Sociaal alarm nog /oor de zomer in werking „Fokken met dwerggeiten" smaakvol boekje Al I SI V ■-Af- „Back to the future" ItiïlTO erste twintig apparaten besteld ST programma Droog de bus in IIJ DAG 28 MAART 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 11 Stichting Sociaal Alarm Texel (SSAT) heeft de eerste (intig alarmapparaten besteld. Het is de verwachting dat e ook nog voor de zomer geplaatst kunnen worden. Het itreft hier apparaten waarmee mensen via de alarmcentrale Den Helder een familielid of andere relatie kunnen waar- huwen als zij in huis in een noodsituatie raken en telefone- n niet meer mogelijk is. gebruiker draagt een drukknop bij h aan een hanger of een armband, knop kan een signaal sturen naar ontvanger die bij het telefoon- jstel staat en via de telefoonlijn irdt dan geheel automatisch een rm in de Helderse centrale in wer- gesteld. Het is niet nodig om rst het alarmnummer te draaien, als gebruiker bijvoorbeeld met een ge ien been op de grond ligt, hoeft hij zij niet eerst naar de telefoon te %iipen, één druk op de knop is vol gende. In de alarmcentrale,, dezelfde ook de brandweer en ambulance edient", wordt het alarm ontvangen men kan aflezen van welk adres het lomstig is. Bij dat adres hoort een met een zestal namen van mensen instanties die gewaarschuwd kun- worden. Dat moeten familieleden, ren of bekenden zijn maar de wijk- pleging heeft zich bereid verklaard ook op de lijst te staan. Dat moet wel onder een stel andere namen i, het gaat er hier om situaties op vangen waarbij alle anderen op de niet te bereiken zijn. Sleutel geen die door de centrale wordt ge- arschuwd zal zo snel mogelijk naar adres gaan vanwaar alarm werd ilagen. Van te voren moet een rege- zijn getroffen voor het verkrijgen een huissleutel want op het mo- nt dat de noodsituatie ontstaat kan deur wel op slot zitten. Met name ir bijvoorbeeld de wijkverpleging of huisarts zou dat vervelend zijn, die igen namelijk niet zomaar een huis nbreken, terwijl een bezorgd fami- d dat wellicht wat makkelijker zou in. Een andere voorzorgsmaatregel iet ophangen van een lijst met me- he gegevens als bloedgroep, medi- engebruik en dergelijke in de me tast. Dat zou overigens ook voor t-aangeslotenen een goed idee zijn. sociaal alarm" is vooral bedoeld r mensen met een verhoogd risico, oorbeeld alleenstaanden of bejaar- die geïsoleerd leven of wonen iar dan ook op Texel) en die een ider goede gezondheid hebben. De '«achting, gebaseerd op een telefo- ;he enquête en resultaten elders, is een kleine twintig procent van de leren graag van deze voorziening iruik zou willen maken. Kosten apparaten zijn niet goedkoop. Een onenalarm van het merk Telesig- dat op Texel gebruikt zal worden f1260,—. Door samenwerking met Helder kon echter een korting in «acht gesleept worden zodat de schaf nu nog f1088,15 per stuk be- igt. De SSAT heeft voor 1985 een iidie toegewezen gekregen van i twintigduizend gulden, geld dat het rijk wordt gegeven in het ka- van het „flankerend ouderenbe- Daar kunnen die twintig appara- van betaald worden en voor dit is er een subsidie aangevraagd dertig apparaten, gebruikers hoeven dus die aan- edere zaterdagochtend haalt Scou- Texel oud papier, lompen en oude loenen op. De mensen worden ver- ht deze spullen vóór 10.00 uur aan straat te zetten, zodat ze vlot kun- worden ingeladen. Bij de oud lier-wagen kunt u ook gereedschap ir de derde wereld kwijt, mende zaterdag wordt het oude pa- etc. opgehaald in de volgende iten Beatrixlaan, Kogerstraat, Waal straat, Burgerhoutstraat. 9rdag 29 maart 1986: eybal: irthal Ons Genoegen: Wu. miniwedstrijden 0 u. j.asp. Tevoko-Braaf Seahawks ®u. m.asp. Tevoko-WSOV K)u. D1 Tevoko 1-The Serve u. H2 Tevoko 3-LOS u. D2 Tevoko 3-Noordkop 3 u. D3 Tevoko 4-WSOV 4 schaf niet te betalen, maar er zijn wel andere kosten waar geen subsidie te genover staat. De apparaten-moeten worden geplaatst en onderhouden, een karwei waar Willem Duvekot uit Oosterend zich mee belast. Er moet een administratie gevoerd worden en daarvoor is Piet Zoetelief aangetrok ken. De alarmcentrale werkt niet voor niets, de stichting heeft kosten, de ap paraten kunnen stuk gaan. Dat bete kent dat er een bedrag van f16,50 