Cjrocn c2wurtsJ~exels in het hart-, chieten op ganzen tag niet meer Toch subsidie voor muziekkorpsen SALARIS TE LAAT: f312- „BOETE' mmmm Feestelijke opening zwembad Molenkoog trariërs verontrust WIK ZEGGEN WOU..' eierblis ten onder n geouwehoer 'at je ver haalt lekker......" „De Traanroeier" open op nationale molendag Gecombineerde krant Elizabeth redde Speelvogel Oosterender jeugdclub houdt karweitjes-actie Annie Dogger wist oplossing: Westerweg bij Den Hoorn afgesloten Opbrengst collecte meer dan f4000,— Oud papier De Waal voortaan zaterdags Chef-ambtenaren ter vervanging van gemeentesecretaris Heren, let op! Dinsdag 29 april en maandag 5 mei zijn de winkels in Den Burg de gehele dag geopend. Koninginnedag 30 april gesloten. Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. •erktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, der Heijden, Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393 en Frans an, Ongeren 7, Den Burg, tel. (02220) 5472. jdvertenties, abonnementen, etc.: /eld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Nr. 10.075 VRIJDAG 25 APRIL 1986 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f18,65 per kwartaal; los 85 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36,25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. t is rampzalig". Aldus voorzitter J.P. Herweijer van de tganzencommissie" over het vorige week afgekomen ver- om met behulp van het jachtgeweer rotganzen te verja- van landerijen. bekend functioneerde tot tevre- eid een regeling waarbij door ja- van de wildbeheereenheid Texel otganzen van het cultuurland wer- gejaagd zodat ze zoveel mogelijk incentreerd bleven op de plaats ze thuishoren: Zeeburg" in de Iracht. Bij dit verjagen werden e aantallen rotganzen neergescho- en dat heeft geleid tot actie van ;ch Faunabeheer die de betreffen- eschikking van de minister onge wilde maken. Dat is gelukt en (leeft de consequentie dat het ver- n nu helemaal moet worden aakt. Herweijer: „Volkomen ten chte. Bij het verjagen werden enkele dieren neergeschoten. Het erom de overigen schrik bij te gén en dat werkte goed. We vre- nu voor grote problemen. De dsorganisaties zijn hierover in irek met hun hoofdbesturen. Mis- zullen we nu zelf iets moeten niseren om de rotganzen op Zee- te houden". ens agrariërs in noord-oostelijk is de schade van rotganzen de te tijd groot geweest, mede als lig van de langdurige winter en toude voorjaar waardoor er ook ;orte reactie op weer zo'n lang 'ig grote-mensen-verhaal voor kin- i van o.a. Den Burg. Argumenten i de meierblis zijn er al zolang de rblis er is. Echter, die dreigden daadwerkelijk te worden gehan- om het fenomeen te elimineren it het tijdperk was ingetreden van ergadergeilheid en de lulcommis- Dertig jaar geleden hóórde je het srschap niet. Gemeentewerken ht op koninginnedag het voor het „Speld in de hooiberg" gebruikte /stro van de Groeneplaats naar de rblis en zelfs Jaap Sies vond het Toen zwoegden we vijf a zes en vóór koninginnedag met de ikar voor „de grootste". Nu mo de kinderen krachtens de gemeen- e verordening tien dagen vóór „de beginnen een meierblis op te wen. Zo gaat de meierblis aan ge- ehoer ten onder, geheel conform id8eest- K. Smidt! Wagemakerstraat 9 Den Burg. e\s La/}, een goed stukje vlees hoeft u ech- iet zo ver. Goënga's specialiteitenslagerij, u van eigen slacht een keur aan lijkheden, waaronder de tot in alle 'fen van ons land beroemde 'leesgerechten. Runderbraadworst gram Lamsshoarmavlees 7,98 7,49 op Zeeburg niets groeide en de beesten overal heentrokken. Nu het gras op het gewone cultuurland einde lijk begint op te komen, wordt ge vreesd dat de ganzen dit onmiddellijk zullen wegvreten, mede omdat op Zee burg deze herfst en winter nog scha pen hebben gelopen, waardoor daar weinig te halen valt. Eén boer liet we ten dat bij hem al meer dan 15 hectare is kaalgevreten. De Oudeschilder molen „De Traanroei er" zal tijdens de Nationale