te Lieuw is kluut Goede opbrengst reuma-collecte Ouderenreisje naar West-Friesland ravan door storm i weg geblazen Door de harde wind Paashaas kwam per ATV Zomerzegelactie weer van start PSP komt met aardgasmotie IDAG 4 APRIL 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Itlopers, zoals scholeksters, wulpen, grutto's, tureluurs en snip hebben met elkaar gemeen dat ze Itamelijklange poten heb- en in grote groepen in open gebieden leven. Denk maar aan luizenden rosse grutto's en wulpen op het wad, aan de hon- len scholeksters op de weilanden. Maar er is een uitzondering! in Europa één soort steltloper die meestal alleen leeft én in bos: de houtsnip. loutsnip is een vogel met een per schutkleur. Een uitgekiende com- e van bruine, roodbruine en ftbruine veertjes doet hem op de lodem tussen de dorre bladeren helemaal verdwijnen. Er zijn maar g mensen zo „scherp" dat ze in zijn een houtsnip die stil zit, te ekken. Nacht [bij komt ook nog eens dat de die alleen actief zijn in de schemering acht. We kunnen de soort dus tot de meest geheimzinnige vogels nen. Toch deze keer een verhaaltje de houtsnip, want hij is in deze ,vel degelijk ook door niet doorge erde vogelaars vrij gemakkelijk te en en te observeren. Dat komt at houtsnippen vroege broedvo- zijn, vanaf de tweede helft van ft, en in de broedtijd ook „zin- Eigenlijk moeten we de geluiden de snippen in deze tijd maken zingen noemen. Beter is te spre- over de balts of baltsgeluiden. Die vindt plaats in de avond- en och- schemering. We moeten dus een dexcursie plannen of in de vroege end onze weg naar het bos zoe- Dat laatste valt veel mensen vrij sr denk ik, want we moeten ten- te één uur voor zonsopkomst aan- g zijn. 's Avonds is het eerste uur onsondergang de beste tijd. kunnen het beste een plekje op en langs de bosrand of bij een plaats. Veel loofhout in deze om- ig is aan te bevelen, alsmede g weer. De Biesbosweg bijvoor op de grens van bos en duin, is plaats. Ook kunnen we op het kduin langs het Westerslag plaats in. Een andere goede plaats kan het bos rond de Pelikaanweg zijn waar we brede bospaden, open plaatsen en windsingels vinden. Knorren en piepen Om de snippen te ontdekken moeten we in de eerste plaats ons gehoor ge bruiken. Het is een merkwaardig geluid dat de houtsnip maakt. Een soort knorren en piepen. Zo'n twee tot vier maal achtereen laat de vogel een laag „kwar-kwaor" horen en daarna een hoog „psie-wiet". Dat knorren wordt wel vergeleken met een kikvorsachtig gekwaak of om schreven als een krakend leren paarde- zadel. Een Duits boek spreekt zelfs over een geluid van een „buikspreker achtige" kwaliteit. Laag over het bos vliegend laten de houtsnippen hun roep horen. Het valt aanvankelijk niet mee om de plaats te bepalen vanwaar het geluid komt, maar plotseling duikt de snip meestal dan toch tegen de al donkere lucht op. Een merkwaardig gedrongen „halsloos" dier met brede, ronde vleugels en een korte staart. De vlucht lijkt wel wat uilachtig. De lange schuin naar beneden gerichte snavel is in het schemerduister vaak niet goed te zien, behalve wanneer de snip vlak over ons heen vliegt. Veel vrouwtjes Waarom vliegen die houtsnippen in het bijna-donker piepend en knorrend over het bos? Het is niet zoals bij zangvogels om een eigen gebied af te bakenen. Met de voortplanting heeft het echter wel te maken. Alle piep- knorrende snippen zijn mannetjes op zoek naar vrouwtjes. Die vrouwtjes vliegen niet rond, maar zitten op min of meer open plaatsen op de grond en laten af en toe een zacht piepend ge luid horen. Vindt een mannetje een paringsbereid wijfje dan blijft hij een dag of vier, vijf bij haar. Als het wijfje met broeden begint vertrekt meneer weer en hervat hij zijn rondvluchten boven het bos. Soms boven hetzelfde perceel, soms enkele kilometers verder. Onderzoekers