Cwarttriathlon: nu weehonderd sporters Koen van der Meer vond eerste kievitsei Grimeur: zwemmen in open zee ie heeft schuld? ladsvergadering Vroege Pasen geeft vertekend beeld vervoer veerdienst iieuwe bouwvergunning voor de Pelikaan Vernieling aan auto Toneelgroep Oosterend met „Privé voor twee" SAAI in wedstrijd „Grand Prix du Theatre" jr „WAT!KZEGGEN WOU." Scoutingjeugd gaat deuren langs voor karweitjes-actie Vrouwenbesturen en de pers Texels kampioenschappen biertappen in Lindeboom Opbrengst Simavi collecte Nogmaals Uitwaterende Sluizen Koninklijke medaille voor oud-Texelaar Marktkramen worden vernieuwd IJDAG 4 APRIL 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 5 m Texelse kwartthriathlon heeft dit jaar een internationaal karakter. De dstrijd, die op zaterdag 13 september wordt gehouden, staat ditmaal alleen open voor Texelse deelnemers, maar ook voor sportlieden van vaste wal en zelfs uit het buitenland. Het meest opvallende is dat de 1 zwemmen wordt afgelegd in open zee, bij het surfstrandje van Dijk- inshuizen. Ook nieuw is dat de finish op de Groeneplaats, in het hart Den Burg, is gesitueerd. ti even het geheugen op te frissen: triathlon is een sportevenement larin over flinke afstanden wordt ge- ommen, gefietst en gelopen. Echt voor de kilometervreters onder de irters dus. Sportverdwazing bewe- sommigen, maar de triathlon mag in een explosieve populariteit ver- igen. Wedstrijden worden her en over de hele wereld uit de grond stampt en een groot leger sporters beert de grenzen van het eigen iditioneel vermogen af te tasten. De jinele, uit Hawaï afkomstige, triath- met de afstanden 3,8 kilometer jmmen, 180 kilometer wielrennen 42 kilometer hardlopen (marathon) ft er kleine broertjes bijgekregen als ie, kwart- en wintertriathlon. Op el wordt dus een kwarttriathlon af- igd: 1 km zwemmen, 45 km wiel- nen en 10,6 km hardlopen, wordt de derde maal dat op Texel kwarttriathlon wordt gehouden. In 4 en 1985 stond de wedstrijd uit- tend voor Texelaars open. Vorig al stond de organisatie een groter ktakel voor ogen, maar het werd indelijk beter geacht nog een jaar- proef te draaien. De organisatie, taande uit Zwem- en Poloclub TX Wielervereniging Texel, Atletiekve- iging Texel en personeel van zwem- Molenkoog, denkt nu ook voor deelnemers de wedstrijd in goede ten te kunnen leiden. Super prestige aantal deelnemers is een verplicht «imum, maar zal waarschijnlijk pro- imloos worden gehaald. De Texelse thlon is namelijk op de kalender het Super Prestige-circuit gezet, reeks kwart 7 halve en hele triath- in Nederland, allen meetellend een eindklassement. Wie de iste punten verzamelt mag zich de ie, althans de regelmatigste „triat- van Nederland noemen. De Texelse wedstrijd staat aan het eind van de serie gepland en mogelijk wordt dan pas definitief uitgemaakt wie zich winnaar van de Super Presti ge mag noemen. Tekenend is dat or ganisator Gert Pansier (indertijd initia tiefnemer met zwemclubvoorzitter Dik Haker) al bijna zestig aanmeldingen van de vaste wal, waaronder één uit Duitsland, binnenheeft. Volgens Pan sier is de massale belangstelling voor de Texelse editie mede te danken aan de aantrekkingskracht van het eiland (vele deelnemers komen een weekend met het gezin) en het feit dat voor de eerste maal in Nederland in de open zee wordt gezwommen. Veiligheid Zoals gezegd vindt deze primeur plaats bij het surfstrandje van Dijkmanshui zen. Er wordt gestart om twee uur 's middags, met hoog water. Waarschijn lijk wordt de afstand in een driehoek afgelegd, om boeien, waartussen een touw staat