadhuize. Deze formulieren dienen uiterlijk 1 april op het bureau culturele zaken te worden ingeleverd. Ook aanvragen om een investerings subsidie dienen vóór 1 april aanstaan de te worden ingediend. Voor deze subsidies zijn op het bureau culturele zaken speciale aanvraagformulieren verkrijgbaar. ring opbrengen voor het initiatief zodat de Vriendenkring zich gesterkt voelt om het experiment in de toekomst niet te schuwen. Status Het verhaal gaat over een middenklas segezin in het zuiden van de Verenigde Staten, dat tracht een zekere status op te houden. Dat kost meer geld dan er binnenkomt en - zo leert het stuk - in die situatie zijn de mensen bereid tot stuitende dingen. Zonder dat echtge noot Dick er wat van weet, laat huis vrouw Jenny zich door de bordeel houdster mevrouw Wilson overhalen om de prostitutie in te gaan. Dat brengt veel geld in het laatje zodat de hartewens van Dick om een broeikas in de tuin te hebben werkelijkheid kan worden. Later blijkt dat de mensen met wie zij wedijveren ook op een der gelijke wijze wat bijverdienen. Min of meer centrale figuur in het stuk is de „echte" miljonair Jack die zich niet al- Jeen in het stuk tot zijn medespelers richt maar ook commentaar heeft op de situatie richting zaal. Jack wordt overigens vermoord en wordt - heel si- 1 nister - begraven in het gat dat is ge graven in verband met de broeikas. Volwassen rol Bep van Duyn (als huisvrouw Jenny) had de gelegenheid om in dit stuk een „volwassen" karakterrol neer te zetten. Ze maakte er veel van en maakte veel indruk. Joop Groeskamp als echtge noot Dick was een openbaring; hij De voorbereidingen voor het strandsei- zoen 1986 zijn weer begonnen. Een ie der kan op de secretarie (kamer 209) een aanvraag doen om een strandhuis je op het strand te mogen plaatsen en wordt verzocht dit te doen voor 22 maart 1986. Zo spoedig mogelijk wordt de vergunning toegezonden. Degenen die vorig jaar een strandhuisje hebben gehad ontvangen automatisch een aanvraagformulier. Een aanvraag kan weer worden ingetrokken tot 1 juni 1986. Daarna wordt altijd het volle be drag van de huur betaald, onverschillig of het strandhuisje is geplaatst. was zeker zo sterk als Aris van Zeijlen die dezelfde rol ooit in UDI-verband heeft gespeeld. Alleszins redelijk was de acteerprestatie van Willem Bakker als miljonair Jack. Voor de hoeremadam mevrouw Wilson had men geen betere speelster kunnen nemen dan Charlotte Lorier. De rol was haar op het lijf geschreven; zowel het uiterlijk als het spel lieten niets te wensen over. Als Roger (zoon van Jenny en Dick) zagen we de jonge Marco Bakker die daarmee een redelijk debuut leverde. Zeer geroutineerd toonde zich Gerdi Grabowski als Beryl (één van de kennissen van de familie). Henk Bredevoort deed het redelijk als echtgenoot van Beryl. Anneke Hille- brand acteerde goed en vlot als Louise en Aad Kiljan debuteerde als Gilbert. Kiljan was nog niet overtuigend, maar kon toch wel eens een aanwinst zijn voor de Vriendenkring. Er waren nog meer debutanten: Janny Schuijl bracht het er redelijk af als Cynthia al kon ze natuurlijk niet de routine hebben van Cor van Heerwaarden die als Perry vlot en soepel van leer trok en ook de re gie voerde. Speciale vermelding ver dient het decor dat uitstekend was verzorgd met gebruikmaking van spul len van de „Haarstudio" uit Den Burg. Ook de grime maakte een professione le indruk, maar die was dan ook aan gebracht door visagiste Karin Parlevliet. 2 tientjes terug voor uw oude pan. WHWl Telefoon 02220 2346 N WINKEL VOL IDEEËN! PAGINA 5 beginnen met het zeer vlot gespeelde Honkey tonk Ragtime. Prima was ook „Pavane in blue" met behoorlijk solo- werk van Liesbeth Witte (trompet) en Armando Boom (altsax). De veron derstelling van presentator Wil Huizin- ga dat „Western Pictures" van Kees Vlak wel eens het beste stuk van de avond zou kunnen zijn, bleek juist. Dit toch niet bijzonder makkelijk werk werd nagenoeg foutloos, heel puntig en sterk genuanceerd gebracht. Het laatste nummer „Fascinating drums" waarbij de complete drumband was in geschakeld was een prima uitsmijter. e zaterdagavond in de Burgemeester De Koning-hal gege- m winteruitvoering van het Koninklijk Texeis Fanfarekorps een wervelende