itv W ■Dl Krim-zwembad nog voor de zomer in gebruik II f LAND r BOUW Corinne Grootelaar begii^ kapsalon in Oudeschild Weird scienct Vreterij rouwvlieglarven en emelten in gras Dienst voor belangstellenden Nieuwe fase in razendsnelle uitvoering Nu nog een bus naar De Koog en Den Burg en een fietspad naar het strand "50 otftoS iamp.ffi ii'iey'oa', voelen rFplgnfccn -fjltarhui; ^tondernemers-aktiviteiten] De 18-jarige Corinne Grootelaar op 1 mei in Oudeschild een kapsalon nieuwe bedrijf is ondergebracht in huurpand De Ruyterstraat 22, de v gere Spar-winkel naast de Rabobar Bij een interne verbouwing die in ven weken tijd in eigen beheer we uitgevoerd, veranderde de kruideni winkel in een goed geoutilleerde s< waar zowel dames als heren zich nen laten kappen. Corinne Grootel haalde onlangs de vereiste vesti gingspapieren. Ze rekent er een be op dat ze in een behoefte voorziet, want in Oudeschild was tot dusvei geen kapsalon. Ze start echter voo zichtig, nog zonder personeel. Om stukje van de Texelse markt te ven ren verricht ze niet alleen het gewj kapwerk voor jong en oud, maar zich gespecialiseerd in de nieuwste modellen door periodiek bijeenkom te bezoeken van de „technische cl in Alkmaar. Ook het prijsniveau dat hanteert moet helpen bij de snelle bouw van een vaste klantenkring nals de bij de gemeente aangevraa extra openingsuren op de vrijdaga\ ten behoeve van de vissers. Een kc tingsregeling (tot 25%) geldt voor 65-plussers die op de stille uren op maandag en woensdag komen. Co ne Grootelaar had haar salon al vei eerder willen openen, maar er ont stond vertraging omdat zij slachtofi werd van een vrij ernstig verkeerso luk. Volgende week donderdag is echter zo ver. Ter gelegenheid van opening is er open dag. Elke be langstellende mag tussen 15.00 en 20.00 uur een kijkje komen nemen. Regisseur John Hoghes bewees mi het uitstekende „Breakfast Club" je met de teenager-film ook andere wegen op kan. Smaak en intelligen kunnen nog steeds. In de chaotiscl komedie Weird science" van dieze John Hughes blijft van dat enthou siasme nog weinig overeind maar eindprodukt mag er wezen. Opnieu draait het om twee jongelui die er maar niet in slagen om zich in het desbed te doen gelden. Ze hebben vrijwel geen vrienden en door hun lige onhandigheid lijken ze voor bestemd om een ongelukkig leven leiden. Daarom komt één van de tv op het lumieuze idee om met de c< puter een eigen droomvrouw te fab ceren. Ze gezegd, zo gedaan en eni tijd later doet de bedwelmende Keil Lebrock haar intrede: bekend als beeldmooie jongedame waar Gene Wilder achteraan zat in „The worra in. red". Deze fabelachtige en hoogs sympathieke verschijning voldoet as alle wensen van haar „scheppers" zal er voor zorgen dat ze ook op „aards" gebied de liefde leren kenm Tijdreizen, computermirakels, mense ke robots, oversexte tieners: we beg nen er zo stilaan genoeg van te krij gen. Maar „Weird science" is met deze ingrediënten echt leuk en ïrrite nergens. Weird Science" is te zien van donderdag tot en met maandag het City theater. De aanvang is 20.