per maand zal moeten worden betaald aan „huur". De stichting heeft inmiddels bij de gemeente een subsidie aange vraagd van vijf gulden per maand per gebruiker, maar het is nog onduidelijk of de gemeente die subsidie ook zal verstrekken. Voor de echte minima bestaat de mogelijkheid dat de sociale dienst meebetaalt, maar dat zal van geval tot geval bekeken moeten wor den. Kosten voor de gebruiker worden ook veroorzaakt door het feit dat de apparatuur dagelijks wordt getest. Die kosten komen bij de telefoonrekening. Toewijzing Bij dit artikel is een formuliertje afge drukt. Belangstellenden kunnen dat in vullen en opsturen naar De Buureton, Molenstraat 2, 1791 DL Den Burg. Op de envelop vermelden „Sociaal Alarm". Het dagelijks bestuur van de stichting beslist bij meer aanvragen dan twintig wie wel en wie niet of la ter in aanmerking komen. Het is niet onbelangrijk dat iedereen die van deze voorziening gebruik wil maken een for mulier instuurt, voor toekenning van de subsidie zal het aantal belangstel lenden namelijk nauwlettend bekeken worden. Hoe meer aanvragen, hoe groter de kans dat er dertig apparaten bijgekocht kunnen worden. In het bestuur zijn vertegenwoordigd de Regi onale Stichting Welzijn voor Ouderen, de gezinsverzorging, het Groene Kruis, de Stichting Bejaardenzorg en de ou derenbond ANBO. Als het moeilijk is om te kiezen welke aanvragen moeten worden afgewezen kan een beroep worden gedaan op de deskundigheid van de maatschappelijk werkster die verbonden is aan de sociale dienst. Voor de startkosten zal de stichting bij de gemeente een subsidie van f2500,— aanvragen. De „zusterinstel ling" in Den Helder vroeg en kreeg van haar gemeentebestuur voor dat zelfde doel een bedrag van 74600,—. De deelnemende organisaties dragen ook financieel bij. Invullen van dit formulier betekent dat u belanstelling hebt voor aansluiting op het alarmsysteem van de Stich ting Sociaal Alarm Texel. Dat is zowel voor u als voor de stichting nog niet bindend. Vrijblijvend is het evenmin, naar aanleiding van deze opgave zullen vrijwilligers van de stichting tijd uittrekken om uw aanvraag te behandelen. Woonplaats: Naam: Adres: Postcode: Telefoon: Leeftijd: Dit formulier doet u in een envelop en u stuurt het aan De Buureton, Molenstraat 2, 1791 DL Den Burg, onder vermel ding op de envelop van „Sociaal Alarm". Frans Voskuil heeft een boek geschreven dat de beginnende dwerggeitenfokker van voldoende informatie moet voorzien om zijn hobby met plezier uit te kunnen oefenen. Het boekje, dat uitgege ven zal worden door Thieme, komt over een paar weken in de han del. De voornaamste reden om „Fokken met dwerggeiten" te ma ken was voor Voskuil dat het enige andere werk op de markt alleen voor gevorderden goed leesbaar is. Hij illustreerde zijn eigen schrij verij en het resultaat is niet alleen een goed lezend maar een ook zeer smakelijk ogend boekwerk geworden. Hoewel Voskuil vertelt dat hij zich als fokker niet te veel kan hechten aan „zijn" dieren, is hij duidelijk in de fok kerij gegaan omdat de beestjes zijn diepere gevoelens raken. Niet alleen zijn gevoel yoor schoonheid, bij Vos kuil als praktiserend portretschilder sterk ontwikkeld, maar ook zijn verte dering worden opgewerkt als bij bij voorbeeld constateert dat dwerggeiten en kleine kinderen een uitstekende band op kunnen bouwen. In het boek analyseert hij ergens waarom vooral de lammeren die vertedering oproepen: ze hebben hetzelfde aandoenlijk profiel als Walt Disney's Bambi. En dat Vos kuil dat zelf ook op papier kan bren gen blijkt uit de schitterende omslag, vanwaar een klein geitje, geschilderd in olieverf met zo'n lief kopje en aan doenlijk dikke poten de lezer zo on schuldig aankijkt dat je het alleen daarom al zou kopen, al zou je nooit van plan zijn geitjes te gaan fokken. En dat vindt Frans Voskuil niet erg. „Het is trouwens bepaald geen kostendekkende hobby, het fokken van dwerggeiten, ik ben bjlij als ik aan het eind van het jaar de voerkosten terug heb verdiend. Voor de echte handel zit ik op Texel te afgelegen", aldus Vos kuil, die daarbij vertelt dat de tijd dat dwerggeiten fabuleuze bedragen op brachten voorbij is. En dat is helemaal niet slecht: „Als je