show geworden, aangenaam voor oog en \r. Er werd een zeer afwisselend programma gebracht, sarvan de verschillende onderdelen vloeiend en met de no ga verrassingen in eikaar overgingen. Voor het publiek is if daarom een aangename avond geweest, hoewel de mu- iknummers niet helemaal perfect werden gebracht. antitatief kwam het korps in ieder 'al sterk naar voren. Hoewel nie- nd het na de afsplitsing van DEK emd zou hebben gevonden, als een kleiner clubje zou zijn overgeble- i, heeft zich groei voorgedaan. Het est trad met bijna veertig personen ir het voetlicht en dat is - zo vertel- voorzitter Wim van Sambeek - )it eerder voorgekomen in de jarige historie van het korps, gelegenheid van dat 95-jarig staan was de zaal versierd met chtige bloemstukken, vervaardigd )r de dames Blom, Duin, Gerrits, as, Nijman en De Vey. Lang zal ie leven dat enkele majoretten plechtig op een enorme gong hadden geslagen werd de avond geopend door een groep van 13 leerlingen die onder lei ding van Joke Tuinema enkele eenvou dige muziekstukjes lieten horen. Het was uiteraard goed te horen dat er nog veel geleerd moest worden, maar het is goed dat beginnende muzikan ten hun steentje mogen bijdragen aan zo'n avond. De motivatie kan daardoor alleen maar beter worden. De leerlin gen besloten hun kleine uitvoering met het welbekende „lang zal ie leven" en dat werd heel verrassend overgenomen door het grote orkest dat zich op het balkon had opgesteld. Vervolgens op het gewone podium een aardige show van 14 gevorderde majorettes, even la ter versterkt door de drumband. Op mechanische populaire muziek gaven de majorettes een show en zes oudere meisjes in fraaie blauwe broekpakken zorgden voor een sprookjesachtig tafe reeltje met bewegingen op (alweer) een muziekopname. Ze maakten er iets geheimzinnigs van toen het licht doof de en alleen nog hun lichtgevende handschoenen, hoedjes en slingers zichtbaar waren. Jubilarissen Zeven KTF-leden werden door voorzit ter Van Sambeek in het zonnetje gezet wegens langdurig lidmaatschap. De zil veren speld van de Algemene Neder landse Unie van Muziekverenigingen werd uitgereikt aan muzikant Piet Wit te die 25 jaar is aangesloten; het grootste deel van deze periode als lid van DEK. Witte stamt uit een muzikale familie. Zijn vader was bij het fanfare en twee van zijn kinderen zitten ook in de muziek. Een zilveren speld was er ook voor Frida Witte die 1/z jaar als majorette aan het KTF is verbonden. Het is een opmerkelijk jubileum. Majo rettes blijven meestal niet zo lang. De derde zilveren speld was voor Carla Veeger-Roeper die 121/2 jaar aan de drumband van KTF is verbonden. Het „KTF verenigingsvijfje" (een on derscheiding die door het KTF zelf in het leven is geroepen voor 5-jarig trouw lidmaatschap) werd uitgereikt aan Niels Vinke, Wendy van der Slik- ke, Ewout Riteco en Yvonne de Porto. titter Wim van Sambeek (rechts) reikt de zilveren spelden en de verenigingsvijfjes uit. Einzug Een goede start van het eigenlijke con cert dat gegeven werd onder leiding van Dyo Wassink door het orkest werd gevormd door de bekende „Einzug der Gladiatoren" van Fucik dat zonder fou ten werd begracht. Ook de wat moei lijker te spelen ouverture Nabuco van Verdi kwam er zeer redelijk uit en was voor het publiek vooral bevredigend door het bekende „Slavenkoor" dat er in zit. Foutloos ging het niet. Hier en daar werd niet strak geblazen en wa ren de aanzetten niet gelijk. Dat gold ook voor de vertolking van Scottish Souvenir van Ted Huggens, waarin veel solowerk zat van Douwe de Boer, Gerben van der Feen, Marc-Hessel Huizinga, John Pieterse, Johan'Ran en Wim van Sambeek. Het feit dat de laatste tijd nogal wat mensen in het korps zijn vervangen zodat het aantal geroutineerde muzikanten naar verhou ding kleiner is geworden speelt kenne lijk een ongunstige rol. Er is geen re den om daar al te somber over te zijn. Als de nieuwe mensen de juiste instel ling hebben komt de kwaliteit vanzelf weer terug. Populaire toer Beter was „Suite on a hymn" dat ook op het concours werd gespeeld en dat herinneringen opriep aan het rijke roomse leven. Het is een door H. van Lijnschoten gemaakte variatie op het lied „Aan u o koning der eeuwen"; dat