Honden moeten wat leren, naar hun bazen óók....! Dit jaar ook derde fase riolering Oudeschild Herwardenna eeuw terug in stamland 'exelse hondenclub kreeg bondserkenning FF Reacties op kabel-tv Overkoepeling naar tot dusver positief Huishoudbeurs IIJ DAG 4 APRIL 1986 TEXELSE COURANT trots presenteren de leden hun keurig zittende honden. PAGINA 9 rlrokken don 2') Mn.n i van r Km. OMnin Jlilljo l'lnvin. 20 Maart voitrokkon dam on lim ia KonLng. honon Joliannos De overkoepeling van vrouwenorgani saties brengt donderdag 10 april een bezoek aan de Huishoudbeurs in de RAI te Amsterdam. Zowel leden als niet-leden kunnen deze dag meebele ven. Belangstellenden dienen zich zo spoedig mogelijk op te geven bij mevr. B. Monen-Waldus (tel. 02222-269) of mevr. J. Hopman-Bakker (tel. 02220-2523). De kosten bedragen f22,50 per persoon. De kosten van busvervoer en entree zitten hierbij in begrepen maar de boot moet men zelf betalen. Bij voldoende deelname ver trekt de bus om 7.30 uur vanaf de Ele- mert te Den Burg. Gehoopt wordt met de boot van 17.35 uur weer naar Texel terug te keren. Misstanden Naast alle rioolwerkzaamheden die dit jaar in Den Burg worden uitge voerd, de vierde fase staat deze zo mer op het programma, zal in Ou deschild de derde fase van het ri oolverbeteringsplan worden aange pakt. Dat betekent dat met name de hemelwaterafvoer in de Heems- kerckstraat beter zal worden ge maakt. Bij het herstraten zal reke ning worden gehouden met de wensen van de betrokken bewoners. Volgens de gemeente is de capaciteit voor de afvoer van regenwater te klein in het riool, maar ook in het gemaal. Dat laatste wordt door de beheerder van het gemaal, het Hoogheemraad schap in Edam, bestreden en daarom wil de gemeente nu in het nieuwe ri ool zoveel extra berging" opnemen dat overstromingen zo goed als tot het verleden zullen behoren. Dat betekent dat-de nieuwe buizen een doorsnee van ruim een halve meter zullen krij gen. De gemeente trekt voor dit werk een bedrag van 7860.000,— uit. Met de omwonenden zal overlegd worden over de beste manier om de straat opnieuw in te richten. Bijvoor beeld het planten van bomen hoort tot de mogelijkheden. Het karwei wordt direct na de bouw vak aangepakt en volgens de gemeen telijke planning zal het acht weken du ren. Overigens zit dit plan nog in de besluitvormende fase. Burgemeester en wethouders zijn al akkoord maar het moet nog wel in de raad. Den Burg Datzelfde geldt voor de vierde fase in Den Burg, die ongeveer in dezelfde periode uitgevoerd zal worden. Het gaat hier om het stuk Wilhelminalaan tussen Julianastraat en Schilderend, de Julianastraat zelf, de Bernhardlaan, de Binnenburg en de Hogerstraat. Bij de werkzaamheden aan die laatste straten wordt natuurlijk rekening ge houden met de belangen van de mid denstand ter plaatse. Deze fase zal waarschijnlijk ook direct na de bouwvak beginnen. Hier zullen de werkzaamheden ongeveer tien we ken in beslag nemen. De kosten zijn begroot op 7740.000,— en de definitie ve bestrating van Binnenburg en Ho gerstraat zal worden aangepast aan die van Parkstraat en Weverstraat. Een andere proef: de honden moeten blijven zitten, terwijl de bazen weglopen, net zo lang tot bevel wordt gegeven om mee te komen. De wil om radio en televisie via de ka bel te willen ontvangen blijkt bij de be volking van Den Burg in grote mate aanwezig. De 65 procent positieve respons, die voor Kabeltex BV, dat de kabel gaat exploiteren, noodzakelijk is om rendabel te kunnen draaien, lijkt ruim te worden gehaald, aldus Gert- Jan Schoorl van Kabeltex. De aanleg van de kabels vordert inmiddels gestaag in hetzelfde tempo als de voortgang van de rioleringswerkzaam heden. Verwacht wordt dat kort na de zomer de eerste wijk programma's via de kabel in de huiskamer krijgt. Een strakke planning is evenwel moeilijk, omdat bij de rioleringswerkzaamheden geen rekening wordt gehouden met de wijkindeling van Kabeltex; daarbij geldt een ander werkschem. Kees Krelekamp: In principe wel, maar het ene ras heeft heeft wat meer aanleg dan het andere. De Duitse her der is bijvoorbeeld op alle drie onder delen van de training goed, maar an dere rassen hebben meer