I ft Groeneplaats met mini-kermis in aadhuiskeider GVO-achttal winnaar Ger de Jong-gymtoernooi J? arigelische Volkspartij: em op de Pacifisten! rkoop leedehands kleding „Horecavlees Texel" van start Klaverjasclub Den Burg Voorronde indoor fietscross Qudeschild Informatieavond SOS Wereldwinkel VERVOLG VAN PAG.l D'66-enquête Dorpscommissie De Koog houdt jaarvergadering Paasbingo voor ouderen Training s.v. Cocksdorp Palmpaasoptocht begint vroeger Geslaagd Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen Herinneringstegel voor Elfstedentochtrijders I NSDAG 11 MAART 1986 TEXELSE COURANT Tl erard Rijk bij enkele van de door hem vervaardigde, echt werkende kermisattracties. in 25 maart tot 9 april zal in de .positieruimte van het raadhuis in en Burg een aardig staaltje van odelbouwkunst zijn te beleven, irard Rijk (52) en Frans Haarsma 6) uit Den Burg zullen de Groene- aats met daarop een complete, ht werkende kermis op schaal ibouwen naar de toestand van ak voor de oorlog, dus met de zen van het ,,Raaksje" en De ndeboom in oude glorie. expositie heet Terug op de iats" naar het boekje van Theo Tim- ir en Jan Visser dat een pleidooi be tte om het door het raadhuis bedor- plein te reconstrueren. Dat boekje eft (tot dusver) niet geholpen. Het jke raadhuis staat er nog steeds, en bewering dat het een kwestie van innen is, is onwaar gebleken, kelder van datzelfde raadhuis zal s in de genoemde periode een re- nstructie in het klein brengen en dat misschien een troost voor degenen zich nog altijd ergeren aan het be- tnen gebouw.... Naieve kunst te vermijden dat onjuiste verwach tingen worden opgeroepen moet erop worden gewezen dat het amateurwerk is. Frans Haarsma is een enthousiast tekenaar en schilder, maar de huizen van de Groeneplaats die hij aan de hand van eigen herinneringen en oude foto's natekende zijn geen exacte weergaven in de juiste verhoudingen. De gevelrijen die het decor zullen vor men van de door Rijk gemaakt kermis attracties zijn uitgevoerd in de stijl van de zondagsschilder, naieve kunst! De door Rijk gemaakte draaimolen, zweefmolens, reuzenrad en andere at tracties zijn van een heel andere orde, knappe staaltjes techniek. Alles is zelf ontworpen en uitgevoerd en voor de bouw is vrijwel uitsluitend tweede hands waardeloos materiaal gebruikt. Extra respect zal wöTden afgedrongen door het feit dat Gerard Rijk die als gevolg van een hersenbloeding is ge-, handicapt, alles met één hand heeft vervaardigd. Te zijner tijd schrijven we er meer over. Wie helpt? Dat nu reeds de aandacht voor deze tentoonstelling wordt gevraagd heeft te maken met het feit dat de twee Texelaars graag van het publiek materi- basisgroep Texel van de Evangeli- Volkspartij heeft bekend gemaakt de komende raadsverkiezingen na- jkkelijk steun te willen betuigen aan PSP. De vorige keer gebeurde dat enige reserve en kreeg de PSP voordeel van de twijfel, maar de atselijke basisgroep woordvoer- Jaap Vlaming uit Den Burg ift nu een perscommuniqué uitge- 'en waarin de PSP Texel lof wordt gezwaaid voor haar realistisch be- kennis van zaken en daadwerkelij- nzet voor de zwakkeren in de sa- nleving. Hoewel de uitgangspun- van de EVP en PSP sterk verschil- en ook het doel niet hetzelfde is, de weg waarlangs de reis gaat, iral in de plaatselijke politiek, veelal js dezelfde trajecten". De EVP is name tevreden over het PSP- iven om sterk op de belangen van „basis", de kiezers, gericht te blij- en die ook buitenparlementair te men. Ook de PSP-overtuiging dat n coalities kunnen worden aange- n met andere partijen.als dat con- sies aan het programma betekent, dt door de EVP onderschreven en zelfde geldt voor de