Schooljeugd in ban van 'exels kindertheater jalerie Texel toont cunstzinnige vogels Voor het Paasweekend Sjoelwedstrijden in 't Skiltje 29, 30 en 31 maart 1986 Artsen Groene Kruis Tandartsen Apotheek Gezinsverzorging Alcohol en drugs Dierenartsen Noodslachtingen Rijkspolitie Kustwacht Eierland Brand/ambulance Kerkdiensten RT RIJ DAG 28 MAART 1986 TEXELSE COURANT at driejarig zoontje van Johan en Liliane Hoogerheide leverde nog het iste bewijs voor het succes van hun kindertheater waarmee op alle xe'se basisscholen werd opgetreden. Na vrijwel alle voorstellingen te tbben gezien, raakte het ventje ook bij de laatste uitvoering in o.b.s. De ruinvis te Oudeschild in de ban van het spel. Maar ook honderden an- &re kinderen van de schoolgroepen 1, 2 en 3 genoten de laatste weken et volle teugen van het door „Integendeel" zelfbedachte en vorm- igeven stuk. ntegendeel" bestaat nog maar kort liet voor het eerst van zich blijken de gala-avond van de Dubbele von on. Johan en Liliane Hoogerheide iren dan ook blij verrast dat de com- ssie culturele jeugdvoorstellingen ba- scholen hen vroeg om iets voor de ngste groepen op te voeren. Eerder het schooljaar had het Texelse Re it van Rob Valkenburg al een toer- e gemaakt langs de scholen, maar was alleen voor de oudste kinde- „We zijn heel blij dat we zomaar basis van vertrouwen, zonder try- door de commissie zijn aange- :ht. Alleen Lilian was met poppen- itvoorstellingen bekend", aldus Jo- n Hoogerheide. t vertrouwen is in ieder geval niet beschaamd. Als het aan voorzitster Ria Visser van de commissie ligt, krijgt, „Integendeel" volgend schooljaar weer een aanbieding. Het verhaal is simpel en speelt in op de belevingswereld van de kinderen. Hoofdpersoon is het meisje Lotje. Zij heeft een lievelings- beer, maar volgens haar vader stinkt die en mag ze die niet mee naar bed nemen. Het meisje loopt weg naar het bos en beleeft daar gekke avonturen met een tovenaar en een levensechte grote beer. Weer thuisgekomen onthult de vader dat hij de beer was en dat Lotje haar „stinkbeertje" terug krijgt. Alles komt dus op zijn pootjes terecht, maar in de tussentijd hebben de jeug dige toeschouwertjes alle elementen die een toneelstuk in zich hoort te Na afloop wordt een nieuwsgierig kijkje achter de schermen genomen. hebben intensief doorstaan. Lol, ont roering, griezelen, alles zit er in en wordt herkenbaar opgediend. Publieksfavoriet Maar telkens worden deze stemmingen gerelativeerd. Als de grote beer (een rol waarin Johan Hoogerheide zich he lemaal uitleefde) Lotje in het bos ach tervolgt, krijgen enkele kinderen het in de zaal angstig benauwd en zoeken •gels worden niet zelden geassocieerd met lente. Het is dan ook niet eemd dat dit idee Tinie Visser, op zoek naar een thema voor de eerste positie van het seizoen 1986 voor haar kunstgalerie aan de Kogerstraat Den Burg, te binnen schoot. Vier kunstenaars die aan het gewenste ivaliteitsniveau voldoen, werden benaderd. Onder hen de Texelaar Frits n Maas. Deze eerste expositie is te zien tot en met 3 mei. op het podium met Lotje en de beer. bescherming bij de juf. Even later blijkt het een heel aardige beer te zijn en om de kinderen helemaal gerust te stellen mogen die voelen hoe zacht zijn vacht is. Vanaf dat moment is de beer de publieksfavoriet. In een paar scenes mogen de kinderen het toneel op en dan wordt er heel wat afgestoeid. Net als bij poppenkast is de spontani teit van het publiek een wezenlijk deel van de voorstelling. Herhaaldelijk vra gen de spelers om goede raad en bijna nog vaker krijgen zij suggesties uit het publiek toegeslingerd. Sterker nog, in