Groen jjjwartsjexel.s in het hart., bedrijven betalen traag oor Texel pro motie Vlieiandlijn eind april van start Lionsveiling nu met maximaal 1000 kavels Adjudant P. Scheuneman naar district Nijmegen TVO BESTUUR MOET MINDER VRIENDELIJK ZUN" mbtenaar boos ver ongewenst idio-optreden Verkeerscontrole Succesformule gehandhaafd FA Ml LUX STUNT Porseleinen kop en schotel voor 71,— FAMILUX, jERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.071 VRIJDAG 11 APRIL 1986 Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel.' (02220) 2741. werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, an der Heijden, Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393 en Frans an, Ongeren 7, Den Burg, tel. (02220) 5472. idvertenties, abonnementen, etc.: i/eld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, jn (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs 718,65 per kwartaal; los 85 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. bedrijfsleven heeft niet erg vlot gereageerd op het ver- van het Texels Verbond van Ondernemers om bijdragen torten voor de Stichting VVV Texeipromotie. Van het be- g van ƒ150.000— dat het TVO oijeen moet brengen is nog ar ƒ22.000— binnen. De 700 schriftelijke verzoeken die heeft gestuurd aan zowel leden als niet aangesloten be ren hebben nog maar 55 betalingen opgeleverd. •voorzitter Jaap Drijver maakte enige teleurstelling melding het bovenstaande in de dagavond in De Lindeboom ge- den vergadering van het TVO. reacties uit de zaal was op te en dat het TVO te vriendelijk vrijblijvend op de noodzaak jetalen heeft gewezen. Zeker betreft de eigen leden is er ke van pure plicht. Het TVO t immers met instemming van edenvergadering de garantie even dat de anderhalve ton op zal komen. Inplaats van een ndelijk verzoek moet gewoon ekening worden gestuurd. wat omzichtiger benadering is al- gerechtvaardigd als het niet-leden ift. Die hebben geen formele ten jegens de organisatie, al mag van hen een blijk van solidariteit en verwacht omdat ze bij de promotie evenveel belang hebben e aangesloten leden. Noodzaak s van 'essentieel belang dat de ezegde ƒ150.000,— met spoed op komt want anders lijdt de stich- Texelpromotie alsnog schipbreuk, ndere participanten geven name- un bijdrage onder de nadrukkelijke waarde dat het bedrijfsleven niet erb lijft. iet feit dat 700 betalingsverzoeken (erstuurd moet niet de conclusie ikken worden dat er zoveel bedrij- op Texel zijn waarvan die bijdrage werkelijk kan worden verwacht. Er i veel mensen tussen die alleen in landelsregister zijn ingeschreven die niet beschikken over een bedrijf. Niet meer dan onge- 400 ondernemers kunnen als po- ële betalers worden beschouwd en onder zitten de 230 TVO-leden. meenteambtenaar Wout Stam, )ofd algemene zaken, heeft de ectie radio van de VARA een ize brief geschreven omdat hij liten zijn medeweten in de uit- nding kwam van het programma De steen en been-show", dat nsdag tussen twaalf en twee i/f te beluisteren op Radio 3. lp zichzelf heb ik er geen moei- mee dat ik door een omroep n informatie wordt gevraagd en vind het ook prima dat het ordt uitgezonden, maar het is Ier onfatsoenlijk dat mij niet is teld dat het betreffende sprek bestemd was voor uiïzen- ig", aldus Stam. Hij was maan- gmiddag benaderd door een bewerker van het a/s satirisch kend staande programma. Er e/tf Stam gevraagd wat de ge ënte Texel vindt van het idee i criminelen in werkkampen op 0 eiland te plaatsen, zoals on- igs in de publiciteit kwam. m, niet op de