Molendag, zaterdag 10 mei, voor publiek zijn opengesteld. De molen wordt momen teel gerestaureerd en onlangs kwam de vervanging van het achtkant ge reed. Op de Molendag, die traditioneel samenvalt met de landelijke fietsdag, is de molen alleen 's morgens te be zichtigen, van half tien tot half één. Er zal een deskundige gids aanwezig zijn. f». In verband met het als werkdag uitvallen van donderdag 8 mei (Hemelvaartsdag) worden de Texelse Couranten van 6 en 9 mei samengevoegd. Deze gecom bineerde krant zal verschijnen op woensdag 7 mei. Advertenties daarvoor kunnen uiterlijk maandag 5 mei vóór 12 uur worden ingeleverd. De directeur. De Elizabeth met de Speelvogel in het Marsdiep. (Foto Dirk Kuiter). De sleepboot Elizabeth van L. Vis ser en zn. uit Oudeschild redde dinsdagmiddag het zeiljacht Speel vogel van een zekere stranding. Visser gaf dit jacht voorrang boven het jacht Seabird dat hem inge huurd had voor assistentie in ver band met een defecte motor. De Seabird werd binnengebracht door de Coastal Service uit Den Helder. De Speelvogel, eigendom van een Belg maar varend onder Nederlandse vlag, raakte dinsdagmiddag in de pro blemen omdat de mast afknapte. Er stond op dat moment een harde wind, met soms krachtige vlagen. Daarna raakte een deel van de verstaging in de schroef. Het anker bleek niet te houden. De schipper vuurde een paar vuurpijlen af die echter niet werden opgemerkt. Omdat hij geen marifoon aan boord had kon hij ve'rder niemand waarschuwen. Visser had via de mari foon gehoord dat de Seabird, een Zweeds jacht, om assistentie van een „tugboat" verzocht en meldde zich. Er werd een overeenkomst gesloten. Op weg naar dit jacht trof hij de Speelvo gel aan, die ter hoogte van de Com pass dreigde te stranden. Hij kon er nog net bijkomen, terwijl hij ondertussen met de kustwacht regelde dat de Coastal Service zou worden in geschakeld. De Seabird had weliswaar motorpech maar kon nog uitstekend zeilen en de kustwacht instrueerde de Zweed zo lang rondjes te gaan varen. Visser voer naar de Speelvogel, die hij bereikte vlak voor het moment dat zijn schip door de ondiepte niet verder zou kunnen. Er werd een lijn overgebracht die normaal gesproken aan de mast zou zijn vastgemaakt. Nu werd er een noodoplossing met gebruikmaking van de reling en de kikkers verzonnen, die het hield tot halverwege het Molengat. Daar was de zee wat rustiger, zodat er opnieuw verbinding kon worden ge maakt. Twee van zijn bemanningsleden sprongen over om de mast te bergen, zodat het jacht zonder bezwaren naar de marinejachthaven in Den Helder ge bracht kon worden. De Belg was van plan met het acht meter lange poly ester jacht een wereldreis te gaan ma ken, daarvoor was hij aan het oefe nen. Hij had al zijn geld in het schip gestoken en het bleek niet verzekerd te zijn. Jeugdclub Oosterend houdt zaterdag het eerste deel van de jaarlijkse Heitje voor een karweitje-actie. Zaterdag 10 mei volgt de actie nogmaals. De op brengst is zoals gebruikelijk benodigd om de kosten van het Pinksterkamp van de club te dekken. Dit jaar wordt het kamp op boerderij Jonkersbergen nabij Den Hoorn gehouden. Zaterdag ochtend om tien uur zullen circa 45 jongeren van twaalf tot en met veer tien jaar zich over de straten van Oosterend verdelen. Deur voor deur bieden zij dan hun diensten aan. Bijna alle voorkomende karweitjes zijn moge lijk. Voor grote klussen wordt verzocht contact op te nemen met Koos Bre mer, telefoon 02223-624. Het ziet er naar uit dat de Texelse muziekkorpsen toch nog een uitkering krijgen uit de kermispot voor investeringen. Op voorstel van Annie Dogger-Weijdt werd in de woensdag avond gehouden bestuursvergadering van de Welzijnsstich- ting beslist om daarvoor geld te gebruiken dat in vorige ja ren aan andere verenigingen is toegewezen maar dat nooit is opgenomen. specialist in BD levensmiddelen Annie Dogger had een aantal van die verenigingen persoonlijk opgebeld om er zich van te verzekeren