Oosterend gooide een jongetje zelfs een muts om op het toneel te gebrui ken. Het is opvallend dat Johan en Li liane niet eenmaal met de mond vol tanden staan en telkens goed weten in te spelen op wat van hen wordt verlangd. Kleuren Deze wisselwerking startte al enige tijd voor het begin van het spel en eindig de pas ruim na afloop. Bij de eerste voorstelling in De Cocksdorp werd be gonnen met een zwart-wit decor en dinsdag in De Bruinvis was de achter grond geheel ingekleurd. Voor elke voorstelling zat Johan Hoogerheide op knieën te kleuren en werd daarbij door de schooljeugd geholpen. En na af loop was er voor de kinderen alle gele genheid een kijkje achter de schermen te nemen om pruiken en decor aan nader onderzoek te onderwerpen. Het decor is een vondst. Het bestaat uit een drietal grote klapdeuren, waardoor de spelers in een ommezien van de slaapkamer in het bos kunnen stappen en andersom. Het gebruik hiervan heeft ook vele mogelijkheden voor toe komstige voorstellingen. Op deze wijze werd getracht de kinderen vertrouwd te maken met het begrip toneel en daarin is „Integendeel" prima evalligerwijs exposeren in Galerie nu drie kunstenaars die momen- il ook op een grote en gerenom- ierde expositie ter gelegenheid van 100-jarig bestaan van de Vogelbe- herming in slot Zeist zijn te bewon- De Texelse kunstenaar Frits Jan aas behoort tot hen. Eigenlijk is aas op de eerste plaats vogelliefheb- en dat is aan zijn werk goed te Natuurkenners bewonderen hem de uiterst gedetailleerd afgewerkte ramieken en aquarellen van voorna- eenden. Sporadisch vervaardigt aas ook roof- en zangvogels, de keramieken is vooral bewonde- iswaardig hoe de Texelaar er in' iagt de natuurlijke kleuren exact in glazuur vast te leggen. Zijn aqua- en doen door de donkere tint uache-achtig aan. Alle aandacht is 'icht op de nauwkeurige weergave de vogel en de achtergrond dient 'chts als ondersteuning en is niet Getailleerd. Gestyleerd ramiek-kunstenares Marry Algra is it niet gefixeerd op details, maar iakt gestyleerde en harmonieuze vo- Imodellen. Opvallend zijn de bolle 'men. De keramieken zijn oorspron- ijk gedraaid op schijf (ze zijn ook en vervolgens verder gevormd, k deze uit Alphen aan de Rijn af- hstige kunstenares is uitsluitend op ter- en weidevogels gericht. Heel ioi is een aalscholver op een paal. karakteristieke, natuurlijke houding sprekend. k van Marry Algra zijn zelfgedraaide 'ndborden. Daarop zijn volgens de itstechniek hele dunne lagen gla ir aangebracht, waardoor een soort «ille-effect wordt verkregen. Waar sl lagen glazuur over elkander zijn "gebracht is de tint donkerder blauw elders op de borden. De vorm van J^ogels is bij deze borden minder W" belang. De voorstellingen hebben een impressionistische inslag. Lokeenden De derde op slot Zeist aanwezige ex posant is Ben Muusers, oorspronkelijk ieraar van beroep en vogelkenner bij uitstek. In verband met dat laatste komt hij vaak op Texel. Muusers werkt met hout, dat hij vormt, zeer glad schuurt en vervolgens, net als Maas, met het oog van de kenner beschil dert. De kleuren worden op het vure- hout gespoten. De kunst is om ze na tuurgetrouw „door te laten lopen". Wellicht nog kunstiger zijn de in blank (essen) hout tentoongestelde vogels. Daarmee kan niets worden verdoezeld; er is geen verflaagje waarmee bepaal de suggesties worden gewekt. De sug gestie moet geheel uit de vorm van het blankhouten object spreken. Lijnenspel Van de bekende Juul Kortekaas wor den een aantal zeefdrukken tentoon gesteld. Deze vertonen allen zoge naamde „Jugendstil'-kenmerken. Dat houdt in dat er sprake is van een lij