Eerste palingen groeien sl in Texvis-kwekerij r U/R Doopsgezinde gemeente houdt kerkeveiling Dor grasland na een strenge winterperiode Wij zoeken een bezorger m/v LAND BOUW Gemini tijdens de feestdagen Bezichtiging Hoornder Kerkje Philips stofzuiger BAKKER'S IJZERHANDEL Onderzoekmogelijkheden voor gestorven dieren Vroeg in de morgen voordeel! Enorm Paas- voordeel 11)1 J DAG 28 MAART 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Forel de Texviskwekerij bevindt zich mo- enteel ook een partij van 1,3 ton Wij zoeken iemand die voor ons ie Texelse Courant wil bezorgen op de route Nieuwlanderweg Waalenburgerdijk, Pijpersdijk, Mienterglop, Oudedijkje, Maai- keduinweg Ruigendijk. Hier wo nen ongeveer 50 abonnees. Het bezorgen is het eenvoudigst voor iemand, die in deze omge ving woont, b.v. een scholier. De kranten moeten dinsdag- en donderdagmiddag even na 15.00 uur in onze drukkerij in de War- nioesstraat worden afgehaald. Geïnteresseerden kunnen voor nadere inlichtingen terecht bij de receptie van de drukkerij. Parkstraat 10, Postbus 11, 1790 AA 1791 AC Den Burg - Texel telefoon (02220) 2741 Dit is anders bij de tweedejaars gras zaadpercelen Italiaanse raai. Evenals het vorige voorjaar blijken hier de meeste planten de winter niet te heb ben overleefd. Het eerstejaars graszaad blijkt evenals de wintergranen redelijk tot goed door de winter te zijn geko men. Bij het wintergraan kan nauwe lijks gesproken worden van het dood- vriezen van de graanplanten. Wel heeft stuifschade plaatselijk de graanplanten afgesneden zodat overzaaien nodig is. Temperatuursom De temperatuursom van 180 graden C wordt aan eind van deze week ver wacht. Dus tijd om stikstof te gaan strooien op het grasland. Enkele vee houders/graslandgebruikers hebben de 180 graden niet kunnen afwachten en hebben het werk reeds verricht in de afgelopen week. Gezien de droge grond en het tijdstip is hier weinig na deligs van te verwachten. Zoals alge meen bekend is het erg belangrijk voor de produktie van het grasland dat het gras op tijd over direct opneembare voedingstoffen kan beschikken. Naast stikstof zijn dat fosfaat en kali. Al naar gelang de voedingstoestand van de grond, te meten door grondonderzoek is op de meeste percelen een meng- meststof (stikstof, fosfaat en kali) op zijn plaats als eerste gift. Het advies voor een weidesnede is 80 kg zuivere stikstof en 120 kg zuivere stikstof per ha voor een maaisnede. Lagere giften drukken de opbrengst. Voor de Texelse graslandgebruikers is het van groot be lang dat vooral de voorjaarsgroei opti maal wordt gebruikt omdat het altijd de vraag is of 's zomers genoeg water zal vallen. Water tijdens het groeisei k zoen bepaalt in sterke mate de op brengsten van het grasland. Vreterij Op zanderige percelen kwam de laatste jaren vreterij voor van emelten (larven van de langpootmug). Emelten vreten het gras bij de wortel af met als gevolg dode plekken. Door een regel matige controle van graslandpercelen kan de schade in het voorjaar enigs zins worden voorkomen door op tijd emeltenkorrels te strooien. Bouwland In gescheurd bouwland en gescheurde tweedejaars graszaadpercelen (dus bouwland) kunnen emelten en ritnaal- den de gezaaide en gepote gewassen- gaan belagen en afvreten. Zelfs op percelen die voor het tweede jaar als In verband met de komende feestda gen zullen op onderstaande data alle afdelingen en diensten van het Helder- se Gemini-ziekenhuis functioneren als op zondag. Vrijdag 28 maart, Goede Vrijdag; woensdag 30 april, koningin nedag, maandag 5 mei, bevrijdingsdag en donderdag 8 mei, Hemelvaartsdag. Tevens zullen de bloedafnamepunten in Den Helder en omgeving alsmede op Texel die dagen niet geopend zijn. ijdag arriveerde in de haven van Oudeschild een enorme drijvende bak van Van der Wees uit Dordrecht met een lading betonnen kweekbakken bestemd voor de Vistex-kwekerij. Het ss een der meest omvangrijke transporten die de haven ooit beleefde. Vorige week arriveerde een lading halfwas paling uit het Franse Montpellier in de Texvis kwekerij. De foto geeft een beeld van het lossen vanuit de vrachtauto. Links directeur E. Lieuwes van Texvis B.V. In de paasvakantie op dinsdag- en donderdagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur is de hervormde kerk van Den Hoorn (gratis) open ter bezichtiging. Bij mooi weer is er dan ook gelegen heid om de toren te beklimmen. De torenbeklimming kost f 1,— ten gunste van het restauratiefonds. 