Jrersf aandelen plaatsen; fan pas verder praten Stijgende belangstelling voor biertapwedstrijd Initiatiefnemers zwemparadijs: zing over boek bij ir. Plattelandsvrouwen Training schoonmaken ook voor personeel verzorgingstehuizen L IJ DAG 11 APRIL 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 7 ^het huidige stadium kunnen geen harde toezeggingen rden gedaan inzake ,,sociaai" zwemmen in het toekomsti- zwemparadijs bij De Koog. Hetzelfde geldt voor mogelijk- nden om voordelige knipkaarten te kopen en voor eventuele dere kortingssystemen naast de 30% korting waarop aan- elhouders bij wijze van „dividend" kunnen rekenen. torens hierover beslissingen te men willen de initiatiefnemers Ivereiste hoeveelheid aandelen atsen. Dat heeft eerste priori- Er moeten voor minstens twee {oen gulden aandelen worden kocht, niet alleen om daarmee verhouding tussen vreemd en en vermogen op het juiste ni- iu te brengen maar ook om de neentelijke lening ter grootte hetzelfde bedrag veilig te Hen. Deus werd dinsdagavond in hotel De deboom meegedeeld door de heer n Eelman van de Nederlandse ikhoudcentrale, namens de initia- nemers. Eelman lichtte de zwempa- jsplannen toe voor de Texelse on- nemers, waaronder de leden van TVO. Uit wat hij en de initiatiefne- rs naar aanleiding van vragen verder r voren brachten, was de conclusie rekken dat er ruimte is voor een te- ioetkomende houding jegens be lde groepen gebruikers van het maar dat het uit zakelijk-tactische rwegingen onjuist is daarover nu zeggingen te doen. belangstelling van potentiële aan- Ihouders is goed. Hoewel er nog welijks propaganda voor is ge- akt (de eigenlijke emissie begint in is tot dusver toegezegd dat voor miljoen aan aandelen zal worden anomen zodat de initiatiefnemers indruk hebben dat het streefbedrag zal worden gehaald. Ze stellen zich Iter voorzichtig op en zijn niet eer tevreden dan nadat het genoemde delenpakket ook werkelijk aan de is gebracht. Aan vreemd kapitaal ft de B.V. Dagrecreatie Texel f2,8 oen nodig. Offertes zijn ingewon- nog deze week zal worden beslo- imet welke bank men in zee gaat. zelfde bank zal ook de aandelenuit- 3 begeleiden en daarvoor zijn kan- Jrruimten beschikbaar stellen, afgelopen weken is gebleken dat ral de grote accommodatieverstrek- zijn geïnteresseerd in een regeling erdoor hun gasten dagelijks geheel lis gebruik van het zwemparadijs inen maken, waarbij de sterk gekor- oegansprijs bij de verhuurprijs is in- irepen. Vanuit de zaal werd erop gedrongen deze mogelijkheid ook in te stellen voor exploitanten van nere verhuurbedrijven. Het geld dat n dat geval voor aandelen uitgeven e vergelijken met de kosten die zij ken om hun accommodatie te ver- uwen of anderszins aantrekkelijker maken, zodat zij beter en langer huren. ;e mogelijkheden zullen worden be- waarbij moet komen vast te an dat administratieve controle op systeem in de praktijk mogelijk is. de uitgifte van toegangsbewijzen, in ieder geval de computer inge- akeld worden zoals ook bij Sport- Centrum gebeurt. Het is dan bij-" irbeeld mogelijk om reeds in de iter arrangementskaarten te verstu die pas op een bepaalde dag in zomer geldig worden. Winst gens de voorzichtig opgestelde ex- itatièverwachting zal het zwempara- in het derde jaar winst maken. Het Ie bedoeling die winst onmiddellijk gebruiken voor nieuwe investeringen hetzelfde Kerckeland, zodat dit als actie aantrekkelijk blijft. Daarbij et er onder andere rekening mee rden gehouden dat het voor een manente klantenstroom nodig is af en toe voor nieuwe aantrekke- heden te zorgen. ,,De