specifieke kwaliteiten. Die kunnen dus bijvoor beeld goed speuren, maar minder goed pakwerken. Met geduld kun je echter heel ver komen". Liefhebbers die hun gebruikshond trai nen, kunnen allerlei diploma's halen en deelnemen aan kampioenschappen en provinciale wedstrijden zoals op 3 en 4 mei in Amsterdam en op 13 en 14 april de Nederlandse kampioenschappen voor gebruikshonden. Het streven is gericht op de plaatselij ke examens waarvoor een keurmeester overkomt die de honden per onderdeel maximaal honderd punten kan toeken nen. Voor het diploma is 70 punten het minimum. Serieus Wie lid is van de nieuwe Texelse club hoort tot de serieuze hondenliefheb bers. Het samen met het dier optrek ken ziet hij of zij als een hobby waar dagelijks een paar uur kan inzitten. Als hondenliefhebbers op vakantie hun dier niet kunnen meenemen, gaan ze liever niet op vakantie en ze erkennen grif dat het nemen van een hond in grijpende consequenties heeft, te ver gelijken met het hebben van een kind. Dat veel andere mensen er anders over denken, ergert hen zeer. Een hond wordt in een opwelling gekocht omdat „iedereen" een hond heeft en omdat het zo leuk lijkt. Al gauw is de aardig heid eraf. Het beest mag al blij zijn als hij twee keer per dag zo snel mogelijk wordt uitgelaten. Erger is het dat veel eigenaars van honden hun dier „uitla ten" door het eenvoudig de vrijheid te geven. Na uren komt de hond terug en wat er intussen is gebeurd weet niemand. Omdat er zulke hondenlief hebbers zijn gebeurt het telkens weer dat schapen worden gedood, want ook de liefste hond kan een wrede moordenaar worden als er geen toe zicht is. Keiharde regel moet zijn dat een hond altijd onder appèl van zijn baas is, dus onder controle. Ook bij een hond die niet aan de lijn zit, is dat mogelijk en dier en baas kunnen door het volgen van een eenvoudig trai ningsprogramma leren elkaar in de ga ten te houden. „Het probleem van de hondepoep zou zo erg niet zijn als de mensen zouden leren hun dieren beter onder controle te houden. Het is hele maal niet nodig dat een hond overal maar zijn behoefte doet. Als een hond schade of overlast veroorzaakt moet je niet de hond daarvan de schuld ge ven, maar zijn baas", aldus penning meester Hermien van Lit, die met haar Rottweiler trouw de twee wekelijkse trainingsbijeenkomsten van de club be zoekt. Mensen die iets voelen voor de doelstellingen van de club kunnen dinsdagavond om 19.00 uur of zondagochtend om 9.00 uur een kijkje komen nemen bij de training. Informa tie geeft ook Kees Krelekamp, telefoon 02223-261. De trainingen worden nu nog gehouden op „De Koornaar" en straks op het terrein van Staatsbosbe heer bij Rien Sans Peine aan de Ro- zendijk in De Dennen. Leden betalen 712,50 per maand, plus 736,— per jaar voor de bond. iwat hij verder vertelt blijkt dat het en buitengewone capriolen zijn die De leden van de dub actief op het nachtelijk campingterrein. Rechts secretaris-instructeur Kees Krelekamp. Het Amerikaanse echtpaar Gannon-van Herwarden maakte onlangs de huwelijksreis naar Nederland. Ook een broer van mevrouw Gan non is op Texel geweest. Aanleiding om de verre reis naar het Ne derlandse waddeneiland te maken was het contact dat met deze familie was gelegd door de heer Th. van Heerwaarden in Den Burgdie bezig is met het samenstellen van een stamboom van de familie Van Heerwaarden. insdagavond half acht op een van de nog ongebruikte cara- interreinen van camping ,,De Koornaar" in de Dennen. On- er het scherpe licht van schijnwerpers bewegen zich duiste- figuren, allemaal met een hond. Commando's verscheuren e stilte in het bos. Voorwaarts...Rechts uit de flank, i ars!" Carol en Tom van Herwarden zijn na komelingen van Tijs van Heerwaarden die bijna honderd jaar geleden met zijn vrouw en zes kinderen emigreerde naar Amerika, evenals veel andere Texe laars. Carol en Tom zijn kinderen van William, William was een zoon van Henry en deze was een zoon van Cor- nelis. Deze Cornelis was een zoon van de in 1889 geëmigreerde Tijs. Na een eeuw was het vierde geslacht dus weer in het stamland Texel. Carol en Tom waren er nooit eerder geweest en hun ouders en grootouders evenmin. Ze