hoogte van het jakter van het programma, ging fieus op de vraag in en verstrek- 9 naar eer en geweten informatie. Ife de uitzending vertelden men- 'n me dat ik me er toch goed iuitgered, maar ik was alleen [far verbaasd dat het gesprek zo- r is uitgezonden. Al is dat bteraf bezien waarschijnlijk de iïht van het programma, ha ha", lus Stam. In zijn brief voegt hij 1 VARA toe zich voortaan kri- c/j te zullen opstellen a/s hij igmaa/s voor informatie door de- omroep wordt benaderd. Jaap Drijver vertelde dat de Stichting Texeipromotie op dit moment formeel nog niet van de grond is. Gedeputeer de Staten moeten nog beslissen over de statuten ,en de financiële afwikke ling van de „oude" VVV is ook nog niet rond.,De zaken zullen echter spoedig hun beslag krijgen en de bij drage van het bedrijfsleven moet er dan ook zo gauw mogelijk zijn, anders gaat het niet door. Terugloop stoppen Drijver wees erop dat enorme belan gen op het spel staan. De terugloop van het aantal toeristen op Texel moet tot staan worden gebracht en de con currentie van andere toeristengebieden doet zich daarbij voelen. „De strijd om de toerist is in volle hevigheid losge barsten. Texel zal aan de weg moeten timmeren en laten zien wat het te bie den heeft, anders komen er nog min der mensen en dat zal niet alleen ge volgen hebben voor de logiesverstrek kers maar ook voor het midden- en kleinbedrijf op Texel". De algemene vakantie-ontwikkelingen in Nederland zijn niet gunstig. Ook het afgelopen jaar is het aantal vakanties in nederland verder afgenomen, mede als gevolg van het ongunstige weer en de overheidsbezuinigingen waardoor de mensen minder te besteden heb ben. Van de vakanties in Nederland worden er bijna acht procent op de Waddeneilanden gehouden, maar van de korte vakanties in het binnenland worden er slechts 2% op de Wadden eilanden doorgebracht. De kosten van de overtocht spelen blijkbaar een on gunstige rol, aldus Drijver. Stuur de rekening TVO-lid Jook Nauta vond dat het TVO-bestuur niet al te somber moet zijn wat de betalingsbereidheid van de leden betreft. „Het is een typisch Texelse lauwe reactie, die het TVO- bestuur kan verbeteren door wat krachtiger aan te dringen op betalen. Het is geen kwestie van liefdadigheid maar dure plicht. Stuur gewoon de rekening!" Later in de discussie bleek dat het moeilijk is om precies te bepalen hoe groot de bijdrage per ondernemer moet zijn. Het is de bedoeling dezelfde verdeelsleutel te hanteren als door de VVV is toegepast bij het berekenen van de „oude" middenstandsbijdrage. Als niet iedereen betaalt, moeten de anderen naar verhouding meer beta len. Het is dus niet zeker hoe groot de bijdrage uiteindelijk per bedrijf uitvalt. Volgens Frits Langeveld was dat een van de oorzaken van de terughouden de reactie van de leden. Hij adviseerde een wat hoger bedrag in rekening te brengen en het teveel betaalde later terug te storten. Nauta wees op de morele verantwoor delijkheid die ook de niet-leden in deze hebben. „Het is kwalijk om niet te willen betalen en toch te profiteren". Bestuurslid Koos Bremer had een aan wijzing dat de betalingsbereidheid on der de niet-leden niet zo slecht is. Tot dusver zijn naar verhouding de meeste bijdragen van niet-leden binnengeko men. Cor Dros vond dat het bestuur de straat op moet gaan om de belang hebbenden persoonlijk aan te manen. „Jullie hebben een groot bestuur, dus dat verdeelt makkelijk". Van bestuurs zijde werd nog opgemerkt dat als 400 ondernemers zouden betalen, het be drag gelijk is