consument elke drie jaar wat anders." gewone aandeelhouders ontvangen in dividend; de prioriteitsaandeel- iders wèl maar de constructie is zo- lig dat het bedrag dat met winstuit ing gemoeid is, beperkt blijft, is geen twijfel aan dat logies- strekkers het meeste belang hebben deelname in de vennootschap. Christelijke Plattelandsvrouwen- fid vergadert maandagavond (14 il) in De Poort achter de gerefor- erde kerk te Den Burg om 19.45 Deze avond houdt mevrouw Sluis- Bijl een lezing over het doek ,,De ornvogels" van Colleen McCul- gh. Gasten zijn welkom. Maar ook particulieren die geen gasten houden, kunnen profiteren van de kor tingsregeling die aan het aandelenbezit is verbonden. Zij of hun gezinsleden maken er dan gebruik van. Die korting blijft geldig. Wie de daarvoor vereiste aandelen heeft gekocht kan dus elke dag met korting in het bad terecht, tot in lengte van jaren. Het is de bedoe ling het zwemparadijs slechts één maand per jaar te sluiten, voor onderhouds- en vernieuwingswerk zaamheden en voor vakantie van het personeel. Mogelijkheden Frits Langeveld drong aan op een re geling voor kleinere verhuurders waar door de gasten helemaal geen kaartje meer hoeven kopen. Die huurders zou den dan voor een zodanig bedrag aan aandelen moeten afnemen dat alleen nog sprake is van vergoeding van de variabele kosten van het zwemparadijs, een bedrag dat makkelijk in de ver huurprijs kan worden opgenomen. Eel man zegde niets toe, maar liet duide lijk blijken dat hierover te praten zou moeten zijn, als voor een flink bedrag aandelen wordt afgenomen. Beslissin gen op dit gebied zullen vallen na 31 augustus. In elk geval staat vast dat er het grootste deel van het jaar ruimte genoeg zal zijn in het zwemparadijs zodat er in die periode in principe mo gelijkheden zijn. Initiatiefnemer Ben Rab: ,,Het zou mogelijk moeten zijn dat een ondernemer die bijvoorbeeld ƒ10.000— wil investeren om zijn gasten gratis te kunnen laten zwem men, die mogelijkheid krijgt." Eelman liet weten dat de spoedig te benoemen directeur die.de B.V. zal lei den de taak krijgt een systeem te be denken waardoor zoveel mogelijk va kantiegangers gedurende een zo groot mogelijke periode van het jaar naar het zwemparadijs zullen worden gelokt. De persoon die men nodig heeft moet een goede manager zijn, liefst iemand die ervaring heeft met zwembaden in de opbouwfase. Jook Nauta achtte het niet uitgesloten dat er straks meer aandelen zullen worden verkocht dan strikt nodig is en vond dat dit extra kapitaal dan in extra kwaliteit gestoken zou moeten worden. Daar waren de initiatiefnemers het mee eens. Elke mogelijkheid zal worden aangegrepen om van het bad met de omgeving een trekpleister van de eerste orde te ma ken. Niet het project zelf moet veel fi nancieel rendement opleveren, het gaat veel meer om stimulering van de toeristische bedrijvigheid van Texel in zijn geheel. Calluna Nader ingaand op diverse aspecten wat betreft de exploitatie van het pro ject, vertelde Eelman onder meer dat het niet de bedoeling is het horecage deelte („Calluna") te verpachten. Door alles in eigen hand te houden kan zo efficient mogelijk worden omgespron gen met personeel (dat bereid moet zijn allerlei taken te verrichten) en is men ook niet afhankelijk van de mede werking van de pachter als in bepaal de tijden van het jaar een bijzondere „deal" moet worden gemaakt met groepen gebruikers. Er werd op gewezen dat de exploitatie verwachtingen terughoudend zijn op gesteld. Met name het verwachte ge bruik door Texelaars is bewust laag ge schat. Met