\vontuurlijke „hike" was littige beproeving Manege-bomen waren snel uitverkocht Trouwe CNV-leden gehuldigd Greenpeace-schip met groep scholieren in Oudeschilder haven MT IK ZEGGEN WOU..' aarden Gestolen brommer Fancy fair bracht ƒ1935,— op spoedig terecht 15 APRIL 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Eerste boompje 'rmoeid maar zeer voldaan zagen zaterdagavond 39 jonge xelaars terug op de „hike" (zwerftocht met opdrachten en ndernissen) die zij onder auspiciën van de stichting Open ugdwerk op Texel haden gemaakt. Ze waren elf tot dertien r lichamelijk én geestelijk in touw geweest op een 56 kilo eter lang parcours. t de opdrachten die ze daarbij te rwerken kregen lang niet een- udig waren blijkt uit het feit dat er velen van de uit twee, drie of ocir personen bestaande groepen of meer „noodbrieven" ^feesten openmaken (en daardoor afpunten opliepen) omdat ze de waren kwijtgeraakt. ttemin spreekt jeu'gdwerkbegeleider Kramer die met drie anderen de irbereidingscommissie vormde van zeer geslaagd evenement dat vrij- zeker jaarlijks zal worden herhaald, heeft het vertrouwen versterkt dat de driedaagse „hike" die dit jaar worden georganiseerd voor de lolieren van de vijfde en zesde klas ilaats van het zomerse bouwkamp, succes zal worden. De opdrachten en dan wel minder moeilijk zijn dan problemen waarvoor de 39 deelne- - is van de hike van zaterdag werden ':eld. was de tweede keer dat een der- jke zwerftocht over het eiland werd irganiseerd. De eerste keer was de onderdeel van de cursus recrea- iportleider A en er kon dus eigenlijk fotograaf van uw blad de Texelse iirant kan met de foto van de „pa- epaardjes" van het Staatsbosbeheer mededingen naar de Worldpressfo- wedstrijd voor 1986. Ellendiger ild is niet gauw mogelijk. Ook het vermeldt niets anders dan andalig geëxperimenteer met nota ie drachtige dieren. Zelf staan we onze dieren onder regelmatige trole van dierenbescherming, ge- dheidsdiënst en rijkspolitie. Het is daarom onbegrijpelijk dat deze ver ilizing toegestaan is. Het argu- nt dat „natuurbeesten" geen ihtvoer behoeven is onzin. De apen die in Drente nog op de hei in worden wel degelijk bijgevoerd, slot dit: Op mensen uitgevoerd zou experiment het volgende inhouden: p een aantal zwangere vrouwen in koud en nat verblijf, geef ze niets ers dan schillen, broodkorsten en sre rommel te eten. Weigeren ze i/oedsel, geef ze dan niets totdat ze honger vanzelf beginnen te eten. tomen we tot een oplossing voor :ollige etensresten en bereiken we felfde als Staatsbosbeheer voor n staat met de opruiming van rdeloze vegetatie, grote walging, Familie Kikkert, Kinderboerderij De Mient, Den Hoorn. alleen aan worden deelgenomen door cursisten. De hike van zaterdag had een „openbaar" karakter. De deelne mers, slechts voor een deel bestaande uit de vaste aanhang van het jeugd werk, varieerden in leeftijd van 14 tot tegen de veertig jaar. Apenbrug Veel medewerking werd ondervonden van Scouting Texel die als fraaie proe ve van bekwaamheid een fraaie „apen- brug" had gebouwd boven het Eier- landse kanaal. Hier moest één lid van elke deelnemende groep een nat pak riskeren door over het heen en weer zwiepende touw tot een plek midden boven het water te lopen, waarde vol gende opdracht kon worden afgelezen. Een stapeltje warme dekens lag klaar om de ongelukkige die in het ijskoude water terecht zou komen in te pakken, maar ze konden buiten gebruik blijven want iedereen bracht het er goed af. Dat nat pak-risico had de organisato ren er vanaf doen zien om een tweede waterhindernis in de route op te ne men in de vorm van een gedwongen oversteek van de Sluftergeul, zoals wel gebeurde bij de hike van vorig jaar. Vanuit