dat op dat geld niet alsnog aanspraak zou worden gemaakt, ze liet weten dat uit deze bron minstens f5096,— kan worden geput waarmee de fanfares een eind kunnen worden geholpen. In combina tie met het besluit om de windsurfclub geen f12.000,— maar f10.000,— te ge ven, zouden de fanfares nog slechts f4000,— te kort hebben. Dat geld zou dan voor deze bijzondere (laatste) ge legenheid onttrokken kunnen worden aan de post „onvoorzien" tenzij er nog meer verenigingen blijken te zijn die in het verleden geld toegewezen hebben gekregen en dat niet hebben opgenomen. De besturen van de be treffende verenigingen krijgen een briefje met het verzoek vóór 15 mei te laten weten of ze het geld nog willen besteden. Reageren ze niet, dan ver valt het recht en worden de muziek korpsen ermee geholpen. Touwtrekken Zoals bekend had de subsidiecommis sie geadviseerd de windsurfclub wel investeringsgeld te geven en de fanfa res niet. Het bestuur van de Wel- zijnsstichting had daar geen genoegen mee genomen en de zaak naar de subsidiecommissie terugverwezen voor nieuwe behandeling. De commissie veranderde echter niet van standpunt en bleef prioriteit toekennen aan de windsurfclub die dringend geld nodig heeft voor de financiering van de ein delijk verworven accommodatie bij Dijkmanshuizen. Als het bestuur van de Welzijnsstich- ting daarmee akkoord was gegaan, zou een bijzonder vervelende toestand zijn ontstaan voor de fanfarekorpsen. Die waren dan ook verontrust. Verte genwoordigers van alle korpsen zaten woensdag op de publieke tribune. On der andere door Piet Bakker van Excel sior werd kenbaar gemaakt dat bij het uitblijven van het geld uit de ker mispot, ook de provinciale subsidie in gevaar zou komen. De provincie geeft namelijk alleen geld als over de andere financieringsbronnen zekerheid bestaat. Namens het Kon. Texels Fanfarekorps zei voorzitter Van Sambeek dat fanfa rekorpsen ten opzichte van de ge meenschap in een heel andere positie verkeren dan de windsurfclub. De windsurfers beoefenen hun sport voor al voor eigen plezier; de fanfares betui gen een dienst aan de gemeenschap. Bestuurslid Fridt Blanken van de Wel- zijnsstichting moest er echter op wij zen dat dit niets uitmaakt, want in de subsidieverordening wordt een dergelijk onderscheid niet gemaakt, ledereen heeft in beginsel dezelfde rechten. Het gemeentebestuur zal nagaan of de .door Annie Dogger aangedragen oplossing acceptabel is, wat betreft de onttrekking van het resterende geld aan de post onvoorzien. Zo niet, dan zullen de muziekkorpsen een lening moeten aangaan. Het „voorstel van Annie" werd in de bestuursvergadering unaniem aanvaard. Eind in zicht Het was de één na laatste bijeenkomst van het bestuur van de Welzijnsstich- ting. De stichting wordt per 1 juni geli quideerd. Voor zover de taken niet door de gemeente worden overgeno men, zal dat gebeuren door een „Stichting samenwerkingsverband wel zijn". De gemeente neemt de taken met „lusten en lasten" over. De veref fening in de laatste fase zal moeten gebeuren door het gemeentebestuur, zo werd besloten, eventueel met in schakeling van een der bestuursleden van de Welzijnsstichting. In de verga dering van mei zal het formele besluit tot opheffing worden genomen. De komende week zal de Westerweg bij de ingang van Den Hoorn (ter hoogte van het kerkhof) niet kunnen worden gebruikt. Vanaf maandag vin den daar in opdracht van de gemeente bestratingswerkzaamheden plaats. "ff De Welzijnsstichting is verplicht jeugdwerkbegeleider Jan Kramer een vergoeding vên f312,58 uit te keren omdat zijn salaris over de maand maart pas op 4 april werd uitbetaald. Kramer baseert zijn daim op bepalingen van het Bur gerlijk Wetboek, waarin is geregeld dat bij te late salarisbetaling per dag in eerste instantie 5% rente is verschuldigd. Vier andere werkne mers van de Welzijnsstichting had den hun geld ook enkele dagen te laat ontvangen, maar die hadden geen daim ingediend. Het bestuur