gebruik door toeristen uit de omgeving van De Cocksdorp is zelfs helemaal geen rekening gehou den. Volgens die voorzichtige progno ses zal in het derde bestaansjaar winst worden gemaakt en kan aan uitbrei ding van de buitenaccommodatie wor den gedacht. Na de raadsvergadering waarin beslo ten werd de twee miljoen gemeente geld voor het zwemparadijs beschik baar te stellen hebben de initiatiefne mers een „goed" gesprek gehad met het college, waarin ook de wenselijk heid om „sociaal" zwemmen door Texelaars onder gunstige condities mo gelijk te maken, aan de orde is ge weest. Er is begrip voor getoond dat hierover nog niets wordt toegezegd en dat eerst de aandelenemissie zijn beslag krijgt. Uiterste spoed is gebo den. Wil men in juni 1987 openen, dan moet de architect feitelijk thans aan het werk gezet kunnen worden. Dat seizoen mag niet gemist worden, wil men tijdig een eind willen maken aan de verpaupering waaraan het toerisme op Texel thans nog onderhevig is. Ais het lukt mede dank zij het Kerckeland- bad de verhuurinkomsten van de. lo- giesverstrekkers te verhogen, zullen de indirect van de recreatie afhankelijke bedrijven daarvan ook profiteren en worden er weer allerlei dingen mogelijk waar nu geen geld voor is. Texel kan dan zijn voortrekkersrol op het gebied van toerisme herwinnen. Kuurbad? Van Martin Tromp kwam de suggestie" om bij de inrichting van het Kercke- landbad rekening te houden met inte resse voor „kur" voorzieningen die vooral bij onze oosterburen leeft. Het zou een geheel nieuwe categorie gasten naar Texel kunnen brengen. Ire ne Schuil van hotel Tatenhove meende dat het bedrag dat met het kopen van aandelen is gemoeid, voor veel kleine bedrijven bezwaarlijk zal zijn. Ze pleitte voor een regeling waarbij de betaling van de aandelen over bijv. twee jaar kan worden uitgesmeerd. Volgens Eel man is zo'n regeling het overwegen waard. Een andere vragensteller deed de suggestie om de aandelen voor ver huurders van noordelijk Texel goedko per te maken, gezien de grotere af stand tot het bad en daardoor onge twijfeld lagere profijt. Eelman vreesde dat dit op praktische bezwaren zal stuiten: bij de administratie en de controle. Naar aanleiding van een andere vraag werd meegedeeld dat een kaartje voor het bad geldig zal zijn voor een dag deel van vier uur (het bad is dagelijks twaalf uur open) maar dat het op de drukste dagen van het seizoen ook mogelijk zal zijn een kaartje voor bijv. één uur te kopen. Hoewel het Kerckelandbad in de eerste plaats is bedoeld om de toeristische bedrijvigheid op Texel op te vijzelen, willen de initiatiefnemers er toch zo veel mogelijk ook een „bad van Texe laars" van maken. Men staat dan ook zeker niet afwijzend tegenover een voordelig jaarabonnement voor Texe laars, gunstige condities voor de zwemclub, knipkaarten e.d. Eerst ech ter moet de aandelenemissie zijn beslag krijgen. Overigens gaan de initi atiefnemers ervan uit dat het bad Mo lenkoog in Den Burg voorlopig blijft bestaan zodat er nog wel even tijd is om hierover na te denken. Goedkoop terrein leg v.d. Berg van Dennenoord infor meerde waarom het zwemparadijsplan niet in het artikel 11 gebied in De Koog wordt gerealiseerd. Eelman gaf een nieuw antwoord op deze in andere gezelschappen al veel vaker gestelde vraag: het Kerckeland is veel goedko per. Over dit terrein met de reeds aan gelegde infrastructuur (wegen, par keerterrein, beplanting e.d.) kan men beschikken voor slechts 722,500,— per jaar. Martin Eelman vond dat aandeelhou ders wèl dividend moeten krijgen; hij vreesde dat