wisten echter wel dat Texel de ge boortegrond van hun voorouders was. De foto toont Carol en haar man in een echt-Texelse entourage. Het plaatje is een der vele foto's waarmee de heer Van Heerwaarden zijn stamboom zal il lustreren. Die stamboom is administra tief gereed en zal binnenkort verkrijg- en militaire oefening? Een trai- ingskamp van de mobiele een- eid? Niets van dit alles. Het is - eel gewoon - één van de oefensa- lenkomsten van de „Hondenclub exel" die per 1 april a.s. zijn lan- elijke bondserkenning krijgt en an dus officieel bestaat. Feitelijk de club al zowat een jaar actief, egelmatig komen de 25 leden met un honden bijeen om de dieren m alles bij te brengen. Het ideaal at hen voor ogen staat is een ond die goed kan speuren, allerlei ipèlproeven kan afleggen en ook jn mannetje staat in het zoge- aamde pakwerk. Dat verlangt niet leen veel aandacht en inspanning in de honden, maar evenzeer van un bazen. Die beoefenen deze ifhebberij dan ook als een sport. De honden moeten wat leren, maar bazen óók!" zegt slager Kees Krele- mp uit Oosterend die zich al 13 jaar et de hondensport bezig houdt, di- rse diploma's heeft veroverd en voor Texelse club als instructeur fun- ert. Van hem waren de bevelen die tze aandacht trokken bij het passeren n de camping aan de Grensweg.... Gebruikshonden meeste hondenliefhebbers zijn al imschoots tevreden als hun beesten tjes aan de lijn lopen en direct ko- sn als ze geroepen worden. De le- n van de Hondenclub Texel willen nmerkelijk méér, zonder van hun jren circus- of politiehonden te wil- n maken, al zijn mensen die hun ind alleen maar een gehoorzaam- idscursus willen laten volgen ook ilkom. it moeten wel échte hondenliefheb- is zijn, dus mensen die bereid zijn n dagelijks een flinke tijd met hun ir door te brengen en het gaat in t bijzonder om eigenaars van zg. ge- uikshonden. Daartoe horen Duitse irders, Bouviers, Labradors, Groenen- lers, Rottweilers en andere, overwe- nd grotere rassen. Poedels, peki- esjes en tekkels horen er beslist niet „We trainen onze honden op drie derdelen", vertelt voorzitter Marius nda, eigenaar van een imposante bradorhond. „Bij het speuren moet n hond in staat zijn op het veld het 3or te volgen van een mens die ar een uur eerder is geweest en de orwerpen die hij daarbij vindt appor- en, dus naar zijn baas brengen. Bij appèloefeningen komt het aan op gehoorzaamheid van de hond: het ,aan de voet lopen, op commando ten, het zich laten vooruitsturen en oorteren over een haag of butting." de dieren Onder de knie moeten krij gen. Heel wat gedragingen zijn feitelijk vereist, wil een hond geen last voor zijn omgeving zijn en wil zijn baas werkelijk plezier van het beest beleven. Al te vaak komt het voor dat iemand zijn hond totaal niet onder controle heeft. De hond laat de baas uit, in- plaats van andersom. Het zou van zelfsprekend moeten zijn dat de baas de hond volledig onder controle heeft, ook zonder lijn. Wat duidelijk verder gaat dan het „bruikbaar" maken van de hond'is het pakwerk. De hond, die uiteraard uit stekend onder appèl moet zijn, leert dan op bevel een vluchtende mens „aan te houden" door hem bij de arm te pakken. Ook moet de hond de baas verdedigen als deze wordt aangevallen. Het is zeker niet de bedoeling aldus te bereiken dat mensen hun hond gebrui ken om allerlei mensen aan te vallen. De hond wordt daarom „gefixeerd" op een juten zak die de pakwerker om de arm draagt. Alleen daarin mag hij bij ten. Het spreekt vanzélf dat zulke trai ning onder deskundige leiding moet gebeuren en de Nederlandse Bond van Gebruikshonden (NBG) heeft zich -daarvan vergewist wat de Texelse club betreft. Aanleg Kan elke hond al die dingen leren? baar zijn voor belangstellenden. Geïn teresseerden kunnen zich wenden tot de heer Th. van Heerwaarden, Mo lenstraat 71 in Den Burg, telefoon 02220-2564. Zo maakte de Texelse Courant van 28 maart 1889 melding van het vertrek naar Amerika van enkele families, waaronder Tijs van Heerwaarden met zijn gezin. 'van de gehoorzaamheidsproeven. Kees Krelekamp laat zijn Duitse herder een voorwerp ap- foren via een hindernis.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 9