PSP-mening het welzijn voor iedereen in een ond milieu ten alle tijde voorrang |t boven de welvaart van enkelin- waarbij alleen de offers voor ireen zijn. Hieraan willen wij ag meewerken". woensdag 27 maart wordt van 9.00 12.00 uur in dorpshuis De Wald- jn te Den Hoorn weer een verkoop ouden van tweedehands baby7 ter- en kleuterkleding (t/m maat Schone en hele kleertjes kunnen den ingeleverd op dinsdag 18, vrij- 21 en dinsdag 25 maart van 9.15 11.30 uur in de hal van het dorps- Vooral in de maten 110, 116 en is weinig voorhanden. De op- agst van de verkoop is zoals ge melijk voor de peuterspeelzaal De Idhoorn. ^iKondernemers-aktiviteitënli Op het adres Warmoesstraat 15 in Den Burg (de voormalige slagerij van Kossen) heeft Alewijn Ott uit De Koog een nieuwe tak van zijn slagersbedrijf gesticht: „Horeca vlees Texel". Het is een verwerkings- en distributiecentrum van vlees en vleeswaren die bestemd zijn voor grote afnemers, zoals horecabedrijven. Tevens vindt hier de voorbewerking plaats van het vlees dat bestemd is voor de twee verkooppunten van Ott: in De Koog en in Den Burg (Dagmarkt). Een detailhandelszaak zal er voor lopig beslist niet komen. Tot dusver hadden de groothandelsac tiviteiten van Ott plaats in zijn bedrijf in De Koog. De outillage was daar verre van ideaal en bovendien bleek het organisatorisch moeilijk om de werkzaamheden voor groothandels- en detailzaken te combineren. De betrek kelijk nieuwe slagerij die van Kossen werd overgenomen biedt royale moge lijkheden en er hoefde dan ook weinig aan te worden veranderd. Het enige wat in bouwkundig opzicht is toege voegd, is een vriesruimte van 28m2. Het bedrijf is te onderscheiden in een „warm" en een „koud" gedeelte. Het koude gedeelte is de bestaande winkel die tot werkruimte is gemaakt en in het warme gedeelte staan de rookkast, kookketels, grillapparaten en andere apparatuur die bij de vleeswarenfabri- cage en vleesbewerking wordt ge bruikt. Het voor de eigen verkooppun ten bedoelde vlees wordt als „half fabrikaat" klaargemaakt (zodat de eindbewerking in de betreffende win kels zelf gebeurt) en het horecavlees verlaat het distributiecentrum kant en klaar. De'groothandelsactiviteit wordt voor Ott steeds belangrijker. Hij schat dat ruim 30% van zijn omzet ermee is gemoeid. Ter gelegenheid van de opening werd vrijdag een presentatie gehouden waaraan ook J. Sutherland deelnam. aal willen hebben dat met de Texelse kermis van vroeger te maken heeft, zoals affiches en foto's. Ook foto's van markttafereeltjes, liefst niet te klein, zijn welkom. Wie helpen kan, wordt verzocht contact op te nemen met Rijk, Kogerstraat 74, telefoon 4840 of Haarsma, Gasthuisstraat 48, telefoon 5168. Het is de bedoeling dat de expositie na afloop van de periode in het raad huis wordt verplaatst naar de garage van Rijk aan de Kogerstraat en daar el ke woensdag in het seizoen te bezich tigen zal zijn. Met 7389 punten werd het koppel Ge- ry van der Slikke en Jaap Witte eerste op deze clubavond, waarbij ze hun eerste plaats in de totaalstand weer iets verstevigden. Als tweede eindig den Gerrit Smit en An Bakker met 7100 punten, die daarmee opklommen naar de vijde plaats in het klassement. Het koppel Frans Bos en Riet Festen werd derde met 6928 punten. Vijfde werd het koppel Gerard Festen en Piet van de Molen met 6709 punten. Zaterdag vond op Texel de finale van Noordholland-noord plaats, de Texe laars deden het <erg goed met drie kop- pèls bij de eerste vijf. Eerste Werd het koppel Gery van der Slikke en Jaap Witte, als derde eindigden Nel van der Veen en Corry Zijm en de vijfde plaats werd bezet door An Bakker en Peter van Heerwaarden. Stand derde