de basis van het open jeugd werk (Tasiel in Den Burg) vertrokken de groepen vanaf half negen 's mor gens om de vijf minuten per fiets. Welke route ze dienden te volgen moesten ze bepalen aan de hand van soms zeer cryptische aanwijzingen op hun papieren. Zo was er een vel met vijftien objecten die „ergens" op Texel waren gefotografeerd. Door ze te her kennen kon worden bepaald hoe gere den moest worden. Er werden al direct veel fouten gemaakt waardoor sommi gen in Oost of De Cocksdorp terecht kwamen. Door het openmaken van een noodbrief kon men weer in het goede spoor komen. Ook was er een „striproute" die - als hij juist werd uit gevoerd - leidde naar het huis van jeugdwerkbegeleider Andries Huberts in Oost. Daar was een rustpauze met koffie of thee. De route voerde verder onder meer naar de IJzeren Kaap en" Oudeschild en onderweg moest bij de dijkovergangen antwoord worden ge geven op vragen als „hoe hoog is de IJzeren Kaap?" en „hoe oud is de burgemeester?" Eén van de deelne mers kwam de burgemeester toevallig tegen en maakte van de gelegenheid gebruik om het hem zelf te vragen. Blauw geruite kiel Bij de controlepost in Oudeschild was er weer een vragenlijst (o.a. met: „Wie is de eigenaar van de haven van Ou deschild?") en moest men zelf een strippenroute maken. Sommige verwij zingen wat de route betreft waren wel bijzonder moeilijk. Wat te denken van „Na het vlaggeschip van de blauw geruite kiel rechtsaf". Bedoeld was dat bij café De Zeven Provinciën (de naam van het schip van de vlootvoogd De Ruijter) rechtsaf moest slaan. Sommi gen dachten dat het te maken had met slagerij Blauw en liepen dus ver keerd. Ook tijdens het traject Skillepaadje-Mokbaai dat „duidelijk" was gemaakt met een nauwelijks her kenbaar fragment van een landkaart (wegen zonder namen en zijwegen) moesten vragen worden beantwoord („Wie waren de lijsttrekkers van de politieke partijen van de gemeente raad?"). Bij de Mokbaai stond een grote tent waar gerust en gegeten kon worden en waar de fietsen moesten achterblijven omdat het volgende deel van de route te voet diende te worden afgelegd. Een kompasroute (waarbij de richting moest worden bepaald aan de hand van de in kompasgraden aange geven richtingen bracht de deelnemers naar paviljoen Paal 9, een controlepost waar het volgende routedeel alsvolgt werd kenbaar gemaakt: „Ga via de platte bloem met een naam naar de bestemming die niet bekend gemaakt mag worden". Bedoeld was: „Ga via het Piet Rozenvlak naar Het Geheim" (een weggetje in de dennen). Zo kre gen de deelnemers nog diverse andere problemen op te lossen waaronder „gewone" raadsels, het vaststellen van een route met behulp van een kralen ketting (elke kleur betekende een be- De „verkoping" van bomen die de stichting overdekte mane ge de vorige week hield is een groot succes geworden. Lang voordat men iedereen op Texel had bezocht, waren de 1360 bomen uitverkocht. De opbrengst van de actie is f3260 Zoals bekend kon men door het geven van een rijksdaalder (of meer) een van de te planten bo men van de windsingel van de toe komstige manege „adopteren". Er kwam dan een watervast labeltje met de naam van de begunstiger aan te hangen, zodat het mogelijk is later nog eens naar zijn of haar boom te gaan kijken. Desgewenst kon men zaterdag zijn boom zelf planten. Woensdag ging de bomenverkoop in alle dorpen van Texel tegelijk van start. Binnen twee uur was men uitverkocht want haast niemand weigerde. Op dat moment had men de meeste mensen in de buitendorpen bezocht, maar in Den Burg was nauwelijks een kwart benaderd. Sommige inwoners vonden dat jammer, zoals burgemeester Schip per en zijn vrouw die er echter in slaagden 's middags op het terrein