aan de tot dusver bere kende VVV-middenstandsbijdrage. Jaap Drijver zegde toe dat het bestuur de suggesties ter harte zal nemen en aan het werk zal gaan. Activiteitenplan Het komende voorjaar zal het inge nieursbureau Oranjewoud voor de tweede keer een enquête houden on der huiswaarts kerende toeristen. De resultaten daarvan zullen vergeleken worden met de uitkomsten van de nogal omstreden enquête die Oranje woud in augustus vorig jaar hield, aan het eind van een verregend kampeer- seizoen. Zoals bekend bleek uit deze enquête dat de ontevredenheid onder de toeristen vrij groot was, maar vol gens de critici was dat voor een be langrijk deel te wijten aan de slechte stemming die door het weer was ver oorzaakt. In werkelijkheid zou de situa tie op Texel minder slecht zijn. Mede als gevolg van de kritiek wordt nu dus een enquête onder ander publiek in een ander jaargetijde gehouden, waar door de gecombineerde resultaten aan nemelijker zullen worden en daardoor een betrouwbaarder basis zullen zijn voor (gewijzigd) toeristisch beleid. Bestuurslid Hans de Leeuw maakte het bovenstaande bekend en vertelde dat de eerste fase van het onderzoek ach ter de rug is. De resultaten staan op papier en vrijdag (heden) komt de begeleidingscommissie bijeen om dit concept te bespreken. Die begeleiding scommissie bestaat uit mevrouw Van Zuijlen van de provinciale griffie, de heren Cerfontaine (Rijksconsulent voor handel, ambacht en diensten), Walge- moed (van het ministerie van land- Ju I li- A's een jaar van gedwongen stilliggen onderhoudt ,.De Vriendschap" dit seizoen weer de dienst met Vlieland en daarmee i: lijke toeristische attractie in ere hersteld. Sil Boon en Janka van den Brink exploiteren vanaf 25 april weer hun bootdienst op Vlieland. Tot 31 augustus zal „De Vriendschap" dagelijks vier retourvaarten maken: om half acht en half tien 's morgens en half vijf en half zeven 's mid dags. Passagiers kunnen gedurende de hele dag en avond boeken in strandpaviljoen Vliezicht van Gerard Zoetelief, vlakbij de afvaartsteiger bij Paal 33. Het aansluitend vervoer op Vlieland is anders geregeld dan twee jaar gele den. Texelaar Maarten Nijman zal met zijn verbouwde legervrachtauto de passagiers van de steiger naar het Posthuis v.v. brengen. Hij doet dat in nauwe samenwerking met Sil Boon. Akkoord Zoals bekend heeft de Vlieiandlijn vorig jaar stilgelegen omdat er problemen wareh met Defensie inzake het gebruik van de aanlegplaats op de Vliehors. Die problemen zijn nu definitief uit de wereld. Op 3 oktober zijn 25 verte genwoordigers van de betrokken partij en (w.o. Defensie, Staatsbosbeheer, Rijkswaterstaat, Domeinen en gemeen te Texel) in Leeuwarden bijeen ge weest. Onder meer is afgesproken dat de Luchtmacht de schietoefeningen staakt als „De Vriendschap" in de buurt komt en dat er radioverbinding zal zijn tussen de commandotoren, het schip en de auto die de passagiers komt halen of brengen. Ook is over eengekomen dat de marine de eventu- bouw, afdeling openluchtrecreatie), Blom (van de afdeling ruimtelijke orde ning van het Kon. Nerderlands Onder- nemersverbond), VVV-directeur Jaap Dekker, RST-directeur C. Koorn, gemeente-ambtenaar Dick van der Wel en de TVO-mensen Walter Brom- mersma en Hans de Leeuw. ele munitieresten bij de aanlegplaatsen zal opruimen. De aanlegsteigers die elk seizoen moe ten worden afgebroken, zullen zowel op Texel als op Vlieland een wat stevi ger constructie krijgen. Twee zware ij zeren palen die er onderdeel van zijn mogen 's winters