periode: G. Linneman-W. Koomen 29733 14 J. Biesboer-G. Ofrein 29516 10 F. Bos-R. Festen 29402 8 P. Veeken-D. Witte 29223 10 G. Smit-A. Bakker 29218 10 Totaalstand: G. van der Slikke-J. Witte 128806 47 P. en M. van Heerwaarden 127774 48 J. Biesboer-G. Ofrein 127669 33 W. Bakker-N. Koomen 126879 48 G. Smit-A. Bakker 125735 42 Zaterdag worden in Dorpshuis 't Skiltje voorrondes gehouden voor het Texels kampioenschap fietscross. Deze wor den op 22 maart gehouden in De Cocksdorp. De stichting Gemeenschap Oudeschild hoopt op een groot aantal fietsers zodat ze voor alle leeftijdsgroe pen kandidaten kunnen afvaardigen. Het fietsspektakel begint om 16.00 uur. De SOS-wereldwinkel houdt vrijdag 14 maart een openbare informatieavond. Plaats van samenkomst is dorpshuis d'Ouwe ULO te Den Burg. De avond begint om 20.00 uur. Op de informa tieavond zal de heer Jan Heytel, me dewerker van de landelijke SOS- organisatie, de achtergronden van het SOS-produkt belichten. Regelmatig confronteren klanten de SOS- medewerkers in de winkel met vragen over de producenten in de derde we reld en de manier waarop de produk- ten in Nederland terecht komen. Het is de bedoeling hier onder meer aan de hand van dia's duidelijkheid over te verschaffen. De avond is niet alleen voor medewerkers bedoeld. Belangstel lenden zijn van harte welkom. Deze heeft een groothandel in groen ten en fruit en richt zich ook op de Texelse horeca. Hij bevoorraadt thans 15 hotels en is van plan zijn marktaan deel nog aanzienlijk uit te breiden. Al les gaat op bestelling; hij houdt dus niets zelf in voorraad. De produkten worden rechtstreeks van veiling naar afnemer vervoerd. Sutherland heeft verder niets met „Horecavlees" te ma ken. Alleen ter gelegenheid van de opening heeft hij zich willen presente ren met zijn produkten, omdat zowel Sutherland als Ott dezelfde klanten groep op het oog hebben. en 27% had geen mening. Een dergelijke vraag was er ook ten aanzien van de jeugd: „Denkt u dat aan de jeugd de juiste aandacht wordt besteed en dat met hun wensen reke ning wordt gehouden?" 45% ant woordde ja, 31% nee en 24% had geen mening. Naar aanleiding van de vragen over ouderen en jongeren was er een brief waarin ervoor werd gepleit beide groe pen op te zoeken en naar hun ideeën te vragen en in politieke programma's duidelijk aan te geven wat de betref fende partij voor deze groepen wil doen. Verder zouden vooral deze groe pen erbij zijn gebaat dat in program ma's en „stukken" voor openbare ver gaderingen eenvoudige taal wordt ge bruikt met verduidelijking van eventue le moeilijke woorden. „De jongeren moeten worden gesti muleerd mee te denken over zaken als jeugdhuisvesting, werkloosheid, wel zijnswerk en oefenmogelijkheden voor popgroepen. Op hun suggesties moet snel en positief worden ingespeeld en procedures en eventuele onmogelijkhe den moeten goed worden uitgelegd." Andere geënquêteerden lieten weten voorstander te zijn van betere drugspreventie, meer jeugdbanen, meer jeugdclubs en een legale radio- omroep voor jongeren. De reacties op de invulvragen leerden dat er nogal wat voorstanders zijn van een hulptelefoon voor ouderen en meer bejaardenwoningen in de buiten dorpen. Vrij groot was de teleurstelling van de bejaarden over de slechte toe gankelijkheid van de veerboot. Wat betreft Teso werd verder nog opge merkt dat er een gunstig tarief voor Texelaars moet komen en dat er per week een extra boot moet varen voor theater, bioscoop e.d. Wat betreft het toerisme werd gevraagd om mogelijk heden voor kamperen bij de boer en om meer surfvoorzieningen. Hondepoep Opvallend groot was het aantal klach ten over honde- en paardepoep op