800'watt 169, Telefoon 02220 2346 N WINKEL VOL IDE EEN! Thans zijn in het nieuwe Texelse be drijf vijf personen werkzaam. Daar komt binnenkort nog een part time analist bij. Bij de realisering van het gebouw en de installaties fengeerde Texvis zelfs als bouwer, in die zin dat de verschillende onderdelen aan gespecialiseerde bedrijven werden uit besteed. Zo werd het betonwerk uitge voerd door Nijenheim B.V. en de elec- trische installatie door Oostendorp Ne derland B.V. Conbouw zorgde voor de omvangrijke staalconstructies. Ook Texelse bedrijven kregen een portie van het werk. Het grondwerk werd uit gevoerd door Kikkert, Texelse electri- ciëns werden ingeschakeld, het schil derwerk wordt uitgevoerd door Van- dergracht Schilders, Veltkamp en Blonk en Zijm waren betrokken bij het loodgieterswerk en allerlei constructies van kunststof werden gemaakt door Keijser Polybouw. bouwland in gebruik zijn kunnen emel ten, maar vooral ritnaalden, grote schade aanrichten aan het cultuurge was. Deze dieren voeden zich namelijk in hoofdzaak met ondergrondse plan tendelen waardoor de wortels afgevre- ten worden. De schade kan daardoor groot zijn want overzaaien kost geld en aangevreten pootaardappelen door ritnaalden geeft extra arbeid bij het sorteren. Deze vreterij is te voorkomen door voor het zaaien of poten een goedgekeurd gewasbeschermingsmid del toe te passen. Sinds 17 maart is er op Texel een inleverpunt van de Gezondheids dienst voor Dieren in West- en Midden-Nederland: het kantoor van de Vereniging voor Veehouderijbe- langen te De Waal (tel. 02220-2688). Gestorven kalveren, schapen, lamme ren en varkens tot een gewicht van plm. 75 kg kunnen voor onderzoek bij het VVB-kantoor worden aangeboden. Het te onderzoeken materiaal moet goed zijn verpakt. Tevens dient een formulier te worden ingevuld en een oormerk in het oor of aan de verpak king te worden bevestigd. Het num mer van het oormerk moet op het for mulier staan. De oormerken en formu lieren zijn te verkrijgen op het VVB- kantoor bij Dirk Kalverboer en Cees Vlaming. Het materiaal kan worden in geleverd tijdens de kantooruren tot en met vrijdag (van 9.00-12.30 uur en van 13.30-16.00 uur). De VTB neemt het te onderzoeken materiaal mee naar Scha- gen en vandaar gaat het naar Gouda voor onderzoek. Het materiaal dat 's morgens voor 7.00 uur wordt aange boden gaat nog dezelfde dag naar Gouda. Dit inleverpunt is op verzoek van het bedrijfsleven op Texel in gesteld, als een proef gedurende een half jaar. Wanneer er in dit half jaar gebruik van wordt gemaakt kan dit in leverpunt een definitief karakter krij gen. Voor eventuele vragen kunnen belangstellenden altijd terecht bij de heren Kalverboer en Vlaming. Zaterdag 5 april houdt de Doopsge zinde gemeente Texel in het kerk gebouw aan de Kogerstraat en vei ling. Allerlei goederen en diensten zullen voor een zo hoog mogelijk bedrag aan de man of de vrouw worden gebracht ten bate van het ontwikkelingswerk van Annelies en Jaap Schiere in Guatemala. De veiling begint om 13.30 uur. Daags tevoren is er van 19.00 tot 22.00 uur gelegenheid om te kijken. Diverse le den van de Doopsgezinde gemeente zijn inmiddels begonnen met het inza melen van goederen en diensten. Er is al van alles aangeboden: diverse meu belen, het spitten van de tuin, een di ner, maar ook allerlei kleine artikelen die tijdens de veilig vanuit een kraam in de kerk zullen worden verkocht. De veiling staat onder toezicht van het notariaat. Veilingmeester is de heer Fer Roeper. Guatemala Het is de eerste keer dat de Doopsge zinde gemeente een dergelijke veiling organiseert. Andere kerken deden het eerder, meestal ten behoeve van het onderhoud van het eigen gebouw. De opbrengst van de Doopsgezinde vei ling gaat dus naar het genoemde echt paar in Guatemala, waar zeer veel nood gelenigd moet worden. Het echt paar Schiere is daar nu drie jaar werk zaam, vooral in de medische sector. De gezondheidszorg is in Guatemala voor mensen zonder werk of met een minimum inkomen onbetaalbaar. Privé- artsen vragen hoge bedragen en de medicijnen in de apotheken zijn zeer duur. De woon- en leefomstandighe den van de veelal zeer grote (Indiaan se) gezinnen zijn zeer slecht. Er is on dervoeding; 80% van de kinderen is het onder gewicht dat ze moeten heb ben. De plaatselijke overheid doet te weinig..Annelies en Jaap Schiere heb ben al in 1983 een soort polikliniek gesticht op verzoek van leden van vijf doopsgezinde gemeenten. Daar wordt spreekuur gehouden en worden cur sussen gegeven voor mensen die wijk- gezondheidswerker