aan de Akenbuurt nog enkele resterende boompjes te veroveren en na betaling van het verschuldigde bedrag te planten. ge-voorzitter Piet Daalder plaatst onder het toeziend oog van andere paardenvrienden torste boompje van de windsingel. Vrijwel alle andere kopers van boomp jes lieten het plantwerk echter aan ae paardenmensen over, waaronder de le den van de ponyclub De Kleppertjes. Voorzitter Piet Daalder van de stich ting Overdekte Manege gaf het sein voor het plantfeest door zelf de eerste meidoorn te zetten (gemerkt „Hans Westerlaken") een voorbeeld dat werd gevolgd door Annemiek van IJsseldijk van De Kleppertjes. De tien meter brede boomsingel is aangelegd aan drie zijden van het ter rein, waarop de verschillende onderde len van het manegecomplex binnen kort worden gebouwd of aangelegd. Er komt een oefenterrein van 60 x 70 meter, het eigenlijke manegegebouw van 26 x 48 meter (inclusief foyer en stallingsruimte), bakken van 25 x 50 en 20 x 40 meter, terras en parkeerter rein. De fundering voor het eigenlijke manegegebouw is zojuist gestort. Dat gebeurde door Niek Dros uit Ooste rend, de aannemer die het project zal uitvoeren omdat hij de laagste offerte indiende. De manege wordt traditio neel gebouwd. De muren worden ge deeltelijk in baksteen en voor de rest in damwandprofielplaten uitgevoerd en het dak is van golfplaat. Omdat tege moetgekomen wordt aan nadere eisen in verband met het landschap, valt het gebouw onder de gemeentelijke bijdrageregeling. Een deelnemer heeft op de apenbrug van Scouting Texel moeizaam het punt bereikt waar hij de opdracht kan lezen. paalde richting) en zelfs moest een ge dicht worden gemaakt. Bij de Monni- kenweg kregen de Hike-gangers einde lijk hun fietsen terug. Ze waren door Marc van Rijsselberghe van Sint Dona- tus (die vaker hand- en spandiensten verleent ten behoeve van het jeugd werk) van de Mokbaai naar dit punt vervoerd. Eerste De eerste groep kwam om 19.20 uur op de finish in Tasiel aan: de scouting- jongens André Eelman en Dirk de Haas. Het kleinste aantal strafpunten had groep nr. 12, bestaande uit Johan Hillen, Peter Bergman én Bert Witte. De tweede prijs werd gewonnen door een groep die geen enkele noodbrief had hoeven openmaken: Niels Lely, Jolien Ubacht en Marianne Merkel- bach. Derde werd de groep André Eel man en Dirk de Haas die lange tijd aan kop had gelegen. Dat er soms iets mis ging was niet al leen aan de deelnemers te wijten. De organisatoren hadden zich bij het sa- menstellen van de vragen niet gereali seerd dat de voorzitter- van de Oude schilder dorpscommissie niet meer Schellinger heet doch Jaap Bakker. Ook werd duidelijk dat het riskant is om met een fotoroute te werken. Er verandert veel op Texel zodat foto's al snel zijn verouderd en geen betrouw bare indicatie geven. Wat bovenal (weer eens) duidelijk werd is dat Texel met zijn gevarieerde landschap op be trekkelijk kleine oppervlakte een bui tengewoon geschikt gebied is voor zo'n avontuurlijke zwerftocht, zij het met de beperking dat in voorjaar en zomer de natuurgebieden gemeden moeten worden. Het idee zou daarom wel eens navolging kunnen krijgen. Milieu-organisatie Greenpeace heeft kennelijk bijzondere banden met Texel. Maakte het schooltv- weekjournaal vorig jaar op ons ei land tv-opnamen van de Greenpeace-actie door RSG- scholieren, deze week komt het vlaggeschip van de organisatie, de Sirius, een bezoek brengen aan de haven van Oudeschild. Vandaag (dinsdag), morgen en donderdag komt het schip volgeladen met schoolkinderen aan. Dat zijn leerlingen van drie scholen die aan de actie hadden deelgenomen en voor dit reisje zijn uitgeloot. Het uit stapje begint in Den Helder, waar een voorlichtend