gespannen. Daaruit blijkt dat de veiligheid van de deelnemers voorop staat. De baan wordt ten hoogste vijfhonderd meter uit de kant gelegd, op achthonderd meter uit de kust staat er stroming. Verder is met de windsurfclub overeengekomen dat leden van die vereniging assisteren bij de organisatie op het water. Surfers op planken en in boten houden de vei ligheid daar in de gaten. Overigens zal volgens Rijkswaterstaat de watertem peratuur in die periode nog zeker ze ventien graden Celcius bedragen. Bij het zoeken naar een geschikte locatie is ook gedacht aan de Mokbaai en de Waddenzee bij de Schans, maar Dijk manshuizen bood de meeste voorde len. Na het zwemmen moet razendsnel van tenue worden gewisseld. Speciaal voor die gelegenheid zal op het strand je een grote tent (van het bouwdorp of Joost Dourleinkazerne) worden neergezet. de linksafslaande bestuurder in richting aan of deed hij dat en zag de achter hem rijdendt omohilist dat signaal over het )fd? Dat is de nog onbeant- orde vraag omtrent een aanrij- met aanzienlijke schade op voorheen beruchte kruispunt uwlanderweg-De Staart in pol- Waalenburg. lagmiddag rond kwart voor drie Ie een 63-jarige inwoner van stelveen, met zijn auto rijdende op Uieuwlanderweg, linksaf de Pijpers- inslaan. De achter hem rijdende ïlaar van 70 jaar merkte dat om onbekende reden niet op en ikte een begin met een inhaalma- uvre. De daaropvolgende aanrijding orzaakte schade aan de flankzijden beide automobielen. De bestuur- kwamen met de schrik vrij. sdagavond 8 april, aanvang 19.30 vergadert de gemeenteraad. De nda luidt als vo.lgt: delating raadsleden. /aststelling notulen van de extra Isvergadering van 18 februari 1986. 'aststelling besluitenlijst raadsverga- ng 11 maart 1986. Ingekomen stukken; b. Medede- c. Beantwoording raadsvragen, anvraag en aanvaarding rijkslening avoort, ten behoeve van overdracht id en bouw 9 woningen te Den nkoop bedrijfsmiddelen voor de 1st gemeentewerken, tehandeling leilinden te Oosterend. ivestering bedrijfsmiddelen dienst werkvoorziening, anleg 2e zeewaterleiding naar het uurrecreatiecentrum. Aanvullende raming voor het abetiseringswerk. nvesteringen speeltuinen en speel- genheden 1986. ivaluatieverslag emancipatie- 'iteiten 1984. Diverse financiële aangelegenheden eatiestichting Texel. Heroverweging korting errecreatiewerk. Benoeming gemeentelijk ihouwer. Vaststelling regeling werkzaamhe- ambtenaren van de burgerlijke d (pa.) De TESO-vervoerscijfers van de maand maart vertonen ten opzichte van vorig jaar een stijging, maar door de vroege Pasen is dit een vertekend beeld. Ook de cijfers van het eerste kwartaal ver houden zich daardoor gunstig ten op zichte van 1985. In maart bedroeg het aantal overgezet te personenauto's 30.396 tegen 27.801 in maart 1985. Met de andere vervoerscategorieën erbij gerekend werden in maart 39.874 eenheden van Den Helder naar Texel en vice versa vervoerd. Vorig jaar waren dat er 36.756, een stijging van 8.48 procent. Over het gehele kwartaal gerekend werden 72.575 personenauto's overge zet (1985: 67.003) en in totaal 96.215 eenheden ('85: 88.758), een stijging van 8.4 procent. Het college wil Jarino een nieuwe bouwvergunning geven voor het on langs in de openbaarheid gekomen ge wijzigde plan om hotel De Pelikaan te vernieuwen. Er worden twee voor waarden gesteld bij het verlenen van de vergunning. Jarino moet zorgen voor een kleine honderd parkeerplaat sen bij het gebouw en als die niet op recreatief bestemde grond worden ge projecteerd is daar weer toestemming voor nodig van het gemeentebestuur. Het bestaande