( uur. PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 25 APRIL Na de vorstperiode komt toch niet alle gras zodanig terug dat een dichte grasmat is te verwachten. Deels is er gras uitgevroren maar ook vreterij van rouwvlieglarven en emelten veroorzaakt een holle stand. Bij de uitgevroren percelen heeft het uitrijden van drijfmest juist voor de intrede van de vorst en over de vorst de grasplanten niet altijd goed gedaan. De grasplanten zijn er door verzwakt en hebben de vorst niet overleefd. Maar bij nadere beoordeling in het grasland bleek dat niet alleen vorst de veroorzaker was van een holle stand. De rouwvlieglarven zijn 1 cm lang en zijn grauw bruin met een duidelijke kop. Ze vreten de grasstengels direct onder de grond af. De planten sterven af en de zode komt los te liggen. De schade is vaak pleksgewijs. De larven komen meestal in zeer grote aantallen voor. Emelten zijn pootloze larven van de langpootmuggen. Ze leven in de grond en voeden zich met plantenwortels. Ze vreten in zachte enigszins vochtige nachten ook aan bovengrondse plan tendelen. Ook deze schade komt meestal plekgewijs voor en dan op de lichtere stukken grond. Tegen beide vreters zijn gewasbeschermingsmidde len in de handel die een wettelijke toe lating hebben. Opsporen kan het beste gebeuren in november en wanneer er dan 150 of meer emelten per vierkante meter worden gevonden dient er een gewasbescherming uitgevoerd te wor den. Dit opsporen gebeurt door 1 kg zout in 5 liter water op te lossen. In deze zoutoplossing worden kleine stuk ken zode gelegd van b.v. 10 bij 10 cen timeter. Bij aanwezigheid van emelten of rouwvlieglarven komen deze boven drijven. Nu in het voorjaar zijn de diertjes ook te vinden door onder het dode gras in de grond te zoeken. Doorzaaien Ligt de oorzaak van een open grasmat in het uitvriezen dan kan het doorzaai en van grasland zo plaats vinden. Is de open zode veroorzaakt door vreterij dan zal eerst een gewasbescherming uitgevoerd moeten worden anders zal doorzaaien slechte resultaten geven vanwege de vreterij. Want ook de jon ge grasplantjes zullen afgevreten wor den. Dus eerst proberen de oorzaak op te sporen en daarna een juiste beslis sing nemen. Anders vallen de resulta ten tegen. Zolang er nog één levend grasplantje per vierkante meter staat is doorzaaien niet nodig. Zondagavond a.s. wordt in de Gere formeerde kerk te Den Burg weer een dienst voor belangstellenden gehou den, aanvang 19.00 uur. Meegewerkt wordt onder andere door drs. J.J.T. Salakay, het koor Soli Deo Gloria" en een blazersgroep. ledereen is van harte welkom. ring e.d. op een dergelijke mensenmas sa afgestemd moeten zijn en dat hier mee enorme bedragen zijn gemoeid. Al jaren kampt noordelijk Texel met ontoereikende watervoorziening. Toen camping De Krim werd gesticht was het bouwen van een reinwaterkelder van 100 m3 (met behulp waarvan de dagelijkse afnamepieken konden wor den opgevangen) dwingende nood zaak. In noordelijk Texel is de druk op de waterleiding vaak onvoldoende, waardoor het kan voorkomen dat ap paraten die een bepaalde druk nodig hebben, zoals geisers, niet behoorlijk functioneren. Dat wordt afdoende ver beterd door de reinwaterkelder die mo menteel aan de Postweg wordt ge bouwd in combinatie met een pompstation. Bus Wat de EMK en waarschijnlijk ook de burgerij van noordelijk Texel hoog op het verlanglijstje heeft staan is een be tere busverbinding met Den Burg via De Koog. Wie nu per bus van De Cocksdorp naar deze belangrijke koop- en uit gaanscentra wil, maakt een omweg via Oosterend en Oudeschild. EMK- directeur Martin Warnaar: „Dat vinden wij onaanvaardbaar. Het is waar dat de meeste vakantiegangers die hier verblij ven over een auto beschikken, maar de categorie die op openbaar vervoer is aangewezen is niet onbelangrijk en zou zelfs wel eens groter kunnen wor den. Als er goed openbaar vervoer is kunnen wij reclame maken voor auto loze vakanties. Vooral de mensen die het te duur vinden om met de auto naar Texel te komen, zouden we op die manier kunnen