straat. Klachten waren er ook over „kamer 209" van het raadhuis waar - volgens de invullers - de mensen niet of nauwelijks ongestoord kunnen wor den geholpen of te woord gestaan. Veel mensen hielden een pleidooi voor het overdekken van het zwembad Mo- lenkoog. Verder werd gevraagd om be ter openbaar vervoer, vooral voor de buitendorpen, een betere milieu- informatiepost, snellere besluiten van de gemeente naar aanleiding van ver zoeken om vergunningen e.d., méér woningen voor 1 en 2-persoons huis houdens, meer woonerven met speel- gelegenheid voor kinderen, abri's voor buspassagiers en hondentoiletten in de dorpen. De dorpscommissie van De Koog houdt donderdagavond jaarvergade ring, aanvang 20.00 uur in Capri aan de Dorpsstraat. De agenda vermeldt de gebruikelijke huishoudelijke punten, waaronder bestuursverkiezing. De le den F.J. Kaczor, F.H. Agter en T. Jil- derda zijn volgens rooster aftredend doch herkiesbaar. Aftredend en niet herkiesbaar is J. J. Dobber. Als kandi daat voor deze vacature is N. Ruis voorgesteld. Gespreksonderwerpen die ter tafel zullen komen zijn onder meer het dorpshuis en de inrichting van het dorpsplein. Gerekend wordt op de aanwezigheid van zoveel mogelijk be langstellenden zowel leden als niet- leden. Vrijdag 21 maart, aanvang 14.00 uur wordt in De Buureton bingo voor ou deren gehouden. Kaarten zijn verkrijg baar in de Buureton op donderdag 13 maart tussen 14.30 en 16.30 uur of bij mevrouw Wassenaar-Wilmink, telefoon 2181. Klaverjasdrive Op 27 maart is er in De Buureton ook weer klaverjasdrive, aanvang 13.30 uur. De voetbaltraining voor de senioren vindt weer plaats op de donderdaga vond, aanvang 20.00 uur. De training voor de dames, bij voldoende deelna me, begint ook op donderdagavond en wel om 19.00 uur. De junioren trainen weer op dinsdagavond van 19.30 tot 20.30 uur. Zondag 23 maart wordt (onder andere) in Den Burg de palmpaasoptocht ge houden. Op verzoek van moeders van jonge kinderen zal de tocht wat vroe ger beginnen; de start is om 12.00 uur vanaf de Groeneplaats. De deelnemers moeten daar een kwartier eerder aan wezig zijn om te worden opgesteld. Ze krijgen een nummer dat na afloop van de tocht kan worden ingewisseld voor een surprise. De organisatie is weer in handen van de buurtvereniging Schoonoordsingel, Kogerstraat, Witte Kruislaan met financiële steun van de dorpscommissie. Deelgenomen kan worden door peuters, kleuters en kin deren van de basisschoolleeftijd. Voor de muziek zorgt het Koninklijk Texels Fanfarekorps. Jan Rienstra uit Den Burg slaagde on langs aan de Verkeers Academie te Til burg (VAT), een instelling voor hoger technisch onderwijs voor planologie, verkeer en vervoer. De 24-jarige Rienstra studeerde af in de richting planologie. Hierin specialiseert hij zich verder aan de Rijksuniversiteit van Utrecht. De Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen, afd. Texel houdt morgen (woensdag) een bijeenkomst in de kantine van de LTS. Mevrouw M.E. Sassden-Doyer zal een lezing houden over waterprojecten in India en Sri Lanka, waarbij zij de positie van de vrouw in deze landen belicht. Tevens is er een stand van de wereldwinkel met produkten uit de derde wereld. Aanvang 20.00 uur. Zaterdagavond verraste de ijsclub uit Den Burg de Texelse deelnemers aan de 14e Elfstedentocht met een fraaie herinneringstegel ontworpen door Ton Waterman uit Den Hoorn. Secretaris J. Heethuis van de ijsclub sprak loven de woorden aan de deelnemers van de monsterrit. Penningmeester J. Hop man reikte de tegels uit. Gymnastiekvereniging Oosterend heeft het Ger de Jong-toernooi voor clubs uit de buitendorpen ge wonnen. In een zeer spannende strijd werd