hotelgedeelte, dat in te genstelling tot eerdere plannen zal worden gehandhaafd, moet worden aangepast aan de eisen van brandvei ligheid. Het hotel zal gesloten blijven totdat de brandweer akkoord gaat met de genomen maatregelen. Het werd al in 1984 op last van de- brandweer gesloten toen bleek dat de vorige eige naar ondanks een soepele houding van de autoriteiten in verband met de te verwachten nieuwbouw de voorge schreven voorzieningen niet had getroffen. Een aan de Kamerstraat te De Koog geparkeerde auto van een Duitse toe rist was in de nacht van zaterdag op zondag het mikpunt van een verniel zuchtige voorbijganger. Een ruitenwis ser en buitenspiegel moesten het ont gelden. Voor het merendeel getooid in aërody namische wielerkleding (en sommigen voorzien van racefiets met dichte wie len en ossekopsturen) wordt vervol gens 45 kilometer gefietst. Het traject voert onder de dijk langs naar de vuurtoren bij De Cocksdorp, langs de zelfde route wordt teruggekeerd en via Oudeschild en het Hogeberg-gebied wordt gefinished op de wielerbaan te Den Burg. Waar het omkleden daar plaatsvindt is nog niet bekend. Ook het juiste loopparcours moet nog wor den uitgestippeld. Zeker is dat het Hogeberg-gebied de lokatie is. De eindstreep wordt dit jaar getrokken op de Groeneplaats. Hiervoor heeft de po litie reeds toestemming gegeven. De organisatie hoopt op deze manier meer publiek te trekken en neemt daarbij een voorbeeld aan de grote entourage bij de finish van het Nederlands kam pioenschap te Almere. Licentie Er wordt gestart in zes verschillende klassen: 16-18 jaar (jeugd), 18-21, 21-40, 40-50 (veteranen) en 50+ (vete ranen) en dames. De minimumleeftijd is zestien jaar. Voor alle deelnemers is het verplicht om een licentie te heb ben. Het beste kan een seizoenlicentie worden aangeschaft. Deze kost 740,— en voor dit bedrag is men tevens ver zekerd en kan worden deelgenomen aan alle triathlons die onder toezicht van de Stichting Triathlon Nederland worden gehouden. Het is ook mogelijk een daglicentie te nemen, maar dan is voorinschrijving pas zes weken tevoren mogelijk en bestaat het risico dat de limiet van 200 deelnemers is bereikt. Deze licentie kost 710,— inclusief verzekering. Voor beide licenties is een keuringsbewijs vereist. Texelaars die verzekerd van deelname willen zijn wordt daarom aangeraden een licentie voor het hele seizoen te nemen. Formulieren hiervoor zijn te verkrijgen bij Gert PansierZeebries 17, Den Burg, telefoon 3668. De inschrijvingskosten voor de wedstrijd bedragen 720,— per persoon. Deze zullen onvoldoende zijn om alle kosten te dekken, zodat inbreng van sponsors zeer is gewenst, zowel met geld als met produkten of diensten. Ook zal een groot leger van minstens 90 vrijwilligers nodig zijn. Om het fi nanciële risico te dekken zal waar schijnlijk weer een gemeentelijke ga rantiesubsidie worden aangevraagd. De toneelgroep Oosterend heeft onlangs het stuk „Privé voor twee" in studie genomen, een spannend blijspel van Noel Co ward. Het zal op zaterdag 12 april, aanvang 20.00 uur worden opge voerd in dorpshuis De Bijenkorf. In tegenstelling tot de jeugdvoorstel ling die dezelfde toneelgroep het afge lopen najaar verzorgde, is „Privé voor twee" bedoeld voor een volwassen pu bliek hoewel ook jongeren er plezier aan kunnen beleven. Het verhaal gaat over twee echtparen op huwelijskreis, die twee naast elkaar gelegen hotelka mers betrekken. Dan blijkt dat de ene bruid met de andere bruidegom ge trouwd is geweest en dat is de basis van veel spannende verwikkelingen. „Henk van der Meyden likt er zijn lip pen