hebben d.m.v. met zen dertjes uitgeruste dieren uitgevonden- dat per avond één houtsnip rond 40 minuten in de lucht is en tenminste 50 km aflegt. Hij bestrijkt dan een bosop- pervlakte van 66 tot 132 hectare. Naar zijn eerste vrouwtje keert de houtsnip man niet meer terug. Vindt hij weer een ander wijfje dan papt hij ook daar weer een .aantal dagen mee aan, om daarna onverdroten naar de volgende te zoeken. Ornithologen noemen dit gedrag „successief polyginisch". Dat betekent: mannetjes houtsnippen pa ren in de loop van één seizoen achter eenvolgens met verschillende vrouw tjes en verdedigen géén vast territorium. Geurloos De wijfjes moeten ruim drie weken broeden voordat de eieren uitkomen. Het is eigenlijk alleen bij toeval dat men wel eens een nest vindt. Bijvoor beeld bij boswerkzaamheden. Ook de eieren hebben een goede schutkleur. Ze worden als het legsel nog niet vol tallig is bovendien nog eens met dorre bladeren afgedekt. Het broedend wijfje zit heel vast en wordt ook door roof dieren eigenlijk alleen maar bij toeval ontdekt. Niet alleen vanwege de per fecte schutkleur, maar ook omdat de dieren heel weinig geur afgeven. De broedende dieren bevriezen als het wa re op het nest en daardoor wordt de uitscheiding van stofwisselingsproduk- ten tot een minimum beperkt. Wordt een houtsnip, bijvoorbeeld door een rondstruinende hond of mens eenmaal (toevallig) van het nest gejaagd, dan wordt het vaak meteen voorgoed verlaten. De soort staat bekend als een versto- ringsgevoelige vogel. In recreatiebos- sen waarin geen aanlijnplicht voor honden geldt, wordt de stand onget wijfeld niet alleen negatief beïnvloed In de vorige krant maakten wij het vig net dat op de Texelkleding van Willem Keijzer van Artima prijkt uit voor scholekster. Daarmee deden we het dier onrecht, want het is een duidelijk herkenbare kluut. De opbrengst van de collecte ten bate van de reumabestrijding heeft op Texel 76365,25 opgebracht (vorig jaar 76194,35). De opbrengst per dorp was: Den Burg f3238,90; De Waal f288,50; De Koog f502,80; De Cocksdorp f389,15; Den Hoorn en 't Horntje f569,80; Oudeschild f658,15; Ooster end f717,95. door een dertienjarig meisje uit Woerden, die hiervoor een ver- rass in gse i", een groot ova ai ding met veel lekkers er in, in ont vangst kon nemen. Zoa/s dat van De Koog Promotion verwacht mag worden liep de organisatie gesmeerd. Het jaarlijkse reisje van de ouderen van Den Burg wordt gehouden op dinsdag 6 mei. Het wordt deze keer een rusti ge,, niet al te verre tocht. De groep vertrekt met de boot van 8.05 uur. Via de kust, langs de bollenvelden, gaat het naar Breezand waar bloemenmo- zaïken kunnen worden bewonderd en waar koffie wordt gedronken. Er wordt een tochtje door West-Friesland ge maakt en in Oudkarspel wordt een bo terham gebruikt. Verder wordt een be zoek gebracht aan het schaatsenmu- seum (bekend van de „kerkentochten" van de televisie) en het is de bedoe ling om met de boot van 16.35 uur te rug te gaan naar Texel waar in hotel De Lindeboom wordt gedineerd, ge volgd door een uurtje gezelligheid met medewerking van de boerenkapel. Wie mee wil kan donderdag 10 april kaar ten kopen tussen half drie en half vijf in De Buureton. Kosten f55,— (dus niet f5,— zoals als gevolg van een drukfout in een vorige krant stond), al les inbegrepen. door de drukte, maar ook door loslo pende honden. 