Professioneel niveau van Texelse amateurs Technische bezwaren zwemparadijs voor PvdA-fractie op 'n rij Uitvoering Johannes Passion: Geen krant na Pasen Texelse hike in „Je Ziet Maar" Van Slageren nieuwe CNB- vertegenwoordiger Texel Vrouwen praten over „andere" methoden om kinderen te krijgen Zon, maan en hoog water Ramen kerk De Koog 1 moeten worden vernieuw Wielewaal krijgt geld uit Julianafor Inschrijving voor bejaardentocht Den Bun Schakers En Passant verslaan Sint Pancras Concert in De Cocksdorp „Wat je ver haal is lekker PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 28 MAART Dit ensemble verving met vier instrumenten een heel orkest. Zij werden op orgel bijgestaan. In verband met het als werkdag uit vallen van maandag 31 maart komt de Texelse Courant van dinsdag 1 april te vervallen. Lezers en adverteerders worden ver zocht hiermee rekening te houden. Het Texelse jeugdwerk wil 12 april (zaterdag) de „hike" houden die 22 maart door het slechte weer niet door kon gaan. Een team van het VARA-jongerenprogramma „Je Ziet Maar" zal opnamen maken van de ze speurtocht. Die komen dan in een programma dat geheel over Texel zal gaan en dat opgenomen wordt in de RSG. Deelname aan de hike is overigens niet alleen voorbehouden aan jongeren. Voor 22 maart hadden zich 23 deelne mers opgegeven, door het uitstel ho pen de organisatoren echter meer deelnemers te vangen. Die moeten zich opgeven voor vrijdag 11 april bij één van de jeugdwerkers Jan Kramer of Andries Huberts in d'Ouwe ULO (02220-4300) of bij geen gehoor 02223-972. Meedoen kost vijf gulden en dat is inclusief soep, koffie en thee en een warme maaltijd na afloop. De zwerftocht voert door fraaie natuurge bieden. Deelnemers moeten een kaart van Texel, een kompas, een fiets, laar zen, droge kleding, een lunchpakket, pen en papier meenemen. Er mogen groepjes van maximaal vier personen gevormd worden. Verzamelen om 8.30 uur in d'Ouwe ULO, de start is om 9.00 uur. De tocht zal aan het begin van de avond afgelopen zijn. Henk van Slageren (29) uit De Cocksdorp is met ingang van 17 maart werkzaam als vertegenwoor diger op Texel voor de Coöperatie ve Nederlandse Bloembollencentra le. In eerste instantie vervangt Van Slageren daarmee Kees Koorn, die dit werk al meer dan dertig jaar doet en momenteel ziek is. Veel Texelaars zullen Van Slageren ken nen als bedrijfsleider van Aankoopcen trale Texel. In die functie heeft hij de afgelopen jaren te maken gehad met de in- en verkoop van diverse land bouwproducten. Voor de meeste bol- lenkwekers zal de kennismaking dus niet geheel nieuw zijn. Henk van Sla geren werd geboren in Barsingerhorn en volgde een opleiding aan de Mid delbare Agrarische School te Alkmaar. Sinds zijn komst naar Texel heeft hij een behoorlijke kennissenkring onder de agrarische bevolking opgebouwd, zodat het vertrouwen bestaat dat hij spoedig naar wens kan functioneren. Het ligt in de bedoeling dat Van Sla geren met Koorn gaat samenwerken zodra die is hersteld. Koorn is momen teel opgenomen in het V.Urziekenhuis te Amsterdam, waar hij wordt behan deld aan een aandoening aan zijn rug- gewervels. Over enige jaren (Koorn is 60) zal de nieuwe CNB-man Koorn ge heel opvolgen. Woensdag 2 april wordt in De Schakel in Den Burg een informatie- en discussie-avond ge houden over de mogelijkheden die er tegenwoordig zijn om kinderen te krijgen als het op de gebruikelij ke manier niet lukt. Dokter Van de Bent uit De Cocksdorp zal de avond leiden en spreken over kunstmatige inseminatie, draagmoeder schap, e.d. en daarbij ingaan op de ju ridische consequenties. De ethische en morele kant van deze problematiek zal hij niet belichten, maar dat zal moge lijk wel gebeuren tijdens de discussie na afloop. De avond wordt georgani seerd door het CDA Vrouwenberaad, maar is nadrukkelijk ook bedoeld voor andere vrouwen die zich voor dit on derwerp interesseren. De zon komt 1 april op om 7.15 uur en gaat onder om 20.13 uur. 1 april L.K.; 9 april N.M. Springtij: 28 maart; doodtij: 4 april. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 28 maart 10.38 en 22.39 Zaterdag 29 maart 10.45 en 23.10 Zondag 30 maart 11.42 en Maandag 31 maart 0.38 en 12.15 Dinsdag 1 april 1.12 en 13.01 Woensdag 2 april 1.57 en 14.06 Donderdag 3 april 3.01 en 15.23 Vrijdag 4 april 4.26 en 16.59 Zaterdag 5 april 6.35 en 18.39 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Laagwater valt gemiddeld 6.15 ur na hoogwater. I I De gietijzeren ramen van de Hei vormde kerk in De Koog verkerf in zeer slechte staat en moeten worden vervangen. Naar schattig is daarvoor f40.000— nodig. Onj.t veer de helft van dit bedrag kann worden verkregen in de vorm vi subsidie, maar voor de rest moifv de Hervormde gemeente Waal ee| Koog zelf zorgen. L sj Om dat geld op tafel te krijgen zuiljt\ meerdere activiteiten worden georgn seerd, te beginnen op woensdag 2 april. Dan wordt in De Schuilhut ei bazaar gehouden waarbij allerlei zelf maakte artikelen worden verkocht (,g waar kan worden deelgenomen aar spelletjes, zoals het rad van avontun. De bazaar is open van 10.00 tot 22 6i uur. Het is de bedoeling om tijdensir( braderieën van de komende zomer actief te zijn voor hetzelfde goede n doel. r di ia i Het Waalder dorpshuis De Wiel waal heeft van het Koningin Ju nafonds een subsidietoezegging te gekregen van f32.500— voor de r voorgenomen uitbreiding. En al;h dat nog niet genoeg is sprak on - het Fonds van de Sentheuvel Sit be 'subsidiebereidheid' uit. Eén ander bleek uit een mededeling gedaan werd tijdens de vergadeuc ring woensdagavond van het i< bestuur van de Welzijnsstichtin >f Het jaarlijkse reisje van en voor de >r deren van Den Burg wordt gehoudkl op dinsdag 6 mei. Het wordt een i ge tocht dit jaar. Er wordt met de van acht uur vertrokken. Een stukj langs de dijk, dan naar Breezand Ir de mozaïken. In Breezand koffiedrh ken. Een tochtje door West-Friesla waar in Oudendijk een boterham wordt gebruikt. Vandaar naar het g| schaatsenmuseum (bekend van de kentochten op de tv) waar dingen c vroegere winters zijn te bezichtigei. Tot slot met de boot van half vijf Ij. naar Texel om te gaan dineren in f De Lindeboom. Na afloop is er no; een uurtje muziek met de boerenk Kaartverkoop op 10 april (donderelf in de Buureton van half drie tot h; vijf. Kosten f5— per persoon, alle begrepen. Inlichtingen bij J. I. Wassenaar-Wilmink, telefoon 2181.o Probeer het eens. Den Hoorn is<i ter bij dan u denkt. Tel. (02226) 252. Hoewel hoogzwanger heeft Marijke Witte geen moeite met deze moeilijke aria. lijkt het einde daardoor abrupt. Onder de indruk blijft het een aantal momen ten stil, maar dan is de spanning ge broken en krijgen de uitvoerenden een ovationeel applaus. Diepe bewondering bij het publiek, vooral als wordt beseft dat het zojuist uitgevoerde stuk is ver tolkt door amateurs van eigen bodem. Topper ,,The Singers of the Lord hebben zich overtroffen, ze hebben op de toppen van hun kunnen gezongen", maakt Pe ter Zwart een compliment aan ,,zijn" koor. Voor het muziekensemble heeft hij niets dan lof. Hij prijst met name Loes Bakker, op het laatste moment ingevallen voor Hans Cadée. Het zijn niet de allermoeilijkste arrangementen die Loes heeft moeten spelen feen ochtendje oefenen was voldoende om het te laten klikkenmaar voor dwars fluit was in het geheel een belangrijke rol weggelegd. Zwart toont zich ook tevreden over de komst van de fagot. Dit instrument vulde de tenorklanken bij de vierstemmige stukken op de juiste wijze op. Te/emann schreef het stuk voor de orkestbezetting fagot- hobo-fluit-cello-viool. De strijkers wer den door Zwart op het orgel vervan gen. Ook Hannie Roos is blij met de uitvoering van dinsdagavond. ,,De stemmen van koorzangers en - zangeresen vertoonden de goede spanning. Er is uitgekomen wat de be doeling was". Het verzoek van fractievoorzitter Dirk Terpstra van de PvdA heeft het bestuur van de zwem- en poloclub TX '71 een opsomming gegeven van zwemtechnische bezwaren tegen het op