bij af", aldus de aankondiging die de toneelclub huis aan huis in Ooste rend bezorgt. „Maar als Coward dit gegeven verwerkt tot toneel gaat het toch om echte mensen, die u vanuit uw stoel een hele avond kunt beglu ren, die u vermaken met het aandoen lijk geworstel van de een om de ander te behouden of te winnen - waarna onherroepelijk de ander de een weer zal verliezen." Het stuk speelt zich af in de dertiger jaren. De regie is in han den van Els Whyte. De theatergroep Saai doet mee aan een wedstrijd voor amateurtoneelgezel schappen die ongesubsidieerd toch to neel van niveau willen brengen: de „Grand Prix du Theatre". Deze compe titie wordt dit jaar voor het eerst ge houden en er hebben zo'n vijfhonderd gezelschappen uit het hele land inge schreven. Die spelen eerst voor eigen publiek, waarbij er een jurylid in de zaal aanwezig zal zijn voor de eerste selectie. De winnaars treden nog eens op in Amsterdam. Saai koos voor „Wat drink ik nu helemaal" en dat zal voor deze gelegenheid op 8 april in De Twaalf Balcken en op 15 april in De Pi laar worden opgevoerd. Koen van der Meer met de eerste kievitseieren die hij vond bij Den Hoorn. De 20-jarige Koen van der Meer uit De Westen vond donder dagavond het eerste Texelse kievitsei in de buurt van Den Hoorn. Hij ontdekte daar twee nestjes, eik met één ei. Marijn Drijver, de vinder van het eerste kievitsei van vorig jaar, meldde zich meer dan een dag later als tweede, di rect gevolgd door de heer A. Wonder uit De Waal. Het eerste eitje werd dus wat later gevonden dan gewoonlijk. Meestal is deze lentebode op Texel medio maart te verwachten, altijd on geveer een week nadat in Friesland het eerste ei is gevonden. De vondst door Koen van der Meer is geen toeval. Hij is een enthousiast zoeker die kieviten de afgelopen weken scherp in de gaten heeft gehouden. Donderdag leidde hij uit het gedrag van de vogels af dat er eieren moesten zijn en al spoedig was het raak. De volgende dag vond hij samen met zijn vriend Sieb Keijser nog drie nestjes met totaal vijf eieren. Hij heeft de eie ren mee naar huisgenomen en is ervan overtuigd dat hij daarmee de vo gelstand geen schade berokkent. Vol gens hem komt er van de eerste leg- sels weinig terecht omdat het nog te koud is en er weinig voedsel is als de jongen uitkomen. Na het weg halen van de eerste eieren zorgt een kievit als regel spoedig voor een twee de legsel dat meer kans van slagen heeft. Omstreden Volgens die redenering zouden er door het rapen van vroege eieren juist méér kieviten tot wasdom komen. Die stel ling is echter omstreden. Voaelke nnp.r Adriaan Dijksen van het Natuurrecrea- tiecentrum: „Als het voor de stand ongunstig zou zijn, zouden kieviten zo vroeg geen eieren leggen. De redene ring zou alleen opgaan als kieviten in tensief worden beschermd nadat de la tere eieren zijn gelegd, zoals dat ge beurt in Friesland. Als dat niet het ge val is, is de kans op voortijdige dood van de jongen bij latere legsels minstens zo groot, onder andere om dat er dan meer werkzaamheden op het land worden verricht." Dijksen wijst erop dat het zoeken van kievitseieren volgens de Vogelwet al leen is toegestaan als de zoeker in ge zelschap is van de eigenaar van de grond of van hem een schriftelijke toestemming heeft. Verder is het ver boden een hond bij zich te hebben. Onder deze bepalingen is het rapen van kievitseieren tegenwoordig toe gestaan tot uiterlijk 5 april, wat bete kent dat het vanaf zaterdag al verbo den is. De traditie om het eerste kievitsei aan de burgemeester aan te bieden is al ja ren geleden op Texel