praatje wordt afgestoken en een rondleiding aan boord gegeven. Om half tien wordt koers gezet naar Oudeschild,. waar de Sirius zo'n drie kwartier later arriveert. In het haven dorp wordt, hoe kan het ook anders, een bezoek gebracht aan het Maritiem Museum. Daarna keert het gezelschap weer terug naar Den Helder, waar wordt geluncht en een „luchtig" pro gramma in de stad wordt afgewerkt. Speciaal voor de drie uitstapjes naar Texel is het Greenpeace-actieschip gisteren overgebracht van de Surina- mekade in Amsterdam naar de Helder- se haven. De Langereisschool uit Ur- sum, een openbare basisschool, maakt als eerste de oversteek; 's ochtend 33 en 's middags weer 33 kinderen van negen tot twaalf jaar. Morgen komt de Vliegenhartschool uit Utrecht (een school voor moeilijk lerende kinderen van dertien tot negentien jaar) naar Oudeschild. Zowel 's morgens als 's middags zal een groep van twintig per sonen op het schip aanwezig zijn. Donderdagochtend brengen 25 kinde ren van de o.b.s. Vestingschool uit Naarden als laatsten een bezoek. De fancy fair die zaterdag werd gehou den in dorpshuis De Wielewaal ten ba te van de Redmer IJskaschool heeft bruto 71935,95 opgebracht. Na aftrek van kosten resteert een bedrag van ongeveer 71800,— dat bestemd is om de kosten te dekken van het school- busje waarmee de leerlingen die niet in De Waal wonen dagelijks worden ge haald en gebracht. Het overschilderen van een tank en het aanbrengen van een ander verze keringsplaatje bleken voor een 18-jarige Texelaar niet voldoende om te verdoe zelen dat hij de bewuste bromfiets had gestolen. Een broer van de werkelijke eigenaar, een eveneens 18-jarige Texe laar, ontdekte de tweewieler maandag bij een school in Den Burg en deed aangifte bij de politie, die vervolgens de dader aanhield. De brommer was gestolen aan de Vo gelenzang. De jongen kwam tot zijn daad omdat hij op dat nachtelijk tijdstip „vervoer nodig had om naar De Koog te gaan". Kennelijk stond de brommer niet goed op slot want het bleek een koud kunstje om ermee weg te rijden. Vrijdagavond werden tijdens de voorjaarsvergadering in De Witte Burcht in Den Burg meerdere le den van de Texelse afdeling van het Christelijk Nationaal Vakver bond wegens langdurig trouw lid maatschap gehuldigd. Districtsbestuurder A. Andeweg was overgekomen om de jubilarissen toe te spreken. Hij uitte zijn waardering voor de trouw die de leden aan de christe lijke vakbeweging hadden bewezen. Andeweg werd op zijn beurt toe gesproken door de Texelse CNV-man M. van Slooten want de districts bestuurder legt zijn functie binnenkort neer. De afgelopen 17 jaar is Andeweg meerdere malen op Texel geweest, veelal om te helpen bij het oplossen van problemen van CNV-leden. De scheidende districtsbestuurder vertelde dat vooral deze „persoonlijke klussen" hem veel voldoening hadden gegeven. Het speldje voor 25 jaar lidmaatschap werd uitgereikt aan de heren B. Vla ming, A. Schaap en A. Maat. Het speldje (met lauwertak) voor 40 jaar CNV-lidmaatschap ging naar J.W. Gombert, W.J. van der Slikke, C. Vis ser en KI. Druif Azn. De heer D. Me- dema die er ook 40 jaar heeft opzitten, was verhinderd. Wel aanwezig was de heer C. Slik uit Oosterend die maar liefst vijftig jaar lid is van het CNV. Na de pauze werd de avond verzorgd door Jaap Bakker uit Oudeschild die een boeiend, geestig en zeer geva rieerd betoog hield bij tal van interes sante voorwerpen en geschriften, af komstig uit zijn verzameling opgedo ken en opgespoorde historische voor werpen, veelal verband houdend met de scheepvaart en de luchtoorlog. De gehuldigde CNV-leden poseerden met hun dames voor onze fotograaf.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 5