het Kerckeland te stichten zwemparadijs. Eerder al werd in een brief aan de leden van de raad scommissie voor welzijnsbeleid aandacht voor deze problematiek ge vraagd, waarbij toen het accent op de sociale effecten werd gelegd. De politieke partij wil de notitie in eerste instantie gebruiken als achtergrondinformatie. Het bestuur (Dik. Haker, Corry Witte en Jan Commijs) concludeert dat er op Texel nog nimmer een volwaardig technisch zwembad is gerealiseerd. Dit ondanks eerdere uitspraken en toezeg gingen van raadsleden, waarbij het streven was gericht op het verkrijgen van een dergelijk bad voor Texelaars en toeristen. Het bestuur staat daarom „zeer sceptisch" tegenover, alle belof ten en garanties van het gemeentebestuur. Wedstrijdbad Ook het huidige zwembad Molenkoog is dus niet „technisch volwaardig", hoewel het wel aan de eisen voor een wedstrijdbad voldoet. Het is 25 meter lang en heeft de minimaal vereiste 1.10 meter diepte bij de keerpunten, zodat er recordwedstrijden mogelijk zijn. Maar er kan bijvoorbeeld geen 1 meter-springplank worden geplaatst, want dan moet het bad minstens drie meter diep zijn. Ook kunnen de zwem- vaardigheidsdiploma's 2, 3 en 4 niet op Texel worden behaald, want daarvoor is een diepte van 2/z meter verplicht. Voorzitter Dik Haker: „Het is belang rijk dat degenen die nu over de aanleg van een nieuw zwembad gaan beslis sen goed weten waaraan bij de bouw moet worden gedacht, wil het bad wedstrijd-technisch compleet zijn." Kunstzwemmen Voor de afdeling kunstzwemmen is bij voorbeeld een officiële wedstrijd- en trainingsdiepte van drie meter nodig. Hierbij wordt aangetekend dat op Texel een diepte van 1.80 meter over het ge hele bad aanvaardbaar is. Een grotere diepte is echter gewenst. Voor waterpolo moet het bad minimaal 1.80 meter diep zijn. Het in het zwem paradijs geplande bad voldoet niet aan de eisen voor schoolzwemmen. Dat is slechts geschikt voor degenen die de slag al te pakken hebben. Leerlingen hebben een instructiebad nodig oplo pend van 40 tot 90 centimeter. Als duikclub Texel het bad wil benut ten, is een diepte van twee tot drie meter benodigd. Examens voor de le den van de reddingsbrigade op Texel moeten plaatsvinden in een bad van minstens 2 Va meter diep. Voor minder- validen zijn een aantal voorzieningen noodzakelijk. Bijvoorbeeld liften in het bad, geleideleuningen of steungrepen kunnen de toegankelijkheid vergroten. Daarnaast zijn niveauverschillen, een hogere watertemperatuur en aanpas sing van de sanitaire voorzieningen gewenst. Lesrooster Tot slot noemt het bestuur een argu ment om niet uit het centraal gelegen Den Burg weg te gaan. Volgens de richtlijnen van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten mag de vervoer- duur op een lestijd van een half uur bij voorkeur niet meer dan tien minuten bedragen. Voor het platteland betekent dit een afstand van acht kilometer. Conclusie: Den Burg past wel binnen het schoolzwemsysteem, maar Oude schild en Oosterend beslist niet, aldus de notitie van de zwemclub. Muzikaal leidster Hannie Roos applaudiseert voor de solisten. Het bondsteam van schaakclub En Passant behaalde zaterdag in Sint Pan cras een kleine overwinning in de match tegen de plaatselijke schaakclub Opening '64. Aan de vier topborden was het Texelse schaak duidelijk supe rieur: J. Dros, M. Vittali, A.C. Bakker en P. Bergman waren geen van allen ook maar een moment in moeilijkhe den en zij zorgden voor vier overwin ningen. De laatste drie borden, bezet door W. Hoekman, M. Witte en F. van Tatenhoven, werden na zware strijd echter op een nul gezet zodat de remi se die J. Hooijberg aan het vijfde bord maakte bewerkstelligde dat En Passant de match met 4 >2— 3Vz op haar naam bracht. In de interne competitie werden maan dagavond in De Lindeboom nog enke le stevige noten gekraakt. A.C. Bakker speelde een goede partij tegen H. Broekema die na de opening in moei lijkheden bleek te zijn. De situatie was zo penibel dat er voor Broekema niets