afgeschaft, nadat de koningin had besloten het eerste Nederlandse eitje niet meer te accep teren wegens het verzet tegen het ra pen van kievitseieren.. De nieuwe bur gemeester A. Schipper vertelde ons desgevraagd dat hij er net zo over denkt als zijn twee voorgangers en de traditie dan ook niet in ere zal herstellen. Ruim veertig welpen en kabouters van Scouting Texel gaan vrijdag en zaterdag langs de huizen met de bekende „Heitje voor 'n karwei- tje'-actie. Vorig jaar werd deze ac tie voor het 70-jarig jubileum van de Texelse padvinderij opnieuw tot leven geroepen en was toen een enorm succes. Alle denkbare karweitjes die in en om huis moeten gebeuren komen in prin cipe in aanmerking. De jeugd heeft een klussenboekje bij zich en is dus overal op voorbereid. Bovendien rijdt de leiding met een bakfiets met schoonmaakhulpmiddelen met de ac tievoerders mee. De mensen mogen zelf bepalen wat het verrichten van een klus hen waard is, als het kan iets meer dan een heitje.... De opbrengst komt ten goede aan clubactiviteiten. In elk geval zullen de straten van Den Burg worden afgeschuimd. In hoeverre de rest van het eiland kan worden bestreken is nog de vraag. De overkoepeling van vrouwenorgani saties houdt dinsdagmiddag vanaf twee uur een bijeenkomst die in de eerste plaats is bedoeld voor secreta resses van vrouwenbesturen. Met Niek van der Heijden zal een gesprek wor den gevoerd over de beste manier om contact met de pers te onderhouden. Andere bestuursleden van vrouwenver enigingen zijn echter ook welkom. De bijeenkomst vindt plaats in het zaaltje naast de Doopsgezinde kerk in Den Burg. De Texelse kampioenschappen biertap pen worden dinsdag in hotel De Lin deboom te Den Burg gehouden. Er wordt gestreden om de titels voor een manszaken en voor teams. Elke gele genheid waar bier wordt getapt kan deelnemers afvaardigen, afhankelijk van het aantal tapinstallaties. Eerst zul len twee voorrondes worden gehou den, waarin zowel de gewone hevel als draaikraan moet worden bediend. De jury let dan uitsluitend op de kwali teit van het tappen en serveren. Onge veer 40 procent van de deelnemers komt uit in de halve finales, waarin ook de snelheid van handelen een rol gaat spelen. In de finale zullen drie eenlingen en drie duo's gaan uitmaken wie zich kampioen van Texel mag noe men. De winnaars mogen volgend jaar januari op de Horecava in het RAI- -> gebouw te Amsterdam deelnemen aan het Nederlands kampioenschap. Dit jaar wist het team van taveerne De Twaalf Balcken Co Vermüe/Kees Dros een zeer hoge notering op het NK weg te slepen. Opgeven voor het Texels kampioenschap kan bij de jury tot vlak voor het begin van de voor rondes, om 14.00 uur. Tijdens de Simavi-collecte die gehou den werd van 17 tot en met 23 maart werd op Texel met behulp van vele collectanten 74513,85 bijeengebracht, gespecificeerd: De Cocksdorp 7235 Eierland 7301,65; Oosterend 7513,35; Den Hoorn 7410,85; Oudeschild 7444,10; De Koog 7339,65; De Waal 7197,50; 't Noorden 751,70; Rozendijk 7182,20; Den Burg 71837,85. Nog steeds blijkt mij, dat veel kleinere bedrijfjes vaak 300 tot 1000% te veel betalen aan Uitwaterende Sluizen te Edam. Dat heeft meestal drie hoofdoorzaken: 1e. De bedrijfjes zelf geven het aantal dagen dat er in de zaak gewerkt wordt wordt (en dus water ver vuild) veel te laag aan! Dit in de mening dat dit voor hen voordelig is, maar dit is juist zeer nadelig. 