winnen. Wij den ken dat het passagiersaanbod voldoen de is om een bus op de route De Cocksdorp-De Koog-Den Burg renda bel of bijna rendabel te laten zijn maar tot dusver hebben we het niet voor el kaar gekregen." Wachten op goed weer Dank zij de kwaliteit draait camping De Krim goed in vergelijking met an dere recreatiegebieden op Texel. Toch worden momenteel ook op De Krim minder reserveringen geboekt dan vo rig jaar, maar directeur Warnaar tilt daar niet zwaar aan. Meer dan eens is gebleken dat mensen pas in de stem ming komen om hun (voorjaarsvakan tie) te regelen als de weersomstandig heden beter worden. „Zodra het wat warmer wordt, gaan we adverteren in het land en dan wijzen we natuurlijk op ons eigen zwembad." Geen concurrent Het toekomstige zwemparadijs op het Kerckeland in De Koog wordt door De Krim niet als een gevaarlijke concur rent beschouwd. Het zwemparadijs wordt weliswaar aanzienlijk groter en luxueuzer dan het bad op De Krim, maar de afstand tussen De Cocksdorp en De Koog is zodanig dat ervan wordt uitgegaan dat de Krim- recreanten toch de voorkeur zullen ge ven aan het eigen bad waar zij te voet heen kunnen. Het Kerckeland-bad wordt door bestuur en directe van De Krim zelfs van harte toegejuicht. Door deze voorziening zal Texel als geheel aantrekkelijker worden, zodat er meer vakantiegangers zullen heengaan. Daar profiteren alle recreatiebedrijven van, dus ook camping De Krim, aldus wordt geredeneerd. Bungalows De eerstvolgende belangrijke ontwikke lingsfase in het recreatieplan De Krim is de bouw van honderden bungalows door Makobouw, de opvolger van partner Newomij. Onlangs is door de gemeente vergunning gegeven voor de bouw van de eerste tweehonderd. Over drie weken zal met de verkoop worden begonnen. De bemiddelings onderneming Inprojekt zal zich voorna melijk op de Duitse markt richten en Colthof uit Zierikzee op de Nederlandse. Deze plattegrond geeft een indruk van het zwembad en de ligging ervan ten opzichte van de andere centrale voorzieningen. Het Krim-terrein in vogelvlucht met in het midden de centrale voorzieningen voor zover reeds verwezenlijkt. Op de voorgrond de met rechts daarvan de gebouwen van Stoop, die strakt tot kinderboerderij zullen worden gemaakt. Luchtfoto J. Nauta). EMK-direkteur Martin Warnaar bij de bouwput waar mensen van aannemer Meijert Boon bezig zijn met het storten van de bodem van het zwembad. Op camping De Krim is begonnen met de bouw van het zwembad, een van de belangrijkste onderdelen van de reeks centrale voorzieningen die dit recreatiegebied zijn hoogkwa- litatieve karakter moeten geven. IMog maar enkele weken ge leden viel het definitieve besluit om het bad te stichten en dank zij de vlotte medewerking van onder meer de gemeen te kon spoedig met het werk worden begonnen en zal het bad ingaand de komende zomer in gebruik genomen kunnen worden. Het wordt een verwarmd openlucht- bad van 300 m2 in een vrij luxueuze uitvoering met veel speelse mogelijk heden, zoals een veertig meter lange waterglijbaan, een wildwaterbaan, stortdouches, waterdoorlatende rotspartijen en een apart peuterbad. Het eigenlijke bad is te onderscheiden in een speelbad en een twintig meter lang bad waar recreatieve wedstrijdjes kunnen worden gehouden. Er is rekening mee gehouden dat het .bad over enkele jaren wordt overkapt. Dan zullen ook extra voorzieningen worden toegevoegd zoals een restau rant, sauna, fitnessmogelijkheden e.d. Het bad zo^ls het in eerste instan tie wordt gerealiseerd kost onge veer f700.000— Een belangrijk deel van dit