herkenningselement bepaalde voor een deel de aantrekkelijkheid van dit nummer voor een deel van het pu bliek. Ook hier waren wat verkeerde aanzetten te horen. Het slot was ech ter heel goed zodat de eindindruk gunstig was. Het programma na de pauze was veel beter, soms zelfs uitstekend. Het fan fare ging hier op de populaire toer te zullen ze zich niet meer hoeven haasten. Ook als de trein vertraging heeft, halen ze nog makkelijk de bus en de boot. Het vertrek van de bus kan dan ook iets eerder, maar daarover heeft de NZH nog geen besluit geno men. De eerstvolgende trein die na aankomst van de boot in Den Helder kan worden genomen is die van twee minuten voor het hele uur, zodat ook in dat geval op het gemak een kaartje kan worden gekocht. Voor de meeste reizigerscategorieën zal de verandering bij de NS niet on plezierig zijn, maar de forens die per trein naar zijn of haar werk aan de vaste wal gaat heeft elke dag een half uur meer reistijd. Tegen het herhaaldelijk missen van de boot in Den Helder door treinvertragin- gen werd in het begin van dit jaar een handtekeningenactie gevoerd door me vrouw Willie Boer uit Den Burg. In middels ontving zij van de NS een reactie. Een belangrijke oorzaak lag in het oponthoud bij Castricum en dat schijnt nu te zijn verholpen. Mevrouw Boer stuurde een brief met 125 hand tekeningen naar de NS en die heeft kennelijk toch geholpen. De sectie vormings- en ontwikkelings werk heeft alsnog een mogelijkheid gevonden om met een verkorte com putercursus van start te gaan. De cur sus vangt aan op donderdag 27 maart a.s. van 19.00 tot 20.30 uur gedurende 10 weken in het informatica-lokaal van de RSG Texel aan de Haffelderweg 24 te Den burg. Het cursusgeld zal f80,— gaan bedragen. Als docenten zullen de heren F. Steenbruggen en F. Hollen- berg fungeren. Voor aanmeldingen en informatie kan zich zich binnen één week wenden tot het bureau culturele zaken in het gemeentehuis, telefoon 3041, mevrouw I. Witte, toestel 131. Deelnemers die zich al hebben aange meld en nog op de wachtlijst staan worden verzocht alsnog contact op te nemen, zij komen dan bovenaan de lijst van deelname te staan. De cursus vindt alleen doorgang bij voldoende deelname. Nederlandse Spoorwegen laat per 1 juni een nieuwe dienstregeling in werking treden voor de provincie Noordholland. Voor het station Den Helder heeft dat tot gevolg dat aankomst- en vertrektijden een kwartier verschuiven. De verandering van de dienstregeling wordt veroorzaakt door de ingebruik name van de nieuw aangelegde Schip- hollijn bij Amsterdam. Tweemaal per uur vertrekt een trein van Amsterdam- centraal richting Den Helder. De trein die het nauwst aansluit op de boot komt om negentien minuten over het hele uur aan. De eerstvolgende trein vertrekt om 41 minuten over het hele uur. De NZH-bus die het openbaar vervoer tussen het station en de boot verzorgt heeft dus slechts maximaal 22 minuten voor de rit naar de haven en terug. Op spitsuren zoals op vrijdag middag en maandagochtend en ook 's zomers blijkt deze tijd vaak te krap. Trein of boot worden gemist tenzij Te- so bereid is te wachten en het vaar- schema in gevaar komt. Vooral als mensen bij bus, boot of trein nog een kaartje moeten kopen is sprake van een race tegen de klok. Enkele jaren geleden arriveerde de trein nog om kwart over het hele uur en vertrok om kwart vóór, maar sinds de komst van de haltes Alkmaar-noord en Den Helder-zuid is de reistijd verlengd. Beter Per 1 juni verschuift de dienstregeling dus een kwartier. De treinen komen dan aan om vier minuten over het hele en het halve uur en vertrekken om twee minuten voor het hele en halve uur. In samenspraak met de NZH heeft Teso zich afgevraagd hoe op de veran dering te reageren: meeverschuiven of de eigen dienstregeling handhaven. Meeverschuiven bleek teveel onge wenste effecten te hebben zoals het in de file terechtkomen bij de Velser tun nel van het beroepsgoederenvervoer en slechtere aansluiting op de begintij den van de scholen in Den Helder. Gekozen werd voor handhaven van de nu geldende vertrektijden. Als reizigers voor Texel straks om vier minuten over het hele uur in Den Helder aankomen,

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 5