400.000 dode houtsnippen De mens speelt nog een bedenkelijke rol waar het de houtsnip betreft. We komen daarmee op een nogal contro versieel onderwerp: de jacht. De houtsnip behoort in bijna heel Europa tot het zogenaamde jachtwild. Dat be tekent dat heel ruwweg berekend en geschat, jaarlijks in West-; Midden- en Zuid-Europa 350.000 tot 400.000 houtsnippen worden doodgeschoten! Frankrijk spant wat dat betreft (weer eens) de kroon met tenminste 200.000 slachtoffers per jaar. In bepaalde jaren, d.w.z. strenge winters waardoor nog meer dieren naar het zuiden trekken, zouden er in dat land zelfs meer dan een half miljoen houtsnippen worden geschoten. In ons land kennen we geen officiële jachtstatistiek. De Nederlandse aantal len zijn dus ruwe schattingen en lig gen tussen de 2000 en 5000 dieren per jaar. Dat lijkt heel weinig in vergelijking met Frankrijk, maar ons land is natuur lijk veel kleiner terwijl er bij ons ook veel minder houtsnippen overwinteren. Dat de jachtdruk in Nederland toch hoog is blijkt o.a. uit het aantal terug meldingen van geringde exemplaren. Nederland staat daarin na Frankrijk op de tweede plaats in Europa. Van alle terugmeldingen van geringde houtsnip pen komt 18% uit ons land (29% uit Frankrijk). Waarom? Ja, waarom wordt er op houtsnippen geschoten? Jagers vinden het erg mooi, spannend en plezierig deze die ren te bejagen en te doden. Misschien ook omdat de houtsnip een schuwe vogel is, die snel en onberekenbaar vliegt waardoor het doodschieten extra moeilijk wordt. Er bestaat in ieder ge val geen twijfel over dat de jacht op deze soort er zuiver voor het genot van de jager is. Op geen enkele ma nier is het nodig omdat de houtsnip bijvoorbeeld schade aan de landbouw of andere vogels zou doen. Het zijn volstrekt „onschuldige" dieren. U zult al begrepen hebben dat ik ook geen voorstander ben van dit soort jacht die zelfs, volkomen legaal, in de best be schermde natuurgebieden plaatsvindt. Argumenten dat het toch Scandinavi sche of Russische trekvogels zijn en dat de jacht de stand niet negatief beïnvloedt, kunnen natuurlijk nooit een rechtvaardiging zijn. Ze zijn overigens ook nooit aangetoond. Als de snip- penjacht op 15 oktober open gaat, kunnen er bijvoorbeeld best nog eigen broedvogels zijn. Het Nederlandse kustgebied vertoont qua klimaat nogal wat gelijkenis met de Britse eilanden en daar is de soort grotendeels stand vogel. Het zou wel eens zo kunnen zijn dat als de soort niet meer bejaagd werd het een talrijke broedvogel zou worden. Nu is hij in de meeste landen een schaarse of vrij zeldzame broeder. Bovendien kan een heel gunstig effect van het stoppen van de jacht zijn dat de soort veel minder schuw wordt. We hebben dat bij meer vogelsoorten zien gebeuren. Diverse natuurbeschermingsorganisaties probe ren thans o.a. de houtsnip uit de jacht te krijgen. Wat mij betreft mogen ze daar snel succes mee hebben. Mis schien wordt de soort dan een talrijke broedvogel waaraan iedereen die dat wil plezier kan beleven, anders dan door hem te doden. Adriaan Dijksen. De caravan werd met een kraan van de weg gesleept. De Mercedes-camper op de achtergrond werd daar door een attente bestuurder neergezet om het gevaar voor het achteropkomende verkeer aan te geven. als in overig Nederland zorgde zeer stevige zuidwesterstorm Ie ochtend van Goede Vrijdag op Texel voor een van de weg azen caravan. Deze was eigen van een Duitse vakantiegan- Tjit Neuss. De caravan raakte loss en het interieur werd ar beschadigd. ingeluk gebeurde om tien uur op antweg ter hoogte van de kruising je Leemkuil. De Duitser reed te en van het verkeer dat net van de even kwam. Dat de ongelukkige k leuvre geen.verdere schade tot lig had, mag dan ook een geluk Kin ongeluk heten. De achter de Ier rijdende automobilist moest vol -s remmen staan en kon de itukken net ontwijken. Een ket- otsing bleef uit. Een attente Duit-, imperbestuurder parkeerde vervol- chter het wrak om de noodsitu- markeren. De caravan werd kraanwagen van Cor Kaczor het afgelopen weekeinde on- de leden van de Texelse vrij- brandweer tweemaal de feest in verband met schoorsteen- De eerste maal werd uitge- een woning aan de aat te Den Burg, vrijdaga- rond acht uur. De brandhaard i een mum van tijd onder con- Zoals bekend mag worden veron