willen worden. Ver der werd een betere en goedkopere distributie van medicijnen georgani seerd. Het is nu mogelijk om voor wei nig geld de dokter te bezoeken en me dicijnen te krijgen. In 1984 is een voor lichtingsproject gestart om moeders iets bij te brengen over de gezond heidssituatie van hun kinderen en over het bereiden van andere, betere maal tijden zodat de kinderen meer weerstand krijgen. Ook werd informa tie gegeven over de verschillende me thoden van geboortebeperking. instens zo belangrijk voor de goede mg van zaken in de kwekerij is het inigingssysteem dat de door palingen roorzaakte afvalstoffen uit het water rwijdert, alsmede het systeem waar- Be voortdurend zuurstof in het water Drdt gebracht. Voor dit alles is een compliceerde installatie nodig die in- iddels heeft bewezen naar wens te nctioneren. De klinieken zullen verder verbeterd moeten worden en er is ook geld no dig voor onderwijs en voorlichtingsma teriaal. Eén van de activiteiten is het inrichten van een kruidentuin ten be hoeve van de produktie van medicijnen terwijl ook het nodige gebeurt om de levensomstandigheden van de mensen in meer algemene zin te verbeteren. Het is de bedoeling dat Annelies en Jaap Schiere binnenkort naar Neder land komen om dan ook op Texel een lezing te geven over hun ontwikke lingswerk. Bij die gelegenheid zal hen de opbrengst van de kerkeveiling wor den aangeboden. rij nog andere dieren worden opge kweekt. Interessante perspectieven lijkt de kweek van pekelkreeftjes te bieden. Deze diertjes komen uit het ei en groeien op in het extra zoute, warme water dat uit de Pen-ontzilter komt en kunnen daarop op Texel concurrerend worden geproduceerd. Pekelkreeftjes dienen zelf als voedsel in kwekerijen van zeevis. De kweek kan voor de Texviskwekerijk een verdubbeling van de arbeidspro- duktie betekenen. Half bunder gebouw Texvis-kwekerij is mischien wel het Dotste gebouw van Texel. Het over- kte gedeelte beslaat een oppervlakte n 100 x 60 meter, dus meer dan een live hectare. Praktisch deze hele op- irvlakte is nodig voor de betonnen reekbassins van 3fz x 8 meter waar- n er nu veertig zijn geplaatst; het rden er uiteindelijk meer dan twee er zoveel. Vrijdag arriveerde in de iven van Oudeschild weer een nieu- lading. recteur Evert Lieuwes van Texvis I. verwacht over enkele maanden de rste paling aan de groothandel te innen leveren. Aan consumenten op xel zelf wordt geleverd via Ab Blom Oudeschild. kweekpaling die naar de bakken lat om op te groeien tot palingen in consumptiegewicht is afkomstig n verschillende plaatsen waar ze in twild wordt gevangen. Een deel n de nu in de kwekerij rondzwem- ende palingen komt uit het IJssel- eer. Die palingen zijn ondermaats en ogen ten behoeve van viskwekerijen beperkte mate worden gevangen, aximaal 100 ton per jaar. Ab Blom stort een nieuwe lichting paling in een der kweekbakken. Na het vertrekken van de winter is het grasland erg dor. Alle boven grondse grasdelen zijn kapot gevroren, behalve de groeipunten ofwel het hart van het gras. Hoewel langzaam komt toch de groene kleur van het gras terug. Dit wijst op het gaan groeien van de grasplanten. De schade van de vorst aan de graslandpercelen valt dan ook erg mee. Aanbieding geldig tot zaterdagmorgen 11.00 uur! oewel de bouw en inrichting nog niet is voltooid is de vïs- wekerij van Texvis B.V. in Oudeschild al in bedrijf. Een laand geleden arriveerde de eerste partij paling en vorige _ieek kwam opnieuw een lading, zodat thans meer dan tien "in paling rondzwemt in de betonnen kweekbassins. Gravenstraat 7, Den Burg ie paling zal groeien als kool, niet leen door overvloedig aanbod van ledsel maar ook door de water- mperatuur van 25 graden. De s. lorme hoeveelheid energie die larvoor nodig is wordt gratis be- okken van de naburige PEN- ntrale. Het ingedampte zeewater et een temperatuur van 35 gra- en dat daar als restprodukt te- Dorschijn komt uit de drinkwater- briek staat zijn warmte via een armtewisselaar af aan zeewater aarmee de palingbassins voortdu- nd worden ververst. zeeforellen die afkomstig is uit Duits land. Het opkweken van deze vissoort, die langzamer groeit dan de regen boogforel, gebeurt bij wijze van proef. Vrijwel zeker zullen in de Texviskweke- WOLLEN VLOERKLEED 170x230 cm, géén: 895,— maar 395 geloogd grenen secretaire géén: 1730,— maar 1350 Idem eethoek ,,OLGA" géén: 2835,— maar 2010 geloogd grenen buffetkast géén: 2975,— maar 2250

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 5