zag wat voor Eén van de vele tekeningetjes uit het goed I verzorgde boek. De band tussen kind en geit is „zichtbaar" aanwezig. slechte dieren er in die tijd verkocht werden vpor veel geld. Nu letten de fokkers wel degelijk op dat ze met goede dieren komen, de slechten wor den er uit gehaald. Eigenlijk komt die verminderde belangstelling de geiten zelf alleen maar ten goede". Bij de fok let hij er goed op dat de beesten functioneel blijven: „Als mijn geiten weer de natuur in zouden moe ten, hebben ze een lichaam waarmee ze kunnen overleven. Als je soms ziet hoe sterk dieren gedeformeerd worden om aan een fokkersideaal te voldoen. Dan krijg je bijvoorbeeld kogelronde duiven die alleen nog maar aardig zijn voor de fokker." Karakter Tien jaar geleden is Voskuil begonnen met het fokken van dwerggeiten. De eerste jaren streefde hij vooral naar dieren die mooi waren en „snittig". Dat is behoorlijk gelukt, getuige de ve le prijzen die zijn geiten en bokken wonnen, maar hij let er ook al meerde re jaren op dat zijn geiten niet te veel herrie maken of al te sikkeneurig zijn. Het moeten lieve dieren zijn, die niet de hele buurt bij elkaar blèren. Onder meer naar aanleiding van jury rapporten van zijn inzendingen bij wedstrijden in den lande probeert hij nu ook om zijn dieren naast de al ge noemde eigenschappen een „krach tig" uiterlijk mee te geven. Momenteel heeft hij vier bokken en twaalf geiten, maar daarvan zijn er di verse drachtig. „Het is hoog tijd dat er weer eens wat weggaan, want het wordt erg vol". Voskuil onderhoudt niet alleen contac ten met zijn Texelse collega's, hij is ook lid van de provinciale en landelijke organisaties en sinds kort zelfs van een Amerikaanse club. Daar zal misschien deze zomer al wat van te merken zijn, hij heeft een Amerikaanse keurmeester uitgenodigd om naar de agrarische dag in Den Hoorn te komen. Het zou de eerste keer zijn dat er in dwerggei- tenminnend Nederland een dergelijk intercontinentaal contact tot stand wordt gebracht. Half jaar Voor het schrijven van "„Fokken met dwerggeiten" putte Voskuil in de eerste plaats uit zijn eigen praktijkerva ring. De foktheorie werd soms ook op gedaan uit dergelijke boeken over hon den en paarden. Voor het beschrijven van een „vaderlijn" werden eigenaars aangeschreven en oude publicaties na geplozen op afbeeldingen. Van elk dier werd vervolgens een nauwkeurige te kening gemaakt, zodat de dieren zich makkelijk laten vergelijken. Alleen al dergelijke research vergde drie maan den volledig aan het boek werken. De totale produktie kostte ongeveer een half jaar. De oplaag is 3500. Er staan veel zwart-wit tekeningen in het boek. OP één van die tekeningen Donderdag 27 maart In „Eben Haëzer" is een bijeenkomst van de Interkerkelijke training voor kin derwerkers; 19.30 uur. In de Gereformeerde kerk begint om 19.30 uur de uitvoering van de Kinder- Johannes Passion door het kinderkoor De Waddenzingers met orgelbegelei ding van Peter Zwart. Zaterdag 29 maart Om 16.00 uur begint op het parcours bij de Haffelderweg een competitie wedstrijd van de Wielervereniging Texel. In Jongerencentrum Tasiel is een „feest met verrassingen"; aanvang 21.00 uur. Zondag 30 maart Om 6.00 uur (zomertijd) begint in de Hervormde kerk van Den Burg de in terkerkelijke Paaswake met medewer king van diverse predikanten en een pastor. In De Koog wordt de Paashaas verwel komd. De festiviteiten beginnen om 10.30 uur bij de Nikadel. Van 15.00 tot 17.00 uur concerteren het huisorkest en het NlOZ-orkest in De Nieuwe Aanleg te De Cocksdorp; toegang vrij voor ieder. Maandag 31 maart In de Hervormde kerk van De Koog wordt om 20.00 uur een dia voorstelling over Texel gegeven. Sportvissers houden hun paaswedstrijd aan de dijk te Oudeschild tussen ha ven en Noordkaap. Start om 9.15 uur. is de auteur zelf te zien. Twee mannen laten zien hoe een geit wel of niet voorgeleid moet worden. De man die laat zien hoe het niet moet is Vos kuil Een andere grappige tekening is die waarin wordt duidelijk gemaakt dat het moeilijk is om goede geitenfoto's te maken: de fotograaf op zijn buik in het gras, bezig een breed lachende bok op de plaat te zetten. Waarschijn lijk lacht het dier omdat een geitje bo