van de Welzijnsstich ting reageerde weinig verheugd, maar berustend op de daim van Kramer. Alleen Annie Dogger- Weijdt was tegen en zei het bela chelijk te vinden. Administrateur Oskam liet echter weten dat de Welzijnsstichting schuldig is aan een te late salarisbetaling omdat er niet tijdig is gezorgd dat er geld was op de bank, zodat de bank ook niet kon uitbetalen. Kramer staat dus in zijn recht. De meeste bestuursleden onderschreven dat en realiseerden zich dat het niet ver standig is te weigeren, omdat Kra mer dan met succes de rechter kan inschakelen, met alle kostbare rompslomp van dien. Wel was men van mening dat de jeugdwerkbege leider een schriftelijke veroptschu/di- ging moet krijgen voor de gemaak te fout. Mogelijk zal hij niet vast houden aan zijn daim, maar a/s hij dat wel doet zal er betaald moeten worden. Vervolgens werd de vraag opgeworpen of men de rentever goeding nu ook moet betalen aan de vier werknemers, die geen daim hebben ingediend. Sommigen von den dat dit niet nodig is zolang er niet om wordt gevraagd, maar voorzitter Gerard Zijm vond dat fout. ,,Je moet de anderen ook betalen". De bassins zijn vol en op tempera tuur; vanaf zaterdagmiddag 14.00 uur kan iedere rechtgeaarde zwem mer weer een duik nemén in zwembad Molenkoog. Alvorens het echter zover is vertrekt om 13.30 uur vanaf de Groeneplaats, vooraf gegaan door de Margaretha Sin clair band een bonte stoet van cir ca 50 zwemclubleden. De uitmonstering van deze leden heeft betrekking op waterdieren, c.q. vogels. Dus weer geheel in ZPC TX'71 stijl. Danzij de medewerking van gemeente Texel (Eddie Momberg) is het ondanks de herbestrating in Den Burg mogelijk om via de Groeneplaats, Binnenburg, Weverstraat, Schilderend, R.P. Keij- serstraat naar het zwembad te gaan. De zwe'mclub betreurt dat op het aller laatste moment afbericht werd ontvan gen van de echte Meneer de Uil van de Fabeltjeskrant die aan de optocht zou meedoen. Maar in het kader van Onlangs werd op Texel de collecte kinderbescherming gehouden. Deze bracht in totaal f4071,05 op. Dit be drag is als volgt gespecificeerd: De Koog f200,55; Oudeschild 317,65; Den Hoorn f226, P.H. Polder 7150,95; Oosterend f425,50; De Cocksdorp 7149,90; Eierland f 127,40; Den Burg 72473,10. Oude kranten worden in De Waal niet meer donderdags, maar voortaan op zaterdag opgehaald. Zaterdag gebeurt dat voor de eerste maal. Leerlingen, ouders en leekrachten van de Redmer IJskaschool komen tussen 9.30 en 10.30 uur langs de huizen. Oud papier kan ook worden afgeleverd bij de schapenboet in De Mars te Den Burg, naast het Kotex-gebouw (na 10.30 uur). het 15-jarig bestaan van ZPC TX '71 staan er dit komend seizoen meer ver rassingen op stapel. Het gaat de vere niging voor de wind, blijkens het feit dat de contributie voor het vierde ach tereenvolgende jaar niet verhoogd is. Ook dit seizoen weer veel drukte voor de ZPC TX '71. Vele facetten van de zwemsport krijgen mede door de nieu we zwemvaardigheidsdiploma's dit sei zoen naast de andere activiteiten de aandacht. Voor alle „natte" inlichtin gen: secretaresse mevrouw Corrie Wit te, Schilderend 67, telefoon 02220-3027. Drie ambtenaren zijn door het college van B en W aangewezen om de func tie van de vertrekkende gemeentese cretaris Johan van Dijk waar te ne men. De aanwijzing geldt per 14 mei en vervalt bij de indiensttreding van de nieuwe secretaris (Van Dijk stapt offi cieel per 1 juli op). Als eerste waarne mer is aangewezen hoofd algemene zaken Wout Stam. De tweede is Piet Blankevoort (financiën), derde Jim Ie Roux (ruimtelijke ordening en huis vesting). Deze laatste dient in de raadsvergadering van 13 mei als zoda nig te worden beëdigd. Oorspronkelijk was als eerste waarnemer chef culture le zaken Gijs Oskam aangewezen. In deze krant onze moederdag-folder. MARTIN TROMP |jUWBJEH Juwelier Martin Tromp (02220) 2912. WINKELIERSVERENIGING DEN BURG

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 1