het kopen van een aan deel anders onvoldoende aantrekkelijk is. Wim Eelman herhaalde wat hij al eerder had gezegd: de winst moet worden gebruikt voor nieuwe investe ringen wat in overeenstemming is met de geest van het plan. Mans Segers fr) overhandigde Andró Witte de bierdrager. Bierdrager Een leuk intermezzo tussen de laatste ronde en de prijsuitreiking was de hul de die Mans Segers André Witte toe zwaaide omdat hij al 26 jaar lang de glazen ophaalt. Witte kreeg een bron zen beeldje, dat een man voorstelt die De Koog Zaterdag wordt vanaf '10.00 uur oud papier opgehaald in De Koog en direk- te omgeving. Dit gebeurt iedere twee de zaterdag van de maand, leder wordt verzocht het papier tijdig gebundeld aan de straat te zetten. Concentratie bij jury en finaiiste mevrouw De Ridder uit De Cocksdorp. Achttien teams en veertien enkelingen namen dinsdagmiddag deel aan de voorronde van de nationale biertapwedstrijden in hotel De Lindeboom. Dat is meer dan in de voorgaande jaren maar minder dan de organisatie zou willen. Mans Segers, voorzitter van de Texelse Horeca-afdeling: ,,We streven naar twintig inschrijvingen in beide categorieën". Winnaars waren de 'cracks' Klaas Fris van café De Kuip en Frans Pietersen en Piet de Graaf van café De Karseboom. een vat bier loopt te sjouwen. Deze bierdrager is een onderscheiding van Heineken Nederland en het komt vol gens een vertegenwoordiger van die brouwerij niet vaak voor dat het beeld je wordt uitgereikt. Witte was er stil van en ging na de uitreiking maar gauw weer door met het ophalen van de glazen. Het is nog niet bekend waar de wedstrijd volgend jaar zal worden ge houden. Er zijn op Texel niet zoveel zalen geschikt. De organisatie, zo ver telde Mans Segers, was in ieder geval zeer tevreden over De Lindeboom. Dat laatste was een nipte overwinning op het team dat vorig jaar eerste werd, Co Vermuë en Cees Dros, uitko mend voor Taveerne De Twaalf Balcken. Zij zaten met 1568 punten slechts twee punten onder de winnen de 1570. Derde werden de heren Klok en Snijder van café Het Klokkie met 1565 punten, ook niet bepaald een groot verschil. Tweede bij de enkelin gen werd F. Standaar uit de Twaalf Balcken en derde mevrouw B. de Rid der, werkzaam in De Kieviet. De spanning in De Lindeboom was te snijden tijdens de finale, evenals de rook trouwens. Het in behoorlijken ge tale opgekomen publiek beloonde elk goed pilsje met applaus. De deelnemers moesten vier biertjes tappen en bij het uitserveren moest ook bier uit een flesje worden inge schonken. Er waren twee rondes, één met een horizontaal en één met een verticaal draaiende kraan. De enkelin gen deden dat allemaal zelf, bij de teams was er een barman of -vrouw en de ander serveerde. Naarmate de middag vorderde werden de bewegin gen waarmee getapt werd steeds ge concentreerder. Op het laatst werden de glazen onder de kraan gehouden met een beweging waar elke reguliere caféganger met verbazing naar zou hebben gekeken. De reden voor die beweging lag in de eis dat de schuimkraag mooi stevig moest zijn en geen grote bellen mocht vertonen. Op het moment dat de kraan open en dicht gaat wordt er even extra schuim gemaakt en daarom laten wedstrijdtappers het eerste straaltje bier uit de kraan lopen voor dat ze het glas in de Straal houden. Als dat te veel zou zijn zouden de ju ryleden zeker noteren dat ze ver kwistend in de weer waren, dus het kwam op de timing aan. Het laatste beetje schuim kan met het afslaan van het biertje gefatsoeneerd worden, zodat de bellen van het slui ten van de kraan vanzelf