dersteld is de paashaas die De Koog elk jaar bezoekt van het avontuurlijke type: meestal arri veert hij per parachute. Voor dit jaar stond zelfs een tandemsprong op het programma, maar ook paashazen zijn afhankelijk van maartse buien. Meer dan andere wezens zelfs, want als je met zul ke zeiloren aan een chute hangt en het waait hard, wordt het ge heel beslist onbestuurbaar. Zijn ondernemende aard getrouw kwam het dier zondagochtend daarom met een meer aards ver voermiddel: een All Terrain Vehi cle, een soort terreinmotor op vier wielen, waar zelfs het meest zom pige deel van Texel mee begaan baar is. De jeugd vond het prach tig. Een groot deel van de zeshon derdvijftig kinderen was voor zijn aankomst geschminkt om zoveel mogelijk op dit eierverstoppende dier te lijken. Voorafgegaan door de Texeltruck en drumbandVoorwaarts Mars" trok de hele stoet naar een terrein tegenover de Voge/mient aan de Ruijslaan waar ongeveer 2000 eie ren verstopt waren. De meeste kinderen vonden dan ook wat en voor de allerkleinsten die niets vonden had De Koog Promotion nog wat eieren achter de hand. Hetgouden ei" werd gevonden kennisgeving aan te nemen. De PSP vindt dat de koppeling van aardgastarieven en olietarieven ge handhaafd moet blijven, temeer daar de nogal forse stijgingen in het verle den mensen nogal eens voor financiële problemen hebben gesteld. Via de ge meentelijke bijdrage in de bijstandsuit keringen plukt de gemeente daar dan ook weer de wrange financiële vruch ten van. De zomerpostzegelactie voor goede doelen gaat dinsdag (8 april) van start. In het postkantoor van Den Burg staat het bekende kraampje. Het ontwerp van de zomerzegels '86 is „antieke meetinstrumenten"; De zegels hebben verschillende waarden. De zegel van 50 20 cent heeft als afbeelding de. balans. De 60 25 cent een barome ter en de 70 30 cent een jacobstaf. Net als vorig jaar zal de PTT een post zegelboekje verkopen met twee zegels van 50 20 cent (briefkaart) en twee zegels van 70 30 cent (brief). Naast postzegels verkoopt de Stichting Zo merzegels veel andere artikelen zoals maximumkaarten, prentbriefkaarten, wenskaarten, wensbrieven, verjaarska- lender, postpapier met afbeeldingen van Marjolein Bastin en aardige opschrijfboekjes. Om voor veel sociaal/culturele organi saties en instellingen de realisatie van projecten mogelijk te maken is veel geld nodig. Het comité hoopt dat alle mensen naast kaarten en andere nevenartikelen bewust zomerzegels zul len kopen, aldus het motto „Zomerze gels, het opplakken waard". De helft van de verkoopopbrengst wordt besteed aan plaatselijke en regionale initiatieven. Veertig procent is voor landelijke projecten en tien procent gaat naar de Antillen. Over eventuele nieuwe financiële aanvragen wordt pas na de actie beslist, als bekend is hoe veel geld er binnen is. De PSP zal in de komende raadsverga dering eën motie in stemming laten brengen waarin het gemeentebestuur de regering laat weten dat de gasprijs met minstens vijftien cent verlaagd zou moeten worden. De Helderse raad nam onlangs een dergelijke motie una niem aan. Het Texelse college lijkt hier niet zoveel voor te voelen. B en W zullen de raad adviseren de motie voor van de weg getrokken. Hans Jimmink van het Caravancentrum trok hem weer overeind en bracht de caravan behoedzaam (herhaling was niet uit gesloten) en onder politiebegeleiding naar zijn bedrijf. trole. De oorzaak was als steeds bij deze brandjes aanslag in de schoorsteenpijp. Om herhaling voorlo pig te voorkorpen werd de schoorsteen door de brandweerlieden geveegd. Op de foto zijn brandweerlieden op het dak met dit karwei bezig. Zondag even na half zeven rukte de brandweer voor eenzelfde melding uit naar een woning aan de Vloedlijn te Den Burg. Dit bleek echter loos alarm.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 7