blijven staan. Op beide eilanden zal aan de kop van de steiger permanent een bak zijn afge meerd, waarop de passagiers zich kun nen verzamelen zodat ze snel kunnen overstappen als de Vriendschap langs zij komt. De mensen kunnen dan in al le rust over de smalle steiger lopen. Een belangrijk verschil met twee jaar geleden is dat De Vriendschap veel meer passagiers mee mag nemen. Het maximum waarmee de scheepvaar tinspectie akkoord gaat is nu tachtig inplaats van 29 personen. Daarvoor heeft Sil Boon wat veranderingen moeten aanbrengen die te maken heb ben met de veiligheid. Er is nu ook radar aan boord, zodat het niet opnieuw kan voorkomen dat de vaart door mist wordt gestremd. Een retourtje Vlieland kost voor vol wassenen 720,—. Wie mee wil, doet er verstandig aan tevoren naar het boe kingskantoor op het strandje te bellen om te vernemen of er plaats is. De politie heeft dinsdagmiddag op meerdere plaatsen op Texel voertuigen aangehouden en gecontroleerd op mo gelijke gebreken. Er werden diverse processen verbaal opgemaakt, onder andere wegens defekte uitlaten, glad de banden, niet werkende handrem men en defekte remlichten. In één ge val bleek bij de betreffende oudere wa gen de APV-keuring niet te zijn uitge voerd en in een ander geval werd een baby los op de bank vervoerd, dus niet in het voorgeschreven kinderzitje. Ook dit jaar houdt de Lionsclub Texel weer een grote boedel- en materialenveiling, en wel op vrij dag 25 en zaterdag 26 april. De vei ling wordt evenals vorig jaar ge houden in de immense ruimte van het Groothandelscentrum Oude schild. De succesvolle formule heeft nauwelijks wijzigingen on dergaan: alleen bedraagt de mini- mumophoudprijs nu 750r per kavel en zullen er maximaal 1000 kavels worden geveild. Het blijft wel mogelijk dat een kavel uit meerdere (kleine) artikelen bestaat. Alleen is de ophoudprijs nu opgetrok ken, omdat in verleden bleek dat wan neer de (lage) minimumprijs moeilijk haalbaar was, de vaart van het veilen verloren ging. De organisatoren hopen bovendien dat door deze maatregel de kwaliteit van de ingebrachte spullen nog beter zal _zjjn. De goederen kunnen op vier dagen worden ingebracht. Zaterdag 19 april zijn de deuren van het Groothandels centrum van tien uur 's morgens tot vier uur 's middags voor dit doel geo pend. Verder kan men terecht op maandag 21, dinsdag 22 en woensdag 23 april van vier tot zes uur 's mid dags. De organisatoren raden aan de inbreng zo spoedig mogelijk te doen. De verkopende partij is dan tenminste verzekerd van een kavelnummer en bo vendien kan dan op zo kort mogelijke termijn de veilingcatalogus worden sa mengesteld. Deze catalogus is te koop tijdens de kijk- en veilingdagen voor 71,50. De toegang van de veiling is daarentegen vrij en ook de kopersnum mers zijn gratis. De kijkdagen zijn ge pland op donderdag 24 april van 20.00 tot 22.00 uur en vrijdag 25 april vanaf 16.00 uur tot het begin van de veiling, om 20.00 uur. Het is nog niet bekend op welk tijdstip" de eerste avond zal worden afgesloten. Zaterdag wordt om 13.30 uur begonnen tot alle kavels on der de hamer zijn doorgegaan. Voor verdere condities wordt verwezen naar de advertentie elders in deze krant. In formatie is tevens verkrijgbaar bij het veilinggebouw (tel. 02220-4949), nota ris Boswijk (02220-5241). P. Kuip Czn. (02220-3025) en Joh.C. Roeper (02223-204). Laatstgenoemde zal als veilingmeester optreden, samen met Gerard Zijm. De veiling kan niet onder een noemer worden geschaard met een kerkevei- ling, omdat