bedrag wordt op tafel ge legd door Newomij, de andere partner in het Krimplan. Exploitatiemaatschappij De Krim fun geert zelf als hoofdaannemer. Het grondwerk wordt uitgevoerd door Aan nemingsbedrijf Texel, het betonwerk door Meijert Boon, het tegelwerk door Fokko Mulder, de verwarming door CVI. Ontwerp en techniek worden ge leverd door Heron Zwembaden uit De venter, met uitzondering van de wa terglijbaan die van Van Egdom Recrea- tietechniek uit De Meern komt en het regelsysteem en het leidingwerk dat wordt geleverd door Seysener uit Zaandam. Gelijk op De overkapping en verdere uitbouw van dit zwembadcomplex moet gelijke tred houden met de realisering van de verblijfsvoorzieningen op De Krim. De overkapping is aan de orde als de 200e bungalow is gebouwd en verkocht. Het bad wordt op geruime afstand omringd door een aarden wal van 1 tot 2/z meter hoogte waardoor rond het bad een beschutte zonneweide met allerlei speelmogelijkheden ont staat. Het geheel ligt vlakbij de bestaande midgetgolfbaan, kampwin kel, kantine, bankkantoor, kapsalon, snackbar, terras, receptie, jeu de boule-baan, recreatiegebouw, tafelten nis, volleybalvelden, tennisbanen, fietscrossbaan, amusementshal, was serette en de andere centrale voorzie ningen tamelijk centraal in het Krimte- rein, aan het eind van de Roggesloot- weg. In deze buurt heeft aannemer Klaas Veenbaas momenteel ook de be drijfswoning in aanbouw waar André en Hetty van der Vliet gaan wonen. Te zijner tijd zullen een tweede en zelfs een derde bedrijfswoning worden gerealiseerd. Kinderboerderij Een belangrijke rol in het recreatieaan bod speelt ook de openbare kinder boerderij met paardenverhuur en hore- cafaciliteiten die juist buiten de grens van het EM K-terrein aan de Rog- geslootweg is gelegen. Het betreft hier de boerderij van de familie Stoop die door de EMK is overgenomen terwijl de ondergrond in erfpacht is verkregen van Staatsbosbeheer. Het 75 hectare grote bos in de omge ving is nu praktisch helemaal aange plant. De boompjes zijn mede als ge volg van de nogal natte zomers van de afgelopen jaren voorspoedig gegroeid; de eerste dunningen hebben plaatsge vonden. De ruiterpaden zijn in de maak. De fietspaden door dit bos zijn ook aangelegd, maar het wachten is nog op het belangrijke rijwielpad naar het strand. Alle betrokken instanties (dus ook Staatsbosbeheer) gaan er nu mee akkoord, maar de benodigde cen ten zijn er nog niet. Er is een redelijke kans dat het pad wordt gefinancierd met geld dat krachtens het zg. speer puntenbeleid beschikbaar komt. De gemeente spant zich daar zeer voor in want het is van het grootste belang dat de toenemende aantallen recrean ten in deze omgeving op rustige en veilige wijze naar het strand kunnen fietsen. Thans zijn ze aangewezen op de (te smalle) autoweg. Uit onderzoek onder de Krimgasten is gebleken dat 90% van hen met de auto naar Texel komt, maar dat de helft van het totale aantal gasten na aankomst de fiets als hoofdvervoermiddel gebruikt. Het gaat om grote aantallen. Als het hele re creatieplan De Krim is uitgevoerd zul len hier zo'n 7000 mensen verblijven, dat is ongeveer het aantal inwoners van Den Burg.... Buitenstaanders realiseren zich vaak niet dat waterleiding, electriciteit, riole- Dè vrij royale en fraai ogende huïzer zulen ongeveer f130.000,— kosten. I yerkoopvooruitzichten schijnen buite gewoon gunstig te zijn. De bedoelin is dat uiteindelijk 600 zomerhuizen worden gebouwd, waarvan er 100 1 worden gerealiseerd door de EMK.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 2