venop de fotograaf staat, terwijl een andere bezig is zijn schoenen op te eten.... De prijs van het boekje zal 719,50 bedragen. Juist op het moment dat maart danig zijn staart roert schieten her en der op Texel langs de drukstge- bruikte busroutes van de Autobus Onderneming Texel abries a/s futu ristische paddestoelen uit de grond. Vooral om dit exemplaar aan de Bernhardlaan te Den Burg, bij de halte Buytengors (De Mars) is herhaaldelijk gevraagd door raadslid Gerbrand Poster. Vorige week startten manschappen van de Oosterender aannemer Elko Vermeulen in opdracht van de ge meente met het plaatsen van de kunststof huisjes. De uitvoering van het werk ondervond voordien vertraging door de lange vorstperi ode. De haltes aan de Bernhard laan, Beatrixlaan, Kogerstraat en Gasthuisstraat te Den Burg zijn met deze druipvrije wachthokjes verrijkt. In De Koog komt er een aan de Badweg, in Oosterend aan de Oranjestraat en in Oudeschild aan de Barentszstraat. Dinsdag 1 april Van 14.00 tot 16.00 uur is het kerkje van Den Hoorn te bezichtigen. Ook de toren kan (tegen betaling van 71,— worden beklommen. Woensdag 2 april In „De Schuilhut" te De Koog wordt van 10.00 tot 22.00 uur een bazaar ge houden ten bate van de restauratie van de ramen van de Hervormde kerk. Het CDA vrouwenberaad houdt in „De Schakel" een informatie- en discussie avond over mogelijkheden om kinderer te krijgen als de zwangerschap op nor male wijze niet tot stand kan komen. Toegang vrij voor ieder; aanvang 20.00 uur. Om 14.00 uur begint op het terrein van Texelse Boys een voetbalvaardig- heidstest voor de jeugd van 6 - 12 jaar. Op de Leerhuisbijeenkomst in de Doopsgezinde kerk spreekt rabbijn H. Rodrigues Pereira; 20.00 uur. Donderdag 3 april Van 14.00 tot 16.00 uur is het kerkje van Den Hoorn te bezichtigen en kan ook de toren worden beklommen. Om 14.00 uur start bij De Schuilhut een kerkentocht over Texel. Vanaf 15.30 uur worden in dorpshuis 't Skiltje sjoelwedstrijden gehouden. Op het moment dat de jeugdige filmer Robert Zemickes vorig jaar iedereen verbaasde met „Romancing the Sto ne" viel niet te voorzien dat zijn twee de film nog leuker zou worden. De enige indicaties die in die richting we zen waren zijn overduidelijk vakman schap en de bemoeienis van Steven Spielberg. Twee elementen in „Back to the future" zorgen er voor dat deze film zonder twijfel als een van de best bezochte van 1986 zal scoren: het pu bliek wordt mee teruggenomen naar het jaar 1955, waardoor veel vergelij kingen worden getrokken met vandaag de dag en het verhaal zorgt ervoor dat de hoofdpersoon Marty terug gaat naar de jaren vijftig waarin hij zijn ou ders ontmoet die dan dezelfde leeftijd hebben. Het mag hier misschien wat kinderachtig klinken - de tijdmachine die ervoor zorgt dat Marty terug en vooruit in de tijd gaat is altijd een kin derdroom gebleven - maar het verhaal past fantastisch in elkaar en het pu bliek verveelt zich geen moment. De humor in de film zorgt continu voor de nodige relativering en op geen enkel moment krijgt de toeschouwer de nei ging om de duidelijke onwaarschijnlijk heid van het gebeuren te bekritiseren. Een ander opvallend aspect aan „Back to the future" is het acteren. De film wordt gedragen door een aantal jonge acteurs die stuk voor stuk een heel goede rol neerzetten: Michael J. Fox is eerlijk en hard als Marty McFly, Christopher Lloyd is uitstekend geko zen als de waanzinnige geleerde Em- mett Brown, maar de show wordt gestolen door Crispin Glover, als een ongelooflijk stuntelige George McFly, de vader van Marty. De scene aan het begin van de film waarin Marty nog gewoon in 1985 is en thuis aan tafel zit, bezorgt de toeschouwer hoofdbre kens als blijkt dat de ouders van Marty duidelijk zichtbaar jonge acteurs zijn. Een uitstekende vondst van de makers, die aan de ene kant het publiek in ver warring brengen en aan de andere kant een aantal jonge acteurs even lekker laat uitpakken. Al met al een schitterende film die momenteel num mer één staat in de film top tien als best bezochte film voor het hele gezin. Te zien in het City Theater van don derdag tot en met maandag, aanvang 20.00 uur.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 11