hier sprake is van een zui ver commerciële gebeurtenis. Slechts weinig goederen worden geschonken. Wel is het zo dat een deel van de op brengst voor het goede doel is bestemd. Twintig procent van de bruto omzet zal hieraan worden besteed. Daarvan is in principe een derde deel voor een doel op Texel, te weten het „Tesselhuus", het vakantieverblijf voor spierdystrofiepatiënten te De Koog. Eén derde gaat naar een concreet om schreven project in de Derde Wereld en het resterende derde deel is voor andere doelen en activiteiten van de Lionsclub. Overigens zal ook het rand- gebeuren het nodig geld in het laatje brengen. Er staan kraampjes met drank en hapjes; twee grote sponsors, Knorr en Tictac, zijn gratis met een stand aanwezig. Vorig jaar werd extra geld verkregen door het raden van de correcte combinatie om een brandkast te openen en ook dit jaar wordt iets dergelijks gedaan. De opbrengst bereikte bij de vorige editie de recordhoogte van meer dan 770.000,- en trok naar schatting zo'n 2000 belangstellenden. Adjudant P. Scheuneman (38) zal in de loop van de komende zomer af scheid nemen als commandant van de groep Texel van de Rijkspolitie. Hij wordt officier algemene zaken op het districtsbureau in Nijmegen in de rang van kapitein. Hij zal daar adviserend en controlerend werk doen als schakel tussen de staf en de landgroepen, een functie die nog maar enkele jaren bestaat en een van de weinige mogelijkheden is voor een onderofficier-politieman om officier te worden. De datum waarop de be noeming zal ingaan is afhankelijk van de afhandeling van een reeks formali teiten en staat daarom nog niet vast. Scheuneman is ruim zes jaar comman dant van de groep Texel geweest, waar hij per 1 maart 1980 werd be noemd. Hij kwam toen van Terschel ling waar hij waarnemend groepscom mandant was. De politiecarrière van de in Stadskanaal (Gr.) geboren Scheune man begon toen hij als 17-jarige de opleidingsschool in Arnhem verliet en in 1985 werd geplaatst in Oude Pekela. Daarna zat hij 4 jaar in Steenbergen in Brabant en vervolgens bij de bereden groep van Hulsthorst op de Veluwe. In 1974 werd hij postcommandant in de groep Uithuizen in Groningen en 2Vz jaar later ging hij naar Terschelling. Na 14 dienstjaren (het voorgeschreven mi nimum) werd hij tot commandant van de groep Texel benoemd, waar hij ad judant W. Nijholt opvolgde. Ambitie Gevraagd waarom hij (in juni vorig jaar) naar de nieuwe functie solliciteer de zegt Scheuneman: „Het was de uitdaging van het nieuwe. Bovendien is hét goed voor jezelf en anderen dat je na een jaar of zes verkast. Je hebt dan zo'n beetje alle pijlen van je boog afgeschoten en op bijzondere verras singen hoef je niet meer te rekenen". Hij legt er de nadruk op dat het wo nen en werken op Texel hem en zijn gezin prima is bevallen. „In veel plaat- iAdjudant P. Scheuneman uitdaging sen .ytfbrdt van een politieman een heel behaald gedrag verwacht, maar op Texel kun je jezelf zijn. We hebben ons hier erg vrij gevoeld". En wat zijn werk iDetreft: „Het is vooral de sfeer van gemoedelijkheid en goede samenwer king tussen politie en andere instanties waaraan ik nog wel eens zal terugden ken. Je kunt hier op weinig formele wijze maar met een hoog rendement tot zaken komen". Na het vertrek van Scheuneman zal opperwachtmeester M. Smit als groepscommandant fungeren totdat in de opvolging is voorzien. (tegen inlevering van deze advertentie) Geldig t/m zaterdag. Weverstraat 3, Den Burg.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 1