nenspel: mooi in elkaar overlopende vormen. Terugkerende elementen zijn fraaie witte vogels met lange halzen, (water)lelies, een zonnebol (avondrood of ochtendgloren), uitgevoerd in zach te, romantische tinten. De verf is met behulp van een speciale geheime spuittechniek met behulp van sjablo nen aangebracht. Ook uit de naamge ving spreekt romantische symboliek. Deze zeefdrukken zijn niet in oplage gemaakt, maar zijn uniek en nu dus alleen op Texel te bezichtigen. In de galerie zijn van deze kunstenares kaar ten en postpapier verkrijgbaar met af beeldingen van bestaande zeefdrukken. In het eerste vertrek van de galerie exposeert kunstenares Bep Driessen, maar haar werk kan niet tot het thema^ worden gerekend. Te zien zijn ettelijke Middeleeuws aandoende fantasiefi guurtjes als „gnoompjes" en „orions". De keramische figuurtjes zijn gedeco reerd met losse gedraaide onderdelen, waardoor de keramieken weinig har monieus overkomen. Grappig is een fi guurtje met een oud blikken speel goedvogeltje op de schouder. Het oor spronkelijk bijbehorende sleuteltje is verborgen in een opengebarsten ei, dat het figuurtje in handen heeft. Op de expositie is uitsluitend recent werk te bezichtigen. Tot november zul len er dit jaar zes exposities zijn. De galerie is dagelijks geopend van tien tot zes uur en is dinsdags gesloten. De Oudeschilder gymnastiekvereni ging houdt donderdag 3 april sjoel wedstrijden in dorpshuis 't Skiltje. De inzet is een wisselbeker. Vorig jaar waren de kampioenen Wil lem van Aperlo bij de ouderen en Sven Jansen in de categorie tot twaalf jaar. ledereen die dat wil kan meedoen om deze heren te onttronen. Het in schrijfgeld is een gulden, de jeugd half geld. Naast de beker zijn er diverse, volgens de organisatie fraaie prijzen te verdienen. Een drietal „gestyleerde" keramieken van Marry Algra. Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdag 18.00 uur tot dinsdag 08.00 uur Dokter R. Coutinho, Schilderend 40, Den Burg, tel. (02220) 2023. Dokter R. A. van de Bent, Kikkertstraat 12, De Cocksdorp, telefoon (02222) 234. Aanvragen visites s.v.p. tussen 9.00 en 10.00 uur. Zaterdag, zondag en maandag apotheek gesloten en spreekuur van 12.00 - 12.30 uur en van 17.00-17.30 uur, zonder afspraak. Van vrijdagavond 18.00 uur tot dinsdagmorgen 8.00 uur: Zr. Marja van Etten, telefoon (02230) 23024. Uitleen van verplegings- artikelen en informatie: Op de werkdagen van 16.30 - 17.30 uur. Spoedgevallen tel. (02220) 3241. Lidmaatschapskaart meebrengen. Voor zeer spoedeisende tandheelkundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies terecht bij het Tandheelkundig Centrum, Witte Kruislaan, Den Burg. Kunstgebitreparatie. Spoedeisende gevallen ook in het weekend na telefonisch overleg. Tandtechniek Van Kralingen, tel. (02220) 2069. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open van maandag t/m vrijdag van 8.30-18.00 uur. Zaterdag van 11.00-12.30 uur en van 15.00-17.00 uur. Zondag en maandag van 11.00-12.30 uur en van 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoed eisende gevallen. Spreekuur: elke werkdag van 9.00-10.00 uur en van 14.00 tot 15.00 uur, Julianastraat 3a, Den Burg, telefoon (02220) 4152. In het weekend kan op zaterdag, zondag en maandag tussen 17.00 en 19.00 uur gebeld worden met mevr. N. Schuijl, telefoon (02225) 446. Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Molwerk 31/45, 't Horntje. Spreekuur volgens afspraak: telefoon (02226) 413. Zelfhulpgroep voor partners van verslaafden: overdag (02226) 413 of 593, vragen naar Lies of Carla. Alleen voor spoedgevallen telefoon (02220) 2527. Voor noodslachtingen bellen op werkdagen (02220) 2182 (slachtplaats); na werktijden, tijdens de kerstdagen, in het weekend en nieuwjaarsdag (02220) 3541 via TEM-centrale. Het bureau van de groep Texel van de Rijkspolitie in Den Burg is dagelijks geopend van 8.00 tot 18.00 uur (zondags 9.00 tot 18.00 uur). Het bureau te De Koog is alleen dinsdags en donderdags geopend van 16.00 tot 18.00 uur. Telefonisch te bereiken, dag en nacht, via tel. (02220) 2644. Voor meldingen van schepen of zwemmers in nood: Kustwacht Eierland, tel. (02222) 270. Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 12220-2066. Bij geen gehoor 02230-22???. Voor niet spoedeisend ambulance vervoer: 02230-12888, bij geen gehoor 02230-22222. Witte donderdag, 27 maart 198 ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg 20.00 uur Dameskoor Goede Vrijdag, 28 maart 1986 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. Ter Haar 19.30 uur ds. Ter Haar, vierin Avondmaal Den Hoorn 20.15 uur ds. Verbeek Viering H. Avondmaal m.m.v. Interkerkelijke Cantorij De Koog 19.00 uur ds. Verbeek Viering H. Avondmaal De Waal dienst in De Koog Oosterend 10.00 uur ds. C. de Jong Viering H. Avondmaal Oudeschild 20.30 uur ds. De Jong Viering H. Avondmaal De Cocksdorp 19.00 uur ds. De Jong, viering H. Avondmaal GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 19.30 uur drs. J. J. T Salakay Oosterend 19.30 uur drs. J. Donke DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 19.30 uur Avondmaals BAPTISTENGEMEENTE Den Burg 19.15 uur voorganger Joh. Tensen ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg 15.00 uur Kruisweg 20.00 uur, Herenkoor De Cocksdorp 15.00 uur Kruisweg Paaszaterdag, 29 maart 1986 ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg 20.00 uur Dameskoor De Cocksdorp 20.00 uur Paaszondag, 30 maart 1986 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 6.00 uur Paaswake 9.30 uur ds. Ter Haar, H. Doop Uitzending via De Lichtboei Den Hoorn 8.30 uur Paasontbijt' 9.30 uur ds. Verbeek gezins-doopdienst De Koog 9.30 uur ds. Pietersen gezinsdienst 11.00 uur ds. Pietersen De Waal 11.00 uur ds. Verbeek gezinsdienst Oosterend 9.30 ds. De Jong Oudeschild 11.00 uur dhr. Kuiper De Cocksdorp 11.00 uur ds. De Jong DEUTSCHE EVANG. DIENST in de Herv. kerk te De Koog De Koog 12.00 uur Herrn F. Brauer GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur drs. J. J. T.' Salakay 19.30 uur drs. J. Donker Uitzending via De Lichtboei Oosterend 10.00 uur drs. J. Donker, gezinsdienst m.m.v. de kinderen van de nevendienst en een blazersgroep 19.30 uur drs. J. J. T. Salakay GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat Oosterend 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 16.15 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds. Knipscheer Extra collecte Guatemala BAPTISTENGEMEENTE in Eben Haëzer, Julianastraat Den Burg 10.30 uur doopdienst, voorganger Joh. Tensen, m.m.v. eigen zangkoor ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: 10.45 uur, Herenkoor De Koog 9.30 uur Oudeschild 9.30 uur Den Hoorn 10.45 uur JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 10.30 - 11.20 uur Openbare lezing: „Wie zijn ware christenen in deze tijd" 11.20-12.30 uur Wachttorenstudie: „Jobs rechtschapenheid - waar om zo opmerkelijk?" BAHA'I Kantoorstraat 8, Den Burg Iedere woensdag bestuderen van en lezen uit de Baha'i Heilige Geschrif ten, van 20.00-22.00 uur. Tweede Paasdag, 31 maart 1986 ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg 10.45 uur Doopdienst The Gospeltrain Oosterend 9.30 uur

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 7