verdwijnen. Ook dat afslaan vergde de nodige con centratie, want als dat niet in één keer goed gedaan wordt komen er ook bel len op het schuim. Bij het inschenken van het flesje zaten de deelnemers met de moeilijkheid dat ze het dienblad moesten blijven vast houden zodat het niet mogelijk was om het glas schuin te houden. Daar mee verviel een manier om de schuim kraag te doseren zodat er zeer voor zichtig maar zonder stoppen moest worden ingeschonken. Al met al is het goed tappen van een glas bier een kunde die geleerd moet worden. Er is geen sprake van geluk en elk jaar blijkt dan ook weer dat de zelfde deelnemers hoog eindigen. Nationaal De winnaars komen 7 januari uit in de nationale biertapwedstrijd in het Amsterdamse RAI-congrescentrum. Eervolle vermeldingen waren er voor de deelnemers Witte (de Toekomst), De Vries (Lindeboom), Hartsink (Tiffa ny), Vonk en Keyzer (Question), Vla ming en Trap (Jelleboog) en Evers en Vermuë (Rebotex). De speaker was ook dit jaar weer Dick de Vree, een man die dat werk al vele jaren doet en die inmiddels 'gepokt en gemazeld' is in het beoordelen van een goed glas bier. Hij had van zijn spreekstoel een uitstekend zicht op de jurytafel. Wat was zijn indruk van het tapniveau op Texel? „Het gemiddelde is redelijk, met een paar duidelijk uit schieters naar boven. Wat de deelne mers, vooral de finalisten nog moeten leren is de tijd in de gaten te houden. Voor de pauze is dat niet van belang, na de pauze wordt er echter wel dege lijk op gelet en het verschil tussen de nummers één en twee kan soms in een paar seconden liggen." De bedoeling van de wedstrijden is er voor te zorgen dat overal in Nederland in de café's een goed biertje getapt zal worden, dat is belangrijker dan het winnen op zich. De organisatie is in handen van het Nationaal Brouwerij Kantoor. De jury, ook dit jaar weer on der voorzitterschap van de heer G.Vis- ser, bestaat uit zes horecamensen, waaronder twee voormalige landskam pioenen, en twee vertegenwoordigers van de brouwerijen. Personeel van de Texelse verzor gingstehuizen Gollards, Irene, St. Jan en Verpleeghuis Texel hebben deze week kunnen meeprofiteren van een vakcursus voor schoonmakers die voor het eerst op Texel werd gegeven. De cursus werd naar het eiland gehaald door Ko Vinke van Schoonmaakbedrijf Vinke uit Den Burg, bedoeld als verde re scholing voor zijn personeel. De duur van de cursus is een dag, maar doordat er dertig schoonmakers en - maaksters aan meededen werd deze „nadere training" over twee dagen verdeeld. Zowel woensdag als donder dag was een groep actief in het NIOZ- gebouw aan 't Horntje. De cursus bestond uit een gedeelte theorie en er werd een gedeelte voorgedaan, zowel in de praktijk als met behulp van vide obeelden. De docent was de heer Smallenbroek van de firma Otares (schoonmaaksystemen) uit Enschede. Aan de cursus was een diploma ver bonden. Woensdagavond kregen tien medewerkers van de verzorgingstehui zen bovendien een instructie groot keukenonderhoud. Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel oud papier, lompen en oude schoenen op. De mensen worden ver zocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kun nen worden ingeladen. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereedschap voor de derde wereld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude pa pier etc. opgehaald in de volgende straten 4. Molenstraat, Warmoesstraat, Gravenstraat, Zwaanstraat, Weststraat, Hollewal, Lijnbaan, Gasthuisstraat, Julianastraat.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 7