SVC (De Cocksdorp) met slechts 21/100 punt verschil verslagen. Aan de strijd in De Bij enkorf te Oosterend namen ook achttallen van Gyvo (De Koog) en ZDH (Den Hoorn) deel. De publie ke belangstelling was goed. De jury vond de turnprestaties beter dan die van het vorige toernooi en ook met de nieuwe klasse-stof hadden zij geen moeite. In dit klasse-systeem kan iemand in de lagere klasse net zo hoog scoren als iemand uit de hogere klasse. Alle kinderen kunnen dus op hun eigen niveau een „topprestatie" leveren. De acht deelnemers/sters wa7 ren via de onderlinge wedstrijden bij hun eigen verenigingen geselecteerd. De meisjes begonnen op brug ongelijk en meteen werd er driemaal 7,8 ge scoord. In de eerste, derde en in de vrije klasse behaalden SVC (2x) en GVO (1x) het hoogste cijfer. Op de balk scoorden de meisjes van ZDH sa men met GVO erg goed. Op de lange mat waren het weer GBO en SVC. Gy vo kon erg goed meekomen op ringen, kast en trampoline. GVO had Yvonne van Leeuwaarden in de vrije klasse en de andere verenigingen hadden geen meisjes daarin vertegenwoordigd. Op de ringen scoorde zij het hoogste cijfer van de hele wedstrijd, nl. 8,6. De jon gens draaien tegelijkertijd. In de eerste en in de vrije klasse scoorde ZDH erg goed. Gyvo deed dat in de tweede klasse en SVC was oppermachtig in de derde klasse. ZDH had als sterke troef Mark Jan Mulder in de vrije klasse en hij hield concurrent Arjen de Ruiter van SVC net achter zich. De Ruiter deed in de derde klasse mee. Het was een gezellige wedstrijd waarin aan het einde een drietal demonstraties lange mat werden getoond en ook kon men nog even gezamenlijk trampolinesprin gen. De heer De Goede bedankte na mens GVO alle deelnemers/sters, lei ders Dirk Fris en Peter Vos en alle jury- en telcommissieleden. Vervolgens reikte Ger de Jong samen met Peter Vos alle individuele prijzen en vereni- gingsprijs (de wisselbeker) uit. Uitslagen Totale uitslagen: GVU 42,89; SVC 42,68; ZDH 42,3; Gyvo 41,3. Individu eel: meisjes klasse 1 (t/m 11 jaar): Car- la Ooyevaar en Marije Schoo. Meisjes klasse 2 (t/m 11 jaar): Mariska van der Gracht. Meisjes klasse 3 (t/m 11 jaar): Nanja Joustra. Meisjes klasse 3 (12 jaar en ouder): Marieke Smit. Meisjes vrije klasse (12 jaar en ouder): Yvonne van Leeuwaarden. Jongens klasse 1 (t/m 11 jaar): Sieme Zijm. Jongens klasse 2 (t/m 11 jaar): Dirk Jan Wuis. Jongens klasse 3 (t/m 11 jaar): Arjen Saai. Jongens klasse 2 (12 jaar en ouder): Erik Jan Vermeu len. Jongens klasse 3 (12 jaar en ou der): Arjen de Ruiter. Jongens vrije klasse (t/m 11 jaar): Mark Jan Mulder. De achttallen kwamen tot stand in clubwedstrijden die de vorige week werden gehouden. De SVC deelnemers waren: Arjen de Ruiter, Arnold Boon en Arjen Saai. De vijf meisjes waren Carla Ooyevaar, Ma riska van der Gracht, Gea de Ruiter, Diana Ooyevaar en Suzanne van Tongelen. Uiteindelijk lieten bij ZDH een aantal winnaars het afweten en moesten er „reserves" opgetrommeld worden. Ze ven ZDH'ers deden mee aan het Ger de Jong-toernooi: Sieme Zijm, Uipko Berghuis, Mark Jan Mulder, Laura Commandeur, Angelique Bouchet, Na- tali Bakker en Eveline Bakker. GV Oosterend: Yvonne van Leeuwaar den, Nanja Joustra, Marieke Smit, Liesbeth van der Vis, Lonneke Legier- se, Jeroen Huizinga, Koert en Erik Jan Vermeulen. Gyvo-deelnemers waren: Leonie Gieles, Astrid van der Vis, Marriet van der Werf, Mariska Gieles, Rutger Panne man, Wietse Baars en Marije Schoo. Ger de Jong reikt „zijn" trofee uit aan het winnende achttal van GVO, dat duideliik onder dninrin.k ie w i n r t der Vis. Ver,sM Sn,!,. Lnnneke Mierse, Hen,a Joustra. Er*

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 7