2e. „Edam" stelt het privé gezinswa- terverbruik zonder meer op 110 m3. Dit is meestal veel te laag, waar door het dan veel te hoge reste rende zaakwatergebruik lekker hoog kan worden belast. Een gezin van 3a 5 personen gebruikt zo'n 150 a 250 m3 water per jaar, zeker als er hard wordt gewerkt en men zijn gasten graag helder en schoon tegemoet komt en/of als men nog kleine kinderen heeft. 3e. Veel van die bedrijfjes hebben een vrij grote tuin, die goed wordt ver zorgd, vooral voor die gasten! Dit vraagt al gauw zo'n 25 75 m3 water per jaar (afhankelijk van een natte of droge zomer), die totaal niet wordt vervuild en dus totaal ook niet mag worden belast. Ruwweg kan je stellen, dat zo'n 400 a 500 m3 water gebruik (voor gezin plus bedrijf) niet zwaarder belast mag wor den dan 2x 7210,— per jaar. Nieuwe zware aanslag op bungalows, appartementen en caravans Sedert 1985 heeft „Edam" daarvoor een nieuwe dure aanslagregeling „be dacht", waarbij iedere bungalow, cara van en appartement als een aparte burgerwoning voor 7210,— per jaar wordt aangeslagen! M.i. is dit volkomen „onwettig", als men een verhuurbedrijf heeft, dat bij de Kamer van Koophandel staat inge schreven. Want dan is het een bedrijf en heeft men alléén te maken met de bedrijvenwetgeving van Edam en to taal niets met de burger(for- fait) wetgeving. Dit moet nog wél worden „uitgevoch ten" met Edam, maér het lijkt mij wel zó duidelijk, dat ik iedereen ten sterkste aanraad om op deze gronden te protesteren tegen zo'n aanslag. Want het scheelt zo 100 tot 300% óf enkele duizenden guldens per jaar, die men m.i. „onwettig" te veel moet be talen aan die instantie. Dit moet men dan wel doorberekenen aan de gasten en dan komt de andere instantie daar nog eens 19% BTW over berekenen. En Texel maar duur worden! R. Kamstra Stijbosstraat 10, De Koog. Oud-Texelaar Jaap Witte (geboren Spang) werd vorige week blij ver rast met een koninklijke onder scheiding. De 64-jarige Witte, woonachtig in het Noordhollandse Oudkarspel, ontving de zilveren eremedaille in de orde van Oranje Nassau. Witte werd daarmee op bijzondere wij ze geëerd voor zijn 40-jarig dienstver band bij het bedrijf Gesta BV van de gebroeders Sterringa uit Zuid- Scharwoude. Vlak na de oorlog was Witte samen met zijn broer Dirk bij dit bedrijf voor aanleg van straatverlich ting en kabelnetten gaan werken. Zijn broer zocht niet lang daarna ander werk, maar Jaap bleef. Eerst als mon teur en later als uitvoerder/tekenaar. Het werkterrein van het bedrijf is de regio Alkmaar. Woensdag 26 maart werd hem de me daille tijdens een receptie in café Wel gelegen in zijn woonplaats opgespeld door (waarnemend) burgemeester Bul- te van de gemeenten Langedijk en Sint Pancras. Bij die gelegenheid werd duidelijk dat bij het toekennen van de onderscheiding ook heeft meegespeeld dat Witte tijdens de Russenoorlog en kele Georgische soldaten heeft helpen onderduiken. Het college van B en W gaat akkoord met de aanschaf van nieuwe marktkra men, inclusief de dekzeilen, de houten bladen en noklatten en de wagens waarmee de kramen vervoerd moeten worden. Dat is een investering van ruim zeventigduizend gulden. De ge meente hoeft daar echter geen cent bij te leggen, de financiering kan geheel worden betaald uit de opbrengst van de verhoogde huurtarieven voor de kramen. Een verhoging waar de huur ders zich al akkoord mee hebben verklaard. Voor de gegalvaniseerde stalen frames en schragen en voor de eveneens ge galvaniseerde transportwagens is offer te gevraagd aan Texelse bedrijven. De houten onderdelen kunnen in De Bol der, het bedrijf dat de kramenverhuur uitvoert, worden gemaakt. Alleen voor de dekzeilen zal een bedrijf van de overkant worden ingeschakeld.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 5