anders op zat dan de dame tegen twee lichte stukken te geven. Hij kon toen nog even doorspelen maar de zaak was uiteraard niet meer te red den. Na de nodige schermutselingen in het middenspel ging Wietse Pranger ten onder tegen M. Witte, die er in slaagde zijn tegenstander een stuk af handig te maken. Ferry van Tatenho ven boekte een stevige overwinning op Paul Eelman. Die liet zich vooral tot zijn eigen verbazing voor de zoveelste keer dit seizoen beetnemen. Bart Heij- nen boekte een bliksemzege op Otto van Loo en A. Terpstra bouwde een openingsvoordeeltje tegen Wim Hoek man uit tot een verdiende overwinning. Uitslagen: A. Terpstra-W. Hoekman 1—0 A.C. Bakker-H. Broekema 1—0 P. Eelman-F. van Tatenhoven 0—1 W. Pranger-M. Witte 0—1 B. Heijnen-O. van Loo 1—0 Eerste Paasdag wordt in De Nieuwe Aanleg in De Cocksdorp een concert gegeven van 15.00 tot 17.00 uur. Op getreden wordt door het „huisorkest" met werken van Schubert en Tele- mann en Scandinavische volksmuziek zal ten gehore worden gebracht door het NlOZ-orkest. De toegang is gratis. Voor een goed stukje vlees hoeft ui ter niet zo ver. In Goënga's specialiteitenslag* vindt u van eigen slacht een keur heerlijkheden, waaronder de tot in hoeken van ons .land beroei lamsvleesgerechten Even na zevenen treden de eerste belangstellenden binnen. Drie kwartier later is de Nederlands Hervormde kerk te Oosterend tot de laatste zitplaats bezet. Stipt acht uur staat alles en iedereen ge reed: in het middelpunt dirigente Hannie Roos, haar handen geheven ten teken dat de uitvoering van de Johannes Passion van Georg Philip Telemann kan aanvangen. Dan zwellen de eerste instrumentale klanken aan, het voorspel van het lij densvergaai van Christus' kruisiging. Cees de Jong (contrabas), Win fried Gieskes (fagot), Jan Everaarts (hobo) en Loes Bakker (dwarsfluit) voelen alle ogen en oren op hen gericht, maar spelen zuiver en met veel gevoel. Op een enkele -oio na zullen zij in het verdere verhaal ondergeschikt zijn aan de koorzang. Een ondersteunende rol die met grote zorgvuldigheid wort vervuld: muziek en zang verkeren in een continue perfecte kadans, waarin de zang nimmer wordt overstemd. Hoog boven het gezelschap verheven bevindt zich mede-initiatiefnemer orga nist Peter Zwart, 's Ochtends is het kerkorgel nog gestemd en dat heeft een welluidend resultaat. Het orgelvolume is zodanig dat Zwart opvallend onopvallend" de overige vier instrumentalisten van dienst is. De vaardige organist staat via een monitor in contact met de dirigente, zodat hij exact haar aanwijzingen kan opvolgen. Gelijkvloers zijn de koren The Singers of the Lord (45 personen sterk) en de Rose Harmony Singers (14 leden, in clusief Hannie Roos, de vrouwen in geheel witte jurken, de mannen in een hemd van dezelfde stof en een zwarte broek) beter in staat direct te reage ren. Zeer gedisciplineerd wordt inge gaan op de bedoelingen van de diri gente. Opvallend is telkens weer de exact gelijke aanzet van de koorleden. Het meest nadrukkelijk in beeld zijn uiteraard de solisten. Allen tonen een solo meer dan waardig te zijn. Tenor Alex Kroes neemt het grootste part van de recitatieven (de gedeelten waarin het verhaal van de Evangelist wordt verteldvoor rekening. Eenmaal warmgedraaid weet hij telkens gevoel en kracht aan zijn stem mee te geven. Bariton Anutoshen (Han Dros) heeft de niet eenvoudige taak hem als Jezus in korte zinnen te beantwoorden. Het zingen van aria's is voor de leek een bijna onnavolgbaar hoogstandje. Mezzo-sopraan Saskia Eelman is een van de nieuwe Rose Harmony- aanwinsten. Met zichtbaar zelfvertrou wen volbrengt zij haar deel. Meer rou tine hebben mezzo alt Renée Begeer en de sopranen Dory Kuip en Marijke Witte. Van laatstgenoemde valt op dat zij haar hoge geluid koppelt aan een zeer vol volume. De geplande vijf kwartier vliegen voorbij, zowel voor uitvoerenden als publiek. Aan de Pas sion zit qeen slotapotheose en wellicht

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 2